مردگان هم در تهران دغدغه مسكن دارند!

مريم گلباز
۲۸/۰۵/۱۳۸۶
سايت  تهرونی


گزارش از كمبود محل دفن براى تهرانى‌ها

ظرفيت بهشت‌زهرا در حال تكميل است و شهردارى تهران چند سالى است قصد دارد براى مرده‌ها مكان جديدى احداث كند تا مرده‌ها ديگر دغدغه مسكن نداشته باشند، ولى متأسفانه هنوز تكليف مكان جديد مرده‌هاى پايتخت مشخص نشده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزارى فارس، كلانشهر تهران با بيش از 8 ميليون جمعيت فقط داراى يك گورستان رسمى و مجاز است.
گورستان بهشت‌زهرا در آينده‌اى نه چندان دور ديگر پاسخگوى نياز شهروندان تهرانى نيست و مردگان تهران بدون جا و مكان خواهند بود.
شهردارى تهران چند سالى است در تلاش است تا بتواند مكان‌هاى جديدى براى مردگان تهران ايجاد كند ولى متأسفانه تاكنون هيچ اقدامى صورت نگرفته است و گورستانى هم به گورستان‌هاى شهر تهران اضافه نشده است.
پايتخت نيازمند 5 گورستان رسمى است
محمود رضاييان مديرعامل سازمان بهشت‌زهراى شهردارى تهران گفت: تهران بجز بهشت‌زهرا (س) به 4 گورستان رسمى ديگر، در 4 نقطه شمال‌شرقى و شمال‌غربى و جنوب‌شرقى و جنوب‌غربى نياز دارد ولى هنوز نتوانسته‌ايم حتى يك گورستان جديد در پايتخت احداث كنيم.
به گفته رضاييان، تهران بصورت بالقوه در معرض بحران‌هاى طبيعى است و بهشت‌زهرا (س) به تنهايى نمى‌تواند پاسخگوى دفن متوفيان بى‌شمار اين كلانشهر باشد.
مديرعامل سازمان بهشت‌زهراى شهردارى تهران در خصوص محسنات احداث گورستان‌هاى جديد در تهران گفت: با احداث گورستان‌هاى جديد فاصله و شكاف فرهنگى شمال و جنوب شهروندان تهرانى تغيير خواهد كرد و آلودگى‌هاى صوتى و مشكل ترافيك بخصوص در روزهاى پايانى هفته بشدت كاهش مى‌يابد.
احداث گورستان غرب منتفى شد
طبق طرح‌ها و نقشه‌هاى شهردارى تهران بنا بود گورستانى در شرق تهران در منطقه تلو در انتهاى اتوبان شهيد بابايى و همچنين گورستان ديگرى در غرب تهران در منطقه گرمدره ايجاد شود تا كمبود گورستان تا حدودى در شهر تهران برطرف شود.
محمدباقر قاليباف در اين خصوص به خبرنگار اجتماعى فارس گفت: شهردارى كرج از پذيرفتن اموات تهرانى‌ها خوددارى مى‌كند چرا كه معتقد است مرده‌هاى تهرانى‌ها نبايد در گرمدره (كرج) دفن شود.
وى تصريح كرد: مجوز احداث گورستان در غرب تهران در منطقه گرمدره در سال 73 توسط شوراى اسلامى شهر تهران صادر شده است و در آن زمان اصلاً گرمدره تبديل به شهر نشده بود.
به گفته شهردار تهران، تعدادى از كارشناسان معتقد هستند، به دليل وزش باد شرق به غرب هم نبايد گورستانى در اين منطقه ايجاد شود چرا كه با وزش باد از شرق به غرب مشكلات بهداشتى براى شهروندان در اين ناحيه ايجاد مى‌كند به همين دليل احداث گورستان در غرب تهران در منطقه گرمدره منتفى شد.
قاليباف تأكيد كرد: گورستان‌ها را بايد در تهران گسترش دهيم چرا كه چند سال آينده ديگر نمى‌توان مرده‌اى در بهشت‌زهرا دفن كرد.
شهردار تهران گفت: با رايزنى‌هايى كه انجام داده‌ايم بزودى تكليف گورستان شرق به وسعت 400 هكتار را در منطقه تلو مشخص خواهيم كرد.
وى در خصوص مشكلات پيش آمده براى احداث گورستان شرق گفت: براى تصرف اين زمين‌ها توافقات لازم با سازمان منابع طبيعى صورت گرفته و اميدواريم در آينده نزديك اين مشكل برطرف شود تا بتوانيم اين گورستان را در شرق تهران احداث كنيم تا لااقل مشكلات كمبود گورستان در تهران تا حدودى برطرف شود.
تهرانى‌ها فقط تا 10 سال ديگر حق مردن دارند
به اعتقاد مديرعامل سازمان بهشت‌زهراى شهردارى تهران، اگر گورستان شرق و غرب احداث نشود تا 10 سال ديگر جايى نخواهيم داشت كه اموات خود را دفن كنيم.
وى ادامه داد: طرح توسعه بهشت‌زهرا در دستوركار شهردارى تهران قرار دارد، ولى باز هم بايد گورستان‌هاى جديد احداث شود تا كمبود جا براى دفن اموات تهرانى‌ها برطرف شود.
وى با بيان اينكه در برخى از گورستان‌هاى شهر تهران دفن غيرقانونى صورت مى‌گيرد گفت: در بيش از 140 گورستان متروكه پايتخت دفن غيرقانونى اموات صورت مى‌گيرد و نيروى انتظامى و شهردارى‌هاى مناطق موظف هستند جلو فعاليت اين گورستان‌ها را بگيرند و اجازه دفن در اين گورستان‌ها را به شهروندان تهرانى ندهند ولى متأسفانه شاهد دفن غيرقانونى در اين اماكن هستيم و كسى جلو اين دفن‌هاى غيرقانونى را نمى‌گيرد.
وى از ساماندهى گورستان‌هاى متروكه در تهران خبر داد و گفت: طرح مطالعاتى ساماندهى گورستان‌هاى تاريخي، متبركه و متروكه شهر تهران انجام شده است و قرار است اين طرح در 3 مرحله اجرا شود ولى هنوز اجرايى نشده است.
مديرعامل سازمان بهشت‌زهراى شهردارى تهران گفت: سازمان خدمات شهرى شهردارى تهران در زمينه ساماندهى گورستان‌هاى متروكه شهر تهران فعاليت گسترده‌اى را آغاز كرده است و در صدد است ظرف مدت كوتاهى تمامى گورستان‌هاى تاريخي، متبركه و متروكه شهر تهران را ساماندهى كند.
قبر پيش‌خريد كنيم
يكى از شهروندان تهرانى در خصوص كمبود جا براى دفن مردگان تا 10 سال ديگر گفت: بهتر است از حالا قبر پيش‌خريد كنيم تا بعدها به مشكل كمبود جا همانند كمبود مسكن برخورد نكنيم. شهروند ديگرى مى‌گفت: تا زنده هستيم بايد به فكر جايى براى زندگى باشيم و حالا هم با اين كمبود جا براى دفن اموات بايد فكرى هم براى قبرمان كنيم.
سنگ قبر خود را اينترنتى سفارش دهيد
شايد تا 10 سال پيش كسى فكرش را هم نمى‌كرد كه بتواند سنگ قبرش را از طريق اينترنت سفارش بدهد و دنبال آدرس قبر آشنايان خود در اينترنت بگردد. به تازگى سازمان بهشت‌زهرا سايتى تأسيس كرده كه مى‌توان آدرس و اطلاعات فوت‌شدگان را در آن جست‌وجو كرد. اين سايت از قسمت‌هاى مختلفى نظير جست‌وجو در قطعات، گزارشات و آمارهاى تخصصى و... تشكيل شده است. صفحه اول سايت به رنگ سبز است و هيچ كاربرى را به ياد مرگ نمى‌اندازد. صفحه جست‌وجو در قطعات يكى از جالب‌ترين قسمت‌هاى اين سايت است. در اين صفحه شما مشخصات متوفى اعم از نام، نام‌خانوادگي، جنسيت، نام پدر و نام مادر متوفى را وارد مى‌كنيد تا شماره قطعه و رديف فرد فوت شده را به دست آوريد!

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .