هشدار برژینسکی درباره تاثیر گرفتن از اسرائیل در رابطه با ایران

 

زبگنیو برژینسکی، از مشاوران سابق امنیت ملی کاخ سفید، درباره پیروی آمریکا از توصیه های اسرائیل درباره رویکرد جدید ایالات متحده به روابط با ایران هشدار داده است.

آقای برژینسکی که پنجشنبه در برابر کمیته روابط خارجی مجلس سنا صحبت می کرد، خواستار برگزاری هر چه سریع تر گفتگوهای مستقیم با ایران شد.

ژنرال برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد و جورج بوش پدر نیز در این جلسه به مسوولان ایالات متحده هشدار داد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، مراقب تاثیرات تصمیم گیری هایشان در عرصه سیاسی این کشور باشند.

آقای برژینسکی توصیه مقام های اسرائیلی به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، را در روند سیاستگذاری جدید این کشور در برابر ایران مفید ندانست.

آقای برژینسکی با هشدار درباره توصیه های ارائه شده به وسیله "گروه های ذینفع" گفت: "مقاله جالبی در شماره دیروز روزنامه هاآرتص درباره آنچه در بیت المقدس درباره گفتگو با ایران به هیلاری کلینتون گفته شده، منتشر شده است. من با بخش هایی از این مقاله با احتیاط برخورد می کنم زیرا به کار بستن آن به معنی درگیر شدن در وضعیتی است که با افزایش تنش و طرح اتهام بین دو طرف باعث نابودی روند گفتگوها در نطفه خواهد شد."

به گفته آقای برژینسکی آمریکا در برابر ایران می تواند در دو مسیر حرکت کند؛ اولین راه تعیین عمدی شرایطی است که برای ایران غیرقابل قبول است و با به هم زدن امکان گفتگو، تقصیر شکست در تلاش ها برای حل مسالمت آمیز مناقشه هسته ای را متوجه تهران می کند.

به گفته وی تعیین پیش شرط برای گفتگو با ایران، تعیین زمانبندی برای نتیجه دادن گفتگوها، متهم کردن ایران به تروریسم و برانگیختن احساسات مردمی بر ضد آمریکا، تهدید ایران به تحریم های بیشتر و اقدام نظامی و صحبت از تغییر رژیم ابزاری است که می تواند تلاش برای گفتگوی دو کشور را به شکست بکشاند و در افکار عمومی جهان ایران را مقصر جلوه دهد.

بر این اساس، علاوه بر شکست هرگونه تلاش برای نزدیک کردن تهران و واشنگتن، موضع محافظه کاران نیز در ایران تقویت می شود.

راه دوم در نظر آقای برژینسکی، رایزنی محرمانه میان آمریکا و متحدانش برای ارزیابی اقدام های پیش رو و راه های برخورد با ایران و افزایش امکان گفتگو با این کشور به وسیله تمهیدات مختلف است.

به گفته آقای برژینسکی آمریکا در این روند باید از تعریف هرگونه محدودیتی که منجر به محدود شدن گزینه های پیش رو و در نتیجه افزایش خطر درگیری نظامی با ایران است، خودداری کند.

آقای برژینسکی همچنین گفت تعیین راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران باید بر اساس پیشگیری از وقوع دو فاجعه تعریف شود: عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای و ممانعت از اقدام نظامی علیه این کشور.

زبگنیو برژینسکی همچنین با اشاره به توانایی هسته ای ایران و گزارش هایی که بیانگر عدم حرکت برنامه اتمی ایران با تمام توان به سوی جلوست گفت ارزیابی او از فعالیت های ایران این است که این کشور می خواهد مانند ژاپن به مرحله ای از توانمندی هسته ای برسد که بدون نقض پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، از توانایی تولید این تسلیحات برخوردار باشد.

او تفاوت برنامه اتمی ایران و کره شمالی را در این دانست که در حالی که پیونگ یانگ به طور علنی از خواست خود برای برخورداری از تسلیحات اتمی صحبت می کند، ایرانی ها می گویند در پی به دست آوردن چنین تسلحیاتی نیستند و آن را مغایر دستورات دینی خود می دانند.

به گفته آقای برژینسکی این سخنان ایرانی ها می تواند نقطه شروع خوبی برای گفتگو با آنها باشد. او گفت باید به ایرانی ها بگوییم ما به برنامه اتمی شما مشکوک هستیم و اگر سخنان شما جدی است، بگذارید شرایط شما را بسنجیم تا ما و جامعه جهانی مطمئن شویم شما در پی تسلیحات اتمی نیستید.

آقای برژینسکی همچنین خواستار شروع هر چه سریع تر گفتگوهای مستقیم با ایران در سطوح پایین و ممانعت از تعویق این گفتگو تا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شد.

او گفت: "من گفتگوها را هر چه سریع تر شروع می کنم تا احمدی نژاد در جریان انتخابات ادعا نکند آمریکایی ها منتظر شکست او هستند."

ژنرال برنت اسکوکرافت هم از مقام های آمریکایی خواست مراقب تاثیرگذاری تصمیمات خود بر سیاست داخلی ایران باشند.

او گفت: "زمانی که سیاست ها و کارهای ما احساسات ملی گرایانه ایرانی ها را تحریک می کند، خود را بازیچه دست احمدی نژاد کرده ایم. ما به او کمک می کنیم از احساسات ضدآمریکایی برای متحد کردن مردم پشت سر خود استفاده کند. سیاست های ما به محافظه کاران ایران هم کمک کرده است. باید به صحبت درباره تغییر رژیم در ایران پایان دهیم."

آقای اسکوکرافت با اشاره به پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران، انتخاب مردم این کشور میان محمود احمدی نژاد و محمد خاتمی یا هر نامزد احتمالی دیگر را جالب دانست.

به گفته آقای اسکوکرافت آمریکا باید با پذیرفتن نقش منطقه ای ایران، نگرانی های امنیتی این کشور را نیز بپذیرد.

او گفت آمریکا باید با تاکید بر خطر راه افتادن مسابقه هسته ای در خاورمیانه در صورت ادامه فعالیت های غنی سازی ایران، به این کشور اطلاع دهد که برای تاسیس یک سازکار امنیتی منطقه ای برای پاسخگویی به نگرانی های این کشور آمادگی دارد.

آقای برژینسکی هم با اشاره به نگرانی های که در کشورهای منطقه خاورمیانه از توانایی هسته ای ایران گفت آمریکا باید برای اطمینان این کشورها، آنها را زیر چتر حمایتی اتمی خود بگیرید.

او با اشاره به احتمال دستیابی ایران به تسلیحات اتمی ایران، گفت همان طور که آمریکا با شوروی و چین درگیری هسته ای پیدا نکرد و همان طور که هند و پاکستان از تسلیحات اتمی علیه هم استفاده نکردند، این رخداد احتمالی نیز لزوما به معنی حمله اتمی ایران به اسرائیل نخواهد بود.

او در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای ایران برای آمریکا گفت: "باید از خود بپرسید چه کسی دیگری را بیشتر تهدید می کند؟ آیا ایرانی ها ما را بیشتر تهدید می کنند یا ما آنها را بیشتر تهدید می کنیم؟ به عنوان مثال، چه کسی به طور مکرر از استفاده از نیروی نظامی صحبت می کند؟ چه کسی توانایی نظامی بیشتری دارد؟"

http://www.bbc.co.uk/persian/lg/iran/2009/03/090305_si_wmj_brzezinsky_iran.shtml