بايگانی بيانيه ها و ديدگاهها - ۲۰۱۲


درگذشت حسن شهیدی عضوشورای مرکزی جبهه ملی ایران
بازگشت همه به سوی اوست
بااندوه وتاسف فراوان درگذشت رادمرد میهن دوست ،آقای حسن شهیدی عضوشورای مرکزی جبهه ملی ایران و ازپویندگان دیرپای راه مصدق بزرگ وعضوفراکسیون نهضت ملی دردوره هفدهم مجلس شورای ملی رابه آگاهی یاران وهم اندیشگان ارجمندمیرسانیم. مجلس ترحیم آن شاد روان در روز جمعه ١٥ دیماه ٩١ ازساعت ٥/٩ تا ١١صبح درمسجدجامع شهرک غرب واقع درمیدان صنعت روبروی مجتمع میلاد نور برگزارخواهد شد.

جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا

پیام جبهه ملی ایران - اروپا و امريکا

 به مناسبت سال نو میلادی ٢٠١٣

سالی دگر فرا ميرسد

درآستانه سال نوی هستيم. فرصت مناسبی است که ضمن شادباش ميلاد حضرت مسيح به هم ميهنان ارمنی وآشوری وهمه پيروان آئين مسيح درسراسر جهان، آرزو کنيم که سالی همراه با صلح، آزادی، دوستی و شادکامی برای همه جهانيان صرفنظر از باور ها و اعتقادات گوناگون آنها در پيش باشد. فرا رسيدن سال نو بازهم فرصتی است تا با بزرگداشت همه جانباختگان راه آزادی ایران، استبداد، فساد و ایران ستیزی حاکمیت جمهوری اسلامی را قویا محکوم کنیم و خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی گردیم. پاینده ایران !

محمدعلی دادخواه،

 وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر

 برای اعتراف «علیه خود» سخت تحت فشار است.

حکومت ایران کانون مدافعان حقوق بشر را که محمدعلی دادخواه یکی از اعضای هیئت موسس آن است «غیرقانونی» می‌خواند و اعتقاد دارد که این کانون به دنبال «براندازی نرم» است. محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی و نسرین ستوده از دیگر اعضای این نهاد حقوق بشر هم‌اکنون در زندان هستند.

تسلیت به هموند گرامی جناب آقای کورش زعیم

مهندس کورش زعیم، هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران، در غم از دست دادن پدرهمسر خود سوگوار است. مصیبت وارده را به ایشان تسلیت عرض میکنیم.

ما را در غم خود شریک بدانید.

 جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا

زیر سایه جمهوری اسلامی حدود ١٠ میلیون نفر در ایران بی سواد مطلق هستند:

کودکان کار و خیابانی، قربانیان اجتماعی

 فرشید یاسائی

»از نظر رشد اجتماعی بین ۳۷ تا ۸۰ در صد [کودکان کار و خیابانی] مشکلاتی مانند پرخاشگری، خشونت ناسازگاری، سرقت، سوءاستفاده جنسی، تخریب، تمایل به بزهکاری، اعتیاد و خرید وفروش مواد مخدر ومشکل در برقراری ارتباط مناسب با دیگران را دارا هستند.«

پيام شادباش زايش عيسي مسيح و آغاز سال ٢٠١٣ ميلادي
به هم ميهنان مسيحي در سراسر جهان

حكومتهای خودكامه که یکسد سال پیش بيشينه کشورهای جهان را تشکیل می دادند، اکنون فقط انگشت شمار هستند؛ و آنها كه باقي مانده اند از سرنوشت امثال طالبان، صدام حسين، بن علي، حسني مبارك، قذافي و بشار اسد عبرت بگيرند. آنها بايد "امروز" به صداي ملتهاي خود و ضروريات جهان نوين پاسخ بدهند كه ديگر فردايي برايشان نيست.

كورش زعيم

بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ملی برای استقرار و استمرار آزادی و دمکراسی در ایران

»محکومیت دخالت بیگانگان در امور سوریه«

سرنوشت منطقه خاورمیانه باید بدست مردم منطقه تغییر کند. تجربه تلخ لیبی و سوریه در مقابل چشمان ما می گذرد. از این تجربه درس آموزیم و تنها به نیروی مستقل خود تکیه کنیم که پیروزی برای استقرار آزادی، مردمسالاری و سکولاریسم تنها از طریق جنبش مردم ایران و ایستادگی تا نهادینه ساختن آنان ممکن می شود.

رنج‌نامه ای از حشمت تبرزدی،

سخنگوی "همبستگی برای حقوق بشر و دمکراسی در ایران"

حشمت الله طبرزدی پس از سه سال حبس بطور موقت آزاد شد.

»من بدلیل مخالفت با ظلم و تبعیض و شکنجه و تفتیش عقیده و انتقاد از فسادهای های بزرگ سیاسی – مالی – اداری - قضایی و اقتصادی حکومت باید ناعادلانه در زندان باشم. امیدوارم صدای من به گوش آگاهان و آزادگان جهان برسد.«

حشمت اله طبرزدی - زندان رجایی شهر - سالن۱۲

استاد داود هرمیداس باوند: جان کری طرفدار مذاکره ایران و آمریکاست
» جان کری طرفدار شدید مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا است و در این راه می‌تواند اقداماتی انجام دهد البته انجام این مذاکرات بستگی به واکنش طرفین به خصوص جمهوری اسلامی ایران دارد. «

نگاه وزیر خارجه جدید آمریکا به ایران :تماس‌های آشکارا و پشت پرده با تهران
وزیر خارجه جدید آمریکا چه نگاهی به ایران دارد ؟
جان کری به امیر قطر درباره ایران چه گفت؟

کری معتقد بود که ایرانی‌ها از گفت‌و‌گو می‌ترسند و باید راهی را برای گفت‌و‌گو با آنان پیدا کرد. پس از این دیدار بود که گزارش شد امیر قطر نقش میانجی را در پرونده هسته‌ای ایران بازی می‌کند ؛ در این هنگام بود که او از سناتور آمریکایی پرسید "من چه چیزی را باید به رئیس جمهور ایران بگویم و اگر شما جای من بودید چه می‌گفتید؟"

نامه شيرين عبادی به احمد شهيد درباره مرگ خاموش کارگران در ايران

مهم‌ترين گام برای خروج از چنين شرايطی، آزادی فوری و بدون قيد و شرط کارگران زندانی و ايجاد فضای باز برای فعاليت کنش گران مستقل کارگری و به رسميت شناختن تشکل های مستقل کارگری است که بارها مورد درخواست قرار گرفته است اما هر بار مسئولان با بی‌ اعتنايی از کنار آن رد شده اند.

گزارشي‌ از وضعيت‌ كارگران‌ معادن‌ ايران‌ ؛ جست‌وجوي‌ فقر در عمق‌ هزار متري‌ زمين از  ‌فهيمه‌ خضرحيدري‌

مصائب معدنچیان پایان ندارد؛
مرگ تدریجی برای ماهیانه ۴۰۰ هزارتومان!

مرگ غم انگیز ۸ کشته در معدن یال شمالی طبس، ماجرای شرایط کاری سخت معدنچیان را دوباره داغ کرده است. کارگری در معدن طبق نظرسنجی‌ها در صدر سخت‌ترین و زیان آور‌ترین شغل‌های دنیا به شمار می‌آید. با این حال این سختی و زیانباری کار در معدن الزاما در همه معادن ایران و جهان به معنای جبران سختی‌های کار توسط کارفرمایان در قالب حقوق و پاداش نیست و کارگران معدنچی در کشور از مصائب کاری و حقوق خود دل پری دارند.

عباس امیر انتظام در دادگاه انقلاب اسلامی سال 1360 - 21

پیام عباس امیر انتظام

بمناسبت  سی و چهارمین سالِ محرومیت از آزادی و خدمت به کشور

یاران و همراهان خوبم، هموطنان عزیزم

گرچه در این سی و سه سالی که بر من گذشت رنج بسیار کشیده‌ام اما آرامش حاصله، تحمل آن را برایم آسان تر نموده است. آرامش دارم زیرا خود و خالقم و به همراه ما، همسرم، می دانیم که من از زمانی که خود را شناختم تا حال که بیش از هشت دهه از عمر را پشت سر گذارده‌ام، دغدغده‌ای جز تحصیل علم به منظور خدمت به وطنم نداشته‌ام. آرزویم همواره سربلندی هر ایرانی در هر کجا که هست و قرار گرفتن کشورم در جایگاهی که در خور آن می‌باشد، بوده است. امید دیگرم اینست که روزی فرا رسد که بی‌گناهی و حقانیت من، و همچنین حس غیر قابل توصیف عشقم به ایران و ایرانی، همانگونه که در ذهنیت خانواده‌ام به عنوان هویت اصلی من شکل گرفته است، برای تمامی هموطنانم نیز روشن گردد. و آنها نیز بدانند که به رغم زجرهای جسمی و روانی که بر من وارد شده، هرگز به ظلم تن نداده‌ام تا بتوانم ذره‌ای از عشق بی انتهای خود به جامعه‌ام را قابل باور سازم. اگرچه برداشت نهایی از قصه زندگیم به عهده قضاوت کنندگان تاریخ و گذر زمان خواهد بود.

گفتگو با وکیل دربند، دکتر محمدعلی دادخواه:

 صبح صادق ندمد، تا شب یلدا نرود

محمدعلی دادخواه: یلدا یکی از مهمترین رسم ها ی ایرانی است که سابقه آن به پیش از زرتشت می رسد. یعنی هنگامی که میترایسم در ایران به عنوان آیین پذیرفته شده بود، جشن زایش خورشید یکی از مهم ترین جشن ها به شمار می آمده و این آیین چنان تاثیر گذار بود که در سرزمین های دیگر نیز مردمان برخی از مراسم و جشن ها و آیین های مختلف خود را با آن همآهنگ کردند؛ به گونه ای که زایش مسیح را نیز با آن هم زمان می دانستنند.

درگذشت بانو صفورا فخریان، مادر نسرین ستوده
»شب یلدا برای مادر نسرین بی‌انتها شد. او که سادگی مرگ‌اش به صافی قلب مهربان اش بود.«
پدر نسرین ستوده نیز در مهر ماه سال ٨٩ و دو هفته پس از بازداشت این وکیل زندانی درگذشت.با وجود پیگیری‌های خانواده‌ نسرین ستوده، مسئولان امنیتی و قضایی مرتبط با پرونده از دادن مرخصی خودداری کردند و وی امکان حضور در مراسم ختم پدرش را نیز نیافت.

جبهه ملی ایران در گذشت مادر گرامی نسرین ستوده را به ایشان و خانواده های محترم ستوده و خندان تسلیت گفته، خواستار ‌آزادی فوری نسرین ستوده و تمام زندانیان سیاسی میباشد.

آوای احترام به انسان از دل يک زندان ضد بشری
گرامی‌داشت روز جهانی حقوق بشر در بند ۳۵۰ زندان اوين
آيين گرامی داشت روز جهانی حقوق بشر دوشنبه ۲۰ آذرماه با حضور بيش از ۷۰ نفر از زندانيان بند ۳۵۰ اوين برگزار شد و سخنرانان اين برنامه زوايای مختلف و نظرگاه های متفاوت حقوق بشر را مورد بررسی قرار دادند. «نسبت ميان فعاليت حقوق بشری با فعاليت سياسی و عمل سياسی و موضوع ضمانت اجرا»، «موانع غيررسمی، اعتقادها و باورهای مقدس نما در موضوع گسترش حقوق بشر» و «رسميت يافتن ضمانت اجرا پس از تاسيس دادگاه بين المللی کيفری» به عنوان ۳ موضوع حقوق بشری از سوی سخنرانان مطرح شد.
نسرین ستوده چون محمد مصدق

نماد آزادگی، شجاعت و ایستادگی ایرانی است. ملت ایران در این پیچ تند و تیز تاریخی میهنش نیاز مبرم به چنین نمادهایی دارد.

نسرین ستوده و دیگر وکلای مدافع ملی: محمد علی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده را همراه با همه زندانیان سیاسی و عقیدتی آزاد کنید !

این " دل به دریا افکنان و بپای دارندگان آتش های" آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی را گرامی بداریم.

تحلیل جبهه ملی ایران از رویدادهای مصر

جبهه ملی ایران در ضمن پای بندی دیرینه خود به آزادی، حقوق بشر، دموکراسی و حکومت قانون پشتیبانی همه جانبه خود را از پویندگان راه آزادی و دموکراسی متجلی در آراء و اندیشه های جبهه نجات ملی وهمسویان او در ائتلاف دموکراتیک اعلام میدارد. و نیک میداند که پیروزی متعرضان در کانون فرهنگی و سیاسی جهان عرب بازتاب مشابه خودرادردیگر کشورهای عربی در پی خواهد داشت. ما امیدواریم که کوشش ملت مصر در خیزش تحسین برانگیزخود برای طرد استبداد که محور آمال ملی اوبوده است به نتیجه مطلوب نایل گردد.

دکتر محمد ملکی : مبارزه با ظلم و استبداد، بازنشستگی ندارد
مصاحبه با فرشته قاضی(روز): با سرطان و بیماری قلبی عازم اوین هستم

دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب ٥٧ و عضو نیروهای ملی مذهبی در مصاحبه با "روز" اعلام کرد که او روز شنبه خود را به زندان اوین معرفی خواهد کرد و به هیچ عنوان به خاطر بیماری و وضعیت جسمانی اش درخواستی برای عدم اجرای حکم نخواهد کرد. آقای ملکی گفت که مبارزه با ظلم و استبداد، بازنشستگی ندارد و او حتی در ٨٠ سالگی و علیرغم داشتن بیماری های سخت اما هزینه این مبارزه را خواهد پرداخت.

٢١ آذر: یادمان ملی، یا نشان وابستگی؟
بهرام خراسانی
در این روزهای آیین شهید پرستی وشهید پروری، و بازار گرم “اویماقیت” برخی از
قومگرایان، من در پی نوشتن چیزی پیرامون رویداد ۲۱ آذر در آذربایجان و یا هر گونه
چیزی در این زمینه‌ها نبودم. اما نوشته بی آرایه و شجاعانه آقای بابک امیر خسروی،
مرا بر آن داشت که در چارچوب نامه‌ای به ایشان و سپاس از آنچه نوشته‌‌اند، چند
سطری بنویسم که در زیر می‌خوانید.
Vollbild anzeigen۶۵مین سالگرد ۲۱ آذر
چند یادآوری لازم درباره کتاب پروفسور جمیل حسنلی

بابک امیرخسروی
برای دستیابی به آن ها(حقوق اقوام ایرانی) نیازی به سر دادن نغمه های جدایی طلبانه و افتادن در دام وسوسه های پان ترکیست های ترکیه و جمهوری آذربایجان نیست. همه این خواست ها، در چار چوب ایران و یک نظام دموکراتیک کاملا تحقق پذیر است. امید واریم مطالعه اسناد ومدارکی که در این کتاب ملاحظه می فرمایید، آموزنده و عبرت انگیز و اقدام مفیدی در جهت روشنگری نسل جوان در یک موضوع بسیار حساس و مهم باشد.

نسرین ستوده

در نامه ای از هموطنانش تشکر می کند:
سخني با هموطنانم
آيا مجازات خانوادگي اتفاقي است؟
٤٩ روز در اعتراض به مسايل مختلف و از جمله مجازات خانواده‌ام در اعتصاب غدا بوده‌ام. در اين مدت نگراني‌هاي زيادي به وجود آمد كه همگي از سر لطف و محبت به يك خواسته‌ي عمومي بوده است و آن يك "نه" بزرگ به مجازات خانوادگي است. وظيفه‌ي خود مي‌دانم تا مراتب سپاس و قدرداني خود را تقديم اشخاصي نمايم كه با لطف و محبت خاص خود به موضوع توجه كرده بودند.

http://www.ibna.ir/images/docs/000064/n00064552-b.jpgبمناسبت واقعه تاریخى ۲١ آذر ١٣۲۵، روز آزادی آذربایجان

زوایاى تاریک روشن می‌شود؛ گفتگو با دکتر حمید احمدى و استاد کاوه بیات درباره اسناد تازه فرقه دموکرات
اسماعیل آزادى
 در آستانه سالگرد واقعه تاریخى ۲١ آذر ۱۳۲۴، در میزگردى با حضور آقایان «کاوه بیات» کارشناس و مورخ برجسته آذرى و دکتر «حمید احمدى» کارشناس مسائل قومیت ها، به تحلیل اسناد منتشر شده مربوط به فرقه دموکرات آذربایجان پرداخته‌ایم که ماحصل آن در پى مى‌آید.

بیانیه تشکلهای شبکه جهانی همبستگی برای حقوق بشر در ایران
گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر
١٠ دسامبر ٢٠١٢

هم اکنون زندان های ایران، پر از فرهیخته گان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. وکلائی که  تنها بر حسب سوگند به وظیفه قانونی، دفاع از موکل خویش را برعهده گرفته اند، مادرانی که پیگیر شناسائی آمران و عاملان قتل جگر گوشه گان خود، به دادخواهی برخاسته اند، دانشجویان، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و نویسندگانی که آزادی بیان را حق اولیه هر انسانی می دانند، زنان مبارزی که خواهان رفع تبعیض و نابرابری های جنسیتی اند، به جای داشتن عرصه ای برای فعالیت در جهت سازندگی و اعتلای ایران، روزهای گرانبهایشان را در کنج سیاهچال های مخوف نظام اسلامی می گذرانند.

Foto: ‎شرف جنبش دانشجویی ایران را آزاد کنید...!‎برای استقلال دانشگاه و مبارزه با استبداد، سازماندهی کنید

 بیانیه ای دفتر تحکیم وحدت به مناسبت فرا رسیدن ١٦ آذر، روز دانشجو

خرداد ٨٨ شد و جنبش دانشجویی بعد از ده سال، شعارها و آرمان‌های خود را این بار در میان افواج مردم در خیابان‌های کشور می‌دید. با این وجود سرکوب گسترده و کشتار معترضین بار دیگر نشان داد که استبداد برای حفظ قدرت از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند. پس از آن روزها، دیکتاتور تصمیم گرفت انتقام آبروی رفته‌اش را از دانشگاه و دانشجو بگیرد.

بیانیه مشرک شورای دفاع از حق تحصیل، عفوبین الملل، عدالت برای ایران و خانم شیرین عبادی

 به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو:

به سرکوب دانشجویان پایان دهید.
دانشجویانی را که به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز زندانی شده اند آزاد کنید.

مصاحبه با ادیب برومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی

گفتند تا انتخابات تشکیل جلسه ممنوع

محمدرضا یزدان پناه ( تارنمای روز)

عبدالعلی ادیب برومند، رئیس هیات رهبری و شورای مرکزی جبهه ملی ایران در مصاحبه با "روز" از ممانعت نهادهای امنیتی از تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران خبر داد. برومند گفت که این جلسه قرار بود سه شنبه، هفتم آذر در منزل شخصی وی در تهران برگزار شود اما در تماس تلفنی به او گفتند جبهه ملی ایران حق برگزاری هیچ جلسه و تجمعی را تا برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری ندارد.

 نسرین ستوده پس از برداشتن محدودیت‌های قضایی از مهراوه خندان، دخترش به اعتصاب غذای خود پایان داده است.  رضا خندان، همسر نسرین ستوده : نسرین امروز (سه شنبه) پس از ۴۹ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

  ساعاتی پیش ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از وضعیت خانم ستوده ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی او و دیگر فعالان حقوق بشر از زندان شده بود.

سیصد فعال مدنی به نسرین ستوده: ما هم مانند زندانبانان شرمگینیم، اعتصاب خود را بشکنید
نامه بیش از ٣٠٠ فعال مدنی و سیاسی خطاب به نسرین ستوده

خانم ستوده، اعتصاب غذای خود را بشکنید، نه به خاطر ما، نه به خاطر فشاری که این روزها تحمل می کنید، به خاطر هزاران مهراوه ای که در فردای ایران باید از حضور شما درس ها پذیرند و نکته ها آموزند. ما امضا کنندگان این نامه، ضمن درخواست دوباره از خانم ستوده جهت شکستن هرچه سریع تر اعتصاب غذا خطاب به مسئولین زندان اوین، قوه قضاییه و کلیه مسئولین امر اعلام می داریم که مسئولیت بروز کوچک ترین اتفاقی برای شرف حقوق بشر ایران، نسرین ستوده به عهده ی ایشان می باشد. لیکن هرچه سریع تر فشارهای غیرقانونی و بلاتوجیه وارد بر خانواده نسرین ستوده را پایان دهید.”

شادباش جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا به ملت فلسطین

جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا این موفقیت تاریخی را به ملت فلسطین و دیگر ملل صلحجوی جهان شادباش می گوید. باشد که این پیروزی انگیزه نوی برای ایجاد دمکراسی و عدالت اجتماعی در فلسطین گردد.

چرا ریال بی ارزش شد؟
درآمدهای نفتی به کار اقتصاد ایران نمی آید

علی رشیدی – رییس انجمن اقتصاددانان

تغییرات و نوسانات شدید دلار در چند ماه اخیر جنبه داخلی ندارد بلکه با تحریم بانک مرکزی انگشت خود را بر روی کل نقل و انتقالات گذاشته اند بنابراین دسترسی ایران به طلاها و ذخایر ارزی غیر ممکن است. هنگامی که سوئیفت را قطع می کنند نقل و انتقالات بین حساب های افراد در بانک های مختلف قطع و بیشتر پرداخت های بین المللی مختل و با اینکار با کاهش دلار مواجه میشویم که این مقدار دلار هم بدست یک نفر کنترل میشود آن هم با باز و بسته کردن شیر بازار را در دست خودش نگه میدارد.  

درباره اظهارات محمد مرسي در سفر ايران

گفتگوي ناهيد فرهاد(رهسا نيوز) با كورش زعيم

سخنان محمد مرسي در ديدار با احمدي نژاد بسيار توهين آميز بود. من متاثر شدم كه ما بايد چقدر ذليل شده باشيم كه رييس جمهوري كشوري كه مديون رهبري ما براي بنيانگذاري روحيه استقلال در كشورش بوده، و روزي مردم كشورش از نخست وزير ما محمد مصدق همچون يك قهرمان ملي خودشان استقبال كرده بودند، اكنون چنين تحكم آميز و تحقيرآميز با ما سخن گويد.

سر برون آورد چون طعانه ای

 علی حاج قاسمعلی ،  آرش رحمانی ، سید حسین مجتهدی

در تاریخ معاصر جبهه ی ملی ایران و نهضت آزادی ایران نخستین جریان های سیاسی مدافع حقوق بشر بودند . در زمانی که چپ ها ، باستان گراها ، رادیکال های مذهبی و نظام سلطنتی ، نگاه حقوق بشری را نه تنها درک نمی کردند که مورد حمله قرار می دادند ، کسانی چون دکتر اسد الله مبشری ،دکتر احمد صدر حاج سید جوادی ، مهندس مهدی بازرگان، دکتر تابنده و.... به تاسیس کمیته ی حقوق بشر در ایران همت می گمارند و نهادی را بنیان می نهند ، که روشنفکران ایرانی سالیان سال بعد تر ، اهمیت آن را در می یابند و به گفتمان حقوق بشری اقبال نشان می دهند .

دکترمصدق هموارە  در بستر وجدان بیدار و روان پاک جامعە ایران هست، زندگی می کند و میبالد و هرازچند گاهی در شعر و هنر و موسیقی و جنبش های ملی و فرهنگی خودنمایی میکند و بە ماندگاری راە و منش آزادی- و دموکراسی خواهی ایرانی تاکید دوبارە می کند.

به دو کار ارزشمند از هنرمندان بنام کە برای دکتر محمد مصدق در یکسال اجرا کرده اند، توجه نمایید:

اثری از اخوان ثالث، مجید درخشانی و پوریا اخواص: برای پیرمحمد احمدآبادی

و اثری از سپیده رئیس سادات و حمید متبسم:ای باغبان

منافع ملی ایران و فلسطین در مصاحبه با داود هرمیداس باوند
افتخار حماس به قادسیه با موشک جمهوری اسلامی
داود هرمیداس باوند، استاد حقوق و روابط بین الملل، سخنگوی جبهه ملی ایران و رئیس سابق کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در گفت و گو با "روز" با تأکید بر ضرورت دفاع از حقوق مشروع فلسطینی ها در نهادهای بین المللی، می گوید حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی از یک طرف نزاع میان اسرائیل با اعراب و فلسطینی ها، در راستای منافع ملی ایران نیست.
چالش دموکراسی، مسئله قومی ـ ملی
دکتر مهران براتی
اگر این درست باشد که دموکراسی متکی بر آرای آزاد شهروندان، نهادینه شدن حقوق و آزادیهای دموکراتیک و تطبیق قوانین کشور با موازین جهانی حقوق بشر از الزامات مشروعیت بخشیدن به یک نظام حکومتی است، و اگر این نیز درست باشد که مشکل مشترک همه ایرانیان در شرایط کنونی استبداد دینی و حاکمیت نظام ولایت فقیهی است، آنوقت دیگر نمی توان گونه ای ملیت و هویت ملی را تعبیه کرد که در حوزه حاکمیت قرار دارد و بر ملیت های دیگری که در این حوزه قرار ندارند قدرت تمرکز گرای خود را  تحمیل می کند.
نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی
آقای خامنه ای! خاضعانه استعفا دهید

از محمد ملکی نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب

راستی چه کسی مسئول آن پنج سال زندان و شکنجه هایی که بر من وارد شد است؟ من همان موقع گفتم شما به من و همکارانم نسبت "خیانت" داده اید. اگر حاضر به بحث و اثبات آن نگردید طبق فتوای خودتان و مراجع از عدالت افتاده اید و دیگر حکم "عدالت و تقوا" در مورد شما جاری نیست و شما در تمام مدت رهبری خود از این گونه تهمتها حتی به دوستان و همفکرانتان بسیار زده اید و امروز پس از گذشت سه دهه با مسائل پیش آمده اثبات گردید که عدم صلاحیت شما برای رهبری چه بر سر ملّت آورده است.

احمد کسروی: ماه محرم بود و سربازهای روسی در تبریز چوبه دار برپا کرده بودند و مشغول دار زدن آزادیخواهان بودند ولی یک مشت آدم لات و لوت و چاقوکش و پامنبری عین خیالشان هم نبود. برای کشتار آزادیخواهان که جلو چشمشان به دار آویخته می شدند، جشن میگرفتند و برای امام حسینی که هزارسال قبل مرده بود عزا و علم و طبق راه انداخته بودند و سینه میزدند که داد از ظلم یزید .

حاشا از این تباهی      تا کی شب و سیاهی

آن روی دیگرت کو

حبس خودسرانه نسرین ستوده و اعمال فشار بر او ادامه دارد
فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
دولتمداران ایران باید ١- تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم نسرین ستوده و تمام مدافعان حقوق بشر در ايران را تضمين کنند؛ ٢ ـ فورا و بدون قید و شرط او، و تمام مدافعان حقوق بشر در ايران، را آزاد کنند، زیرا بازداشت آنها خودسرانه و فقط به قصد سرکوب فعالیت های حقوق بشری آنهاست؛ ٣ ـ تا آن زمان هر گونه مراقبت پزشکی لازم در طی بازداشت او را در اختیارش قرار دهند؛ و امکان دیدار بدون مانع با خانواده اش را فراهم سازند؛ ...

این نوشته را صرفا علیه دولت اسرائیل نمی‌نویسم!

علی صدارت

بیاندیشیم که آیا با وجود یک دولت توانمند و حقوقمدار و مردمسالار، که در قلب خاورمیانه از سالاری میلیونها ایرانی مشروعیت بگیرد، امثال آقای بوش می‌توانستند خشونت را در اعماق جامعه ی افغانستان و عراق سرایت دهند به دور ایران حلقه‌ای از آتش و خون ترسیم کنند و امثال آقای نتانیاهو می‌توانند آن کنند به فلسطینیان که می‌کنند؟

گرامی باد یاد همه ی جانباختگان قتلهای  زنجیره ای:

 پروانه اسکندری، داریوش فروهر، محمد جعفر پوینده، محمد مختاری، مجید شریف، کاظم سامی، علی اکبر سعیدی سیرجانی، حمید حاجی زاده، کارون حاجی زاده، پیروز دوانی، غفار حسینی، احمد میر علائی، ابراهیم زال زاده، حسین برازنده، احمد تفضلی، حسین شریفی ، محمد ربیعی ، محمد ضیائی و...

با گرامیداشت یاد فروهر ها و اعتراض به  ممنوعیت برگزاری  مراسم بزرگداشت ایشان در ایران
مصاحبه با خانم پرستو فروهر
کلیه ی مدارک پرونده که نشان دهنده ی این بود که این جنایت ها به صورت سازمان یافته از درون یک ارگان حکومتی انجام شده را برای آنها فرستادیم. در ابتدا یک شماره ی ثبت برای ما فرستادند که این تقاضای ما ثبت شده. مدت چندین ماه پیگیری کردیم تا اینکه بالاخره برای ما یک جوابی از همان کمیسیون حقوق بشر آمد که نوشته بودند تمام مدارکی را که ما برای آنها فرستادیم برای دستگاه قضایی جمهوری اسلامی فرستاده اند و از آنها تقاضای جواب کرده اند.
بیانیه ی دوم ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین

برخورد با ابوالفضل عابدینی نشان می‌دهد که به راستی به جای برخورد با عاملان جنایت و قتل قرار است به افرادی که از جنایت اطلاع دارند و آن را پیگیری می‌کنند برخورد شود، همچون نمونه‌های فراوانی که در جریان سرکوب جنبش سبز آزادی خواه شاهد آن بوده‌ایم. با توجه به تجربیات گذشته ما به طور جدی نگران جان آقای ابوالفضل عابدینی هستیم و اعلام می‌کنیم مسئولیت هر اتفاق در مورد ایشان بر عهده مسئولان ارشد قضایی است و عدم بازگشت وی به داخل بند ۳۵۰ مقدمه اقدامات احتمالی بعدی می‌دانیم که می‌تواند امنیت جانی وی را به خطر اندازد.

بیانیه همبستگی برای رفع خشونت علیه زنان
در آستانه بیست و پنج نوامبر، روز جهانی رفع خشونت علیه زنان
 بیانیه تشکلهای دموکراتیک و مدافع حقوق بشر ایرانی به مناسبت
۲۵ نوامبر روز جهانی رفع خشونت علیه زنان

در آستانه بیست و پنج نوامبر، روزجهانی رفع خشونت علیه زنان، بر ما زنان و مردان فعال و برابری خواه است که از همه انجمن های برابری طلب، سازمان ها، نهادها و کنشگران حقوق بشری و مدنی و همه کسانی که خواهان رهائی زنان از قربانی شدن بخاطر اِعمال خشونت می باشند، بخواهیم تا همصدا با ما، با برگزاری مراسم مختلف، اذهان ایرانیان و جهانیان را به فعالیت در این زمینه جلب کرده، بتوانیم گامی هرچند کوچک در این راه دشوار، اما ممکن و حیاتی برداریم.

بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ما

 به سر حد مسائل اجتماعی رسیده‌اند

 سعید معیدفر

امروز کاربرد چوبه دار در جامعه ایران به معنی آچمز شدن دولت و حکومت در برابر آسیب ها و مسائل اجتماعی است. سیاست های پیشگیری به کنار گذاشته شده و بعضاً تغییر محتوا داده و به برخورد نزدیک شده است. در واقع سیاست ما سیاست تنبیه است. سیاست های تنبیهی از نظر من جامعه شناس به عمیق تر شدن آسیب های اجتماعی و آنومیک شدن جامعه کمک می کند. دانشگاه ها هم اعتمادشان را به حکومت به دلیل برخوردی که با آن ها شده از دست داده اند و حاضر به همکاری نیستند.

بیانیه همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر-بخش شهرستانها, بساط ارعاب و شکنجه باید از بازداشتگاه ها برچیده شود. قتل ستار بهشتی را محکوم می نمائیم

ا ضمن محکوم نمودن شکنجه و قتل ستار بهشتی ،خواستار اعزام نماینده از سوی سازمان دیده بان حقوق بشر سازمان ملل به ایران و ملاقات با زندانیان سیاسی از جمله حشمت الله طبرزدی سخنگوی همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران و بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر در ایران می باشیم.

مردم ایران و مردم جهان که نگران جان و حیثیت انسان هستید!
ستار را دیدیم... از جهنم روی زمین آمده بود!
• شهادت فریبرز رئیس دانا، عبدالفتاح سلطانی، سعید متین پور، فریدون صیدی راد، سعید جلالی فر، سروش ثابت، یاشار دارالشفاء، وحید علی قلی پور، داور حسینی، وجدان، رضا شهابی، بهنام ابراهیم زاده، رضا انصاری راد، اسداله اسدی، غلامرضا خسروی، علی معززی، کامران ایازی، امید خوارزمیان در مورد شکنجه ی ستار بهشتی ...
بیانیه جبهه دموکراتیک ایران در رابطه با کشته شدن ستار بهشتی

و اکنون خون به نا حق ریخته ستار بهشتی چنان دامان حکومت جمهوری اسلامی را گرفته که پایوران حکومت هر یک به طریقی سعی در دوری خود از این واقعه هولناک داشته و به شکلی وعده پیگیری و برخورد سریع و قاطع با مقصرین را داده اند . ولی این برای وجدان  بیدار ملت ایران کافی نیست و در کنار مقصرین باید به سراغ مسببین چنین جنایت هایی نیز رفت و سطح برخورد را در کنار عاملین به آمرین نیز بکشانند.

فاجعه‌ی فزاینده‌ی انسانی در ایران
محمد سهیمی، اسکندر صادقی بروجردی
ترجمه: اکرم پدرام‌نیا

• صداهای بسیاری در داخل ایران شنیده می‌شود که از رهبران می‌خواهند راه مدارا با غرب را پیدا کنند.آمریکا و متحدانش می‌توانند با پیمان کم کردن شدت تحریم این صداها را قوی‌تر و رساتر کنند یا دست‌کم به بانک‌های ایران این امکان را بدهند که بتوانند کالاهای اساسی را به کشور وارد کنند .

یادآرزشمع مرده....یادآر....
١٩ آبان سالروزشهادت دکترسیدحسین فاطمی اسطوره مقاومت ومیهن دوستی را گرامی می داریم.

جمال درودی
عضوشورای مرکزی جبهه ملی ایران

روز ششم اسفند ١٣٣٢ پس از یک دوره مخفی زیستن دکتر فاطمی دستگیرشد وبا تنی زخم خورده به بیدادگاه نظامی برده ودر یک محاکمه سری محکوم به اعدام شداو در بیدادگاه شاه با تنی رنجوراز بیماری در رد ادعانامه سراپا تهمت وناسزا وافترای آزموده چنان محکم وشجاعانه جواب داد که پنداری بار دیگر سرمقاله باختر امروز را می نویسد "...به کیفر رسانیدن ما چه ارتباطی به تامین تمامیت واستقلال کشوردارد ؟!

سالگرد شهادت دکتر فاطمی را گرامی می‌داریم
مهندس کورش زعیم

پدیده فاطمی بایستی بیشتر مطالعه شود. باید بفهمیم چرا مصدق، مردی به عظمت تاریخ ایران، اینهمه به فاطمی جوان احترام می گذاشت، به او تکیه می کرد و به او اعتماد داشت؟ چطور بود که در میان این همه مردان فرهیخته و خوش‌نام و باتجربه، مصدق شایسته‌گرا، جوانی سی و چهار ساله را به وزارت خارجه و معاونت پارلمانی و مشاور و سخنگوی دولت خود برگزید؟ چرا شاه و درباریان این همه از او می ترسیدند و با او دشمن بودند؟ چرا سفارتخانه‌های انگلستان و شوروی و امریکا، به شهادت اسناد فاش شده، جملگی او را مرکز ثقل جنبش ملی ایران و موتور پیشرانه آن می‌دانستند؟

مبحث ملی و بررسی اجمالی آن در ایران
بخش پنجم: پدیده «دولت- ملت»

بابک امیرخسروی

بخش ششم و پایانی: ملت چیست؟

بنابراین، وظیفه دموکرات‌های ایران، بررسی و یافتن مناسب‌ترین راه حلی است که بتواند در عین احترام و کمک به شکوفائی هویت قومی اقوام ایرانی، مناسبات آن‌ها را با ملت ایران، در شرایط جهان پیشرفته و مدرن کنونی، به انسانی‌ترین و معقولانه‌ترین وجه برقرار سازد.

 به مناسبت پنجاه و نهمین سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی

آخرین سخنان زنده یاد دکتر حسین فاطمی خطاب به:

 آزموده، دادستان ارتش پس از کودتای ٢٨ مرداد،

 و افسران حاضر در جلسه

«ما سه سال در این کشوز حکومت کردیم و یک نفر از مخالفان خود را نکشتیم برای آنکه ما نیامده بودیم برادر کشی کنیم. ما برای آن قیام کردیم که ایران را متحد کرده و دست خارجی را از کشور کوتاه کنیم.»

دهم نوامبر ٢٠١٢، روز کارزار جهانی
برای همصدایی و پشتیبانی از نسرین ستوده و دیگر زنان زندانی سیاسی در ایران

ما از همه ایرانیان مقیم خارج، شهروندان جهان و تمام مدافعین صلح و حقوق انسانی تقاضا میکنیم روز دهم نوامبر در هر شکل ممکن از اعتراضات اخیر زنان مبارز ایران پشتیبانی نمایند و در حمایت از آنان، خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران باشند.

برای پشتیبانی از نسرین و یارانش دهم نوامبر ٢٠١٢ با اقدامی مشترک صدای اعتراض مان را به گوش جهان برسانیم.

بزرگداشت دکتر محمد مصدق

 در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی و طرح تاریخی نامگذاری نخستین تالار دانشجویی به نام دکتر مصدق

تاریخ برنامه: شنبه ١٠ نوامبر ٢٠١٢

برنامه بزرگداشت در باشگاه ملی خبرنگاران در روز ١٠ نوامبر، بهمت پرفسور حمید اکبری و با همیاری و پشتیبانی ایرانیان مقیم منطقه واشنگتن دی سی و توام با سخنرانی های کوتاه به زبان انگلیسی، برنامه های هنری، نمایشگاه عکس و حراج خیریه به نفع اجرای طرح نامگذاری خواهد بود. خانم رودابه بختیار، خبرنگار سرشناس تصویری، مجری این برنامه است.

نامه حسین رونقی به مادرش در زمان اعتصاب غذا:

اشک نریز؛ روزهای روشن در پیش است. » ایستادگی و عزت نفس و صبوری را تو به من آموختی، مادرم!«

معتقدم زندان پاسخ اندیشه نیست. من امروز در زندان در اعتراض به قانون شکنی‌ها، قانون گریزی‌ها، نا‌روایی‌ها و بی‌عدالتی‌ها ی حاکم سکوت نمی‌کنم و با آخرین وسیله یعنی اعتصاب غذا برای رسیدن به ابتدایی‌ترین خواسته‌ها و حقوق انسانی به اعتراض خود ادامه می‌دهم چرا که در حاکمیت هیچ فریاد رسی به ندای ما توجه بکند. امید که همچو گذشته مردمان سرزمینم ما را یاری کنند و به فریاد من و همراهانم گوش فرا دهند.

مفهوم ملیّت و تئوری جدایی طلبی

فرهنگ قاسمی

اما قبل از مبادرت به "پروسه" جدایی، راه‌هایی وجود دارند که یک سرزمین با مردمش می‌تواند در چارچوب تاریخی خود باقی بماند و از تمامی حقوق انسانی خود بطور برابر و در شرایط آزاد و عادلانه و برخوردار شود و در سایه دوستی و همبستگی بزرگ ملی به روش و منش دموکراتیک، به درجات رشد، امنیت و صلح نائل گردد.

نامه اعتراضی و سرگشاده جبهه ملی ایران - اروپا
 به روسای کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلستان
محاصره کامل اقتصادی دول شما که گویا در اصل متوجه سياست اتمی حكومت جمهوری اسلامی بوده و بنا نبوده که مرم ايران را هدف قرار دهد، هر روز بیش از روز پیش اثرات ضد انسانی خود را بر ایرانیانی که سالهاست تحت ستم جمهوری اسلامی قراردارند، نشان می دهد. گرانی ساعت به ساعت ارزاق عمومی، زندگی روزانه مردم را فلج کرده و فقر گسترده گريبانگير اقشار آسيب پذير جامعه گرديده است. تحریمهای شما سلامت میلیونها کودک ایرانی را به خطر جدی انداخته است. حتی اقشار نسبتا مرفه جامعه نیز با کمبود کالاهای حیاتی مانند دارو روبرو شده اند. هم اکنون در ایران  فاجعه انسانی در حال رخدادن است که پیامدهای آن می تواند بمراتب وحشتناکتر از فاجعه ای باشد که سالها پیش در عراق رخداد.
نامه‌ی سرگشاده‌ی جمعی از زندانیان زندان مرکزی تبریز به رئیس‌جمهور
اینجا قلب سالم را زالو تجویز می‌کنند
در میان ما کسانی وجود دارند که به شما رای داده‌اند، کسانی هستند که به شما رای نداده‌اند و کسان بسیاری هم وجود دارند که اصلاً در انتخابات شرکت نکرده‌اند. پس به این معنا شما رئیس‌جمهور منتخب همه‌ی ما نیستید اما اینک در جایگاهی قرار گرفته‌اید، که به هر علتی، برای نخستین‌بار به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور از «حقوق زندانیان» سخن گفته‌اید. ما این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم تصمیم شما در دفاع از حقوق زندانیان و بازرسی از زندان‌ها، تصمیمی صادقانه و بی‌غرض باشد؛ که اگر این‌گونه باشد ما مشتاقانه در انتظار حضور و بازدید جنابعالی از زندان مرکزی تبریز هستیم.
در حاشیه بیست هزار امضا:

تیک تیک بمب شورش گرسنگان
مجید تمجیدی

هماهنگی جمع آوری بیست هزار امضاء توسط فعالین مستقل کارگری و مستقل از تشکلهای دولتی انجام گرفته است. هیچ ابهام آفرینی و زدن انگ "اهداف خاص سیاسی" نباید به استقلال این حرکت لطمه زند. کارگرانی که این نامه ها را امضاء کرده اند باید با مسئولیت در مقابل هر گونه ارعاب و فشار به هماهنگ کنندگان جمع آوری امضاء ها بایستند. در این شرایط همیاری و کمک کلیه فعالین و نهاد ها و تشکلهای مستقل کارگری مستقل از اختلافات و تفاوت ها و ملاحظات برای گسترش و هر چه توده ای تر شدن این حرکت ضرورتی حیاتی است. این اعتراض شایسته بیشترین حمایت است.

آیا شدت و محدوده

حمله نظامی به ایران

 و عوارض و پیامدهای آن

قابل کنترل خواهد بود!؟

از

سرهنگ بازنشسته

 تصرت الله توکلی نیشابوری

به فرخندگی هفتم آبان روز جهانی کورش بزرگ

 

". . . آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم،

 همه مردم گام های مرا با شادمانی پذیرفتند. . .

 نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید.

 برده داری را برانداختم،

 به بدبختی آنان پایان بخشیدم..."

 

"...در این دیار تا ناله و ناروایی باقیست،

 دیده به خواب خوش نخواهم سپرد"

 

 کوروش بزرگ

کالبدشکافی توافقنامه کومله و حزب دمکرات کردستان ایران

پیمان حریقی

توافقنامه میان دو سازمان سیاسی کومله و حزب دمکرات ایران با نیت باز کردن پای بیگانگان به ایران بسته شده است . اینکه در بالای این توافقنامه تاریخ میلادی ذکر شده است ، بی دلیل نیست . روز ٢٤ آگوست برابر با روز  « سوم شهریور » است . و سوم شهریور در حافظه ملت ایران  یادآور روزی سیاه و شوم است ؛ روزی که ارتش های آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق و انگلستان ، ایران را اشغال کردند . تاسیس دو دولت پوشالی قاضی محمد در کردستان و پیشه وری در آذربایجان ، یکی از  پیامدهای شوم این اشغال بود .

آقایان، لطفا از جانب ما سخن نگویید!
نقدی بر سخنرانی یوسف عزیزی بنی طرف در پارلمان فرانسه
کاظم موفق

ایشان در ابتدا جمعیت اعراب را ۶ تا ۸ در صد جمعیت ایران اعلام مینمایند که این خلاف واقع است. با حساب ایشان جمعیت اعراب ایران بیش حدود ۵.۳ میلیون در برابر ۷۵ میلیون جمعیت کلّ ایران است، در صورتی‌ که کلّ جمعیت استان خوزستان کمی‌ بیش از ۴.۵ میلیون است( سر شماری سال ۱۳۹۰، منبع ویکیپدیا). سپس با پرشی به طول چند قرن از روی تاریخ خبر از تشکیل "کشور مستقل عربستان" از سوی ال مشعشع در قرن ۱۵ میلادی میدهد و به عنوان نویسنده و پژوهشگری که تاریخ اعراب ایران را به نیکی‌ میداند، خود را نیازمند دادن هیچ گونه توضیحی به مخاطب خود در مورد وضیعت زندگی‌ نیاکان ما در سرزمینی که در آن ریشه ژرف و کهنی دارند نمی‌بیند و به نام قبلی‌ "آن سرزمین" که موطن اجداد ما بوده قبل از آن دولت مشعشع نیز اشاره‌ای هرچند گذرا نمیکند.

محمد امینی: آسیب شناسی جنبش های مدنی در ایران

محمد امینی پژوهش گر تاریخ و نظریه پردازی است

 که شبکه تصویری کوچه در حاشیه «سومین همایش اتحاد برای پیش برد سکولار دموکراسی در ایران» به گفت و گو با وی پرداخته است.

عباس امیرانتظام: بازی خطرناکی آغاز شده است

وضعیت فعلی اجتماعی که نشأت گرفته از شرایط ناگوار اقتصادی و موقعیت سیاسی کشور می‌باشد روزبه‌روز فاجعه‌آمیز نیز می‌گردد. آنچه از مشاهده نحوه گذران زندگی‌بخش عظیمی از آحاد ملت به دست می‌آید نشانگر آینده‌ای تیره و تار است؛ حتی اگر در کوتاه یا میان مدت باشد. آنچه بر ملت ایران تحمیل گردیده شوخی نیست، بلکه بسیار اسف‌بار و هشداردهنده است زیرا نه تنها بر میزان تلخی و ناگواری آن به طور روزانه اضافه می‌شود و طاقت این ملت بردبار را به چالش می‌کشد، بلکه اثرات سوء آن تا سال‌های طولانی بر ذهنیت فردی و زندگی اجتماعی افراد جامعه سایه‌ای سنگین و ناگوار خواهد افکند.

۳میلیون و ۷۵۰هزار گرسنه در کشور

گرانی به صورت مردم سيلی می ‌زند
رزونامه مردمسالاری: گراني واقعي‌ترين و ملموس‌ترين مسئله است، ‌آنقدر واقعي که در آني، حياتي‌ترين بخش زندگي انسان‌ها را دستخوش تعليق و تزلزل مي‌کند! هيچ چيزي به اندازه گراني در زندگي عموم مردم تأثير آني و عميق ندارد. لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید مستقر در قم روز سه شنبه در دیدار با جمعی از خیرین مدرسه ساز از گسترش فقر و بیکاری در ایران انتقاد کرده و گفته است «زیبنده نظام اسلامی نیست که این همه فقیر، محتاج و بیکار در آن باشد» و «من از مردم و خیرین می‌خواهم خودشان وارد شوند، مشکلات مردم را حل کنند و منتظر مسولین نباشند.»

مبحث ملی و بررسی اجمالی آن در ایران
بخش چهارم

بابک امیرخسروی

...

...

منشأ شکل گیری وروند تکوین ملت‌ها

آیا این «سخن مردم غیر فارس» است؟

نادر عصاره
• هیچ نظرسنجی و انتخاباتی صورت نگرفته است تا بر اساس آن ادعا کرد که سخن این آقایان، «سخن مردم غیرفارس» می باشد. این امر در مورد حزب دموکرات کردستان ایران که با این اقایان همکاری دارد، نیز صادق است. هیچیک هیچ نمایندگی ای از طرف مردمان کشورمان ندارند..تنها از طرف خود، انجمن و یا حزب خویش نمایندگی دارند و نه بیشتر! ...

درگذشت دکتر احمد شایگان
با نهایت تاسف از درگذشت دکتر احمد شایگان فرزند دکتر سید علی شایگان از یاران نزدیک دکتر محمد مصدق آگاه شدیم .ما ضمن تسلیت به خانواده محترم شایگان و دوستان و آشنایان , آرزوی بردباری برای آنان داریم.
حسن لباسچی
جبهه ملی ایران-آمریکا و اروپا

آيا جنگ اجتناب ناپذير است؟
ويلکرسن (رئيس سابق ستاد ارتش امريکا و دانشيار فعلی دانشگاه ويليام اند مری، مدرس امنيت ملی ايالات متحده امريکا) در سميناری زير عنوان «تصميم درمورد امنيت ملی» در دانشگاه جرج واشنگتن با همآهنگی کننده پل جی عضو ارشد گروه « ری يل نيوز نتورک«

ويلکرسون: این مسأله پیچیده تر از آن است، پلکه من فکر میکنم رهبران ایران جنگ نمیخواهند و مايل به مذاکره هم هستند، اما اصل مسأله در اين است که تحريم ها براساس غنی سازی اورانيوم بالاتر از ٥% ميباشد که آنها با اين نظر موافق نيستند.

مرگ بر کدام رژیم ؟
«اسرائيل- ايران: پيوندی جاودان»
عنوان مقاله ای است که روز يکشنبه در روزنامه ليبرال اسرائيلی «هاآرتص» در مخالفت با ماجراجويی نظامی احتمالی اين کشور عليه ايران منتشر شده است.عنوان مقاله ظاهراً به پيوندهای تاريخی دو قوم ايران و يهود و وجود مناسبات حسنه ميان ارض باستانی اسرائيل و امپراطوری هخامنشی در ايران، و سپس مناسباتی نزديک و دوستانه در طول تاريخ تا آغاز دوران جمهوری اسلامی در ايران، اشاره دارد اما در متن مقاله به رفتارهای حاکميت کنونی هر دو کشور در حال حاضر و نياز شديد هر دو حاکميت به وجود «دشمن» اشاره شده است.

ديكتاتورهاي گستره تاريخ و فرهنگ ايراني
كه بايد سرنگون شوند

١- اسلام كريموف، ديكتاتور ازبكستان

ما پيشنهاد كرده ايم كه در ازبكستان، همانند افغانستان، جبهه ملي ازبكستان براي پيشبرد روند دموكراسي خواهي و حقوق بشر، سازماندهي شود. جبهه ملي ايران از هرگونه كمك نرم افزاري و معنوي در اين راستا كوتاهي نخواهد كرد، صداي ملت تحت ستم ازبكستان را به سراسر جهان خواهد رساند و از رهبران آزاديخواه و دموكرات مخالف نظام حاكم پشتيباني خواهد كرد.

كورش زعيم

اثری بسیار ارزشمند از مهدی اخوان ثالث، مجید درخشانی و پوریا اخواص

برای پیرمحمد احمدآبادی

هر انسانی در طول زندکی اش با هزاران نفر آشنا می شود. اما تعداد افرادی که واقعا در زندگی او تاثیر می گذارند انگشت شمار است. محمد مصدق که با عزمی راسخ برای استقلال ملت خود مبارزه کرد یکی از نادر افرادی است که تاکنون در زندگی چهار نسل از ایرانیان تاثیر گذارده بوده است. مهدی اخوان ثالث با کلامش در"تسلی و سلام" یادبودی از مصدق برای نسلهای پس از خود به جای گذاشت. مجید درخشانی، آهنگساز، یاد این دو بزرگمرد ایران را با موسیقی خود زنده نگه میدارد.

سوداگری با تاریخ
محمد امینی ـ پزوهشگر تاریخ و تاریخ نگار،

 بتازکی کتابی بنام "سوداگری با تاریخ" نگاشته است که در آن به نکته های نادرست و تاریک در مورد تاریخ چند دهه پیش با پیش آوردن سندهای تاریخی آنان، به روشنگری میپردازد. وی در نگاشتۀ خود، نقدی اساسی بر کتابهایی که بتازگی با این اینگونه دروغپردازی و سیاه نمایی ها بچاپ رسیده اند، دارد. نیاز به گفتن نیست که بررسی تاریخ از دیدگهای گوناگون میتواند به خوانندگان جوان، این فرصت را بدهد تا از نزدیک با دیدگاههای درست و نادرست آشنا شوند و خودشان به طرف یافتن حقیقت گام بردارند و در پایان بدور از پیش داوری به کرسی داوری بنشینند و براستی بتوانند سخن راست را از دروغ تشخیص دهند.

طلبه‌ها در ایران دچار بحران روحی شده‌اند
وبلاگ «نامه‌های حوزوی» در تازه‌ترین پست خود از بحران‌های روحی طلبه‌ها در ایران بر اثر فشار‌های اجتماعی و برخورد‌های مردم خبر داده است.
دارنده این وبلاگ که خود نیز طلبه است٬ نوشته که مردم به طلبه‌ها به عنوان یک «متهم» نگاه می‌کنند و این نوع نگاه٬ زندگی طلبه‌ها در جامعه را با مشکل مواجه کرده است.

سایه سنگین دکتر محمد مصدق!
هنگامه افشار

... مصدق یک نعمت و فرصت استثنایی تاریخی بود که از دست رفت و ضایعه آن منجر شد به سقوط شاه و سلطنت و قدرت‌گیری قبیله آخوندی که پس لرزه‌هایش، شیوع رادیکالیسم اسلامی، نزج تروریزم و گسترش بحران عظیم در منطقه و جهان شده است.

اصلاح طلبی یا استمرارطلبی؟
عمار ملکی

یقینا هر نیروی سیاسی خواهان تغییر وضع موجود، به دنبال تحقق مطالبات مشخصی است. از اینرو تمامی نیروهای سیاسی به نوعی مطالبه محور (احقاق طلب) هستند اما آنچه که در عرصه سیاسی ایران تمایز بین سه راهبرد مختلف ـ اصلاح طلبی، براندازی، احقاق طلبی ـ را شکل میدهد، پیش شرطها و هدف گزاری اصلی این جریانات است که راهبردهای آنها و در نتیجه نوع کنشگری آنها را تعیین میکند.

به عنوان یکی از مدافعان ارزش های انقلاب با شما سخن می گویم
نامه کیوان صمیمی به رهبری:

 راه نجات کشور، اجرای بی تنازل قانون اساسی است

البته برای به دست آوردن انسجام داخلی و وحدت ملی که تنها سپر موثر در برابر تهدیدات استکبار جهانی است، باید هزینه‌های آن را هم بپردازید زیرا در مناسبات اجتماعی و حتی کل نظام هستی رسیدن به هیچ دستاوردی بدون پرداخت هزینه ممکن نیست. هزینه حاکمیت برای به دست آوردن آشتی ملی و کمک‌های فراگیر مردمی، محدود شدن همه صاحبان قدرت از جمله رهبری به حدود و ثقور است که قانون اساسی، این میثاق ملی، مشخص کرده است.

کودتای دکتر مصدق علیه محمدرضاشاه؛

 به روایت رجاله‌ها و لکاته‌ها!
ارژنگ هدایت

مصدق از زاویه‌ی تاریخی، رهبر یک نهضت اصلاح‌گری بزرگ بوده است. اگر قرار باشد سقوط و بازداشت او از سوی جبهه‌ی ارتجاع به سرکردگی پادشاه متمرد از اصول مشروطه، عملی قانونی و قابل دفاع باشد، همه‌ی اقداماتی که حاکمان امروز ایران نیز،علیه حرکت اصلاحی مردم در چند سال گذشته مرتکب شده و در آینده خواهند شد، مشروع و قابل دفاع است.

بيانيه فعالين حقوق بشر و حقوقدانان زندانی در بند ۳۵۰ به‌مناسبت روز جهانی نفی اعدام

متاسفانه کشورمان ايران با پيشينه تاريخی حکمت، ادب و عرفان در زمره کشورهايی ست که در صدر مجريان حکم اعدام می‌باشد و خواست ما اين است که با لغو حکم اعدام از صحنه‌ی قضايی ايران، مهر به جای کين، منطق به جای زور و اصلاح بزهکاران و خشکاندن ريشه معضلات اجتماعی به جای اعدام نشيند؛ باشد که بر عرصه‌ی گيتی به مهر، عدالت و عقلانيت شناخته شويم.

مبحث ملی و بررسی اجمالی آن در ایران
بخش سوم
بابک امیرخسروی
لنينيسم و مقوله «حق ملل در تعيين سرنوشت خويش»

اين بررسی نشان می‌دهد، آن همه فجایعی که طی هفتاد سال دراتحاد شوروی گذشت، اساساً برپايه تئوریهای لنينی در مسئله ملی استوار بود و به دست ارجونيکيدزه و استالين پياده شد. این بازیگران چنان شورش را درآوردند و تندروی کردند که لنين در بستر مرگ از آنها همچون «آن گرجی سوسيال ناسيونال حقيقی و واقعی» به تلخی نام می‌برد و«قلدر وخشن روسی منش» شان خطاب می‌کند! اما معمار اصلی و انديشه پرداز و استراتژيست آنچه در روسيه اتفاق افتاد، با همه پيامدهای غم انگيز آن، شخص لنين بود.

درگذشت همسر حسین شاه حسینی

حسین شاه حسینی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و از اعضای هیئت امنای احمد آباد ٬آرامگاه دکتر مصدق , همسر نازنین خود را از دست داد و سوگوار شد.
ما خود را در غم این مبارز راستین نهضت ملی ایران شریک دانسته و برای ایشان و خاندان محترم شاه حسینی آرزوی بردباری داریم.

حسن لباسچی
جبهه ملی ایران ٬آمریکا و اروپا

ملت، دولت – ملت و حاکمیت قانونمدار
قومیت گرایی و ملیت‌ گرایی، خودمختاری و تجزیه طلبی (۲)
فرهنگ قاسمی

قضاوت در مورد تجزیه طلبی برخی از جریانات قومی و ملی می تواند به طور کاملاً مستقل از این بحث و با توجه به اقدامات وموضع‌گیری‌های آنان انجام پذیرد. نا گفته نماند که در میان اقوام و ملت‌های ایرانی بنیادگرایانی وجود دارند که صفت ملی را به مفهوم ناسیونالیسمی که در اصطلاحات سیاسی اروپا مرسوم است مورد استفاده قرار می‌دهند مورد نظر ما نیستند و آن حکایتی است دیگر و بس مخاطره انگیز.

فعالان فرهنگی و مدنی کُرد بر حفظ یکپارچگی ایران تاکید میکنند:

ما امضاء کنندگان این بیانیه، ضمن اعتقاد و التزام به دموکراسی، اصول حقوق بشر و توسعه پایدار در همه نقاط ایران، انزجار خود را از اصوات گاه و به گاه و تحرکات تجزیه طلبانه گروه اندکی که منافع باندی، سیاسی و طایفه‌ای خود را به منافع ملی همه ایرانیان ترجیح می‌دهند، ابراز می‌داریم و بر این اعتقادیم که حقوق پایمال شده همه ایرانیان و از جمله مسائل و مشکلات حوزه‌های کُرد نشین غرب ایران، با اتخاذ روش های دموکراتیک، مدنی، به دور از خشونت و با رعایت حقوق بشر و تمسک به قانون چه از سوی مردم و گروه‌های سیاسی و چه از سوی نهادهای حکومتی در چارچوب حفظ استقلال، همبستگی ملّی، یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور، دست یافتنی خواهد بود و هرگونه تلاش در راستای ایجاد ناامنی، بی اعتمادی، خشونت و بی ثباتی در ایران و درمنطقه را محکوم می‌کنیم.

مهرگان روز ملی پیمان
 كورش زعيم

مردان و زنان بزرگی است که تنها به آزادی مردم و یکپارچکی و سربلندي ميهن بیندیشند، كسانی که پیرو رای مردم باشند و آرمانشان گرامیداشت برابري و حقوق همه مردم باشد. ملت ایران باید سرنوشت خود را خود به دست بگیرد، و آن با مهر و مسالمت و خردورزي؛ نه با خشونت و آشوب و تیزی شمشیر. آن روز دور نيست.

مدافعین حقوق بشر را آزاد کنید !

عبدالفتاح سلطانی، از بنيان‌گذاران کانون مدافعان حقوق بشر در ايران ۱۸ سال زندان، تبعيد به برازجان و ۲۰ سال محروميت از وکالت.

 نسرين ستوده، هم‌اکنون در بند زنان زندان اوين به‌سر می‌برد به شش سال زندان و ۱۰ سال محروميت از وکالت محکوم شده است.

 محمد سيف‌زاده، ۲۲ فروردين‌ماه سال جاری توسط مأموران امنيتی در اروميه بازداشت و به اداره اطلاعات اروميه و سپس به زندان اوين منتقل شد.

 جاويد هوتن کيان، وکيل سکينه محمدی آشتيانی، زن محکوم به سنگسار بود. دادگاه انقلاب تبريز هوتن کيان را در ارديبهشت‌ماه سال جاری به ۱۱ سال زندان محکوم کرد.

جستاری در امکان تحقق الگوی فدرالیسم در ایران؛
چرا خواب فدرالیسم ایرانی تعبیر نخواهد شد
مجید میری
در فاصله‌ی چند ماه به انتخابات آتی، برخی در داخل شعار «فدرالیسم اقتصادی» سر می‌دهند. در حالی که طرح مسئله فدرالیسم حتی از سنخ اقتصادی‌اش اذهان را به مسائل قومی سوق می‌دهد چه تضمینی وجود دارد که این ایده روزی تبدیل به الگوی فدرالیسم قومی نشود؟ اساساً آیا این ایده در ایران امکان تحقق دارد؟

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا:
قوم پرستی و جداخواهی نمی تواند راهبرد مبارزه برای احقاق حقوق شهروندی اقوام ایرانی باشد!

برای مقابله با اتهامات ناروا و مغرضانه، جبهه ملی ایران بازهم صراحتا مخالفت خود را با هرگونه تبعیض قومی و دینی در ایران اعلام می کند، بر حق همه اقوام ایرانی در آموزش زبان مادری پافشاری میکند و خواهان تمرکز زدایی کارشناسانه درخدمت خودگردانی آنان در اداره امور مناطق مسکونیشان می باشد. در عین حال ما قویا هرگونه مداخله نظامی و جداخواهی قومی- جغرافیایی را که یکپارچگی ارضی ایران و همبستگی ملی ایرانیان را بزیر پرسش ببرد، قویا طرد و محکوم میکنیم.

اعلامیّۀ اتحاد جمهوری خواهان ایران:
دربارۀ توافقنامۀ همکاری احزاب کردستان ایران

... به باور ما، مُقّدم و محوری کردن فقط خواست های قومی و اجتناب از طرح خواست های عمومی، که در «توافقنامه» بازتاب دارد؛ با ضرورت تمرکز نیروها برایِ تحقق خواستِ عمومی نیروهای آزادیخواه کشور، برای گذر از استبداد و حکومت مطلقۀ کنونی به آزادی و دمکراسی مغایر است.

نقدی بر نوشته خانم شادی صدر در تایید تجزیه ایران
آرش رحمانی

اگر زبان نشان از اشتراک نژادی است پس نیمی از ملت های آفریقا که فرانسوی صحبت میکنند فرانسوی و نیمی دیگر که انگلیسی صحبت می کنند انگلیسی هستند زبان می‌تواند به عنوان یکی و فقط یکی ازشرایط لازم و نه کافی برای تعریف یک ملت به حساب آید. ولی تلاش برای تعریف هویت و ملیت بر اساس زبان مشتُرک بدونه در نظر گرفتن ویژگی‌های فرهنگی، پیشینه تاریخی وعلایق و مشتُرکات با تعریف ملت سازگاری ندارد.

 لنينيسم و مساله ملی

بابک امیرخسروی

(بخش دوم)مبحث ملی و بررسی اجمالی آن در ایران

کمونيست‌های ايرانی نيز با الهام از لنينيسم و باوربه اين رهمنودها بود که دچار چپ روی‌های هلاکتبار شدند. رهبری حزب توده ايران درسال‌های جنبش ملی کردن صنعت نفت و حکومت ملی دکتر مصدق، به جای تمرکز نيرو و امکانات خود بر پشتيبانی از تلاش‌های وی، تا مدتها و با از دست دادن فرصت‌های طلايی، شب و روز در تخطئه و تضعيف وی کوشيد و در شرايط محاصره اقتصادی و تحريم مالی از سوی استعمار انگلستان، دائماً در کار راه انداختن اعتصاب در کارخانه‌های دولتی و فلج کردن اقتصاد کشور و به خيال خود، درکار«مبارزه طبقاتی» وجدا کردن حساب خود از«مفهوم کلی منافع ملت» بود! چپ روی‌های هلاکت بار کمونيست‌های ايرانی درجنبش جنگل وايجاد «جمهوری شوروی گيلان» نمونه ديگر آن است.

مجاهدين و سوريه‌ای کردن تحولات ايران!

علی کشتگر

با توجه به بلوغ مردم و جنبش دموکراسی‌خواهی ايران، سوريه‌ای شدن تحولات ايران بعيد است. اما بعيد نيست که برخی قدرت‌های منطقه‌ای آرزوی سوريه‌ای کردن تحولات ايران را در سر بپرورانند. يکی از ابزارهای اين پروژه گروه‌های مسلحی هستند که حاضر باشند در بازی قدرت‌ها شرکت کنند.

گفتگوی تلاش آنلاین با محمد امینی

 نویسنده و پژوهشگر تاریخ
پیرامون توافقنامه حزب دمکرات کردستان ایران و کومله

مسئله اساسی ایران تبعیض دینی، تبعیض جنسیتی و فقدان آزادی است و نه تبعیض‌های قومی و فرهنگی که بی گمان وجود دارد ولی این هاست که باید در درجه نخست پایان داده بشود تا اصلاً بتوان نفس کشید در ایران. وارد این گفتمان‌ها شد که چگونه می‌توان به تبعیض دیگر پایان داد.

نامه كورش زعيم به بنيامين نتانياهو;
جنگ آتش است، آسان آغاز، ولي دشوار خاموش مي شود
به مناسبت تهديدهاي اسراييل به جنگي ديگر
ترجمه فارسي از: كورش زعيم

البته، هزينه و آسيب بسيار بيشتري از اسراييل بر ما وارد خواهد آمد، ولي آخرش چه؟ براي چه؟ شما چه چيزي را به دست خواهيد آورد، بجز كشتار و ويراني؟ هيتلر چه دستاوردي داشت؟ آقاي نتانياهو، كمي بيانديشيد، و براي فراخوان همه كشورها جهت ممنوع كردن سلاح هسته اي در سراسر جهان به ما بپيونديد.

مصاحبه با ابوالحسن بنی صدر

 در باره مسائل کردستان در سالهای ۵۷ و ۵۸
مصاحبه کننده:مرکز اسناد حقوق بشر ایران

سی سال است یک دروغی ساختند این کردها که می گویند بنی صدر گفته چکمه هایتان را در نیاورید... و آنقدر این را گفته اند من خودم هم شک کردم که شاید گفته ام. (بنی صدر روزنامه ای که بوسیله ی مصاحبه کننده به او داده می شود را می خواند) همانطوری که در روزنامه آمده مسئله اصلاً به کردستان ربط نداشت. یک عده ای یک سری( افرادی نظامی و غیر نظامی) را گروگان گرفته بودند و من به نیروهای مسلح گفته بودم که شما چکمه هایتان را در نمی آورید تا این گروگانها آزاد نشده اند.

فدراليسم و مسائل قومی
حبيب پرزين

فدراليسم بعنوان راه حل مسئله قومی در ايران، از بيست سال قبل يعنی از اوايل دهه شصت مطرح شده است. اين برنامه بيش از اينكه به مسايل و نيازهای مشخص اقوام ايرانی مربوط باشد، تحت تاثير شرايطی كه آن زمان در كردستان بوجود آمده بود، مطرح گرديد. مقاومت كردستان در مقابل حكومت مركزی اساسا جنبه مذهبی داشت. به قدرت رسيدن روحانيت شيعه موجب نگرانی شهروندان سنی ايرانی بود، و اهالی مناطق سنی نشين بر خلاف ساير مناطق ايران مجذوب انقلاب اسلامی نشدند. به همين دليل اولين مقاومتها در همين مناطق يعنی كردستان و تركمن صحرا بوجود آمد. و اولين رهبران اين مقاومتها روحانيون سنی بودند. آنچه كه آنها می خواستند كوچكترين ارتباطی با مسايل قومی نداشت، و اگر هم برخی از آنان شعار خود مختاری را مطرح می كردند، فقط با انگيزه دفاع از خود در مقابل شيعيان بود.

آقای نگهدار، به کجا چنین شتابان؟
علی تیزقدم

جناب آقای نگهدار، در پایان مایلم مورد دیگری را هم با شما مطرح سازم. آیا غیر از کانادا کشور دیگری را هم در دنیا سراغ دارید که در آن عده ای نغمه جدایی سر داده باشند و حکومت هم بنا به خواستهء آنها رفراندوم و رای‌گیری به عمل آورد؟ آیا در اسپانیا که کاتالونها ساز جدایی کوک کرده اند توانسته اند خواسته خود را به رای گذارند؟ آیا در فرانسه این اتفاق افتاده است؟ حتی در همین کشور کانادا هم آیا شما فکر می کنید اگر به فرض در کبک برای سومین بار رفراندوم جدایی برگزار شود و مردم این بار رای به جدایی بدهند کبک به همین سادگی می تواند جدا شود؟ جهت اطلاع شما بایستی عرض کنم مطابق حکم صریح دادگاه عالی کانادا (۲۳)، چنین چیزی امکان پذیر نیست و استان کبک نمی تواند بدون اخذ موافقت و همراهی استانهای دیگر جدا شود. حال من از این در عجبم که شما چشم بر همهء این واقعیات دنیای سیاست بسته اید و جمعی را که فقط نظر سیاسی خود در ارتباط با تمامیت ارضی ایران را در قالب بیانیه‌ای بیان کرده است متهم به طرفداری از ناسیونالیزم خاک و خونی می کنید.

یاد حسن نزیه را گرامی می داریم

مهندس عباس اميرانتظام، احمد آریان فرد، دكتر لقا اردلان، مهندس اسماعیل احمدی مجد، دكتر حسين اعرابي، الهه اميرانتظام، مهندس محمد اويسي، دكتر داود هرميداس باوند، مهندس مهران بختیاری، مهندس مرتضي بديعي، گيتي پورفاضل، شرر کنور تبریزی، دكتر پرويز تمامي، بيژن جانفشان، مهندس سميرا جمشيدي، عيسي خان حاتمي، مهندس اسماعيل حاج قاسمعلي، دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس هوشنگ خیر اندیش، مهندس جمال درودي، رضا درودي، فريبا درودي، دكتر احمد علي رجايي، مهندس آرش رحمانی، دکتر فاطمه رحمانی، امير رزاقي، دكتر علي رشيدي، كورش زعيم، محسن زماني، پرويز سفري، خسرو سيف، حسين شاه حسيني، بابك شایگان، علی شجاع، فریال شیبانی فر، امير شيخ الاسلام، مهندس مجید ضیایی، پيمان عارف، جواد فرج الدين، دكتر محسن فرشاد يكتا، ناهيد فرهاد، امين كرد، ناصر کمیلیان، پریچهر مبشری، دكتر حسين مجتهدي، محمد ملكي، هرمز مميزي، حسين موسوي، دكتر علي اكبر نقي پور (تهران)، يونس رستمي (آبدانان)، دکتر شاهین سپنتا (اسپهان)، مهرانه جمشیدی (انزلي)، احمد عبدالحسينيان، مجتبي موسوي (اهواز)، بهرام رحماني وحيد (بجنورد)، فتح الله نجاتي مازگر (تبريز)، مصطفي قاسمي (دره گز)، حسین دلخوش، مهندس ميترا آبتين (رشت)، دكتر محسن رهامي (سبزوار)، شهلا رضانيا، اميرتيمور شيباني (شيراز) دياكو پروازي، خسرو پرهام (كرمانشاه)، يوسف فلاح، عباس همايوني (مشهد)، حسين بداغي (ملاير)، حسين زندي، بابک مغازه اي (همدان).

مبحث ملی و بررسی اجمالی آن در ایران
بابک امیرخسروی
اشاره: آنچه از نظر می‌گذرانید، بخش‌هائی از سلسله مقاله‌هائی است که بیست سال پیش، برای انتشار در نشریۀ «راه آزادی» تهیّه شده است. اینک بخاطر بحث‌هائی که در پیِ «توافقنامۀ» دو حزب کردستان ایران و در پیِ آن، «بیانیۀ ما» در نقد و بررسی آن در گرفته است؛ این مقاله زودتر منتشر کنم. در نبود فرصت برای بازبینی و بازنگری این نوشته‌ها، بناچار مقاله ها را به همان صورت اولیّه، در اختیار علاقمندان قرار می‌دهم. اگر مطالبی به نظر خوانندۀ امروزی، نامانوس بنظر آید؛ بیشتر آنها، ناشی از فضای بیست سال پیش و بحث های آن زمان و فرهنگ حاکم بر قاطبۀ رفقای ما بوده است. در سلسله مقاله‌هائی اینک از نظر می‌گذرانید؛ همۀ بحث های آن رساله را نیاورده‌ام؛ با این ملاحظه که ممکن است برایِ خوانندگان خسته کننده باشد؟ 

گفتمان بنیادگرایی قومی
سالار سیف الدینی

 اعلامیه سازمان ملل به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس اش در خصوص حق تعیین سرنوشت، خالی از لطف نخواهد بود: "حق تعیین سرنوشت مردم، وضعیت خاص مناطق تحت سلطه و استعمار بیگانگان و سایر َاشکال خارجی را در نظر گرفته و حق مردم در پرداختن به اقدامات مشروع در چارچوب منشور سازمان ملل متحد برای تحقق حق برگشت ناپذیر تعیین سرنوشت را به رسمیت می شناسد. این اصل به معنی تشویق یا ارائه دستور العمل برای تجزیه و خدشه دار کردن کلی یا جزئی تمامیت ارضی و وحدت سیاسی دولت های مستقل حاکم نیست"

آیا این «سخن مردم غیر فارس» است؟

نادر عصاره
• هیچ نظرسنجی و انتخاباتی صورت نگرفته است تا بر اساس آن ادعا کرد که سخن این آقایان، «سخن مردم غیرفارس» می باشد. این امر در مورد حزب دموکرات کردستان ایران که با این اقایان همکاری دارد، نیز صادق است. هیچیک هیچ نمایندگی ای از طرف مردمان کشورمان ندارند..تنها از طرف خود، انجمن و یا حزب خویش نمایندگی دارند و نه بیشتر! ...

هم زمان با آغاز سال تحصیلی و از ۸ تا ۱۴ مهر ۱۳۹۱
صدای رنج‌های معلمان ایرانی به ویژه معلمان دربند باشیم
اگر چه ابعاد نقض حقوق بشر در ایران روز به روز در حال گسترش و فهرست انواع آن طولانی است اما نقض حقوق معلمان به دلیل نقشی که در ساختن آینده جامعه ایفا می‌کنند، خطرات بیشتری را متوجه ایران می‌کند. افزایش شدت و گستره برخورد با معلمان از سوی نهادهای امنیتی و قضایی، سرپوش گذاشتن به مشکلات صنفی و معیشتی معلمان و امنیتی نشان دادن فعالیت‌های صنفی، برخوردهای غیر قانونی با تشکل‌های صنفی معلمان و افزایش فشارهای امنیتی و قضایی بر فعالان مدنی معلمان، وضعیت نگران کننده‌ای را رقم زده است که نیازمند توجه جدی نهادهای آموزشی و حقوق بشری است.

به خاطر صلح و آزادی
هموطنان، مردم صلح دوست ایران

ما ازحاکمان ایران میخواهیم هر نوع بهانه ای برای جنگ و فشار و تحریم اقتصادی را متوقف و خنثی کنند تا جنگ افروزان ناامید شوند. ما میخواهیم به جهانیان بگوییم که صلح و آزادی و حقوق بشر حق مسلم ماست. هموطن با شرکت در این فراخوان کشورمان را از یک فاجعه جبران ناپذیر نجات دهیم.
فراخوان دهندگان اولیه: بابک احمدی، مه لقا اردلان، علیرضا جباری، احمد صدر حاج سید جوادی، پیمان عارف، محمد علی عمویی، اسماعیل مفتی زاده، محمد ملکی، محمد نوری زاد

درگذشت حسن نزیه
حسن نزیه، از یاران قدیمی محمد مصدق و رئیس شرکت ملی نفت ایران در دوران صدارت مهندس مهدی بازرگان، روز جمعه ٢٤ شهریور، در سن ٩١ سالگی در پاریس درگذشت. نزیه که بعد از انقلاب اسلامی خیلی زود به منتقد نظام تبدیل شد، سرانجام ناچار به ترک ایران و اقامت در فرانسه گردید. وی در سال‌های اخیر به آلزایمر مبتلا شده بود.

جبهه ملی ایران- اروپا درگذشت این شخصیت ملی - مصدقی را به خانواده نزیه و همه یاران او تسلیت میگوید.

سازمان جمهوریخواهان ایران
‌‌‌تبلیغ و تهدید به جنگ را متوقف کنید!
جنگ به زیان دمکراسی و به سود افراط گرایی در منطقه و جهان است
در حالیکه جمهوری اسلامی کماکان از اجرای تعهدات بین اللملی خود سرباز می زند و با بکار بردن لحنی تهدید آمیز نسبت به کشورهای منطقه و جهان، شک و تردید جامعه جهانی را نسبت به اهداف نظامی برنامه غنی سازی تقویت و تشدید می کند، اسرائیل و محافل راست امریکا نیز در هفته های گذشته خواستار تجاوز نظامی به ایران شده اند.

پيامدها و هزينه های

حمله نظامی آمريکا به ايران
 «حمله نظامی به ايران کنترل سياسی حکومت ايران را متزلزل و توانايی آن را برای ضد حمله تضعيف خواهد کرد ولی احتمالا حکومت ايران می تواند به شکل مستقيم و يا غير مستقيم به حملات تلافی جويانه دست زده و اين باعث خواهد شد که کل منطقه خاورميانه دستخوش جنگ و ناآرامی شود.»

قومیت گرایی و ملیت‌ گرایی، خودمختاری و تجزیه طلبی
فرهنگ قاسمی

ملیت گرایی همواره ابزار خودکامگان برای کسب امتیاز بوده است و قربانیان این قدرتمداری خلق های بیچاره و بی خبری هستند که بازیچه زورورزی های دستجات بومی و غیر بومی و گروه‌های سیاسی وارداتی که در واقع اهدافی غیر از حقوق اقلیت‌ها را دنبال می‌کردند قرار گرفته اند. بدین ترتیب در پاره‌ای از موارد قومیت گرایی با ایدئولوژی های سیاسی در هم می‌آمیزد و حقانیت خود را در مفهوم تازه‌ای به نام خودمختاری جستجو می‌کند.

مداخله نظامی و خطر تجزيه ايران!
علی کشتگر
دعوت از ارتش‌های خارجی به مداخله نظامی و حمله به وطن خويش چنان ننگ بزرگی است که هيچ کس علنأ جرأت دفاع از آن را به خود راه نمی‌دهد. با اين همه می‌توان با رديابی کردار و رفتار برخی گروه‌ها و سازمان‌های سياسی نشان داد که آن‌ها کم و بيش طرفدار مداخله نظامی خارجی در ايران هستند. خوشنود خواهم شد اگر جريان‌هايی را که در اين مقاله به طرفداری از مداخله خارجی متهم کرده‌ام با تکذيب مدعای من، مرا پشيمان و شرمنده سازند!

حفظ استقلال و تمامیّت ارضی ایران،

 سرآغاز هر کارپایه سیاسی است!

توافق‌نامه‍ ی مشترک رهبریِ دو سازمان "حزب دموکرات کردستان ایران" و "کومله"، که به تاریخ اول ژوئن ۲۰۱۲ منتشر شد ما امضاکنندکان این بیانیّه را بر آن داشت که مرزبندی روشن و قاطعِ خود را با این توافق‌نامه، که آشکارا زمینه‌ای برای تجزیه وتلاشی ایران است اعلام کنیم.

نامه سرگشاده به رهبران جدايي طلبان
و ستيزگران مسلح عليه ايران

 كورش زعيم

ما هم به عنوان يك شهروند ايراني مانند شما درد داريم و در پي آزادي، برابري و دموكراسي هستيم. ما تهديد مي شويم، زندان مي رويم، شكنجه مي شويم، تجاوز مي شويم، و كشته مي شويم؛ ولي هرگز دست به اسلحه نمي بريم. زيرا آنگاه ما با آنان تفاوتي نخواهيم داشت، زيرا اراده يك ملت بسيار قدرتمندتر از اسلحه سخن مي گويد.

توضیحاتی درباره مصاحبه آقای عموئی درباره ۲۸مرداد
بابک امیرخسروی
اگر ملاحظات اخلاقیِ فوق‌الذکر در میان نبود، در یک کلمه می‌گفتم آنچه در این مصاحبه می‌خوانیم، تحریفِ خشن و بازی با واقعیّت‌های تاریخی، برای توجیه سیاست‌های نادرست و ویرانگر و ضد ملیِ رهبری وقت حزب تودۀ ایران در دوران ۲۸ ماهۀ حکومت ملیِ دکتر محمّد مصدق است.

بیانیه سازمان جمهوری خواهان ایران پیرامون توافقنامهء حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله‏ء کردستان ایران

ما به هممیهنان کرد خود اطمینان می دهیم  که در سیاست خود حقوق آنان را برای آموزش زبان مادری، رشد و شکوفایی فرهنگ و هنر کردستان و تفویض اختیارات به استان های کرد نشین برای اداره امور داخلی خود پاس خواهیم داشت و خواهیم کوشید تا نابرابری اقتصادی بین مرکز و پیرامون جبران شود. عدالت حکم میکند که بودجه استانی و سرمایه گذاری دولت در وهله نخست به رشد اقتصادی کردستان وسایر مناطق محروم ایرا اختصاص یابد و قانون تسهیلات ویژه ای برای  سرمایه گذاری خصوصی در این مناطق در نظر گیرد.

باز هم بگویید قیام ملی!!؟

مدرک دیگری در مورد کودتای ٢٨ مرداد!

هوشنگ آریان پور
نوشته کوتاهی در باره کودتای ٢٨ مرداد ١٣٢٨

هر چند سرتيپ ريپورتر، داراي نشان خدمات برجسته، غالباً از لندن و واشنگتن ديدن مي کند، ولي همچنان مورد اعتماد پايدار شخص شاه در تهران است؛ در شهري که وي با تشخّص فراوان در آنجا خدمت مي کند. او مشاور اصلي رئيس [اينتليجنس سرويس بريتانيا] در امور مربوط به ايران و شاه است. او به دليل پيوندهاي قومي و ديني اش با ايران براي تصدي اين مسئوليت بسيار خطير واجد شايستگي فراوان است. او متأهل و داراي دو فرزند است.

بیانیه ۷۲ دانش آموخته دانشگاه پلی تکنیک تهران

 در محکومیت بازداشت امدادگران زلزله آذربایجان شرقی

شک نداریم، امدادگران بی ادعایی که در کمپ سرند بازداشت شده اند نه چنان که در روز نخست اعلام شد، برای فعالیت سیاسی به آن منطقه رفته بودند و نه آنطور که از سر ناچاری ادعا شد، نان کپک زده در میان زلزله زدگان توزیع کرده بودند! این عزیزان کسانی هستند که تنها به خاطر انسان دوستی و با نیت کمک به هموطنان عزیز بلادیده در آذربایجان از نخستین روزهای پس از مصیبت به این مناطق رفتند و در تمامی این شبها و روزها با کمترین امکانات و در سخت ترین شرایط، آنچه در توان داشتند برای کمک به کاهش آلام هم میهنانشان در طبق اخلاص نهادند.

نامه سرگشاده دوازده زندانی سیاسی روزنامه نگار، فعال حقوق بشری، اجتماعی و کارگری
خطاب به سران غیر متعهدها در تهران: دردهای مردم ایران و جهان اینهاست، نه آنها که شما گفتید!

ما این آخرین اقدام دولت برای خیابان آرایی ظاهرسازانه را زشت و خشن و ریاکارانه تشخیص می دهیم. این بزک کردن خیابان، آن هم به قیمت فشار بیشتر بر قربانیان فقر و جهل و خودکامگی و نامعلوم بودن سرنوشت بعدی آنان پس از پایان اجلاس و میهمانی، دل همه ما را به درد آورده است.

عبدالفتاح سلطانی، فریبرز رئیس دانا، سیامک قادری، محمد داوری، محمد سیف زاده، رضا شهابی، رضا انصاری راد، فریدون صیدی راد، سعید متین پور، مصطفی نیلی، مهدی خدایی، سعید جلالی فر.

توافقنامه دوجانبه حزب دمکرات و کومله کردستان
حجت را بر ایران و ایرانیان تمام کرده است
رهبران حزب دمکرات و کومله کردستان ایران که با توهم تمام خود را نماینده مردم کرد ایران معرفی می کنند در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ طی توافقنامه ای بخشی از سرزمین هزاران ساله ایران که کردستان نامیده می شود ، جدا کرده و تلاش می نمایند در آن منطقه از کشور ایران، حاکمیت مستقل ، قانون اساسی مستقل، انتخابات مستقل و ملت و دولت مستقل برپا کنند.

۲۸ مرداد، روز سرکوب نهضت ملی ایرانیان
ناصر کاخساز

به گفته ی زیرک زاده در آن دوران شخصیت های سیاسی برای کاهش قدرت یک کشور خارجی به کشور خارجی دیگری وابسته می شدند یا زیر نفوذ آن قرار می گرفتند.همچنان که در پیش از دهه ی ۲۰ رضاشاه با همین دیپلماسی پای آلمان هیتلری را به ایران گشود و ایران را به معرکه ی جنگ جهانی کشید.

تسلیت
در گذشت شادروان مهندس اصغر مهرآوری (مهر)، کارشناس رسمی وزارت دادگستری و پدر هم رزم و هم اندیش ما آقای بیژن مهر، سردبیر سایت پربار خبرگزاری جبهۀ ملی ایران، موجب اندوه و تألّم فراوان ما گردید. بدینوسیله تسلیت صمیمانۀ خود را به دوست گرانمایه بیژن مهر تقدیم می کنیم و خود را در این ضایعه با وی و خانوادۀ محترم مهر شریک می دانیم.

جبهۀ ملی ایران- واشنگتن: امیر هوشنگ آریان پور، امیر آزادی، مرتضی انواری، داریوش ایزدی، یوسف عبداله زاده، حسین آیتی، دکتر حسن بوشهری، فروزنده فرنوش، هرمز چمن آرا، اردشیر لطفعلیان، رضا قاسمیان، عباس صیرفی، حسین معبودیان، علی تهرانی، میچل رازقی، احمد طلا مینای، علی ضرابی، امیر میر مظفری

به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در تهران:
به شما اطمینان می دهیم ملت ایران به زودی به پا خواهد خواست
به مناسبت ورود بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد به تهران و احتمال حضور وی در مجلس شورای اسلامی چهارتن از زندانیان سیاسی حشمت الله طبرزدی، افشین اسانلو، رضا شریفی بوکانی و خالد حردانی نامه ای را خطاب به وی نوشته  و شرایط ایران را از ابعاد مختلف برای وی تشریح کرده اند.

تسلیت به دوست و هموند عزیز
با نهایت اندوه درگذشت پدر گرامی آقای بیژن مهر سر دبیر خبرگزاری جبهه ملی ایران را به آگاهی یاران جبهه ملی ایران و آشنایان میرسانیم.مهندس اصغر مهرآوری(مهر) کارشناس رسمی وزارت دادگستری در سن ٩١ سالگی در بوستون آمریکا چشم از جهان فروبست .مراسم خاک سپاری با حضور خانواده و آشنایان در بوستون و هزینه مراسم یادبود به خواست آن مرحوم صرف کمک به ٢٥ کودک یتیم شده در زلزله آذربایجان از طریق بنیاد خیریه نوبر در تبریز , زادگاه آن زنده یاد خواهد شد. ما ضمن تسلیت به خانواده محترم مهر و بویژه بیژن عزیز برای آنان آرزوی  صبر و بردباری داریم.

حسن لباسچی، دریادار امیر هوشنگ آریان پور، جبهه ملی ایران- اروپا

٩ شهریور ١٣٩١

هدف تهدیدات جنگی اسرائیل چیست؟
دریادار امیر هوشنگ آریان پور
در روز دوشنبه ٣۰ مرداد ۱٣۹۱ برابر با ۲۰ اوت ۲۰۱۲ اوری آونری، نویسنده و صلح طلب اسرائیلی و موسس «گوش-شالوم»، (بلوک صلح) مقاله ای را منتشر کرده است که من خلاصه ای از آن را با تغییرات اندکی: بشرح زیر تهیه کرده ام
بنیامین نتانیاهو شاید احمق باشد ولی دیوانه نیست. اهود باراک شاید دیوانه باشد ولی مشنگ نیست. نتیجه: اسرائیل به ایران حمله نخواهد کرد. این را پیش از این هم گفته بودم و دوباره تکرار می کنم، حتی پس از یاوه گوئی های بی پایان در این باره. به راستی، در مورد هیچ جنگی پیش از آن که رخ دهد، این قدر صحبت نشده است.

حمله نظامیِ ابرقدرتهای جهانی به ایران ادامه راهِ استبدادِ جمهوری اسلامی است

بیانیه شماره یک »همبستگیِ ملیِ جمهوری خواهانِ برای استقرار و استمرارآزادی و دموکراسی در ایران«

 در اصل این رفتارِ نابخردانه رژیمِ ناصالح و استبدادیِ جمهوری اسلامی در بیش از سه دهه سلطه اش بر ایران بوده است که امروز دست و دلِ جنگ-طلبانِ جهان را متوجه سرزمین مان ایران نموده و آنها را به طمعِ نابودیِ وطن مان انداخته. لذا امروز مقابله با جنگ-طلبی درمان نیست، بلکه حُکمِ مُسکِّن و آرامبخشی را دارد که تنها برای مدتی درد را تسکین می دهد؛ و تا درد درمان و علاجی اساسی برای آن پیدا نشود، امکانِ بازگشتِ اش همیشه هست...

مهتدی و هجری تکلیف خود را با دموکراسي و ایران روشن کنند
امین موحدی
یکی‌ از بزرگترین موانع استقرار دموکراسی در کشور‌های استبدادی یا استبداد زده ،جنبش‌های قومی و قبیله ای‌ می‌باشد .بدین شکل که جنبش‌هایی‌ که تمامیت ارضی یک کشور را دچار مخاطره میکنند زمینه را برای بسته شدن فضا فراهم کرده و بهانه به دست حاکمیت مستد میدهد که به بهانه حفظ تمامیت ارضی کشور محدودیت‌های بيشتري قائل شوند این امر حتا سبب آن میشود که دموکراسی‌های نو پا به سمت استبداد عقب گرد نمایند.

بیانیه جبهه ملی ایران بمناسبت کودتای ٢٨ مرداد
ننگ و نفرین بر بیست و هشتم مرداد١٣٣۲

روز ٢٨ مرداد روزیست که همچون زلزله ای دهشتناک و هول انگیز کاخ پرشکوه آمال ملی را در هم ریخت و ویران کرد و این ویرانگری به گونه ای بنیادی بود که هرگز ترمیم نشد و سالهای دراز باید بگذرد تا به دست آبادگرانی میهن پرست قسمتی از آن بازسازی شود.

طرحی به کنگره آمریکا برای

جداکردن آذربایجان از ایران
 در گفتمان سیاسی آمریکا در خصوص جمهوری اسلامی اقدامات پنهان و خرابکاری صنعتی به عنوان جایگزینی برای جنگ به حساب می‌آیند. اما اکنون، با توجه به گفته‌های نماینده کنگره "دانا روهراباکر"، ما با جایگزین دیگری برای اقدام نظامی مواجه هستیم:

 قطعه قطعه کردن ایران.

صدای پای جنگ علیه ایران دررسانه های اسرائیل
گيدئون لوی،
 در مقاله ای در روزنامه هاآرتص که روز یکشنبه چاپ شد، اين روزها را ساعت خوش «جنگ طلبان» در اسرائيل ناميد و تاکيد کرده که «آهنگ رفتن اسرائيل به سوی يک جنگ ديگر، شتابان تر از گذشته شده است…و خودبزرگ بين هايی که از تکرار نظرات جنگ طلبانه خود مست شده و مانند لات محله فکر می کنند که هر مشکلی را می توان با خشونت حل کرد و در اين گمان اشتباه هستند که به آسانی عوض کردن جوراب می توان حکومت ها را نيز تغيير داد.

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا
در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی

امدادرسانی را، تا آنجایی که درتوانمان هست، خود به عهده بگیریم. همدردی و همبستگی همه ملت را با آسیب دیدگان عملا نشان بدهیم. نگذاریم که دولت و حکومت ضد ملی و کسانی که بیشتر تجزیه ایران در سر دارند تا دغدغه و درد مردم در دل، از این رویداد اسفناک سوءاستفاده کنند.

اگر تهران بلرزد...!

مزدک عبدی پور

برخی ا زمتخصصین اعتقاد دارند کە دست کم ٢٥ سال درانجام زمین لرزە تهران تاخیر شدە است وهمین تاخیر موجب سنگین تر شدن وبالارفتن درجە زمین لرزە خواهد شد و تهران لرزشی با بیش از ٧ درجە در مقیاس ریشتر خواهد داشت واین میزان چند درجە از زمین لرزە بم بیشتر خواهد بود(زمین لرزە بم بیش از ٢٦ هزار نفر جانباختە ،٣٠ هزار مجروح وبیش از١٠٠ هزار بیخانمان داشت) و همین ابعاد این فاجعە ملی را گستردە تر خواهد کرد.

زمين لرزه اي كه كشور را لرزاند

در سوگ صدها تن از خانواده ايران

مهندس ميترا آبتين، احمد آریان فرد، دكتر لقا اردلان، مهندس اسماعیل احمدی مجد، دكتر حسين اعرابي، الهه اميرانتظام، مهندس عباس اميرانتظام، مهندس محمد اويسي، دكتر داود هرميداس باوند، مهندس مهران بختیاری، مهندس مرتضي بديعي، گيتي پورفاضل، شرر کنور تبریزی، دكتر پرويز تمامي، مهندس سميرا جمشيدي، مهرانه جمشیدی، عيسي خان حاتمي، مهندس اسماعيل حاج قاسمعلي، دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس هوشنگ خیر اندیش، مهندس جمال درودي، رضا درودي، فريبا درودي، حسین دلخوش، دياكو پروازي، دكتر احمد علي رجايي، مهندس آرش رحمانی، بهرام رحماني وحيد، دکتر فاطمه رحمانی، امير رزاقي، يونس رستمي، دكتر علي رشيدي، شهلا رضانيا، مهندس اشکان رضوی، دكتر محسن رهامي، مهندس كورش زعيم، حسين زندي، دکتر شاهین سپنتا، حسين شاه حسيني، بابك شایگان، علی شجاع، اميرتيمور شيباني، فریال شیبانی فر، امير شيخ الاسلام، مهندس مجید ضیایی، پيمان عارف، احمد عبدالحسينيان، جواد فرج الدين، دكتر محسن فرشاد يكتا، يوسف فلاح، علي قادري، مصطفي قاسمي، ناصر کمیلیان، پریچهر مبشری، دكتر حسين مجتهدي، بابک مغازه اي، هرمز مميزي، حسين موسوي، مجتبي موسوي، فتح الله نجاتي مازگر، دكتر علي اكبر نقي پور، عباس همايوني، 

جبهه ملی ایران
وقوع حادثه دلخراش زلزله در آذربایجان را که منجر به قربانی شدن عده ای از هموطنان ما گشته است
به ملت شریف ایران بویژه به بازماندگان این فاجعه اسفناک تسلیت میگوید.

به کمک هموطنان آذری بشتابیم

قابل توجه اصلاحطلبان نظام جمهوری اسلامی !

"مصاحبه اختصاصی" محمد نوری‌زاد با خامنه‌ای

رهبر: نلسون ماندلا هرچه که داشت دغدغه‌ی اسلام نداشت. ما کاراو را ارزشمند می‌دانیم وبه کاربزرگی که کرده به دیده‌ی احترام می‌نگریم. بله، اگر افق نگاه وعلقه‌ی ما نیزمثل جناب آقای نلسون ماندلا درمحدوده‌ی وطن وخاک وطن خلاصه می‌شد ما هم براحتی کنارمی رفتیم. اما اینجا سخن ازاسلام است. ما یک کارشناس اسلامی وخبره درسیاست اسلامی هستیم. کناررفتن ما ازکجا معلوم چنان آسیبی به اسلام بزند که تا قرن‌ها نشود جبرانش کرد؟ ازکجا معلوم ما کناربرویم ویکی بجای ما بیاید که فاتحه‌ی اسلام را برای همیشه بخواند؟

نامۀ زندانیان سیاسی حشمت الله طبرزدی و رضا شریفی بوکانی

 در حمایت از مردم قهرمان سوریه
نامۀ زندانیان سیاسی مهندس حشمت الله طبرزدی و رضا شریفی بوکانی جهت انتشار در رسانه ها در اختیا "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار داده شده است. در نامه این دو زندانی سیاسی ضمن حمایت از مبارزین و انقلابیون سوریه خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی ،آزادی مطبوعات و استقرار حقوق بشر که خواستگاه واقعی مردم ایران است

گزارش و ارزیابی مهندس كوروش زعيم

 عضو شورای مركزی جبهه ملی ايران - تهران

درباره نقش سران جبهه ملی ایران

در رویدادهایی که به نخست وزیری دکتر شاپور بختیار و اخراج وی

 از جبهه ملی ایران انجامید.

به مناسبت یکسد و ششمین سالگرد انقلاب مشروطیت:

انقلاب مشروطه و نقش بختیاریها در آن
فرامرز بختیار

طرفداری بختیاریان از قیام ضد استبدادی ؛ باعث شد تا نام این ایل در صحنه ملی و بین المللی مطرح شود .افسوس که دستاوردهای این انقلاب دموکراتیک به بار ننشست و ما بعد از یک قرن ؛ کماکان شاهد استمرار استبداد میباشیم .

 

 

عليقلي خان سردار اسعد بختياري

بیانیه نهضت مقاومت ملی ايران

به مناسبت
بیست و یکمین سالروز قتل زنده یاد دکتر شاپور بختیار

امروز، یعنی سی و سه سال بعد از سقوط دولت بختیار و ٢٥ سال پس از آن روز دهشتناک و دقایقی که رهبر و مسئولین جمهوری اسلامی، نشسته بر مسند جنایت، فرمان قتل دکتر شاپور بختیار را  دادند، دیگر درستی راه و رسم زندگانی و شعار های سیاسی او زبان زد بخش وسیعی از روشنفکران حقیقت جوی جامعه شده و شعار های او تبدیل به شعار عمومی اپوزیسیون دموکرات و ملی مخالف جمهوری اسلامی گردیده است.

دعوت نامه

دوشنبه، ششم اوت ۲۰۱۲، بیست و یکمین سالروز قتل دکتر شاپور بختیار و سروش کتیبه بدست مزدوران رژیم ددمنش جمهوری اسلامی فرا می رسد.

به همین مناسبت، یاران، دوستان و همکاران بختیار، مراسم تجلیل از او و یادآوری از دستیار باوفای وی سروش کتیبه را، در ساعت ۴ بعدازظهر همان روز، بر مزار این دو در قبرستان مونپارناس برگذار خواهند کرد. بدین وسیله از هموطنان گرامی و دوستداران بختیار دعوت می شود در این بزرگداشت حضور یابند.ایران هرگز نخواهد مرد

درود بر چهاردهم مرداد

جبهه ملی ایران که بنیان گذار نهضت ملی درملی شدن صنعت نفت و ریشه کن کردن استعمار و دنباله گیر نهضت مشروطیت است با فرستادن درود به روان پاک پیشروان و قهرمانان و شهیدان این جنبش، روز چهاردهم مرداد را گرامی می دارد و بویژه در شرایط اسفناک کنونی در جمهوری اسلامی، آرمانهای ملت را در جهت استقرار آزادی و دموکراسی و پیروی از سیاستهای مدبرانه و تامین رفاه عمومی و مبارزه با بیدادگری از درگاه خداوند یکتا آرزو می کند.

آیا گذارِ مسالمت آمیز از جمهوری اسلامی ممکن است؟
رضا پرچی زاده

هنگامی که به ملتی تحتِ ستم اجازه داده نشود که برای هدفی متعالی همچون آزادی قیام کند، این احتمال وجود دارد که آن ملت در نهایت برای هدفی ابتدایی همچون تغذیه قیام کند؛ و این شاید بدترین نوعِ قیام باشد، زیرا که به احتمالِ زیاد فاقدِ بسیاری از مشخصه ها و ارزشهای انسانی خواهد بود. بعد دوستان می فرمایند که این حکومت را باید اصلاح کرد! کجای این حکومتی که با جبر و عدم کفایت اش در مملکت-داری قیامِ برای جان را به قیامِ برای نان تنزل داده می شود اصلاح کرد؟!

سازمان سيا

 اسرار تازه ای از کودتای ٢٨ مرداد فاش کرد

سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، روز سه شنبه ٢٢ ژوئن اسناد تازه ای را در ارتباط با کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ منتشر کرد که نشان می دهد دولت آمريکا قصد داشت در صورتی که کودتا عليه دولت دکتر محمد مصدق شکست بخورد، در ايران يک جنگ چريکی دامنه دار به راه بيندازد.

شاه و ما
محمد رهبر

عدل و آزادی را نیز با دیگران و سلسله های بعدی نمی سنجند و ملاک عدالت این نیست که شاه هزار نفر کشت و جمهوری اسلامی ده هزار نفر پس شاه بهتر است. آنچه هر دو جا به باد می رفت حق شهروندی و آزاد زیستن بود، چیزی که نه رهبر امروز و نه شاه دیروز به آن اعتقادی نداشتند و در پامال کردنش به قدر وسعشان کوشیده اند و حالا من و تویِ ایرانی هرچند دلشکسته ی انقلابیم اما شرمنده ی شاه که دیگر نباید باشیم.

گراميداشت سالمند ايرانی
كورش زعيم

آسيب پذيرترين قشرهاي جامعه، سالمندان و كودكان هستند. حكومت هاي استبدادي معمولا كمترين توجه را به دو قشر آسيب پذير دارند. ذهنيت نانوشته اينست كه اين بخشهاي جامعه به گونه اي سربار هستند، زيرا هيچكدام كار نمي كنند و سودي ملموس براي جامعه و حكومت ببار نمي آوردند. اين حكومتها فراموش مي كنند كه اين سالمندان بوده اند كه جامعه را تا به اينجا رسانده اند، و بدون توجه و گراميداشت آنان، جامعه انگيزه خود را از دست مي دهد، زيرا آينده خود را همانند سالمندان تنها و فراموش شده و در ناتواني و تنگدستي مي بيند. و اين كودكان هستند كه با آموزش و پرورش خوب ميتوانند آينده ساز جامعه باشند، و جامعه بدون آنان مي ميرد.

هفته سیاه میراث و دهه سوگ میراثیان
دکتر حکمت­الله ملاصالحی
استاد دانشگاه تهران و سردبیر مجله باستان­شناسی

هر نظام سیاسی و اعتقادی و ملّت و مردمی که ناموس میراث خویش را در بازار مکاره­ی سود و سودا در ترازوی معامله به دیگری بفروشد، در تجارت نامشروع و نامبارک به هر میزان هم که گران بفروشد زیان برده و هویت و حیثیت و اعتبار خویش را در ترازوی معامله به دیگری وانهاده است. یکی با «کلنگ اندیشه و دانش»، با سرمایه و به هزینه­ی عمر و اندیشه نسل­هایی از فرزندانش وجب به وجب و لایه به لایه و دوره به دوره در همه­ی قاره­ها تا مرزهای تاریخ طبیعی را زیر جراحی­های بی­امان خود گرفته و تاریخ جهان را می­کاود و می­نگارد، و دیگری با «تیشه­ی جهل» ریشه­های خویش را نشانه گرفته تا در بازار مکاره­ی حقارت سودی اندک برای لحظه­ای کوتاه به مقیاس عمر یک نسل به­کف آورد!

اِعمال محدودیت برای هم‌فرهنگانِ افغانستانی را محکوم می‌کنیم
بیانیه بیش از ۷۰ تن از فعالان فرهنگی

چندگاهی است خبرهایی ناخوشایند درباره‌ی اعمال محدودیت‌های تازه برای پناهندگان افغانستانی از زبان برخی مقام‌های دولتی شنیده و یا صدور بخش‌نامه‌هایی در این زمینه مشاهده می‌شود. نقطه‌ی آغاز چنین برخوردی را می‌توان جلوگیری از ورود اتباع افغانستان به پارک کوهستانی صفه در اصفهان، هم‌زمان با سیزده به‌درِ سال جاری، دانست. شاید بتوان برای تلاش نیروی انتظامی جهت حفظ آسایش خانواده‌های حاضر در پارک یادشده اعتبار قائل بود ولی نمی‌توان به کم‌آگاهی‌شان خرده نگرفت که این موضوع قومیتی نیست و چنین برخوردی در شأن فرهنگ ایرانی نمی‌باشد

۳۰ تیر گرانیگاه یادبود و یادآوری تمامی شهدای راه آزادی از انقلاب مشروطیت تاکنون
دکتر داود هرمیداس باوند , سخنگوی جبهه ملی ایران

بی شک رویدادهایی چون ۳۰ تیر فرصتی است تا مدیران و مدبران در مقام ارزیابی نسبت به آنچه که گذشت و آنچه که هست و آنچه که در پیش است بر آیند. به ویژه در شرایط روز که جهان در تب و تاب و منطقه در بحران سوزان است،بیش از هر وقت نیاز به تفکر و بازنگری صحیح است.از آنجائیکه ایران جزئی از منطقه است بی شک  از تاثیرات آن برکنار نخواهد بود. به ویژه برخی ازرویدادهای جاری در منطقه نیم نگاهی به  سوی ایران دارند.

فریاد یک دادخواه ملت ایران

پرسشی از بازپرس
نامه محمد علی دادخواه به بازپرس دادسرای کارکنان دولت

برای پاسداری از میراث گرانسنگ فرهنگی و برای پاییدن شناسه این تمدن، این اندیشه، این فرهنگ و برای پاسبانی هویت ملی، برای جلوگیری از آسیب روز افزون بر این بناهای با شکوه، برای بر جا ماندن سازه تاریخی تاریخی ترین خیابان سه سویه جهان، برای سپاسمندی از بانیان این هنر و تاریخ، بخاطر ارج هنرمندان سازنده این نمود و نماد درخشان پیشانی تاریخ ایران، برای کرامت آدمی، برای نگهبانی حقوق فرزندان و نسل های پیش رو، سدی در برابر این آسیب و ویرانی که زندگی این بناها را نشانه رفته است پی افکنید.

جهانی شدن مساله‌اش تسلط است

 رامین جهانبگلو

ولی مساله‌ای که ما به عنوان ايرانی از خودمان بايد سووال کنيم اين است که چه نکاتی از نظر سنتی در روابط شهروندی ما هست که چنين کودتايی را عملی می‌کند. حزب توده به اعضايش می‌گويد شما در خانه بمانيد و نياييد بيرون و از مصدق دفاع نکنيد. چه چيزی ممکن است يک آدم توده‌ای مدرن سال ۱۹۵۳ را وادار به اين کار کند؟

سی تیر، جلوه‌گاه همبستگی و بیداری ملی ایرانیان
علی امینی - جواد طالعی
روز ۳۰ تیر بیش از تاثیرگذاری بر شرایط جامعه ایران، حافظه تاریخی مردم را تکان داد. توده‌های گسترده هم به حقوق خود در برابر حاکمیت پی ‌بردند و هم دریافتند که با اتحاد و پایداری می‌توانند حاکمیت را عقب برانند. روز ۳۰ تیر اوج فداکاری مردم ایران بود در دفاع از منافع خود در برابر غارت بیگانگان و ایادی داخلی آن‌ها که با گرفتن سهمی از این غارت، دوام استعمار را باعث می‌شدند.
مرحله نخست دادگاه بین المللی

برای رسیدگی به جنایات رژیم جمهوری اسلامی با موفقیت به پایان رسید

دانیل تورپ، استاد حقوق در دانشگاه مونترال و کارشناس حقوق اساسی: شاید هیچ کس به اندازه ما در این باره دغدغه فکری نداشته باشد. شرط پیوستن من به این پروژه، استقلال آن از دولت ها و احزاب سیاسی بوده است. من حاضر نیستم در دعواهای سیاسی، طرف یکی را علیه دیگری بگیرم. هدایت متین دفتری گفت، راز موفقیت این کارزار، استقلال آن بوده است و اگر غیراز این بود، من هم به آن نمی پیوستم.

‫به مناسبت سالروز سی ام تیرماه ۱۳۳۱

آزاده از گــــذ شت زمـــا ن یـــافت اعتـبـار زآن پـــیـــشتر ، ادیـــب کـه او را زمـــان گذشت
ادیب بـــرومند- رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران

هرچندممکن است چندصباحی غصب قدرت، برحق وحقوق انبوه مردم چیره گردد اما چه کسی درخاطره ی تاریخ زورمندانی را سراغ داردکه برای مدتی دراز توانسته باشندبا بکارگیری زور، سلطه ی خود را دوام بخشندو باسمند استکبار درمیدان خودکامگی ترکتازی کنند. آنچه درگردش روزگار مهر اثبات خورده آن است که خداوند پشتیبان جماعت است وآنانکه به نیروی خود می نازند وبر خیل جماعت می تازند از آزمون های تاریخ درس عبرت نیاموخته اند.

اعتراض به اعدام هموطنان عرب تبار خوزستانی

بار دیگر پنج هموطن عرب تبار خوزستانی به اتهام عضویت در یک سازمان مسلحانه جدایی طلب عرب و مشارکت در فعالیت‏های مسلحانه و فعالیت‏های تروریستی اعدام گردیدند.
جبهه ملی ایران - اروپا با آگاهی به عدم رعایت حقوق انسانی زندانیان سیاسی در جمهوری اسلامی به اعدام این پنح تن شدیدا اعتراض دارد و خواهان لغو احکام اعدام درجمهوری اسلامی می باشد.

پشتيباني اوباما از ادعاي امارات و برنامه كوچك سازي ايران

بيانيه اخير رييس جمهور امريكا در رابطه با سه جزيره بوموسو، تنب هاي بزرگ و كوچك، يكي از شگفتي هاي ديپلماسي در تاريخ موضعگيري هاي كاخ سپيد بوده كه من در طول عمرم شاهد بوده ام. رييس جمهور كشوري مانند امريكا نمي تواند از چنين آگاهي پاييني برخوردار بوده باشد. ايشان با اين همراهي، به باور ما نسنجيده و علني، با يك كشور مدعي، خود را در برابر قانون بين الملل قرار داده است. عملكرد و بيانيه ايشان شامل چند تخلف ديپلماتيك و قانوني بود كه من توضيح مي دهم. /  كورش زعيم

مصدق بین انقلاب و اصلاح

چندیست از این طرف و آن طرف مقالاتی منتشر میشود با این مضمون که «مصدق انقلابی نبود»، البته از «اصلاح طلب» بودن بختیار هم که «در مقابل انقلاب ایستاد» کم صحبت نمیکنند. به تصور من بحث صرفاً جنبهُ تاریخی ندارد و وجه سیاسی آن بر دیگر ابعادش میچربد. هدف ظاهراً سر هم کردن پیشینهُ آبرومند برای جریان اصلاح طلب است که مدتهاست به آخر خط رسیده، با این استدلال که آن بزرگان به راه انقلاب نرفتند و شما هم اگر میخواهید از آنها پیروی کنید از براندازی و انقلاب بپرهیزید و بروید دنبال اصلاح طلبی!

غرب به دنبال توافق نیست 
داوود هرمیداس باوند،

هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران
استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین المللی در گفتاری برای دیپلماسی ایرانی ضمن اشاره به مذاکرات ایران و غرب معتقد است غرب از یک سو نمی تواند با ایران رودررو شود و از سوی دیگر نمی خواهد با ایران توافق کند لذا مذاکرات را طولانی می کند.

جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا موج جدید افغان ستیزی در ایران را هم محکوم میکند.

مسئولیت تعرضات زشت و ننگ آور اخیر نیز علیه شهروندان افغانی در ایران در درجه اول با حاکمیت جمهوری اسلامی می باشد که قادر به حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی چیره بر جامعه نیست و با اقدامات هدفمند، نارسائیهای موجود را بسوی یک عامل مصنوعی یعنی وجود زحمتکشان افغان در ایران هدایت میکند. جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا همه هموطنان گرامی را به همبستگی با شهروندان مظلوم افغانی ساکن ایران فرا می خواند.

انقلاب؛ رويکردی اجتناب ناپذير برای گذر از ناکامی اصلاحات
مهران اميراحمدی

این نوشتار از این جهت به قلم درآمده که برخی از اعضای اپوزیسیون بر این باورند که باید حاکمیت را به واسطهء نیروهای اصلاح طلب وادار به پذیرش یک رفراندوم برای انتخاب نظام سیاسی آینده ایران کرد. اگرچه تحقق این منظر به دور از ذهن هر انسان ژرف اندیشی است و جزو محالات محسوب می شود اما اگر حاکمیت به این خواسته نیز تن در دهد شکی نیست که باز یک رویکرد انحلالی و انقلابی جایگزین آن خواهد شد؛ چرا که تجربهء تاریخی انقلابات اخیر حاکی از این واقعیت اجتناب ناپذیر است.

به بهانه اعتراف مقامات امنیتی اسرائیل به قتل دانشمندان هسته ای ایران

بیانیه جبهه ملی ایران-آمریکا و اروپا در محکومیت قتلهای دانشمندان هسته ای ایران

گرچه جبهه ملی ایران مسئولیت این رویدادهای ناگوار را نخست بعهده مقامات دولتی، اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی میداند که بجای سیاست همزیستی مسالمت آمیز با تمام کشورهای جهان، دشمن تراشی کرده و با سیاستهای ماجراجویانه خود بدست سازمانهای اطلاعاتی و آدمکش بیگانه بهانه میدهند که با چنین روشهای ضد انسانی منافع خود را اعمال نمایند، ولی ملت ایران هرگز این فجایع را از حافظه تاریخی خود نخواهد زدود و در اولین فرصت مسببین و آمرین این قتلها را به پاسخگویی بر خواهد خواند.

ادامه پا كسازى سفيد و بى سر و صداى قومى تالشى ها در جمهورى آذربايجان

ادامه سیاست ترک سازى دولت باکو، این اقلیت ایرانى زبان را در آستانه نابودى کامل قرار داده است. زبان تالشى به طور کامل در جمهورى آذربایجان ممنوع شده است. در این جمهورى یک نشریه حق ندارد، به زبانهای قومی مطلبی منتشر کند، چه رسد به اختصاص شبکه‌های رادیویی ـ تلویزیونی به اقوام. هیچ نوشته اى -کتاب یا نشریه- به زبان تالشى اجازه انتشار ندارد.

مصدق، انتزاعِ مدرنِ جنبشِ رنسانسیِ ایرانیان
ناصر کاخساز
یش‌نویس سخنرانی در شهر کلن آلمان به مناسبت ۱۳۰ مین سالروز تولد مصدق

جنبش اجتماعی ما در ایران تنها پس از پل زدن بر دو انحطاط استبداد اسلامی و دیکتاتوری پس از پانزده خرداد ٤٢ است که آنتیک خود را در می‌یابد. بازگشت به این آنتیک یک مسئله‌ی مبرمِ جنبش اجتماعی کنونی ماست. در تاریخ دوهزارو پانصد ساله‌ی ایران، ایرانیان تنها در دوسال و نیم حاکمیت دولت ملی بود که دموکراسی را همزمان در بالا، یعنی در ساخت قدرت حاکم، و در پایین، یعنی در زندگی روزمره‌ی سیاسی و اجتماعی خود تجربه کردند.

جزئیات حمله به کوی دانشگاه

 از زبان یک افسر حفاظت اطلاعات
 داشتند شعار می‌دادند: “نیروی انتظامی، تشکر تشکر” و بعدش رفتن توی کوی و دیگر خبری نشد.

 تا ساعت یازده شب که دیدیم داره کار شش ماه آموزش و آمادگی ما برای حمله به کوی به هدر می‌ره، دستور دادند تا یه سیم نامریی دو طرف خیابان امیرآباد بکشیم و همون لحظه یه موتور سوار با سیم برخورد کرد و وسط خیابان ولو شد . فوری رسیدیم و موتورش رو آتش زدیم و گفتیم کار دانشجوهاست و به همین بهانه به کوی حمله کردیم!!!

‫جنبش دانشجویی ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸
حشمت تبرزدی

... می رود تا فشارهای شدید اجتماعی و اقتصادی توده ها را برای یک تصمیم تاریخی آماده سازد. به نظر من حکومت های سرکوبگر فقط امکان این را دارند که جنبش هایی محدود را سرکوب نمایند. تجربه نشان داده است حرکت های ملی قابل شکست نیست. اگر حکومتی بخواهد جنبشی ملی را سرکوب کند به سرنوشت حکومت قذافی در لیبی یا بشار اسد در سوریه یا عبدالله صالح در یمن گرفتار می شود.

درگذشت دکتر پرویز دبیری
چهره نامدار علمی و فرهنگی اسپهان و جامعه علمي كشور
را تسليت مي گوييم:

احمد آریان فرد،  دكتر لقا اردلان، مهندس اسماعیل احمدی مجد،  دكتر حسين اعرابي، الهه اميرانتظام، مهندس عباس اميرانتظام، مهندس محمد اويسي،  دكتر داود هرميداس باوند، مهندس مهران بختیاری،  مهندس مرتضي بديعي، گيتي پورفاضل، شرر کنور تبریزی، دكتر پرويز تمامي، مهندس سميرا جمشيدي، عيسي خان حاتمي،  مهندس اسماعيل حاج قاسمعلي، دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس هوشنگ خیر اندیش،  مهندس  جمال درودي،  رضا درودي، فريبا درودي،  دكتر احمدعلي رجايي، مهندس آرش رحمانی،  دکتر فاطمه رحمانی،  امير رزاقي، دكتر علي رشيدي،  مهندس اشکان رضوی،  مهندس كورش زعيم، حسين شاه حسيني، بابك شایگان،  علی شجاع،  فریال شیبانی  فر ،  مهندس مجید ضیایی، پيمان عارف، جواد فرج الدين، دكتر محسن فرشاد يكتا، ناصر کمیلیان، پریچهر مبشری، دكتر حسين مجتهدي، هرمز مميزي، حسين موسوي، دكتر علي اكبر نقي پور (تهران)، يونس رستمي (آبدانان)، دکتر شاهین سپنتا (اسپهان)، مهرانه جمشیدی (انزلي)، احمد عبدالحسينيان، مجتبي موسوي (اهواز)، بهرام رحماني وحيد (بجنورد)، فتح الله نجاتي مازگر (تبريز)، مصطفي قاسمي (دره گز)، حسین دلخوش،  مهندس ميترا آبتين (رشت)، دكتر محسن رهامي (سبزوار)، شهلا رضانيا، اميرتيمور شيباني (شيراز) دياكو پروازي، خسرو پرهام (كرمانشاه)، يوسف فلاح، عباس همايوني (مشهد)، حسين زندي،  بابک مغازه اي (همدان).

بالاخره یا ما اشتباه می کنیم یا همه دنیا!؟
دكتر محمود سريع القلم
 استاد علوم سياسي دانشگاه ملي (شهيد بهشتي)

مجموعه مديران جمهوري اسلامي حدود سه تا چهار‌هزار نفر هستند كه با انديشه‌هايي متفاوت از جهان پيشرو و علمي، در يك مدار بسته‌ در حال گردش هستند. متاسفانه چون عموما زبان  نمي‌دانند و خيرها و ديدگاههاي انديشمندا خارجي را چه به انگليسي، فرانسه يا حتي عربي خودشان نمي‌خوانند با جهان هم در ارتباط نيستند. اغلب مديران ما به جاي مقاله و كتاب، بولتن مي‌خوانند.

دولت ملی، میراث بزرگ مصدق برای آیندگان
فرشید یاسائی

از زمان نخست وزیری قوام و تشکیل مجلس پانزدهم تا کودتا علیه دولت ملی تقریبا یک دهه این سئوال تاریخی در حافظه ملت ایران بوجود آمده بود که مفهوم اراده ملی چیست و چگونه خلق و عملکرد دارد...؟ و یا اینکه دولت ملی چیست و چه خصوصیاتی را با خود بهمراه دارد...؟

مصدق نماد همبستگی و نیرومندی ملی ایرانیان
علی‌اصغر سلیمی
متن سخنرانی در آیین ۱۳۰مین زادروز دکتر مصدق در کلن ٢٠١٢/٠٧/٠١

گذار به دموکراسی و سامانه سازی و ساختارمندی سیاسی ، اجتماعی و حقوقی بدون بازاندیشی و بدون جنبشی پویا و مجهز به گفتمان دموکراسی خواهی امکان پذیر نیست. فرایند مدرنیت در میهنمان به ابتکار و نوآوری‌های هزاران انسان آگاه و شخصیت‌های پیشرفته‌ای از تبار مصدق نیازمند است. نماد مصدق و نقش نمادین او موتور محرکه توانمندی برای رسیدن به همبستگی ملی و انسجام اجتماعی و نیرومندی ملی ما ایرانیان است!

درگذشت دکتر پرویز دبیری
عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران
و چهره نامدار علمی و فرهنگی اصفهان(ایران نامه)

پیام تسلیت استاد ادیب برومند به مناسبت درگذشت دکتر پرویز دبیری

جبهه ملی ایران- اروپا

درگذشت شادروان استاد پرویز دبیری را به ملت ایران، خانواده آن بزرگوار و همه یاران ملی مصدقی وی تسلیت میگوید.

دکتر پرویز دبیری از دوران جوانی برای مبارزه در راه آرمان‌های ملی به جبهه ملی ایران پیوست و به عضویت شورای مرکزی جبهه ملی ایران برگزیده شد و از پیشگامان جبهه ملی ایران در اصفهان بود. اگرچه زادگاه دکتر دبیری تهران بود اما تلاش‌ها و خدمات علمی، فرهنگی، هنری و اجتماعی او طی سال های تدریس در دانشگاه پزشکی اصفهان و زندگی در میان مردم این شهر باعث شده است که همواره نزد مردم اصفهان از بیشترین محبوبیت برخوردار باشد و با افتخار او را از مشاهیر بزرگ اصفهانی بدانند.

همه با هم زير يك پرچم
جمال درودي

اگر شما قوم گرایان با تاریخ ایران بیگانه هستید حتما جنگ ایران و عراق را بیاد دارید. آنرا مورد بررسی و تجربه و تحلیل قرار دهید و از خود بپرسید در حالیکه صدام از نژاد عرب بود، پس از حمله به خوزستان چرا قوم عرب زبان در کنار دیگر مردم خوزستان در مقابل آن سرسختانه ایستادگی کردند؟ و چراجوانان از اقوام دیگر از آذری، فارسی، خراسانی، کرد و بلوچ، لر، بختیاری بیاری آنان شتافتند و در کنار هم بدون طرح مسئله قوم گرایی بزرگترین حماسه های میهنی را آفریدند؟

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا
به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی
مالکیت امارات بر جزایر ایرانی

ما معتقدیم، مشکل جهان با حکومت قرون وسطائی جمهوری اسلامی راه حل نظامی ندارد و برکناری نظام و حاکمیت جمهوری اسلامی و جایگزینی آن با یک حکومت و دولت دمکراتیک حق منحصر بفرد ملت ایران است.
ما معتقدیم که هنوز هم کمکهای معنوی به اپوزیسیون دمکرات ایران بهترین گزینه در مبارزه با رژیم مستبد و ماجراجوی حاکم بر ایران می باشد.

راه مصدق همچنان، ستارۀ قطبیِ راهنمای ماست
(به مناسبت ۱۳۰مین زادروزِکترمحمد مصدّق)

بابک امیرخسروی

بارها از من پرسیده اند، با این که از نوجوانی توده‌ای بوده ام، چگونه است که با وجود سیاست و رفتار خصمانه و ستیزه جویانۀ رهبری حزب تودۀ ایران در قبال مصدق؛ به ویژه درسال های سرنوشت ساز جنبش ملی شدن صنعت نفت و حکومت ۲۸ ماهۀ وی، چنین خالصانه و شیفته‌وار، همیشه خود را هوادار مصدق و راه و روش سیاسی او دانسته ووفادار مانده ام؟

پیام آقای کاظمینی بروجردی

 به مناسبت یکصد و سی امین زاد روز دکتر محمد مصدق
یکی از مظلومان عصر حاضر، دکتر محمد مصدق است. او گرچه در نیم قرن قبل، زندگی می کرده، اما امروز درمحکمه استبداد دینی، نه یک متهم است بلکه مجرمی دین فروش و مذهب ستیز بشمار میرود !

بحران سوریه وآینده بشار اسد

بحران سوریه وآینده بشار اسد به مراحل سرنوشت ساز خود نزدیک تر میشود. چگونگی حل آن تاثیر آشکاری برآینده "پازل" خاورمیانه خواهد گذاشت.
محمدرضا دبیری

اعتراض به اعدام هموطنان عرب خوزستانی
چهار تن از هموطنان عرب اهوازی که در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ در جریان تظاهرات خیابانی بازداشت شده بودند چند روز پیش ، در ٢٩خرداد ١٣٩١ به اتهام قتل یک مامور نیروی انتظامی اعدام شده اند. خانواده آنان و مدافعان حقوق بشر در ایران اتهام محکمه را رد می کنند و می گویند آنان تحت شکنجه به قتل مامور انتظامی اعتراف کرده اند.
جبهه ملی ایران- اروپا با آگاهی به عدم رعایت حقوق انسانی زندانیان سیاسی در جمهوری اسلامی

 به اعدام این چهارتن شدیدا اعتراض دارد و خواهان لغو دیگر احکام اعدام درجمهوری اسلامی می باشد.

به مناسبت بیانیه ‫۶۰ تن از فعالان سیاسی و فرهنگی (درون و برون مرز)
در اعتراض به سیاست های ضد ایرانی صدای امریکا و بی بی سی
 درخواست از هم ميهنان مجري
برنامه هاي رسانه هاي بيگانه فارسي زبان
كورش زعيم

جامعه باز و «ارتداد»
پرویز دستمالچی


• پیروان دمکراسی و حقوق بشر باید پیامدهای جامعه باز را بپذیرند و خود را از قید و بندها و مقولات پیشامدرن جدا سازند. در جامعه باز «مرتد» می تواند فقط یک نظر شخصی باشد، همین و بس. زیرا شرف و حیثیت «مرتد» ، و جان و جسمش، مانند شرف و حیثیت، و جان جسم فلان فقیه یا مجتهد محترم و خدشه ناپذیر است، دو انسان با دو تصور یا توهم ...

بیانیه ‫۶۰ تن از فعالان سیاسی و فرهنگی (درون و برون مرز)
در اعتراض به سیاست های ضد ایرانی صدای امریکا و بی بی سی

"دروغ پردازی و دامن زدن به مسائل تیره های ایرانی را به شدت محکوم می کنیم"

در شرایطی که میهن ما در طی سالیان سال همواره مورد تجاوز و دسیسه های بیگانگان بوده شاهد آن هستیم  که این دسیسه ها تمامی نداشته و هر روز در گوشه گوشه ی کشورعزیزمان بیگانگان در حال شکل دادن توطئه ای برای ایجاد چند دستگی و گسستن همبستگی ملی و تاریخی کشورمان ایران هستند. کشوری که هزاران سال تیره های مختلف ساکن در آن بدون داشتن کوچکترین مشکلی به مسالمت زیسته و همواره بر ایرانی بودن خود افتخار و تاکید نموده اند.

گذار از جمهوری اسلامی یا اصلاحات ؟
جبهه جمهوریخواهان مستقل و آزادی‌خواه ایران
فرهنگ قاسمی

برنامه‌ریزی مرحله گذار و ترسیم یک چشم‌انداز واقع‌بینانه و تعیین مسئولیت‌ها در این مرحلۀ سخت حساس، با مشارکت زنان و مردانی که قادر به عملی ساختن پروژه‌های لازم برای گذار به دوران دموکراسی هستند، عمده‌ترین وظیفه‌ جمهوریخواهان سکولار و لائیک و طرفدار سرنگونی است.

فریبرز رییس دانا و دیگر زندانیان سیاسی را آزاد کنید!

میزگردی با حضور فریبرز رییس‌دانا، موسی غنی‌نژاد و هرمیداس باوند
اقتصاد سیاسی مصدق در ترازوی نقد
تاریخ ایرانی: بحث بر سر دیدگاه‌ها و عملکرد اقتصادی دکتر محمد مصدق در جریان ملی کردن صنعت نفت و پس از آن، موضوعی است که سال‌ها میان روشنفکران و کارشناسان اقتصادی و سیاسی وجود دارد. اینکه آیا ملی کردن صنعت نفت در نهایت سودی عاید ملت ایران کرد یا از اساس اشتباه بود؟

تسلیت به خانواده حاج سید جوادی
جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا
 درگذشت آقای شمس الدین حاج سید جوادی را به خانواده محترم حاج سید جوادی، بویژه برادران آن شادروان آقایان دکتر احمد حاج سید جوادی و دکتر علی اصغر حاج سید جوادی تسلیت می گوید
 و به ممانعت نهادهای امنیتی از برگزاری مراسم ختم آن مرحوم شدیدا اعتراض دارد.
جنبش سبز، جنبش مطالباتی مدرن

فرزانه عظیمی

در طول این سه سال جنبش مطالباتی رشد کرده است. بسیاری از مطالبات چه در عرصه سیاست داخلی و چه در عرصه سیاست خارجی در شعارهای مشخص خود را فرموله کرده اند. از سوی دیگر نیروی استبداد در پی سیاست حذف هر روز نیروهای جدیدی را از دایره قدرت خارج کرده اند.

بیانیه مشترک ۹ جریان سیاسی :
همزمان با برگزاری اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو
به نقض گسترده و مستمر حقوق بشر درايران اعتراض کنیم!

نقض خشن، گسترده و مستمر حقوق بشر در کشورمان هم چنان ادامه دارد. رژیم جمهوری اسلامی تاکنون به احمد شهید نماینده ویژه سازمان ملل اجازه ورود به کشور و بازدید از زندان ها را نداده است. اما همزمان خشونت علیه فعالان جنبش های اجتماعی و مدافعان حقوق بشر را افزایش داده است. بازداشت ها، شکنجه، پرونده سازی، صدور احکام سنگین زندان و اعدام هم چنان ادامه دارد.

فراخوان شبکه سراسری

 «همبستگی برای حقوق بشر در ایران«

به مناسبت سومین سالگردآغاز جنبش سبز

«همبستگی برای حقوق بشر در ایران» خواستار آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی - عقیدتی است. ما با تاکید بر ضرورت درمان هرچه سریعتر زندانیان بیمار، مسئولین جمهوری اسلامی و در راس آن ها آقای خامنه ای را مسئول مستقیم حفظ جان و سلامتی همه زندانیان و به ویژه زندانیان بیمار می دانیم.

زندگينامه شادروان پرویز ورجاوند
بمناسبت سالروز درگذشت وی
کورش زعیم

ورجاوند مردی برای آینده ایران بود که زودهنگام به گذشته پیوست و ایران مردی را که می توانست در سازندگی و باز زنده سازی ایران عزیز مشارکتی بسیار موثر داشته باشد. ولی تخم میهن پرستی که ورجاوند در دل جوانان ما کاشت، اکنون جوانه زده است.

سيستمی که بنايش بر دروغ بنياد گرفته است
محمد جعفری

نظر به اين‌که اين روزها در تلويزيون‌های جمهوری ولايت مطلقه‌ی فقيه فيلم سريال‌ گونه‌ای به نام "روح‌الله" که بر پايه دروغ ساخته شده در جريان است و از آن‌جا که آقای محسن رضائی، هاشمی رفسنجانی، دری نجف‌آبادی و... در اين سريال دست به دروغ‌های فاحشی زده‌اند، و دورغ‌هايشان متوجه جبهه ملی، نهضت آزادی، و آقايان مهندس بازرگان، قطب‌زاده، دکتر يزدی، و به‌ويژه بنی‌صدر است؛ سعی می‌شود که اجمالاٌ يکی از دروغ‌های فاحش که عبارت از "جاسوس سيا بودنِ" بنی‌صدر است را برای خوانندگان محترم روشن سازم

خصوصی سازی اسلام !

خلق عرب چه میگوید ؟

امیر رضا امیر بختیار

نگاهی به این تجربه تاریخ به خوبی به ما می آموزد،  برای اینکه اسلام به عنوان یک اعتقاد مورد احترام باشد باید از آسیب رساندن به دیگران فاصله بگیرد و برای این امر هیچ راهی وجود ندارد به غیر از اینکه اسلام را به حوزه شخصی راهنمایی کنیم و با ورق زدن آخرین صفحه، دفتر آن را ببندیم.

بحرین در چنبره چالشهای منطقه ای
هرمیداس باوند

جبهه ملی ایران در راستای پایبندی خود به آزادی ، مردم سالاری، حقوق بشر و حکومت قانون و حمایت همه جانبه از خواست های اکثریت مردم بحرین برای تغییر مسالمت آمیز وضع موجود ، از شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین المللی مسئول می خواهد از ادامه برخورد گزینشی با بحران بحرین خودداری نموده و در جهت ایفای مسئولیت سیاسی و تاریخی خود همراه و همگام با پویندگان راه آزادی به یاری مردم ستم دیده بحرین برخاسته و اجازه داده نشود آزادی و حقوق اکثریت مردم این کشور وجه المصالحه منافع و مصالح سیاسی حکومت های استبدادی منطقه قرار گیرد.

حسین رونقی ملکی را آزاد کنید!

گفت و شنود با حسین رونقی ملکی

بیانیه بیش از ۹۰۰ تن از فعالین سیاسی و مدنی جهان در حمایت از حسین رونقی ملکی

نامه حسین رونقی به آرش صادقی:

حسين رونقی ملکی زندانی بيمار محبوس در زندان اوين به دليل عدم رسيدگی پزشکی و از کار افتادن يکی از کليه های وی و عدم انتقال اين زندانی سياسی به بيمارستان خارج از زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

حشمت تبرزدی سد مقاومت دفاع از حقوق ملت ایران در بند جمهوری اسلامی

پیام طبرزدی پیام ایجاد همبستگی در جنبش سیاسی- مدنی است که در راستای احیای حقوق مردم و همبستگی ملی میان همه اقوام ایرانی برای حقوق برابر و حفظ تمامیت ارضی کشور قرار دارد. رنجنامه مهندس طبرزدی حکایت دردی اجتماعی است که از اعماق زندانهای جمهوری اسلامی بگوش همه ایرانیان رسیده است رنج طبرزدی رنج همه زندانیان و رنج همه ملت ایران است.

فدرالیسم برمبنای قومگرائی در ایران هم زیانبار و هم ناممکن است!
محمد علی مهرآسا

به جای توسل به فدرالیسم قومی که نه سودمند است و نه ممکن، باید به خوگردانی استانها و عدم تمرکز امور اداری و اجتماعی؛ و واگذاری امور محلی به نهادهای انتخابی از سطح روستا تا استان اندیشید. چنین تفکری که استانهای کشور بر مبنای تقسیمات کنونی - و نه برحسب قوم و لهجه - باید خودگردان باشند و امور داخلی خود را تحت نظر و مدیریّت مدیران و کارگزاران محلی سر و سامان دهند، حاصل و ثمره یک رژیم مردمسالار و دموکرات است و آرزوی تمام میهن پرستان.

مرگ دوم سلطنت
رامین کامران

بالاتر گفتم که در ایران کارنامهُ جمهوری بهتر از سلطنت نیست. حال باید اضافه کنم که در عوض راه تغییر در برابر آن باز است و در برابر سلطنت بسته. تفاوت اصلی اینجاست. نقطهُ قوت جمهوری فقط در اختیاری بودن پیوند با رهبر نیست، در امکان جدایی است که به همان اندازه در تحقق آزادی اهمیت دارد.

بمناسبت سالروز آزادی خرمشهر

دانش و هنر ايراني جنگ، خرمشهر را نجات داد
كورش زعيم

در آزادسازي خرمشهر، بار ديگر دانش نظامي و هنر جنگي ايراني و هوشمندي رزمندگان ايران جهان را شگفت زده كرد. تاكتيك جنگي ارتش با پشتيباني جوانان دلاور سپاه پاسداران و جان بركفان بسيج به جهانيان ثابت كرد كه شكستن اراده دفاعي ايرانيان كار آساني نيست. اين هشداري باشد به برخي همسايگان آزمند و گمراه ما كه خود را از اين توهم كه پشتيباني سياسي و نظامي بيگانگان آنها را قدرتمند كرده است آزاد كنند.

رنج‌نامه ای از حشمت الله طبرزدی

آگاهان دنیا باید بدانند که من فقط به دلیل ابراز عقیده و انتشار روزنامه و بدلیل تشکیل اتحادیه و حزب و بدلیل دعوت به میتینگ و تظاهرات مسالمت آمیز برای دفاع از عدالت و آزادی و دموکراسی و سکولاریسم و حقوق بشر این هزینه ها را می پردازم. من بدلیل مخالفت با ظلم و تبعیض و شکنجه و تفتیش عقیده و فسادهای های بزرگ سیاسی – مالی – اداری - قضایی و اقتصادی حکومت باید ناعادلانه در زندان باشم.

دانای ما جرم‌اش آن بود که اسرار هويدا می‌کرد!
ژاله وفا

اين پيام را به همسران و دختران و پسران و مادران و پدران شهدای راه آزادی و استقلال ايران و نيززندانيان سياسی و بيگناه ايران برسانيم که در دفاع از حقوق اين مظلومان که حقوق خود ما نيز هست ، لحظه ای غفلت نمی کنيم وبا وجود همه تهديد ها در اعتراض دم فرو نمی بنديم و دفاع از حق آنها را دفاع از حقوق خود دانسته و درد آنها درد مشترک ما و شادی آزادی آنها شادی همه ماست .

گرد و خاک بسیار برای چه ؟
بازهم درباره درخواست "پرواز ممنوع" برای آسمان کردستان ایران

کمال ارس

امیدوار بود که هموطنان کرد، در هرکجای ایران که هستند، در پیکار علیه استبداد ولایت فقیه، ارتجاع، فساد، تبعیض های فرهنگی، مذهبی و اقتصادی، و برای دستیابی به حقوق شهروندی، پیشرفت اقتصادی و عدالت اجتماعی با دیگر ایرانیان همراه و همگام شوند. همه آحاد ملت ایران تشنه آزادی، دمکراسی و زندگی شرافتمندانه در ایرانی امن، آباد  و سربلند میباشند. جداکردن آنها از یکدیگر، بهر بهانه ای، به مبارزه همه آنها آسیب میرساند.

بیانیه شماره ۴ همبستگي براي دموكراسي و حقوق بشر در ايران

همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران هر نوع دخالت نظامی را در ايران به شدت محكوم مي كند و صدور دموکراسی با زور را فريبي بيش نمي پندارد. سرنوشت ملت آزاده ایران بایستی بدست خود مردم ایران تعیین گردد.

 

جنگ اسرائیل با ایران به سود اوباماست
دکتر داود هرمیداس باوند

عضو شورای عالی جبهه ملی ایران
 هرمیداس باوند، استاد روابط بین الملل در دانشگاه های تهران، آزاد و امام صادق

 معتقد است که مشکلات اقتصادی آمریکا، می تواند موجب شکست اوباما در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود.

 جنگ به ضرر ایران و جنبش دموکراسی خواهی است

اردشیر امیرارجمند:

مطالبات مشروع اقوام را باید از تحرکات تجزیه طلبانه جدا کرد. متاسفانه اقتدارگرایان با بستن فضای سیاسی و سرکوب غیر قانونی مطالبات مشروع مردم اقوام فضا را برای جریانات تجزیه طلب هموار می کنند. همبستگی ملی, عدالت و تضمین موازین حقوق بشری و توسعه ایران مستلزم شناسایی و تضمین حقوق مشروع اقوام در چهار چوب ایران واحد است. باید توجه داشت که هر گونه گرایش تجزیه طلبانه به تحقق خواستهای مشروع قومیتها ضربه می زند آن را به تعویق می اندازد.

یادداشتی از یک هموطن جپرقوظی (اقلیت مذهبی) به هموطنان مسلمانش

به من نگو كه اينجا اكثريت با مسلمانان است و هر جامعه‌اي قانون خودش را دارد و اگر آن را نمي‌پسندي از اين كشور برو! اينجا وطن من هم هست، و من هم به اندازه‌ي تو در آن حق زندگي، تحصيل، كار، مراودات اجتماعي، ارتباطات، تبليغ و فعاليت دارم. اينجا وطن من هم هست. وطني كه تو به بهانه اكثريت بودن، تمام منابعش را ( كه سهم من هم هست) مصرف مي‌كني تا چنين جهنمي براي من بسازي!! وجدان تو كجاست؟

تمامیت ارضی ایران بحث و مجادله ندارد!
الاهه بقراط
نه تنها وجود سرکوب و تبعیض بلکه حذف آنها نیز نه از «تعلق» قومی، نژادی و یا مذهبی و جنسی بلکه از ساختار سیاسی و فرهنگی ناشی می‌شود! با تبلیغ نمی‌توان این حقیقت را به یک عامل اکتسابی مانند «زبان» که هر کسی می‌تواند آن را بیاموزد یا فراموش‌ کند، کاهش داد. مدافعان تمامیت ارضی ایران نیز نه «فارس»ها بلکه همه اقوام ایرانی به مثابه یک ملت هستند که در سراسر کشور پراکنده‌اند. در مقابل، تأکید بر «نژاد آریایی» نیز نوع دیگری از قوم‌گرایی و در عمل، آن روی سکه «امت اسلامی» است!

تسلیت

آگاهی از در گذشت سرکار خانم دکتر پری پورنادعلی ( قاسمیان ) خواهر دوست و هم اندیش گرامی آقای رضا قاسمیان موجب تألم و تأثر فراوان ما گردید.

ما این ضایعه را به آقای رضا قاسمیان و همۀ اعضای خانوادۀ محترم قاسمیان صمیمانه تسلیت می گوییم و خود را در این سوگ با آنها شریک می دانیم.

جبهه ملی ایران - واشینگتن

تسلیت به دوست و هموند گرامی جناب آقای رضا قاسمیان

با نهایت تاسف و تالم  در گذشت خواهر عزیزتان، بانو دکتر پری پورنادعلی(قاسمیان) را به شما و خانواده محترمتان صمیمانه تسلیت می گوییم. ما را در غم خود شریک بدانید.

جبهه ملی ایران- اروپا

تکذیب امضا
بدینوسیله به آگاهی میرساند که هیچ یک از تشکل های جبهه ملی ایران در خارج از کشور منشوری بنام " شورای ملی " را امضا ننموده و از چگونگی تشکیل این شورا نیز مطلع نیستند .استفاده از نام جبهه ملی ایران برای اعمال اهداف شخصی و مغایر سیاست های جبهه ملی ایران عملی شنیع و غیر اخلاقی است

خبرگزاری جبهه ملی ایران

.فقدان دكتر خسرو سعيدي، مرد ملي و ارزشمند ادبي و علمي و خدمتگزار ملت ايران را به هموندان جبهه ملي ايران، و ملت ايران تسليت مي گوييم.

مهندس عباس اميرانتظام، احمد آریان فرد، دكتر لقا اردلان، مهندس اسماعیل احمدی مجد، دكتر حسين اعرابي، الهه اميرانتظام، مهندس محمد اويسي، دكتر داود هرميداس باوند، مهندس مهران بختیاری، مهندس مرتضي بديعي، گيتي پورفاضل، شرر کنور تبریزی، دكتر پرويز تمامي، مهندس سميرا جمشيدي، عيسي خان حاتمي، مهندس اسماعيل حاج قاسمعلي، دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس هوشنگ خیر اندیش، مهندس جمال درودي، رضا درودي، فريبا درودي، دكتر احمد علي رجايي، مهندس آرش رحمانی، دکتر فاطمه رحمانی، امير رزاقي، دكتر علي رشيدي، مهندس اشکان رضوی، كورش زعيم، محسن زماني، حسين شاه حسيني، بابك شایگان، علی شجاع، فریال شیبانی فر، امير شيخ الاسلام، مهندس مجید ضیایی، پيمان عارف، جواد فرج الدين، دكتر محسن فرشاد يكتا، ناهيد فرهاد، ناصر کمیلیان، پریچهر مبشری، دكتر حسين مجتهدي، هرمز مميزي، حسين موسوي، دكتر علي اكبر نقي پور (تهران)، يونس رستمي (آبدانان)، دکتر شاهین سپنتا (اسپهان)، مهرانه جمشیدی (انزلي)، احمد عبدالحسينيان، مجتبي موسوي (اهواز)، بهرام رحماني وحيد (بجنورد)، فتح الله نجاتي مازگر (تبريز)، مصطفي قاسمي (دره گز)، حسین دلخوش، مهندس ميترا آبتين (رشت)، دكتر محسن رهامي (سبزوار)، شهلا رضانيا، اميرتيمور شيباني (شيراز) دياكو پروازي، خسرو پرهام (كرمانشاه)، يوسف فلاح، عباس همايوني (مشهد)، حسين بداغي (ملاير)، حسين زندي، بابک مغازه اي (همدان).

تسلیت به مناسبت درگذشت دکترخسروسعیدی،
از پیروان دکترمحمدمصدق، عضو قدیمی حزب ایران و عضو شورای مرکزی و
هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

با اندوه فراوان وتاسف بسیار درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی،ازپیروان صدیق ودیرپای دکترمحمدمصدق رهبرنهضت ملی ایران،عضوقدیمی حزب ایران وعضوشورای مرکزی وهیئت اجرائیه جبهه ملی ایران رابه اطلاع هم اندیشان ویاران ارجمند میرسانیم. دکتر سعیدی عمری در راه آزادی واستقلال واعتلای این مرز وبوم بدون کمترین خودشیفتگی وبااعتقاد کامل به موازین کارجمعی وتشکیلاتی تلاش نمود. یادش گرامی وراهش پر رهرو باد.

حسن لباسچی،   جبهه ملی ایران-آمریکا ، جبهه ملی ایران-اروپا

کلنگی کردن یمن، لیبی و سوریه
اکبر گنجی

مسأله ی جوامع خاورمیانه و ایران، مسأله ی استبداد پایدار تاریخی است. مسأله، مسأله ی گذار از نظام های دیکتاتوری به نظام های دموکراتیک ملتزم به آزادی و حقوق بشر است. با کلنگی کردن(حمله نظامی) کشورها نمی توان دموکراسی ساخت . همه ی نظام های استبدادی باید به بایگانی تاریخ سپرده شده و نظام های دموکراتیک جایگزین آنها شوند. درسی که از انقلاب ١٣٥٧ می توان گرفت این است که همه ی فروپاشی ها لزوماً به دموکراسی ختم نمی شوند...

در جستجوی کدام آینده برای میهنمان ایران ؟
فرهنگ قاسمی
کلامی دارم با طرف‌داران جمهوری‌خواهی و آن اینکه اگر در جستجوی آینده بهتری برای میهنمان ایران با مخاطرات کمتر و با ثبات بیشتر هستیم، باید به طور منطقی و واقع‌بینانه با مسئله پادشاهی برخورد کنیم. متأسفانه در طیف جمهوری‌خواهان کسان زیادی را نمی‌شناسم که از مسئله پادشاهی در ایران امروز ابراز نگرانی ‌کنند زیرا آن دفتر را بسته می‌دانند!وعده‌ای از جمهوری‌خواهان در عطش بر زمین زدن جمهوری اسلامی گزینه « تعیین نوع رژیم، بعد از سرنگونی آن توسط رأی مردم » را پذیرفته اند.
در برابر حافظه تاریخی یک ملت
پرويز صداقت

نولیبرال‌های وطنی به جای محکوم‌کردن سرکوب، مقاومت را محکوم می‌کنند و می‌گویند اگر مقاومت نمی‌کردید، دیکتاتوری به راه نمی‌افتاد و ساواک درست نمی‌شد. گفت‌وگوهای اخیر حامیان نحله فکری طرفدار جهانی سازی، صرفا بازکردن درب جعبه پاندورایی است که تنها و تنها پلشتی در سرتاسر جامعه می‌پراکند، بدون اندکی امید به تغییر وضع موجود. چرا که این مقاومت است که سرچشمه استبداد می‌شود. گفته‌هایی از این دست در یک کلام، ایدئولوژی تسلیم است؛ تسلیم به قدرت، تسلیم به سرمایه، تسلیم به جهانی‌سازی و... .

٢٩ اردیبهشت سالروز ولادت آزاده مرد وطنخواه و مردم دوست ، دکترمحمد مصدق خجسته باد
 

جبهه ملی ایران - اروپا

سالروز تولددکترمحمد مصدق را به همه ایرانیان به ویژه به پیروان آن بزرگمرد تبریک میگوید. امسال هم حاکمیت مستبد، ارتجاعی و فاسد جمهوری اسلامی با پیروی از سیاست اختناق و سرکوب بخصوص در این سالهای اخیر به مردم حقشناس ایران امکان حضور در آرامگاه مصدق و ادای احترام به این بزرگمرد تاریخ را نمیدهد. این درحالیست که جمهوری اسلامی در مجامع سیاسی بین المللی و درجهت سیاست آمریکا ستیزی خود وقت و بی وقت از دخالت آمریکا در سرنگونی دولت ملی و مردمی مصدق در کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ دم میزند و از این بابت آمریکا را محکوم و مورد سرزنش قرار میدهد ولی توضیح نمیدهد که چرا تحت حاکمیت این رژیم مردم ایران حتی در سالروز تولد و یا سالروز درگذشت مصدق هم اجازه حضور در سر مزار او را ندارند.

جشن زادروز مصدق بزرگ

 با شركت شخصيت هاي ادبي و ملي در منزل كورش زعيم برگزار شد

زادروز دکتر محمد مصدق شخصیت ملی بنام ایرانى، بانى ملى شدن نفت ایران و رهبر وطن در سال هاى ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ است که به سال ۱۲۵۸خورشیدى (۱۸۷۹ میلادی) در تهران به دنیا آمد و در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵(مارس ۱۹۶۷) درگذشت. دولت مصدق با براندازی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ ساقط و خود او پس از سه سال زندان تا پایان عمر به حالت تبعید در روستاى احمدآباد ساوجبلاغ (نزدیک کرج) تحت نظر بسر برد. دکتر مصدق تبعید خود در احمد آباد را غیر قانونی اعلام کرده بود زیرا حکم قضایی بر تبعید او وجود نداشت.

سخنی با آقای رضا پهلوی
جمال درودی (عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران)

شما ازدرد ورنج کارگرایرانی، کشاورز ایرانی جوان ایرانی ....چه میدانید؟ از زجروشکنجه وشلاق و زندان چه می دانید؟ ملت رنج دیده ومبارز ایران بیش از یکصد سال برای کسب آزادی مبارزه کرده و دراین راه فرازونشیب ها طی کرده وخونها داده. مطمئن باشید به این آسانی و با درباغ سبزها باردیگربه دام خاندان پهلوی نخواهد افتاد.

ملی‌گرایی و لزوم پرهیز از ماجراجویی

داوود هرمیداس باوند

موضع‌گیری‌ها در مقابل ادعای امارات و اتحادیه عرب که حتی کشوری مانند موریتانی در این خصوص هیچ نقشی نداشته موضع می‌گیرد و حتی واقعیت تاریخی و حقوقی ایران را مطالعه نمی‌کند. این اتفاق نظر در بین اعراب هم فقط در این‌باره وجود دارد و حتی در قبال اسراییل نیز این اتفاق آرا وجود نداشته است. به هرحال موضع ما درخصوص تمامیت ارضی باید محکم و قاطع باشد و نباید با خویشتن‌داری بیش از حد آنان را جسورتر کرد.

همگرایی و دموکراسی‌خواهی: تجربه جنبش سبز

 علی هنری

جنبش سبز ظرف سیاسی تجربه‌شده و واقعی‌ای است که توان همگرایی و همدلی طیف‌های قابل توجهی از جامعه متکثر ایران را (در پایین) داشته و قادر است همگرایی را به نیروهای سیاسی (در بالا) تحمیل کند. احیای این جنبش به همگرایی نیروهای سیاسی دموکراسی‌خواه نیز می‌انجامد. مسلم است که اینکار یعنی احیای جنبش به تبادل نظر و استفاده از خرد جمعی و هماهنگی نیاز دارد.

دکتر مصدق، الگوی تنظیمات اصلاح طلبی

مسعود بهنود
شصت سال است که مردم ایران علیرغم حکومت ها که چشم دیدن دکتر مصدق را نداشته و ندارند، هرگاه نگران سرنوشت و آینده خود می شوند به او و یادگاران رو می کنند که الگو و نماد وطن پرستی است. پیش از او الگو و برانگیزاننده مردم در روزهای سخت، شخصیت های دینی یا اسطوره ای بوده اند.

عناصرِ اساسیِ گفتمانِ تجزیه طلبانه پان- تورکیسم
رضا پرچی زادهبه فعالانِ حقیقیِ حقوق بشر و اربابِ رسانه های مستقل هشدار می دهم که در دامِ مظلوم نماییِ تجزیه طلبانِ کینه توز و نژادپرست نیفتند و کاری نکنند که بابتِ پای مال کردنِ حقوق بشر و شراکتِ جرم در نابودی مملکتِ ایران به لعن و نفرینِ آیندگان گرفتار شوند. اندیشناک باشید از آن روزی که خونِ ملتِ ایران بر گردنِ شما بیفتد و بر دستانِ شما بخشکد؛ که به فرموده سعدی: سرِ چشمه شاید گرفتن به بیل/چو پر شد نشاید گذشتن به پیل!
ایران باید ابتدا مسائل خود را با قدرت های بزرگ حل کند

دکتر هرميداس باوند
هر گاه شرایطی پیش می آید که احتمال نوعی گفتگو و تعامل میان ایران و قدرت های ذی نفع و ذی مدخل در منطقه پیش می آید، کشورهای عربی شدیدا خواهان نزدیکی به ایران می شوند و هر گاه که بحران تشدید می شود و آن ها فضا را این گونه تشخیص می دهد که ممکن است ایران در تنگناهای سیاسی باشد، آن ها نیز بر فشار های خود می افزایند.

سوریه به کدام سو می رود؟ مردم سالاری یا استبداد مذهبی
هوشنگ کردستانی

 روشن نیست در صورت استقرار استبداد مذهبی سَلَفی ها در سوریه چه سرنوشتی در انتظار علوی های شیعه این کشور که دو میلیون و نیم جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند خواهد بود. تردید نیست پس از یک سال جنگ و خونریزی، اسلام گرایان از فردای پیروزی اقدام به انتقام گیری از علوی ها خواهند کرد و چه بسا آنانی که موفق به فرار نشوند قتل عام گردند.

تحلیل ازعوامل سیاسی واجتماعی در انتخابات فرانسه

پیروزی فرانسوا هولاند و دشواریهای بیشمار

جلال ایجادی

فرانسوا هولاند با دیدگاه سوسیال دمکراسی و محدودیت های تاریخی و بینشی آن عمل میکند، کاردشوار است و حریفانی که خواهان شکست او هستند بیشمارمیباشند. او باید از این موقعیت تاریخی علیرغم تمام خطرات ومحدودیت ها، با هدف عدالت اجتماعی بیشتر و با تمایل به سیاست های اکولوژیکی محیط زیستی، بطور مطلوب استفاده کند وفرانسه را بسوی پویائی گسترده تر و تعادل اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی سوق دهد.

یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل

نبود حاکمیت ملی و ضعف حاکمیت اسلامی در دفاع از منافع ملی ایران ٬ سبب آن شده است که میهن عزیزمان از هر سو مورد تهدید و تعرض قرار گیرد. امروز بازهم موسسه دیگری ٬ تاریخ سرزمین ما را تحریف میکند.بر خلاف صدها نقشه و سند در موزه های دنیا و هزاران نوشته و مدرک در کتابخانه های جهان ٬موسسه گوگل بر اثر فشار دلارهای عربی و یا جهالت محض٬ نام خلیج فارس را از روی نقشه خود حذف کرده است .جبهه ملی ایران در آمریکا به این گستاخی به تاریخ جهان و میراث فرهنگی کشور بزرگ ایران اعتراض میکند و خواستار تصحیح فوری این اشتباه بزرگ و استفاده از نام و اقعی و همیشگی "خلیج فارس" برروی نقشه گوگل همانند دیگر نقشه های معتبر در جهان میباشد.

صدیق الله توحیدی: حساب دولت ایران از مردمش جداست
گفتگوی صدیق الله توحیدی با فرزانه بذرپور

این روزنامه نگار افغانستانی همچنین از همدلی و دلجویی هنرمندان و مردم ایران تقدیر میکند و باور دارد که  این اعتراضات جلوی تبعیض دولت ایران را سد خواهد کرد . دولت ایران با صرف مبالغ هنگفت مالی در افغانستان سعی دارد تا در رده های بالایی دولت نفوذ کرده و منافع خود را توسط مزدوران مزد بیگرشان تامین کند.

جبهه جمهوریخواهان مستقل و آزادی‌خواه ایران
فرهنگ قاسمی
بخش یکم

فراموش نکنیم که ما در تمامی تاریخ شاهنشاهی ایران فقط یک کورش داشته‌ایم که به درستی از حقوق انسان‌ها سخن می‌گوید و یک کریمخان زند داشتیم که با تدبیری شایان توجه خود را وکیل الرعایا و نه شاه نام نهاد. وانگهی، متأسفانه درهمین تاریخ ایران به ندرت می‌توان پادشاهی را جست‌ که عاقبت به خیر شده باشد.

فرخنده باد اول ماە مە روز جهانی کارگر،
زندە باد صلح، آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی
پر توان باد جنبش اعتراضی مردم ایران
 جبهه ملی ایران اروپا- بلژیک
سازمان فدائیان خلق ایران(اکثریت)- بلژیک
اول ماه مه روز جهانی کارگر را بە کارگران و مزدبگيران و به کوشندگان راه آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی، تهنیت می گوئيم و موفقيت آن ها را در مبارزە علیە بی عدالتی، نابرابری، استثمار، ستم طبقاتی و استبداد آروزمنديم.
بازهم بر طبل جنگ کوبیده میشود

پنتاگون: سه هفته برای درهم‌شکستن ایران کافی است

 در حالی که ایالات متحده تجهیزات نظامی خود را در منطقه خلیج فارس مداوما گسترش می‌دهد، یک مقام پنتاگون اعلام کرده که در صورت بروز تنش نظامی، آمریکا قادر است در کم‌تر از یک ماه ایران را درهم بشکند. بنا بر این گزارش، حمله به ایران از مسایل مورد بررسی پنتاگون است.  سخنگوی مرکز فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا تاکید کرده که این مرکز برای همه احتمالات آمادگی دارد.

موقعیت جغرافیایی جزایر سه‌گانه ایران در خلیج فارس
مبانی تاریخی حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی
داوود هرمیداس باوند

بدین ترتیب شیخ‌نشین‌های مزبور از دیدگاه حقوق بین‌الملل تحت حاکمیت مطلق بریتانیا بودند و خود اختیاری نداشتند. همچنین به طور منطقی می‌توان نتیجه گرفت که دولت بریتانیا از لحاظ حقوقی تنها دولت مسوول و ذی‌صلاح برای حل مسالۀ جزایر اشغالی در برابر دولت ایران محسوب می‌شود. به همین جهت، دولت ایران، انگلستان را تنها دولت مسوول اشغال غیرقانونی و نیز طرف اصلی در حل مساله می‌دانست.

تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان

هممیهنان عزیز اخیرا یک نامه الکترونیکی مبنی بر مذاکره جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی با امضای حسن لباسچی, سخنگوی پیشین جبهه ملی در ایران, بطور وسیع در فضای مجازی پخش گردیده است.بدینوسیله به آگاهی میرساند: ۱.جبهه ملی ایران در آمریکا و ایران نه تنها هیچگونه مذاکره ای با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان نداشته است بلکه نسبت به شرکت در چنین مذاکراتی به چند تن از هواداران جبهه ملی در اروپا به دلیل آماده نبودن زمان و فضای مناسب هشدار داده بود. ۲. جبهه ملی ایران ناخشنودی خود را از افراد غیر مسئولی که با پخش چنین شایعاتی به دنبال کسب مشروعیت برای خود از اعتبار جبهه ملی ایران و بخصوص فعالان داخل کشور هستند ٬ابراز میدارد و صداقت و شفافیت را شرط هرگونه مذاکره و ائتلاف میداند. ۳.بار دیگر به آگاهی میرساند که هیچگونه رابطه تشکیلانی بین جبهه ملی در ایران و سازمانهای خارج از کشور تحت نام جبهه ملی ایران وجود ندارد. حسن لباسچی جبهه ملی ایران-آمریکا

به مناسبت دهم اردیبهشت، روز خلیج فارس
علیرضا افشاری
راهکاری برای حل ریشه‌ای موضوع جزیره‌های سه‌گانه

چگونه می‌توان موضوعاتی از این دست را به‌طور ریشه‌ای حل کرد؟ پیشنهادی وجود دارد که شاید در نگاه نخست عجیب و ناممکن به نظر آید، اما می‌توان درباره‌اش اندیشه کرد: ایرانی کردنِ جنوب خلیجِ فارس و حتی جهان عرب. ما سابقه‌ی این موضوع را داریم و می‌توانیم تیره‌های مختلف در منطقه را حول یک اتحادیه گرد آوریم. کافی است اعتمادشان را جلب کنیم و چشم‌اندازی را نزدشان بگشاییم که در آن جهانی بهتر و امن‌تر وجود داشته باشد؛ جهانی دادگرانه و نیکوکارانه، که در آن همه برنده‌اند.

گفتگوي تارنماي جبهه ملی ایران- اروپا با كورش زعيم
  درباره همكاري جبهه ملي ايران
  با نيروهاي سياسي اوپوزيسيون

ما در "جبهه ملي نوين" هيچ تعصب يا كدورتي از گذشته هيچكدام از شخصيت ها و گروههاي سياسي فعال يا مدعي در خارج يا داخل نظام نداريم. ولي ديدگاه و هدف ما، برخلاف بسياري گروههاي فعال شعار دهنده، بسيار روشن است و هيچ ابهام ندارد. دست خود را به سوي آنهايي دراز مي كنيم كه در راستاي اين ديدگاه، راهبرد و راهكارها آماده همكاري باشند.

شصت و هشتمین سال تاسیس حزب ایران

امیررضا امیر بختیار

در مبارزات سیاسی اجتماعی برای تأمین آزادیها، ما همرأی با کسانی نیستیم که "معتقد به وجود هیچگونه تکلیفی نبوده و ارتکاب محرمات را روا می شمارند" و باصطلاح رفتار اباحی گرانه دارند و سرانجام اینکه پیکار حق طلبانه ما آشکار، صریح، و با استفاده از منطق علمی و نیروی بیان و قلم میباشد، یعنی ما، مبارزه مسلحانه، فعالیتهای زیرزمینی و برخوردهای خشونت بار را محکوم دانسته و یقین داریم در صورتیکه مبارزات مسلحانه منتهی به موفقیت گردد، شاهداستقرار حکومت دیکتاتوری تازه ای خواهیم بود و بس.

فراخوان شبکه سراسری «همبستگی برای حقوق بشر در ایران»
بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کار و کارگر

ما ایرانیان برون مرزی در روز اول ماه مه، همراه و هماهنگ با جهان کار، سندیکاها، اتحادیه ها و نهادهای کارگری به پشتیبانی از مبارزات کارگران و زحمتکشان میهن‌مان برای رسیدن به حقوق‌شان برمی‌خیزیم. ما بر این باوریم که رسیدن کامل به این حقوق در گرو تغییرات ساختاری در جامعه ماست. ما با شرکت گسترده در جشن جهانی روز کارگر و با طرح شعارها و خواسته های کارگران میهن‌مان، بر اعتبار جنبش کارگری و نقش موثر آن در تداوم، پیشرفت و تکامل جنبش دموکراسی خواهی ایران تاکید می‌کنیم و می‌کوشیم به جنبش دادخواهانه و عدالت گسترانه کارگران و ملت ایران یاری رسانیم. ما از آزادیخواهان، نهادهای کارگری، نهادهای حقوق بشری و عدالت‌خواه در سراسر جهان می‌خواهیم که در سالـروز اول ماه مه با برگزاری کنفرانس، سمینار، گردهمایی، راه پیمایی، نوشتن نامه به سازمان ملل، جمع آوری امضا و کارهای ابتکاری دیگر نقض حقوق کارگران و سندیکاهای کارگری در ایران را محکوم کنند، خواستار لغو قوانین ضد کارگری در ایران شوند و به مبارزه برای آزادی فعالیت‌ِ سندیکاهای کارگری در ایران یاری رسانند.

از خشم مردم بترسید
نامه محمد ملکی در اعتراض به دستگیری نرگس محمدی به دادستان تهران:   شما و اربابان‌تان تا کی می‌توانید به اعمال جنایت‌کارانه ادامه دهید؟

«آقای دادستان می دانیم شما و قاضی‌هایتان و قضائیه تان هیچ کاره‌اید و دستور از بالا میگیرید و اطاعت «امر» می‌کنید ولی هشیار باشید که فردا این شما هستید که باید جوابگو باشید. به تاریخ بنگرید و از سرنوشت دیگران عبرت بگیرید.بس کنید. ۳۳ سال کشور عزیزمان ایران را تبدیل به یک سرزمین سوخته نموده‌اید. به اطرافتان بنگرید آیا جز فساد ، دزدی ، دروغ ، اعتیاد و فحشاء و دشمنی چیزی می‌بینید؟ مطمئن باشید بهار آزادی مردم ایران نزدیک است و پشیمانی حاکمان ظلم و جور خیلی دیر.»

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

درباره درخواست "پروازممنوع" برای آسمان کردستان ایران

جبهه ملی ایران با درنظر داشتن حقوق اقوام ایرانی در تحصیل زبان مادریشان از دبستان تا دانشگاه و مشارکت بلاواسطه آنان در اداره امور مناطق مسکونیشان، هرگونه جداخواهی سیاسی و جغرافیایی را که یکپارچگی ارضی ایران و همبستگی ملی ایرانیان را بزیر پرسش ببرد، قویا طرد و محکوم میکند.

در مناقشاتی مثل ابوموسی «عامل قدرت مهم است»
گفتگوی امير مصدق کاتوزيان با دکتر هرمیداس باوند ...

احضار سفیر سوئیس در تهران در جایگاه حافظ منافع آمریکا به وزارت خارجه ایران برای آنچه تهران «گفته‌های مداخله‌جویانه واشنگتن» درباره سفر محمود احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی می‌داند برگ تازه‌ای از یک مناقشه است.

فراخوان سیاسی - ملی برای پرورش آمادگیهای اولیه به
منظور شروع اعتراضات همگانی در سراسر کشور .

ارژنگ داودی(زندانی سیاسی)
به دلیل رفتار نامتمدنانۀ سران ستیزه جوی رژیم مرتجع فقیه، در طول سه دهۀ گذشته خانوادۀ بشری ما را پیاپی مجازات و تحریم کرده و عملا جلوی توسعه و پیشرفت کشورمان را گرفته است و اینکه که می رود تا سیاه ترین تحریمها را بر کشور اعمال کند ما هم متقابلا بایستی کلیت حکومت را تحریم نموده و دست در دست یکدیگر آن را به زباله دان تاریخ پرتاب کنیم.

بيانيه حزب ملت ايران درباره
كشورك استعمار ساخته و جعلي امارات

"حزب ملت ایران "

بر این باوراست،اگر کاربدستان جمهوری اسلامی در سالهای گذشته پاسخ این گستاخی ها را به شدید ترین وجه می دادند امروزه ما شاهد ادامه چنین دهان دریدگی هایی از سوی شیوخ عرب نبودیم.پر واضح است دیپلماسی مبتنی بر مدارا و مذاکره بر سر تمایت سرزمینی از سوی ملت ایران پذیرفته نبوده و نیست و سزواراست که کاربدستان کنونی ایران در عرصه بین الملل با در پیش گرفتن دیپلماسی درست و با محوریت حفظ منافع ملی، حتا ثانیه ای نسبت به دفاع از حقوق بایسته ملت ایران به خود شک راه ندهند.

جزایر سه گانه ایران؛ فشار اعراب، بازی بریتانیا و ضعف ایران
بهمن آقایی دیبا,  کارشناس حقوق بین‌الملل دریا در آمریکا

روزگاری که ایران قدرت مسلط و ژاندارم خلیج فارس بود هیچ یک از کشورهای دیگر این حوزه جرات نمی کردند که مخالفت جدی نشان بدهند. ولی حالا که جمهوری اسلامی ایران دولتی منزوی و دارای روابط نه چندان گرم با اکثر کشورهای مهم جهان است و از لحاظ نظامی در سطح بسیار پایین تری از سابق است، کشور کوچکی مثل امارات که تولدش را مدیون ایران است، در مقابل ایران قد علم می کند. تصور اینکه ایران چون از لحاظ حقوقی مطالب و اسناد زیادی در اختیار دارد، دست برتر در این زمینه دارد، در شرایط فعلی تصور غلطی است.

استاد ادیب برومند: جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است

جبهه ملی ایران که همواره نگهبانی و حفظ تمامیت خاک ایران را نخستین اصل برنامه سیاسی خود قرارداده وآماده جانفشانی درین راه مقدس است ، اکنون هم آهنگ با هم میهنان وطنخواه خود با بانگ بلند ادعاهای واهی امارات را درباره جزایرسه گانه بشدت محکوم میکند ومهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است.

بیانیه؛ تشکیل جبهه سیاسی متحد در مقابل استبداد داخلی

دموکراسی خواهان ایرانی باید در جهت تعیین اهداف در دسترس و ترسیم چشم اندازی واقع بینانه از آینده توافق کنند و به بیانی روشن، راهبردهایی مشخص -که بتواند در بین نیروهای دموکراسی خواه اجماع حداکثری ایجاد کنند- را برای برون رفت از شرایط کنونی تعریف نمایند . بدیهی ست این راهبردها باید در شور و مشورت گروه های مختلف اپوزیسیون حاصل شود.

تبعیض بر علیه افغان ها و دیگر مهاجران و گروه های قومی را در ایران متوقف کنید! نامه ۱۵۷ نفر از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی و مدنی ایران
مراسم ۱٣ بدر امسال نیز مطابق سنت دیرینه باستانی با جشن و شادی مردم ایران در دل طبیعت برگزار شد. اما در این میان موضعگیری تاسف برانگیزی از سوی برخی از مسئولین نیروی انتظامی شهرستان اصفهان رخ داد که اسباب شرمندگی گردید.
ترك برداشتن ديوار بي‌اعتمادي
  صادق زيباكلام

اختلافات بسيار پيچيده‌تر و عميق‌تري سراغ داريم كه كشورها يا دو كشور با يكديگر داشته‌اند اما در پرتو مذاكرات مفصل، با نشان دادن حسن‌نيت و برداشتن گام‌هاي مناسب، آن اختلافات سرانجام منجر به ايجاد تفاهم و بعد توافق شده است. از ميان‌برداشتن اختلاف ميان ما و غربي‌ها هم بر سر فعاليت‌هاي هسته‌اي‌مان غيرممكن نيست. مشروط بر آنكه هم ما و هم غربي‌ها بخواهيم كه اين اختلافات حل شود. 

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا
درباره تنش آفرینی شیوخ "امارات متحده عربی"

جبهه ملی ایران اینبار نیز شدیدا به این ادعای شیوخ نامبرده اعتراض میکند و به تمام دولتهای عربی منطقه هشدار میدهد که ملت ایران هرگز اجازه نخواهد داد که بخشی از خاک ایران از مام وطن جدا شود. دفاع از تمامیت ارضی ایران، حتی در این شرایط نامساعد وظیفه هر ایرانی میباشد.

جزایر سه گانه؛ محکم بایستیم
داوود هرمیداس باوند

در مورد جزیره ابوموسی ایران به شیخ شارجه این امتیاز مشارکت را قایل شد و در مورد تنب‌ها حاکمیت ایران کاملا مسلم و مسجل شناخته شد. بنابر این موضع‌گیری‌ها در مقابل ادعای امارات و اتحادیه عرب که حتی کشوری مانند موریتانی در این خصوص هیچ نقشی نداشته موضع می‌گیرد و حتی واقعیت تاریخی و حقوقی ایران را مطالعه نمی‌کند. این اتفاق نظر در بین اعراب هم فقط در این‌باره وجود دارد و حتی در قبال اسراییل نیز این اتفاق آرا وجود نداشته است. به هرحال موضع ما درخصوص تمامیت ارضی باید محکم و قاطع باشد و نباید با خویشتن‌داری بیش از حد آنان را جسورتر کرد.

تشکیل استان خلیج فارس به مرکزیت بوموسی و تبدیل جزایر به منطقه آزادتجاری
در ساخت بناهای جدید این جزایر نیز می توان دستورالعمل معماری ایرانی را به عنوان یک سیاست مهم پیگیری کرد تا آنچه از خانه و بازار و اداره و اماکن تفریحی در آن ساخته می شود به سبک و ظاهر بناهای اصیل ایرانی باشد.
 جعفر محمدی 

سخنی با شیوخ عرب حاکم بر جنوب خلیج فارس: این زبان درازی ها به خاطر "پدر اجاره ای" است .

بدانید که روابط ایران و حامیان غربی شما تا ابد بدین گونه تیره نخواهد بود تا شما بتوانید در شکاف بین روابط ایران و غرب ، رقص عربی کنید و فکر کنید که این مستی تا همیشه ادامه دارد.

زشتخويي يك ايراني نما در يك رسانه رسمي
كورش زعيم

ما در همان شرايطي هستيم كه ملت تركيه از آن به در آمده است. در اين شرايط اشخاص نادان ممكن است براي اثبات خودبزرگ بيني دروغين خود دست به گفتن سخناني ناشايست و ضد منافع ملي يا حركت هاي مغاير با امنيت ملي بزنند. تركيه كه يك همسايه بزرگ و دوست بشمار مي آيد، و در آينده هم پيمان راستين ما خواهد بود، بايد اينگونه خطاها را كه شايد هم عمد باشد، جبر زمان بشمارد و آنها را انديشه ملت ايران نداند. ملت ايران بجز به دوستي، هم پيماني و همكاري با مردم تركيه نمي انديشد.

حكم دادگاه انقلاب عليه كورش زعيم اعلام شد:
سه سال حبس تعزيري و پنج سال محروميت از فعاليت رسانه اي و حزبي

متهم بعضويت در جبهه ملي ايران اقرار صريح دارد و با تجميع پرونده ها متهم اظهار داشت كه عضويت در جبهه ملي جزء افتخارات بنده مي باشد و آنچه از محتويات پرونده هاي مطروحه ملاحظه مي گردد، مجموع عملكرد متهم از جمله فعاليت تبليغي و اجتماع و تباني به قصد جرم عليه امنيت كشور به لحاظ عضويت در جبهه ملي محسوب و طرفا" تمامي اقدامات غيرقانوني متهم مشمول همين عضويت و بزه واحد محسوب مي گردد. كل فعاليت هاي وي در راستاي عضويت در جبهه ملي بوده و تفكيك اقدام متهم به جرائم جداگانه برخلاف منظور قانونگذار در فعل مربوط به جرائم عليه امنيت كشور مي باشد."

دستور فرمایید مرا هم در اوین زندانی کنند تا به فرزند اسیرم بپیوندم
نامه مادر قاسم شعله سعدی به آیت الله خامنه ای 

 

اعلی‌حضرت همایونی علی خامنه‌ای

سلطان که خشم گیرد بر بندگان حضرت
حکمش رسد ولیکن حدی بود جفا را

نامه سرگشاده به آقای نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل/امیر هوشنگ آریان پور
امیر هوشنگ آریان پور

در حال حاضر که اسرائیل با تهدیدات روزانه خود خیال بمباران مراکز اتمی ایران را دارید، آیا رژیم جمهوری اسلامی برای ممانعت از این بمبارانها یهودیان مقیم ایران را از خانه ها و منازل خود بیرون کشیده وبه اطراف مراکز اتمی بوشهر و نطنز و غیره برده و در کمپ هایی که برایشان ایجاد کرده مستقر نموده است، که رهبران اسرائیل ، بخاطر نجات جان همکیشان یهودی خود از بمباران این مراکز خود داری کنند!؟

فتوای مشهوراحمدی نژاد: «فردوسی مکتب محمد را زنده کرد!!»

محمد علی مهرآسا

اگر احمدی نژاد این سخن را در دهنکجی به آیات عظام و علمای اعلام مذهب شیعه گفته باشد و غرض حقیر شمردن بزرگان دین و مذهب بوده است، باید گفت دستمریزاد؛ و بالاخره کسی پیداشد که این اعاظم و اکابر را کمی از سکه بیندازد! ولی اگر فکر می کند که در جایگاه محققان نشسته و از متن شاهنامه چنین برداشتی را بیرون کشیده است، پرت و پلا بافته و سخت در اشتباه است و سخنش به کل بی ارزش است.

بحرین را چه می شود و او به کدام سوی میرود؟
صادق صبا

. بعد از اتفاقات خونبار سال گذشته، پادشاه این کشور یک کمیسیون مستقل تحقیق به رهبری پروفسور شریف باسیونی که یک حقوقدان مصری-آمریکایی است تشکیل داد. این کمیسیون حدود چهار ماه پیش گزارش خود را منتشر کرد و شدیدا از دولت بحرین برای شکنجه زندانیان و کشتن تظاهرات کنندگان انتقاد کرد و توصیه هایی را برای بهبود وضعیت ارائه داد. این کمیسیون همچنین ادعای دولت بحرین در مورد دخالت ایران در امور داخلی آن کشور را رد کرد.

آشتی ملی و بخشش
رامین جهانبگلو

بی شک بازنمايی ايرانيان از گذشته سياسی خود همراه با شکلی از گواه و شهادت تاريخی است که بدون امر بخشش تبديل به کينه و نفرت از گذشته و تکرار زخم های آن می شود. ولی بخشش به معنای فراموشی نيست، بلکه همواره همراه با يادآوری اشتباهات گذشته و امکان عبور از جراحت های آن است.

نگهبان اصلی قانون اساسی کیست؟
رامین کامران

بر خلاف دیگر نظامهای فاشیستی، دوگانگی مندرج در نظام اسلامی حرکت دوجانبه ای در تحول آن ایجاد کرده که نظیر ندارد و تناقض بین قدرت سیاسی و مشروعیت مذهبی با افزایش هر دوی آنها (از یکسو توسعهُ اختیارات سیاسی رهبر و از سوی دیگر ادعای عصمت او) شکاف بین این دو بخش را عمیق تر خواهد کرد و نظام را روز به روز ضعیف تر خواهد نمود. نگهبانی رهبر هم فقط گامی است در این راه. به خیال طرفدارانش نظام در حال یکدست شدن است ولی چنین یکدستی ممکن نیست و عاقبت کار همان فروپاشی است.

ایران بر سر دوراهی جنگ و مصالحه
منصور فرهنگ

رویارویی آمریکا و ایران بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به مرحله ای رسیده است که یا باید به توافقی برسند که برای طرفین قابل تحّمل باشد و یا نزاع لفظی اشان به جنگ خواهد کشید. موّرخین و ناظرین سیاسی در باره اینکه چرا و چگونه روابط دو کشور به تنش خطرناک کنونی انجامید سخن بسیار گفته اند و خواهند گفت. ناظرین و گروهایی که نگران وقوع جنگ بین دو کشور هستند باید ریشه یابی تقابل را به پژوهشگران واگذارند و توجّه خود را به این سئوال بپردازند که برای جلوگیری از فاجعه جنگ چه باید کرد.

حزب توده: یکی از بزرگترین موانع رشد سوسیال‌دموکراسی در ایران
دکتر على حاجى قاسمى

درست است که سوسیال‌دموکراسى ایران از طریق ایجاد محدودیت براى ملکى و یارانش ضربه خورد اما ضربه بسیار بزرگ‌تر به سوسیال‌دموکراسى از طریق فشارهایى بود که از جمله حزب توده، بر نهضت ملى وارد کردند. به همین دلیل، محدود کردن دایره سوسیال‌دموکراسى ایرانى به گروه خلیل ملکى و عدم قراردادن بخش بزرگى از جبهه ملى ایران، بویژه رهبر آن محمد مصدق، به خانواده سوسیال‌دموکراسى ایرانى، ناشى از درک اشتباهى است که نسبت به سوسیال‌دموکراسى وجود دارد و جاى دارد در این مطلب به این موضوع مهم نیز پرداخته شود.

غرب تنها یک گزینه در برابر ایران دارد.
نوشتاری مشترک از وزرای امور خارجه فنلاند و سوئد:

ارکی تئومیا- کارل بیلدت

صبر و اراده قوی لازمه های دیپلماسی هستند. اما پیش از آنها تمام طرفین درگیر در این پرونده باید به این باور برسند که دیپلماسی تنها راه است.

 

نیاز جامعه ما دموکراسی ملی است

تقی رحمانی

تقی رحمانی ایران را "کشور حوادث و موقعیت‌ها" می‌داند. به عقیده وی لازم است "به جای معیارها درباره مصداق‌ها" مذاکره شود. در چارچوب حفظ وحدت ملی همه باید از "کلی‌گرایی‌های آرمان‌گرایانه" پرهیز کنند.

نوروز ١٣٩١ را چون پگاه روزي نو شادباش مي گويم
کورش زعیم

سال نو را با این امید آغاز می کنیم که براي ایران عزیزمان سرانجامی امیدبخش در افق مشاهده خواهيم كرد. از سرخي آتشين افق فردا نهراسيم كه برآمدن خورشيد و روزي نو را كه آنگاه نوروز ما ايرانيان خواهد بود نويد مي دهد. آینده اي نیک برای ملت ایران، و براي اين آينده نيك هزينه سنگين پرداختن ارزان است.

بهاران خجسته باد!
پیام شادباش نوروزی ۹ حزب و سازمان سیاسی اپوزیسیون

• با احترام به خاطره جانباختگان راه دمکراسی و عدالت، برای همگان نوروزی خوش و نوبهاری خجسته آرزو می کنیم.

فرارسیدن نوروز ۱۳۹۱ را به همه هموطنان، در ایران و در سراسر جهان، شادباش می گوئیم. نیاکان ما از دیرباز هر سال با نوروز آغاز دیگری را از پس هر زمستان طبیعت جشن گرفته اند. امروز نیز با فرارسیدن هر بهار، امید به آغازی دیگر در جامعه و به فردائی دیگر، در ایرانی آزاد، آباد، بدون سرکوب و ستم و تبعیض زنده تر می شود.

جبهه ملی ایران- اروپا

جنبش ملي شدن صنعت نفت چه دستاوردي داشت؟
در گرامیداشت ٢٩ اسفند ١٣٢٩

كورش زعيم

مصدق از این ذهنیت حقارت آمیز و تسلیم در برابر اراده بیگانگان بخوبی آگاه بود و می دانست که برای ایجاد تحول در کشور، نخست باید اعتماد به نفس ملی و تاریخی مردم را باز گرداند و به آنان ثابت کند که می توان حاکم بر سرنوشت خود بود. برای این کار می بایستی که با قدرتمندترین و بانفوذترین کشوری را که عامل ایجاد این عقده حقارت شده بود رویارو شود و آن را شکست بدهد.

۲٩ اسفند ١٣۲٩ روز ملي شدن صنعت نفت
در سراسر ایران به رهبري دكتر مصدق، گرامي باد

اگر زندگی توام با آزادی و استقلال نباشد

 بقدر پشیزی ارزش نخواهد داشت.(دکتر مصدق)


۲۹ اسفند و یادی از دکتر مصدق

محمدرحیم محمدی(یلی از کوهدشت لرستان):

پیام نوروزی استاد عبدالعلی ادیـب بـرومـنـد

جای کمال تاسف است که به رغم رسم معمول درهمه جا که حق خدمتگزاران به کشوررا باید پاس داشت، درکشور باستانی ایران حکومت های بعداز مصدق ازثمرات کوشش ها واز خودگذشتگی های او برخوردار شدند ولی قدراورا نشناختند.

تلاشهای کوفی عنان برای پایان دادن به بحران درسوریه

سیامک سلطانی

مشکل کوفی عنان در این نکته نهفته است که هیچ یک از دو طرف، یعنی نه دولت سوریه و در رأس آن بشار اسد و نه اپوزیسیون مسلح، با آگاهی ازموقعیت استثنائی کشور، قصد آن را ندارد پشت میز مذاکره بنشیند وهریک براین باوراحمقانه است که پیروز نهائی این چالش خونینی است که تا همین امروز نیز تلفات انسانی بسیار داشته و ویرانیهای عظیم ببارآورده است.

 "چرا آمدم؟ یا چرا رفتم؟ "

تقی رحمانی پس از ترک ایران

تقی رحمانی فعال سیاسی ملی- مذهبی، که ١٤ سال از عمرش را به عنوان زندانی سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی به‌سر برده، ناچار به ترک وطن شد. او که همسرش نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و دوقلو‌های خردسالش در ایران مانده‌اند، در نامه‌ای دلایل ترک کردن وطن پس از سالها مبارزه را عنوان کرده است.

سازماندهی جنبش های اجتماعی

گفتگو با مهرداد درویش پور

جامعه ایران از یک تضاد اساسی‌ بین یک حکومت شبه طالبانی و مردمی که تب مدرنیته، سکولاریسم و دمکراسی آنها را فرا گرفته است رنج می برد. این تضاد جز با تغییر نظام میسر نیست. اگر امروز سرکوب سیاسی خشن مانع از آن شده است که مردم بتوانند اراده همگانی شان را در خیابان‌ها به نمایش گذارند ، اما سر سوزنی در این واقعیت تغییر ایجاد نکرده است که انزجار اکثریت خرده کننده ای از ملت نسبت به حکومت پاشنه آشیل این حکومت به شمار می رود و دیر یا زود شاهد خیزش همگانی دوباره ای خواهیم شد.

اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۰
، انزوای بین‌المللی بیشتر

جواد طالعی، فرید وحیدی

مشکلات مالی بین‌المللی بر بازار کار داخلی ایران نیز اثری مخرب داشته است. به تازگی مرکز آمار ایران اعلام کرد که تعداد شاغلان ایرانی پائیز امسال در مقایسه با پائیز سال گذشته ۸۰۰ هزار نفر کاهش یافته است. احمدی‌نژاد وعده داده بود که امسال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی تازه ایجاد کند. وی اواسط اسفند اعلام کرد که تا پایان دوران ماموریت خود (۱۳۹۲) بیکاری را کاملا ریشه‌کن خواهد کرد.

بیانیه جمعی از فعالین ملی- مذهبی و نهضت آزادی (خارج کشور)
در باره رای دادن آقای محمد خاتمی

اندازه نگه داریم!

ما به عنوان جمعی از دوستان دلسوزآقای خاتمی، از طرفی نقد و گلایه مشفقانه به ایشان را ضروری دانستیم و از طرف دیگر خواستیم از دوستان جوان تری که در این مواقع دچار یاس و انفعال می‌شوند، هم چنین از عزیزان دیگری که ابراز خشم و عصبانیت می‌کنند خواهش کنیم اندازه نگه دارند و در حس درونی و بیان بیرونی خود مصالح ملک و ملت را بیشتر در نظر داشته باشند. از دوست گرانقدرمان آقای خاتمی نیز می‌خواهیم ایشان هم اندازه نگه دارند و در طرح نظرات و مواضع خود نسبت به رویداد‌های آینده و توانمندی‌های متناسب با هر مواجهه سیاسی، پیش بینی واقع بینانه تری را لحاظ فرمایند.

کردها و انتخابات، مهاباد به کجا می‌رود؟
حسام دست پیش

مهاباد که در حال حاضر در استان آذربایجان غربی قرار گرفته یکی از شهرهای کردنشین است که تاثیر قابل ملاحظه ای در تاریخ کردها داشته و فراز و فرودهای این شهر به نوعی بیانگر مبارزه کردهای ایران برای به دست آوردن حقوق خود بوده است. از همان سالهای ١٣٢٠ که این شهر به مرکز خیزش جمعیت احیای کرد و جمهوری کردستان تبدیل شد، توانست جدا از اهمیت سیاسی، نقش سمبلیکی را هم در بازتاب مسائل کردستان داشته باشد.

گفتگوي آرمان اميري (مردم سالا ري) با دکتر هرميداس باوند :
دلا يل تاريخي حاکميت ايران بر جزاير سه گانه

هنگامي که من خودم در آغاز ماجرا و سال ١٩٦٨.م به انگلستان سفر کردم، آقاي آرام در لندن سفير بودند. ايشان به من اعلام کردند که شما نيازي نيست در مورد بحرين اسناد و مدارکي جمع آوري کنيد. اين مساله براي من بسيار عجيب بود که به هر حال بحرين مساله مهمي است و چرا نبايد در مورد آن اسنادي جمع آوري شود. آنجا بود که به ذهنم رسيد احتمالا پشت پرده مسائلي مطرح شده و به توافق رسيده اند که بحرين از حاکميت ايران خارج شود.  

نشست نخجوان و اختلافات ایران، ترکیه و آذربایجان

«اگر جمهوری آذربایجان به یک کشوری مرفه، موفق و با ثبات تبدیل شود، می‌تواند برای ترک‌های ایران جاذبه داشته باشد و ایران از آن بیم دارد. از سوی دیگر نفود ایران در جمهوری آذربایجان کاهش پیدا کرده و مناسبات تا حد دشمنی پیش رفته است. در مجموع عوامل تنش عمیق‌تر از آن است که در نشست نخجوان بتواند حل شده باشد.»

  پیمان همبستگی ملی جمهوریخواهان

 برای استقرار و استمرار آزادی و دموکراسی در ایران

انگیزه و هدف سند "پیمان همبستگی ملی جمهوریخواهان برای استقرار آزادی و دموکراسی در ایران" ارائه ی دیدگاه های مشترک برای اتحاد در عمل بوده است و نه ارائه ی برنامه ای حزبی و سازمانی.

روز جهانی زن، روز جهاني وجدان

اگر هیچ کشوری نیاز به روز جهانی زن نداشته باشد، ما نياز داریم، تا به مردان ناشایسته ای که خود را شايسته چهار زن مي شمارند و بنيادی ترین حقوق زنان ما را انکار می کنند بفهمانیم که آنان باید بجای اینکه زن ایرانی را تحقیر کنند و تا حد خودشان پایین بکشند، بکوشند خود را تا حد زن ایرانی بالا ببرند. 

روز جهانی زن گرامی باد! جبهه ملی ایران - اروپا

نیمه دیگر برای برابری، برای صلح
فریبا ثابت

تهاجم به مرز‌ها همراه با تجاوز به زنان و خشونتهای جنسی نیروهای دشمن است. تجاوز به عنوان تاکتیک و وسیله جنگی به کار رفته و بدن زن ابژه جنگ می‌گردد. زنان در جنگ به عنوان هویت رقیب دیده شده و بدن آن‌ها مثل سر زمینی برای فتح، یا وسیله برای حقارت مردان جامعه تجسم می‌شود.

حمیدرضا خادم عضو دربند جبهه ملی ایران، محاكمه كورش زعیم در دادگاه انقلاب

حمیدرضا خادم در آذر ماه سال ۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت از طریق تاسیس کمیته همبستگی با دانشجویان زندانی و نیز عضویت در شورای همبستگی برای دموکراسی حقوق بشر به تحمل ۵ سال زندان محکوم گردید. حکمی که در مرحله تجدیدنظر به ۴ سال کاهش یافت و از ۱۱ آبان با معرفی خادم به دادیاری اجرای احکام دادسرای اوین به مورد اجرا گذارده شد.

كورش زعیم،‌ عضو شورای مركزی جبهه ملی ایران، در ساعت ٩ بامداد روز سه شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٠، برای محاكمه در دادگاه انقلاب اسلامی حاضر خواهد شد. اتهامات كورش زعیم كه در سه پرونده تجمیع شده، فعالیت علیه اصولی از قانون اساسی جمهوری اسلامی عنوان شده است.

روستا علیه شهر، درباره انتخابات خوزستان

علی زمانی

آنچه از تبلیغات در این شهرها لمس می‌شد، غیبت‌های طولانی و بدون توجیه کاندیدا در شهر، حضور فعال در روستاها و تلاش برای جلب نظر شیوخ طوائف از طریق پرداخت پول نقد، تحویل خودرو برای کسب آرای روستائیان بود. این تلاش فقط ناظر به کاندیداهای جدید نبود. روشی بود که عبدالله کعبی، مطورزاده، انصاری، جلیل مختار، جواد سعدون‌زاده، نیک‌پی، موسوی جرف و دیگران بارها و بارها از آن استفاده کردند تا راهی مجلس شوند.

آقای خاتمی! بفرمایید آخر صف

صدیقه وسمقی


راه حل بحران، همراهی وسازگاری مردم و معترضان

 با ستمگری و استبداد نیست.

تسلیت

 به مناسبت درگذشت مهندس وحید میرزاده

زنده یاد مهندس وحید میرزاده، پور سرزمین دلاورخیز کرمانشاهان، در سراسر عمر گرانمایه ی خود به پژوهش، نگارش و کوشش و تلاش اجتماعی در راستای آرمانهای پیشوای سیاسی اش دکتر محمد مصدق پرداخت و از تلخی ها و نامرادی ها و ناکامی های نهراسید و ناامید نگشت، چه راه دشوار آزادی و مردم سالاری را در پیوند با منافع ملی باوری ژرف داشت.

جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

درگذشت هموطن وحید میرزاده را به خانواده آن شادروان و یارانش تسلیت میگوید.

به مناسبت ‫۱۴ اسفند

سالروز درگذشت شادروان دکتر محمد مصدق
گزارشی برای تامل و تاسف:
به کسانی که پشتیبان پدرم بودند و به آنها که ایستادند

زهرا بنی صدر

تحريم انتخابات فرمايشى حق مسلم هر ايرانى است!
مجلس شورای اسلامی هیچگاه خانه ملت ایران نبوده است!
بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا به مناسبت نمایش انتخاباتی دوازدهم اسفند ‫۱۳۹۰

تحریم کنیم تا تحقیر نشویم

بیانیه ی تحریم زندانیان سیاسی
روز انتخابات در خانه، شب در خیابان

ما زندانیان سیاسی همچنین از مجامع جهانی و دولت های آزاد انتظار داریم با صراحت اعلام کنند نتایج انتخابات پیش رو را به رسمیت نخواهند شناخت. از اینکه حکومت های آزاد هنوز نخواسته اند روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با یک حکومت سرکوبگر و غیردمکراتیک قطع کنند شگفت زده هستیم. این ضعف مفرط دنیای آزاد در مقابل رفتار وحشیانه حکومت در قبال شهروندان ایرانی و باج خواهی های قلدرمابانه آن در حوزه روابط بین الملل موجب گستاخی بیش از حد رژیم شده است.

زایش جبهه مردمسالار ضامن استمرار جنبش است
ژاله وفا

رهبری نظام ولایت فقیه با بستن تمامی روزنه های فعالیت سیاسی حتی برروی نیروهای اصلاح طلب که حفظ نظام را" اوجب واجبات "خود می دانستند ، زمینه را برای سوق دادن آنها به خارج از نظام فراهم آورده است . استنتاج تمایلات اصلاح طلب از انعطاف ناپذیری قدرت حاکم در قبال خواسته های به حق مردم در جنبش خود ، لزوما این خواهد بود که هر روز تعلل در ماندن در محدوده نظام که محدوده اطاعت مطلق از اوامر و نواهی ولایت فقیه است، هدف و روش آنان را باجبار ناسازگار با حق حاکمیت مردم می گرداند و مآلا ،گودالی ژرف و به فاصله سالها بین آنها و مردم در جنبش ایجاد می نماید.

ايران چلبی‌بردار نيست!
گفتگوی البرز جم(گویانیوز) با مهرداد درويش‌پور

 دينامسيم جامعه ايران متفاوت است. بايد روی جنبش های مردمی سرمايه گذاری کنيم. پس اپوزيسيون بايد پيوند خود را با نيروهای داخل تقويت کند. وانگهی در داخل کشور ما اپوزيسيون نيرومند (ديروزی و امروزی) هرچند سرکوب شده ای داريم که با کوچکترين تحول سر برخواهند آورد.

کانون وکلا نیاز به استقلال دارد

برای کانون وکلای ایران اکنون حیاتی است که کنترل قوه قضائیه را نادیده انگاشته و به کمک اعضای خود بیاید. کانون های وکلا در سراسر دنیا نیز باید با کمک گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص استقلال قضات و وکلا از کانون وکلای دادگستری ایران حمایت کنند. تا زمانی که وکلای ایرانی نتوانند آزادانه فعالیت کنند، ایرانی ها نمی توانند به حقوق بشر دست یابند.

نیره توحیدی: انتخابات آزاد ایران را از سقوط به
ورطه جنگ و انفجار خونین اجتماعی می رهاند

آیدا قجر

نگذاریم بعضی نتایج منفی و خشونت بار بلافصل خیزش های مردمی در منطقه را، دشمنان آزادی و طرفداران دیکتاتوری به رخ ما زنان و مردان برابری خواه بکشند و ما را از مبارزات ضد دیکتاتوری هراسان و ناامید سازند.

گفتگوی ندای سبز آزادی با دکترداود هرمیداس باوند‫ (عضو شورای مركزی جبهه ملی ایران) پیرامون انتخابات مجلس نهم، تحریمها و خطر حمله نظامی به ایران

در شرایط موجود انتظار نمی رود که انتخابات به صورت عادی و بدون هیاهو برگزار شود بیشتر یک انتصاب است تا انتخابات. انتخابات به این معنا است که احزاب و گروه های مختلف کاندیدا داشته باشند تا یک رقابت آزاد و سالم تشکیل شود. زمانی که اصلاح طلبان نفی شده باشند، گروه های دیگر هم به عنوان غیرقانونی مورد برخورد قرار گیرند، دیگر انتخابات منحصر به یک گروه اصولگرا شده است.

دیدار سخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی

در این دیدار دکتر داود باوند سخنگوی جبهه ملی ایران با ابراز خوشوقتی از آزادی دکتر رشیدی ابراز امیدواری کرد که ایران در شرایطی قرار گیرد که دیگر هیچ شهروندی به دلیل عقاید خود با محدودیت و زندان مواجه نگردد.

این دولت قادر به تامین رشد اقتصادی نیست
کمال اطهاری(کارشناس اقتصادی) در گفتگو با سارا سماواتی(روز)

 من می گویم جدیتی مطرح است که مورد پذیرش غرب هم قرار گرفته است. من از این جدیت صحبت می کنم که به نظر می رسد در سیاست جدید ایران بوجود آمده یا حداقل غرب آن را پذیرفته است. یعنی پذیرفته است که ایران در قصد توافق با غرب جدی است و ادعاهای جدیدش در واقع به رخ کشیدن توانایی های اش در کنار آن توافق است. من از نشانه ها به این تفسیر می رسم.

»در این انتخابات هم مانند دوره های پیش شرکت نمی کنم«

اطلاعیه استاد عبدالعلی ادیب برومند

با توجه به فقدان پیش شرط های لازم برای تحقق یک انتخابات طبیعی و دموکراتیک وبا عنایت به عدم شناخت من از نامزدهای اعلام شده ، دراین انتخابات هم مانند دوره های پیش شرکت نخواهم کرد.

آقایان، بس کنید!
محمد ملکی
سخنی با "داد"ستان دادگاه انقلاب اسلامی تهران

جناب آقای دادستان دادگاه انقلاب اسلامی تهران، من به عنوان یک شهروند ایرانی وظیفه ی خود می دانم عقیده ام را بگویم و روی آن تبلیغ کنم: شرکت در انتخابات فرمایشی و نمایشی تایید همه ی نابسامانی هاست، بیاییم این بار با تجربه‌گیری از گذشته، انتخابات را به یک تحریم فعال و هدفمند تبدیل کنیم و با اعتراض و عدم حضور پای صندوقهای رأی گیری به حاکمان بفهمانیم ملت ما هنوز سرزنده و فعال، مقاوم و هوشیار است و دیگربار فریب فریبکاران را نخواهد خورد.

اعلاميه مشترک ٩  حزب و سازمان
در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی:
دعوت برای تحريم انتخابات فرمايشی!
با تحريم فعال انتخابات فرمايشی،

جنبش اعتراضی عليه استبداد را پرنمودتر کنيم!

دكتر علی رشیدی آزاد شد

دكتر علی رشیدی، هموند شورای مركزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران، از اقتصاددانان برجسته كشور و بنیانگذار انجمن اقتصاددانان ایران، كه در تاریخ ١٣ آبان ١٣٩٠، به جرم گزارش عملكرد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در طی سه دهه گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی،‌ تشویش اذهان عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و البته عضویت و فعالیت در جبهه ملی ایران بازداشت شده بود، از زندان آزاد شد.

 دفتر مردمداری جبهه ملی ایران

سفیر سابق آمریکا در ناتو: غرب به دنبال مذاکره جدی با ایران نبوده است
محمد امینی

آقای هانتر می گوید که حتی اگر ایران به توانایی ساخت سلاح اتمی دست پیدا کند، همسایه‌های عرب این کشور به دنبال ساخت چنین سلاحی نخواهند رفت.

گفتگوي محمود جعفری ازتارنماي جبهه ملی ایران- اروپا با كورش زعيم

ظرف ماههای اخیر نوشته های مشکوکی بر علیه شما وفعالان برجسته جبهه ملی ایران منتشر گردیده است. تارنمای جبهه ملی ایران- اروپا برای روشن شدن این حرکات وافشای آنان بر آن شد که با شما مصاحبه ای انجام دهد ... سازمانهاي پشتيبان اين افراد چه در درون نظام و چه آنها كه اكنون خود را اپوزيسيون مي خوانند ... نگرانند كه سازماني خوشنام و محبوب مانند جبهه ملي ايران وجود داشته باشد و اشخاصي درون آن فعال باشند كه مواضع بسيار علمي، عملي، روشن و قطعي و جهان پسند داشته باشند و بدانند به كجا مي روند و اينكه كشور بايد چگونه اداره شود. اين مقايسه براي كساني كه منافع ملي را در چارچوب بلند پروازي ها و هدفهاي شخصي خود ارزيابي مي كنند، يك كابوس است ...

به آنهايی که بر طبل جنگ میکوبند صراحتا ميگوييم:
ملت ایران صلح میخواهد و آزادی

جمهوری اسلامی قصد دارد برنامه هسته ای خود را تا قابلیت ساختن بمب اتمی برساند و از این راه موجودیت خود را تثبیت نماید. با این وجود برکناری جمهوری اسلامی را جبهه ملی ایران تنها حق منحصر به فرد ملت ایران میداند که میتواند از راه گسترش مبارزات سیاسی، نافرمانی مدنی، تظاهرات سراسری در خیابانها، در کارخانه ها و اعتصاب عمومی میسر گردد. جبهه ملی ایران هرگونه حمله و مداخله نظامی بیگانگان را قویا محکوم میکند. جنگنده های آمریکا و اسرائیل بر ایران نقل و نبات نخواهند ریخت. تجربه بمبارانهای ناتو در سربستان و لیبی نشان داد که آنها کشور را ویران خواهند کرد. از چنان بمب باران ها تنها صنایع نظامی آمریکا و حاکمیت جمهوری اسلامی سود خواهند برد و نه ملت ایران ...

جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

پاسخی به: "جبهه ملی فقط یک خاطره است"
جمال درودی

چندی پیش نامه ای سراسر تحریف شده تاریخ، انتشاریافت با عنوان "جبهه ملی فقط یک خاطره است" از طرف شاخه ای انشعابی از "حزب پان ایرانیست " که میتوان گفت افراد آن بقایای حزب فاشیستی "سومکا" می باشند. من برای آن کذب نامه کوچکترین ارزشی قایل نیستم وتصمیم نداشتم بدان پاسخی دهم ولی چون درآن به مسائل تاریخی اشاره شده بود فکرکردم سکوت را بر رضایت تعبیر خواهند کرد.لذا به اجبار بطوراختصاربه قسمتهایی ازمسایل تاریخی وتحریف شده درآن نامه اشاره می کنم ...

 انقلاب بهمن ۵۷؛ چرا روحانیت بازیگر اصلی انقلاب شد؟
 بهروز کارونی

«بعد از اصلاحات ارضی، جامعه سنتی که بيشتر در شهرهای کوچک و روستاها پراکنده بود به علت از دست دادن امکانات زيست به مرکز پناه برد و تهران و شهرهای بزرگ دارای حاشيه مهاجرنشين شدند که بيشتر از روستاها و اهالی شهرهای کوچک آمده بودند و اين تضاد سنت و مدرنيته در شهرهای بزرگ به خصوص تهران متمرکز شد. به همين دليل وقتی که آقای خمينی و روحانيت انقلابی که دراين جامعه سنتی شبکه های بسيار بزرگی داشتند توانستند اين بخش جامعه را عليه جامعه مدرن به حرکت دربياورند، جامعه مدرن به دلايلی يارای مقاومت در برابر اين حرکت را نداشت و اين موضوع، فقط سياسی نبود.»

واقعیت های انقلاب ۵۷
فرهنگ قاسمی

واقعیت این است که در این شرایط ، اگر این گره گشودنی است، بوسیله مشارکت آزادانه مردم سرانجام خواهد گرفت و اگر معضلات آن از راه احترام به آزادی و مشارکت شهروندان، گشوده نشود جامعه شکست خورده و نیروی سازندگی و رمق ایستادگی در برابر استبداد را نخواهد داشت و قدرت رزمندگی خود را از دست داده است. راه رهایی از این شکست و سستی و بی‌ رمقی، همت فکری و عملی راسخ زنان و مردان آزادی خواه و متعهد به حقوق انسانی می‌ تواند باشد.

بیانیه ۴۰۲ نفر از شخصیت ها و فعالان سیاسی و مدنی در مشارکت با
کمپین رهایی میرحسین موسوی ، مهدی کروبی و زهرا رهنورد
میرحسین موسوی ، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را آزاد کنید
نظام ولايت فقيه در تدارک عيد قربان ديگری
رضا آذرخش

‫بيست و سه سال بعد از جنگ هشت ساله ای که ... طبق آمار وزارت امورخارجه بريتانيا هزينه آن معادل ۶۲۷ ميليارد دلار وهزينه بازسازی ويرانی های بازمانده از جنگ ۴۵۲ ميليارد دلار بود. و طبق آمار دولت ايران ۲۱۳۰۰۰ کشته، ۳۳۵۰۰۰ معلول، ۷۰۰۰ مفقود الاثر و صد ها هزار سرباز و بسيجی معلول روانی که هنوز دچار ناراحتی های روانی بازمانده از جنگی هستند،...بار ديگر شبه جنگ ديگری به اراده جانشين خمینی در آسمان ميهن ما در حال شکل گيری است.

پیام مهندس حشمت الله طبرزدی از زندان رجایی شهر کرج
در محکوم کردن گزینه ی حمله نظامی از سوی قدرتهای غربی

اگر مردم ایران بخواهند سرزمینشان با جنگ نابود نشود باید خود برای رهایی از چنگال دیکتاتوری حاکم اقدام کنند در غیر اینصورت با صحبت های غیر مسئولانه و تهدید آمیز آقای خامنه ای در نماز جمعه که به صورت علنی تمام جهان را به جنگ با ایران دعوت کردند ، امیدی برای رسیدن ایران به دموکراسی از طریق جنگ امیدی واهی است .

وقتی‌که سرشکنجه‌گر مخالف شکنجه می‌شود
پیرامون مصاحبه ی پرویز ثابتی با صدای امریکا
یداله بلدی
• مدیر امنیت داخلی ساواک پس از ۳۳ سال سکوت را شکست و در برنامه «افق» صدای امریکا شرکت کرد و مطالبی را پیرامون عمل‌کرد ساواک و مخالفین رژیم شاه ابراز داشت و در این گفتگو زیرکانه و ناصادقانه پاسخ پرسش‌ها را به مسیر دیگری کشاند و به انکار و تحریف واقعیات پرداخت و ساواک را از اتهامات وارده تبرئه کرد و مخالفین را تروریست و خرابکار نامید .
رزمایش «سوسمار بی‌باک»؛

 تمرین حمله احتمالی به سواحل ایران
 رضا تقی زاده
دو روز پس از آغاز رزمایش نیروی زمینی سپاه در مناطق جنوبی ایران، موسوم به «حامیان ولایت»، نیروی دریایی آمریکا، از روز دوشنبه ششم فوریه، رزمایش گسترده‌ای را با شرکت ۲۰ هزار نیروی رزمی، و همراهی واحد‌هایی از بریتانیا، فرانسه، هلند و ایتالیا، در سواحل شرقی این کشور آغاز کردند. رزمایشی که هدف اعلام نشده آن ظاهراً پیاده کردن نیروهای واکنش سریع در سواحل شمالی و جنوبی خلیج فارس است.

فاجعه

 نزديک است

ملت ايران در روند فاجعه ای ديگر

همچون سالهای ١٩١٧ - ١٩١٩

رضا آذرخش 

   شوربختانه مقامات مسؤل اعم از رهبر، رئيس جمهور و مجلس فاقد شهامت و شجاعت لازم برای درک واقعيات هستند و با دشنام گويی و ندانم کاری های خود هر روز کشور را به فاجعه نزديک تر ميکنند بدون اينکه توانايی آن را داشته باشند که گستردگی فاجعه را درک نمايند.

آغازي بر پايان حاكميت دوگانه در فلسطين
«حماس» ریاست دولت را به «عباس» سپرد

حسين موسوي

بهار عربی؛ حماس تغییر جهت می‌دهد؟
حبیب حسینی فرد

گروه‌های فلسطینی‌ و از جمله حماس هم گرچه به طور مستقیم در معرض بهار عربی نبوده‌اند، ولی از پیامدها و تاثیرات آن در امان نمانده‌اند. یارگیری‌های جدید، فرونهادن اتحادهای پیشین با برخی از کشورهای منطقه و نیز بازخوانی مشی و رویه سیاسی تا کنونی از مهم‌ترین تاثیرات یادشده بوده است.

جبهه ملی ایران

نزدیکی این دو سازمان بزرگ فلسطینی را به ملت فلسطین تبریک میگوید. باشد که از این همکاری اتحادی پایدار برای دفاع از منافع ملت فلسطین فرا آید.

در تکاپوی همایشی ممکن
 گفتگو با دکتر فرهنگ قاسمی

سیروس ملکوتی

 به هر روی، اگر قرار است گروهی به تنهایی یا با دیگری، اقدامی برای انحلال جمهوری اسلامی بکند شایسته است آن را با شفافیت کامل و به عنوان یک قرارداد اجتماعی و با ضمانت اجرایی ارائه دهد...-شایسته این است که ما ایرانی ها از رقابت سالم، به تفاهم و از تفاهم، به قراردادها و تعهدات اجرایی در سطح ملی برسیم و این کار را بدون دخالت عوامل خارجی انجام دهیم .

نقش ویرانگر ملی – مذهبی ها در گذشته

 و نقش سازنده آنان در آینده ایران

مهدی مظفری

ملی – مذهبی ها به جای بازگشت به مصدق، مصدق را ملی – مذهبی کرده اند و عکس او را بعنوان نماد یک شخصیت ملی – مذهبی در صفحات تبلیغاتی خود نصب کرده اند. این کار نه تنها تحریف تاریخ و دستبرد شخصیتی است.

دیكتاتورهای افتاده نباید اعدام شوند!

كورش زعیم

زمان دیكتاتورها پایان یافته و همه آنها باید یا ملتهای خود صلح و كناره گیری كنند، و دولت های بعدی باید امنیت آنها را تضمین نمایند. در غیر اینصورت، در رویارویی با ملت خود دچار كینه و انتقامجویی خواهند شد، و یا با دخالت جامعه جهانی مانند دیكتاتورهای یوگوسلاوی و كامبوج و ساحل آج بقیه عمر خود را در زندان لاهه خواهند گذراند. من راه دیگری در طالعشان نمی بینم.

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا درباره لزوم اتحاد در اپوزیسیون

جبهه ملی ایران سازمانیست جمهوری خواه که با پیروی از راه مصدق خود را عضوی با حقوق برابر با دیگر اعضای اپوزیسیون میداند و برای رهایی و بازسازی ایران، همدلی و همکاری با تمام جریانهای سیاسی دمکرات را ضروری می شمارد. جبهه ملی ایران در راه ایجاد اپوزیسیونی توانا، پیکارگر و نقش آفرین برای نجات میهن دربند از هر کوششی فروگذار نخواهد کرد.

دكتر هرميداس باوند، عضو شورای عالی جبهه ملی ایران، در گفتگو با فرارو:
مذاكرات می‌تواند روزنه‌ای برای خروج از بن بست باشد

منافع مملکت اقتضا می کند در این شرایط تصمیمات هوشمندانه و خردمندانه ای گرفته شود. شرایط كنوني اقتضا می کند قبل از اینکه به مرحله سخت افزاری کشیده شود سعی شود از طریق مذاکرات دیپلماتیک موجب تعدیل یا تغییر وضع موجود شوند.

دکتر رشیدی و فاجعه اقتصادی
مرتضی کاظمیان
همزمانی حبس دکتر رشیدی، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 و رییس انجمن اقتصاددانان ایران
با رشد افسارگسیخته بهای ارز و طلا در ایران

حرکت به سوی جنگی ناخواسته در خلیج فارس
با افزایش تنش سیاسی میان ایران و غرب خطر جنگ شدت گرفته است. بنا به تفسیری در روزنامه آلمانی "تاتس" انتخابات آمریکا امکان توافق در مذاکرات اتمی در سال ۲۰۱۲ را ناممکن کرده و هر گونه خطایی می‌تواند آتش جنگ را شعله‌ور کند.
رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی را آزاد کنید
نامه محرمانه دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی به رهبر جمهوری اسلامی سرگشاده شد

حذف آشكار یاوران انقلاب و بار كردن عناوین غیرواقعی و توهین‌آمیزی چون " سران فتنه " برای كسانی كه بهترین سال‌های جوانی خود را برای برپایی انقلاب و تثبیت نظام هزینه كرده‌اند، با كدام توجیه می‌تواند در راستای تقویت نظام و آرمان‌های انقلاب ارزیابی شود...

گفتگوهای جمشيد اسدی با چهره های ملی درباره انتخابات

این بار با آقای رضا عليجانی

تا شرایط ایران به گونه ای نباشد که فعالان سیاسی به مجریان انتخابات اعتماد داشته باشند  که رایی که اعلام می شود همان رای درون صندوق هاست ، عقل سلیم اقتضا می کند که به هیچ وجه در انتخابات شرکت نکنند. در حاکمیت نیز اینک عزمی برای گشودن فضا به چشم نمی خورد.

 درمقابل شقاوتهای حکومت فریاد اعتراض برآورید

حشمت تبرزدی

من از اعتراض سردار حسین علایی، روحانیون معترض و همه کسانی که همانند علایی اعتراضشان را به هر شکل مسالمت آمیزی اعلام می کنند, حمایت میکنم. آنان باید بدانند که مردم ستمدیده ایران نیز آنان را فراموش نخواهند کرد.

درخواست رسانه های پانترکیستی وابسته به جمهوری آذربایجان از جمهوری اسلامی

 برای اعدام روزنامه نگار ایرانی، پیمان پاکمهر

 

آذربایجان به دو "پیمان" خود افتخار می‌کند

امین موحد

احسان هوشمند، پیمان پاکمهر، دکترعلی رشیدی, مهندس حمید رضا خادم، عبدالفتاح سلطانی، رضا شهابی، عبدالله مومنی، حسن اسدی زیدآبادی، علی جمالی، علی ملیحی، کیوان صمیمی، حشمت و ابولفضل تبرزدی، ارژنگ داودی، شاهین زینعلی، ابوالفضل عابدینی، حسین رونقی ملکی و دیگر زندانیان سیاسی را آزاد کنید!

 

ملیت، هویت و فدرالیسم

احسان هوشمند

(محقق ملی و پژوهشگر مسائل قومی)

مردم فکر خودشان را از امروز بکنند،
شرایط اقتصادی روز به روز بدتر خواهد شد

از کجا معلوم اگر دولت درآمد نداشته باشد همه سپرده‌های مردم را برندارد
گفتگوی "خودنویس" با جمشید اسدی

با امنیتی کردن ممکن است بتوان مردم را برای مدتی ترساند اما بعد فروشنده می‌گوید که فروش ارز برای من جرم و جریمه  دارد و حاضر نیستم به قیمت هفته قبل ارز بفروشم و به قیمتی می‌فروشم که ارزش به جان خریدن این مجازات و تنبیه را داشته باشد. بنابراین نتیجه پلیسی کردن تنها افزایش قیمت خواهد بود.  البته این را در نظر بگیرید که خود آقایان یا بسیاری از آنها از این امر سود خواهند برد.

بیانیه گروهی از هموندان شورای مركزی جبهه ملی ایران:
كشتن فرزندان دانشمند یك ملت، جنایت علیه بشریت است

آن ترسوهایی كه مبارزه با سیاست خارجی غلط یك كشور را با كشتن دانشمندان ملت آن كشور انجام می دهند با فرقه های تروریستی همچون القاعده چه تفاوتی دارند؟ آیا هوشمندی آنها هم در همان حد است؟

 شوراي نگهبان در جايگاهي نيست كه صلاحيت افراد را براي ورود به مجلس تعيين كند

جواد طاعت

اگر ١٥٠ كانديدايي كه راي مي آورند توسط شوراي نگهبان از گردونه انتخابات حذف شوند،‌تركيب مجلس به طور كامل تغيير خواهد كرد.اين در حالي است كه شوراي نگهبان بيش از ١٥ برابر اين ميزان در برخي انتخابات را رد صلاحيت كرده است؛ پيامد نهايي اين موارد اين خواهد شد كه مجلس از هويت اصلي خود خارج مي شود و به يك مهر پلاستيكي تبديل مي شود كه به تاييد مصوبات حاكميت مي پردازد و شكلي ظاهري از دموكراسي را جايگزين حاكميت ملي مي كند.

انتخابات و آزادی رهبران جنبش سبز

 مرتضي كاظميان

٣٠٠ روز از حبس رهبران جنبش سبز می گذرد؛ هم‌زمان یک فعال سیاسی (از اعضای حزب اعتماد ملی) خبری را در صفحه‌ی فیس بوک خود منتشر می کند. این عضو ستاد کروبی، مدعی "رفع حصر محتمل" آقایان مهندس میرحسین موسوی و حجت الاسلام مهدی کروبی و نیز خانم دکتر زهرا رهنورد می شود. خبر به دلایل مختلف، در صدر اخبار برخی رسانه‌ها قرار می‌گیرد. قصه چیست؟

قریب به ۰۰۰ ۸۰۰ فقره نقض حقوق بشر،۶۰۰ نفر اعدام

فرهنگ قاسمی

بر اساس آمار استخراج شده از گزارشات ماهانه هرانا در سال ۲۰۱۱ تعداد موارد نقض حقوق بشر در نظام جمهوریِ اسلامی ایران قریب به ۸۰۰۰۰۰ فقره است، در همین سال تقریبا ۶۰۰ نفر در ایران اعدام شد‌ند، بیش از ۴۰۰۰۰ کارگر از کار بیکار شدند. آمار و گزارشات حاکی هستند که در این سال بیشترین تجاوزات به حقوق زندانیان اعمال شده است، تجاوزات حقوق صاحبان اندیشه در ردیف دوم و در ردیف سوم و چهارم حقوق کارگران و دانشجویان قرار می‌ گیرند.

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا در محکومیت قتلهای دانشمندان هسته ای ایران

گرچه جبهه ملی ایران مسئولیت این رویدادهای ناگوار را نخست بعهده مقامات دولتی، اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی میداند که بجای سیاست همزیستی مسالمت آمیز با تمام کشورهای جهان، دشمن تراشی کرده و با سیاستهای ماجراجویانه خود بدست سازمانهای اطلاعاتی و آدمکش بیگانه بهانه میدهند که با چنین روشهای ضد انسانی منافع خود را اعمال نمایند، ولی ملت ایران هرگز این فجایع را از حافظه تاریخی خود نخواهد زدود و در اولین فرصت مسببین و آمرین این قتلها را به پاسخگویی بر خواهد خواند.

بیانیه پلنوم جبهه ملی ایران- اروپا، پلنوم پروانه و داریوش فروهر
(لاهه، ششم آذرماه ١٣٩٠)

جبهه ملی ایران در انتخابات مجلس نهم شرکت نخواهد کرد و به ملت آزادیخواه ایران نیز توصیه نمی کند که در این انتخابات شرکت کند. انتخابات آزاد و عادلانه حکم پاشنه آشیل حکومت جمهوری اسلامی را دارد. در جمهوری اسلامی با قوانین کنونی هیچگاه انتخاباتی که ملت بتواند اراده آزاد خود را با برگه رای اعمال کند، ممکن نخواهد شد.

سخنان كورش زعیم در انجمن دوستی ایران و تاجیكستان

برای كمك به پیشرفت تاجیكستان نمی توانیم به دولتها تكیه كنیم، زیرا آنها منافع ملتهای خود را درك نمی كنند، ما مردم خود باید همت كنیم. ما ایرانیان باید فعالیت های اقتصادی و فرهنگی خود را در تاجیكستان افزایش دهیم، انگار كه پاره ای از ایران و وطن ماست، زیرا بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی ماست.

انتخاب های انجام شده در نظام ولائی

‫از هموطنانم به ‏ويژه نسل سوم تقاضا مى‏كنم نگذاريد بار ديگر حكومت‏گران مانند سی سال گذشته هر طور مى‏ خواهند نمايش انتخابات را روى صحنه بياورند. بايد مردم ما به ويژه نسل جوان و دانشجويان با درس آموزی از گذشته عدم شركت در انتخابات نمایشی را به يك تحريم فعال و هدفمند تبديل كنند. مردم و معترضين به چنين انتخاب‏ هایی كه سه دهه در نظام ولايى تجربه شده، باید با هوشیاری و ایستادگی خود این پیام را به حكومت‏گران و ذوب ‏شدگان در ولايت و آن‏ها كه آرزوى بازگشت به "دوران طلايى" دارند برسانند که با اعتراض و تحریم فعال انتخابات نشان میدهیم که فقط در یک انتخابات آزاد، عادلانه و سالم که با حضور نمایندگان تمامی ایرانیان برگزار شود، شرکت خواهیم کرد...

انتخابات نهم مجلس و بحران مشروعیت در نظام اسلامی
گفت و گوی رادیو بین المللی فرانسه با فرهنگ قاسمی

تا دوماه دیگر، یعنی ۱۲ اسفند ماه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار میگردد.اکثریت قریب به اتفاق احزاب و گروه های اپوزیسیون داخلی این انتخابات را تحریم کرده اند.چالش های عمده ناشی ار انتخابات پر مناقشه ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ جمهوری اسلامی را با یک بحران سیاسی بزرگ و بی سابقه روبرو ساخته است.بحران مشروعیت نظام اسلامی حاکم بر ایران در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی موضوع میز گرد رادیوئی امشب را تشکیل می دهد...

‫بیانیه شماره ۲همبستگي براي دموكراسي و حقوق بشر در ايران

"همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران" طبق قوانين کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به ثبت رسیده است و هیچگونه نماینده یا نمایندگی در هيچ كشوري ندارد. برپا کردن هر گونه کنفرانس، کنگره يا هر نوع گردهمايی با اين نام خلاف اصول اخلاقی و سیاسی مي باشد. مسئولان همبستگي در درون ايران هم بارها اعلام كرده اند كه هيچ نمايندگي در برونمرز ندارند. از دوستان و همرزمان خواهش مي شود كه با توجه به محدوديت هاي همبستگي در درونمرز، از اعلام ارتباط با فعالان همبستگي در ايران خودداري ورزند...

جستاری کوتاه در تاریخ موجودیت کردان و نقش آنها در پایداری و استقلال ایران

دراینکه تبعیض قومی ، جنسیتی و بی عدالتی و نابرابری های اجتماعی و اقتصادی وجود دارد حرفی نیست ولی راه حل منطقی هم جداخواهی نیست . به باور من راه انتخابی اینان برای رفع این تبعیض ها به ترکستان است گریز بد امان بیگانه است و در راستای رضایت استعمار و برانگیختن ستیز قومی و به کژراهه کشاندن جنبش مدنی و مردم سالاری خواهی ایران ، به شور زار جنگ قومیت هاست .، تا شاید از آب گل آلوده ماهی باب میل استعمار را صید کنند ولی بهتر است بدانند با همه نامرادیها و سختیها و تبعیض های موجود ، دیری است در کوچه های باور مردم درها بر روی هرزه گردان وابسته ازهر قماش بسته است...  /   حسین شاه اویسی

ابوالفضل قدیانی از اوین: جانمان را برای انقلاب نگذاشتیم که امروز بر کشور سلطنت کنند

اعمال استبدادی و خودکامگی از سوی جنابعالی، نظام بر آمده از انقلاب اسلامی را به فرسودگی و آستانه فروپاشی کشانده است، اگر در پی راه و علاج هستید چاره کار در تغییرساختار ریاستی به پارلمانی و یا تغییرات صوری دگر نیست، بلکه علاج کار در این کشور در آن است که جنابعالی از این قدرت دست کشیده، عشق به قدرت را از دل بیرون کنید...

آغاز سال ‫۲۰۱۲ ميلادي را تبريك گفته و سالي سرشار از تندرستي و پيروزي آرزو داريم.

 به اميد سالي كه در آن هيچ كودكي سر گرسنه زمين نگذارد. هيچ انساني بي سر پناه، هيچ كشوري در جنگ وخون و هيچ مادر و پدري داغدار جوانش نباشد،

 به اميد ايراني آزاد، آباد و سربلند.

شورای عالی جبهه ملی ایران - اروپا


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .