گزارش مردادماه نقض حقوق بشر در ایران

فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمریکای شمالی

 

گزارش ماهانه ( مرداد ۱۳۸۷) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

 

نهادهای مدافع حقوق بشر !

ایرانیان مدافع حقوق بشر !

 

در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم:

 

بین المللی:

۱ ـ سازمان دیده بان حقوق بشر طی اطلاعیه ای نسبت به دستگیری دکتر آرش علائی و دکتر کامیار علائی به دولت ایران اعتراض کرد. در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: برادران علائی شبانه دستگیر و به محل نا معلومی منتقل شده اندکه تا کنون مقامات مسئول از تفهیم اتهام و یا ارائه دلائل بازداشت خودداری کرده اند. این در حالیست که ایشان از امکان دسترسی به وکیل محروم هستند. جو آمون، مدیر برنامه ایدز (اچ آی وی) سازمان دیده بان حقوق بشر گفت:برنامه ایدز/اچ آی وی ایران برای مقابله جدی با همه گیری بیماری ایدز در جهان معتبر است. دولت ایران متوجه شده است که برای مبارزه با ایدز باید با تعهد با تلاشهای جهانی برای مبارزه با این بیماری همراه شده، با جامعه مدنی همکاری کرده و با مسائل تابو از جمله مسائل جنسی و مواد مخدر مواجه شود. دستگیری برادران علائی بدون اتهام تاثیر ناامید کننده ای روی تمامی این تلاشها دارد.

 (دیده بان حقوق بشر ۱/۵/۸۷)

 

۲ ـ گزارشگران بدون مرز در طی اطلاعیه ای نسبت به بازداشت محبوبه کرمی اعتراض کردند. در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: محبوبه کرمی روزنامه نگار و همکار خبرگزاری ایسنا در تاریخ ۲۴ خرداد در پی اعتراض به رفتار خشونت آمیز مامورین پلیس بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. این در حالیست که محبوبه کرمی، بارها در ارتباط با فعالیتهای مطبوعاتی و همکاریش با کمپین یک میلیون امضاء توسط نهادهای امنیتی مورد بازجوئی قرارگرفته است. وی از ملاقات با وکیل خود محروم است و با توجه به اینکه نامبرده به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده است، وثیقه ای صد میلیون تومانی صادر شده که خانواده وی امکان پرداخت چنینی وثیقه سنگینی را ندارند. (گزارشگران بدون مرز ۲/۵/۸۷)

۳ ـ گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه در ارتباط با وضعیت مطبوعات در ایران نوشتند: ” واکنش مقامات مسئول ایران در برابر مطبوعات و روزنامه نگاران نامتناسب و کاملا اغراق آمیز است و هدف آن ایجاد رعب و وحشت برای عدم انتقاد از قدرت حاکم است. به بازداشت ها و توقیف های خودسرانه باید پایان داده شود. در طی شش ماه گذشت بیش از ١٥ نشریه در ایران توقیف شده است.” در قسمت دیگر از این اطلاعیه آمده است : اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان هفته نامه‌ی” بهار بروجرد” را  به اتهام نشر اکاذیب تا اطلاع ثانوی توقیف کرد. مصطفی رهبر مدیر مسئول این هفته نامه نیز با شکایت هادی مقدسی نماینده مجلس به دادگاه احضار شده است. این روزنامه نگار در مرداد ماه سال گذشته نیز برای انتشار خبری در باره ” برخورد دانشگاه آزاد با دانشجویان دختر بدحجاب ” به دادگاه احضار و به مدت ٢٤ ساعت بازداشت شده بود. پیش از این در ٣١ فروردین ماه سال جاری هفته نامه” پیغام بروجر”د نیز با حکم دادسرای عمومی و انقلاب بروجرد و با شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتشار مطلبی ” تحریک آمیز و تفرقه افکنانه و اهانت به مردم ” توقیف شده بود. در استان ایلام نیز هفته‌نامه‌ی محلی “بوتک” در پی انتشار مقاله ای انتقادی نسبت به استاندار این استان با حکم معاون دادستان ایلام تا اطلاع ثانوی توقیف شد. (گزارشگران بدون مرز ۲/۵/۸۷)

۴ ـ فرانسه، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا، در بیانیه ای در روز سه شنبه، از تصمیم مقامات جمهوری اسلامی ایران برای اجرای حکم اعدام محمد فدایی و بهنود شجاعی به رغم در خواست های این اتحادیه ابراز تاسف کرده است. ایران در سال ۱۳۷۲ کنوانسیون حقوق کودک را پذیرفته و در سال ۱۳۵۴ به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی پیوسته است. در هر دو سند بین المللی به صراحت، دولتها از اعمال مجازات مرگ برای اطفالی که در زمان ارتکاب جرم سن آنها کمتر ۱۸ سال بوده، منع شده اند. ریاست دوره ای اتحادیه اروپا تصریح کرده است: اعدام  کسانی که زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند را  «غیر قابل پذیرش» و «نقض فاحش وظایف و تعهدات بین المللی ایران» می داند. (رادیوفردا ۲/۵/۸۷)

۵ ـ حزب چپ سوئد با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور و محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، به احکام صادره علیه سه فعال کرد، فرزاد کمانگر، علی حیدریان و فرهاد وکیلی اعتراض کرده است. در این نامه می خوانیم: “ما از وضعیت سه فعال کرد ایران که متهم به ارتباط با احزاب و سازمان های اپوزیسیون شده اند، اطلاع داریم. آنها با شیوه های مختلف تحت شکنجه قرار گرفته اند. سیستم قضایی ایران به درستی با آنها برخورد نکرده. ما معتقد هستیم که شیوه برخورد و بازجویی با آنها طبق قوانین حقوق بشری نبوده است. ولی اظهارات قطعی شما بر تائید مجازات اعدام، یک التیماتوم ظالمانه، غیرانسانی، پست و نقض حق زندگی می باشد.”  گفتنی است این نامه به امضای دبیرکل و پارلمانتاران حزب چپ سوئد رسیده است. (حزب چپ سوئد ۴/۵/۸۷)

۶ ـ گزارشگران بدون مرز بازداشت سامان رسول‌پور روزنامه نگار مستقل و همکار بسیاری از روزنامه های محلی و سراسری را محکوم کرد. و طی اطلاعیه ای نوشت: دستگیری این روزنامه نگار در تاریخ ٦ مرداد ماه و در فردای برگزاری تجمعی در مهاباد است که در آن نزدیک به دویست نفر برای لغو حکم اعدام دو روزنامه نگار و یک معلم کرد شرکت کرده بودند. از سوی دیگر  [1] صدیق مینایی عضو هیات تحریریه هفته نامه توقیف شده « آسو »  و همکار روزنامه های محلی استان کردستان که در تاریخ ١٢ تیر ماه پس از احضار به شعبه چهار بازپرسی دادگستری سنندج زندانی شده بود با سپردن وثیقه در تاریخ ٧ مرداد ماه آزادی شد. این روزنامه‌نگار بارها از سوی مقامات قضایی برای فعالیت های مطبوعاتی اش احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند ” ما خواهان توضیح مقامات مسئول ایران در باره ی دستگیری خودسرانه سامان رسول‌پور هستیم. مطبوعات و روزنامه نگاران کرد بطور دائم قربانی تضیغات ناعادلانه هستند. ما از مقامات ایران می خواهیم توقیف مطبوعات را متوقف و روزنامه نگاران زندانی را آزاد کند .” (گزارشگران بدون مرز ۷/۵/۸۷)

۷ ـ اتحادیه اروپا اعدام ۲۹ نفر با عنوان «اراذل و اوباش» را در زندان اوین تهران  محکوم کرد. اتحادیه اروپا از جمهوری اسلامی خواسته است مجازات اعدام در ایران را فوراً متوقف کند. در اطلاعیه اتحادیه اروپا آمده است که تصمیم مسئولان جمهوری اسلامی به اعدام جمعی این افراد «اهانت آشکار به کرامت انسانی است.» این اطلاعیه می افزاید: « مجازات اعدام نمی تواند مبنای عادلانه یی برای سیاست مبارزه با جرائم باشد و تاکنون شواهدی وجود ندارد که حاکی از تاثیر بازدارنده این گونه مجازات باشد، در حالی که اگر اشتباهی در محکومیت به مرگ ِ متهمان رخ داده باشد، دیگر راهی برای جبران آن وجود نخواهد داشت.» (رادیو فردا ۸/۵/۸۷)

۸ ـ سازمان عفو بین الملل، سازمان دیده بان حقوق بشر ، کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران، به همراه شش سازمان حقوق بشر منطقه ای و بین المللی دیگر در بیانیه ای مشترک قویا ادامه اعدام متهمان نوجوان را محکوم کرده اند. مقامات ایرانی  دو نوجوان به اسامی حسن مظفری و رحمان شهیدی را به همراه یک بزرگسال به نام حسین رهنما در بوشهر در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۸۷  اعدام کرده اند. آنها به همراه یک متهم نوجوان دیگر به نام محمد پژمان و دو بزرگسال دیگر به نام بهروز زنگنه و علی خرم نژاد به اتهام تجاوز به عنف محکوم شده بودند. مقامات ایرانی پژمان را در اردیبهشت ۱۳۸۶ و دو دیگر بزرگسال را در ۶ آبان ۱۳۸۶ اعدام کردند. وضعیت اعدام متهمان نوجوان در ایران به نقطه بحرانی رسیده است و ایران را درخصوص نقض هنجارهای بین المللی دراین خصوص به موردی منحصربه فرد تبدیل کرده است. درتاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۷، ۲۴ سازمان بین المللی ومنطقه ای از مقامات ایرانی خواستند که فورا به اعدام متهمان نوجوان پایان دهد. در دسامبر ۲۰۰۷ مجمع عمومی سازمان ملل نگرانی های خود را درخصوص اعدام افرادی که هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته اند، که برخلاف تعهدات جمهوری اسلامی ایران تحت ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک و ماده ششم کنوانسیون حقوق مدنی وسیاسی است. اعلام کرد. (کمپین بین المللی حقوق بشر ۹/۵/۸۷)

۹ ـ سازمان عفو بین الملل اعلام کرده دولت ایران در جلوگیری از تبعیض و نقض حقوق اقلیت کرد ایران به ویژه زنان کوتاهی می کند. این سازمان در گزارش تازه خود از افزایش سرکوب کردهای ایرانی به ویژه فعالان حقوق بشر کرد ابراز نگرانی کرده است. سازمان عفو بین الملل می گوید اقلیت کرد در ایران از نقض حقوق اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود در رنجند، مناطق کرد نشین از لحاظ اقتصادی نادیده گرفته می شوند و در استخدام آن ها نیز تبعیض وجود دارد. این گزارش می افزاید زنان کرد با تبعیضی مضاعف روبرو هستند چرا که جامعه کرد قواعد اجتماعی سخت گیرانه ای دارد. بر اساس این گزارش این تبعیض زمانی بدتر می شود که دولت تلاشی برای حمایت از حقوق این زنان نمی کند. (بی بی سی ۹/۵/۸۷)

۱۰ ـ گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه، صدور حکم سه ماه و یک روز زندان برای “مسعود حیدری” مدیر سابق ایلنا و مسدود سازی سایت ” انتخاب” را محکوم کردند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: ” سانسور تحمیل شده بر رسانه‌های ایران از سوی مقامات مسوول هر روز شدید‌تر می‌شود. رسانه‌های محافظه‌کاران نیز هدف قرار گرفته‌اند. هر چه به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نزدیک‌تر می شویم، تحمل انتقاد از سوی رئیس جمهور احمدی‌‌نژاد کمتر می شود. ما از مقامات مسوول می‌خواهیم سایت انتخاب از مسدود شدن خارج و اعمال فشار بر وب‌نگاران منتقد را متوقف کنند.” گزارشگران بدون مرز یاد آور می شود که ایران یکی از سرکوبگر ترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اینترنت است و در لیست [2] کشورهای “دشمنان اینترنت” در جهان قرار دارد. در این کشور در طی سال گذشته ده‌ها وبلاگ‌نویس و وب‌نگار بازداشت شده‌اند. ایران همچنین در [3] رده بندی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان در رده ١٦٦ از میان ١٦۹ کشور قرار دارد. (گزارشگران بدون مرز ۱۰/۵/۸۷)

۱۱ ـ دوازده تن از دانشجویان دانشگاه های ایران در ماه جولای، در مناطق مختلف ایران بازداشت شده و همچنان در حبس مانده اند. آنها در حوالی هشتمین سالگرد  اعتراضات دانشجویی ۱۸ تیر ۷۸ که به وسیله نیروهای امنیتی به شدت سرکوب شده بود، دستگیر شده اند. این ۱۲ نفر با اتهاماتی مانند “اقدام علیه امنیت ملی” ، “تبلیغ علیه رژیم” ، “نشر اکاذیب” ، ” ترویج رفتارهای غیرمذهبی” و “تشویش اذهان عمومی” مواجه شده اند. آنان زندانیان عقیدتی هستند که به خاطر افکارشان در بازداشت به سر می برند و می بایست فورا و بی قید و شرط آزاد شوند. (سازمان عفو بین الملل ۱۳/۵/۸۷)

۱۲ ـ اتحادیه اروپا در بیانیه ای با ابراز نگرانی از نقض حقوق انسانی در مناطق کردنشین ایران خواهان لغو حکم اعدام پنج فعال کرد شد. فرانسه، ریاست دوره اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه در بیانیه ای تصریح کرده است:«اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود از اقدامات نیروهای دولتی ایران علیه حقوق برخی از ساکنان استان کردستان ابراز می کند». این بیانیه همچنین نسبت به صدور حکم اعدام فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی،؛ علی حیدری، هیوا بوتیمار و انور حسین پناهی ابراز نگرانی شده است. ریاست دوره ای اتحادیه خواستار لغو احکام صادره علیه این افراد شده است و همچنین دولت ایران را ترغیب کرده است تا مجازات اعدام را در این کشور متوقف کند. اتحادیه اروپا هفته گذشته  اعلام کرده بود که «دولت ایران شمار اعدام ها در سال ۲۰۰۷ را نسبت به سال ۲۰۰۶ دو برابر کرده است بدون این که چیزی به دست بیاورد، این در حالی است که میزان جرایم بدتر شده است.» (رادیو فردا ۱۷/۵/۸۷)

۱۳ ـ گزارشگران بدون مرز در ارتباط باتهدید علیه شیرین عبادی طی اطلاعیه ای نوشت: خبرگزاری رسمی دولت ایران- ایرنا با انتشار خبری اعلام کرده است که “دختر شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برندۀ جایزۀ نوبل صلح، به فرقه بهائیت گرویده است.” با آنکه همه می دانند بنا بر قوانین اسلامی ترک دین برای مسلمان مجازات مرگ را در پی دارد، گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن این تهدیدات از مقامات مسئول ایران می خواهد امنیت شیرین عبادی و خانواده وی را تضمین کند. شیرین عبادی، در مورد چگونگی به عهده گرفتن وکالت بهائیان از جانب خود و همکارانش، عبدالفتاح سلطانی و اسماعیل ‌زاده در پی آزار و دستگیری بهائیان در ایران گفت: ما بر این اعتقاد هستیم که بهاییان نیز مانند هر متهم دیگری می‌توانند وکیل داشته باشند و این امر به منزله تایید افکار آنان نیست .” (گزارشگران بدون مرز ۱۹/۵/۸۷)

۱۴ ـ دبیر کل سازمان جهانی معلمان در نامه ای خطاب به مقامات دولت ایران توقف حکم اعدام فرزاد کمانگر را خواستار گردید. در این نامه آمده است: فرزاد کمانگر معلم ۳۳ ساله و عضو کانون صنفی معلمان در کردستان ایران در خطر اعدام قرار دارد که در یک دادگاه ناعادلانه برایش صادر شده است. در این نامه بررسی مجدد پرونده، تغییر حکم اعدام، توقف شکنجه، تماس آزادانه با وکیل و خانواده و متوقف کردن آزار و اذیت اعضای کمیته توقف حکم اعدام فرزاد کمانگر و اعضای خانواده وی را از مقامات دولت ایران خواستار شده است.

(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۴/۵/۸۷)

 

۱۵ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، در رابطه با بازداشت مسعود کردپور از فعالان مدنی با صدور بیانیه ای نگرانی عمیق خود را اعلام کردند. در این بیانیه از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی آقای کردپور را تضمین کنند. بدون هیچگونه قید و شرطی او را آزاد کنند، کاملا مشخص است که حبس وی خود سرانه بوده و صرفا بدلیل فعالیتهای او در زمینه حقوق بشر است. هر چه سریعتر به هر گونه اقدام تهدیدآمیز و آزار دهنده، حتی در سطوح قضائی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸ احترام گذاشته و آنرا رعایت کنند. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی را در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای، که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهند شد. (گویا ۳۰/۵/۸۷)

 

۱۶ ـ سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای به دار آویخته شدن رضا حجازی در اصفهان را شدیدا محکوم کرد. این سازمان از قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران خواسته است که اعدام متهمان نوجوان را متوقف کند. همچنین از دولت ایران خواست تا از اجرای تمامی اعدامهای از این دست جلوگیری کند. (رادیو فردا ۳۰/۵/۸۷)

 

اخبار دانشجویی:

۱۷ ـ امیر جمشیدی و سیاوش باوندپور دو تن از فعالان دانشجویی در کرمانشاه بارها از سوی افراد ناشناس که به نظر می‌رسد از نیروهای وابسته به نهادهای اطلاعاتی باشند از طریق مراجعه به درب منزل و نیز ارسال   SMS‌ های تهدیدآمیز از طریق شماره های مشکوک و ناشناس برای آن‌ها مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

 ( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۸ ـ دفتر تحکیم وحدت در اعتراض نسبت به محرومیت فعالین دانشجویی از تحصیل در مقاطع بالاتر اطلاعیه صادره کرد، در قسمتهایی از این اطلاعیه آمده است:  در سال ۱۳۸۵ همزمان با ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاهها حدود ۱۷۰۰ نفر از فعالین دانشجویی پذیرفته شده با درج یک، دو و سه ستاره در کنار اسامیشان مواجه شدند و در نهایت نیز ۱۷ نفر از آنها که سه ستاره داشتند به رغم قبولی نهایی در دانشگاهها نتوانستند ثبت نام نمایند. با توجه به اعتراضات شدیدی که در این زمینه شد در سال ۱۳۸۶ نهادهای امنیتی و وزارت علوم به طراحی روش دیگری پرداختند و از ارائه کارنامه به برخی فعالین دانشجویی خودداری نمودند و در نهایت نیز این دانشجویان هیچگاه نتوانستند کارنامه خود را دریافت نمایند.متاسفانه این اتفاق در سال جاری نیز به وقوع پیوست و نکته تاثر آور اینکه برخی از دانشجویانی که در دوسال گذشته نیز نتوانسته بودند به تحصیل ادامه دهند امسال نیز نتوانسته اند کارنامه خود را دریافت نمایند و به نظر می رسد این دانشجویان به محرومیتی همیشگی دچار شده اند.در ادامه این اطلاعیه آمده است : صدور بیش از ۸۰۰ حکم کمیته انظباطی برای فعالین دانشجویی درکنار بیش از ۴۰۰۰حکم کمیته انضباطی به دلیل نحوه پوشش ومسائل دیگر از نمونه های بارز محرومیت از تحصیل است . محرومیت از تحصیل به دلیل زن بودن! نیز از دیگراقدامات بدیع وزارت علوم و بهداشت دولت است که در آزمون ورودی دانشگاها برای مقطع لیسانس و رشته های پزشکی شاهد آن هستیم که تحت عنوان طرح سهمیه بندی در دانشگاه ها اجرا می شود .( امیر کبیر ۱۵/۵/۸۷)

 

۱۹ ـ علی وقفی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت اعلام کرد : نزدیک به ۲۰۰ دانشجو به علت انتقاد از دولت طی یکسال گذشته بازداشت شده اند . همچنین اقدامات و اعتراضات دفتر تحکیم وحدت تماما شکل مدنی ، آرام  مسالمت آمیز دارد و فعالیت هایش همگی علنی و شفاف هستند ، هزینه های بسیاری را بخاطر انتقادات و اعتراضاتش که در جهت پیشبرد مردم سالاری و دفاع از حقوق بشر هستند متحمل شده است . تمامی اعضای شورای مرکزی این تشکل طی یکسال اخیر حداقل یک ماه در بازداشت بوده اند و بسیاری از شورای عمومی و فعالین آن هم بازداشت و یا محروم از تحصیل شده اند .( روز ۲۳/۵/۸۷)

 

۲۰ ـ کیوان صمیمی رئیس انجمن دفاع از حق تحصیل اعلام کرد : امسال ۱۶ دانشجو از دریافت کارنامه کارشناسی ارشد خود محروم شدند. علی نیکو نسبتی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت گفت : در سه سال سپری شده از عمر دولت احمدی نژاد ، حدود ۴۰۰۰ دانشجو به حکم کمیته های انضباطی ازتحصیل محروم شده اند ، که بیش از ۸۰۰ مورد آن به علت فعالیت های منتقدانه بوده است . عبدالفتاح سلطانی سخنگوی انجمن دفاع از حق تحصیل گفت: اخراج دانشجو با هیچ سیستم مدرن حقوقی سنخیت ندارد. ما حق نداریم مقرراتی وضع کنیم که حتی در صورت تخلف ، دانشجو را به مدت طولانی از تحصیل محروم نمائیم. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با اطلاع رسانی و فشار افکار عمومی این روند غیر قانونی هرچه زودتر متوقف شود . تعدادی از دانشجویان محروم از تحصیل در جلسه سخنرانی کردند. ( امیرکبیر ۲۳/۵/۸۷)

 

دانشجویان: بازداشت شده

۲۱ ـ ودود اسدی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل، عصر روز گذشته در منزل خود در شهر رشت توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. نامبرده در حال حاضر دانشجوی زمین شناسی دانشگاه آزاد رشت می باشد. وی قبلا نیز به دلیل شرکت در تظاهرات تبریز، متعاقب سلسله اعتراضات مردم آذربایجان در خرداد ماه ۸۵، بازداشت شده بود. (امیرکبیر ۲/۵/۸۷)

 

۲۲ ـ پیمان غلامی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب، اقدام به سیاسی کردن فضای دانشگاه وگسترش نگره ضد دینی و علی عبداله زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، توهین به نظام، اقدام علیه نظام، گسترش نگره ضد نظام از دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. نامبردگان جزو دانشجویانی بودند که در پی تعرض یکی از مسئولین حراست دانشگاه سهند تبریز به یکی از دختران دانشجو، دست به اعتراضات گسترده ای همراه با اعتصاب غذا در اردیبهشت ماه زدند. در پی آن اعتراضات، مسئولین دانشگاه سهند ضمن پذیرش خواسته های دانشجویان، قول پیگیری حادثه و برخورد با فرد متخلف را دادند. با این وجود مسئولین دانشگاه از هفته گذشته فشار و برخورد با فعالین دانشجویی دانشگاه سهند تبریز را آغاز کرده اند. (امیرکبیر ۳/۵/۸۷)

 

۲۳ ـ در پی تایید حکم ۸ ماه حبس عابد توانچه، از فعالین دانشجویی برابری طلب، وی روز گذشته روانه زندان اراک شد.  اتهام وی اقدام عنیه امنیت ملی عنوان شد ه است. (امیرکبیر ۳/۵/۸۷)

 

۲۴ ـ محمد مهدی حبیبی از فعالان دانشجوئی دانشکده مهاجر اصفهان توسط مامورین امنیتی در منزل مسکونی خود در شهر اصفهان بازداشت و به محل نامعلومی منتقل گردید. علیرغم پیگیری خانواده حبیبی تا کنون ستاد خبری وزارت اطلاعات، اطلاعات ناجا و دادگاه انقلاب اصفهان نسبت به موضوع ذکر شده و سرنوشت آقای حبیبی اظهار بی اطلاعی نموده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۵/۵/۸۷)

 

۲۵ ـ بهرام واحدی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه زنجان، در شهر تبریز در منزل مسکونی پدرش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زنجان منتقل شده است. پس از فاش شدن تلاش دکتر حسین مددی معاون دانشجویی دانشگاه زنجان برای تعرض به یک دانشجوی دختر، دانشجویان این دانشگاه طی چندین روز تحصن و اعتصاب به فساد اخلاقی معاون مربوطه اعتراض کرده و خواستار برخورد با وی شدند. با پذیرش فساد معاون مربوطه توسط ریاست دانشگاه و پذیرش خواسته های دانشجویان مبنی بر برکناری و برخورد با وی و در نهایت با وساطت نماینده زنجان بین دانشجویان و مسئولین توافق شد که به کلیه خواسته های دانشجویان متحصن رسیدگی شود. همچنین در پایان این تحصن مسئولین کتبا متعهد شده بودند، که با هیچ یک از دانشجویان هیچ گونه برخوردی انجام نشود. اما اکنون و در فصل تابستان که زمان تعطیلی دانشگاه ها می باشد نیروهای امنیتی از این فرصت استفاده کرده و فشار مضاعفی را بر فعالین دانشجویی وارد می کنند. (امیرکبیر ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۶ ـ محمد مهدی حبیبی از اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و فعال دانشجوئی دانشکده مهاجر اصفهان توسط نیروهای امنیتی در منزل مسکونی خود بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد. وی تا کنون مورد تفهیم اتهام قرار نگرفته است. (فعالان حقوق بشر ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۷ ـ سورنا هاشمی عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم و دکتر حسین مددی رئیس کمیته انضباطی و معاون دانشجویی دانشگاه زنجان بازداشت شد . در پرونده رسوایی اخلاقی معاون دانشجویی دانشگاه زنجان جای شاکی و متهم عوض شده است . ( ادوارنیوز ۲۲/۵/۸۷)

 

۲۸ ـ امیر مردانی دانشجوی ترم آخر مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت گردید و منزل پدری وی مورد بازرسی قرار گرفت . (امیرکبیر ۲۴/۵/۸۷)

 

۲۹ ـ مهدی شیخ احمدی ۲۶ ساله دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر دانشگاه تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. کتابها ، کامپیوتر و لوازم شخصی وی ضبط گردید . (فعالان حقوق بشر درایران ۲۴/۵/۸۷)

 

۳۰ ـ منصور امنیان و مقصود عهدی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و از فعالین آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ( وبلاگ حق ۳۰/۵/۸۷)

 

توقیف سایتها و نشریات دانشجویی:

۳۱ ـ نشریه دانشجوئی ستارخان که در مورد مسائل و مشکلات آذربایجان و بصورت ماهنامه در دانشگاه تبریز منتشر میشد، توقیف شد. به گفته یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز فشار نسبت به این نشریه دانشجوئی از زمان انتشار اولین شماره آن، وجود داشته است. بطوریکه نشریه پس از شماره دوم خود در آبان ۸۴ با سنگ اندازیهای مسئولین، به مدت ۶ ماه منع انتشار شد و پس از انتشار شماره سوم آن با شکایتهای رسمی حراست دانشگاه، جامعه اسلامی دانشجویان و اطلاعات سپاه پاسداران آذربایجان شرقی مواجه و در تابستان ۸۵ مدیر مسئول آن جهت دفاع از اتهامات به کمیته ناظر نشریات دانشگاه تبریز احضار شدند. ولی با وجود تبرئه و رفع اتهام همچنان از نشر مجدد آن ممانعت می گردد. وی افزود: اخیرا با پیگیری دانشجویان تبریز و مدیر مسئول آن، شماره چهارم این نشریه به همراه ویژه نامه ای در مورد اعتراضات دانشجویان در آذربایجان در خرداد ۸۷ منتشر شده بود که همان ویژه نامه بهانه ای برای توقیف آن شد. (امیرکبیر ۱/۵/۸۷)

 

۳۲ ـ مدیر مسئول نشریه “نوای نو” (ارگان خبری انجمن اسلامی دانشجویان سهند) به حکم کمیته انضباطی این دانشگاه به ۶ ماه محرومیت محکوم شد. (امیرکبیر ۲/۵/۸۷)

 

دانشجویان: احضار و بازجویی

۳۳ ـ الهه رادمهر دانشجوی شهرسازی دانشگاه ارومیه به علت پیگیری وضعیت برادرش سجاد رادمهر، دانشجوی زندانی، ۲ بار به کمیته انضباطی احضار و از سوی مسئولین دانشگاه مورد تهدید قرار گرفت. (امیرکبیر ۱/۵/۸۷)

 

۳۴ ـ اشکان قیسوندی، از اعضای سابق انجمن اسلامی دانشگاه زنجان، و مسعود حبیبی، عضو انجمن دموکراسی خواه دانشگاه تهران، در شعبه یکم بازپرسی دادگاه انقلاب مورد بازجوئی قرار گرفتند. اشکان قیسوندی و مسعود حبیبی در ۱۸ تیرماه سال گذشته و در پی حمله به دفتر سازمان ادوار تحکیم بازداشت شدند. مسعود حبیبی پس از مراجعه به بازپرسی دفاع آخر اخذ شد. به وکیل این فعال دانشجویی اجازه حضور در جلسه داده نشد. قیسوندی که جهت مطلع کردن دادگاه از تغییر آدرس محل سکونت خود به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود، بدون آمادگی قبلی و بلافاصله پس از حضور در دادگاه در شعبه فوق الذکر از وی دفاع آخر اخذ شد. پرونده این دو فعال دانشجویی، پس از اخذ دفاع آخر، جهت صدور کیفرخواست و تشکیل دادگاه به نماینده دادستان ارجاع خواهد شد. (امیرکبیر ۵/۵/۸۷)

 

۳۵ ـ بیش از ۳۲ دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از طرف حراست این دانشگاه تهدید شده اند که به خاطر کراوات زدن در جشن فارغ التحصیلی به کمیته انضباطی احضار خواهند شد و از فارغ التحصیلی آنها ممانعت به عمل خواهد آمد.(امیرکبیر ۱۲/۵/۸۷)

 

۳۶ ـ اشکان مدنی عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شد . ( امیر کبیر ۱۴/۵/۸۷)

 

۳۷ ـ علی نیکونسبتی مسئول روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت به اتهام اقدام عیله امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع ۱۸ تیر ۸۶ در شعبه اول بازپرسی معاونت امنیت دادگاه انقلاب تهران مورد بازجوئی قرار گرفت. (امیرکبیر ۲۰/۵/۸۷)

 

۳۸ ـ محمد مهدی احمدی دبیر سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاههای شیراز و علوم پزشکی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب احضار شد .(امیر کبیر ۲۴/۵/۸۷)

 

۳۹ ـ علیرضا فیروزی عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان به اتهام شرکت در تحصن اعتراضی خرداد ماه جهت بازداشت به دادسرایزنجان احضار شد. منزل پدری وی مورد بازرسی قرار گرفت.(امیرکبیر ۳۱/۵/۸۷)

 

۴۰ ـ مسعود خیراتی ، مهدی امیریان و نادر دیناری از مسئولین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاههای شیراز و علوم پزشکی جهت بازجویی به دادگاه انقلاب احضار شدند.(امیرکبیر ۳۱/۵/۸۷)

 

محاکمه: دانشجویان

۴۱ ـ به دنبال انتشار مصاحبه علی خضریان با خبرگزاری فارس در طی کنفرانس خبری چهار تشکل دانشجوئی با تیتر “دانشگاه آزاد با پوشش بیش از ۵۰ درصد دانشجویان به هیچ مرجعی پاسخگو نیست.” طی شکایتی که از سوی دانشگاه آزاد علیه وی به دادگاه تسلیم شد. وی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به اتهام نشر اکاذیب محاکمه شد. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

 

دانشجویان: احکام صادر شده

۴۲ ـ صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دانشجوئی “نوبهار” چاپ دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد، بدون هیچگونه بررسی در کمیته نظارت بر نشریات و یا حتی کمیته انضباطی تنها با دستور شفاهی مصطفی بهمنیار رئیس این دانشگاه برای مدتی نا مشخص از تحصیل محروم شدند. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۷/۵/۸۷)

 

۴۳ ـ امیررضا اردلان دانشجوی کرد دانشگاه آزاد اصفهان واحد شهرضا ، به اتهام تبلیغ و فعالیت علیه نظام در دادگاه انقلاب شهرضا به یک سال زندان محکوم گردید.  نامبرده حدود یک ماه پیش توسط نیروهای امنیتی در اصفهان ، بازداشت و روانه زندان شده بود . (موکریان ۸/۵/۸۷)

 

۴۴ ـ علی عزیزی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت،به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به سه سال زندان محکوم شد. وی در تاریخ ۱۳ آبان سال گذشته در پی برگزاری تجمعی اعتراض آمیز در دانشگاه تهران در اعتراض به حضور محمود احمدی نژاد و برگزاری چندین تجمع در دانشگاه های امیرکبیر، علامه و…در اعتراض به حکم صادره برای سه دانشجوی در بند پلی تکنیک بازداشت و روانه بند ۲۰۹ زندان اوین شد ومدت دو ماه در این بند بازداشت بود. دادگاه این عضو انجمن اسلامی دانشگاه  امیرکبیر خرداد ماه امسال برگزار شد. که اجازه دفاع کافی را به عزیزی و وکلای مدافعش نداده بود. قاضی همچنین پیش از تشکیل دادگاه مجرم بودن این فعال دانشجویی را به وکلای وی اعلام کرده بود. (امیرکبیر ۱۳/۵/۸۷)

 

۴۵ ـ سیروان فرخزادی عضو انجمن اسلامی دانشگاه تربیت معلم کرج، امین آریا، محمد شریفی، فاروق معروفی، امیر سالاری، عباس رشیدی، مصلح فتاح پور، خانم صداقتی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم کرج به علت حضور در تجمع اعتراضی در خرداد ۸۷ این دانشگاه به حکم کمیته انضباطی به دو ترم تعلیق از تحصیل محکوم شدند. لازم به یاد آوریست که در طی تعطیلات تابستانی بیش از ۴۰ تن از دانشجویان دانشگاه تربیت معلم کرج به کمیته انضباطی احضار شده اند. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

۴۶ ـ ضیاءالدین نبوی از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به اتهام اخلال در نظم دانشگاه به دادگاه احضار شد. وی هفتمین دانشجوی این دانشگاه است که به دادگاه احضار می شود.نامبرده  در اردیبهشت ماه از سوی کمیته انضباطی به تعلیق از تحصیل محکوم شده بود. (امیرکبیر ۲۰/۵/۸۷)

 

۴۷ ـ علی شاکری دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور سنندج و عضو انجمن فرهنگی لیلاخ شهرستان دهگلان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر سنندج به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد . (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۵/۸۷)

 

دانشجویان صدور قرار وثیقه:

۴۸ ـ علی قلی زاده دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهرود، پس از ۱۵ روز بازداشت با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. همچنین برای محمد زراعتی و فرزاد حسن زاده دانشجویان فعال طیف چپ مشهد قرار وثیقه ۳۰۰ میلیونی صادر شده است. علی صابری عضو انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر و رضا عرب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه مازندران با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند. (امیرکبیر ۱/۵/۸۷)

 

۴۹ ـ اشکان آرشیان دانشجوی بازداشت شده در مشهد با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

(ادوارنیوز ۷/۵/۸۷)

 

۵۰ ـ پیمان غلامی و علی عبدالله زاده دانشجویان دانشگاه سهند تبریز، که در تحصن صنفی بهار امسال دانشگاه سهند شرکت داشتند، بعد از دو هفته بازداشت و زندان توسط نیروهای امنیتی با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. (امیرکبیر ۱۵/۵/۸۷)

 

۵۱ ـ سلمان سیما دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، عضو هیئت موسس انجمن اسلامی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و مدیر مسئول نشریه ” سخن تازه”  که در مقابل دانشگاه بازداشت شده و بیش از یک ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرد با سپردن قرار وثیقه آزاد شد. مهدی خدائی دانشجوی دانشگاه آزاد واحد شهر ری  و دبیر سابق انجمن اسلامی این دانشگاه نیز پس از ۳۸ روز با قرار وثیقه آزاد شد. (امیرکبیر ۱۹/۵/۸۷)

 

فیلتر کردن سایتها :

۵۲ ـ سایت  خبری «شهاب‌نیوز» با شکایت نهاد ریاست‌جمهوری به حکم شعبه ۱۲ بازپرسی کارکنان دولت فیلتر شد . گفتنی است که مدیرمسئول سایت شهاب‌نیوز در اواسط ماه گذشته بر اساس احضاریه بازپرسی کارکنان دولت در محضر دادگاه حاضر و به شکایت نهاد ریاست‌جمهوری پاسخ گفته بود. ( آفتاب نیوز ۵/۵ /۸۷)

 

۵۳ ـ حسن حداد معاون امنیتی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد : مسئولین ۴ سایت اینترنتی به اتهام مفسد فی الارض و ارتباط با برخی از کشورها دستگیر شده اند. وی افزود : این سایت ها می توانست در آینده امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره اندازد . ( ایسنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۵۴ ـ سایت “الف” به مدیریت احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی به علت مکاتبه با دانشگاه اکسفورد در مورد مدرک تحصیلی علی کردان با شکایت معاون حقوقی رئیس جمهور بدستور دادسرای کارکنان دولت فیلتر شد . ( فارس ۲۲/۵/۸۷)

 

۵۵ ـ سایت خبری ” نوروز” متعلق به جبهه مشارکت ایران هک شد. امروز حملات گسترده ای به سایتهای اصلاح طلب آغاز شده است .( میزان نیوز ۲۶/۵/۸۷)

 

توقیف کردن فیلم:

۵۶ ـ فیلمهای سنتوری، به رنگ ارغوان، ستاره بود، ستاره می شود، آفساید، نیوه مانگ، تسویه حساب، جزیره آهنی، آن جا، یک شب، چند روز بعد، عصر جمعه، خاک آشنا، آتشکار و ….. بدستور اداره نظارت و ارزش یابی معاونت سینمائی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف شده و یا امکان نمایش در سالن سینما ها به تهیه کنندگان این فیلمها  داده نمی شود. (شهروند امروز ۱۳/۵/۸۷)

 

 جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی:

۵۷ ـ نیروهای انتظامی با محاصره امام زاده طاهر کرج از برگزاری مراسم هشتمین سالگرد درگذشت احمد شاملو که به دعوت کانون نویسندگان ایران قرار بود برگزار شود، جلوگیری کرده و شرکت کنندگان بعد از چندین ساعت سرگردانی توسط نیروهای امنیتی پراکنده و با وسائل نقلیه عمومی از محیط خارج شدند. (رادیو فردا ۲/۵/۸۷)

۵۸ ـ محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت ارشاد اعلام کرد: نهادی با عنوان کانون « نویسندگان » که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت کرده باشد وجود خارجی ندارد. وی در توضیح درباره فعالیت کنونی تشکل کانون نویسندگان ایران گفت: “ممکن است [این افراد] همانند برخی افراد مختلف گردهم جمع شده اند و بیانیه سیاسی صادر می کنند و این فعالیت فرهنگی نیست.” هفته گذشته محمود دولت آبادی، از اعضاء سرشناس کانون در وزارت ارشاد ایران حاضر شد و به او گفته شد که کانون حق برگزاری جلسات را ندارد. کانون نویسندگان ایران هر چند با اهداف صنفی آغاز به فعالیت کرده است و همواره نیز بر این اهداف پافشاری کرده است، اما همواره از سوی حکومت به عنوان نهادی سیاسی و مخالف حکومت معرفی شده است و با ثبت رسمی آن چه در رژیم قبلی و چه در جمهوری اسلامی مخالفت شده است. ( بی بی سی ۲/۵/۸۷)

۵۹ ـ مادر فرزاد کمانگر معلم و فعال حقوق بشر که محکوم به اعدام می باشد در اعتراض به حکم اعدام فرزندش و انتقال وی به سلول انفرادی اقدام به راهپیمائی از منزل شخصی خود به روستای ماراب در ۱۰ کیلومتری شهر کامیاران نمود. در طول مسیر با الحاق تدریجی جمعیت، علیرغم مسالمت آمیز و نمادین بودن این حرکت، در خارج شهر با محاصره صدها تن از نیروهای انتظامی و لباس شخصی در آمدند و پس از ضبط تمامی دستگاه های تلفن همراه افراد حاضر، فیلمبرداری از شرکت کنندگان و بستن جاده، جمعیت مذکور را در دسته های چند نفری وادار به برگشت و انصراف از طی مسیر نمودند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۱/۵/۸۷)

 

۶۰ ـ مجوز انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و علوم پزشکی توسط هئیت نظارت بر تشکل های این دانشگاه لغو شد. هئیت نظارت پیش از این اجازه نداده بود انتخابات شورای مرکزی این تشکل برگزار شود. در نهایت دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و علوم پزشکی نیز به دستور رئیس دانشگاه تبریز پلمپ شد. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

مطبوعات:

۶۱ ـ نعمت احمدی، وکیل دادگستری در خصوص اشکالات قانون مطبوعات، گفت: تا سال ۷۹ مدیر مسئول که با مشکلات فراوانی موفق به اخذ مجوز می‌‏شد، مسؤولیت مطالب نشریات را نیز بر عهده داشت. وی افزود: در حال حاضر نویسنده مطلب همراه مدیرمسئول محاکمه می‌‏شود که این خلاف مسئولیت مدیر مسئول در روزنامه است. وی ادامه داد:‌ مدیر مسئول که حق چاپ مطلب نویسنده را دارد، با حضور هیات منصفه محاکمه می‌‏شود اما محاکمه نویسنده مطلب بدون حضور هیات منصفه صورت می‌‏پذیرد. وی با بیان اینکه حجم انبوهی از شکایات توسط مدعی العلوم مطرح است، تصریح کرد: مدعی‌‏العلوم از طرف اشخاص حقیقی یا حقوقی شکایت می‌‏کند حال آنکه این اشخاص می‌‏توانند خود در صورت متضرر شدن شکایت کنند.( ایلنا ۱۱/۵/۸۷)

 

۶۲ ـ سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری در خصوص نشریات الکترونیکی گفت: در قانون مطبوعات به طور واضح نشریات الکترونیکی تعریف نشده است و در برداشتی که از قانون می‌‏شود می‌‏توان گفت که سایت‌‏ها و خبرگزاری‌‏هایی که از وزارت ارشاد مجوز اخذ کرده‌‏اند، مشمول نشریات الکترونیکی می‌‏شوند. وی در خصوص نحوه عملکرد هیات نظارت بر مطبوعات اظهار داشت: این هیات با مطبوعات به شدت سیاسی برخورد می‌‏کند و مطبوعات که به بیان نیاز‌‏های جامعه می‌‏پردازند ، نیازمند اصلاح ترکیب این هیات به نفع مردم هستند. او با بیان اینکه در صورت تغییر ترکیب هیات نظارت بر مطبوعات و حضور نمایندگان مردم و اعضای شورای شهر در این هیات، برای مطبوعات مقداری دریچه تنفسی باز می‌‏شود، تصریح کرد: برخورد هیات نظارت بر مطبوعات بعضاً غیرقانونی است،‌‏ به طور مثال بعد از توقیف یک نشریه توسط هیات نظارت بر مطبوعات پرونده باید ظرف یک هفته به دادگاه ارسال شود حال آنکه شاهد هستیم که پرونده یک روزنامه را ۶ ماه نگه داشته‌‏اند. ( ایلنا ۱۱/۵/۸۷)

 

۶۳ ـ استیوارت ویلیامز نماینده خبرگزاری فرانسه “آژانس فرانس نیوز” که یک شهروند انگلیسی است، به دستور مقامات دولتی از ایران اخراج شد. وی در مورد این حکم اضهار داشت: در مورد دلیل این دستور توضیحی داده نشده است. تنها اعلام شده، به محض دریافت ویزا باید خاک ایران را ترک کند. ویلیامز دارای اجازه نامه اقامت قابل تجدید است که تا ۲۸ ماه اوت نیز دارای اعتبار بوده است. (آفتاب ۲/۵/۸۷)

 

مطبوعات: توقیف شده

۶۴ ـ یکی از ضمائم روزنامه ” همشهری ” وابسته به شهرداری تهران بنام  ” همشهری جوان ” به سردبیری فریدالدین حداد عادل به اتهام انتشار مطالب غیر اخلاقی توقیف شد. از این نشریه ۱۸۸ شماره منتشر شده بود .

( فردا ۲۳/۵/۸۷)

 

۶۵ ـ فصل نامه « جشن کتاب» به مدیر مسئولی آرش حجازی و سردبیری حسین شهرابی پس از انتشار ۵ شماره در دوره جدید، به حکم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف و لغو امتیاز شد. (فارس ۱۲/۵/۸۷)

 

۶۶ ـ مجوز مجله ” سرگرمی ماهانه ” مختص جدول به علت درج ویژه نامه SMS  به اتهام استفاده از تصاویر نامناسب به دستور هئیت نظارت بر مطبوعات لغو گردید . ( فارس ۲۴/۵/۸۷)

 

۶۷ ـ امتیاز هفته نامه سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی ” طبرستان ” به مدیر مسئولی شکرالله شکری به حکم هئیت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید.( اعتماد ۲۸/۵/۸۷)

 

مطبوعات: اخراج روزنامه نگاران

۶۸ ـ بدنبال جمع آوری امضاء جهت اعتراض مبنی بر عدم رضایت از نحوه مدیریت بوفه شبکه “پرس تی وی” خبرنگاری که نویسنده و بانی جمع آوری این امضاء بوده ابتدا به عدم دریافت حقوق یک شیفت کاری خود جریمه شده و سپس به دلیل انعکاس این خبر از کار خود اخراج شد. (سایت فردا ۱۲/۵/۸۷)

 

۶۹ ـ مسعود رفیعی طالقانی خبرنگار سرویس سیاسی  روزنامه «فرهنگ آشتی » که در اردیبهشت ماه به مدت ۲۵ روز بازداشت شده بود، توسط مدیرمسئول روزنامه از کار اخراج شد. و این کار در حالی صورت می گیرد که تاکنون هیچ حکمی از سوی دادگاه علیه وی صادر نشده است. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران

۷۰ ـ سید هاشم هدایتی مدیر مسئول دو هفته  نامه لغو امتیاز شده «  هاوار » و عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی برای چهارمین بار به شعبه سوم دادگاه انقلاب سنندج احضار شد.( دسترنج ۷/۵/۸۷)

 

۷۱ ـ علی محمد اسلام پور سردبیر هفته نامه سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی « نوای وقت» چاپ کرمانشاه ، به کلانتری احضار شد. از این نشریه تاکنون ۱۱۳ شماره منتشر گردیده است.( موکریان نیوز ۹/۵/۸۷)

 

۷۲ ـ نوشین محمدی مدیرمسئول هفته نامه کردی ـ فارسی « ندای جامعه» ارگان رسمی جامعه دانشجویان و دانش آموختگان کرمانشاهی به اتهام نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی  با شکایت فرماندار سرپل ذهاب  جهت بازجویی به شعبه پنجم بازپرسی دادگستری کرمانشاه احضار شد (موکریان نیوز ۱۱/۵/۸۷)

 

۷۳ ـ محمدجواد حق شناس مدیر مسئول روزنامه « اعتماد ملی » به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم جهت بازجویی به شعبه سوم دادسرای کارکنان دولت احضارشد. نامبرده اعلام کرد: ۴۳ پرونده برای این روزنامه درست شده است ۲۸ پرونده در شعبه سوم دادسرای کارکنان دولت و ۱۵ پرونده در شعبه ششم این دادسرا موجود می باشد. حدود ۸۵ درصد شکات را وزارتخانه‌‏ها و مجموعه‌‏های ذیربط و معاونین رییس‌‏جمهور تشکیل می‌‏دهند. شاکی چهار یا پنج پرونده مدعی العموم است. (ایسنا ۱۹/۵/۸۷)

 

۷۴ ـ اجلال قوامی عضو شورای سردبیری هفته نامه توقیف شده ” پیام مردم” به اتهام تحریک و تشویق مردم به تخریب و تعریق اماکن دولتی در جریان اعتراضات مردمی در مرداد ۸۴ جهت محاکمه به شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی سنندج احضار شد. ( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۷/۵/۸۷)

 

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران

۷۵ ـ مهدی فضائلی مدیرعامل سابق خبرگزاری “فارس” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا، با شکایت مدعی‌العموم، وزارت اقتصاد و دارایی و دانشگاه آزاد اسلامی در شعبه‌ی ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران، محاکمه شد . (ایسنا ۱۸/۵/۸۷)

 

۷۶ ـ پرویز اسماعیلی مدیر عامل خبرگزاری ” مهر ” به اتهام توهین و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.( ایسنا ۲۱/۵/۸۷)

 

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاهها

۷۷ ـ مسعود حیدری مدیر عامل سابق خبرگزاری ایلنا به اتهام افترا و نشر اکاذیب ، با شکایت وزارت کار ، دانشگاه امیر کبیر و وزارت علوم در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به پرداخت ۱۵میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس و شلاق و سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.( ایسنا ۷/۵/۸۷)

 

۷۸ ـ صدیق مینایی روزنامه نگار و همکارهفته نامه توقیف شده« آسو » پس از ۲۱ روز بازداشت ، با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. این روزنامه نگار روز ۱۲ تیر ماه در پی مراجعه به شعبه چهارم بازپرسی دادگستری سنندج ، بازداشت و روانه زندان گردید. یادآور می گردد مینایی پیشتر نیز در پرونده ای دیگر ، به اتهام نشراکاذیب محکوم به پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی شده بود. (موکریان نیوز ۷/۵/۸۷)

 

۷۹ ـ مدیر سایت رجانیوز به اتهام  نشر اکاذیب ، با شکایت قدرت اله علیخانی نماینده مجلس در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی به ریاست قاضی حسین حسینیان به سه ماه و یک روز زندان محکوم شد . ( ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

 

۸۰ ـ علی داداشی مدیر مسئول نشریه «ارمغان آذربایجان» در تبریز به اتهام نشر اکاذیب به حکم شعبه دوم دادگاه تجدید نظر کیفری استان آذربایجان شرقی به ۵۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

۸۱ ـ محمد مهدی فقیهی مدیر عامل سایت ” انتخاب ” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و توهین با شکایت انصار حزب الله در شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم گردید .( ایسنا ۲۲/۵/۸۷)

 

۸۲ ـ سامان رسول پور روزنامه نگار و عضو هئیت اجرایی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود ، پس از ۱۷ روز با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

 (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۳/۵/۸۷)

 

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران

۸۳ ـ مسعود کردپور روزنامه نگار و دبیر آموزش و پرورش در کردستان توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و روانه زندان گردید. ماموران امنیتی کیس کامپیوتر ، موبایل ، پاسپورت و تعدادی از کتاب ها و جزوه هایی که در کتابخانه شخصی وی نگهداری می شد را با خود بردند. زمستان سال گذشته وی از سوی دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری استان آذربایجان غربی به اتهام تحریک معلمان به نرفتن به کلاسهای درس و مصاحبه با رسانه های داخل و خارج از کشوردر این زمینه ، به شهرستان تکاب تبعید شده بود. (موکریان نیوز ۱۸/۵/۸۷)

 

اخبار مربوط  به فعالین سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی:

۸۴ ـ محمود صیدانلو، مدیر کل فرهنگی سازمان تربیت بدنی و دبیرکل ستاد نظارت فرهنگی بازی های آسیایی، جهانی و المپیک، گفت : کلیه ورزشکاران، مربیان و سرپرستان اعزامی به المپیک پکن از گفت و گو با شبکه هایی ایرانی غیر وابسته به جمهوری اسلامی و یا تایید نشده از سوی آنان، رسما منع شده اند. دبیر کل ستاد نظارت فرهنگی بازی های آسیایی، جهانی و المپیک همچنین تاکید کرد: «شورای عالی انقلاب فرهنگی هر گونه گفت و گوی ورزشکاران با رسانه های بیگانه را ممنوع کرده است. این ممنوعیت برای تمام دستگاه های کشور و از جمله ورزش لازم الاجرا است. بر این اساس ورزشکاران ما تحت هیچ شرایطی حق صحبت با خبرنگاران و نمایندگان رسانه های بیگانه را ندارند. ( امیر کبیر ۲/۵/۸۷)

 

۸۵ ـ کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای به اعدام ۲۹ نفر در زندان اوین واکنش نشان داد. در اطلاعیه آمده است: اولا”: از جعل عناوینی مانند اراذل و اوباش نظر به اصل قانونی بودن جرم و مجازات و فقدان عنوان فوق در مسائل کیفری اعلام نگرانی عمیق می نماید. متأسفانه در سالهای اخیر در ایران تعدادی بطور دسته جمعی اعدام گردیدنــد، این امر تا آنـــجا پیش رفته که مع الاصف، ایران از لحاظ تعداد اعدام شدگان در جهان رتبه دوم را دارا می باشد . ثانیا”: صرفنظر از ماهیت اعمال ارتکابی، نحوه دستگیری و محاکمه، مرجع صالح و مراحل دادرسی و حق داشتن وکیل، از جمله حقوق مسلم متهمین بوده که هیچ مقامی حق سلب آن از متهمین را نداشته و در صورت وقوع، متخلف قابل تعقیب خواهد بود. به نظر می رسد اعدام شدگان از سیستم دادرسی منصفانه بی بهره بوده اند .( امیر کبیر۷/۵/۸۷)

 

۸۶ ـ جمعی از معلمان حق التدریسی شهرستان ارومیه در اعتراض به عدم استخدام آنها به رغم داشتن ۵ سال سابقه کار توسط وزارت آموزش و پرورش در مقابل مجلس تجمع کردند. آنها تاکید داشتند که تا کنون نه تنها از استخدام بلکه از بیمه کردن آنها نیز توسط این وزارتخانه خودداری شده است. (فارس ۸/۵/۸۷)

 

۸۷ ـ کانون مدافعان حقوق بشر به دنبال اعدام دو تن در استان سیستان و بلوچستان بیانیه‌ای منتشر کرد. در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: باردیگر دو نفر از فعالان سیاسی - اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان به اتهام همکاری با گروههای مسلح اعدام گردیدند . بدون آنکه نحوه دستگیری ، تعقیب و محاکمه و محکومیت آنها معلوم گردد . آنچه از قرائن و شواهد بر می آید متهمینی از این دست ، غالباً از مزایای دادرسی عادلانه برخوردار نیستند و آنچه باعث تأسف بسیار است ، آنکه محاکمات عموماً بصورت غیر علنی و در محاکم غیر صالح به عمل می آید.(ادوارنیوز ۱۶/۵/۸۷)

 

۸۸ ـ جمعی از معلمان حق التدریسی استان لرستان در اعتراض به عدم استخدام رسمی توسط وزارت آموزش و پرورش در مقابل مجلس تجمع کردند. لازم به ذکر است این تجمع چندمین اقدام اعتراضی از این دست طی روزهای گذشته است. معلمان حق التدریسی مناطق دیگر کشور نیز در روزهای پیش با تجمع مقابل مجلس خواستار استخدام در وزارت آموزش و پرورش شده بودند که تا کنون هیچ پاسخ مشخصی به این خواسته های معلمان داده نشده است. (دسترنج ۲۰/۵/۸۷)

 

۸۹ ـ دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی ، دکتر رضا داوری اردکانی و حجت الاسلام دکتر علی شیخ اسلامی از اساتید دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بازنشسته شدند . لازم به یادآوری است با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در راستای سیاست یکدست سازی تدریجی حوزه و دانشگاه و حذف دگر اندیشان بیش از ۴۲ استاد دانشگاه اخراج و یا بازنشسته شده اند. (مهر ۲۲/۵/۸۷)

 

ممنوع الخروج شدن فعالین سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی:

۹۰ ـ حسن اسدی زیدآبادی، مسئول کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران گفت: پیرو دعوت از سازمان دانش آموختگان ایران و کمیته حقوق بشر برای شرکت در سیزدهمین نشست سالیانه مجمع نهادهای ملی حقوق بشری آسیا و اقیانوسیه در کوالالومپور مالزی، آقای عبدالله مومنی سخنگوی سازمان به عنوان نماینده این سازمان و نیز تشکل های غیردولتی جامعه مدنی ایران قرار بود تا با حضور در این نشست به ارائه سخنرانی وگزارشی از وضعیت مدافعان حقوق بشر در آسیای غربی و بخصوص ایران بپردازند، اما با توقیف غیرقانونی گذرنامه، متاسفانه از سفر ایشان به کشور مالزی به منظور شرکت در این نشست ممانعت بعمل آمد. وی گفت: سال گذشته نیز در فرودگاه و توسط ماموران امنیتی از سفر آقای مومنی به آمریکا جهت سخنرانی در دانشگاه MIT جلوگیری به عمل آمد . ( ادوارنیوز ۴/۵/۸۷)

 

۹۱ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: مهندس علی اکبر موسوی خوئینی نماینده تهران در مجلس ششم و عضو سازمان دانش آموختگان ایران به اتهام اخلال در نظم عمومی، شرکت در تجمعات غیر قانونی و تبلیغ علیه نظام ممنوع الخروج شده است. (ایسنا ۲۹/۵/۸۷)

 

۹۲ ـ گلشیفته فراهانی هنرپیشه سینما، در حال سفر به هالیوود در فرودگاه ممنوع الخروج اعلام شد. مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گویند: بازیگران ایرانی برای بازی در فیلمهای خارجی باید از این وزارتخانه مجوز بگیرند. (روز ۳۰/۵/۸۷)

 

احضار فعالین سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی به دادگاهها:

۹۳ ـ محمد علی دادخواه وکیل ابراهیم یزدی ، دبیر کل نهضت آزادی ایران اعلام کرد: در تماس تلفنی و مراجعه حضوری مامورین امنیتی ، به خانواده ابراهیم یزدی ، حکم جلب ایشان را به صورت شفاهی اعلام کرده و از ارائه حکم کتبی توسط این افراد خودداری شده است .( میزان نیوز ۱۳/۵/۸۷)

 

۹۴ ـ خلیل بهرامیان وکیل مدافع متهمان سیاسی ، داشجویی و مطبوعاتی به دلایل نامعلوم به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت احضار شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۴/۵/۸۷)

 

۹۵ ـ بدنبال ممنوع التصویر شدن چند بازیگر سینمای ایران، یک کارگردان قدیمی سینما و دو بازیگر زن که به تازگی از سفر خارج برگشته اند و یا در برخی فیلمهای هالیوودی حضور یافته اند جهت بازجویی به معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احضار شدند. (ادوارنیوز ۱۵/۵/۸۷)

 

۹۶ ـ عزت الله انتظامی، پرویز پرستوئی هنرپیشه و کیومرث پوراحمد کارگردان به جرم جمع آوری پول برای نجات دادن بهنود شجاعی از اعدام توسط قاضی محمد حسین شاملو برای بازجوئی به شعبه اول بازپرسی دادسرای امور جنائی تهران احضار شدند. (ایسنا ۲۹/۵/۸۷)

 

محاکمه فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

۹۷ ـ یاشار حکاک پور ، داود عظیم زاده ، علیرضا حقی ، مجید پژوه فام و حامد یگانه پور به اتهام سخنرانی ، شرکت و سازماندهی تظاهرات خرداد ۸۵ در دانشگاه و شهر مراغه ، نشر و توزیع نشریه دانشجویی ” زنگان سوزلری ” ، تماس با کانالهای تلویزیونی آذبایجانی در خارج از کشور و قومیت گرایی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست قاضی جواد سلیمی مورد محاکمه قرار گرفتند . ( ساوالان سسی ۸/۵/۸۷)

 

بازداشت فعالین سیاسی فرهنگی و اجتماعی:

۹۸ ـ محسن نادری از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ به علت شرکت در مراسم سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در خاوران به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی موسوی به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود، بازداشت و به قرنطینه زندان اوین منتقل گردید. وی در شهریور ماه سال گذشته برای گرامیداشت نوزدهمین سالگرد یکی از اعضای خانواده اش ( محمد حسین داود آبادی فرهانی) که در قتل عام ۱٣۶۷ جان باخته بود شرکت کردند. که توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ منتقل شدند که پس از ۲۱ روز بازداشت با قرار وثیقه موقتا آزاد شد. لازم به یادآوری است خانواده هایی که سال گذشته در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام عزیزانشان شرکت کرده بودند با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ منتقل شدند آنها بیش از ۴ ماه در سلولهای انفرادی تحت وحشیانه ترین شکنجه های جسمی و روحی قرار داشتند. سپس آنها را به بند ٣۵۰ زندان اوین منتقل کردند و تعدادی از آنها هنوز در شرایط بلاتکیلفی بسر می برند.اعضای خانواده هایی که هنوز در زندان بسر می برند عبارتنداز: آقای علی صارمی ۶۰ساله،محمد علی منصوری،میثاق یزدان نژاد و ناصر سوداگری. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲/۵/۸۷)

 

۹۹ ـ جاوید کمانگر یازده ساله ، برادرزاده فرزاد کمانگر معلم اعدامی، جهت خرید در ساعت ۹ صبح از منزل خارج و در بین راه توسط دو دستگاه اتومبیل سفید رنگ با پلاک نظامی متعلق به سپاه پاسداران ربوده میشود و با بستن چشم نامبرده وی را به نقطه نامعلومی منتقل نموده و چندین ساعت نامبرده را مورد ضرب و شتم و هتاکی قرار میدهند. بطوریکه نامبرده دچار خونریزی چشم و گوش میگردد ، سرانجام پس از ساعتها ضرب و شتم و شکنجه ، وی را در ساعت ۲۱ شب به نقطه ای در پنج کیلومتری خارج از شهر منتقل و رها میکنند ، که وی نیز پس از حداقل یکساعت پیاده روی خود را به منزل میرساند.( فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۵/۸۷)

 

 ۱۰۰ ـ در پی تظاهرات مسالمت آمیز عربهای شهر اهواز در اعتراض به شرایط خفقان آور زندگی و فشار مضاعف فرهنگی ، ۲۰ نفر از شرکت کنندگان در این تظاهرات توسط نیروهای امنیتی دستگیر و تعدادی زخمی شدند . اسامی بعضی از دستگیرشدگان به این قرار است:  ابو امجد حیدری،   فالح بریحی معروف به ابو حسن ، کاظم سید قریشی ، عیسی حداد ، عدنان بیانات ،  علی دورقی ،  موسی کعبی زاده . لازم به یاد آوری است که در این تظاهرات شعارها و خواست ها در خصوص رفع ستم فرهنگی، میزان بسیار بالای بیکاری و بهبود معیشیت زندگی بود که از مقامات حکومت ایران خواستار رفع این مشکلات بودند. (سازمان حقوق بشر اهواز ۵/۵/۸۷)

۱۰۱ ـ در پی مراجعه ماموران امنیتی تهران جهت دستگیری میثم لطفی و عدم امکان بازداشت وی ، مادر وی توران مرادی  به همراه  مریم لطفی  خواهر میثم توسط  مامورین بازداشت و به پلیس امنیت تهران منتقل شدند که در طی ۲۴ ساعت هر دو آنها آزاد شدند . میثم لطفی شامگاه ۲۵ اردیبهشت ۸۶ به جرم « اراذل و اوباش » با حمله نیروی انتظامی به منزلش دستگیر شد . طی این حمله، مادر و خواهر  مورد ضرب و شتم واقع شدند . میثم بعد از بازداشت به سوله کهریزک منتقل و مورد شکنجه های شدید فیزیکی و حتی اعدام مصنوعی قرار گرفت . وی در سن ۱۹ سالگی در جریان حوادث کوی دانشگاه بازداشت شده بود.(کمیته گزارشگران حقوق بشر ۷/۵/۸۷)

۱۰۲ ـ ارسلان شریفی ، امیر رمضانی ، رسول هیکلی و مسعود محبی توسط مامورین امنیتی در شهر بوکان بازداشت شدند . علت دستگیری این چهار شهروند بوکانی هنوز مشخص نیست .( موکریان نیوز ۹/۵/۸۷)

 

۱۰۳ ـ محمد کعبی چند روز پیش از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شد. تا کنون هیچ علت یا عللی برای دستگیری این شهروند سنندجی ازسوی مراجع رسمی اعلام نشده است. ( موکریان نیوز ۱۰/۵/۸۷)

 

۱۰۴ ـ کاوه محمدی و ارسلان صادقی در جریان راهپیمائی مسالمت آمیز مادر فرزاد کمانگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۰۵ ـ قاضی حسن حداد معاون امنیتی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد : ۱۸ نفر به اتهام بمب گذاری در تهران و قم دستگیر شدند . این افراد وابسته به انجمن پادشاهی در خارج از کشور بوده اند . در حال حاضر ۸ نفر از این افراد در بازداشت به سر می برند  و ۱۰ نفر با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند . ( ایسنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۰۶ ـ قاضی حسن حداد معاون امنیتی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد : درجریان تجمع ۲۴ خرداد ۸۷ که در حمایت از سخنان عباس پالیزدار در تهران صورت گرفت ۲۵۰ نفر بازداشت شدند . که ۲ نفر از این افراد به اتهام جاسوسی و تعداد دیگر در ارتباط با گروههای خارج از کشور هم چنان در بازداشت هستند .( ایسنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۰۷ ـ شمس الدین حسین پناهی، مسعود حسین پناهی و فردین حسین پناهی به علت شرکت در تجمع مقابل دادگستری سنندج جهت اعتراض به صدور حکم اعدام برای انور حسین پناهی توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۰/۵/۸۷)

 

۱۰۸ ـ ابراهیم رسولی، کیوان رسولی، امیر امیریان، رضا وکیلی، رضا محمدی، بهروز آذری و لقمان ویاری توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۵/۸۷)

 

فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی: احکام صادره شده توسط دادگاه ها

۱۰۹ ـ خلیل فاتحی ( معلم ) ، خه بات پرویزی ، هوشیار بشابادی و ستار پرویزی ( دانشجوی دانشکده فنی رازی کرمانشاه ) به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی دادگاه انقلاب کرمانشاه به ترتیب به ۲۰، ۱۵ ، ۱۰ و ۱۸ سال زندان محکوم شدند . ( فعالان حقوق بشر در ایران ۸/۵/۸۷)

 

۱۱۰ ـ اکبر اقدسی به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با گروه های سیاسی از سوی دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان محکوم شد . نامبرده سال گذشته بعد از یک ماه بازداشت با قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود . ( سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۰/۵/۸۷)

 

۱۱۱ ـ گودرز شفیعیان، یکی از معلمان شهرستان ممسنی به جرم شرکت در تجمع معلمان، اعتصاب، تشویق معلمان به اعتصاب و حضور در جمع نمایندگان مجلس در ۶ آذر سال گذشته به همراه تشکل‌های صنفی معلمان سراسر کشور بدون هماهنگی با اداره (آموزش و پرورش) و همچنین نوشتن مقاله در بیان مشکلات آموزش و پرورش در ماهنامه چشم انداز به ۲ ماه انفصال از خدمت محکوم شده است. ( دسترنج ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۱۲ ـ ابراهیم رشیدی شاعر و نویسنده آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی جهت اجرای حکم ۵ ماه زندان بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شد. وی در اردیبهشت ماه دستگیر و بعد از دو ماه بازجوئی در اداره اطلاعات ارومیه ، در شعبه ۱۰۲ دادگاه ارومیه به ۵ ماه زندان محکوم گردیده بود. (ساوالان سسی ۱۵/۵/۸۷)

 

۱۱۳ - خالد قاسمی ۳۵ ساله از اهالی شهر بانه به اتهام همکاری با حزب دموکرات کردستان ایران در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید. شایان ذکر است نامبرده از حق داشتن وکیل محروم بوده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۶/۵/۸۷)

۱۱۴ - رضا قادری ۲۵ ساله ، اهل بانه به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) که از ۴ ماه پیش در بازداشت بسر می برد ، در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید ، نامبرده از حق داشتن وکیل در دادگاه محروم بوده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۶/۵/۸۷)

 

۱۱۵ ـ حمید رضا شیخ الملوکی به اتهام پخش اعلامیه به نفع یک گروه مخالف و تبلیغ علیه نظام پس از ۳ ماه بازداشت در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین ، در دادگاه انقلاب شهر ری بدون برخوداری از حق وکیل به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۸/۵/۸۷)

 

۱۱۶ ـ علی حاجی پور به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کردستان دستگیر و به اداره اطلاعات سردشت منتقل گردیده بود ، در  دادگاه انقلاب سردشت ، به پنج سال حبس تعزیری ، دو سال تبعید و مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم گردید. (فعالان حقوق بشر ۱۸/۵/۸۷)

 

۱۱۷ ـ یوسف عزیزی بنی طرف به اتهام اجماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی کشور از سوی شعبه ۱۵ دادکاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس محکوم شد. وی از روزنامه نگاران با سابقه ایران است و تاکنون ۲۵ کتاب داستان، تاریخی و اجتماعی نوشته است. (ایسنا ۲۰/۵/۸۷)

 

۱۱۸ ـ عباس خرسندی ۵۱ ساله فعال سیاسی به اتهام تشکیل “حزب دمکرات ایران” و اقدام علیه امنیت ملی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و با تائید شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده در ۱۸ شهریور ۸۶ بازداشت گردید. این کارشناس ارشد اقتصاد از تدریس در دانشگاهها و مدارس منع شده است. (دویچه وله ۲۱/۵/۸۷)

 

۱۱۹ ـ سیاوش خندانی ، هیمن فرهادی و ریبین رموزی اهل شهرستان بانه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به یکسال زندان تعزیری محکوم شدند. نامبردگان ۴۵ روز پیش در سالگرد ترور دکتر عبدالرحمان قاسملو توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و بصورت غیر علنی و بدون برخودار ی از وکیل مدافع محاکمه شدند. همچنین مطلب شکوهی به یکسال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان کرمان محکوم گردید.

( فعالان حقوق بشر در ایران ۳۱/۵/۸۷)

 

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی:

۱۲۰ ـ حمید والائی ۲۷ ساله فارغ التحصیل رشته حقوق و فعال مدنی آذربایجانی که در تاریخ ۲۵/۴/۸۷ پس از مراجعه به ستاد خبری وزارت اطلاعات بازداشت شده بود ، پس از ۱۳ روز با صدور قرار وثیقه جهت مداوا از زندان آزاد شد . بر اثر شکنجه های وارده در دوران بازداشت ، دو دندان جلو و دو دندان عقب فک بالای وی شکسته است . همچنین بر اثر صدمات وارده به پای راست که منجر به شکستن آن شده ، قادر به حرکت نمی باشد. علاوه بر این بر اثر صدمات وارده به سر ، وی چندین بار بیهوش شده و در حال حاضر دچار سرگیجه شدید می باشد. لازم به یاد آوری است که خانواده نامبرده در تاریخ ۶ مرداد  طی نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه اعلام کردند: بر اساس اطلاعات موثق رسیده حمید حداقل یکبار بر اثر شکنجه های جسمی و روحی بیهوش شده است و از نظر ما عدم صدور اجازه برقراری تماس با خانواده حاکی از وخیم بودن وضعیت وی دارد.

 (ساوالان سسی ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۲۱ ـ شاهرخ حاتمی برادر دانشجوی زندانی، داریوش حاتمی به علت پیگیری وضعیت برادر زندانی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، پس از ۱۵ روز با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

 (وبلاگ حق ۱۲/۵/۷۸)

 

۱۲۲ ـ غلامرضا نجفی ۳۶ ساله و از فعالان حرکت ملی آذربایجان که به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شده بود با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شد. (ساوالان سسی ۱۵/۵/۸۷)

 

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی:

۱۲۳ ـ  مهرداد لهراسبی، از متهمان کوی دانشگاه تهران، یکی از شش نفری است که در جریان تظاهرات دانشجویی تیرماه ۷۸ از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند که این حکم سپس با دو درجه عفو به ۱۵ سال زندان کاهش یافت. وی که پس از تحمل ۹ سال حبس به صورت مشروط از زندان آزاد شده بود،به اتهام ” اقدام به شعار نویسی ” در سالگرد ۱۸تیرماه، بازداشت گردید. نامبرده هم اکنون در بند ۲۴۰ زندان اوین و در سلول انفرادی نگهداری می شود.  گفتنی است مهرداد لهراسبی به دلیل فشارهای وارده در ایام بازداشت، دچار اختلالات شدید روحی و روانی شده است. ( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲/۵/۸۷)

 

۱۲۴ ـ ساسان بابائی زندانی سیاسی که به ۵ سال زندان محکوم شده ، به علت اعتراض به حکم اعدام فرزاد کمانگر از زندان مرکزی سنندج به بازداشتگاه اطلاعات سنندج منتقل شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۵/۸۷)

 

۱۲۵ ـ فرزام الهی پرست، دانشجوی دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان، در روز هفتم تیرماه در پارک ملت شهر مشهد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. الهی پرست که در زمینه حقوق بشر نیز فعال می باشد، از بیماری قلبی نیز رنج می برد و این مساله بر نگرانی خانواده وی افزوده است. بنابر گزاش ها، وی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات مشهد می باشد. (امیرکبیر ۳/۵/۸۷)

 

۱۲۶ ـ محی الدین حاج میرزایی پدر فرهاد حاج میرزایی طی نامه خطاب به لوئیزآربور کمیسیر عالی حقوق بشر و دیگر نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر خواستار کمک و اقدام مصرانه برای آزادی فرزند خود شد . در قسمتی از این نامه آمده است: فرهاد حاج میرزائی فعال حقوق کودکان خیابانی و بی سرپرست در شهر سنندج ، در ۱۲ دی ماه ۱۳۸۶ در مطب دندان پزشکی دستگیر و به مدت ۳ ماه خانواده از سرنوشت او بی اطلاع بودند .همزمان با دستگیری وی اینجانب محی الدین حاج میرزائی پدر وی در سن ۷۵ سالگی دستگیر و مدت ۴۸ ساعت در بدترین شرایط و سرمای چندین درجه زیر صفر در بازداشتگاه بودم .بر اساس شنیده ها فرهاد در بازداشتگاه تحت سخت ترین شرایط و شکنجه های غیر انسانی قرار داشته و کلیه وی آسیب دیده و همچنین چشم او  بر اثر کتک و شکنجه ها دچار خونریزی و آسیب دیدگی شده است . وی نزدیک ۶ ماه در بازداشت موقت بدون ارتباط با وکیل در زندان اوین بسر می برد. از امضای وکالت نامه و ملاقات وکیل وی آقای رمضان حاجی مشهدی تاکنون جلوگیری به عمل آمده است .(انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر ۷/۵/۸۷)

 

۱۲۷ ـ دلشاد خضر دشتی که به اتهام همکاری با یک حزب مخالف از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به تحمل یک سال زندان محکوم شده و هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان مهاباد سپری می کند ، از آسیب دیدگی ستون فقرات به شدت رنج می برد. نامبرده نیاز به مداوای فوری در خارج از زندان دارد. ( موکریان نیوز ۸/۵/۸۷)

 

۱۲۸ ـ سه زندانی سیاسی به نامهای اردشیر جودت ، یوسف خاتمی و آیت نقش عنبری از اهالی منطقه “برادوست” ارومیه که حدود یکماه پیش ، به اتهام هکاری با احزاب کردی بازداشت و هم اکنون نیز در اداره اطلاعات شهر ارومیه به سر میبرند تحت بدرفتاری و شکنجه های جسمی قرار گرفته اند ، بطوریکه اردشیر جودت از ناحیه قفسه سینه دچار شکستگی استخوان و آقای حاتمی نیز دچار آسیب دیدگی دو مهره از ستون فقرات گردیده است. ( فعالان حقوق بشر در ایران ۸/۵/۸۷)

 

۱۲۹ ـ به دنبال انتقال “فرزاد کمانگر” ، “فرهاد وکیلی” و “علی حیدری” به بند ۲۰۹ زندان اوین ، فرهاد وکیلی در اعتراض به رویه ناعادلانه دستگاه امنیتی و اعمال فشار بر این افراد از روز انتقال دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است. این در حالی است که چندی پیش آقای وکیلی در زندان سکته قلبی نموده بود. همچنین فرزاد کمانگر و علی حیدریان نیز در اعتراض به رویه مذکور اعلام سکوت نموده اند و با امتناع از صحبت نمودن خواستار پایان دادن به اعمال فشارهای دستگاه امنیتی شده اند. این افراد اعلام نموده اند در صورت تداوم فشارها آنان نیز دست به اعتصاب غذا خواهند زد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۹/۵/۸۷)

 

۱۳۰ ـ عابد توانچه اعلام کرد : تا پایان یافتن تهدیدات نهادهای امنیتی و اتمام فراهم سازی موجبات آزار و اذیت و توقف تداوم سلب آسایش برای خانواده ی وی ٬ اعتصاب غذای تر خود را ادامه خواهد داد و به نوشیدن ِتنها روزی یک لیوان آب بسنده خواهد کرد. شایان ذکر است، خانواده ی عابد توانچه بارها و بارها مورد تهدیدات تلفنی و حضوری نهادهای امنیتی قرار گرفته اند و اعلام داشته اند که در صورت مصاحبه ی خانواده ی عابد توانچه با رسانه ها ٬ مدت حبس او تشدید خواهد شد و بر مدت زمان زندان او خواهند افزود . خواهر بزرگ عابد توانچه ٬ همسر او و پسر عموی کوچک وی به دفعات تهدید شده اند و به آنها گفته شده است که در صورت درج اخبار و انتشار خبر مربوط به چگونگی وضعیت عابد توانچه در زندان ٬ از کار خود اخراج خواهند شد.

 (کمپین حمایت از عابد توانچه ۱۰/۵/۸۷)

 

۱۳۱ ـ علی عامری فعال سیاسی هویت طلب اهوازی که پس از مراجعت از کشور امارات در تاریخ ۱۹/۴/۸۷ در فرودگاه خمینی تهران بازداشت و سپس به بازداشتگاه اطلاعات شهر اهواز منتقل گردیده بود ، وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز با تعیین قرار ۱۲۰ میلیون تومانی روانه زندان سپیدار اهواز گردید. نامبرده علیرغم تعیین قرار سنگین ضمانت موفق به تامین وثیقه مذکور گردید اما دادگاه انقلاب با عدم قبول ضمانت مذکور ، این شیوه را راهی برای نگهداری بلند مدت متهم در حالت بلاتکلیفی نموده است .( فعالان حقوق بشر در ایران ۱۱/۵/۸۷)

 

۱۳۲ ـ زندانی سیاسی ابوالفضل جهاندار در حاشیه بازدید تنی چند از خبرنگاران داخلی و رسانه های دولتی به علت اعتراض به بازدیدهای نمایشی خبرنگاران گزینش شده از زندان و ارائه گزارشات غیرواقعی به افکار عمومی از شرایط زندان و همچنین توضیح واقعیتهای زندان اعم از عدم تفکیک جرایم ، عدم رسیدگی پزشکی ، وضعیت بسیار بد غذایی و سایر مشکلات مدیریتی و نظارتی، توسط مسئول اندرزگاه ۷ (یاری) احضار و مورد هتاکی و تهدید قرار گرفت . ریاست اندرزگاه مذکور از ضرب و شتم قریب الوقوع آقای جهاندار توسط زندانیان تحریک شده خبر داده است. (فعالان حقوق بشر ۱۷/۵/۸۷)

 

۱۳۳ ـ میثاق یزدان نژاد ، دانشجوی ۲۱ ساله به اتهام شرکت در مراسم بزرگداشت قتل و عام زندانیان سیاسی و همچنین ارتباط با گروههای مخالف نظام، در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد و کماکان پس از گذشت حدود ۱۱ ماه بلاتکلیف و در انتظار صدور حکم نهایی میباشد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۵/۸۷)

 

۱۳۴ ـ حبیب الله لطیفی دانشجو  بیش از ۱۰ ماه است که بصورت بلاتکلیف در زندان مرکزی سنندج بسر می برد ، بدلیل مبتلا بودن به بیماریهای متعدد جسمی همچون عفونت روده ، ناراحتی قلبی و نارسایی شدید کلیوی در به علت عدم رسیدگی پزشکی در زندان رو به تشدید می رود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۵/۸۷)

۱۳۵ ـ ایوب حقیقی ، اهل اشنویه که از سال ۱۳۸۲ به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به ۷ سال زندان محکوم شده و در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد ، در اعتراض به ممنوع الملاقات بودن و محرومیت از تلفن کردن مدت ۷ روز است که با دوختن لبهای خود دست به اعتصاب غذا زده است . (فعالان حقوق بشر ۱۸/۵/۸۷)

 

۱۳۶ ـ دکتر آرش علائی و دکتر کامیار علائی نزدیک به دو ماه است که در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین در سلول انفرادی بسر می برند و امکان ملاقات با یکدیگر را ندارند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۳/۵/۸۷)

 

۱۳۷ ـ مهدی فراهانی شاندیز از آموزگاران مدارس غیرانتفاعی به جرم جمع آوری امضاء برای آزادی منصور اسانلو از زندان ،که ۷۱ روز پیش بازداشت شده بود . به اتهام تبلغ علیه نظام در شعبه ۲ بازپرسی امنیت مورد بازجویی قرار گرفت ، مبلغ ۸۰ میلیون تومان قرار وثیقه برای آزادی نامبرده صادر شد ، نامبرده به علت عدم توان تودیع وثیقه همچنان در زندان بسر می برد . ( فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۵/۸۷)

 

۱۳۸  ـ عمادالدین باقی عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان و روزنامه نگار از بند ۳۵۰ به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید . بند ۲۰۹ در زمره بندهای امنیتی محسوب می شود که زیر نظر سازمان زندانها نیست و مستقیما زیر نظر وزارت اطلاعات اداره می شود . نامبرده از ۱۰ ماه پیش در زندان بسر می برد . وی طی نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه اعلام نمود در زمان بازداشت به مدت ۷۵ روز در انفرادی نگهداری شده است .(ادوارنیوز ۲۰/۵/۸۷)

 

۱۳۹ ـ حجت الاسلام عبدالعزیز عظیمی قدیم از فعالین آذر بایجانی ، که در حال گذراندن دوران محکومیت یک ساله خود در بند ۶ زندان لنگرود قم بسر می برد ،در پرونده ای جدید  به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه ویژه روحانیت تبریز محاکمه شد. ( ساوالان سسی ۲۴/۵/۸۷)

 

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی:

۱۴۰ ـ بانی دوگال نماینده ارشد جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل اعلام کرد: در پانزده ماه گذشته بهائیان ایران هدف حداقل ۱۲ مورد آتش سوزی عمدی بوده اند. (صدای امریکا ۷/۵/۸۷ )

 

۱۴۱ ـ متقاضیان بهائی آزمون سراسری ورود به دانشگاهها همچون سال گذشته با اطلاعیه عجیب نقص پرونده مواجه شدند. “ایراد نقص پرونده” عجیب ترین مطلبی است که می توان به جای ارائه کارنامه به متقاضی اعلام نمود زیرا چناچه پرونده یک متقاضی دارای نقصی جدی باشد، در حدی که از ارائه کارنامه محروم گردد، طبق مقررات سازمان سنجش از حضور در جلسه کنکور محروم می گردد و اصلا کارت حضور در جلسه برای چنین فردی صادر نمی شود. اعلام نقص پرونده در عین حال موجب می گردد که دست متقاضی بهائی از محاکم قضائی داخلی و حتی خارجی کوتاه شود زیرا در این شرایط اثبات این که نقص پرونده در مورد چه مسئله ای بوده است غیر ممکن می باشد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۹/۵/۸۷)

 

۱۴۲ ـ حسام میثاقی دانشجوی محروم شده از تحصیل طی رنجنامه ای شرح حال خود را اینچنین بیان کرد: اینجانب در سال تحصیلی ۸۵ در کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته ی مترجمی زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در موسسه ی آموزش عالی سنایی اصفهان پذیرفته شدم. در اوایل ترم اول، در اولین کلاس معارف اسلامی استاد مربوطه از دانشجویان پرسیدند: آیا اقلیت مذهبی در کلاس داریم؟ بنده ، خانم رضایی و دانشجویی ارمنی اعلام کردیم که اقلیت مذهبی هستیم . پس از پایان ۲ ترم و گرفتن کارنامه در تاریخ ۱۴/۴/۸۶ به ما ابلاغ شد که  در فروردین ماه بخشنامه ای مبنی بر اخراج ما از دانشگاه به دست مسئولین دانشگاه رسیده است و آنها نامه ای برای مقامات بالا ارسال نموده و اعلام نموده اند که نمی توانند در میانه ی ترم دانشجوی خود را اخراج کنند و تقاضای تجدید نظر نمودند اما با مخالفت شدید مواجه شدند. نهایتا تصمیم گرفتند تا ما را همراه نامه ای به سازمان سنجش بفرستند تا وضعیت ما مشخص شود. اکنون پس از گذشت دو ترم تحصیلی هنوز هیچ گونه جواب یا حداقل نامه ای مبنی بر اخراج دریافت نکردم. طبق قوانین وزارت علوم، هر دانشجو که ۲ ترم در دانشگاه حضور نیابد و تحصیل نکند انصراف او خود به خود صادر خواهد شد و اکنون بنده یک دانشجوی انصرافی محسوب می شوم! (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۰/۵/۸۷)

 

۱۴۳ ـ پنج نفر از متهمان  پرونده آیت الله سید حسین کاظمینی بروجردی جهت گذراندن دوران محکومیت خود به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد. و در پی حضور در دادگاه ، بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. اسامی، مدت و محل زندان این افراد به قرار زیر است: مجید الستی ۳۵ ساله فوق لیسانس عمران ۴ سال حبس در زندان زنجان ، مهرداد سوری ۳۶ ساله کارشناس برق ۲ سال حبس در زندان تهران ، محمد رضا صادقی ۳۶ ساله مهندس برق ۲ سال حبس در زندان تهران ، حبیب قوتی لیسانس حسابداری ۴سال حبس در زندان همدان، مسعود سماواتیان لیسانس ادبیات ۵ سال حبس در زندان خرم آباد . این افراد بدون برخورداری از حق داشتن وکیل در دادگاه ویژه روحانیت محاکمه شده اند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۴۴ ـ مهوش ثابت ، فریبا کمال آباد ، عفیف نعیمی ، سعید رضائی ، وحید تیزفهم، جمال الدین خانجانی و بهروز توکلی ، هفت رهبر بهائیان ایران که در زندان اوین به سر می برند. قراربازداشت این افراد تمدید گردیده است و آنان کماکان در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین که تحت نظر وزارت اطلاعات مدیریت می شود بازداشت هستند.( فعالان حقوق بشر در ایران ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۴۵ ـ فرشید یداللهی و امید بهروزی ، دو تن از وکلای مدافع دراویش گنابادی که پروانه وکالت شان به علت دفاع از موکلین شان در قم باطل شده بود به نیابت از دادگاه قم به دادگاه شیراز عودت داده شده تا آنها را به زندان عادل آباد شیراز منتقل کنند. این دو، وکالت سیدحسن شریعت واقف حسینیه شریعت را در قم عهده دار بودند. فرشید یداللهی به اتهام اخلال در امنیت عمومی و تمرد از دستور مامور در دادگاه تجدید نظر استان قم به پرداخت یک میلیون ٢۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شد. در همین حال پروانه وکالت امید بهروزی نیز تنها به اتکا به گزارش وزارت اطلاعات،از سوی کانون وکلا باطل شد. در ادامه برخورد با دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی، منصور مرعشی و محمدعلی جان نثار، دو تن از دراویش این سلسله در قم بازداشت شدند.(رادیو فردا۱۶/۵/۸۷)

 

۱۴۶ ـ اسماعیل صلاحی دانشجوی رشته حقوق و از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی به اتهام توهین به خمینی و خامنه ای جهت محاکمه به شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی شهرستان میبد احضار شد. صلاحی بیش از یک هفته در بازداشتگاه اطلاعات بوده و سپس با قید ضمانت و سپردن وثیقه آزاد شده است. نامبرده چندی پیش در اعتراض به تخریب حسینیه‌های قم و بروجرد و ضرب و شتم دراویش نامه‌ای به مراجع شیعه و خصوصا ناصر مکارم شیرازی ارسال نموده بود که متعاقب آن ماموران امنیتی شهرستان یزد به منزل وی یورش برده و وی را با ضرب و شتم دستگیر و زندانی کردند. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

۱۴۷ ـ مولوی احمد نارویی ، عالم سرشناس اهل سنت زاهدان و مدیر مسئول سایت ” سنی آنلاین ” بدستور دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت شد . (نوروز ۲۱/۵/۸۷)

 

۱۴۸ ـ حسن هریسیچیان ۲۵ ساله متهم ردیف دهم پرونده آیت الله کاظمینی بروجردی در دادگاه ویژه روحانیت به ۲ سال حبس تعزیری محکوم و به زندان اوین منتقل گردید . نامبرده در ۱۵ مهر ۸۵ به همراه صدها تن دیگر از هواداران آیت الله کاظمینی بروجردی توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. پس از تحمل ۵ ماه حبس تا زمان تشکیل دادگاه به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود . وی مهندس عمران است که از شغل دولتی خود اخراج گردید . ( بام آزادی ۲۱/۵/۸۷)

 

۱۴۹ ـ علی اربابی متهم ردیف یازدهم پرونده آیت الله سید حسین کاظمینی بروجردی در دادگاه ویژه روحانیت به ۲ سال حبس تعزیری محکوم و به زندان اوین منتقل گردید . نامبرده در ۱۵ مهر ۸۵ بازداشت و در دی ماه با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد . ( بام آزادی ۲۳/۵/۸۷)

 

اخبار فعالان جنبش زنان:

۱۵۰ ـ روناک صفارزاده فعال جنبش زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضا که به اتهام اقدام علیه امنیت کشور  در مهر ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت گردیده است ، به علت ناراحتی شدید جسمی به بیمارستان  واقع در خارج زندان منتقل گردید. در پی رسیدگی پزشک  ناراحت  وی عفونت شدید در قسمت دستگاه گوارشی تشخیص داده شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۵/۸۷)

 

۱۵۱ ـ پروین اردلان، مریم حسین خواه، ناهید کشاورز و جلوه جواهری از فعالان کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شدند. آنها سال گذشته به دلیل اتهامات  فوق از طرف ماموران امنیتی مورد بازجوئی قرار گرفته بودند. که در همین ارتباط مریم حسین خواه در آبان ماه و جلوه جواهری از نویسندگان سایت « تغییر برای برابری » در آذر ماه  بازداشت شدند و بیش از یک ماه در را در زندان اوین بسر بردند. (مدرسه فمینیستی ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۵۲ ـ محبوبه کرمی رو زنامه نگار و فعال جنبش زنان که از ۲۴ خردا  در بند زنان زندان اوین در بازداشت به سرمی برد به دادگاه انقلاب احضار شد. وی تا کنون از سوی مقامات قضائی تفهیم اتهام نشده و از ملاقات با وکیل خود نیز جلوگیری می کنند. نامبرده به بیماری نامعلومی مبتلا گردیده است و مکرراً دچار “سرگیجه های طولانی و حالت تهوع” می شود.  دادگاه برای آزادی وی قرار وثیقه صد میلیون تومانی صادر کرده است. محبوبه کرمی توان مالی تودیع وثیقه تعیین شده را را ندارد.  (مدرسه فمنیستسی ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۵۳ ـ زینب بایزیدی ۲۶ ساله از فعالان کمپین یک میلیون امضاء که ۴۰ روز پیش توسط مامورین اداراه اطلاعات مهاباد بازداشت شد ، در دادگاه انقلاب مهاباد به ۴ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان زنجان محکوم شد. نامبرده بدون داشتن وکیل در داگاه محاکمه شده است . زینب بایزیدی در اعتراض به حکم صادره از ۶ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می برد .( کانون زنان ایرانی ۲۶/۵/۸۷)

 

۱۵۴ ـ خدیجه مقدم فعال از اعضای کمیته مادران کمپین یک میلیون امضاء و مادران صلح به همراه همسرش دکتر اکبر خسرو شاهی جهت محاکمه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شدند .( تغییر برای برابری ۲۷/۵/۸۷)

 

۱۵۵ ـ ناهید جعفری عضو مرکز فرهنگی زنان و کمپین یک میلیون امضاء در شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان تهران محاکمه و تبرئه شد . ( تغییری برای برابری ۲۸/۵/۸۷)

 

۱۵۶ ـ سارا لقمانی، نفیسه آزاد و فریده غایب از فعالان جنبش زنان و از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد ۸۷ به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از پلیس در شعبه یک دادیاری ویژه امنیت دادگاه انقلاب تهران مورد بازجوئی قرار گرفتند. برای هر یک از این فعالان قرار کفالتی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان صادر شد. (کانون زنان ایرانی ۲۸/۵/۸۷)

 

اخبار کارگری:

۱۵۷ ـ رضوان احمدپور از کارگران معدن سنگرود گفت: بر اساس رایی که از سوی هیات تشخیص و حل اختلاف صادر شده است، مدیریت معدن سنگرود موظف است مطالبات مربوط به ۱۷ ماه حقوق و ۱۹ ماه حق بیمه را به کارگران پرداخت کند. (دسترنج ۳۱/۴/۸۷)

 

۱۵۸ ـ کارگران کارخانه لاستیک البرز علی‌رغم  ادامه اعتراضات از زمستان گذشته و  شکایت به دفتر ریاست جمهوری و فرمانداری تهران برای پرداخت حقوق‌های عقب افتاده‌ی خود ، هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است. با وجود متوقف شدن تولید کارخانه ، اما هیچ رسیدگی به این اعتراض‌ها نمی‌شود. (دسترنج ۳۱/۴/۸۷)

 

۱۵۹ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران گفت: با وجود اینکه شرکت کرم ترمیکال (صنایع شیمیایی ساری) یکی از واحدهای فعال استان مازندران است؛ اما کارفرما از پرداخت حقوق و مزایای ۶ ماه کارگران خود, خودداری می‌کند. وی افزود: این واحد تولیدی در حالی عیدی و پاداش سال ۸۶ و بن کالاهای اساسی ۸۵ و ۸۶ را به کارگران نداده است که مشکل تولید و فروش محصولات را ندارد. هر کارگر از بابت حقوق و مزایای سال ۸۳ و ۸۴ خود، معادل ۱ میلیون تومان از کارفرما طلبکار است. (دسترنج ۳۱/۴/۸۷)

 

۱۶۰ ـ ۴۷ تن از کارگران شاغل در مجتمع صنعتی سماء در سنندج حدود ۵ ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. از این تعداد تنها در حدود ۴ یا ۵ نفر دارای بیمه بیکاری هستند. در واقع کارگرانی که هرکدام به مدت ۳ تا ۸ سال سابقه کار دارند بعد از مدت ۵ ماه بیکاری و عدم دریافت حقوق هنوز پرونده بیمه بیکاری شان در اداره کار استان کردستان در حال بررسی است که تا کنون نتیجه مشخصی از آن حاصل نشده است.(دسترنج ۳۱/۴/۸۷)

 

۱۶۱ ـ سه کارگر شرکت نفت آبادان به نامهای محمد غبیشاوی ۵۰ ساله، قاسم غبیشاوی ۲۵ ساله و محمد پوراحمدیان ۳۰ ساله در حین لایروبی چاه فاضلاب، دچار حادثه شدند که با حضور ماموران نیروی امداد از مرگ حتمی رهائی یافتند. (دسترنج ۱/۵/۸۷)

 

۱۶۲ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرائی خانه کارگر سمنان اعلام کرد: کارگران شرکت هادی کار سمنان، تولید کننده رادیاتور مخصوص کارخانجات، در اعتراض به عدم پرداخت ۲ ماه از حقوق خود دست از کار کشیدند. وی افزود: کارگران که تعدادشان ۱۳۰ نفر است همچنین عیدی و پاداش سال ۸۶ خود را نیز دریافت نکرده اند. وی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه نماینده سازمان کار استان سمنان به همراه مدیر عامل این شرکت، به کارگران اعلام کردند که در صورت ادامه اعتصاب اخراج خواهند شد. (ایسنا ۲/۵/۸۷)

 

۱۶۳ ـ اقبال رضائی دبیر اجرائی خانه کارگر کردستان گفت: ۲۲ کارگر شرکت فرش نقشین سنندج که هر کدام بالای ۱۵ سال سابقه کار داشتند از کار اخراج شدند. (ایسنا ۲/۵/۸۷)

 

۱۶۴ ـ کارگران بخش تاسیسات ساختمان اصلی وزارت امور خارجه، روز سه شنبه گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست از کار کشیدند. مسئولان وزارت امور خارجه در واکنش به این حرکت اعتراضی کارگران، قصد دارند که با معترضان تسویه حساب کرده و آنها را از کار اخراج کنند. (دسترنج ۴/۵/۸۷)

 

۱۶۵ ـ توفیق احمدی کارگر معدن، که در یکی از معادن روستای “آرندان” سنندج مشغول کار بود، در حین کار دچار حادثه شده و یک پای وی قطع گردیده است. (دسترنج ۴/۵/۸۷)

 

۱۶۶ ـ یک فعال کارگری اعلام کرد: چند ماهی است که بن های غیر نقدی کارگران واحد تولیدی کارخانجات تولیدی تهران قطع شده است. (دسترنج ۴/۵/۸۷)

 

۱۶۷ ـ اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد: کارگران کارخانه نیرورخش چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض دست به اعتصاب زدند. (ایلنا ۴/۵/۸۷)

 

۱۶۸ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان گفت: بیش از ۵۰ کارگر شاغل در دفاتر مخابراتی روستایی سقز، از ابتدای سال جاری تاکنون دستمزدی دریافت نکرده‌‏اند. (ایلنا ۴/۵/۸۷)

 

۱۶۹ ـ عباس کشاورز فعال کارگری در استان قزوین گفت: “مرتضی قدیری” کارگر شاغل در پرسی سیلندر روز گذشته در حین کار جوشکاری به دلیل اشتعال لباس آغشته به بنزین و شدت سوختگی ناشی از آن، جان خود را از دست داد. او افزود: نبود یک مرکز سوانح سوختگی در شهرک صنعتی البرز با وجود ۱۳۰۰ کارخانه و کارگاه بزرگ، درمان کارگران سانحه‌‏دیده را با مشکل مواجه کرده و عملکرد مسوولان بخش درمان کشور را زیر سوال برده است. (ایلنا ۴/۵/۸۷)

 

۱۷۰ ـ محمد جعفر تقی بیگلو, سخنگوی ۱۶ کارگر اخراجی صندوق نسوز خرم گفت: اعتبار آخرین دفترچه‌‏های بیمه کارگران اخراجی کارخانه صندوق خرم سه ماه پیش پایان یافته است. وی گفت: در خصوص تمدید دفترچه بیمه کارگران میان خانه کارگر و اداره کل تامین اجتماعی توافق صورت گرفته است, اما هنوز اداره کار و تامین اجتماعی محل از تمدید اعتبار دفترچه‌‏ها خودداری می‌‏کند. حدود یک سال پیش ۱۶ کارگر این کارخانه به دلیل اختلافی که با کارفرما داشتند از کار اخراج شدند. (ایلنا ۵/۵/۸۷)

 

۱۷۱ ـ حامد ۲۱ ساله کارگر بخش خدمات راه آهن تنها بعد از ۱۳ روز که از استخدام وی گذشته بود به دنبال برخورد با یک قطار پای راست خود را از دست داد. کارفرما مدعی است که با این کارگر قبل از حادثه تسویه حساب شده بوده و هیچگونه مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت در مورد وی ندارد. (اعتماد ملی ۶/۵/۸۷)

 

۱۷۲ ـ اقبال رضایی، دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان گفت: جمعی از کارگران شرکت ریسندگی پردیس کردستان در اعتراض به کارکردن هنگام قطع برق بدون کار دستگاه‌های تهویه هوا و امتناع از تغییر شغل اجباری، از کار اخراج شدند. در شرکت مذکور ۵۵ کارگر با قرارداد یک ماهه مشغول بکارند و تاکنون حقوق خرداد و تیر، بن و سنوات ۸۵ و ۸۶  را دریافت نکرده‌اند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

 

۱۷۳ ـ زینب طاهری عضو هیات مدیره اتحادیه کارکنان بیمارستانی و مراکز درمانی سراسر کشور گفت: بیش از ۳۰۰ کارگر بیمارستانی و مراکز درمانی سراسر کشور از ابتدای سال جاری تاکنون از کار برکنار شدند.  او افزود: کارفرمایان و مدیران بیمارستان‌‏ها در پی شرایط آشفته بازار کار در کشور کارگران رسمی خود را قراردادی کرده و با ایجاد جو زور و فشار کارگران خود را وادار به استعفا یا اخراج می‌‏کنند. طاهری گفت: مدیران و مسوولان مربوطه در بیمارستان اضافه کار و بسیاری از مزایای شغلی کارگران را یک ماه در میان محاسبه کرده و آنها را بدین وسیله معترض کرده‌‏اند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

 

۱۷۴ ـ جعفر عظیم زاده از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران گفت: ۱۵ کارگر کارخانه لوله و پوشش سلفچگان با داشتن سابقه سه تا چهار سال از کار اخراج شدند. (ایلنا ۶/۵/۸۷)

 

۱۷۵ ـ کارگران شرکت لامپ الوند قزوین در اعتراض به بلاتکلیفی دو ساله خود پس از اتمام بیمه بیکاری، در مقابل فرمانداری شهر صنعتی البرز دست به تجمع زدند. کارگران معترض طی این تجمع خواستار بازگشت به کار مجدد خود به کارخانه و رسیدگی به چگونگی تغییر ساختار کارخانه که به تعطیلی دو ساله آن منجر شده است، شدند. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

 

۱۷۶ ـ به گفته یکی از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه ، به دنبال اعتراضات کارگران ، مدیریت این کارخانه ، تنها حقوق اردیبهشت ماه آنان را پرداخت کرد و هنوز هیچ تصمیمی برای پرداخت حقوق ماه‌های خرداد و تیر گرفته نشده است. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

 

۱۷۷ ـ ماشاالله زهتابی دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان کاشان گفت: با توج به اینکه کارخانه‌های دولتی فرش راوند و ریسندگی و بافندگی کاشان  از زمان شروع کار خود به اوج شکوفایی رسیدند، حقوق کارگران خود را با تأخیرهای طولانی پرداخت می‌کنند. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

 

۱۷۸ ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس گفت: ۵۰ کارگر شرکت “رنگینه پریز” طبس که در بخش‌های فنی و راهبردی لوکوموتیو مشغول به کار هستند، حقوق ماهیانه خود را به طور کامل دریافت نکرده‌اند. وی با اشاره به اینکه اغلب کارگران بازنشسته بوده و دعوت به کار شده‌اند، گفت: هر کارگر یک تا ۲ میلیون تومان از حقوق خود را طلب ‌کار است. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

 

۱۷۹ ـ ۱۴۰ نفر از کارگران کارخانه هادی کار سمنان بعلت عدم پرداخت عیدی و پاداش سال ۸۶ و ۴ ماه حقوق عقب افتاده خود دست از کار کشیدند. (ایلنا ۷/۵/۸۷)

 

۱۸۰ ـ  علی اصغر بروشان دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان گفت : در صورت نرسیدن چغندر قند به کارخانه قند اصفهان شغل ۴۰۰ نفر کارگر دائم و ۱۲۰ نفر کارگر فصلی دچار مخاطره جدی خواهد شد. همچنین شورای کار استان اصفهان طی نامه ای اعلام کردند، در حالیکه قند و شکر یکی از کالاهای اساسی مورد استفاده همه اقشار بوده و فرآورده های فراوانی از آن به دست می آید و این صنعت سالهای متمادی در زیر چتر حمایتی دولت فعالیت نموده اما یکباره با عدم پرداخت یارانه های تولید توسط دولت به کارخانجات و واردات بی رویه شکر از یک طرف و عدم توان مالی کارخانجات در پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان مواجه شد.(ایلنا ۸/۵/۸۷)

 

۱۸۱ ـ رانندگان تاکسی شهری مهاباد با خاموش کردن وسائل نقلیه خود و خودداری از سوار نمودن مسافران، اعتراض خود را نسبت به کاهش قیمت کرایه مسافران که از سوی تاکسیرانی به آنان ابلاغ شده بود، اعلام نمودند. چرا که کاهش نرخ کرایه مسافران با میزان تورم موجود در بازار نا متناسب است.

(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۰/۵/۸۷)

 

۱۸۲ ـ جعفر عظیم زاده از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد: کارگران کارخانه نساجی پردیس سنندج مدت دو ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه خود دست به اعتصاب زدند. (ایلنا ۱۰/۵/۸۷)

 

۱۸۳ ـ محمد دولتخواهان نماینده کارگران صنایع چوب طالقانی گفت: کارگران این کارخانه حداقل بابت ۱۸ ماه فعالیت خود از کارفرما طلبکار هستند.کارخانه صنایع چوب طالقانی که بیش از ۳ دهه سابقه فعالیت دارد ازشهریور سال ۸۵ دچار مشکل شده است . (ایلنا ۱۱/۵/۸۷)

 

۱۸۴ ـ محمد صالح حسینی از فعالان کارگری شهر سقز اعلام کرد: ۵۰ کارگر کارخانه نوشابه گازدار “کردکلاسقز” مدت ۴ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۸۵ ـ عوض سلطانی قائم مقام خانه کارگر پاکدشت اعلام کرد: ۱۲۰ کارگر شاغل در شرکت تولیدی پونل پاکدشت در ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده اند و از ابتدای سال جاری حقوقشان به صورت علی الحساب پرداخت شده است. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۸۶ ـ یکی از کارگران کارخانه ایران برک گفت: علاوه بر اینکه ۳ ماه است حقوق خود را دریافت نکرده اند، عیدی سال گذشته و بن کارگری ۵ سال گذشته تا کنون را که مبلغ هر سال آن ۱۲۰ هزار تومان می باشد را نیز دریافت نکرده اند. وی افزود: نه تنها کارگران قراردادی بی دلیل اخراج می شوند و حقوقشان پرداخت نمی شود بلکه هر چند مدت کارگران رسمی را نیز به بهانه های واهی اخراج می کنند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۸۷ ـ به گفته یکی از کارگران کیان تایر، بدنبال اعتراضات کارگران این کارخانه نسبت به عدم پرداخت حقوق خود در ۴ ماه اخیر، مدیریت این کارخانه برای جلوگیری از تجمع و اعتراض کارگران برای آنان مرخصی اجباری صادر کرد. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۸۸ ـ مراد احسانپور دبیر اجرائی خانه کارگر استان لرستان گفت: بیش از ۲۰۰ کارگر رسمی کارخانه یخچال سازی مدت ۲۰ ماه است که هیچ حقوق و مزایائی نگرفته اند و به دلیل تعطیلی واحد همچنان بیکار و بلاتکلیف هستند. وی تصریح کرد: حدود ۵۰ کارگر قراردادی این واحد سال قبل از سوی کارفرما بدون دریافت حقوق معوقه و حق سنوات اخراج شدند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۸۹ ـ یکی از کارگران کارخانه قند اقلید اعلام کرد: ۱۵۰ نفر از کارگران این کارخانه بعد از گذشت ۲ سال همچنان سرگردان هستند. وی افزود: مشکل اصلی شغل این کارگران از واردات بی رویه شکر شروع شد که موجب از بین رفتن چندین فرصت شغلی این کارگران شد. بیمه بیکاری تنها به کسانی که قراردادهای یک ساله داشتند، تعلق گرفته است و برای بقیه کارگران بیمه بیکاری در نظر گرفته نشده است. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۹۰ ـ  ابراهیم مه رخ یکی از فعالان کارگری در شهر قم گفت: ۱۴۰ تن از کارگر ان شرکت چینی حمید به بیمه بیکاری معرفی شدند. در این شرکت ۲۶۰ کارگر مشغول بکار بودند. (ایلنا ۱۲/۵/۸۷)

 

۱۹۱ ـ حسین حمزه ای دبیر اجرائی خانه کارگر غرب تهران اعلام کرد: در چند هفته گذشته کارخانه بنیاد بتن واقع در جاده مخصوص تهران ـ کرج و کارخانه کفش ملی واقع در منطقه سرآسیاب برای ساخت واحدهای مسکونی تخریب شده‌اند. وی یادآور شد: در سال‌های گذشته نیز کارخانه لوازم خانگی شعله آذین واقع در جاده قدیم تهران ـ کرج به منظور انجام پروژه‌های ساختمانی خراب شده بود. در هر کدام از این کارخانجات حداقل بیش از یک صد کارگر مشغول به کار بودند که پس از قطعی شدن موضوع جابجایی و تخریب، رابطه کاری آنها در قالب بازنشستگی‌های پیش از موعد و یا معرفی به بیمه بیکاری قطع می‌شود. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۲ ـ قدیر سواعدی نماینده سابق کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان گفت: ۴۲۰ کارگر رسمی مدت ۲ ماه و ۳۵۰ نفر کارگر قراردادی مدت ۶ ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. وی در مورد بازنشستگی پیش از موعد تعدادی از کارگران این واحد اظهار داشت: ۱۵۰ کارگر رسمی که ۲۰ سال و بالاتر سابقه کار دارند, می‌‏بایست طبق قانون بازنشستگی در کارهای سخت و زیان آور بازنشسته شوند که متأسفانه این موضوع از طرف سازمان تأمین اجتماعی خوزستان نادیده گرفته شده. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۳ ـ نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران اعلام کرد: ۸۰ کارگر شرکت چیت سازی بهشهر مدت ۳ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. وی افزود: کارگران مبلغ ۱۰ میلیارد تومان حقوق، سنوات و مابه تفاوت عیدی و پاداش خود را از کارخانه طلبکارند. شرکت چیت سازی بهشهر یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی و نساجی مازندران حقوق و سنوات پایان خدمت و حتی مبلغ بازخرید و مستمری بازنشستگان را ۱۰ سال است که پرداخت نکرده است. این کارخانه در ۱۰ سال گذشته خصوصی سازی شد و ابتدا از سازمان صنایع ملی ایران به شرکت سرمایه گذاری بنیاد شهید و سپس به بخش خصوصی واگذار شد. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۴ ـ عیدعلی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین گفت: ۷۰ کارگر مجتمع تولیدی نازنخ و فرنخ قزوین به مدت ۳ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۵ ـ اقبال رضایی، دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان اعلام کرد: ۱۱۰ کارگر شاغل در مجتمع صنعتی سما سنندج از ابتدای سال جاری تاکنون دستمزدی دریافت نکرده‌اند. وی گفت: ۱۶۰ کارگر پیش از این در مجتمع سما مشغول بکار بودند که شمار زیادی از آنها در بهمن ماه سال گذشته اخراج شدند. (ایلنا ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۶ ـ کارگران کارخانه ریسنگی و بافندگی کاشان ماههاست که حقوق خود را دریافت نکرده اند و در حال حاضر به صورت هفتگی حقوق می گیرند. این در حالیست که تعداد کارگران این کارخانه از ۲۲۰۰ نفر به ۱۷۰۰ نفر کاهش یافته است. (دسترنج ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۷ ـ ۲۲۰۰ کارگر کارخانه مخمل ابریشم کاشان مدت ۱۱ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. مدیریت این کارخانه با تخریب و فروش زمین های کارخانه مذکور، موجب توقف فعالیتها و کاهش تعداد کارگران به ۷۸۰ نفر شده است.(دسترنج ۱۳/۵/۸۷)

 

۱۹۸ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون یک صد نفر از کارگران کارخانه هفت الماس از کار اخراج شده اند. (ایلنا ۱۵/۵/۸۷)

 

۱۹۹ ـ علی غیاثی دبیر اجرائی خانه کارگر ایلام گفت: از شش ماه دوم سال ۸۶ تاکنون ۶۰۰ کارگر شاغل در ۲۳ شرکت و کارخانه از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۵/۵/۸۷)

 

۲۰۰ ـ سه کارگر که در حال تخریب ساختمانی در خیابان ۱۵۶ غربی در محدوده تهران پارس بودند، زیر آوار گرفتار شده و درگذشتند. (کیهان ۱۶/۵/۸۷)

 

۲۰۱ ـ ۱۱۰  تن از کارگران مجتمع سما سنندج ۵ ماه است که حقوق معوقه خود را دریافت نکرده و تنها مبلغ ۲۵۰ هزار تومان به عنوان مساعده به آنها پرداخت شده است. لازم به ذکر است که در بهمن ماه سال گذشته ۵۰ کارگر این واحد نیز اخراج شده اند. (دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۰۲ ـ کارگران سد (شهریار) در شهرستان میانه بیش از ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند، آنها برای اعتراض  دست از کار کشیده‌اند.(دسترنج ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۰۳ ـ مجتبی ساری رئیس شورای اسلامی کار “سداد ماشین” گفت:  ۶۰ کارگر قراردادی این شرکت از کار اخراج شد ند. این اخراج ها با هدف گسترش پیمانکاری نیروی انسانی در این واحد تولیدی صورت گرفته است. وی یادآور شد در گذشته حداقل ۵۰۰ کارگر در این واحد سازنده اگزوز نیروگاه های گازی و توربین های بادی مشغول به کار بودند. (ایلنا ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۰۴ ـ رامین اسدی مدیر کل کار استان کردستان گفت:حقوق کارگران کارخانه نساجی کردستان مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده و جمعی از کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق معوقه خود دست به اعتراضی چند ساعته زدند. (ایلنا ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۰۵ ـ کارگران شاغل در “فولاد اسفراین” خراسان شمالی، از به اجرا در نیامدن قانون مشاغل سخت و زیان آور در این کارخانه ابراز نارضایتی کردند. به موجب قانون مشاغل سخت وزیان آور کارگرانی که مشاغل آنها از نظر محیط کارگاه یا ماهیت کار مشمول مشاغل سخت و زیان آور تلقی شود؛ باید از مزایایی چون دریافت سختی کار، بازنشستگی پیش از موعد و دریافت مستمری بیشتر در زمان بازنشستگی برخوردار شوند. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۰۶ ـ میرزاخانی، نماینده سابق کارگران شرکت آوانگان با انتقاد از توقف خط تولید این واحد، گفت: از یک سال پیش کارفرما بدون توضیحی اقدام به توقف فعالیت های این کارخانه و تعطیلی خط تولید این واحدکرده است. به گفته وی در این مدت کارگران بارها با مراجعه حضوری مسوولان استانی ، نهاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و نیز ارسال نامه به این مراکز خواهان بازگشایی کارخانه شده اند اما هنوز به خواسته های آنها رسیدگی نشده است. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۰۷ ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: ۷ ماه حقوق کارگران شرکت مهلران بروجرد، از سال گذشته تاکنون پرداخت نشده در حالی که وضعیت تولید و فروش محصولات کارخانه بسیار خوب بوده و بخش اعظمی از تولیدات بهداشتی کارخانه به کشورهای عراق و افغانستان صادر می‌‏شود. جواد شمائی مدیر شرکت مهلران گفت: شرایط سخت کار و تولید در کشور به حدی است که تعداد کارگران شاغل در کارخانه‌‏های ما را از تعداد هزار نفر به کمتر از ۵۰ نفر رسانده است. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۰۸ ـ “محمدجواد” کارگر معدن ذغال سنگ در حوالی شهرستان زرند ، بر اثر ریزش معدن ،جان خود را از دست داد دو کارگر دیگر در این حادثه مصدوم شدند. (ایران ۱۹/۵/۸۷)

۲۰۹ ـ یازده تن از کارگرانی که در ورزشگاه در دست ساخت انقلاب همدان مشغول بکار بودند با فرو ریختن یکی از ستونهای این ورزشگاه ، در زیر آوار مدفون شدند. ۹ نفر از کارگران، از زیر آوار بیرون آمده و به بیمارستان‌  منتقل شدند اما دو تن از کارگران نیز به علت شدت جراحات جان خود را از دست دادند. (دسترنج ۱۹/۵/۸۷)

۲۱۰ ـ روابط عمومی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام کرد: ۹ نفر از اعضای این تشکل به علت شرکت در اعتصاب زمستان ۸۴ کارگران شرکت واحد به حکم دیوان عدالت اداری از کار اخراج شدند. سعید ترابیان ، رضا فاضلی ، علی اکبر پیرهادی ، سید رضا نعمتی پور ، منصور حیات غیبی، عطا باباخانی ، سلطان علی شکاری ، وهاب محمدی و علی تاخیری از جمله اخراج شدگان می باشند . این رانندگان قبلا به علت شرکت در اعتصاب بازداشت شده بودند . ( ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۱۱ ـ چهار نفر از فعالان کارگری در سنندج به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزائی  سنندج به زندان و شلاق محکوم شدند . بر اساس این حکم سوسن رازانی به ۹ ماه حبس و ۷۰ ضربه شلاق ، شیوا خیرآبادی به ۴ ماه حبس و ۱۵ ضربه شلاق ، عبدالله خانی به ۹۱ روز زندان و ۴۰ ضربه شلاق و سید غالب حسینی به ۶ ماه زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده اند . ( دسترنج ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۱۲ ـ اقبال رضائی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان اعلام کرد: ۱۸۰ کارگر شاغل در کارخانه نساجی کردستان مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران در اعتراض به اخراج دستجمعی و تعطیلی کارخانه دست به تجمع و اعتصاب زدند. کارگران اخراجی ۱۳ تا ۱۸ سال سابقه کار دارند. (ایلنا ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۱۳ ـ بر اثر انفجار گاز متان در کارگاه شماره ۴۳۵ معدن پابدانای کوهبنان واقع در استان کرمان ۲ نفر کارگر کشته شدند و یک کارگر بشدت مجروح گردید . ۴۰۰۰ کارگر در این معدن مشغول بکار هستند. نیاز علی سلطانی رئیس این معدن گفت : محروم بودن منطقه از مرکز فوریت های پزشکی و نبود اورژانس جاده ای خسارت جانی ناشی از حوادث معدن را افزایش می دهد ، مجروحان برای درمان باید به شهرستان رزن در ۶۵ کیلومتری معدن منتقل شوند .(ایلنا ۲۲/۵/۸۷)

 

۲۱۴ ـ بدنبال پنج ماه پرداخت نشدن حقوق ۱۲۰۰ کارگر کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران ، علی کیامرثی کارگر مونتاژ کار ، خود را از منبع آب حلق آویز کرد . پیکر نیمه جان وی به یکی از بیمارستانهای شیراز منتقل گردید . علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر فارس و رئیس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان فارس اعلام کرد: به دلیل پرداخت نشدن مطلبات کارگران ” کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران” تاکنون همسران ۲۰ نفر از کارگران به دادگاه خانواده مراجعه کرده اند.( ایلنا ۲۲/۵/۸۷)

 

۲۱۵ ـ کارگران شرکت صنایع مخابرات راه دور ایران مدت ۶ ماه است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض در مقابل استانداری فارس دست به تجمع زدند. (کیهان ۲۳/۵/۸۷)

 

۲۱۶ ـ نصرالله دریا بیگی دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران اعلام کرد: ۷۵۰ کارگر رسمی شرکت کشتی سازی ” صدرا” مدت ۲ ماه است که حقوق نگرفته اند و ۷۰۰ کارگر پیمانی این شر کت مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند . همچنین ۳۰۰ کارگر این شرکت در تهران و ۱۴۰۰ کارگر آن در استان بوشهر حقوق دریافت نکرده اند. ( ایلنا ۲۶/۵/۸۷)

 

۲۱۷ ـ علی صحرانورد معاون خانه کارگر استان آذربایجان غربی گفت: ۲۸ کارگر کارخانه نساجی خاتم الانبیاء بوکان مدت ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند. وی افزود : در این واحد تولیدی قبل از بحران ۱۲۰ کارگر مشغول کار بوده اند که با اجرای سیاستهای تعدیلی ۹۲ نفر از کار اخراج شده اند . ( ایلنا ۲۸/۵/۸۷)

 

۲۱۸ ـ نعمت الله محمدی رئیس انجمن صنفی کارگران تخلیه و بارگیری بندر خمینی گفت: صادق محمدی کارگر با سابقه در حال جارو کشی و پاکسازی اسکله بر اثر تصادف با تریلر کشته شد. (ایسنا ۲۹/۵/۸۷)

 

۲۱۹ ـ حسن بیگ محمدی کارگر ۳۳ ساله بعد از سقوط در چاهی در شهرک صنعتی شمس آباد شهرری پس از ۷ ساعت انتظار کشته شد. ماموران آتش نشانی حسن آباد پس از ۴۰ دقیقه در محل حادثه حاضر می شوند اما لوازم را برای کمک نداشتند. (۳۰/۵/۸۷)

 

قتل مشکوک :

۲۲۰ ـ فردی به اسم ” گله دار” که جز مداحان منتقد حکومت است توسط افراد ناشناسی ربوده و مورد شکنجه قرار گرفت و بعد او را در روستای اسلام آباد بهبهان رها نمودند . وی بر اثر شدت ضربات و شکنجه دچار مرگ مغزی شده است و پزشکان امید به بهبودی وی ندارند . لازم به یادآوری است که وی از منتقدین سرسخت موحد ، نماینده کنونی بهبهان در مجلس است که انتخاب وی موجب در گیری شدید در ایام انتخابات میان مردم و نیروهای انتظامی گردید . ( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۷/۵/۸۷)

 

محکومین به سنگسار:

۲۲۱ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد : حکم چهار نفر از محکومین به سنگسار لغو گردید . دو تن به ۱۰ سال زندان و دو تن دیگر به شلاق محکوم شدند . نامبرده در رابطه  با اعتراض نهادهای حقوق بشری در خصوص اعدام ها در ایران گفت : زمانی که یک مفسد ، محارب و تروریست به اعدام محکوم می شود موج جو سازی و فضا سازی از سوی رسانه های خارجی آغاز می شود . ( واحد مرکزی خبر ۱۶/۵/۸۷)

 

زندانیان سیاسی محکوم به اعدام:

۲۲۲ ـ یک زن و سه مرد که در ارتباط با پرونده انفجار حسینیه رهپویان شیراز دستگیر شده بودند، از سوی قوه قضائیه محکوم به اعدام شدند. (انتخاب ۱۲/۵/۸۷)

 

۲۲۳ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: حبیب الله لطیفی دانشجوی حقوق دانشگاه ایلام ، ۲۶ ساله که از مهر ماه سال گذشته در زندان بسر می برد ، به اتهام محاربه و مفسد فی الارض و همکاری با پ.ک.ک محکوم به اعدام شده است. لازم به یادآوری است که ۷ تن دیگر از رندانیان سیاسی کرد بنامهای عدنان حسن پور، هیوا بوتیمار، فرزاد کمانگر، انور حسین پناهی، فرهاد وکیلی، علی حیدریان و ارسلان اولیائی توسط قوه قضائیه به اعدام محکوم شده اند. (ایسنا ۲۹/۵/۸۷)

 

محکومین به اعدام:

۲۲۴ ـ مردی که به “سایه شیطان” شهرت داشت، به اتهام تجاوز و سرقت، به حکم شعبه هشتم تجدید نظر استان قم به اعدام محکوم شد. ( ایران ۱/۵/۸۷)

 

۲۲۵ ـ دو برادر به نامهای عبدالله و مجتبی به اتفاق علی اکبر، شوهر خواهرشان، به اتهام قتل از سوی دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شدند. (اعتماد ۱/۵/۸۷)

 

۲۲۶ ـ رضا پسر ۲۱ ساله ای که در سن ۱۶ سالگی بدنبال یک درگیری در ملارد کرج، پسری بنام رحمان را با چاقو به قتل رسانده بود در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد. (کارگزاران ۷/۵/۸۷)

 

۲۲۷ ـ شبنم ۳۱ ساله که به اتهام قتل همسرش مجتبی از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بود،حکم به تعویق افتادن آنرا یک ساعت پیش از اجرا اعلام کردند. (کارگزاران ۸/۵/۸۷)

 

۲۲۸ ـ علیرضا ۴۰ ساله به اتهام قتل میترا ۳۰ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و تائید شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به دوبار اعدام و پنج سال زندان محکوم شد. (اعتماد ۸/۵/۸۷)

 

۲۲۹ ـ رضا ۳۴ ساله به اتهام قتل محمود به حکم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۱۲/۵/۸۷)

 

۲۳۰ ـ فرنام ۳۵ ساله به اتهام قتل شیدا ۲۲ ساله از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری تهران محکوم به اعدام شد. لازم به یادآوری است که وی در سال ۷۹ مادر و خواهر خود را طی اقدامی جنون آمیز به قتل رسانده و پس از آن به تیمارستان منتقل شده است. وکیل مدافع وی در پی دفاع از ایشان گفت: وی به اسکیزوفرنی حاد در حد جنون مبتلاست و این در حالیست که پزشکی قانونی سلامت روانی او را تائید کرده است که به نظر مغایر با اوضاع موکل است و تقاضا دارم تا یکی از اعضای کمیسیون پزشکی برای رفع ابهام در دادگاه حاضر شود. وی افزود: متهم سابقه دو جنایت را دارد اما بیمارستان روانی مشخص نکرده که پس از ترخیص این بیمار، مراقبت از او که خطر داشته و ظرفیت ناسازگاری اجتماعی و احتمالا ارتکاب جرم را بیشتر می کند با کیست؟ (کارگزاران ۱۳/۵/۸۷)

 

۲۳۱ ـ معصومه ۳۱ ساله به اتهام قتل علی ۶۷ ساله از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شد. این حکم از سوی شعبه اول دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفت. (اعتماد ۱۳/۵/۸۷)

 

۲۳۲ ـ “اصغر” معروف به” شهاب” به اتهام قتل مرتضی از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی حسینی کوه کمره ای  محکوم به اعدام شد. (کارگزاران ۱۴/۵/۸۷)

 

۲۳۳ ـ کمال ۱۷ ساله به جرم قتل شاهین ۲۵ ساله در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (کارگزاران ۱۷/۵/۸۷)

۲۳۴ ـ حمید طاقی، ابراهیم حمیدی، مهدی پوران۱۷ ساله و محمد رضایی خردادماه سال جاری از سوی قضات شعبه دوم دادگاه کیفری استان آذربایجان شرقی به اتهام لواط به عنف و با استناد به علم قاضی به اعدام محکوم شدند و هم‌ اکنون در زندان تبریز به سر می‌برند. این حکم پس از آن صادر شد که جوان ۱۹ ساله‌ای به نام حجت با مراجعه به پلیس مدعی شد که چهار پسر به او تعرض کرده‌اند. او به ماموران گفت که آنها پس از درگیری، به او تعرض کرده‌اند. (کارگزاران ۱۹/۵/۸۷)

۲۳۵ ـ امیر امراللهی به جرم قتل محسن در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد . نامبرده در زمان ارتکاب جرم ۱۶ ساله بوده است . (کارگزاران ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۳۶ ـ ابراهیم به اتهام قتل محمد در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۲۰/۵/۸۷)

 

۲۳۷ ـ هوشنگ آبروشن رئیس دادگاه کیفری استان هرمزگان اعلام کرد: سه نفر بنامهای ” م .م ” ، ” م . ر” و ” ه . غ ” به اتهام قتل ” م . ی” و سرقت با تایید دیوانعالی کشور به اعدام و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده اند. (ایسنا ۲۲/۵/۸۷)

 

۲۳۸ ـ رضا حاجی زاده به جرم قتل در سن ۱۳ سالگی محکوم به اعدام شده و مدت ۵ سال است که در زندان به سر می برد . سید وحید موسوی به جرم قتل در سن ۱۷ سالگی محکوم به اعدام شده و مدت ۸ سال است که در زندان بسر می برد . بنیامین رسولی به جرم قتل در سن ۱۶ سالگی محکوم به اعدام شده و مدت ۵ سال است که در زندان بسر می برد . این نوجوانان محکوم به اعدام  در زندان رجایی بسر می برند.(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۵/۸۷)

 

۲۳۹ ـ امیر کریم بهرام به اتهام قتل در دادگاه تجدید نظر محکوم به اعدام شد . نامبرده در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله بود و مدت ۴ سال است که در زندان مهاباد بسر می برد . ( کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۶/۵/۸۷)

 

۲۴۰ ـ “امیر” ۲۷ ساله ، به اتهام قتل ” حسین ” که از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بود، طی نامه ای به ریاست این دادگاه نوشت : تحت فشارهای افسر بازجویی این پرونده اعتراف کرده است ، که “زهره” ۲۶ ساله همسر مقتول در ارتکاب قتل با وی شریک بوده است .(کارگزاران ۲۹/۵/۸۷)

 

۲۴۱ ـ “سید رضا ” ۲۳ ساله به اتهام قتل ” محمد” ، دایی خود از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد . ( کارگزاران ۳۰/۵/۸۷)

 

۲۴۲ ـ مرضیه ۴۰ ساله به جرم فتل محمدرضا در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیزمحمدی و با تائید شعبه ۲۷ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (ایسکانیوز ۳۰/۵/۸۷)

 

زندان سیاسی که اعدام شدند:

۲۴۳ ـ یعقوب مهرنهاد ۲۸ ساله روزنامه نگار، دانشجو و دبیرکل انجمن جوانان صدای عدالت سیستان و بلوچستان و عبدالناصر طاهری صدر به اتهام محاربه و مفسد فی الارض به دستور قوه قضائیه و مقامات امنیتی در محوطه زندان زاهدان به دار آویخته شدند. (کیهان ۱۶/۵/۸۷)

 

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:

۲۴۴ ـ سه نفر به نامهای “حسن رحمانی” “حسن مظفری” و “رحمان شهیدی” به اتهام تجاوز به عنف در محوطه زندان مرکزی بوشهر به دار آویخته شدند. کرامت قاسمی مدیر روابط عمومی اداره کل دادگستری استان بوشهر گفت: این محکومان از مجموع شش محکوم حادثه چاه کوتاه در بوشهر هستند که حکم اعدام سه نفر دیگر از این محکومان چندی پیش در بوشهر اجرا شده بود. لازم به یادآوری است که “حسن مظفری” و “رحمان شهیدی” در زمان وقع جرم به سن قانونی ( ۱۸ سال) نرسیده بودند .  ( ایران ۱/۵/۸۷)

 

۲۴۵ ـ به حکم دادستان عمومی و انقلاب ساری، یکنفر به جرم تهیه و توزیع کراک در زندان ساری به دار آویخته شد. (جمهوری اسلامی ۵/۵/۸۷)

 

۲۴۶ ـ بر اساس اطلاعیه دادستانی انقلاب و عمومی تهران ۲۹ نفر در زندان اوین به دار آویخته شدند. اسامی ۱۷ تن از اعدام شدگان به شرح زیر است: علیرضا چوبداری به اتهام دو فقره قتل ، علی ۴۷ ساله به جرم قتل ، عباس به جرم قتل ، عبدالرفیع تبعه افغانستان به جرم قتل ، شیرآقا. ت تبعه افقانستان به جرم قتل ، علیرضا ۳۵ ساله به جرم قتل ، حمید.گ به جرم قتل ، امیر ۴۵ ساله به اتهام قتل ، رضا ۳۳ ساله به اتهام قتل ، مجید به اتهام قتل ، سهراب کمال زهی به جرم قاچاق مواد مخدر ، عبدالرضا شه بخش به جرم قاچاق مواد مخدر ، علی روشیان به جرم قاچاق مواد مخدر ، محمد خالق دادی به جرم قاچاق مواد مخدر ، مرتضی چهار دولی به جرم قاچاق مواد مخدر ، اسدالله نقدی به جرم قاچاق مواد مخدر ، حسین میرزائی به جرم قاچاق مواد مخدر . (ایران ۶/۵/۸۷)

 

۲۴۷ ـ ناصر حمیدی ۴۵ ساله  اهل کامیاران به اتهام قتل یک مامور نیروی امنیتی در سنندج پس از تحمل ۲ سال زندان، تحت عنوان محارب در محوطه زندان سنندج به دار آویخته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۵/۸۷)

 

۲۴۸ ـ یاسر.ک ۲۲ ساله به اتهام قتل مهدی کیانی شوهر خواهرش به حکم شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید مقامات عالی قضایی در محوطه زندان اصفهان به دار آویخته شد. (کیهان ۱۲/۵/۸۷)

 

۲۴۹ ـ محمود.م ۲۲ ساله به اتهام فتل علی عابدی ۳۱ ساله به حکم شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید مقامات عالی قضایی در محوطه زندان اصفهان به دار آویخته شد. (کیهان ۱۲/۵/۸۷)

 

۲۵۰ ـ گل محمد صالح زهی ، رحیم باران زهی و اسدالله اسحاقی به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی چابهار و تایید مراجع عالی قضایی در زندان زاهدان به دار آویخته شدند. ( جمهوری اسلامی ۲۳/۵/۸۷ )

 

۲۵۱ ـ حسن صادق پور به اتهام زنای به عنف به حکم دادگاه کیفری زاهدان و با تایید مراجع عالی قضایی در زندان مرکزی زاهدان به دار آویخته شد ( جمهوری اسلامی ۲۶/۵/۸۷)

 

۲۵۲ ـ رضا حجازی به جرم قتل وحید صادقیان قوام آبادی به حکم شعبه ۱۰۱ دادگاه جزائی اصفهان و با تائید شعبه ۲۸ دیوانعالی کشور پس از تحمل ۵ سال حبس در زندان اصفهان به دار آویخته شد. نامبرده در زمان ارتکاب جرم ۱۵ ساله بوده است. (سایت عبرت ۲۹/۵/۸۷)

 

۲۵۳ ـ فردی بنام بهرام به جرم قتل و زنای به عنف پس از تحمل ۱۹ سال حبس، به حکم دیوانعالی کشور و با تائید رئیس قوه قضائیه در زندان تبریز به دار آویخته شد. (کیهان ۲۹/۵/۸۷)

 

۲۵۴ ـ ” اصغر . ا” به اتهام تجاوز به عنف و فرد دیگری که تحت عنوان مسافر کش به زنی تجاوز کرده بود به حکم قوه قضائیه در محوطه زندان اصفهان به دار آویخته شدند. ( کارگزاران ۳۰/۵/۸۷)

 

۲۵۵ ـ امین و غلامرضا به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم قاضی موسی آصف الحسینی رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب کرج در زندان قزل حصار کرج به دار آویخته شدند. (ایران ۳۰/۵/۸۷)

 

۲۵۶ ـ “علی ” به اتهام قتل “افشین .ع” ۲۵ ساله به حکم دادگاه کیفری استان خراسان شمالی و با تایید شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور در محوطه زندان بجنورد به دار آویخته شد.(ایسکانیوز ۳۱/۵/۸۷)

 

اخبار اجتماعی :

۲۵۷ ـ صالحی مدیر کل بهزیستی استان مرکزی اعلام کرد: آمار معتادان دختر در استان مرکزی رو به افزایش است. و آمارهایی در این زمینه وجود دارد که به دلیل متشنج کردن جامعه ارائه نمیشود. (جمهوری اسلامی ۲/۵/۸۷)

 

۲۵۸ ـ ناصر نجاران  رئیس پلیس امنیت اخلاقی خراسان رضوی گفت: بدحجابی جرم است و به همین دلیل از طرح مبارزه با آن عقب نشینی نمی کنیم و این طرح تعطیل هم نخواهد شد و آن را با قدرت ادامه خواهیم داد. وی در مورد طرح مبارزه با خودروهای مزاحم گفت: با خودروهای سواری که حیوان حمل می کنند از جمله سگ و میمون یا گربه برخورد خواهد شد. ( امیر کبیر ۲/۵/۸۷)

 

۲۵۹ ـ به علت اختلاف ملکی بر سرحدود مالکیت ٣۰ هکتار زمین زراعی در جنوب منطقه احمدآباد پشم شیشه شیراز اهالی محلی و ۱۰۰ نفر از نیروهای مرکز آموزش زرهی شیراز با یکدیگر درگیر شدند . در این درگیری که به مدت دو ساعت ادامه داشت سه نفر از اهالی منطقه احمدآباد پشم شیشه بصورت سطحی مجروح شدند که یکی از این افراد با اورژانس به بیمارستان منتقل شد. به گفته ساکنان محلی درگیری هنگامی اغاز شد که نیروهای مرکز زرهی با ادوات نظامی وارد محدوده ملک مورد اختلاف شدند و قصد تسطیح آن را داشتند. اهالی این منطقه می گویند: با شروع جنگ تحمیلی، ارتش این اراضی را برای مدت ۵ سال برای اجرای تمرین نظامی از آنان اجاره کرد که پس از این مدت، ارتش مدعی مالکیت بر این اراضی است. ( تابناک ۴/۵/۸۷)

 

۲۶۰ ـ یک مقام ارشد در شهرداری تهران اعلام کرد: که به دلیل بالا رفتن بی‌رویه اجاره بهای مسکن در شهر تهران امسال شاهد افزایش قابل ملاحظه بی‌خانمانان نسبت به سال گذشته خواهیم بود. در حال حاضر در برخی از محلات جنوبی تهران، تعدادی از خانواده‌ها که فاقد سرپناه مناسب به دلیل افزایش اجاره بهای مسکن هستند، اقدام به برپایی چادر در کنار خیابان‌ها و زندگی در کنار محل رفت و آمد مردم کرده‌اند. ( دسترنج ۵/۵/۸۷)

 

۲۶۱ ـ اصغر امیرنیا، مدیرعامل بنیاد رودکی گفت : خانم‌های مانتویی که به عنوان میهمان یا هر عنوان دیگری، بلیط‌های ردیف اول را در دست داشته باشند، اجازه نشستن در سه ردیف اول را ندارند و به ردیف‌های آخر تالار راهنمایی می‌شوند. بر این اساس همه خانم‌هایی که قصد نشستن در صندلی‌های ردیف اول تا سوم را دارند، باید چادر به سر داشته باشند. امیرنیا از بازرسان وزارت ارشاد بود که در دولت نهم از سوی صفار هرندی به عنوان مدیرکل اداره ارشاد استان تهران منصوب شد. وی فروردین ماه امسال با حکم صفار هرندی به عنوان مدیرعامل بنیاد رودکی منصوب شد. بنیاد رودکی دارای سه مجموعه فرهنگی شامل تالار وحدت، تالار فردوسی و مجموعه فرهنگی انقلاب اسلامی (زیرزمین برج آزادی) است.( دسترنج ۵/۵/۸۷)

 

۲۶۲ ـ یوسف امینی اهل روستای “نوروزین” در منطقه “مرگور” ارومیه که به دنبال چرای احشام خود بر اثر انفجار مین از ناحیه پا زخمی شده بود ، توسط نیروهای امنیتی به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کردستان بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل گردید. ( فعالان حقوق بشر در ایران ۵/۵/۸۷)

۲۶۳ ـ فیض‌آبادی رییس زندان کاشمر گفت: در گذشته روزانه تعداد ورودی به زندان کاشمر ‌۵ تا ‌۶ نفر بود اما در حال حاضر روزانه ‌۱۵ نفر با ارتکاب جرم‌های مختلف روانه زندان می‌شوند.  وی با اشاره به این‌که اجرای برخی طرح‌های ویژه توسط نیروی انتظامی در افزایش آمار زندانیان موثر است، گفت: در حال حاضر ‌۶۰ درصد زندانیان را در زندان کاشمر افرادی با جرایم مرتبط با مواد مخدر تشکیل می‌دهند. وی میانگین سنی زندانیان را بین ‌۲۰ تا ‌۴۰ سال عنوان کرد.  رئیس اداره زندان کاشمر،خاطرنشان کرد: طبق استانداردها سرانه هر زندانی ‌۱۷ متر مربع است که در زندان کاشمر این استاندارد رعایت نمی‌شود لذا باید احداث زندان جدید که زمین آن مشخص شده تسریع شود.  ( ایسنا ۶/۵/۸۷)

۲۶۴ ـ شهرداری کرمانشاه با همکاری نیروی انتظامی اقدام به تخریب محله‌ی فقیرنشین و حاشیه‌ای ( چمن) در کرمانشاه  کرده است. شهرک چمن ناحیه‌ای است در حاشیه‌ی شهر کرمانشاه که به دلیل رواج روسپیگری و دیگر بزه‌های مشابه منطقه‌ی ویژه ای محسوب می‌شود. شهرداری کرمانشاه با دریافت وام از بانک جهانی به منظور نوسازی بافت‌های حاشیه‌ای قصد دارد مالکیت اراضی این منطقه را برای خود کند و ساکنان آن را از این منطقه بیرون کند. ( دسترنج ۱۳/۵/۸۷)

۲۶۵ ـ فصلنامه «آمار اقتصادی» که توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود، در تازه‌ترین شماره خود، با محاسبات گوناگون نشان داده است که حداقل چهارده میلیون نفر در ایران زیر خط فقر هستند. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که به رغم تبلیغات انجام‌شده، افراد زیر خط فقر در ایران در دو سال نخست دولت نهم بیشتر شده و از ۱۸ درصد به ۱۹ درصد جامعه رسیده‌اند.(دسترنج ۱۳/۵ ۸۷)

۲۶۶ ـ رضا ۲۰ ساله و ایمان ۱۹ ساله به اتهام سرقت پسته از سوی دادگاه عمومی شهر انار به ۷۰ ضربه شلاق در ملاء عام و ۹ ماه حبس محکوم شدند که در زمان اجراء حکم شلاق توسط ماموران با اعتراض مردم روبرو شده و اجرا این حکم نیمه تمام ماند. (کارگزاران ۱۴/۵/۸۷)

 

۲۶۷ ـ سید حسین ناصری مدیر روابط عمومی زندان‌های خراسان رضوی اعلام کرد: ‌۱۸۹۴۶ نفر در زندان‌های استان ‌بسر می برند. آمار زندانیان شهر مشهد نزدیک به ‌٨ هزار نفر است در حالی که زندان مشهد ‌٣٥٠٠ نفر ظرفیت دارد. (ایسنا ۱۸/۵/۸۷)

 

۲۶۸ ـ حجت الاسلام علیپور معاون فرهنگی سازمان لیگ مسابقات فوتبال ایران، طی نامه ای که به این  باشگاهها ارسال کرد، از آنها خواست که تا قبل از دیدارهای هفته دوم صورت خود را با استانداردهای موجود تطبیق دهند. طبق دستور سازمان لیگ و بر مبنای منشور اخلاقی مصوب، بازیکنانی که آرایش صورت، مو و ریش و سبیل غیر عادی دارند، با محرومیت مواجه خواهند شد. طبق این دستور العمل سیاوش اکبر پور، مهدی امیر آبادی، صابر میرقربانی و حسین کعبی شامل این محرومیتها می شوند. (کارگزاران ۱۹/۵/۸۷)

 

۲۶۹ ـ دوچرخه سواری زنان در پارک خانواده واقع در منطقه جهانشهر کرج به بهانه حفظ شئونات اسلامی به حکم سازمان پارک های کرج ممنوع اعلام شد . ( دسترنج ۱۹/۵/۸۷)

۲۷۰ ـ حجت اسلام احمد علم‌الهدی امام ‌جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر که با افتتاح المپیک پکن همزمان شده بود، به ‌شدت از پرچمداری کاروان ایران توسط یک زن انتقاد کرد. علم‌الهدی گفت: در رقابت‌های المپیک در چین تیم ورزشی ما وقتی می‌خواهد حرکتی بین‌المللی انجام دهد، نباید پرچمدار آنان خانم ورزشکار باشد، چرا که این موضوع جنگ با ارزش‌ها و آماده ‌سازی مردم برای فرج امام زمان است. آیا می‌فهمید چه می‌کنید؟ این که در حرکتی بین‌المللی زن را جلودار می‌کنید، به غیر از سرپیچی از فرمایشات معصومان است؟ (میزان نیوز ۱۹/۵/۸۷)

۲۷۱ ـ معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان مازندران اعلام کرد: به حکم قوه قضائیه ۹ دختر و ۱۸ پسر به اتهام شرکت در جشن ، رقص و پایکوبی توسط مامورین انتظامی اخلاقی شهرستان نوشهر بازداشت شدند. همچنین فضل الله وکیلی راد دادستان عمومی و انقلاب بابل اعلام کرد : ۶ زن و ۱۱ مرد به اتهام فساد توسط ماموران مرکز اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در یکی از روستاهای بابل دستگیر شدند.(جمهوری اسلامی ۲۱/۵/۸۷)

 

۲۷۲ ـ حجت الاسلام علی علویان مدیر مسئول هفته نامه “عصر ظهور” طی نامه ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی نژاد اعلام کرد: در شهر زلزله زده ی زرند واقع در استان کرمان بر اثر بی توجهی مسئولان به مشکلات مردم طی ۲۷ ماه گذشته ۱۲۰۰ نفر اقدام به خودکشی کرده اند. (امروز ۲۶/۵/۸۷)

 

۲۷۳ ـ طاهر رستمی مدیر کل سازمان بهزیستی استان تهران اعلام کرد: کودکان خیابانی نسبت به سال گذشته دو برابر شده اند و از ابتدای سال جاری تا کنون نزدیک به ۸۰۰ نفر کودک خیابانی و کار در استان تهران شناسائی شده اند. (ایلنا ۲۹/۵/۸۷)

 

۲۷۴ ـ عباس نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران اعلام کرد: از ابتدای سال تا کنون ۱۳۰ نفر در آبهای استان مازندران غرق شده اند. شمار غرق شدگان در مقایسه با پارسال، حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. (جمهوری اسلامی ۳۰/۵/۸۷)

 

“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای  شمالی”

 

[4] ihrnena@gmail.com       ۳۱/۰۵/۱۳۸۷ برابر با  ۲۱/۰۸ /۲۰۰۸

 

انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: [5] FaalanHRC@yahoo.ca

[6] siterahaei@yahoo.com:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران -   فرانسه

اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: [7] updi@libero.it

اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران - واشنگتن - آمریکا: [8] adhri۱@yahoo.com

[9] info@bashariyat.de  کانون دفاع از حقوق بشر در ایران - آلمان

[10] shafaei@azadegy.de شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:

[11] HRIRNL@gmail.com: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند

info@komitedefa.org : کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - سوئد

[12] defendhriran_ca@yahoo.com:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - کالیفرنیا - آمریکا

komitenoran@yahoo.noکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - نروژ):

[13] yebarak@yahoo.ca : سازمان ایرانیان غرب کانادا - ونکور - کانادا

[14] kupg_iran@yahoo.de: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین

mnrecht@hotmail.comفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:

فعالان دفاع از حقوق بشر:  Irantestimony[15] info@irantestimony.com

 


URLs in this post:
[1] صدیق مینایی: http://www.rsf-persan.org/spip.php?article16572
[2] کشورهای “دشمنان اینترنت” در جهان: http://www.rsf-persan.org/spip.php?article16492
[3] رده بندی آزادی مطبوعات: http://www.rsf-persan.org/spip.php?article16354
[4] ihrnena@gmail.com: mailto:ihrnena@gmail.com
[5] FaalanHRC@yahoo.ca: mailto:FaalanHRC@yahoo.ca
[6] siterahaei@yahoo.com: mailto:siterahaei@yahoo.com
[7] updi@libero.it: mailto:updi@libero.it
[8] adhri۱@yahoo.com: mailto:adhri1@yahoo.com
[9] info@bashariyat.de: mailto:info@bashariyat.de
[10] shafaei@azadegy.de: mailto:shafaei@azadegy.de
[11] HRIRNL@gmail.com: mailto:HRIRNL@gmail.com
[12] defendhriran_ca@yahoo.com: mailto:defendhriran_ca@yahoo.com
[13] yebarak@yahoo.ca: mailto:yebarak@yahoo.ca
[14] kupg_iran@yahoo.de: mailto:kupg_iran@yahoo.de
[15] info@irantestimony.com: mailto:info@irantestimony.com