بايگاني اجتماعی و گزارش - ۲۰۰۹

 
 
موج جوانان بيکارحاکي از شکست طرح هاي اشتغالزايي است

دبيراجرايي خانه کارگر تهران با تاکيد بر اينکه در حال حاضر هرخانواده اي يک دختر يا پسر بيکاردارد،گفت: هنگامي که خانواده ها بيکاري را با پوست و گوشت خود حس مي کنند شعارهاي اشتغالزايي وکاهش بيکاري تاثيرگذار نيست

در قطعنامه مراسم بيست سالگي تصويب قانون كار عنوان شد: امروز کارگران به معناي واقعي محتاج نان شب خود هستند

نبود امنيت شغلي سبب شده است که کارگران به بردگي گرفته شوند؛در چنين وضعيت اسفباري قانون کار را بطور کامل تغيير مي‌دهند که اگر پيش بيني‌ها درست باشد از کارگر ايراني هيچ چيز باقي نخواهد ماند.

گزارشي از يك‌روز ‌كاري كودكان‌زباله‌گرد: كسي كودكي‌ام را پشت مخازن زباله حس نكرد

اگر تنها ده دقيقه عرض يك خيابان منتظر بمانيد، حدود ‫۳۰ كودك زباله‌گرد در وهله‌هاي گوناگون به اين مخازن سر مي‌زنند كه نه دستكش دارند و نه دهان‌بند بسته و فرم مخصوص پوشيده‌اند/ اغلب اين كودكان در معرض ايدز و هپاتيت هستند.

اهداف و انگيزه‌هاي سپاه از تاسيس بانک

نخستين بانک وابسته به سپاه پاسداران ايران، به زودي فعاليت رسمي خود را آغاز مي‌کند. يک کارشناس اقتصاد، رخنه‌ي نظاميان در سيستم بانکداري ايران را بخشي از يک پروژه بزرگ سياسي و اجراي صوري اصل ۴۴ قانون اساسي مي‌داند.

روز جهاني کودک، نگاهي به وضعيت کودکان در ايران

سازمان "يونيسف" وابسته به سازمان ملل خواستار ورود حقوق کودک به قانون اساسي کشورها شده است. در ايران و بسياري ديگر کشور فقر اجتماعي و کار کودکان، ‌آزار و خشونت عليه کودکان از جمله عوامل نقض شديد حقوق کودک است.

‫هر ۵ روز يك تجمع كارگري ‫

 يک ماه و نيم گذشته، ايران شاهد تجمع‌هاي فراوان صنفي بوده که در آن، تجمع‌کنندگان خواهان رسيدگي به مشکلات معيشتي خود شده‌اند.

 اين تجمعات مسالمت‌آميز به‌دليل مسائل پس از انتخابات و در ادامه، فضاي سياسي کشور هيچ‌گاه به طور جدي ديده نشد، حال آنکه آينه‌اي از وضعيت اقتصادي ايران در سال ٨٨ بود، سالي که به تعبير دبيرکل خانه کارگر، سال مرگ واحدهاي کارگري است و به گفته رئيس اتاق بازرگاني اصفهان، سال بحران‌هاي کارگري.

آغاز رمضان، گراني و امکان گسترش اعتراض‌ها

ماه رمضان، هرسال، با گراني مواد غذائي همراه مي‌شود. امسال، ناآرامي‌هاي سياسي و کاهش تحرک اقتصادي نيز، مزيد بر علت شده و پرکردن سفره‌ها را دشوارتر کرده است. کارشناسان سياست‌هاي ناهماهنگ را، دليل گراني‌ها مي‌دانند.

شکنجه و يکي از پليدترين شکل‌هاي آن: تجاوز جنسي  -  مصاحبه با يک روانشناس

شکنجه چيست و چه پيامدهايي براي شکنجه‌ديده و جامعه دارد؟ تجاوز در زندان و اعمال شکنجه‌ي جنسي با چه انگيزه‌هايي صورت مي‌گيرد؟ چگونه مي‌توان در اين مورد به شکنجه‌شدگان و کل جامعه کمک کرد؟ مصاحبه با دکتر نورايمان قهاري

‫کارگران شرکت ريسندگي و بافندگي کاشان ۲۲ ماه حقوق طلب دارند

چگونه اين کارگران با دريافت هفته اي ۵۵ هزارتومان زندگي خود وخانواده هاي‌شان را مي‌توانندتامين کنند

بنابر کيفرخواست دادستان؛ هر ايراني يک برانداز

دادگاه اول و دوم حرف هاي بزرگ براي اقرار و اعتراف نداشت اما چهره هاي بزرگ داشت تا قواره کوچک برگزار کنندگان در پشت آن پنهان بماند. يعني آنچه در کيفرخواست و اعترافات محور بود بسيار کوچک و بديهي و حقير بود و آنچه جهان را شگفت زده کرد به صف کردن انسان هاي بزرگ در يک صحنه کوچک است ورنه حکايت اين قصه ها که در متن کيفرخواست و اعتراف نوشته مي شود آنقدر سطحي و ساده و بديهي است که مشمول حال همه ايرانيان مي شود .

 مسيح علي نژاد

در نامه وکلاي فعالان کارگري به کانديداها؛ درخواست توجه به مشکلات صنفي و مدني کارگران

مبارزه بر ضد فقر اقتصادي، نابرابري و بي عدالتي اجتماعي و برداشتن موانع حق حيات و احترام به شأن و منزلت انساني جز به صورت دسته جمعي و سازمان يافته قابل پيگيري نمي باشد و از اين رو امروزه در جهان هيچ کشور توسعه يافته و دموکراتيکي وجود ندارد که فاقد اتحاديه هاي آزاد و مستقل کارگري باشد.

دولت آينده و ميراث اقتصادي دولت نهم

در کشمکش ميان مهم‌ترين نامزد‌هاي انتخابات رياست جمهوري اسلامي، اقتصاد جاي نخست را دارد؛ به اين دليل ساده که بخش بزرگي از جامعه ايراني فشار‌هاي روز افزون ناشي از نابساماني‌هاي اقتصادي را بر دوش خود احساس مي‌کند، هر چند به نظر نمي‌رسد که به کاهش اين نابساماني‌ها در کوتاه مدت و حتي در ميان مدت اميد چنداني بسته باشد.

بررسي تطبيقي رويكرد‌هاي گوناگون فرآيند جهاني شدن

درباره جهاني شدن، نظريه پردازان گوناگون مراحل آغازين اين فرآيند را در دهها، صدها و حتي هزاران سال پيش جستجو و شناسايي مي کنند، آنان با وجود اين که پرشتاب تر و گسترده تر شدن فرآيند جهاني شدن را در دهه هاي اخير مي پذيرند، آن را بسيار قديمي مي دانند. ولي بر سر اين قدمت اختلاف نظر فاحشي وجود دارد.

طرح كانديداها براي آزادي مطبوعات چيست ؟

اين سوال با ميرحسين موسوي ، كروبي وديگر كانديداهاي رياست جمهوري قابل طرح است كه برداشتن موانع پرشمار برسرراه آزادي مطبوعات درايران چيست وچگونه امكان برخورد با اين موانع وجود دارد؟

کنفدراسيون‌هاي بين‌المللي کار و کارگران ايران

وضعيت کارگران ايران و مبارزه‌ي آنان براي به دست آوردن حقوقشان با پشتيباني اتحاديه‌هاي بين‌المللي کارگران همراه است. سال گذشته اين کنفدراسيون‌ها چه فعاليتي در پيوند با کارگران ايران داشتند و اکنون چه ارزيابي‌اي از جنبش کارگري ايران دارند؟

مرز کردستان، منبع پمپاژ انواع مشروب به کشور
ميزگرد بررسي مشکلات کارگران در ايران

نبود تشکل‌هاي مستقل کارگري، وجود قوانين ارتجاعي در قانون کار، قراردادهاي کاري موقت، نبود بيمه بيکاري: کداميک از اينها مشکل اصلي کارگر امروز ايراني است؟ پنج تن از دست‌اندرکاران به اين پرسش پاسخ داده‌اند.

بخش اول و دوم

بيانيه کانون صنفي معلمان ايران / اعتراض ملي معلمان

از آنجا که کانون صنفي معلمان ايران تاخير بيش از اين دراجراي قانون مذکور را غير قانوني، غيرقابل توجيه وخطرناک مي داند،به اين وسيله اعلام ميدارد که براساس تعهد ملي ،برنامه هاي اعتراضي اسفند ماه 87 را که به حالت تعليق در آورده بود،از ششم ارديبهشت ماه 88 به شرح زير دوباره به اجرا خواهد گذاشت

دولت نهم رکورددار واردات گندم، گوشت، حبوبات، پنبه و … است

وزير کشاورزي دولت‌هاي سازندگي و اصلاحات گفت: وقتي همه تصميم‌گيري‌هاي جامعه از قيمت شير تا انرژي هسته‌يي، نرخ نان تا ماهواره اميد و مسائل اجتماعي تا مسائل بين‌المللي به يک نفر به نام رييس‌جمهور خلاصه مي‌شود، نبايد انتظار بيش‌تري از وضعيت داشت.

تورم و حداقل دستمزد کارگران

يک ماه پس از تعيين حداقل دستمزد کارگران براي سال جديد، تشکل‌هاي کارگري همچنان به آن معترض‌اند. اين تشکل‌ها خواستار افزايش دستمزدي متناسب با ميزان تورم هستند. بانک مرکزي در تازه‌ترين گزارش خود ميانگين تورم در سال ۸۷ را ۲۵.۴ درصد اعلام کرده است.

‎شيرين‎ ‎عبادي

توجه به مقوله مين خواست جامعه مدني است

شيرين عبادي رييس هيأت مديره «کانون مشارکت در پاکسازي مين» در15 فروردين (4 آوريل)- روز جهاني مقابله با مين- «ضرورت تسريع در پاکسازي مين»، «الحاق به کنوانسيون بين المللي اوتاوا مبني بر عدم استفاده مجدد از مين» و «رسيدگي به وضعيت بازماندگان» را خواست جامعه مدني ايران عنوان کرد.

همايش شاهنامه خواني بختياري در نزديکي مسجد سليمان
عضو هيات علمي پژوهشكده اموراقتصادي و دارايي: هدر رفتن منابع دراقتصاد ايران وحشتناک است
دستمزد ۲۷۴۵۰۰ توماني تحميل گرسنگي مطلق بر ميليون ها خانواده کارگري است

با پيوستن به صف مبارزه براي افزايش حداقل دستمزدها از حق حيات انساني خود به دفاع بر خيزيم

 مصاحبه با دبير کل کانون صنفي معلمان ايران به مناسبت 23 اسفند
حراج جنگل‌هاي ايران، غارت منابع ملي
گزارش­هاي جديد از رفتار دولت ايران با درآمدهاي نفتي
 نيروي انتظامي براي اجراي طرح امنيت اجتماعي مصوبه اي ندارد
۱۰ ميليون ايراني فاقد پوشش بيمه
خشکسالي، کابوس هزاران ساله‌ ايران
طرح ارتقاي امنيت اجتماعي؛ تعديل يا تعطيل؟
طرح ساماندهي کودکان خياباني: درمان يا تسکين
‫ اجراي قانون خدمات کشوري عزم ملي مي خواهد
درد گلزخم‌ها روي بدن دخترک قاليباف
در پي روند شتابان اخراج کارگران قراردادي؛ فعالان صنفي: ساکت نمي نشينيم
اينترنت و هويت اجتماعي  /  مريم رفعت جاه - علي شکوري
فراخوان براي اجراي نظام هماهنگ  /  بيانيه كانون صنفي معلمان ايران
‫«يک شغل به تنهائي کافي نيست»
آسيب شناسي اجتماعي احزاب در ايران  /  علي طايفي
‫نقش زنان در فرآيند توسعه روستايي ايران  /  مهناز عابدي
‫۵ / ۱ ميليون کودک زير ۱۸ سال در ايران کار مي‌کنند
۴۰۰ هزار معلم ۵ ماه حقوق نگرفته اند - ‫تهديد به اعدام به خاطر اعتراض صنفي
ورود اقتصاد ايران به سراشيبي بحران مالي
دولت نهم:هزينه هاي نجومي, نتايج ويرانگر
۱۴ ميليون نفر در ايران زير خط فقر زندگي مي‌کنند
دولت نهم:هزينه هاي نجومي, نتايج ويرانگر
استانداران شمال: برنج و مرکبات وارد نکنيد!
‫بيانيه شوراي هماهنگي تشکل هاي صنفي فرهنگيان سراسر کشور
حاشيه يي بر پديده فرار مغزها؛ پرستوها به خانه بازنمي گردند  /  فريبرز لطفي

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .