بايگانی بيانيه ها و ديدگاهها - ۲۰۱۱


با تمرکز پیکار علیه خامنه‌ای خطر جنگ را دفع کنیم

اگر جنگ نمی‌خواهیم، اگر نمی‌خواهیم که اسرائیل و آمریکا به ایران حمله کنند، اگر خواهانِ دفع همیشگی خطر جنگ و پایان دادن به وضع خصومت آمیز کنونی هستیم، بیائیم شمشیر آزادی و عدالت را علیه نظام استبدادی کشور خودمان تند و تیز کنیم. علیه جنگ طلبانِ حاکم بر ایران پیکار کنیم. یعنی به جای پریدن به این و آن، یا فریادِ اعتراض علیه آمریکا، برکناری حاکم اصلیِ نظام را، برافتادنِ علی خامنه‌ای و عوامل و شرکایش را فریاد کنیم...

جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند

جبهه ملی ایران در هیچ انتخاباتی که آزاد و سالم نباشد شرکت نمیکند. جبهه ملی ایران در حال حاضر تحت فشار حکومت , امکان صدور بیانیه و یا تشکیل جلسه را ندارد و دو عضو جبهه ملی ایران دکتر علی رشیدی و مهندس حمید ‫رضا خادم در اسارت این رژیم بسر میبرند.

بخشی از بیانیه های جبهه ملی ایران در مورد عدم شرکت در انتخابات فرمایشی رژیم اسلامی در سالیان اخیر ...

تحریم همگانی نقشش بیشتر از این است که رژیم را به پای سقوط ببرد!

.در بیت آقای خامنه‌ای فهرست نمایندگان تهران تنظیم شده است، ابلاغ هم شده است که این ها باید بیشتر از همیشه رای برایشان نوشته شود. طوری شده است که بسیاری از محیط‌های دانشگاهی هم از این امر آگاهند و آقای خامنه‌ای را دست می‌اندازند که این آقا ادای شاه سابق را در می آورد، دستگاه ساواک آن موقع فهرست نمایندگان را تنظیم میکرد و به عرض می‌رساند و تصویب می شد و به اجراء در می‌امد، اما به قول آنها «قبای آن شاه هم برای این آقا خیلی گشاد است.» /  ابوالحسن بنی‌صدر در گفتگو با رادیو عصر جدید

سرکوب ها و کشتارهای روزافزون برای تاراج دلارهای نفتی و گازی

پیام کمپین هنرمندان و نویسندگان و کنشگران حقوق بشر

افزایش فشارها به مبارزان دربند و برون بند، همراه است با کوشش برای به انحراف کشاندن افکار عمومی و نیروهای ناخرسند "غیرخودی"، و نیز ناراضیان "خودی". داده های پراکنده از رسانه های درون و برون مرز، نشان از لرزه های آشکار در رده های گوناگون اداری-لشکری "نظام ولایی" دارند.

پیام شادباش برای زایش عیسا مسیح و سال 2012 میلادی به هم میهنان مسیحی در سراسر جهان

 بزرگداشت زایش حضرت عیسا برای ما ایرانیان كه پشتوانه تاریخی و فرهنگی آن را به جهان هدیه كرده ایم، معنایی بس ژرفتر از بزرگداشت یك پیامبر مسالمت جو و مردمی دارد. میلاد مسیح نماد قدرت فرهنگی ونفوذپذیری اندیشه خداشناسی انساندوستانه و زیبای ایرانی است. افسانه زیبای پاكی مادر پیامبر، فرستادن سه سفیر از سوی ایران به پلستین برای پشتیبانی مالی و نظامی از مادر مقدس حضرت عیسا، نگهداشت آیین های ایرانی در مراسم مذهبی مسیحی و برپایی كلیساها و مسجدها بر روی مهرابه های ما در سراسر آسیا و اروپا، نشانگر بنیادی بودن اندیشه ایرانی در فرهنگ غرب است.

افزایش فشار بر اعضا و هواداران جبهه ملی در کشور

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در طی دو ماه اخیر با احضار، بازداشت و تهدید اعضا و هواداران جبهه ملی ایران فشار بر این حزب سیاسی منتقد دولت را افزایش داده است.

حملهُ نظامی و طرفدارانش

  رامین کامران

از آنجا که خودشان و بهتر از خودشان، اربابانشان، میدانند که برای دخالت خارجی زمینه سازی لازم است و چنین دخالتی باید با تأیید صریح یا ضمنی ایرانیان یا لااقل گروه قابل توجهی از آنان، همراه باشد، در پی ضربه زدن به روحیهُ مخالفان جنگ هستند تا انگیزه و همت مخالفت را در آنها بکشند و شعارهای تبلیغاتی خود را به خورد همه، چه ایرانی و چه غیرایرانی، بدهند.

حاصل تجاوز به عراق این شد که آمریکا عراق را در کام خشونت رها کرد و رفت!

 ابوالحسن بنی‌صدر در گفتگو با رادیو عصر جدید

دو سال پشت سیم‌خاردارهای چهار لایه اشرف؛ «فقط می‌خواهم فرزندم را ببینم». گفتگوی گلناز اسفندیاری با ثریا عبداللهی، مادر یکی از ساکنان اردوگاه اشرف

با توجه به اینکه من الان دو سال است اینجا هستم. از طریق کسانی که از سازمان فرار کرده‌اند، چه کسانی که در سال‌های گذشته فرار کرده‌اند و چه کسانی که در طول این دو سال گذشته که ما اینجا بوده‌ایم فرار کرده‌اند، من فهمیدم که بچه من زیر فشار جسمی و روحی خیلی شدیدی قرار دارد. نه تنها فرزند من؛ بلکه بچه‌هایی که خانواده‌هاشان اینجا هستند، و نمی‌گذارند که به هیچ عنوان ما فرزندانمان را ببینیم.

درگذشت دکتر احمد مهراد

با اندوه فراوان آگاهی یافتیم که دکتر احمد مهراد پس از یک دوره بیماریِ چندین ماهه در ‌تاریخ هفتم دسامبر ۲۰۱۱ در ۷۴ سالگی در بیمارستانی در شهر برلن بدرود زندگی گفته است.

جبهه ملی ایران-اروپا درگذشت دکتراحمد مهراد، عضو دیرینه جبهه ملی ایران، مورخ، استاد دانشگاه و پژوهشگر خستگی ناپذیر را به همه ملیون ایران تسلیت می گوید. روانش شاد و یادش زنده باد.

جبهه ملی ایران-اروپا:

یلدا جشن پیروزی نور بر اهریمن بر همه ایرانیان خجسته باد!

 

یلدا، جشن امید – یادگار کهن ایرانشهر

دکتر آیدین پورمسلمی

یلدا نقطه تقابل و تعامل مهرکيشی و دین زرتشت
حسين زندی

بیانیه ۳۹ زندانی سیاسی: گرم کردن تنور این انتخابات تقابل با آرمان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است

سی و نه  زندانی سیاسی منتقد کشورمان با صدور بیانیه‌ی جدیدی در باره انتخابات آتی مجلس، ضمن اشاره به این مساله که انتخابات قانونی، سالم و آزاد را مظهر مردم سالاری می دانند تاکید کردند که این انتخابات هیچ شباهتی با انتخابات مطرح شده در قانون اساسی کشور که هدف آن اعمال حاکمیت مردم است ندارد و در هیچ کجای دنیا هم چنین انتخاباتی آزاد، سالم و مبین حاکمیت ملی تلقی نمی شود.

جبهه ملی ایران - اروپا و آمریکا:
جان زندانیان سیاسی دکترعلی رشیدی, مهندس حمید رضا خادم و رضا شهابی در خطر است

جبهه ملی ایران به خاطر کارنامه سیاه جمهوری اسلامی در مرگ زندانیان سیاسی در زندانها٬ نگرانی عمیق خود از وضعیت جسمی دکتر رشیدی٬ مهندس خادم و همچنین رضا شهابی، فعال کارگری، ودیگر زندانیان سیاسی را اعلام میدارد و خواستار رسیدگی فوری به وضعیت پزشکی آنان میباشد.

قدرت از آن مردم است و سرانجام مردم تصمیم گیرنده اصلی خواهند بود

محمد مصطفایی

عقیده دارم در اين برههء حساس از زمان، تنها راه رسیدن به آزادی و دموکراسی، اتحاد، همبستگی و هم گرایی گروه های مختلف سیاسی و غیر سیاسی است.

بیگانگی ملی و خرد واژگونه سیاسی در سیاست خارجی ایران
رضا سیاوشی
مقایسه رویاروئی دو دیدگاه از نقش ژئوپولیتیک ایران در منطقه و جهان

چگونه است که این بالاترین جواهر(غنی سازی) را هیچ کدام از کشورهائی که با سرعت در حال پیشرفت هستنند، مانند کره جنوبی، تایوان، ترکیه و مالزی نمی خواهند، اما رژِیم هائی مانند کره شمالی و صدام حسین و قذافی که کشورشان را به روز سیاه انداختند طلب میکنند. این بیگانگی ملی و خرد واژگونه سیاسی نیست؟

الحاق برخی مناطق کشور به حوزه منافع ملی چین، خیانت رسمی حکومت به استقلال ایران

ناکارآمدی حکومت ایران در حوزه‌های داخلی و خارجی و غیرقابل مهار شدن تحریم‌های اقتصادی و بحرانهای سیاسی، نظامیان حاکم بر کشور را وادار ساخته تا آخرین بخش‌های باقیمانده از استقلال ملی ایران را نیز به چینی‌ها واگذار کنند تا شاید با قرار گرفتن در تحت الحمایگی مطلق این کشور بتوانند اندکی عمرحاکمیت خودکامه خود را بیشتر سازند.

از قدرت آیت‌الله خامنه‌ای تا سرنوشت احمدی‌نژاد
گفتگوی سعید برزین با حسین قاضیان

حسین قاضیان جامعه شناس ایرانی است که سه سال را در زندان گذرانده و یک سال از آن را در سلول انفرادی. او در نظرسنجی و حوزه جامعه شناسی سیاسی، جنسیت و فرهنگ تخصص دارد.در ۱۳۸۱ و بدنبال انتشار یک نظر سنجی که در همکاری با موسسه گالوپ صورت گرفت، دستگیر و به اتهام "همکاری با دشمن متخاصم" به زندان فرستاده شد. او یک سال پیش به دانشگاه سیراکیوز نیویورک رفت تا با عنوان محقق میهمان کار کند. در محافل دانشگاهی از او به عنوان تحلیلگری واقعگرا یاد می شود.

باردیگر در برابر یک بزنگاه سرنوشت ساز تاریخی قرار گرفته ایم
ارژنگ داودی
از گزارشهای فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

‫از زندان رجایی شهرنقد ۴ دخمه ۱۲ سیاهچال ۲۹ دستان امیدوار خود را به سوی راهیان آزادی ، دموکراسی و عدالت دراز نموده و صمیمانه از همگان دعوت می نماید که در مسیر همبستگی تمام عیار برای تدارک خیزش نهایی علیه تمامییت رژیم خودکامه مافیای فقیه گامهای استوار خود را هماهنگ نمایند.

میر فطروسها و داستان مزدوری

اشکان رضوی

ملت ایران نیازمند چنین انسانهای که بخواهد برای آنان دلسوزی کند، نیست . و سالهاست که راه خود را از مواجب بگیران جدا نموده و متوهمان تعیین تکلیف و نسخه پیچی شوکران برای ملت بدانند و آگاه باشند که سایه شوم آنان به مراتب سنگین تر از هر مصیبت دیگری برای ملت خواهد بود.

شیرین عبادی: از زیر استثمار آمریکا بیرون آمدیم، زیر استثمار چین رفتیم

شيرين عبادی برنده‌ی ايرانی جايزه نوبل صلح سخنانی را درباره‌ی وضعيت حقوق بشر در چين ايراد کرد و سپس به شدت از سياست خارجی اين کشور در قبال ايران انتقاد کرد و گفت: « فکر می کنيد چرا چين، از حکومت های غير دمکراتيک حمايت می کند؟ برای اينکه منافع ملی آنها را غارت می کند.»

تالش، امروز از تو کمک می‌خواهد، ایران!

ما تالشی‌ها افتخار می‌کنیم که ریشه‌مان ایرانی است و خودمان را از ایران و وطن تاریخی‌مان نمی‌توانیم جدا تصوّر کنیم. به رغم همه‌ی تعقیب‌ها و سرکوب‌ها، محبّت به ایران در دل‌های ما ابدی است. اما جای تأسف دارد که چنین محبّتی را از طرف حکومت ایران در قبال خودمان مشاهده و احساس نمی‌کنیم. با در نظر گرفتن تمامی این‌ها، ما امروز مملکت ایران و حکومت آن را به دفاع از مردمِ مظلوم تالش و ریش‌سفیدِ این ملت، نوروزعلی محمداف، فرا می‌خوانیم. ملتت [مردم‌ات] امروز از تو کمک می‌خواهد، ایران».

بمناسبت سالروز ٢١ آذر ١٣٢٥، روز بازگشت آذربایجان به ایران

پاسخ ستارخان، سردار ملی به پیشنهاد کنسول روس (پاختیانوف) که می‌خواست با زدن بیرق روسیه سر در خانه ستارخان او را در حمایت دولت روسیه قرار دهد:  " ژنرال کنسول، من می‌خواهم که هفت دولت به زیر بیرق دولت ایران بیایند. من زیر بیرق بیگانه نمی‌روم و مرگ را ترجیح میدهم."

 
سیدجعفر پیشه وری:  "نجات و سعادت ملت میهن من در پیشرفت رژیمی است که انقلابیون روسیه می خواهند و اگر غیر از لوای پرافتخار لنین بیرق دیگری در روسیه در اهتزار باشد، استقلال و آزادی ملت ایران همیشه در معرض خطر خواهد بود."

باید عوامل بسترساز دخالت بیگانگان را افشاء نمود
راهبرد جنبش مردم ایران رسیدن به آزادی و دموكراسی است

واقعیت آن است كه مردم میهن ما همواره مخالفت خود را با جنگ اعلام داشته و از نظام جمهوری اسلامی مطالبه نموده‌اند تا برای دفع چنین خطری علیه كشور، تلاش خود را برای اتحاد همه اقوام و ملیت‌ها و اقشار و طبقات و آزادی كلیه زندانیان عقیدتی و سیاسی و رهبران جنبش و پذیرش رای و نظر مردم برای تعیین سرنوشت و پایبندی به موازین حقوق بشر و میثاق‌های بین‌المللی معطوف داشته و مانع از اجرای نیات بیگانگان علیه كشور شود.

اعلامیه مشترک ۹ سازمان اپوریسیون به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
آزادی زندانیان سیاسی، خواست فوری جنبش آزادی- و دمکراسی خواهانه مردم ایران است!

در شرایط کنونی، خواست فوری جنبش دفاع از حقوق بشر در ایران، آزادی زندانیان سیاسی است. ما بر خواست آزادی فوری و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی، پایان دادن به حبس غیرقانونی چهره های جنبش، لغو احکام زندان و محرومیت های اجتماعی صادرشده علیه منتقدین حکومت، پایان تبعید فعالان سیاسی و احیای حق تحصیل دانشجویان محروم شده از تحصیل به دلایل سیاسی تأکید داریم.

هشدار سه فعال ملی گرا در بند ۲۰۹ اوین
: حمله نظامی، بهانه ی سرکوب داخلی

شاهین زینعلی، ابوالفضل عابدینی از فعالان پان ایرانیست و حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس ِ محبوس در زندان اوین، قویا هشدار دادند که “حمله نظامی به تاسیسات وزیرساخت‌های ملی، مشکلات فراوانی برای کشور و مردم بوجود می‌آورد که این امر به نوبه خود بر روابط ملت ایران، که خواستار تعامل هرچه بیشتر با جهان آزاد هستند، با کشورهای حمله کننده تأثیرگذار خواهد بود.”

چرا خطر جنگ جدی است؟

کامران متین

 استادیار روابط بین الملل در دانشگاه ساسکس بریتانیا

تقریبا تمامی جنگهای بزرگ منطقه نظیر جنگ های اسرائیل و اعراب در دهه های ٦٠ و ٧٠ میلادی، حمله اسرائیل به‌ لبنان در سال ١٩٨٢، و جنگ آمریكا و عراق بر سر كویت در سال ١٩٩١ به فاصله كوتاهی به دنبال آغاز دوره هایی از ركود اقتصادی درغرب، و به خصوص آمریكا، رخ داده اند.

دموکراسی در جهان عرب و نقش جامعه مدنی
 رامین جهانبگلو

هنوز زود است که تصور شود آینده خیزش‌های عربی چه خواهد شد، و ناآرامی‌های منطقه به ایجاد رژیم‌های دموکراتیک ختم خواهد شد یا نه. همچنین دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم چنین موج‌های دموکراسی‌خواهی در کشورهایی چون کویت، عربستان سعودی و اردن، همان گونه که در تونس و مصر اتفاق افتاد، روی دهد.

 

۱۶ آذر، روز دانشجو
شـيران چو بِخُسبند،
کفتاران به رقص در آيند و کرکســان به وجد

پنج دانشجوی زندانی به مناسبت ۱۶ آذر : بر سر مواضع خود ایستاده ایم

دانشگاه، کانون مدرنیته و لأیسیته

 درس هایی‌ بعد از ۱۶ آذر ها

فرهنگ قاسمی

امروز حق آزادی و اختیار نقد و اعتراض در دانشگاهها کاملاً از بین رفته است، در جامعه آزادی وجود ندارد و در دانشگاه، دبیرستان و حتی دبستان ها نیز دانش آموزان زیر فشار و اختناق حکومت اسلامی هستند. روشنفکران، دانشجویان و آزادیجواهان یا در زندانها هستند یا توسط جمهوری اسلامی کشته یا مجبور به ترک میهن شده اند.

در ستایش مقاومت

 به بهانه روز دانشجو

 شیوا نظرآهاری

١۵ سال حبس و تبعید به زندان ایذه، ١١ سال حبس و تبعید به زندان ایذه، سرانجام ضیا نبوی و مجید دری از اعضای مرکزی شورای دفاع از حق تحصیل بود که در سال‌های گذشته هرگز ذره‌ای در دفاع از مطالباتشان کوتاه نیامده بودند. این دو دانشجو، اکنون تنها افرادی هستند که در زندان‌های اهواز و در شرایط مشقت‌بار آنجا، تحمل حبس می‌کنند بدون آنکه در دو سال و نیم گذشته از حق مرخصی برخوردار بوده باشند.

جنبش دانشجویی وجدان بیدار ملت ایران
 در مبارزه برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی است!
 بیانیه جبهه ملی ایران اروپا و آمریکا
 بمناسبت سالروز ۱۶ آذر، روز دانشجو
مبادا منافع ملی دستخوش رقابت‌های سیاسی شود

دکتر داوود هرمیداس باوند، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین المللی در گفتاری برای دیپلماسی ایرانی به بحران به وجود آمده ناشی از حمله به سفارت انگلستان می‌پردازد و معتقد است که باید مراقب بود که با نادیده گرفتن شرایط کشور در عرصه بین المللی یک رفتار از مرز مورد نظر فراتر نرود و به بحرانی تبدیل نشود که بر منافع ملی تاثیر گذار باشد.‌

انتخابات آزاد، راه کم‌هزینه گذار به دموکراسی

 نامه دکتر ابراهیم یزدی به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

من از شما در خواست می‌نمایم که توجه خود را نسبت به این بحران به مثابه یک راه حل عملی مبذول دارید و در جهت اجرای برگزاری یک رفراندم تحت نظارت سازمان ملل متحد و بوسیله نهادهای این سازمان که به همین منظور ایجاد شده اند، تلاش کنید.

لبخند بر چهره دشمنان

حسین میرمحمدصادقی

 هر چند در سالهای اولیه ی انقلاب و تلاش برای استقرار نظام جدید، شاید بازی سیاست را می توانستیم بیشتر به مشت زنی تشبیه نماییم، لیکن در سالهای ثبات و آرامش نظام، سیاست به بازی شطرنج شبیه تر می باشد و نیازمند کسانی است که در این بازی به جای شعار زدگی حریف را با سیاست ورزی وتدبیر و تعقل مات کنند و ناخواسته اسباب لبخند نشستن بر چهره دشمنان را فراهم نسازند.

کمربند سبز مذهبی و امنیت ملی ایران

م . راد

با اشغال عراق و لیبی و سرنگونی حکومتهای این دوکشور غرب عملا نشان داد که که برای اعمال هژمونی بر جهان و تضمین منافع انحصارات بزرگ حاضر است دست بهر جنایتی  بزند  جنگی که غرب در منطقه براه انداخته است و بیش از 600 ملیون نفر مسلمان را در گیر آن کرده است آیا همان جنگ صلیبی نیست که بر علیه مردم کشورهای اسلامی راه افتاده است؟

جبهه ملی ایران حمله به سفارت انگلیس را محکوم میکند

  جبهه ملی ایران حمله عناصر آشوبگر به سفارت انگلیس در تهران را که بر خلاف مصالح ملی و قوانین بین المللی صورت گرفته است محکوم میکند.

توجیه این عمل وحشیانه توسط برخی از سردمداران وروزنامه های این حکومت در ادامه سیاست های ایران بربادده رژیم اسلامی است که پیامد های آن گریبان گیر ملت شریف و صلح جوی ایران خواهد بود. اینگونه بحران سازی ها کشور را به سوی جنگ و ناآرامی سوق میدهد که تنها تامین کننده خواسته ها و منافع جریان های ضد ایرانی داخلی و خارجی میباشد.

پاینده ایران. زنده باد همبستگی همه ایرانیان در مبارزه علیه ارتجاع و استبداد ضد ایرانی حاکم بر ایران

‫جبهه ملی ایران - اروپا و آمریکا ۱۰ آذر ۱۳۹۰ ‫

www.jebhe.net

www.jebhemelli.info

نقدی بر فضای بحث حمله نظامی

 عباس حکیم زاده

تهاجم نظامی به ایران در هر صورت واجد هزینه های سنگینی برای مردم و منطقه است. این عملیات به احتمال فراوان ابعاد گسترده ای خواهد یافت و به قیمت جان شماری زیادی از غیرنظامیان و نابودی بخشی از زیرساخت های کشور مثل پادگان ها، فرودگاه ها، بخشی از شهرها و... خواهد انجامید.

درسهایی از گذشته برای انتخابات

 دکتر محمد ملکی

تا این قانون اساسی و اختیارات فوق قانون ولی فقیه وجود دارد انجام یک انتخابات آزاد در ایران امکان پذیر نیست. نظامی که این چنین آلوده به فساد و چپاول و دروغگویی و بی اخلاقی شده ممکن است اجازه دهد برای جلب رأی دهنده ی بیشتر کمی فضا باز شود و به چند نفری از منتقدین معتقد به ولایت فقیه و قانون اساسی هم رخصت شرکت در انتخابات دهد، اما هرگز اجازه نمیدهد تا یک انتخابات آزاد و عادلانه برگزار شود تا نمایندگان واقعی مردم بتوانند به اداره امور جامعه بپردازند. برای رسیدن به انتخابات آزاد باید به جای چشم داشت به مرحمت حکومت، اراده ایستادگی برای تغییر ساختاری داشت.

گفتگو با خانم سمیرا جمشیدی، همسر پیمان عارف زندانی سیاسی عضو جبهه ملی ایران

بمناسبت ‫۲۵ نوامبر روز جهانی رفع خشونت بر زنان

 این روز برای یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است. شورای عمومی سازمان ملل متحد در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۹ نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کرد. این تاریخ به خاطر قتل وحشیانه خواهران میرابال، فعالان سیاسی اهل جمهوری دومینیکن انتخاب شده است.

روزنامه نگار زندانی در نامه ای از شکنجه های خود می گوید

 سیامک قادری خبرنگار اخراجی ایرنا

 در واکنش به سخنان اخیر مشاور رسانه ای احمدی نژاد در گفتگو با روزنامه ی اعتماد نامه ای از زندان اوین به بیرون فرستاده است.

اندر حال میرزابنویسی که همراه کتابش خودش هم پیش خرید شد:

از میرفطروس بعلت حمایت از حمله نظامی به ایران سلب دکترای افتخاری شد.

 دکتر صمدانی ، رئیس دانشگاه آمریکایی گلوبال در نامه ای از میرفطروس خواست که دکترای افتخاری را که دانشگاه به ایشان اعطا کرده بود، پس بفرستد. ترجمه و متن اصلی...

بیانیه ی جمعی از فعالان داخل کشور در مورد خطر حمله نظامی 

• ما به هیچ عنوان و تحت هیچ عنوانی جنگ را نمی‌پذیریم. آن هم در شرایطی که یک جنبش اجتماعی فراگیر و ریشه‌ای در سرتاسر جهان و منطقه و ایران در جریان است ...

 صلح اعتراف آشکار به حقیقت است:  با خیل کشتگان چه کردید؟ (محمود درویش). 

جنبش رو به رشد "نود و نه درصدی ها" در ایران، نیازی به تایید نهادهای "قانونی" ندارد.
پیام کمپین هنرمندان و نویسندگان و کنشگران حقوق بشر

ماموران امنيتی "ولایت فقیه" همچنين تظاهرات و تجمعات در اعتراض به اصلاحيه ی ارتجاعی قانون کار را نیز، به خیال خود "ممنوع" اعلام کرده اند. اتحادیه ی آزاد کارگری ایران، در بیانیه ی تازه ی خود به درستی یاد آور شده است که "ما خود را همچون کارگران سراسر دنيا بخشی لايتجزا از اين جنبش ميدانيم. جنبش اشغال وال استريت دفاع از حق حيات و زندگی نود و نه درصد انسانهاست و ما کارگران عظيم ترين بخش اين نود و نه درصد" هستيم

خانه حقوق بشر ایران

  ۹ تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین

 به مناسب سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای در ایران بیانیه‌ای صادر کردند.

اعلام می‌داریم پرونده قتل‌های زنجیره‌ای کماکان نزد دیدگان مردم مفتوح بوده، و ما حتی در زندانی که بر آمده از بی‌عدالتی قضایی است نیز روزی را به انتظار نشسته ایم که در دادگاهی علنی و طی یک دادرسی عادلانه، آمران و قاتلان واقعی را بر روی صندلی محاکمه به نظاره بنشینیم.

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه مهر ماه ۱۳۹۰

 نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران بر اساس برنامه ماهانه خود که بیش از ۱۹ ماه از آغاز آن می‌گذرد، اقدام به انتشار گزارش آماری ماهانه از وضعیت حقوق بشر ایران ویژه مهرماه ۱۳۹۰ نمود‫. ‎ در این نوشتار ۲۰۳ گزارش حقوق بشری منتشره مهرماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات تلاش شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. ‬

دکتر على رشیدى رییس انجمن اقتصادانان ایران و عضو شورای عالی جبهه ملی ایران به بند ٣۵٠ اوین منتقل شد

 استاد علی رشیدی طى تماسى با خانواده از سلامتى خود خبر داد. على رشیدى در تاریخ ١٠ آبان ماه به دلیل انتشار بیانیه جبهه ملى ابران که به تحلیل اوضاع اقتصادی جامعه پرداخته بود، توسط وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شد و در شعبه ۵ بازپرسى دادسراى شهید مقدسى زندان اوین به تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و توهین به مقامات نظام تفهیم اتهام شده است .

بیانیه نهضت آزادی ایران

 در محکومیت بازداشت مهندس محمد توسلی

مردم آگاه ایران دیر زمانی است با ترفندهای خودکامگان برای خاموش کردن صدای مخالفین و معترضین آشنا هستند. تجربیات تاریخی نشان داده است به رغم همه تهدیدها و توطئه های تمامیت طلبان، پیروزی سرانجام با ملت هاست.

اطلاعيه

هيئت رهبري جبهه ملي ايران

 

اتحاد جمهوریخواهان و طرفداران پادشاهی

 فرهنگ قاسمی

اگر به عنوان یک کنشگر سیاسی جامعه مدرن قبول کنیم که اتحادهای ناپایدار برای آینده ایران بی‌ ثمر هستند و باید نفی شوند، در مقابل بلافاصله باید برای چندمین بار یاد آور شویم که ما برای مرام و افکار دیگران احترام قائل هستیم و تلاش های افراد و سازمان هائی سیاسی دیگر را خنثی نکرده و اقدامات آنان را علیه حاکمیت اسلامی تائید می‌کنیم .

خطاب به "منتخبان" نشست ‫۲۸ مهر شوراي مركزي

    آقايان محمد اوليايي فرد، دكتر نصرالله جمشيدي، مهندس علي محمدي، دکترپوریا مطهری، محمد ملك خاني، جمشيد ميرعمادي و دکتر جمشید وحیدا.

شما همگي از شخصيت هاي برجسته جبهه ملي هستيد و دريغ كه نام شما و حضور شما در شورا، در حاليكه به حق توسط سازمانهاي خود برگزيده شده ايد، با كارهاي غيرقانوني،‌غيردموكراتيك و پايمال كردن حقوق ديگران با راي كساني كه حق راي دادن ندارند انتخاب شويد.

نامه سرگشاده به: اعضاي محترم جبهه ملي ايران ـ رهروان راه مصدق

اكنون ما اعضاي شوراي مركزي هر يك با كوله‌‌باري از نيم قرن مبارزه در راه اهداف مقدس جبهه ملي ايران، و اعضاي منتخب سازمانهاي مختلف جبهه ملي ايران در تهران و شهرستانها، به حكم وظيفه وجداني، ميهني و حزبي، و در جهت استحكام و تداوم جبهه ملي، اعلام مي كنيم كه در صورتيكه به ايرادات مذكور در بالا هر چه سريعتر توجه نشود، تصميمات قاطع و عاجل درباره جبهه ملي ايران و در راستاي حفظ و اعتلاي آن گرفته خواهد شد. گروهي از اعضاي شوراي مركزي جبهه ملي ايران گروهي از اعضاي منتخب سازمانهاي جبهه ملي تهران و شهرستانها و نامزد انتخابات شوراي مركزي

جناب آقاي اديب برومند

رياست گرامي شوراي مركزي جبهه ملي ايران

اميدواريم كه با تصويب اين پيشنهاد، بتوانيم با ياري همه ميهن دوستان جوان و ميانسال هوادار جبهه ملي ايران كه مورد بي اعتنايي ساختاري جبهه ملي قرار گرفته بوده اند، جبهه ملي ايران  وارد دوران نويني از شكوفايي، فعاليت و نفوذ سياسي گردد.

آیا انفجار انبار مهمات آغاز اعلام نشده حمله نظامی به ایران است؟

مشکل قضیه این است که اگر رژیم نخواهد واکنش نشان دهد این حملات تا از بین رفتن توان هر گونه واکنش نظامی وی ادامه خواهد یافت وبعد هم حمله اصلی بنیان های وجودی او را تهدید خواهد کرد. بنابراین انتهای این سناریو حملات پراکنده اما مستمر نیز چیزی نیست جز چشم انداز از بین رفتن حکومت ایران و یا در بهترین حالت ضرورت تسلیم شدن و پذیرفتن همه ی شرایط غرب به صورت بلاشرط.

Letters from Iran

دعوت به مراسم بزرگداشت فروهرها

مراسم بزرگداشت سیزدهمین سالگرد شهادت دو سرو سرفراز آزادی و مردمسالاری و استقلال ايران زمین شهيدان داريوش فروهر و پروانه فروهر يكم آذرماه ساعت ٣٠/١٦ الی بعد از ظهر در خانه آن دوجانباخته راه آزادی ایران زمین، واقع در خيابان سعدی شمالی خيابان هدايت كوچه شهيد مرادزاده پلاك ٢٢ برگزار میگردد.با شركت خود در آئين بزرگداشت اين مبارزان راه آزادی ، از خون به ناحق ريخته شده آنها پاسداری كنيد.

اوست پایدار
‫با اندوه بسیار در گذشت رادمرد فضیلت و اخلاق، ملت خواه و میهن پرست راستین روان شاد حسنعلی صارم کلالی را به همه رهروان نهضت ملی ایران و پویندگان اندیشه استقلال و آزادی و وفاداران راه جاوید دکتر محمد مصدق و خانواده ایشان تسلیت و دل آرامی و شکیبایی آنان و هم اندیشان گرانمایه را از آفریدگار پاک خواهانیم.
‫حزب ملت ایران ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۰
‫جبهه ملی ایران - اروپا
بحران هسته ای ایران راه حل نظامی ندارد

م. راد

استراتژی دفاع فعال ایران نشان میدهد که دشمن برای حمله به ایران باید بیشتر از ده بار فکر کند. برای دفاع از منافع ملی کشور اتحاد ملی امری لازم و ضروریست مخصوصا که جغرافیای اقتصادی جهان تغییر کرده و همه کشورهای بزرگ در منطقه و ایران دارای منافعی هستند که غرب و آمریکا نمیتوانند آنها را نادیده بگیرند.

استرداد شاه، تسخیر سفارت آمریکا
گفتگوی داوود محمد صادقی (روزنامه شرق) با هرمیداس باوند، استاد دانشگاه وعضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 به مناسبت سالروز تسخیر سفارت آمریکا

بازداشت شخصی مانند دکترعلی رشیدی

هیچ توجیه اخلاقی و سیاسی ندارد

فریدون زرنگار

علی رشیدی کارشناس برجسته اقتصاد ایران و استاد دانشگاه از روز سه‌شنبه هفته گذشته بازداشت شده و هنوز در زندان به‌سر می‌برد. ظاهراً بازداشت و زندانی کردن آقای رشیدی به یک تحليلي از اوضاع اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشور و عملكرد دولت برمی‌گردد که جبهه ملی ایران در ۲۵ مهر ماه منتشر کرده‌است.

‫ ملت بزرگ و پرافتخار ايران را با سوء سياست و مديريت خود بيش از اين تحقير نكنيد! ‫(تحليلي از اوضاع اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشور- عملكرد دولت)

‫آقاي محمود احمدي نژاد در سفر اخير خود به قزاقستان در جواب خبرنگاري با افتخار گفتند كه در ايران كسي گرسنه نيست و همه شام شب دارند! اين حرف يك توهين آشكار به ملت بزرگ و پرافتخار ايران است كه جهان پر از آواي فرهنگ شش هزارساله آن بوده است. ملتي كه سالانه ۸۲ هزار ميليون دلار از صادرات نفت و گاز خود درآمد دارد و حداقل صد هزار ميليون دلار در داخل نفت و گاز مصرف مي كند و پولي به خارج نمي پردازد آيا سزاوار چنين وضعي است؟

 نوزدهم آبان: یك روز سیاه در تاریخ معاصر ایران

بمناسبت روز شهادت زنده یاد دکتر حسین فاطمی

»مرگ حق است و من از مرگ ابایی ندارم آن هم چنین مرگ پر افتخاری ، من میمیرم که نسل جوان ایران از مرگ من عبرتی گرفته و با خون خود از وطنش دفاع کرده و نگذارد جاسوسان اجنبی بر این کشور حکومت نمایند. من درهای سفارت انگلیس را بستم غافل از این که تا دربار هست انگلستان سفارت لازم ندارد.«

 کورش زعیم

«منو بگیر!»
اوری آونری
نگاه یک نویسنده اسرائیلی به حمله احتمالی اسرائیل به ایران
ترجمه بهروز عارفی
اوری آونری، نویسنده و صلح طلب اسرائیلی، عضو پیشین کنست و از مسئولان «گوش شالوم» (بلوک صلح)
به خجستگي فرارسيدن «جشن آبانگان»
 «جشن آبانگان»، ‌تلنگري براي ارج نهادن به آب

نگار پاكدل
جشن آبانگان برابر با دهمين روز از گاهشمار زرتشتي، به هنگام برابري روز آبان‌‌ايزد با ماه آبان، برگزار مي‌شود، جشني به گراميداشت ايزد آب.

جبهۀ ملی ایران واشنگتن، فشار روز افزون بر جبهۀ ملی داخل کشور و بازداشت دکتر علی رشیدی اقتصاد دان روشن اندیش را به شدید ترین لحنی محکوم می کند.

جبهۀ ملی ایران همۀ هم میهنان را به پایداری هرچه مصممانه تر در برابر سلطۀ زور و اختناق و ارتجاع و شدت بخشیدن به مبارزات مسالمت آمیز خود با حکومت یک اقلیت خودکامه و بریده از مردم، تا تحقق کامل آزادی و دموکراسی و استقرار حاکمیت ملی در ایران فرا می خواند.

 

شایعات ودروغ پردازیها

 ‫جمال درودی
رژیم در بیم و هراس از تشکیل جبهه ملی ششم

 اشکان رضوی

برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد

خبر گزاری جبهه ملی ایران; ادیب برومند رئیس شورای مرکزی و شورای رهبری به وزارت اطلاعات احضار نشده است ولی وزارت اطلاعات طی یک تماس تلفنی از استاد ادیب برومند خواسته است تا جلسات جبهه ملی ایران که در منزل ایشان برگزار میشد, انجام نگیرد.دکتر حسین موسویان رئیس هیئت اجرائیه نیز در مسافرت به سر میبرد و هنوز خبر احضار ایشان تایید نشده است.حمید رضا خادم خود را برای اجرای حکم ناعادلانه ۴ سال زندان در ۴شنبه گذشته به زندان اوین معرفی کرد.دکتر رشیدی و پیمان عارف همچنان بدون اتهام در بازداشت هستند.آقایان کوروش زعیم و عیسی خان حاتمی نیز احضار شده اند.دکتر باوند نیز بازجویی و فعلا آزاد است .برخی از افراد و سایت های غیر مسئول اخبار نادرستی را درباره بازداشت و احضار اعضای جبهه ملی انتشار داده بودند

احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

عیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران که در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر میباشد ٬از سوی وزارت اصلاعات احضار شد.پیش از این آقایان مهندس زعیم٬دکتر باوند و دکتر رشیدی نیز احضار شده بودند که دکتر علی رشیدی بازداشت شد.پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران نیز در چند روز اخیر بازداشت شده است . آقای حاتمی علاوه بر عضویت در جبهه ملی در جنبش نوبنیاد همبستگی نیز فعال است و نقش ارزنده ای در اتحاد نیروهای ملی ایفا کرده است .وی همچنین مسئول نشریه ایران مهر است که سال گذشته از سوی جمهوری اسلامی بسته شد.

انتقال دکتر علی رشیدی اقتصاد دان و استاد دانشگاه به زندان اوین

دکتر علی رشیدی اقتصاد دان و استاد دانشگاه که روز گذشته از سوی وزارت اطلاعات بخاطر بیانیه اخیر جبهه ملی ایران در تحلیل اوضاع اقتصادی کشور ٬ احضار شده بود ٬ به زندان اوین انتقال داده شد و هنوز در بازداشت بسر میبرد.دکتر رشیدی پس از پیمان عارف دومین عضو جبهه ملی ایران است که در چند روز اخیر بازداشت شده است

احضار آقايان دكتر هرميداس باوند، دكتر علي رشيدي و مهندس كورش زعيم به وزارت اطلاعات

‫امروز سه شنبه ۱۰ آبان، ۱۳۹۰، آقايان دكتر هرميداس باوند، دكتر علي رشيدي و مهندس كورش زعيم توسط وزارت اطلاعات براي پاسخگويي درباره بيانيه اخير جبهه ملي ايران در انتقاد از اقتصاد و اوضاع اجتماعي و سياسي كشور، احضار شدند.

گزارش: مراسم بزرگداشت روز ملی ایران
آیین بزرگداشت روز جهانی كورش، روز ملی ایران

‫آیین بزرگداشت روز جهانی كورش و «روز ملی ایران»، از ساعت ۲۰ تا ۲۴، روز ششم آبان ۱۳۹۰، در سرای كورش زعیم با شركت شماری از رهبران و كنشگران سیاسی و فرهنگی ایران برگزار شد. در آغاز، میهمانان به احترام كورش بزرگ ایستادند و سرود «ای ایران» را خواندند.

گفتگوی چراغ آزادی (یوحنا نجدی) با كورش زعیم
بایدها و نبایدهای كنگره ملی اپوزیسیون در خارج از كشور

من این بحث ها را شنیده ام. نام "كنگره ملی" زنگ دلنوازی دارد، ولی باید دید كه این نام به چه معنایی گرفته شده است...

‫من در خرداد ۱۳۸۷ (مه 2008) كه یك سال پیش از انتخابات ۱۳۸۸ بود، در تحلیل خود از روند سیاسی كشور، پیش بینی می كردم كه فرصتی برای تغییر در راه است. سخنرانی من در دانشگاه مریلند گویای این باور بود كه برای بهره برداری از شرایط پیش رو، باید یك همبستگی ملی برای دموكراسی و حقوق بشر بوجود آید، ضمن آنكه همزمان، نگران خودخواهی ها، خودبزرگ بینی ها و عقده هایی كه ما كهنسالان مبارزه سیاسی در طول سالها در درون خود انباشته ایم و سدی برای روشن بینی سیاسی در خود ایجاد كرده ایم هم بودم...

نکته ای دیگر برای همسازی اپوزیسیون

فرهنگ قاسمی

مناسبت های زیادی در تاریخ پر فراز و نشیب ایران وجود دارند که هر مسئول سیاسی و اجتماعی بد رستی نمیتواند نسبت به آنها بی تفاوت باشد. سوال اساسی‌ در این است که از نظر اصولی و در شرائط کنونی جامعه مخالفان جمهوری اسلامی، مرزهای این موضعگیری ها و ضابطه های ارائه تحلیل از حوادث تاریخی توسط کنشگران سیاسی و اجتماعی چه باید باشد ؟

دیکتاتور های خاورمیانه از همدیگر درس نمیگیرند
محمد برزنجه

با وصف اینکه در کمتر از یک سال حکومت سه دیکتاتور در خاورمیانه به پایان رسیده است، اما سایر دیکتاتورهایی این منطقه حاضر نیستند که از آنها درس بگیرند و بدون انکه جان مردم را به خطر بیاندازند و بدون خونریزی بیشتر، حکومت را رها کنند. شاید تفاوت دیکتاتورهای امریکای لاتین و خاورمیانه در همین باشد ...

نامه اعتراض كورش زعیم به دبیركل سازمان اوپك

به مناسبت نشست سازمان اوپك در تهران، در تاریخ ۱۹ اكتبر ۲۰۱۱، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمانهای بین المللی، آقای سلطانیه، سه هدیه از هنر نوین و كهن ایران به سازمان اوپك داد...  ‫جام زرین شیرنما از آن همه مردم ایران است و دولت فقط نگهبان آن می باشد. طبق قانون اساسی ایران و قانونهای بین المللی مربوط به میراث فرهنگی و تاریخی ملت ها، هیچ دولتی حق فروش، معاوضه یا بخشش از گنجینه میراث ملی را به هیچ كس در هیچ زمان و تحت هیچ شرایطی ندارد...

‫نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران

‫نشست ماهانه شوراي مركزي جبهه ملي ايران در ساعت ۱۷ پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۰ با حضور ۲۵ نفر از اعضاي شورا كه شامل نفرات افزوده شده اخير نيز بود در منزل آقاي اديب برومند تشكيل شد. پس از خواندن صورتجلسه نشست پيشين، رييس هيئت اجرائيه گزارش انتشار شماره ۱۸۶ پيام جبهه ملي ايران و تكثير بيانيه تحليلي جبهه ملي درباره اوضاع اقتصادي، سياسي و اجتماعي كه توسط هيئت رهبري تهيه و تصويب شده بود داد.

نامه اعتراضی منتخبین شورای مرکزی جبهه ملی ایران

شاهدآنیم که به صورت غیر دموکراتیک لیستی بیست و هشت نفره! از افراد برای عضویت در شورا تهیه شده که درآن اسامی شخصیت هایی دیده می شود که هیچگاه عضو جبهه ملی نبوده و فعالیتی نداشته اند.

آیا ایران واقعا قصد ترور سفیر عربستان در آمریکا را داشت؟

تحلیل‌گر مجله «آتلانتیک» می‌افزاید که حکومت ایران در حمایت از تروریسم سابقه طولانی دارد و رقابت ایران و عربستان به حالتی شبیه به جنگ سرد منطقه خاورمیانه بدل شده است. اما با وجود تمام انگیزه‌هایی که ایران می‌تواند برای اجرای این طرح داشته باشد مشخص نیست که دستاورد یک چنین اقدامی برای ایران واقعا چه خواهد بود.

ناتو برای نجات یورو و دلار در لیبی می جنگد
کساندر مایر (Xander Meyer)
مترجم: ا. م. شیری

بازیها هنوز ادامه دارد. سارکوزی علنا اعلام کرد که هدف بعدی می تواند جمهوری اسلامی ایران باشد. علاوه بر آن، ترکیه و عربستان سعودی نیز برای حمله نظامی به سوریه آماده می شوند. به این ترتیب، جنگ بزرگ بعدی، قادر است تمام خاورمیانه و حتی کشورهای خارج از منطقه را به آتش بکشد. و این جنگ، درست مثل انقلاب لیبی که بر اساس برنامه فرانسه بوقوع پیوست، توسط رسانه ها، بطور کاملا غیرمنتظره اعلام خواهد شد.

سیل چه کسانی را با خود خواهد برد؟
نگاهی به ریشه‌های «بهار عربی»
پرویز صداقت

... جنبش‌های دموکراتیک خاورمیانه‌ی امروز باید فراتر از حذف نظام‌های سیاسی غیردموکراتیک، دموکراسی و «رهایی» را در تمامی ابعادش دنبال کنند: رهایی از سلطه‌ی مستبدان، رهایی از سلطه‌ی قدرت‌های خارجی و رهایی از سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی. چرا که این هر سه در پیوند با یکدیگر بوده‌اند که نظام‌های استبدادی کنونی را شکل و استمرار بخشیده‌اند.

حمله نظامی به ایران شایعه یا واقعیت ؟
م. راد  

تجربه سالهای اخیر نشان داده است که کشورهای غربی و بازوی نظامی آن ناتو حاضر به رقابت مثبت در عرصه جهانی نیستند ونمی پذیرند که جهان چند قطبی شده تازه  ادعا میکنند که ارزشهای کشورهای غربی بهر قیمت باید با قدرت نظامی به مردم جهان تحمیل شود.

شاه و خامنه ای؛ فساد و فروپاشی رژيم
اکبر گنجی

آلودگی ارکان رژيم و نزديکان، مبارزه ی با فساد را ناممکن می سازد. همين موضوع، به اضافه ی سرکوب و ناکارآمدی، موجب زدودن بيشتر مشروعيت نظام سياسی می شود. سلطان نمی تواند با فساد مبارزه کند، چون فاسدان عوامل خود او هستند.

آگاهینامه:

دیدار از پیمان عارف

 پیمان عارف دانشجوی آزادیخواه و عضو جبهه ملی ایران در آستانه آزاد شدن از زتدان جمهوری اسلامی حکم غیر انسانی ۷۴ ضربه شلاق را مردانه تحمل کرد و داغ اعتراف ٬ توبه و لابه را بر دل سیاه شکنجه گرانش گذاشت. جبهه ملی ایران یک بار دیگر اجرای احکام عیر انسانی در حکومت اسلامی را محکوم میکند و مقاومت قهرمانانه جوانان ایران در برابر استبداد را ارج مینهد.

برخورد خشونت بار با پزشکان بحرین را محکوم میکنیم

سازمان پزشکان جبهه ملی ایران

ما پزشکان ایرانی وابسته به قدیمی ترین سازمان آزادیخواه واستقلال طلب این کشور ( سازمان جبهه ملی ایران )، برخورد حاکمیت بحرین با همکارانمان در آن کشور را بشدت محکوم میکنیم . واز سازمان های مدافع حقوق بشردر سراسر جهان واتحادیه بین المللی پزشگان وسازمان پزشگان بدون مرز میخواهیم که فریاد اعتراض خودرا نسبت به این برخورد های غیر انسانی با پزشکان بحرین ی بلند نمایند.

اعلامیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

  بمناسبت ده اکتبر روز جهانی مبارزه علیه اعدام

جبهه ملی ایران از دیرباز با مجازات اعدام مخالف بوده و اکنون نیز قویا خواهان لغو تمام احکام و قوانینی می باشد که به هر نوع آدمکشی دولتی، از قبیل اعدام، سنگسار، کشتن از طریق پرتاب از کوه، کشتن با اتومبیل و مانند اینها، حقانیت میدهد. مبارزه علیه اعدام، در هر شکل و بهر نحوه، مبارزه با رژیم ارتجاعی و ضد ایرانی جمهوری اسلامی است.

مهرگان روز ملی پاسداری پیمان

 مهرگان روز پاسداری پیمان های اجتماعی و روز هشدار به پیمان شکنان است كه در فرهنگ ايراني، پيمان چه با راستي بسته شده باشد و چه با دروغ، آن يك پيمان است . مهرگان روز پاسداری از استقرار قانون بر پايه رای مردم و هشدار به قانون شکنان است.

کورش زعیم

 از پشت صحنه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی

 دزدی و زدوبند در این مقیاس نمی توانست و نمی تواند بدون دخالت ديگر ملايان و «بيت سيد علی» بوده باشد. از قرار معلوم دلیل این که خامنه ای دستپاچه شده و دنبال سرپوش گذاشتن به اين قضيه است، اين است که پای پسرش مجتبی و خودش در اين قضيه سخت گير کرده است.

درگذشت استاد مهرداد مشایخی را تسلیت می گویم

درگذشت دکتر مهرداد مشایخی، دانشمند جامعه شناس، استاد دانشگاه و پژوهشگر كه از چهره های برجسته روشنفكری ایران و مبارز آزادی خواهی و مردمسالاری برای ایران بود را به جامعه فعالان سیاسی ایران تسلیت می گویم.

كورش زعیم

 مهرداد مشایخی درگذشت

مهرداد مشایخی، یکی از متفکرین توانا و بنام اجتماعی، آزدایخواه و دمکرات ایران پس از ماه ها بیماری، دار فانی را وداع گفت.

 جبهه ملی ایران- اروپا درگذشت او را به خانواده و همه یاران و دوستانش تسلیت میگوید.

روانش شاد و یادش زنده باد.

 

مهرداد مشایخی از دید من

امیر هوشنگ آريان پور

دکتر مشایخی تلاش برای دستیابی به حقوق  انسانی فرد را در گسترۀ امر عمومی، و همت برتر دانستن مسئولیت اجتماعی بر حق فردی خود را، در بستر زندگی شخصی، معناکرد. از نقد خویش و ارج گزاری ارزش‌های اندیشه‌های مخالف، نهراسید؛ گذشته را، با هر درازا، بیش از دیباچۀ حال ندانست، و هیچ چیز را شایستۀ ماندن در گذشته و نام نشناخت؛ که دریافته بود کسی که بخواهد از چهرۀ خواست‌های تاریخی ملتش صورتی واقعی بسازد بی محابا به درون آتش و باد می‌رود..

«هیچ پایانی وجود ندارد…»

ماندانا زندیان

سياست خارجی ايران در قبال بهار عربی

 لادن یزدیان

جامعه مدنی متکثر ايران و مقاومت بی خشونت مردم که بعد از انتخابات بحث  برانگيز پيشين به اوج خود رسيد، هنوز اساسی ترين تهديد برای موجوديت رژيم به شمار می رود. نگرانی از اين تهديد، آشکارا در سياست نامنسجمی که جمهوری اسلامی در برابر کشورهای متلاطم منطقه، به ويژه يمن، بحرين، مصر و سوريه اتخاذ کرده، قابل مشاهده است.

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت روز جهانی معلم
دوشنبه يازدهم مهر ١٣٩٠

کانون صنفی معلمان ایران، پیش از این، بار‌ها به این نکته پرداخته است که یک آموزش و پرورش کارآمد، یک آموزش و پرورش دموکراتیک است که در آن، دیدگاه‌های آموزشی فرهنگیان، کار‌شناسان و اندیشه وران، ارزشمند به شمار می‌روند و در تصمیم گیری‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

با اندوه بسیار آگاه شدیم که سرور گرانمایه

 دکتر اسماعیل فریور از جهان خاکی رخت بربست.

شادروان دکتر فریور فرزند آذربایجان و از یاران دیرگام حزب پان ایرانیست بود که در درازای سالیان، همچنان راسخ و استوار، در راه ایرانی آزاد و آباد مبارزه می‌کرد. در توطئه جدایی آذربایجان در سال ۱۳۲۴، پیشگامی و سرپرستی گروهی ایراندوست را در مبارزه با عوامل بیگانه و تجزیه‌طلب بعهده داشت و در مبارزات خیابانی چندین بار مجروح شد. سرسختانه در برابر جدایی بحرین از ایران ایستادگی کرد و بهایی گران پرداخت.

دکتر فریور پزشکی مهربان و انساندوست بود. بیماران کم بضاعت را رایگان معاینه می‌کرد؛ و حتی داروی مجانی در اختیار آنان قرار می داد. روانش شاد و یادش همواره زنده باد.

جبهه ملی ایران- اروپا

داستان اختلاس 3000 ميليارد توماني به زبان ساده

نیما نامداری

اين روزها خيلي‌ها از اختلاس 3000 ميليارد توماني صحبت مي‌كنند. اما به نظر مي‌رسد اغلب آنها دقيقا نمي‌دانند چه اتفاقي افتاده‌است. براي اينكه  كمكي به شناخت مساله شود، با مجموعه اطلاعاتي كه از موضوع دارم، تلاش مي‌كنم آنرا به زبان ساده اما خلاصه توضيح بدهم. شايد به درد آنهایی که علاقمندند اطلاعات دقيق‌تري داشته باشند، بخورد.

آینده خیزش های شمال افریقا و خاور میانه
گفتگوی حسین مهری (رادیو صدای ایران) با كورش زعیم

دیگر نمی توان حقیقت را پنهان كرد، دیگر نمی توان ملت ها را در ناآگاهی نگه داشت یا در چنبره خودبزرگ بینی های بیمارگونه و تمامیت خواهی ها كنترل كرد و فساد و وحشیگری حكومتی را از چشمها دور نگه داشت. در گذشته، آنها كه از اكثریت مردم با شعورتر و زیركتر و با شهامت تر بودند به حكومت می رسیدند، و دیكتاتوری هم می كردند. امروز دیكتاتورها از بیشعورترین، ناآگاهترین و ترسوترین افراد ملت هستند.

استعمارِ پُست مُدرن و مسئولیت تاریخی اپوزیسیون ایران درایجاد آلترناتیو
فرهنگ قاسمی
 در شرائط کنونی جهان، داشتن استقلال یکی از مهمترین مسائل در حاکمیت های ملل بشمار میاید. واقعیت های عینی نشان میدهند که دستیابی کامل بدان بسادگی میسر نیست. یافتن تعادلی بین استقلال و حاکمیت ملی‌ کمک بزرگی به دمکراسی می‌ کند. در جوامع این سه، دمکراسی، استقلال و حاکمیت ملی‌ لازم و ملزوم ا‌ند. در جهان امروز، گروه هائی از کشورهای قدرقدرت، برای در چنگ گرفتن و کنترل ثروت های ملل، با استفاده از هر وسیله مشروع و نا مشروع، بلوک های اقتصادی قوی و پیچیده ای را تشکیل داده ا‌ند که امر حفظ استقلال را بیش از پیش دشوار می‌ کند.
آژیرها برای که به ندا در می آیند؟

بهروز آرمان

در کشورهای "رهایی یافته" ای که یا با انقلاب "استصوابی"، و یا با اشغال اشکار و نااشکار نظامی جاسازی شده و خواهند شد (پس از دخالت نظانی ناتو در لیبی، "واشنگتن پست" با گستاخی ویژه ای به نمایندگی از کنسرن های نظامی، سخن از بازخوانی "مدل لیبی" به میان آورده است) ، هر چه هم کاسه های محلی پراکنده تر و کوچک تر باشند، سود کنسرن ها از این سرمایه گذاری های تازه بیشتر خواهد بود.

کنگره ملی یا کنگره ملی-اسلامی؟!

عباس خرسندی

عقلانیت و تجربه تاریخی حکم نمی کند که برای بار دیگر پروژه های ملی ایرانیان در حوزه حاکمیت سیاسی با اسلام در هم آمیخته شود. پروژه کنگره ملی ایرانیان که مدتی است دایره بحث آن گشوده شده است با اصول دموکراسی و پایه های سکولاریسم و حقوق بشر پیوند دارد و یر اساس همین ویزه گی است که نمی تواند خود را با نگرش های حاکمیت اسلامی همساز کند.

بیانیه ی دفتر تحکیم وحدت به مناسبت بازگشایی دانشگاه ها

نسل کنونی که بیشتر عملگرایی را بر جای آرمانگرایی‌های نسل های پیشین خود نهاده است، از جامعه‌ای پا به عرصه دانشگاه می‌نهد که بیش از دو سوم آن را جوانان تشکیل می‌دهند. جوانانی که نه‌ تنها به دنبال رهایی سیاسی، که به موازات آن در پی رهایی اجتماعی گام بر می‌دارند و در برابر پروژه‌های سیطره‌جویانه تمامیت خواهان در تمام عرصه های زندگی خود به خصوص دانشگاه دست به مقاومت می زنند.

بیانیه تحلیلی 12 تن از فعالین دانشجویی زندانی

 به مناسبت آغاز سال تحصیلی

ما ضمن ابراز مراتب همدلی خود با یاران به غربت رفته ، از ایشان می خواهیم ضمن پذیرش و تمکین به اصالت داخل ، به نقش مسئولانه خویش در استفاده از امکان های عصر جهانی شدن در سخنگویی و رساندن پیام داخل به جامعه مدنی جهانی و علی الخصوص حساس نمودن نهاد ها و جوامع دانشجویی کشور های میزبان نسبت به مسائل جنبش دانشجویی ایران بکوشد.

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه شهریور ماه ۱۳۹۰

نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران بر اساس برنامه ماهانه خود که بیش از ۱۸ماه از آغاز آن می‌گذرد، اقدام به انتشار گزارش آماری ماهانه از وضعیت حقوق بشر ایران ویژه شهریورماه ۱۳۹۰ نمود‫.‎ در این نوشتار ۲۴۲ گزارش حقوق بشری منتشره شهریورماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات تلاش شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. ‬

هشدار به ملت ايران

 غده سرطاني سه هزار ميليارد توماني

در طول سي سال گذشته ملت ايران شاهد دهها مورد اختلاس هاي كلان از بانكها، سوء استفاده هاي مالي بزرگ در قراردادهاي دولتي و خروج قاچاق ميلياردها ارز و طلا از كشور بوده كه هر بار در رسانه ها با جنجال زياد مطرح شده است. جبهه ملي ايران بر اين باور است كه همه اين جنجال هاي رسانه اي بجز قرص خواب آوري براي ملت نجيب ايران نيست و تا كنون در هيچكدام از اين جنايت هاي اقتصادي آمران و عاملان اصلي معرفي و مجازات نشده اند و ثروتهاي سرقت شده بازپس گرفته نشده است. 

میراث گاندی؛ نافرمانی مدنی در ایران شکل می‌گیرد

 رابرت تیت (رادیو آزادی)

نیروهای تا بن دندان مسلح امنیتی ایران هر گونه کوشش هواداران جنبش سبز را برای سازمان دادن به تظاهرات گسترده به شیوه تظاهرکنندگان مصری ماه مارس گذشته سخت سرکوب کردند.اکنون اما مخالفان رژیم تهران احساس می‌کنند که سرانجام راه موثر مبارزه با حکومت را پیدا کرده‌اند که همانا نافرمانی مدنی است.

"زنگها به صدا در می آیند"
جمال درودی

چندی است که آژیر ها ی خطر به صدا در آمده و جبهه ملی کنونی این یادگار پر افتخار و خجسته مصدق در سرا شیبی سقوط قرار گرفته است. به حکم وظیفه چون سربازی ساده که عمری را در سنگر جبهه ملی گذرانده ام دست استمداد به سوی شما دراز کرده و برای نجات آن یاری می طلبم.

بیانیه جبهه ملی ایران

درياچه اروميه: يك فاجعه زيست محيطي و فرهنگي

جبهه ملي ايران فاجعه هاي وارده بر درياچه هاي اروميه، هامون، پريشان، شادگان، بختگان، نيريز، گاوخاني و غيره و دهها تالاب و رودخانه را كه ناشي از سوء مديريت، فقدان كارشناسي، بي تفاوتي نسبت منافع ملي و سودجويي است، فاجعه هاي ملي اعلام مي كند. جبهه ملي ايران بر اين باور است كه حفظ و حراست و بهره برداري خردمندانه از آنها مستلزم مشاركت همه مردم و بهره مندان و همچنين مديريت يكپارچه و جامع در كنار قانونهاي كارآمد و روزآمد مي باشد.

کنگره ملی‌ یا کنگره محفلی؟

امین موحدی

اقدام آقای واحدی و اصلاح طلبان غیر ملی‌ برای تشکیل کنگره ملی‌ و تعیین شرط و شروط برای اپوزیسیون سابقه‌ دار و ملی‌ ایران در خارج ، مصداق ضرب المثل" مرده ،مرده شور را می‌شوید" است وبس . جنازه متعفن نظام اسلامی حاکم بر ایران، شسته شده کفن پیچ، آماده دفن است آنگاه آقای واحدی میخواهند به جای کمک به دفن این جنازه متعفن ،حاضرین در مراسم دفن نظام را بشورند و کفن کرده ،دفن فرمایند.

مخالفان باید برای آینده تصمیم‌گیری کنند

گفتگوی علیرضا کرمانی(ایران فردا) با مجتبی واحدی

پیشنهاد من این بود که از هر گروه و تفکری دور هم بنشینیم و یک تشکل راه‌اندازی کنیم، سطح موضوع در سطح من و یا حتی ده‌ها نفر امثال من نیست. نیاز به همفکری و تبادل فکر گسترده‌ای دارد. باید منتقدان، مخالفان و معارضان دور هم جمع بشوند و هم برای دوره فعلی و هم برای آینده تصمیم‌گیری کنند.

اگر خود عمل نکنیم این خلاء را مثل لیبی قدرت خارجی پر می‌کند
ابوالحسن بنی‌صدر:

اتفاقا در آینه لیبی است که آدم اهمیت استقلال و تفکیک ناپذیری استقلال از آزادی و نتیجه مداخله خارجی در تحول یک کشور را می بیند برای مثال اولین اعلامیه شورای انتقالی لیبی این است که ما حافظ حقوق غرب هستیم. غرب در لیبی چه منافعی دارد که این شورای ملی انتقالی باید حافظ آن باشد؟ هنوز به مردم لیبی وعده نداده، اول وعده را به غرب می دهند!

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
عبدالفتاح سلطانی را آزاد کنید!

 

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر دستگیری آقای عبدالفتاح سلطانی و این اقدام تازه آزار و اذیت اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می نماید و این اقدامات را به قصد تنبیه فعالیت های صلح آمیز و مشروع حقوق بشری آنها تلقی می کند.

فاجعه دریاچه ارومیه، زاده جهل مركب و سودجویی
گفتگوی تلویزیون ایران ما (شهره عاصمی) با كورش زعیم

دلیل سیاسی شدن هر اعتراض زیست محیطی یا میراث فرهنگی، دو چیز است. نخست اینكه جمهوری اسلامی بی اعتنا به قانون اساسی خودش كه درباره محیط زیست می گوید: "اصل 50- حفاظت محیط زیست ... وظیفه عمومی تلقی می گردد. از این رو، فعالیتهای اقتصادی و غیر آن كه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا می كند ممنوع است"، پیوسته بوسیله پروژه های نابخردانه و سودجویانه به محیط زیست كشور آسیب رسانده است.

بی‌بی‌سی فارسی و ترویج قوم‌گرایی در ایران
صالح سعیدپور

مجموعه برنامه‌هایی که در هفته‌های اخیر در این شبکه خبری که علاوه بر ادعای بیطرفی و جدیت در سنجش منابع، بار سنگین "رسانه دولتی" بودن را نیز بر دوش می‌کشد، نه فقط کمکی نبودند به فهم و درک بهتر این دست مسائل بلکه بدون اغراق می‌توان آنها را در راستای تلاش‌هایی دانست که هم تمامیت ارضی ایران و هم مبارزات مسالمت‌آمیز و دموکراسی‌خواهانه کشور را به خطر می‌اندازند.

این هم از کروبی و موسوی؛ طرفداران انتخابات چه می گویند؟

مجتبی واحدی

گمان می کنم اکنون با انتقال دیدگاه کروبی ،برای کم هوش ترین یا خوش بین ترین فعالان سیاسی هم تردیدی باقی نمانده که شیخ شجاع حاضر نیست با دعوت به به شرکت در انتخابات نمایشی و تقلب آمیز ، نام خود را در کنار « شرکای دزدی آرای مردم » ثبت کند . میر شجاع هم ، با اظهارنظری صریح ، تکلیف علاقمندان خود را روشن ساخته است و اکنون نوبت کسانی است که تا کنون با ادعای پیروی از کروبی و موسوی ، سنگ شرکت در انتخابات را به سینه می زدند.

«انتخابات آینده اگر نظام را متزلزل کرد نباید جامعه مدنی را هم تکه‌تکه کند»

 امير مصدق کاتوزيان (ایران فردا)در گفتگو با فاطمه گوارایی، علی مزروعی و حسن شریعتمداری.

 در محافل داخلی ایران همچنان بحث نحوه برخورد با مسئله انتخابات نهمین دوره مجلس ادامه دارد. چه در میان اصول‌گرایان که به دو صف اصلی متحدان و منتقدان دولت تفکیک شده‌اند و چه در میان اصلاح‌طلبان که با تردید به مسئله شرکت در انتخابات می‌نگرند. همزمان اصلاح‌طلبان و تحول‌طلبان در داخل و خارج از ایران هر یک به گونه و با لحنی انتخابات آزاد را راهگشای مسائل ایران می‌دانند.

دریاچه و مردم ارومیه را دریابیم

  بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

 دراعتراض به وضعیت تباه دریاچه ارومیه

  و سرکوب معترضین به این وضع

پشتیبانی بهنگام مردم مبارز تبریز و دیگر شهرهای آذربایجان از معترضین ارومیه ای نشانی از این همبستگی ملی میباشد که باید در سراسر ایران بزرگداشته شده و از آن پیروی شود. در این رابطه باید هشیارانه از دادن شعارهایی مانند" زنده باد آذربایجان، کور شود آنکه او را نخواهد" ( آذربایجان وار اولسون ایستمین کور اولسون) اکیدا پرهیز شود. با اقدامات و شعارهایی که به تفرقه و تنفر قومی  در آذربایجان غربی و در سراسر ایران دامن میزنند و جلوگیر رشد همبستگی ملی میشوند، باید با روشنگری مبارزه کرد.

بسی فراتر از یک دریاچه
 الاهه بقراط

حکومتی که ملتی را مانند حمله مغول و اعراب بر خاکستری نشاند که تنها معجزه یک فراخوان ملی همراه با فداکاری و ازخودگذشتگی تک تک  ایرانیان در تحقق یک برنامه «نوزایی» همه جانبه می‌تواند آنها را دوباره برخیزاند و از کابوس فلاکت امروز به آینده‌ای گذر دهد که جز با کار و فعالیت شبانه‌روزی به دست نخواهد آمد.

نامه دکتر ملکی خطاب به احمد شهید:
شهادت می دهم که زندانیان جوان و دانشجو در ایران
شکنجه و اعدام شده اند
دکتر محمد ملکی، اولین رییس دانشگاه تهران پس از انقلاب ایران, طی نگارش نامه ای تکان دهنده خطاب به احمد شهید، با اشاره به وضعیت اسفبار حقوق بشر در ایران و همچنین با تاکید بر «جنایت های حاکمان قدرت طلب و استبدادی» اعلام نموده که برای شهادت در مورد شکنجه و اعدام زندانیان در ایران آماده بوده و «پای هزینه آن» نیز ایستاده است.
١٥ شهريور ١٣٢٦

 سالروز بنيانگذاري مکتب پان ايرانيست خجسته باد

دوران پس از شهريور 1320 در تاريخ ميهن ما،دوراني است که جواناني با تکيه برباورهاي ملت گرايي آگاهانه و خردمندانه پرچم مبارزه با استبداد داخلي و استعمار خارجي را به دست گرفتند،تا بتوانند ايران بهتري را براي نسل هاي آينده ميهن بسازند. از اينرو اين جوانان به مبارزه با نيروهاي اشغالگر آمريکا،انگليس و شوروي پرداختند و در اين راه از بذل جان و مال خويش هم هيچ دريغ نداشتند.

اعلام روز سه شنبه ۲۲ شهریور

 به عنوان روز بزرگ اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه

 باشد که همچون مصر و سایر کشورهای عربی

 انقلاب آزادیخواهانه ایران

 را با یاری گرفتن از تکنولوژی جدید بر پا داریم

تحلیلی از اعضای زندانی ادوار تحکیم وحدت
اصلاح طلبی سبز و فرصت انتخابات پیش رو

عبدالله مومنی، حسن اسدی زیدآبادی، علی جمالی و علی ملیحی
چهار عضو دربند سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)
در بند ۳۵۰ اوین در مقاله ای تحلیلی-راهبردی به بحث اصلاح طلبی سبز
و فرصت های انتخابات آینده پرداخته اند.

ناتو در ليبي چه مي خواهد

  رویگردانی غیرمنتظره کشورهایی چون ایتالیا از قذافی با این هدف انجام شده که با روی کار آمدن دولتی جدید قراردادهایی با شرایط بهتر نصیبشان شود. آلفرد هاکنزبرگ میگوید مسئله کشورهای خارجی ذخائر نفت و اعمال قدرت و نفوذ در این عرصه است و نه استقرار دموکراسی در لیبی. او میگوید مخالفان قذافی هم قبلا گفتهاند جایگاه کشورهایی که به آنها یاری میرسانند در قراردادهای جدید نفتی در نظر گرفته خواهد شد.

آموزگاران ما را آزاد کنید! کارگران ما را آزاد کنید!

دانشجویان ما را آزاد کنید!

فعالان جنبش زنان را آزاد کنید!

همه زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کنید!

 

چگونه با دشمنت به دوستی تا کنم؟
تو رخت زندان تن ات وُ من تماشا کنم؟

تو رخت زندان تن ات، و من بمانم خموش؟

قسم به زن، نازنم اگر محابا کنم

اگرچه تلخ است حق، نمی توانم نهفت

زبان از آن بایدم که آشکارا کنم

سیمین بهبهانی

پايان قذافی پايان حكومت است

 داوود هرمیداس باوند

 انقلابيون ليبي سرانجام موفق شدند طبق آنچه وعده داده بودند ، حكومت سرهنگ قذافي را پيش از اتمام ماه رمضان ساقط كنند. آنها ديشب توانستند با ورود به شهر طرابلس آخرين سنگرهاي حكومت سرهنگ را در هم شكنند تا فصل جديدي از سياست در اين كشور آغاز شود. با اين وجود بايد توجه داشت كه حكومت قذافي پيش از اين دقيقا طي اجلاس گروه تماس در تركيه سرنگون شد.

میعادگاه عاشقان ایران!  

منوچهر تقوی بیات

اگر پهلوی ها به دستور جهانخواران برای پی گرفتن غارت مردم ایران دکتر مصدق را تبعید و تا ابد زندانی ساختند و هزاران ایرانی میهن دوست را زندانی کردند و کشتند، خمینی با فتوای مذهبی و از سوی خدای جهانخواران، هم دکتر مصدق و هم هواخواهان او و ملی ها و مردم میهن دوست را مرتد  دانست و خونشان و جان و مال شان را بر مسلمین حلال کرد.

چامسکی: جنبش دموکراسی در خاورمیانه تاریخی طولانی دارد

مصاحبه کننده: شیدا نورچ

هم بوش و هم اوباما از بهار اعراب وحشت دارند و آن هم بخاطر آن است که برقراری دموکراسی در کشورهای عربی موجب مشارکت مردم در سیاست خواهد شد و نتیجه آن می تواند به اخراج آمریکا از منطقه منتهی شود.

فقدان سیاست منجر به پیروزی احمدی‌نژاد می‌شود

   گفتگوی ثمینا رستگاری(روزگار) با

 مراد ثقفی

پرسش اصلی امروزی جامعه سیاسی كشور، پرسش «بعد از احمدی‌نژاد» است. این پرسش به دلیل شخص آقای احمدی‌نژاد نیست كه مطرح است. اصولاً انتخابات مجلسی كه درست ماقبل پایان دوره دوم یك رئیس‌جمهور است این پرسش، پرسش اصلی سیاست در كشور بوده است.

جناب آقاي اديب برومند
رياست گرامي شوراي مركزي جبهه ملي ايران
دروغگويي و پلشتي را اصلاح نتوان كرد

كورش زعيم

پشت پرده آزادی هفتاد زندانی سیاسی!

حسن زارع زاده اردشیر

آزادی زندانی سیاسی با صدقه و منت معنی ندارد. این جمهوری اسلامی است که باید به دلیل سرکوب فعالان مدنی عذرخواهی و ابراز ندامت کند نه زندانیان سیاسی. آزادی زندانی به هر بهانه ای که صورت بگیرد.

 

بحران ومبارزه اکولوژیکی واجتماعی در ایران

جلال ایجادی

 

ویرانگری های زیست محیطی در ایران بیسابقه است واین امر که ناشی از سیاست های ناهنجار حکومتی وفعالیت های اقتصادی وصنعتی موجود میباشد، بنوبه خود اثرات مخرب وکوبنده را بر جامعه وارد میاورد.

چرا مسائل حقوقي ميراث، سياسي مي‌شود؟
گفتگوي فاطمه علي اصغر(روزنامه شرق) با كورش زعيم،

از فعالان ميراث فرهنگي
 

ما در ايران هم هميشه از اين وحشت داشته و داريم كه محافظان ميراث فرهنگي و تاريخي ما كساني هستند كه كوچكترين دركي از فرهنگ ملي يك كشور، آنهام كشوري مانند ايران، ندارند.

انتخابات و مسألۀ مشروعیت نظام سیاسی

   پایا راستگو نیا

به هیچ وجه نمی توان گفت که برگزاری یک انتخابات صحیح و سالم در صورتی که حکومت بدان تن بدهد ، می تواند بر مشروعیت این نظام بیفزاید به عکس چنین انتخاباتی کلیّت و موجودیت حاکمیت اسلامی را به مخاطره انداخته و در معرض انکار قرار می دهد ، چرا که بین مشروعیت اللهی و آسمانی مورد ادعا و مشروعیت ناشی از خواست و ارادۀ مردم فاصله ای نا زدودنی وجود دارد .

برون رفت از پارادکس انتخابات آزاد در ایران

امروز انتخابات آزاد تنها دروازه گذار مسالمت آمیز ایران به دمکراسی با کمترین هزینه و بیشترین نتیجه است. اما بدیهی است که نظام جمهوری اسلامی به خواست خود تن به انتخابات آزاد نمی دهد. زیرا به منزله خوردن جام زهر برای خودکشی است. بنا براین انتخابات آزاد در نظام جمهوری اسلامی مانند بن بست، یا پارادکس به نظر می رسد. ...

رضا سیاوشی

بیانیه انجمن همبستگی فعالان تبعیدی

 درباره روز موسوم به قدس

ما از مردم سبز اندیش می خواهیم که اگرچه امروزبه خاطر شرایط سرکوب و اختناق توسط رژیم ولایت فقیه امکان حضور و اعتراض خیابانی وجود ندارد، اما با عدم حضور در مراسم دولتی روز قدس می توان  بار دیگر بر شعارهای روز قدس در سال ٨٨ تاکید نمود.

خُرده هايي كه به دكتر مصدق مي گيرند

علیرضا افشاری

او همه‌ي تلاش خود را كرد تا بتواند همه‌گان را در اين جنبش در كنار يكديگر و هم‌سو در راه رسيدن به هدف داشته باشد اما كساني كه با كار گروهي آشنا باشند مي‌دانند كه چنين وضعيتي آرماني در عمل ناممكن است و گروه در طي راه ناگزير از ريزش نيرو خواهد بود، به حق يا ناحق! اما اشتباه بزرگ‌تري كه در اين ميان، آن هم از سوي مخالفان مصدق شكل گرفت...اين بود كه آنان منافع ملي را فداي برخي منافع يا اغراض شخصي كردند؛ موج ساختند تا شايد خود سوار بر موج شوند.

قیام ملی نبود، قیام اوباش بود!

 گفتگو با محمدعلی موحد

 درباره برخی دیدگاههای تازه در خصوص کودتای 28 مرداد

 بخشهای یک و دو

 ابوالحسن مختاباد

درمیان تمامی آثاری که درباره کودتای آمریکایی/ انگلیسی 28مرداد نوشته شده است، کتاب»خواب آشفته« اثر دکتر محمدعلی موحد جایگاه ویژه ای دارد. آقای موحد از معدود افرادی است که رخدادهای قبل و بعد از کودتای 28 مرداد را از نزدیک پیگیری میکرد و خود نیز در زمره کارشناسان ارشد نفت بشمار می آمد و شاهد صادق آن رخدادها بود.

تناقض گویی آشکار بعضی از جریانات سیاسی بلوچی در باره فدرالیسم و استقلال

میر بلوچ 

احزاب وسازمانهای سیاسی بلوچستان تا کنون نتواسته اند که تحلیلی جامع منطبق با واقعیتهای جامعه بلوچستان و ارتباط درهم تنیده و تنگاتنگ آن با ایران ، ارایه دهند. از یک قوم یا ملت خیالی بنام فارس یاد میکنند که وجود خارجی با مثابه سایر اقوام ایرانی ندارد. زبان فارسی ،زبان مشترک ورسمی در ایران می باشد

هر دور را تسلسلی و پایانی ست.

 به پایان استبداد چشم می دوزیم!

بیانیه مستقل فعالین سیاسی ، روزنامه نگاران، دانشجویان و جوانان ایرانی خارج از کشور در یادمان کشتار سال 67

باشد تا روزی که همراه با طوفان خشم توده های مردم اسناد این جنایات را از تاریکخانه ها به در آریم و به دادگاه های مردمی بسپاریم و شرمساری بزرگ سکوت کنندگان را در میان مردم پیروز به تماشا بنشینیم که هر دور را تسلسلی و پایانی ست. به پایان استبداد چشم می دوزیم.

دروغ نگویید، بچه های ما را بعد از انتخابات کشتند.

خانواده های جان باختگان بعد از خرداد 88 خطاب به لاریجانی:
خانواده های جان باختگان بعد از انتخابات از رئیس قوه قضائیه خواستند با حضور بر سرمزار فرزندان آنها، توضیح دهد که این جانباختگان چرا و چگونه جان باخته اند و چرا زیر خاک خفته اند.وقتی می گویند تنها یک نفر کشته شده پس بگویند قضیه کهریزک چه بود؟ این را که دیگر خودشان هم پذیرفتند و در صدا و سمیا هم فیلم مستندی از کهریزک پخش کردند و با خانواده های شهدای کهریزک مصاحبه هم کردند. 

همبستگی برای بسيج عمومی،

 استراتژی انتخابات آزاد، تاکتيک تحريم انتخابات

فريبا داودی مهاجر

ما بايد سوار بر يک کشتی با تکيه بر قطب نما و نقشه و بادبان و گروه پارو زنان و دهها قايق نجات و آذوقه ای فراوان و با تکيه بر شناخت درست از مسير و بادها و توفانهای احتمالی و با يک برنامه و کار دستجمعی سرزمين غصب شده را باز پس گيريم . و فراموش نکنيم که صاحبان اصلی در همان سرزمين قرار دارند و اين نقشه تا زمان رهايی است و پس از ان خواست اکثريت تعيين کننده مدلی خواهد بود که آنها بر خود می پسندند .

از عیاری تا لمپنیسم

 مصاحبه با آقای حسین شاه حسینی راجع به شعبان جعفری و طیب حاج رضایی

 کفتگو از علی ابوالحسنی(منذر)

 باید حقیقت را ببینیم. سابق بر این، در عالم ورزش- چه کشتی و چه در ورزشهای دیگر- اول اخلاق حکومت می کرد، بعد چیزهای دیگر در مد نظر بود. و ما باید بکوشیم آن اصل را در همه ابعاد زندگی احیا و تقویت کنیم.

براندازي 28 مرداد، تاوان سنگين ملت ايران

 كورش زعيم

. پيش از 28 امرداد، حزب ها آزاد بودند، مطبوعات آزاد بودند، گردهمايي آزاد بود، اتحاديه هاي كارگري و صنفي آزاد و اعتصاب و تظاهرات آزاد بود. پس از 28 امرداد، همه اين آزاديها از مردم گرفته شد و اين محروميت تا كنون ادامه دارد. اگر اين براندازي كه خيانت به منافع ملت ايران بود روي نمي داد، دموكراسي، آزاديهاي مدني و حقوق بشر چنان در كشور ما در طي ربع قرن بعد نهادينه شده بود كه ديگر كسي نمي توانست خواستهاي شخصي يا فرقه اي خود را بر ملت ايران تحميل كند؛ و مجبور مي شد ديدگاه خود را از درون صندوق هاي راي ارائه دهد.

کودتای ۲۸ مرداد و پیامدهایش چونان گرهگاهی آموزنده در تاریخ ایران

 بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا درباره کودتای ننگین ۲٨ مرداد ٣۲   

بزرگداشت آیتالله کاشانی از سوی جمهوری اسلامی و سرپوش گذاشتن به حمایت وی از اوباش دربار و کودتای ۲۸ مرداد، یکی دیگر از سویه های ضد ملی حاکمیت کنونی جمهوری اسلامی است.

به مناسبت سالگرد پنجاه و هشتمین سال کودتای ننگین سیا(CIA)، اینتلیجنت سرویس بریتانیا، آیت الله کاشانی، دربار فاسد پهلوی و جمعی از الوات و فواحش جنوب شهر تهران علیه مصدق بزرگ و دولت قانونی و دموکراتیک وی

محمد حسیبی

ایکاش مهندس کاظم حسیبی زنده مانده بود و کتاب درایفوس(بازی شیطان) را می خواند و خود از زبان او می شنید که آن مامور جوان سیا در ایران ...یک روز پس از تحویل دادن چند کیسه دلار به کاشانی از او تقاضا کرده بود تا مدتی بدون حرکت بنشیند که بتواند صورتش را ...نقاشی کند!(آن پورتره...هم اکنون نزد خانواده درایفوس در ایالت ویرجینیا موجود است)

پارادوکس حمایت از کودتای ۲۸ مرداد و ادعای آزادیخواهی!

آرش کمانگر

 آنها روی ضعف حافظه تاریخی مردم سرمایه گذاری کرد اند. خصوصاً اکثریت جوان سکنه کشور. فراموش نکنیم که دو سوم از جمعیت ایران در زیر سی سال بسر میبرند، یعنی نه تنها خاطره ای از کودتای ۲۸ مرداد و عواقب فاجعه بار آن – نظیر: ساواک، اختناق، شکنجه و وابستگی تمام عیار به آمریکا و غیره- ندارند، بلکه حتی در دوره پایانی حکومت محمدرضا شاه نیز زندگی نکرده اند ...

رویاهای عثمانی اردوغان

 امیرطاهری

سیاست خارجی یک دولت چگونه شکل می گیرد؟ پاسخ متعارف و معمول به این سوال این است که سیاست خارجی هرکشوری تابع و ادامه سیاست داخلی آن است. به عبارت دیگر، دولتی که در داخل برپایه قانون عمل می کند، درخارج نمی تواند مثل یک دولت یاغی رفتار کند اما این قاعده کلی دارای استثاء هایی ست و ترکیه یکی از این استثناء هاست. در شش ماه گذشته،  ترکیه  فعال ترین کشور منطقه در حمایت از "بهار اعراب" بود.

اشتغال زایی یا بی اعتمادی به وزارت خارجه؟‌

دکترهرمیداس باوند، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاست خارجی

 به طور کلی ایجاد معاونت بین الملل از سوی رئیس جمهور امری خلاف قاعده است. در دیگر کشورها رئیس جمهور دارای مشاور امنیت ملی که همان شورای امنیت ملی است می باشند ولی ایجاد معاونت امور بین الملل در زمانی که وزارت خارجه این وظیفه تخصصی را بر عهده دارد موضوعی قابل تامل است.

آذربايجان غربی يا کردستان شمالی؟

پدرام فرزاد

همکاری مردم مرزنشين با گروه‌های مسلح مخالف نظام دليلی غير از مخالفت با سياست‌های نظام در برخورد با مرزنشينان و فقدان امکانات اوليه زندگی نمی‌تواند داشته باشد وگرنه اين انسان‌هايی که به وقت به خطر افتادن نظام مفتخر به کسب عنوان "مرزنشينان غيور" می‌گردند چطور در ديگر اوقات خبری از ايشان به گوش ما نمی‌رسد؟

افشای توطئه‌های خزنده دولت باکو برای تجزیه ایران

تابناک

مرز کشیدن و ملت سازی در ایران به بهانه تنوع زبانی موجود در ایران، برنامه‌های پرهزینه و بلند مدت ایجاد خاورمیانه جدید توسط دولت آمریکا و موسساتی چون «امریکن اینتر پرایز» و حمایت‌های بی پروای سیاستمداران آمریکایی همچون «مایکل لدین» از تجزیه طلبان.../ اعلام رسمی سران رژیم صهیونیستی که بار‌ها گفته‌اند چند ایران کوچک برای ما، بهتر از یک ایران بزرگ است.

مشروعیت یا عدم مشروعیت جمهوری اسلامی در انتخابات مجلس

 فرهنگ قاسمی

 نگاهی‌ به بیلان کار حاکمیت در دوسال گذشته براحتی نشان میدهد که در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی حاکمیت علیرغم کوشش های فراوان خود، عمده ترین نقش را در بی‌ آبرو کردن خود بازی کرد و کسانی که مهره های اصلی‌ این ابروریزی شدند بخش سنتی‌ اپوزیسیون نبودند بلکه پاره ای از عوامل وهمکاران قدیمی‌ حاکمیت بودند .برای همین باید اذعان داشت که آقایان موسوی و کروبی ضربه بزرگی به جمهوری اسلامی وارد کردند که از هیچ بیگانه ای ساخته نبود.

سفر بي‌اثر داود اوغلو به سوريه

دکتر داوود هرميداس باوند

البته بايد توجه داشت كه اقدامات كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس برخلاف تركيه بيشتر از اين بابت ناشي مي‌شود كه آنها مي‌كوشند از قافله حمايت از جنبش‌هاي مردمي عقب نمانند. نكته اصلي در گرو اين موضوع است كه تمامي كشورهاي عضو اين شورا از سرايت جنبش‌هاي مردمي به كشور خود هراس دارند و چه بسا اينگونه مواضع را راهي در برابر به دردسر افتادن خود بدانند.

جبهه ملی و آیت الله خمینی در آستانه انقلاب

حمید ذوالنور

در تمام دوران مبارزات نهضت مقاومت ملی در برابر کودتا و مبارزات سال های ۱۳۳۸ به بعد، از آیت الله خمینی با آنکه در سن کمال بود، هیچ عکس العملی مشاهده نشده است و این تنها به معنای بی اعتنایی ایشان نسبت به رویدادهای سیاسی جامعه نبوده است، آن چنان که به روایت دکتر حائری یزدی، مراوده آیت الله خمینی بیشتر با روحانیون ۹ اسفندی و ۲۸ مردادی بوده است و با شاه از طرف آیت الله بروجردی مراوده داشته است.

دلایل و پیامدهای نخست وزیری بختیار

 گفتگوی امير مصدق کاتوزيان با دکتر همایون کاتوزیان

شاپور بختيار تنها رهبر سياسی مخالف در خارج از ايران نبود که بر روی چنين کمک هايی حساب می کرد. خوب مجاهدين خلق اصلا در عراق ارتش تشکيل دادند. احمد مدنی از ديگر چهره های طيف مليون از آمريکا کمک دريافت کرد. البته کمک های مشابهی به علی امينی و منوچهر گنجی رهبر سازمان درفش کاويانی هم صورت می گرفت.

دکتر مهدی خزعلی، پزشک، روزنامه نگار و از فعالین جنبش سبز، که تاکنون بارها به سبب انتقاد از سیاست رهبری آیت الله خامنه ای و مخالفت جدی با برخوردهای ضدقانونی و خشن دولت کودتا با مخالفین، تحت تعقیب، بازداشت و مورد آزار قرار گرفته است، بمدت سه هفته است که در زندان سپاه پاسداران دست به اعتصاب غذا زده است.

جبهه ملی ایران- اروپا بازداشت و آزار و اذیت ایشان را شدیدا محکوم میکند و خواهان آزادی و احقاق حقوق شهروندی ایشان می باشد.

جبهه ملی ایران- اروپا ، نوزدهم امرداد ١٣٩٠

آیا زمان آن نرسیده است،

که به مواد اساسنامه جبهه ملی ایران که خود تدوین کرده ایم، پایبند باشیم.!؟  

جمال درودی، عضوشورای مرکزی جبهه ملی ایران

اگر براین اعتقادیم که باید از احزاب ملی نمایندگانی درشورای جبهه ملی حضورداشته باشند، چرا از احزابی که سالیان طولانی درکنارجبهه ملی بودند از جمله احزاب (ملت ایران .نهضت آزادی..جاما...) دعوتی بعمل نیامده تا آنها نیز نمایندگان خودرا به شورا معرفی کنند؟ 

برآمدن حزب زحمتکشان ملت ایران ( نیروی سوم)

 مرتضی مظفری

مسئله ای که در طی چند دهه مبارزات جبهه ملی ایران هماره در راستای ایستایی این سازمان نقش اساسی داشته و در شرایط کنونی نیز بازماندگان آن جریان که به باند معروف شده می باشند در پی ایفای همان نقش مخرب تاریخی خویش اند. نقشی که شوربختانه در شهرآشوب ترین روزهای میهن به بدترین شکل همچون همیشه تاریخ پیدایش باند مانع پویایی و انجام رسالت تاریخی نیروهای ملی در راستای مبارزات ملت گرایانه بوده است.

به مناسبت روز خبرنگار

" به یاد خبرنگارانی که در پی آزادی بیان غریبانه پر کشیدند "

اين روز را به همه خبرنگاران و روزنامه نگاران اين سرزمين ، بویژه خبرنگاران زندانی تبريك مي گویيم و برايشان آروزي آزادی، سربلندي ، موفقيت و سلامتي مي کنیم. باشد که هميشه حق بگويند و از هيچ قدرتي نهراسند. جبهه ملی ایران- اروپا

برگزیده هایی درباره برخی از نظرات و رفتار سیاسی

دکتر شاپور بختیار در پیش و پس از انقلاب بهمن ۵٧

گفتگوی هفته نامه معتبر "اشپیگل" با شاپور بختیار

 پیش از انتصاب وی به نخست وزیری

اولین رئیس‌جمهور ایران در مورد آخرین نخست وزیر مشروطه چه می‌گوید؟

گفتگویی با آقای بنی صدر به مناسبت بیستمین سالگرد کشته شدن شاپور بختیار ، امید پارسانژاد

به‌ياد آن‌که خلاف "موج کور" شنا کرد

 اختر قاسمی

دیدار هموندان جبهه ملی ایران از سفارت نروژ برای ابراز همدردی

‫در رور پنجشنبه ۱۳ امرداد ۱۳۹۰، شماری از هموندان جبهه ملی ایران، هرمیداس باوند، عیسی خان حاتمی، كورش زعیم، محمد اویسی، اشكان رضوی و از فعالان سیاسی، بیژن جانفشان و خوانساری برای ابراز همدردی و تسلیت نسبت به فاجعه كشتار در نروژ توسط یك بنیادگرای فاشیست حاضر و با سفیر نروژ در تهران، آقای روآلد نس، ملاقات كردند...

نگاهی بر راهبردها و رفتار انتخاباتی مردم در ایران
سخنرانی كورش زعیم در نشست اتحاد جمهوریخواهان ایران

انتخابات در دوران حاكمیت جمهوری اسلامی، در تخلف فاحش قانون اساسی كه خودشان نوشته اند، هرگز آزاد نبوده است. آزادترین انتخابات برای مجلس شورای ملی در ‫۱۳۵۸ اجرا شد كه در آن غربالگری و نظارت استصوابی نبود...

ایران را دوست بدار یا سرزمینش را ترک کن

با شدت گرفتن در گیری ها بین نیروهای نظامی ایران و گروه جدایی طلب و خشونت گرای موسوم به پژاک تبلغات گسترده ای دگر باره علیه تمامیت ارضی ایران و دمیدن در شیپور تجزیه طلبی از سوی عده ای در برون مرز آغاز شده است .
محافل حقوق بشری نیزدر جایگاه خود بدون در نظر گرفتن چگونگی و چرایی این در گیری های نظامی که به طبع در هر شرایطی می تواند نقض کننده حقوق انسان ها باشد یک سویه به ماجرا نگریسته و تلاش گسترده ای را برای مظلوم نمایی گروه پژاک آغاز کرده اند بدون آنکه ...

تسلیت به بانو دكتر لقا اردلان

جبهه ملی ایران اروپا درگذشت بانو مینا اردلان، دختر زنده یاد علی اردلان، عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران، را كه پنجم امرداد ۱۳۹۰، زندگی را بدرود گفت، به بانو دكتر لقا اردلان، عضو شورای مركزی جبهه ملی ایران، تسلیت عرض نموده ما ضمن همدردی عمیق با بانو اردلان، بردباری ایشان را خواهانیم.

شورای عالی جبهه ملی ایران - اروپا

چه بر سر ایران مان خواهد آمد؟
بیژن افتخاری
اما هستند شیر زنان و شیر مردان ایرانی که موقعیت خطیر کنونی را درک کرده و از آن مهمتر آماده کنشگری و حتی جانفشانی در راه آزادی میهن و مردمشان می باشند. نعدادشان هر چقدر هم کم باشد (حتی اگر در کل ایران 10 هزار نفر هم باشند) برای براندازی این رژیم پوسیده و فاسد کافی است.
تسليت به بانو دكتر لقا اردلان

بدينوسيله درگذشت بانو مينا اردلان، تنها دختر زنده ياد علي اردلان، وزير دارايي دولت موقت، عضو شوراي رهبري و بزرگمرد جبهه ملي ايران، را كه بامداد امروز، پنجم امرداد ‫۱۳۹۰، پس از تحمل رنج يك دوران طولاني بيماري، زندگي را بدرود گفت، با بانو دكتر لقا اردلان، عضو شوراي مركزي جبهه ملي ايران، و فرزندان گرامي ايشان، دلارامي مي گوييم و بردباري ايشان را خواهانيم.

 

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران - اروپا به جبهه ملی ایران

‫دیرزمانی است که اعلامیه های جبهه ملی ایران – تهران بیشتر ارزش تاریخ فرهنگی دارد تا سیاسی. ولی بیانیه منتشره بتاریخ ‫۲۹ تیر ۱۳۹۰و با سرنویس "خیزش ملت ایران در ۳۰ تیر۱۳۳۱ و وضعیت امروز ما، دوران استبداد به سر آمده است" ‫بیانگر موضعی روشن با نگاه سیاسی و راهنمایی مشخص درباره مشکلات و خطراتی میباشد که کیان کشور را تهدید میکند.

از جنبش مشروطه تا ولایت مطلقه

هرمز ممیزی

فدائیان اسلام نیزکه بعد از شهریور 20 به اقدامات مسلحانه و ترورهای سیاسی متوسل میشدند و مورد تائیدآیت الله بروجردی نبودندبرای نخستین بار واژه <حکومت اسلامی> را در بیانیه های خود بکار بردند و آیت الله کاشانی نیز در عکس العمل به اعلامیه قوام السلطنه (دیانت را از سیاست دور خواهم داشت)برای نخستین بار توطئه تفکیک دین از سیاست را مطرح نمود.

 

بیانیه تحلیلی دراعتراض به خشونت فراگیر علیه زنان در ایران

 دامنه خشونت علیه زنان در ایران از اعمال خشونت جسمی و روانی تا جنسی و امنیتی و فرهنگی روز به روز وسعت و شتاب بیشتری می یابد به حدی که حجم اخبار منتشره در باب خشونت علیه زنان از دایره اخبار ممنوع و مصلحتی هم فراتر رفته است.

خیزش ملت ایران در ٣٠ تیر١٣٣١ و وضعیت امروز ما

دوران استبداد به سر آمده است

 ما به حاكمیت به قدرت نشسته هشدار می دهیم كه این بار طیف سنتی پشتیبان استبداد در ایران درهم خواهد شكست و جُز تن در دادن به تغییر بنیادین در ساختار حكومتی در راستای استقرار دموكراسی، حاكمیت ملی و رعایت حقوق بشر، هیچ راه دیگری در پیش نیست و بیش از این نمی توان ملت بردبار ایران را زیر فشار نگه داشت. رویدادهای چند ماه گذشته در سراسر منطقه دیكتاتورپرور خاورمیانه و شمال افریقا نشان می دهد كه دوران استبداد به سر آمده و  پرده آخر نزدیك به فروافتادن است.

مصدق، اسطوره لیبرال ناسیونالیسم

پیمان عارف

مصدق به انسان ایرانی که نه مالک بلکه مملوک دولت فخیمه بریتانیا است می آموزد که می بایست با الگوی جایگزینی واردات و از اقتصاد منهای نفت، عنان منابع خویش را در اختیار گیرد و با تکیه برآن به تولیدی بپردازد که مبنای شکل گیری مالکیت و تجمیع ثروت و شکل گیری سرمایه و سامان سرمایه داری خود بنیاد و غیر وابسته و آنگاه توسعه است.

قیام ملی سی تیر

بزرگترین درسی بود که به ملت های در بند استبداد و استعمار داده شد

از قیام سی تیر درس بگیریم و دست در دست هم گذاریم . آذری ، کرد ، بلوچ ، فارس ، خراسانی ، مازندرانی ، گیلانی ، خوزستانی و...، با هر دین و آئینی که داریم، همه اعضای یک خانواده هستیم و در اداره  کشورمان به یکسان شریک و سهیم هستیم . اختلافات را کنار بگذاریم و با هم شویم و میهن در بند خود را از وجود دشمنان و جنایتکاران خون آشام رها سازیم . این پیروزی فقط در یگانگی ما امکان پذیر است و بس .

سخنی با استاد ارجمندم جناب آقای ادیب برومند

 جمال درودی

جناب آقای ادیب برومند امروز روزیست که سرنوشت وآینده جبهه ملی ایران  با تصمیم جنابعالی گره خورده است. عده ای از اعضا شورای مرکزی وفعالین جبهه ملی بر این اعتقادند ، که جنابعالی باید با یک سعه صدر ویک تصمیم تاریخی وبجای ماندنی از ریاست شورای مرکزی جبهه ملی ایران کناره گیری فرمایید و در یک مقام والاتر به عنوان مشاور و راهنما در درون هیات رهبری جبهه ملی را هدایت فرمایید.  

 نامه تکاندهنده امید کوکبی

در شرح شکنجه ها و بازجویی هایش: کل فرآیند بازداشت، اتهام زنی و بازجویی، ازاساس غیر قانونی بود

 امید کوکبی، دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی در آستانهٔ تشکیل دادگاه خود در نامه‌ای تکان دهنده به آملی لاریحانی با توصیف شرح شکنجه‌ها و انفرادی‌های خود درخواست تشکیل دادگاهی عادلانه با امکان دفاع داده است.

افشای کشف منابع عظیم نفت و گاز در ایران

و امضای قرارداد ننگین با چین و روسیه به دستور رهبری

 کار‌شناسان ایران سبز: افشای قرارداد ننگین حکومت ایران با کنسرسیوم چینی و روسی در پی کشف منابع جدید نفت و گاز در کشور و تسلیم کردن رسمی اقتصاد ایران به دولتهای بیگانه.

نقش بنیادگرایان اسلامی و علل سرنگونی دولت ملی و مردمسالار مصدق

امیرحسین لادن

دولت مردمسالار و قانونمند مصدق ، در سه جبهه مبارزه می کرد: جبهه ‍ی اول دربار ، عوامل خود فروخته در مجلس و افسران پاکسازی شده ی ارتش ؛ جبهه ‍ی دوم گمراهان استالینیستِ حزب توده ، جامعه‍ ی روحانیت عوام فریب و مردم نا آگاه و جبهه ‍ی سوم انگلیس و آمریکا. مصدق با آگاهی از تاریخ دو قرن گذشته ‍ی ایران ، یعنی نفوذ و دخالت دولت های خارجی (روس و انگلیس) در تمام شئون کشور ؛ نقش تخریبیِ عوامل خود فروخته‍ ی خائن دربار و حکومت ؛ و نا آگاهی فراگیر و مزمن توده ها - راه نجات را در استقلال کامل و بی چون و چرای کشور می دانست.

بشردوستی یا قبیله پرستی دموکراسی یا ملیت گرایی

یادداشتهایی از داخل جهنم جمهوری اسلامی ایران

 به هموطنان گرامی - مردم همه ی اقوام ایران -

اگر ما خاموش بمانیم، اسلامگرایان اصولگرای جنایتکار و اسلامگرایان اصلاح طلب دغلباز و ناسیونالیستهای باستانگرای افراطی و قومگرایان افراطی سخن خواهند گفت و با دغلبازی و تناقض گویی و دو پهلو گویی و تردستیهای منطقی و شعبده بازیهای لفظی ، معیارهای مسئولیت و صداقت فکری را پایین تر هم خواهند آورد و از این طریق به فریب مردم ایران و سوق دادن ایران به جهنم دیگری خواهند کوشید.

فراخوان سازمان عفو بین الملل:

 همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید

 برگردان: مجید روشن زاده

ـ من در اینجا می خواهم به شما یادآوری کنم که حق آزادی تشکل و تحمع در بند 26 و 27 قانون اساسی ایران  تضمین شده است. ازآن گذشته، ایران بعنوان یکی از کشورهای ملتزم به قوانین بین الملل مربوط به حقوق سیاسی و مدنی، موظف است که آزادی بیان و تجمع را رعایت کند.

گفتگوی روزنامه جامعه با عباس امیر انتظام:

 من، دولت موقت و ارتباط با آمریکا همه قانونی بودیم

آمریکا کشوری است استعمارگر، سرمایه دار، با قدرت و در حال حاضر قدرت اول جهان است. اما نمی توانیم به دلیل اینکه آمریکا دارای این صفات است، بگوییم نباید مطلقاً با این کشور رابطه داشته باشیم. این به ضرر منافع ملی ماست. ما در نوزده سال گذشته به دلیل شصت میلیارد دلار سرمایه گذاری که در صنایع نظامی کرده بودیم، مجبور شدیم لوازم یدکی همان صنایع را از آمریکا با چند برابر قیمت بخریم، آن هم به دلیل نداشتن رابطه‌ی مستقیم. قطع رابطه با دولت آمریکا نه تنها به مصلحت ملت ما نیست، بلکه گناهی بزرگ است...

برای بزرگداشت سحابی ها

يک حرف و دو حرف برای ... عيسی سحرخيز!

  عيسی سحرخيز هنوز در بند است. به جرم آزادی خواهی.

 استبداد چه فکر می کند؟ که عيسی در بند از ياد رفته؟

 خيال خام! 

مبارزان در بند فراموش که نمی شوند هيچ، بلکه همچون آتشی که نميرد هميشه در جان و روان ايران و ايرانی اند.

"دغدغه‌های" سحابی برای تغييرات "بنيادی" در ايران چه بود؟

 بهروز آرمان

استقلال و خودمختاری يک ملت، يا اصل حاکميت ملی، اولا، در قالب حراست از هويت فرهنگی-تاريخی، يا ارزش های فراوانی که آن ملت برای آن ها ايثار نموده است، و ثانيا، حراست از منافع و مصالح اقتصادی-سياسی درازمدت آن قابل درک است...

تسلیت نه، فریاد اعتراض!

تسلیتی در کار نیست! وای برما که هماره در پی تسلای خویشیم. وای بر ما، که ستمی که در زمان ما بر زنان و مردان سرزمینمان می‌رود در تاریخ این دیار، جز شرم و شرم و شرم تاریخ دیگری نخواهد نوشت.

جامعه آزادیخواه ایران در درگذشت عزت الله سحابی
و شهادت بانو هاله سحابی به سوگ نشسته است

حاكميت غافل از آنست که تجربه تاریخی، بویژه در اين دوران ارتباطات پيشرفته همگانی، نشان داده است که سیاست سرکوب و خشونت کارايی خود را از دست داده و فقط مردم را در اندیشه های آزادیخواهانه خود پایدارتر خواهد مي سازد...

لقا اردلان، الاهه اميرانتظام، عباس امیرانتظام، محمد اویسی، داود هرمیداس باوند، مرتضی بدیعی، گیتی پورفاضل، عیسی خان حاتمی، اسمعیل حاج قاسمعلی، علی حاج قاسمعلی، حميدرضا خادم، جمال درودی، آرش رحمانی، علی رشیدی، اشكان رضوي، کورش زعیم، مجيد ضيايي، حسين عزت زاده، پریچهر مبشری، حسین مجتهدی، حسين شاه حسيني

فریـاد از این همـه بـیـداد
بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا در محکومیت قتل بانو هاله سحابی

این فاجعه آشکارا نشان میدهد که رژیم جمهوری اسلامی و در راسش علی خامنه ای و اوباش حامی او در چه موقعیت متزلزلی قرار گرفته اند که حتی از خاکسپاری رادمردی مبارز، ملی و مذهبی می ترسند، خاکسپاری شخصیتی که بر گردن تک تک حکام کنونی حق بزرگی داشت. این رویداد جانگداز نمونه و نمادی از جور و ستمیست که در وجوه گسترده ای سالهاست بر ملت ایران میرود و از قرار معلوم تا فروپاشی این دستگاه جهنمی ادامه خواهد داشت.

پیام "همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران"( خارج از کشور)

به زندانیان سیاسی درتوقف اعتصاب غذا

 

حسین شاه حسینی: »هاله سحابی را به زمین انداختند و با لگد به پهلوهایش زدند«

 

عده‌ای که جلو بودند از ربودن جنازه سحابی ممانعت کردند، اعتراض کردند، که ناگهان لباس شخصیها به دختر مهندس حمله کردند، دختر زمین خورد و پنج شش لگد به پهلویش زدند.

عزت‌الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی – مذهبی بامداد امروز (سه‌شنبه) در سن ۸۱ سالگی در تهران درگذشت.

عزت‌الله سحابی حدود یک ماه پیش در پی سکته مغزی در بیمارستان پارسیان بستری شد و پس از عمل جراحی تا زمان مرگ در حال اغما بود. وی عضو شورای انقلاب، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت مهدی بازرگان، نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندهٔ تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی، و دبیر هیات اجرایی نهضت آزادی ایران بود.سحابی در دوران پیش و پس از انقلاب اسلامی، نزدیک به ۱۵ سال را در زندان گذرانده بود.

جبهه ملی ایران- اروپا

درگذشت این مرد مبارز ملی را به همه بازماندگان و یاران وی تسلیت میگوید.

چرا هم تورم داریم، هم رکود و بیکاری؟

 

مادام که تولیدکنندگان داخلی ناگزیرند که در مسیر مخالف جریان رودخانه شنا کنند و رقبای خارجی آنها از خود ما یارانه می‌گیرند‌، شکوه و شکایت از «واردات بی‌رویه»‌، نه به اسب تیزتک واردات لگام خواهد زد و نه به تولید و اشتغال داخلی رونق خواهد بخشید.

 

 دلنوشته هیلا صدیقی

 برای میرحسین موسوی

 ای نسیم آزادی

 چو از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی

 برسان سلام ما را!

ما صبر می کنیم تا روزی که تمام هموطنانمان باور کنند که ما همه چون خواهر و برادرانی هستیم که آرزویی جز همزیستی و صلح در دل نداریم . روزی که تمام شکاف ها از میانمان برداشته شود آنروز روز آزادی و آبادی ست ... خواسته هایمان پابرجا و عهدهامان پایدارست و اولین حق ما آزادی شما و اطمینان از سلامتیتان ، هر چه سریعتر ...

با عربستان مذاکره کنیم

گفتگوی "دیپلماسی ایرانی" با هرمیداس باوند

در دنیای امروز ماده 33 منشور سازمان ملل در این مورد قابل توجه است که بیان می دارد که در صورت بروز اختلاف بین دو کشور که ادامه آن فضا را نامساعد کند یا تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی ایجاد کند، قبل از هر چیز باید مذاکره، میانجی گیری، کمیسیون تحقیق، کمیسیون سازش، داوری و تسویه قضایی مورد توجه قرار گیرند.

دانشگاه زنده است

محمد ابراهیمی

برخوردهای سرکوب‌گرانه نیز اگر چه در کوتاه‌مدت تأثیراتی بر فضای دانشگاه گذاشته است، اما در درازمدت نتوانسته دانشگاه را به نهادی غیرسیاسی و خدمتگذار حاکمیت تبدیل کند. نه انقلاب فرهنگی توانست دانشگاه را فرمان‌پذیر کند، نه چوبه‌دار فعالیت دانشجویی را معدوم و نه باطوم و چماق دانشگاه را ساکت کرد و نه پاشیدن خاک گور مانع از برخاستن دانشگاه گشت.

قضیه «اشتباه مصدق»

 ناصر کاخساز:

پس در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مصدق به مثابه شخص، شکست خورد و در پانزده خرداد ۱۳۴۲ به مثابه نماد. یعنی در این روز ایده‌ی پلورالیسم و خشونت‌پرهیزی، از تجسم یافتن در کالبدی تاریخی بازماند. شاه به مردم نشان داد که مصدق توانایی ایستادن در برابر او را ندارد و آنان را به جستجوی رهبر قاطع‌تری برانگیخت. در این روز بود که خمینی به نماد قاطعیت انقلابی تبدیل شد و پیروزی حاکمیت اسلامی گزیر ناپذیر گشت.

بیانیه جبهه دموکراتیک ایران

 جنبش دانشجویی ١٨ تیر ٧۸ آغاز جنبش دموکراسی خواهی در ایران

تنها این تاریخ است که قضاوت میکند چه کسی در این نوع نبردهای تاریخی برنده است و چه کسی بازنده و حاکمان جمهوری اسلامی بدانند باز هم با روبرو شدن با جنبشهای دانشجویی و اجتماعی بزرگتر، همچون همیشه در تاریخ، سر انجام در صف بازندگان قرار میگیرند .

   همدردی با ناصر کاخساز

 بمناسبت درگذشت مادر عزیزش،

 بانو معصومه قاری‌زاده (کاخساز)

دریغ  از روزگار تلخ امروز که باید کمانگیری چون ناصر دور از وطن با غم سنگین مادر از دست رفته در سوگ بنشیند. 

ناصر گرامی ما همه با تو هم اندوهیم.

از سوی هموندان جبهه ملی ایران - اروپا

رمز ماندگاری ۱۸ تیر

حسن زارع زاده اردشیر

روزنامه نگار و فعال حقوق بشر

 و از متهمان اصلی پرونده ۱۸ تیر

رشد گروههای مستقل و پیشرو دانشجویی و ایجاد نهادهای جدید از آنها در کنار نهادهای کارگران و زنان که خواسته های همه مردم را در بر بگیرد ضرورتی انکار ناپذیر بوده و وحدت انها با یکدیگر علاوه بر آموزش همزیستی مسالمت آمیز دموکراتیک با همدیگر، به ایجاد وحدت ملی خواهد انجامید که الگوی مبارزاتی داخل کشور است.

١٨ تیر، روز درخشان جنبش دانشجوئی ایران گرامی باد

آنچه در ١٨ تير ٧٨ رخ داد، در حقيقت نمادی از تکوین یک فرآیند همه ‌جانبه استبدادی و ارتجاعی بود، كه اساس اصلاح پذیری نظام جمهوری اسلامي را نشانه رفته بود. بازخواني اين واقعه كه یکی از ننگين‌ترين صفحات  كارنامه سياه استبداد حاکم کنونی است، براي نسل حاضر ضرورت دارد.

جبهه ملی ایران - اروپا

گفتگو با لطف الله میثمی: راهبرد مصدق، شعار محدود و مقاومت نامحدود بود

  مرتضی شهلایی

دکتر مصدق با داشتن تقوای سیاسی و رویکردی راهبردی توانست حق ملت ایران را به­دور از هرگونه دشمن­تراشی با استراتژی بسیج حداکثری مردم، شعار محدود و مقاومت نامحدود از چنگال استعمار پیر خارج سازد، ولی در این میان، خود مظلوم واقع شد. او که دانش­آموخته مهندسی نفت است، اعتقاد دارد که هنوز غرض­ورزان نخواسته­اند حقیقت وجودی دکتر مصدق را باور کنند.

گروهی از فعالان جبهه ملی ایران و حزب پان ایرانیست ایران از دكتر مصطفی بادكوبه ای، سراینده میهنی، كه به جرم عشق به ایران و سرودن سروده های میهنی مدت 64 روز را در بند 209 و 240 زندان اوین گذرانده و اخیرا آزاد شده است، دیدار و ستایش و پشتیبانی خود را از او ابراز داشتند.
پس از ترکیه، ارمنستان و چین، حال نوبت پاکستان رسیده است:"فروش" گاز ایران به پاکستان، حتی ۴۰ درصد ارزان‌تر از قرارداد کرسنت*!

 آیا این حراج ثروت ملت ایران حکمت خداوند است یا از علائم ظهور؟

هدیه های چندین میلیون دلاری برای ساختن مساجد و حسینیه ها در پاکستان کافی نبوده است!

از دروغگویی مسئولان دولت کودتا درباره قرارداد فروش گاز به پاکستان پرده برداشته می شود. معاون وزیر نفت پاکستان درباره قیمت خرید گاز از ایران، این قیمت را به مراتب پایین‌تر از قیمتی دانست که وزیر نفت احمدی‌نژاد به مجلس اعلام کرده است، و حتی ۴۰ درصد ارزان‌تر از مبلغ قرارداد جنجالی کرسنت.

زردها در برابر سبزها

 اخبار روز:

رهبری خط زرد تسلیم در برابر ولایت فقیه را محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین بر عهده دارد و دوم خردادی ها به تبعیت از او و همزمان با نزدیک شدن زمان انتخابات، به طور صریح تری به «بیعت با رهبری» و دشمنی با جنبش سبز رو آورند. اظهارنظرهای شخصیت های شناخته شده ی دوم خردادی در هفته های اخیر تماما در این جهت بوده است.

گزارش نقض حقوق بشر - ویژه خرداد ماه ۹۰

در بررسی موردی تعداد ۱۲۷۱۵ مورد نقض حقوق که ۱۱۷۱ مورد آن نقض مستقیم حقوق بنیادین بشر با حضور آمر در تطبیق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و تعداد ۱۱۵۴۴ مورد آن نقض حقوقی که در عین وجود معاهدات بین المللی، نقض بنیادین حقوق بشر محسوب نمی‌شود ارزیابی شده است، عمده موارد نقض حقوقی که علیرغم تاثیر مستقیم از سیاستگذاری‌های حکومت، مفاد مشخصی از اعلامیه جهانی حقوق بشر را در برنمیگیرد در حوزه کارگری-صنفی و حقوقی از قبیل اخراج، تعلیق، عدم دریافت دستمزد و فقدان امنیت شغلی بوده است.

»بخوانید و داوری کنید«

جمال درودی

"تهاجم به جبهه ملی ایران"

حسین موسویان

"بخوانید و داوری کنید" پاسخ آقای جمال درودی به نوشته "تهاجم به جبهه ملی ایران" از آقای حسین موسویان است. جبهه ملی ایران- اروپا برای آگاهی و قضاوت بهتر خوانندگان هر دو نوشته را در یکجا منتشر میکند.

مرزهای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی تا کجاست ؟

پیام جبهه ملی ایران

تعداد زندانیان سیاسی در جمهوری اسلامی بالا ترین رکورد جهانی را داراست . وتعداد زیادی ازاین زندانیان هم اکنون در زندان اوین درحال اعتصاب غذا به سر میبرند.اگرقتل های زنجیرهای وسرکوب مداوم مردم و حوادث زندان کهریزک و موارد منجر به شهادت هاله سحابی وهدی صابرنقض فاحش حقوق بشر نیست پس نقض حقوق بشرچیست ؟

چرا تونس توانست، ولی ایران نتوانست؟

جلال ایجادی

 خبررسانی از طریق تکنولوژی انترنتی وبرخی رسانه های خارجی به جنبش انرژی میرساند، ولی پراکندگی سیاسی وسیع شخصیت ها وگرایش های فکری سیاسی، دعوت به سکوت نسبت به سیاست های رهبری رسمی جنبش سبز وسرکوب سنگین جامعه توسط حکومت، امکان بروز یک رهبری مستقل و بازودمکراتیک را ناممکن ساخت. در واقع اقشار متوسط شهری وگروهبندی های تحصیلکرده و روشنفکر ومدرن جامعه از رهبری ویژه خود محروم باقی ماندند.

بیانیه جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا:

 از مبارزه دلاوران اعتصابی در زندانهای جمهوری اسلامی  پشتیبانی میکنیم

 ولی، آیا در زندانی که در بهداریش بجای مداوای یک زندانی بیمار، اورا کتک میزنند، اعتصاب غذای طولانی بهای بسیار گرانی نیست که نباید به آمران جنایتکار و مزدوران آنان پرداخت؟ آیا در قاموس جمهوری اسلامی بی طرفی و انصاف یافت میشود؟

اعلاميه مشترک ۹ سازمان و حزب سیاسی اعلام همبستگی با زندانيان سياسی اعتصابی

ما ، رژيم جمهوری اسلامی ايران و در راس آن ولی فقيه را مسئول جان زندانيان اعتصابی و فجايعی که در کشور و در زندان ها اتفاق میافتد، میدانيم و خواهان پايان دادن به سرکوب مخالفان و آزادی بدون قيد و شرط زندانيان سياسی هستيم. ما همصدا با همه آزاديخواهان ايران از گزارشگر ويژه شورای حقوق بشر سازمان ملل،نهادها و مجامع بين المللی می خواهيم هرچه سريعتر برای پايان دادن به وضعيت غيرانسانی حاکم بر زندان های ايران و وادار کردن جمهوری اسلامی به رعايت منشور حقوق بشر اقدام کنند.

...که برای عبرت

نامه سرگشاده ۹۰ نفر از ملیون ایران

به رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی، هاشمی رفسنجانی در بهار ۶۹ 

نامه ای مهم و تاریخی که موجب دستگیری گروهی از امضاکنندگان این نامه

 از جمله عزت الله سحابی گشت.

اداره دمکراتیک بحران در جبهه ملی‌ ایران

 فرهنگ قاسمی

اگر آزادی توسط رژیم جمهوری اسلامی پایمال می‌ شود، برای رهبری[جبهه ملی ایران] هیچ تأملی جایز نیست غیر از مجاهدت برای بدست آوردن این هدف و دقیقا در راه و رسم رهبری این اصل واجب است. اگررهبری به این کار مبادرت نکرد آیا سلب مسئولیت ازخود نکرده است؟

پشت این تابلوها کیست؟

بانک های خصوصی متعلق به چه افرادی است؟

چه کسانی پشت کشتارها و سرکوب ها پنهان شده اند؟

خیانتی دیگر: واگذاری امتیاز بهره برداری از راه آهن،

بنادر جنوبی و ۸ فرودگاه کشور به چینی‌ها

امضاي قرارداد ساخت و اجراي سد و نيروگاه بختياري بازهم توسط چین

حکومت کودتا در خیانتی آشکار، امتیاز مدیریت واردات و صادرات بین المللی شبکه ریلی، بنادر جنوبی ایران و ۸ فرودگاه کشور را به چینی‌ها واگذار کرد.

اعترافات جانشين سابق فرمانده قرارگاه ثارالله، کوثری

در مورد نقش سپاه و بسیج در سرکوب مردم

»هر زمان که تشخيص داده شود عوامل بيگانه در داخل کشور به گونه يی عمل می کنند که تهديدی عليه نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند و مسوولان احساس خطر کنند، طبق مسووليت و وظيفه يی که برای قرارگاه ثارالله تعريف شده است، اين قرارگاه وارد عمل می شود. البته بر اساس تصميم شورای عالی امنيت ملی اين وظيفه به قرارگاه سپرده می شود.«

 

به مناسبت شستمین سالروز ٢٩خرداد

 روز پر افتخار خلع ید

 

راه مصدق هنوز هم راه ملت ایران است:

حاکمیت ملت از راه انتخابات آزاد

  طیب اردوغان:

«ترکیه نمونه‌ای خواهد بود که در جاهای دیگر نیز تکرار خواهد شد.»

ما با یک نمونه ترکی متفاوت مواجهیم، نمونه اسلامی معتدل، دموکرات و همچنین معقول، سیاست خارجی متوازن با حکومت سوریه در برابر محاصره‌های اسرائیل، کشوری که علنا با اسرائیل رابطه دارد بدون این که از این رابطه از حق مردم فلسطین هزینه کند، حکومت اسلامی لیبرال زیر سقف سکولاریزم، کشوری با ابعاد جغرافیایی متوسط و اقتصاد غربی.

"همه دیکتاتورها از دموکراسی و آزادیخواهی سخن می گویند"

اشکان رضوی

"تهاجم به جبهه ملی ایران"

 حسین موسویان

"همه دیکتاتورها از دموکراسی و آزادیخواهی سخن می گویند" پاسخ آقای اشکان رضوی به "تهاجم به جبهه ملی ایران" از آقای حسین موسویان است.

جبهه ملی ایران- اروپا برای آگاهی و قضاوت بهتر خوانندگان هر دو نوشته را با هم منتشر میکند.

تکذیب جبهه ملی آمریکا در ارسال پیام

جبهه ملی ایران در آمریکا به هیچ گردهمایی در اروپا پیامی ارسال نکرده است و اصولا با جریان های سکتاریستی و تمامیت خواه سرسازگاری ندارد.جبهه ملی جایگاه آزادیخواهانی است که اصول یک نفر یک رای و اجترام به رای اکثریت را می پذیرند.

امیر ارجمند(سخنگوی میرحسین موسوی در خارج از کشور):

باید معیار های انتخابات آزاد را تعیین کنیم و بر آن پافشاری کنیم

به نظر من انتخابات هم برای جنبش آزمون مهمی است همه ما باید با اجتناب از یک جانبه نگری، التهاب و ارزیابی های عجولانه، تندروی یا کندروی، رعایت همه جوانب مساله را به بحث بگذاریم و سعی کنیم تا حد ممکن و به صورت دمکراتیک اجماع سازی کنیم.

سومین نامه سرگشاده سیزده نفر از اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران

به جناب آقاي اديب برومند رياست گرامي شوراي مركزي جبهه ملي ايران

ما خاطر نشان مي سازيم كه در شرايط كنوني كشور كه ملت ما براي دستيابي به دموكراسي و اهميت راي آزاد در انتخابات، فداكاري ها مي كند و هزينه هاي سنگين مي پردازد، اقدام براي ايجاد شورايي با محروم كردن همه اعضاي سازمانهاي جبهه ملي ايران در سراسر كشور از شركت در انتخابات، آنهم توسط كساني كه عضويتشان درشورا چند سال است سرآمده و ديگر مشروعيت ندارند، خلاف مصالح ملي و آرمانهاي جبهه ملي ايران مي باشد.

بیانیه تحلیلی دانشجویان سبز دانشگاه های تهران

از فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید جهت حفظ وحدت جنبش، در هر صورت حمایت می کنیم

« عدم خشونت و بزدلی با یکدیگر سازگاری ندارند. عدم خشونت واقعی بدون داشتن بی باکی و نترسی کامل و تزلزل ناپذیر غیرممکن خواهد بود. مقاومت مسالمت آمیز روش بدست آوردن حقوق از راه تحمل رنج شخصی است. مثلا حکومت قانونی وضع کرده است که شامل من هم می شود و من آن را دوست نمی دارم. اگر این قانون را اطاعت نکنم و کیفری را هم که برای این سرپیچی تعیین شده بپذیرم، نیروی روحی خود را به کار برده ام. اگر نمی دانیم چگونه با نیروی تحمل رنج یعنی با سلاح عدم خشونت از خودمان، زنانمان و اماکن مقدسمان دفاع کنیم، بهتر است اگر مرد هستیم دست کم بتوانیم با خشونت از اینها دفاع کنیم.« مهاتما گاندی

درگذشت ناگهانی هدی صابر را تسليت می گوييم

لقا اردلان، الاهه اميرانتظام، عباس اميرانتظام، محمد اويسي، داود هرميداس باوند، مرتضي بديعي، گيتي پورفاضل، عيسي خان حاتمي، اسماعيل حاج قاسمعلي، علي حاج قاسمعلي، حميدرضا خادم، هوشنگ خيرانديش، جمال درودي، آرش رحماني، علي رشيدي، اشكان رضوي، كورش زعيم، حسين شاه حسيني، مجيد ضيايي، حسين عزت زاده، پريچهر مبشري، حسين مجتهدي.

مراسم بزرگداشت یاد و خاطره زنده یاد

 پرویز ورجاوند

در این دیدار که خانم پریچهر مبشری و آقایان احمد علی رجایی، مجید ضیایی، جمال درودی، کورش زعیم، محمد اویسی، عیسی خان حاتمی از جبهه ملی ایران، آقایان پرویز سفری و امین کرد از جبهه دموکراتیک ایران و بیژن جانفشان از حزب پان ایرانیست حضور داشتند.

دکتر پرویز ورجاوند چهره ماندگار سیاست، فرهنگ و تمدن ایرانی

علی عجمی

دکتر پرویز ورجاوند، با نامی ماندگارتر از آن که نیازمند «چهره ماندگار» شدن باشد و با کارنامه ای پربار از پژوهش های علمی و تحلیل های راهبردی، و با یادی نیک در میان یاران و دوستان و شاگردان، در 19 خرداد ماه 1386به خاک و گهواره «ایران زمین» پیوست.

ایدئولوژی سیاسی و هویت اجتماعی در ایران

 حسین بشیریه

قرن بیستم قرن پیدایش و گسرتش انواع ایدئولوژی‏های هویت‏ساز بود. هویت‏سازی‏های پررنگ و دشمن‏تراشی‏های بزرگ، فرآورده‏ ایدئولوژی‏های بزرگ و سراسری بود. در مقابل، امروزه تا آنجایی که فرایند جهانی شدن به زوال علائق ایدئولوژیک و گسترش علائق اقتصادی‏ می‏انجامد، زمینه برای زوال هویت‏های ایدئولوژیک سراسری و ظهور پراکندگی و پارگی‏های واقعی در هویت به شیوه فزاینده‏ای فراهم‏ می‏شود.

شما کیستید؟

 مهرانگیز کار

 شورای سبز امید وظیفه دارد پیش از 22 خرداد اعضای خود را به مردم معرفی کند. ... و چه بسا با معرفی به موقع آنها شورا تبدیل بشود به یک موتورمحرک.حکومت به قتل و هدم مردم پرسشگر کمر بسته است و محافلی بی نام و با نام که مردم نمی دانند چه کسانی با چه درجه از صداقت و خلوص نسبت به جنبش اعتراصی مردم، آن را می چرخانند، نمی توانند مردم را به حضوری پر خطر دعوت کنند.

ديدار هموندان جبهه ملي ايران از خانواده هاله سحابي

هموندان جبهه ملي ايران که براي ابراز همدردي از خانواده هاله سحابي  ديدار كردند:
.هرميداس باوند، عيسي خان حاتمي، كورش زعيم، حسين شاه حسيني و حسين عزت زاده (از شوراي مركزي)، حسين مجتهدي (از دفتر پژوهشها)، مهران بختياري، سعيد حسن زاده، بهروز قاسمي، محمد كريمي و اكبر همتي (از سازمان دانش آموختگان)، سميرا جمشيدي (از سازمان زنان) و آذين موحد (از حزب ايران)

بیانیه شورای فعالان ملی - مذهبی

 بمناسبت درگذشت مهندس عزت الله سحابی

زین پس ما همه سحابی هستیم

او در آخرین ساعات هشیاری می‌گفت: « زندگی مردم سخت شده است. خدا می‌داند که من چقدر برای ایران نگرانم! من دارم می‌میرم و کاری برای ایران نکردم.»

برای روشن شدن اذهان عمومی

مصاحبه ای دیگر با آقای جمال درودی،

عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

برای آن یاران محترم که میخواهند بدانند چند نفر از اعضای شورا، نامه های سرگشاده را امضا کرده اند، تا جائی که اجازه دارم، اعلام میکنم که این دو نامه در یک کمیسیون پنج نفری از اعضای هیئت رهبری وشورا تدوین ونوشته شده وسپس در یک نشست 12 نفری از اعضای شورا مرکزی مجددا مطرح ومورد برسی وامضا قرار گرفته است.

جنبش سبز و اجرای بی تنازل قانون اساسی

    محمد برزنجه

قانون اساسی جمهوری اسلامی حتی با تفصیر اصلاح طلبان نمیتواند حاکمیت مردم را تضمین کند. در این شرایط مشارکت و دخالت سایر گرایش های دیگر جنبش بیش از پیش احساس میشود. این جنبش فقط با طرح مبانی وخواسته های اصلاح طلبان حکومتی پیروز نخواهد شد.

نامه سرگشاده (2)

به اعضاي محترم جبهه ملي ايران ـ رهروان راه مصدق

اكنون ما اعضاي شوراي مركزي هر يك با كوله‌‌باري از نيم قرن مبارزه در راه اهداف مقدس جبهه ملي ايران، و اعضاي منتخب سازمانهاي مختلف جبهه ملي ايران در تهران و شهرستانها، به حكم وظيفه وجداني، ميهني و حزبي، و در جهت استحكام و تداوم جبهه ملي، اعلام مي كنيم كه در صورتيكه به ايرادات مذكور در بالا هر چه سريعتر توجه نشود، تصميمات قاطع و عاجل درباره جبهه ملي ايران و در راستاي حفظ و اعتلاي آن گرفته خواهد شد.

گفتگوی نادر عصاره با کمال ارس

حق وجود سیاسی هر بخشی از این کمان رنگین

 باید از سوی همه برسمیت شناخته شود.

 جنبش سبز به پله جدیدی از رشد خود رسیده است. از لحاظ کمی هنوز هم جای آحاد بزرگی چون تشکل های کارگری و کارمندی، تشکل های قومی و مانند اینها خالی است. این کمبود بیشتر مشکل خود این تشکلهاست، چنانچه اصلا موجود باشند، تا ضعف "مسئولین" جنبش سبز. مگر خود جنبش سبز، از طریق دعوت کسی و یا مرجعی به صحنه آمده که حال بخواهد برای دیگرانی امتیازهای ویژه ای قائل شود و از آنها دعوت بعمل آورد. این گوی است و این میدان!

بیش از ٢۶ هزار مورد نقض حقوق بشر

در اردیبهشت ماه امسال
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش موارد نقض حقوق بشر در محدوده زمانی اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ را که از سوی منابع دولتی یا مستقل انتشار یافته، منتشر ساخت، و بر مبنای آن مشخص شد در طی محدوده زمانی مذکور ۲۶۴۰۴ نقض حقوق بشر صورت گرفته، که در ۳۱۲ مورد به صورت مستقیم از سوی حکومت جمهوری اسلامی یا بر اساس سیاستگذاریهای دولتی به ثبت رسیده است، که نسبت به ماه قبل ۳۴% افزایش داشته است.

مبارزه با خرافات یا جنگ قدرت!

مریم محمدی

آقای احمدی‏نژاد پایگاه اجتماعی وسیع و گسترده‏ای ندارد. به ‏خصوص این‏که اگر پایگاهی هم داشته باشد یا تاکنون به ‏نظر می‏آمد که داشته، در همین روحانیون، هیئت‏های مذهبی و توده‏ های مذهبی معمولی بوده که تابع علما، روحانیون، واعظ‏ها و مداحان مذهبی هستند، اما این‏‏ها امروز علیه ایشان شده ‏اند و خود رهبری هم که علیه ایشان قرار گرفته است.

به بهانه پاسداشت فتح شکوهمند خرمشهر

ماهان نیکو

اگر کسی خواهان عزت این کشور باشد ، تنها راه آن پایبندی به دموکراسی و مردم سالاری واقعی است. اگر امروز حاکمان گوش به سخنان عقلانی خردمندان ندهند ، فردا لاجرم بایستی هزینه گزافی بدهیم.

بیانیه حزب ملت ایران بمناسبت سوم خرداد ١٣٦١ روز

آزادی خرمشهر

 یاد روز عصاره استقلال طلبی ایرانیان

حاکمان مستبد منطقه ای و جریانات مصالحه جو کوته نگر داخلی  بدانند که ملت ایران  و امدار هیچ قرارداد و سیاست خائنانه و دیپلماسی ترس خورده ای نمی باشد و توطئه های احتمالی قومی و مذهبی آنان را در خوزستان و دیگر نقاط ایران بشد رصد کرده و پاسخ دندان شکنی به این تحرکات خواهد داد.

نامه سرگشاده

 شورای عالی جبهه ملی ایران - اروپا 

به جبهه ملی ایران

ما هموندان جبهه ملی ایران- اروپا ضمن اعلام وفاداری به جبهه ملی ایران، رفتار و کردار آقای برومند و باند حامی وی را قویا محکوم میکنیم و اعلام میداریم که تمام ارتباطات خود را با این بخش از سازمان قطع کرده واز شما نیز انتظار داریم برای دفاع از حیثیت جبهه ملی ایران عذر آقای برومند و حامیانش را بخواهید، از جبهه ملی ایران اعاده حیثیت کرده واز آسیب بیشتر به این درخت تنومند جلوگیری نمایید.

به مناسبت زادروز دکتر محمد مصدق

مصدق جای چه کسی را تنگ کرده است؟

محمد ابراهیمی

اندر افاضات مبلغ ورشکسته سیاستهای اقتصادی ضدملی در ایران

اینکه احمدی‌نژاد حضرت نوح و ابراهیم، و مشایی کورش و داریوش را به مدد بگیرد تا بر ناکامی‌های اقتصادی‌ سرپوش بگذارد، رأیی جمع کند و شهری را شلوغ، جای تعجب نیست. اما اینکه موسی غنی‌نژاد وارد بازی گل‌آلود کردن آب شود تا به نام عقل‌گرایی و لیبرالیسم با نبش قبر از مرحوم دکتر مصدق برای دکان خویش مشتری جمع کند نه فقط محل تعجب است که جای افسوس نیز دارد.

بیانیه جبهه ملی ایران

بمناسبت زادروز دکتر محمد مصدق

۲٩ اردیبهشت ١۲٦١

بیانیه حزب ملت ایران درباره سرکوب وحشیانه

خیزش رهایی بخش مردم بحرین

بحرین پاره تن ایران در خون وآتش

برادران و خواهران عزیز باشنده در بحرین   از عمق جان و از صمیم دل بر شما درود می فرستیم و مبارزه ی حق طلبانه شما را ارج می نهیم . به ازای هر شهیدی که از شما به زمین می افتد پرچمی خونین در گلستان شهیدانمان بر می افرازیم .

گفتگو با ابوالفضل حکیمی:

سه شعاراصلی نهضت آزادی، ایرانی، مسلمان و مصدقی بود

ابوالفضل حکیمی از اعضای نهضت آزادی است که از همان روز تاسیس نهضت در اردیبهشت سال 40 حضور داشته و یکسال بعد هم به همراه سران نهضت، به زندان رفته است.

فرزانه بذرپور

 

پیام دکترصدرحاج سیدجوادی

 به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس نهضت آزدی ایران

 نهضت آزادی ایران از آن‌جا که با خواست حکومت‌ها ایجاد نشده است، سرنوشت خود را با ارادهٔ هیچ اراده‌گرایی رقم نخواهد زد.

هموطنان گرامی، دانشجویان مبارز و دلاور

جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا ضمن اعتراض به فضای سرکوب و خفقان، به حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه ها، به حضور کمیته های انضباطی و حراست و بسیج دانشجویی و رفتار توهین آمیز آنها با دانشجویان، به جداسازی جنسیتی، خواهان رفع مشکلات صنفی دانشجویان و بیرون رفتن نیروهای سرکوبگر از تمام دانشگاه های ایران میباشد.

جبهه ملی ایران همه ایرانیان آزاده را به پشتیبانی فعال از مبارزات سراسری دانشجویان در بیست و پنجم اردیبهشت ماه فرا میخواند. ما بویژه از استادان و همه کارکنان دانشگاها دعوت میکنیم که با دانشجویان همراهی و همکاری نمایند. اعضای جبهه ملی ایران در درون و برون از ایران موظفند با استفاده از همه امکانات خود فعالانه به یاری دانشجویان برخیزند و فریاد اعتراض خود علیه استبداد جمهوری اسلامی را به گوش جهانیان برسانند.

پاینده ایران، جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا

حمایت‌ گسترده دانشجویان سراسر ایران

از فراخوان ۲۵ اردیبهشت دانشجویان دانشگاههای تهران و امیرکبیر

.................................

۲۱ - جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر اصفهان::: زمان: ۱۲ ظهر، مکان: مقابل دانشکده فنی مهندسی
۲۲ - دانشجویان سبز دانشگاه آزاد قائم شهر
۲۳ - جمعی از دانشجویات تربیت معلم کرج
۲۴- دانشجویان سبز دانشگاه پیام نور مازنداران
۲۵- دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شرق (واحد قیامدشت)::: زمان: اعلام نشده، مکان: فضای سبز بین فاز یک و دو
۲۶ - جمعی از فعالین دانشجویی و مدنی دانشگاه سمنان
۲۷- دانشجویان دانشگاه آزاد واحد بیضاء فارس::: زمان: ۱۱ صبح، مکان: حیاط دانشگاه
.................................................

لیبرالیسم اسلامی و نهضت آزادی ایران،

 از آغاز تا اکنون

محمود صدری

در شرایط فعلی، این واقعیت که رهبران هر دو رویکرد نهضت آزادی که در ایران به سر می‌برند: دکتر ابراهیم یزدی (دبیر کل فعلی حزب) و مهندس عزت‌الله سحابی به همراه یاران و اعضای خانواده‌شان مشمول مراقبت شدید و محرومیت از همه حقوق سیاسی هستند خود روشن‌ترین دلیل است که خودکامگان تا دندان مسلح ایران خویش را در برابر نهضتی پنجاه‌ساله و مدنی که سرمایه‌ای جز شخصیت رهبران، تاریخ خدمات، و نیروی اندیشه‌هایش ندارد به ‌‌نهایت آسیب‌پذیر می‌بینند.

گزارش سالانه 2010 عفو بین الملل در باره ایران

زنان با تداوم تبعیض در قانون و عمل روبرو بودند؛ زنانی که برای حقوق زنان مبارزه می کنند هدف سرکوب دولتی واقع شدند. مجلس پیش نویس لایحه ای را در باره حمایت از خانواده مورد بحث قرار داد که مفاد جنجالی آن در صورت تصویب به کاهش بیشتر حقوق زنان می انجامد. فعالان حقوق زن، از جمله زنانی که کمپین یک میلیون امضا برای برابری قانونی زنان را به راه انداختند، در معرض فشار بودند.

به یاد مرد اخلاق و مبارزه، مهندس عزت الله سحابی

سحابی در بطن جامعه ایرانی، از روشنفکران و دانشجویان تا گارگران و پیشه وران توانست از محبوبیت بی نظیری بر خوردار گردد.به گونه ای که با حضور این مرد در هر مراسمی تعداد بسیار زیادی از علاقمندان و جوانان گرد او حلقه زده و نسبت به او ابراز ارادت می کردند...

اشکان رضوی

 

گفتگو با محمدعلي همايون‌كاتوزيان

 به بهانه سالگرد نخست‌وزيري دكتر مصدق

  " اتهام ناسيونال سوسياليسم به مصدق نمي‌چسبد"

چنين حرفي نشان مي‌دهد كه گويندگان آن نه از ماهيت سياسي مصدق و نهضت ملي خبري دارد نه از مفهوم ناسيونال سوسياليسم.

به ياد سيامك پورزند

ياد سيامك پورزند روزنامه نگار نامدار ايران را گرامي مي داريم.

ما بر اين باوريم كه تا زماني كه ارزش هاي جهانشمول آزادي، دموكراسي و حكومت قانون در اين سرزمين كهن به بار ننشيند، بي شك فرهيختگان ما پيوسته بايد از اينگونه هزينه ها را بپردازند. براي رسيدن به جامعه اي آرماني بايد با عزمي سترگ و استوار و با اميد به ملت ايران گام هاي اساسي برداشت.

در تکاپوی همایشی ممکن

گفتگو با مهندس کوروش زعیم

   سیروس ملکوتی

 رویدادهای اعتراضی در ایران به عنوان یک پیشگام تحولات گسترده در سراسر منطقه دیکتاتورزده بود. اکنون تحولات کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا و روش برخورد جامعه جهانی با آنها این واقعیت را تایید می کند که تغییرات بهیچ وجه قابل کنترل و بازدارندگی نیست و وقت چندانی برای سماجت نمانده است ...

نامه سرگشاده دوارده نفر از اعضای رسمی شورای مرکزی جبهه ملی ایران به آقاي عبدالعلي اديب برومند، رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران

... نحوه كار شما نه تنها ادامه كار شوراي مركزي منقضي المدت را غيرممكن كرده است، بلكه انسجام لازم براي ادامه كار هيئت رهبري و ساير نهادهاي جبهه را از بين برده است.

جزئیات قرارداد ننگین رژیم ایران و چین

 واگذاری امتیاز نفت و گاز ایران به چین

طبق برآوردهای پيش بينی شده ۸۱% سرمايه گذاری های مشمول اين قرارداد را ايران ، ۱۵ % را چينی ها و ۴% را شرکت های روسی متقبل می شوند.اين آمارها همچنين سهم پترو نهاد - بنياد و پترو نهاد - شانگهای را تا سال ۲۰۲۷ ميلادی ( که زمان پيش بينی شده برای اجرای قراردادهای نفت و گاز است) بالغ بر ۱۵۴ ميليارد دلار و سهم قرارگاه خاتم الانبياء(سپاه) را از قراردادهای گاز ۲۶۴ ميليارد و۸۰۰ ميليون دلار برآورد می کنند.

بدیل واقعی، بایدهمین امروز متعهد شود

فرهنگ قاسمی

پافشاری بر تفاوت ها نباید سد راه همسازی های کوچک و بزرگ برای برزمین زدن رژیم های استبدادی و دیکتاتوری و همینطور به موازات آن حرکت در جهت تغییرهای بنیادی در رفتار اجتماعی ما بعنوان انسان های متعهد و مسئول شود.

آیا "اینکه چهار سال از عمر قانونی شورای مرکزی گذشته و این شورا و زیر مجموعه های آن فاقد وجاهت قانونی هستند، نشر اکاذیب است؟"

در پی انتقاد‌های صورت گرفته در هفته‌های اخیر به روند و عمل‌کرد هیئت رهبری جبهه ملی ایران، هیت اجرایی "سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور" اقدام به انتشار بیانیه‌ای در جهت پاسخ ‌به این انتقادها کرده است.جبهه ملی ایران- اروپا بیانیه گروه نامبرده و پاسخ آقای اشکان رضوی، عضو سازمان جوانان جبهه ملی ایران را در معرض داوری قرار میدهد:

»اینجا عمل لواط بصورت امری معمولی در آمده است«

مهدی محمودیان

«در حکومت شما زندانیان به بیگاری های بدون حقوق و یا حقوق اندک ، کارگری در سالنهای سرویس بهداشتی و محوطه زندان گمارده می شوند و زندانها به شهر مردگان می ماند که باید به هر طریقی فقط از آن خارج شد. البته کسانی که در زندان در آمدهای میلیونی دارند، هیچ نیازی به بیرون رفتن ندارند و هر زمان که بخواهند با هماهنگی مسئولین زندان و به راحتی چند روزی از مرخصی استفاده میکنند.»

حقوق بشر یا تمامیت ارضی؟

نجات بهرامی

همانگونه که ملی گرایی افراطی و نفی زبان و فرهنگ و رسومات متفاوتی که در گوشه و کنار ایران وجود دارد، کاری ناشایست و توهین آمیز وعامل مهمی درجدایی طلبی به حساب می آید، به همان نسبت میدان دادن به تجزیه طلبانی که هیچ ابایی از جنگ داخلی ندارند، عملی خلاف مصالح ملی و خیانت آمیز محسوب می شود و برفعالان حقوق بشر لازم است که نگرش انتزاعی و آرمانگرایانه و بدون مصداق خود را اصلاح کرده و اندکی سیاست ورزانه و عمیق به مسائل نگاه کنند.

زندان قرچک ورامین؛ یک فاجعه انسانی در حال وقوع است

« اگرچه در روزهای گذشته از شنیدن آنچه بر عزیزانمان در زندان می‌گذرد، قلب‌هایمان آزرده شده است و نمی‌دانیم باید دادمان را از کدام مقام مسئول در این کشور بستانیم. اما امروز تنها برای جان زندانیان سیاسی چانه نمی‌زنیم. آنچه در زندان قرچک ورامین می‌گذرد، نقض ابتدایی‌ترین حق انسانی افراد است. هم‌اکنون ۶۰۰ انسان در این زندان در خطر مرگ قرار دارند و ما بوسیله این نامه، می‌خواهیم توجه شما را نسبت به شرایط ویژه این زندانیان جلب کنیم .»

گفتگوی محمود جعفری با آقای جمال درودی

 عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

طبق نص صریح اساسنامه جبهه ملی مدت زمان قانونی تمامی ارگانهای سازمان، هیدت رهبری و شخصیت ها برای دو سال است و پس از مدت مقرر خود به خود صلاحیت و عضویت آنان خاتمه می یابد. بنا بر این در شرایط حاضر هیچکدام از این ارگانها از جمله هیئت رئیسه رهبری و اجرایی تشکیلات حق هیچ گونه تصمیم گیری ندارند. چگونه است و به استناد کدامیک از مواد اساسنامه در حالیکه عمرشان پایان یافته به خودشان اجازه می دهند عده ای را به صورت انتصابی به شورا دعوت کنند؟ یکی از مسائل مورد اختلاف همین مورد و دیگر رفتارهای غیر قانونی و بر خلاف اصول دموکراسی این آقایان است.

آگاهینامه جبهه ملی ایران، تشکیلات استان قزوین

در شرایط فعلی با توجه به نا بسامانی های موجود در ساختار جبهه ملی در مرکز و نا دیده گرفتن انتقاد ها و اعتراضات بسیاری از اعضای شورا نسبت به آنچه که روش اداره غیر دمکراتیک مجموعه جبهه ملی ایران، توسط فراکسیون اقلیت در جبهه ملی مرکز می باشد....تشکیلات جبهه ملی ایران در استان قزوین با تائید اکثریت آراء به این نتیجه رسیده که تا اطلاع ثانوی و رفع مشکلات مرکز و برگزاری یک انتخابات آزاد... از هر گونه فعالیت تحت نام این سازمان خود داری نماید و ...

طرح کنگره آمريکا

برای حمايت از حقوق بشر و دمکراسی در ايران

«طرح ترويج حقوق بشر و دمکراسی در ايران که همزمان به دو مجلس قانونگذاری آمريکا پيشنهاد شده، پس از تصويب، به صورت سياست دولت آمريکا در قبال ايران درخواهد آمد و ضمن به کار گرفتن ابزارها و اعمال سياست هايی برای مقابله با سرکوب رژيم ايران، از مردم ايران در احقاق حقوق حقه‌اشان پشتيبانی خواهد کرد.»

روز بزرگداشت می‌آيد و می‌رود

 اما مصائب معلمان پايان ندارد

 مهدی ابتکار

وزير آموزش و پرورش در پاسخ به سئوالي مبني بر پرداخت مطالبات فرهنگيان: معلمان هيچ مطالبه‌اي از آموزش و پرورش ندارند.

احمد انصاری، مبارزی از نهضت ملی ایران درگذشت

با تاسف فراوان با خبر شدیم یاردیرین مبارزاتی، احمدانصاری خود را اززندگی خاکی آزاد نمود و به یاران در گذشته راه استقلال وآزدای ایران پیوست. انصاری از سالها ی دور( 1329)  مکتب مصدق را بر گزید و به نهضت ملی ایران پیوست و با تمام نیرودر مبارزات ملی شدن صنعت نفت شرکت جست. وی پس از کودتا ی 28 امرداد دستگیرو موردشکنجه قرار گرفت.

جبهه ملی ایران- اروپا به خانواده و یاران ایشان تسلیت عرض کرده و برایشان دل آرامی آرزو دارد. یاد او همواره زنده باد.

جبهه ملی ایران

 دوازده اردیبهشت روز معلم را گرامی میدارد

معلمین معترض میدانند درمحیطی که آزادیهای فردی و اجتماعی پایمال میشود نمیتوان شاگردان آگاه و پویا برای فردای کشور تحویل جامعه داد. مدارس کشور چون پادگانهای نظامی اداره میشود و روحیه سلطه خواهی و نظامی گری حاکم بر   مدرسه ها، شاگردان سلطه پذیرتحویل جامعه میدهد

کانون صنفی معلمان تهران: معلمان و کارگران در بند را آزاد کنید

 کانون صنفی معلمان تهران به مناسبت روز معلم بیانیه ای صادر کردند و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ی دکتر خانعلی و فرزاد کمانگر ، این روز را به همه فعالان صنفی دربند ، بویژه هاشم خواستار ( در زندان وکیل آباد مشهد ) و رسول بداقی (در زندان رجائی شهر کرج ) تبریک گفتند.

بیانیه عبدالله مومنی و محمد داوری

 به مناسبت روز معلم

 از زندان اوین

ما نمی توانیم، به دانش آموزان خود بگوییم، شهروند خوب باید «ساکت»، «منفعل»، «بله قربان گو»، «ریاکار» و «ترسو» باشد چرا که بر این باوریم؛ رفتار مستبدانه و غیردموکراتیک خود نتیجه ترویج کژی هایی از این دست است.

 

پیام منصور اسانلو در روز جهانی کارگر

  "با دیده خونبار و دلی دردمند شده از آمال و آرزوهایی که بر باد رفته است و طوفان خشم جایگزین آن شده است. دلم می‌خواست این روز اول ماه می‌(۱۱ اردی بهشت) به روز خشم هم میهنان و همکارانم تبدیل شود، به روز خشم همه مزد بگیران ایران"

روز جهانی کارگر را بهمه بشریت وبویژه کارگران و کارمزدان ایران  تبریک میگوییم.

   بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

 به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر

هممیهنان آزاده، جبهه ملی ایران همواره طبق منشور، برنامه و سنت خود عدالت اجتماعی را بعنوان یکی ازخواستهای اساسی و اهداف اجتماعی- سیاسی خود بزرگ داشته و بدان ارج نهاده است. بدون عدالت اجتماعی که باید مختصاتش در اسناد و قوانین اساسی کشور ثبت گردیده و اکیدا اجرا شود، آزادی و دموکراسی دو واژه توخالی بیش نخواهند بود...

بچه‌های اعماق؛

نگاهی به وضعيت کودکان کار در ايران

کار کردن کودک نه تنها اثرات مخربی در جسم او بر جای می‌گذارد و بقای او را تهديد می‌کند، بلکه بيشتر از آن، تاثير منفی بر رشد و تکامل روحی و روانی کودک دارد... تجاوز به اين گروه از کودکان در محيط‌های کاری نيز از جمله مسائلی است که به خاطر شرايط خاص رسانه‌ای و فرهنگی موجود، کمتر به آن پرداخته شده است.

به یاد دکتر نصرت الله امینی،

این رادمرد عاشق وطن

عباس امیر انتظام

دریغا که مبارزان از خود گذشته ای چون نصرت الله امینی کمتر مجال یافتند تا شاهد تحقق آرزوهای خویش باشند. صد افسوس که زنده یاد نصرت الله امینی نیز از این قاعده مستثنی نبود. اما نومید نبایستی بود. امید تا آخرین دم با آدمی است. شاید روزی نه چندان دور وی نیز بتواند از جایگاه رفیعی که در آن قرار دارد شاهد تحقق آرزوهای برحقش باشد.

اول ماه مه روز جهانی کارگر گرامی باد

جبهه ملی ایران - تهران

استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه ملی ایران است

افراط و تفریطها در اپوزیسیون

 گفتگوی مریم محمدی با دکتر مهرداد مشایخی

با توجه به وجود یک جامعه به نسبت باتجربه سیاسی و بالغی که در خارج از کشور داریم، تأثیرات مثبت، به مراتب بیشتر از تأثیرات منفی است. در عین حال می‏توانم به تأثیرات منفی اشاره کنم: از جمله این تأثیرات منفی این است که در خارج از کشور، بدون توجه به الزامات و ضروریات داخل، به مباحث یا رقابت‏ها و یا فرقه‏ گرایی‏هایی دامن زده شود که به‏ جای ایجاد امید در داخل، بیشتر به ناامیدی منجر شود.

قیام آزادیخواهانه وضد دیکتاتوری ملت سوریه

 سرمقاله "پیام جبهه ملی ایران" شماره 183

آتش بغض ونفرت مردم از سرکوب ها وفسادها واز حکومت به ظاهر جمهوری ولی دراصل حکومت مادام العمر وموروثی خاندان اسد واز این همه خشونت وکشتار های اخیر ودروغ گوئی های بعد ازآن ، آنچنان مشتعل شد ه که با این اصلاحات سطحی و این وعده ها خاموش شدنی نیست

علیرضا رجایی:

 به آینده و دورنمای آن چیزی

 كه هدف جریان اصلاحات بود، خوشبین هستم

اگر مسیر اراده مردم برای رسیئن به قدرت مسدود شود، یعنی قدرت انعكاس درستی از اراده ی مردم نباشد، طبیعی است كه ما مواجه می‌شویم با آن چیزی كه معضل سیاسی است. یكی از منازعات همین است كه واقعا چه چیزی این اراده ی مردم را نمایندگی می‌كند و با چه اشكال و ابزاری می‌شود اراده مردم را نشان داد.

آیا آزادی و استقلال ما

با شیوه ی اندیشیدن و زندگی ما کار دارد؟

منوچهر تقوی بیات

مردان سنتی ما ، "دانش آموختگان" و" دانش اندوختگان" ما، باید به پیروی از زنان دلیر و آگاه کشورمان، کمر همت به میان ببندند و آنچه را که جامعه ی استعماری به نام سنت و خوی اجتماعی به ما آموخته است و ما را مقلد مذهب نموده و یا دست آموز و پیرو بی چون و چرای جوامع غربی کرده است، به دور بریزند...

جنبش سبز ایران و رنگین کمان دمکراسی

 گفتگوی (ماندانا زندیان) ره آورد با

 دکتر مهرداد مشایخی

جامعه ی سیاسی برون مرزی ایران دارای ویژگی های منحصر به فردی است. کمتر جامعه ای را می توان نظیر ایرانیان تبعیدی یافت که چند دهه دور از وطن زندگی کرده باشند. شاید بتوان گفت ذهنیت و فرهنگ سیاسی مسلط بر اکثریت تبعیدیان سیاسی ما، همچون حکومت های ما، سرشار از رگه های استبدادی است.

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

 عضو فدراسیون بین المللی حقوق بشر،

عفو بین الملل، عرصه سوم، بین الملل آموزش (ایی آی)، هیفوس، دیده بان حقوق بشر، فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه در چارچوب برنامه مشترک نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی حقوق بشر) وکمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به همراه خانم شیرین عبادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند که به این قانون رای ندهند.

دام مجاهدین خلق برای احساسات ایرانیان

اشکان رضوی

هیچ دلیل موجهی نمی تواند وجود داشته باشد که رهبر و لیدر یک سازمان سیاسی از دید مریدانش دور بوده و صرفا اقدام به انتشار بیانیه نماید و در سخت ترین شرایط نیروهای خود را تنها بگذارد. اگر چه تنها گذاردن نیروها و یاران یکی از خصوصیات فطری مسعود رجوی می باشد و کارنامه او آکنده از این بی تعهدی ها و بی وفایی ها ست.

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

 درباره یورش  وحشیانه ارتش عراق به "اردوگاه اشرف"

 در ١٩ فروردین ١٣٩٠

ساکنین این قرارگاه که از سال ٢٠٠٣ خلع سلاح شده وبه عنوان جمعی غيرنظامی و پناهنده طبق کنوانسيون های ژنو تحت حمایت کمیساریات عالی امور پناهندگان سازمان ملل قرار گرفته اند،  تاکنون برای چندمین بار مورد حمله نظامی قرار گرفته و کشته میدهند. مسئولیت این جنایت نخست بعهده حکومت عراق میباشد که به هر بهانه ای، برای خوشرقصی و رضایتِ رژیم جمهوری اسلامی، دست به چنین جنایتی میزند.

همسر حشمت الله طبرزدی : با سرکوب و فشار بر این منتقدان شرایط بدتر خواهد شد, زیرا امثال آقای طبرزدی به گفته های خود ایمان و اعتقاد دارند و تا برقراری آزادی کوتاه نخواهند آمد.

 من برای اولین بار است که مصاحبه می کنم و در طی این سالها همیشه سعی کردم در حاشیه سختی ها را تحمل کنم. اما فقط این را می خواهم بگویم که زندانیان سیاسی دارند حکم خود را می گذارنند اگر فرض هم بگیریم که گناه کرده اند که نکرده اند، حقوقی دارند که باید رعایت شود. چرا از حقوق ابتدایی خود در زندان محروم هستند و در بدترین شرایط نگهداری می شوند؟ خانواده های آنها چه گناهی مرتکب شده اند که این همه سختی را باید تحمل کنند؟

بازداشت تعدادی از نظامیان بدلیل سرپیچی از دستورات

با توجه به نامه افسران سپاه پاسداران و افزایش روند سرپیچی از اجرای دستورات در بین افراد سپاه و بسیج، ضروریت جلوگیری از تکرار چنین رفتاری در آینده به یک امر پر اهمیت و حتی حیاتی تبدیل شده است.در واکنش به رویداد اخیر و نگرانی های ایجاد شده در پی آن، جعفری فرمانده سپاه پاسداران جلسه ای با حضور فرماندهان ارشد سپاه در قرارگاه این نیرو تشکیل داد که هدف آن تصمیم گیری پیرامون اقداماتی که باید اتخاذ نمود، بوده است.

شرایط لازم برای انتخابات آزاد و منصفانه،

 دفترچۀ راهنما برای ناظرین محلی بر انتخابات

از انتشارات "سازمان امنیت و همکاری اروپا

دفتر نهادهای دموکراتيک و حقوق بشر" (OSCE/ODIHR)

ترجمه و انتشار به فارسی از بنیاد برومند

عفو بین‌الملل خواستار آزادی حشمت طبرزدی شد

حشمت الله طبرزدی سخنگوی «شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران»، نخست در مهرماه سال گذشته به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور، توهین به رهبر جمهوری اسلامی، توهین به ریاست جمهوری و اخلال در نظم عمومی» به 9 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

ایجاد آلترناتیو در خارج از کشور

 فرهنگ قاسمی

در دهه های اخیر قدرت های بزرگ تحت عنوان از بین بردن دیکتاتورها و ایجاد دمکراسی در بسیاری از کشور ها دخالت کرده‌اند. این دخالت ها که اخیرا سکه رایج بازار سیاسی و نظامی جهان شده است، تنها به دلیل حاکمیت دیکتاتورها نبوده بلکه به جهت عدم وجود رشد اجتماعی و نهاد های سیاسی نیز بوده است.

گفتگوی ماندانا زندیان با مهدی خانباباتهرانی

پیرامون جنبش سبزایران در تلاطم آزادی خواهی منطقه

هیچ گروه اصلاح طلب دولتی، یا عرفی سخنگوی تام جنبش سبز نیست و جنبش سبز نه قربانی یک سازش متعفن از بالا می شود، نه بخش هایی از بدنۀ خود را از خود می راند.

گزارش سالانه نقض حقوق بشر در ایران:

 بیش از شش میلیون مورد نقض حقوق بشر

در این گزارش که در نوع خود بی‌سابقه است، تلاش شده است در کنار اعلام آمار‌ها و استفاده از اشکال برای بیان میزان ثبت شده نقض حقوق بشر در ایران به توانمندی‌های گروههای مدافع حقوق بشر بر اساس حوزه کاری یا جغرافیایی نیز پرداخته شود.

نامه به پرزيدنت، براك اوباما

خوشبختانه، پيام نوروزي امسال شما خطاب به مردم ايران و براي اطمينان دادن بود كه دولت امريكا كناري نخواهد ايستاد تا جمهوري اسلامي شهروندان معترض خود را زنداني، شكنجه يا اعدام كند.

 مصدق هميشه در خدمت مردم بود

بمناسبت شستمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت

حسين شاه‌حسيني در گفتگو با ريحانه طباطبايي(شرق)

... دكتر مصدق يك شخصيت تاثيرگذار در دنيا بوده. اين شخصيت در تمام راهش با مردم و همراه مردم قدم برداشت و بزرگ‌ترين صفتش راستگويي بود. راست گفت، راست حركت كرد و راست هم زندگي كرد.

ملت آن رای را پس گرفته است!

اکنون در سی و یکمین سالگرد آن انتخاب شوم، از آن ۹۸درصد برای حکومت هیچ نمانده است.

 مردم ایران در اکثریت بزرگ خود آن رای را پس گرفته اند و جنبش سبز نفی ۱۲ فروردین ۵۸ است. در آستانه ی سی و یکمین سالگرد استقرار خود، جمهوری اسلامی هر انتخابات و هر رفراندمی را به مخالفین خواهد باخت.

از انتخابات "استصوابی" تا انقلاب "استصوابی"

بهروز آرمان

فرایندهای آینده نشان خواهند داد که گردانندگان جمهوری اسلامی و دستیارانشان در "اپوزیسیون"، با این دسته خواست های اقتصادی و نیز افشاگری های عناصر درون و بیرون دستگاه، [چه گونه] برخورد خواهند کرد.

شادباش جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

بمناسبت فرارسیدن خجسته جشن نوروز:

نوروز

نمادی از دانایی و زیبایی

و امید و توانایی

بایاد عزیزانی که سال پیش،

 ما و دنیا را ترک کردند

درگذشت مهندس محمد فاطمی

با نهایت اندوه درگذشت مهندس محمد فاطمی از اعضای دیرین و از مسئولین دفتر جبهه ملی ایران در شمال کالیفرنیا را به اطلاع یاران و آشنایان میرسانیم. زنده یاد فاطمی همواره در جهت آرمان های ملی تلاش کرد.او از یاران دکتر مدنی و مردی نیکوکار و با همت بود.جبهه ملی ایران فقدان مهندس فاطمی را به خاندان فاطمی و دوستان او تسلیت میگوید.

جبهه ملی ایران ٬اروپا و آمریکا 9 فروردین 1390

 بیانیه اصلاح‌طلبان عدالت‌خواه:

فرآیند تحولات و وظایف ما

اصلاح طلبی با رویکرد عدالت خواهی و دمکراسی طلبی

آنچه اکنون اهمیت دارد، اتحاد عمل کلیه مدافعان راه آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی برای عقب راندن حاکمیت سرکوبگر دینی از مواضع مستبدانه و اجرای نیات جنبش دموکراسی‌خواهانه مردم با رسیدن به جایگاهی‌است که توازن قوا تغییر قانون اساسی یا تدوین آن را ممکن می‌سازد.

مصدق مردی پیشگام تر از زمانه خویش

 

برگزاری کنفرانس بررسی

 چگونگی و روش‌های دستیابی به دموکراسی در ایران

 

به مناسبت شصتمین سالگرد

 نخست وزیری دکتر محمد مصدق

 عدم‌همکاری جمهوری‌اسلامی، باعث ارجاع پرونده به شورای‌امنيت خواهد شد

 فاطمه شجاعی در گفتگو با دکتر کریم لاهیجی

وقتی جمهوری اسلامی بانويی را که تابعيت هلندی هم دارد، در حوادث پس از انتخابات دستگير می‌کند و سپس او را به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام می‌کند بدون آن که بر خلاف کنوانسيون وين حتی اجازه ملاقات به سفير هلند بدهد، اينجاست که دنيا می‌فهمد با يک دولت ياغی سروکار دارد؛ با دولتی که حداقل موازين بين‌المللی را درعرصه سياست خارجی رعايت نمی‌کند.

نابینایی آگاهانه ی خامنه ای

و لودگی او در پاسخ به پیام نوروزی اوباما

مرتضی کاظمیان

آیا شهروندان معترضی که در 25 بهمن 88 پیگیر «رأی» خود شدند و برگزاری انتخاباتی آزاد، سالم و منصفانه را خواستند، چنان که رهبر جمهوری اسلامی برای شهروندان معترض بحرین گفته است، «توقع زیادی» داشتند؟ آیا جز این خواستند که حاکمان برای ایشان «رییس جمهور» انتخاب نکنند؟

بحران جنبش سبز

 و راههای عبور از آن

مریم محمدی در گفتگو با حسن شریعتمداری

ما حتی نمی‏گوییم امروز باید از این قانون اساسی عبور کرد. ما می‏گوییم این قانون اساسی را بگذارید کنار، بر فراز آن بیایید یک قرارداد ببندید که بشود با آن انتخابات آزاد برگزار کرد و در پی آن نمایندگان واقعی مردم مجلس را تصاحب کنند.

پیام نوروزی جبهه ی دموکراتیک ایران

آزادی تمامی زندانیان عقیدتی-سیاسی و کنشگران حقوق بشری، این بهترین و آگاه ترین و صادق ترین فرزندان ایران زمین میباید به عنوان اولین خواسته ملی مطرح باشد، آنان که جرمی به غیر از دفاع از حقوق ملت ندارند و برای اعاده شرف ملی در زندان مستبدین بسرمی برند .

درآمد نفت سبب بازتولید استبداد تاریخی نشد

 مصاحبه سرگه بارسقیان با دکتر همایون کاتوزیان

اگر به نوشته‌ها و سخنرانی‌های سران و روشنفکران نهضت ملی- مانند مصدق، حسیبی، بقایی، مکی و ملکی- در زمان خودش رجوع فرمائید، ملاحظه خواهید کرد که این نهضت اساسا به قصد تامین کامل استقلال ایران آغاز شد تا استقرار یک دموکراسی پایدار ممکن شود.

اگر کروبی در زندان نبود

 مجتبي واحدي

اگر کروبی در میان ما بود  از سران کشور می خواست  دست از چپاول گری های خود بردارند تا  در  کشوری بزرگ وثروتمند  مانند ایران ، بسیاری از ایرانیان عزیزحتی از برگزاری جشن سنتی خویش در نوروز ، محروم نباشند.

از اسفند تا اسفند؛

شصت سال زندان و ده‌ها قربانی

 جمع بندی یکساله از سناریوی دستگاه امنیتی

 بر علیه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به امید رهایی هرچه زودتر آنها

بیانیه جبهه ملی ایران آمریکا و اروپا

بمناسبت سالروز ٢٩ اسفند ١٣٢٩،

روز ملی شدن صنعت نفت در ایران

 و آغاز سال ١٣٩٠ خورشیدی

ملت آزاده و جوانان دلیر ایران، جبهه ملی ایران راهی را که شما برای رهایی از این وضع اهریمنی برگزیده اید، یعنی مبارزه مسالمت آمیز برای احقاق حقوق شهروندی و حاکمیت ملت با اِعمال اراده آزاد خود در انتخاباتی آزاد و عادلانه قویا می ستاید. جنبش سبز و رنگین شما بهترین بستر مبارزاتی موجود برای رفع دیکتاتوری ولایت فقها و گام برداشتن در سوی یک جمهوری ایرانی است.

در آستانه 29 اسفند سالگرد ملی شدن صنعت نفت

 استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه‏ ملی ایران است

جبهه ملی ایران اکنون و در شصتمین سالروز ملی شدن ‏نفت اعتقاد دارد که درآمد حاصل از فروش نفت نباید ‏صرف هزینه سرکوب مردم ویا صرف اهداف واهی وبیهوده ‏در آمریکای لاتین وغزه ولبنان وسوریه وسایر مناطق ‏جهان شود . بلکه این درآمد پایان پذیر باید در ‏موارد اساسی وزیر بنائی ودر جهت بالا بردن سطح تولید ‏وبرای رفاه نسل حاضر ونسل های آینده سرمایه گذاری ‏گردد .‏

 

سپاسگزاری

 مهندس کورش زعیم

 از تمام هموطنان و یارانی که در مدت بازداشت خودسرانه ایشان با مهر ومحبت  با وی همدردی کرده و تلاشهای او را در راه آزادی و حقوق بشر قدر نهاده اند.

بحرین ِ زیر چکمه بیگانگان آزمند را دریابید

بیانیه حزب ملت ایران

درباره کشتار معترضان در بحرین

به عربستان سعودی و امارات عربی نیز شدیدا هشدار می دهیم که اشغال بحرین بازی کردن با آتش است و ساکنین ایرانی تبار بحرین  اجازه نخواهند داد تا نیروهای نظامی  بیگانگان بحرین را به اشغال خود در آورده و در سر نوشت آنان نقش بازی کنند.

انفجار اتمی در ژاپن و فردا در ایران نیروگاه اتمی بوشهر را ببندید !

جلال ایجادی

در این سرزمینی که ویرانگری ناشی از طبیعت یک احتمال قوی است، توسعه نیروگاه های اتمی مانند بوشهر وآنهم با تکنولوژی ناهمگون والتقاطی نیروگاه بوشهر و تخصص ومعیار ایمنی نوع روسی که مورد اعتماد کامل همه دانشمندان ومتخصصان جهان نیست، یک خطای نابخشودنی است. این خطا زمینه ساز فاجعه های بزرگ است.

شورای همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران:

فراخوان برای برگزاری آیین چهارشنبه سوری

 جوانان دلاور ایرانزمین با افروختن آتش در چهارشنبه سوری به پیشواز بهار آزادی و نوروز برویم و برخلاف فتواهای مرتجعین انیرانیِ حاکم بر ایران همه آیین های ملی را هرچه باشکوه تر بزرگ داریم.

گزارش کمپین سفارت سبز

 در خصوص مصادره به مطلوب جنبش سبز،

 توسط ائتلاف ضدملّی، چپ های وابسته

و اصلاح طلبان حکومتی

رژیم ولی فقیه در آستانه فروپاشی است. در نتیجه در کمال یاس و ضعف و نا امیدی دست بدامن رهبران سابق اپوزیسیون شده که در انقلاب 57 با روحانیون ائتلاف نموده و شریک اول قدرت بعد از فروپاشی نظام گذشته با روحانیون شدند.

اعلامیه ۹حزب و سازمان اپوزسیون

 به مناسبت فرارسیدن نوروز

 نوروز ۱۳۹۰بر همه هموطنان خجسته باد!

امیدواریم که در پرتو رزم مشترک همه تلاشگران راه استقرار دمکراسی در ایران، این بذرها برخاک نمانند و مبارزه برای آزادی، بساط جور و ستم سیاه استبداد حاکم را برچیند و صبح آزادی در بهار استقرار دمکراسی ، به دور از ترور و تهدید، بدون هراس از بازداشت و محاکمه به خاطر اندیشه، بدون ‏سانسور و سرکوب و بدون داشتن غم کار و نان، بر افق میهنمان بردمد.

طرفداران سکولار جنبش سبز توجه کنند، بویژه برونمرزیها

خشم مردم ایران

 از مصادره جنبش توسط اصلاح‌طلبان

کوروش زعیم آزاد شد

 پس از حدود یک ماه کوروش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران امشب از زندان اوین آزاد شد.آقای زعیم در شامگاه ۲۱ بهمن بدون هیچ دلیلی بازداشت و به زندان اوین برده شد.

گفتگو با جمال درودی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

در حال حاضر جبهه ملی به آن صورت اولیه نیست و تبدیل شده به یک سازمان سیاسی ولی امید است روزی به جایگاه واقعی خود باز گردد جبهه ملی ایران نمادی است ازاتحاد وهمبستگی یک ملت.

همدردی آری، هموندی نه

 بیانیه شماره یک

شورای همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران

اصلاح طلبان دینمدار... نمی خواهند بپذیرند که جمهوری اسلامی بدون ولی فقیه هم باز جمهوری اسلامی است. آنها باور ندارند که یک حکومت مردمسالار- سکولار و قانونمدار ناجی دین ایشان هم خواهد بود ( مثل کشورهای اروپائی )، اعدام را لغو خواهد کرد، کاررا بکاردان خواهند سپرد وعفو جایگزین انتقام خواهد شد.

فاطمه صادقي ( دختر آيت الله خلخالي ) :

 چرا به حجاب اجباري نه مي‌گوييم؟

من و ميليون‌ها مثل من در حجاب نه امنيت جسته‌ايم، نه زيبايي، نه اخلاق، نه عفت و نه پاكي، و برعكس بي‌حجابي را هم ملازم بي‌عفتي و بي‌اخلاقي و ناپاكي نمي‌دانيم. اصلاً به نظر ما پوشش ملازم با پاكي و ناپاكي، عفت و بي‌عفتي، تعادل و عدم تعادل نيست. پوشش و حجاب بحثي يكسره مربوط به قدرت است. كاري به اخلاق و دين ندارد.

در مصاحبه فرشته قاضی با سیمین بهبهانی و:

 زنان،هشت مارس روز زن به خیابان خواهند آمد

 ما بر اين باوريم که هيچ قانونی نمی‌تواند برای ما عدالت و دموکراسی به ارمغان بياورد مگر اين‌که در بند بندش حقوق برابر زن و مرد ديده شود. بنابراين تغيير قانون، شروع حرکت ما به سمت دموکراسی و برابری جنسيتی و رعايت حقوق همه مردم کشورمان خواهد بود و بدون شک تا آن روز هر هشت مارسی برای ما روز اعتراض خواهد بود.

استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی!

شعاری که می تواند بیانگر

 خواست های کنونی مردم ایران باشد

«استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی»... تاکیدی است بر پیوند مبارزه ی آزادی خواهانه ای که سالیان سال است در کشور ما ادامه داشته است و اکنون در ادامه ی خود و نه در ستیز با آن، به این نقطه رسیده است و تلاشی است برای «اصلاح» مسیری که با شکست انقلاب بهمن و روی کار آمدن حکومت اسلامی به انحراف رفت.

 

هشتم مارس روز مبارزه زنان

 برای برابری حقوقی و علیه تبعیض جنسیتی فرخنده باد

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا به مناسبت هفدهم اسفند، روز جهانی زن

نامه ۱۵۰ فعال حقوق بشر ٬سیاسی ٬دانشگاهی و فرهنگی به دبیرکل سازمان ملل
برای آزادی کوروش زعیم ودیگر زندانیان سیاسی وعقیدتی
نظری به اندیشه های مصدق

 بمناسبت سالروز درگذشت او

از نظر جبهه ملی ایران رعایت آزادی های اساسی مانند آزادی احزاب، آزادی اجتماعات،آزادی مطبوعات وآزادی انتخابات و داشتن استقلال که به معنی حفظ وصیانت از منافع ملی درمقابل منافع دیگران است و برقراری عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت و جدائی دین از حکومت واستقرار حاکمیت ملی مبتنی بر آراء مردم درنظام جمهوری محورهای اصلی برای تامین رفاه و سعادت ملت ایران میباشد.

زنان و قانون اساسی جمهوری اسلامی

شیرین عبادی‌

زنان ایران نه تشنه قدرت سیاسی اند و نه طالب زندگی بی بند و بار ،  بیزار از تحقیر و  ستم،  در جستجوی عدالت و برابری هستند . با هم دلی و همراهی خود جنبش زنان ایران را برای رسیدن به " برابری" یاری کنید.

نامه سرگشاده به دبیرکل سازمان ملل متحد برای آزادی آقایان

 موسوی وکروبی و دیگر زندانیان سیاسی

جبهه دموکراتیک ایران: جنبش زنده است

جبهه دموکراتیک ایران ضمن گرامیداشت یاد تمام جان باختگان و زندانیان راه آزادی حمایت خود را از تجمعات ۱۰ اسفند ماه در تمام شهرهای ایران در اعتراض به حصر و زندان خانگی غیر قانونی همراهان مردم ایران، آقایان مهدی کروبی و میر حسین موسوی اعلام داشته و خواستار آزادی تمامی زندانیان عقیدتی - سیاسی بوده ...

موسوی و کروبی آزاد باید گردند!

در دهم اسفند در سراسر جهان با زن و بچه و شوهر و مادر بزرگ و پدربزرگ همه و همه به خیابان بیائیم و فقط کافی است که مردم در پیاده روهای تهران راه روند تا نطفه اولیه درست شود. پیش بسوی سرنگونی دیکتاتور و برقراری دموکراسی و حکومت مردم بر مردم در ایران.

نامه سرگشاده به آقایان میرحسین موسوی وحجت الاسلام مهدی کروبی

 پرویز دستمالچی - محمد امینی

شما در ویراست تازه از منشور جنبش سبز نوشته اید که خواهان حق حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش و تساوی حقوق زنان و اقلیت های دینی – مذهبی دربرابر قانون هستید و از مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر پشتیبانی می کنید و هوادار عدالت سیاسی واجتماعی می باشید. دستیابی به چنین آرمان های والایی جز از راه گذر از ولایت فقیه و حکومت خودکامه دینی و بنای یک حکومت متکی به اعلامیه جهانی حقوق بشر ممکن نخواهد بود.

درگذشت فخرالملوک اردلان همسر زنده ياد کريم سنجابی

با اندوه فراوان،اطلاع حاصل شد که «فخرالملوک سنجابی، اردلان»، روز دوشنبه، دوم اسفد ۱۳۸۹، برابر با۲۱فوريه ۲۰۱۱ درگذشته است. امروز، در ساعت ۱:۳۰ دقيقه به وقت محلی، آيين خاکسپاری شاد روان انجام می گيرد و درکنار همسر خود، زنده ياد کريم سنجابی، به خاک سپرده می شود.

جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا ٬ در گذشت بانوی فداکار فخرالملوک اردلان، همسر زنده ياد کريم سنجابی را به خانواده اردلان و همه ملیون ایران تسلیت میگوید.

حسن لباسچی
متن کامل (ویراست دوم) منشور جنبش سبز

جنبش سبز برآمده از مردم و مولود یک نهضت ملی است . حرکتی در تداوم تلاش مردم ایران برای دست یابی به آزادی، عدالت اجتماعی و تحقق حاکمیت ملی است که پیش از این در برهه هایی چون انقلاب مشروطیت، جنبش ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی، خود را جلوه گر ساخته است .

بیانیه و هشدار جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا:
توطئه حکام نظام جمهوری اسلامی را برای
حذف آقایان موسوی و کروبی خنثی سازیم.

گذار از جمهوری اسلامی و جدایی دین و دولت

 از دیدگاه مدیریت اجتماعی و مدیریت کلان

 فرهنگ قاسمی

مروز بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد که نه تنها تمامی مردم بطور یک صدا خواستار جدای دین و دولت شود و برای استقرار آن مسأعدت کند، بلکه همینطور باید در امر ایجاد روابط و ضوابط لازم برای لأیسیته که مقوله یی فرا تر از مفهوم جدایی دین و دولت است غافل نماند و کوشش برای بدست آوردن آن را در سر لوحه مبارزات خود قرار دهد.

بیانیه های شماره یک، دو و سوم شورای هماهنگی راه سبز امید

موسوی و کروبی در هیچ دادگاهی محاکمه و محکوم نشده اند و سلب آزادی آنها نقض آشکار حقوق شهروندی ایشان است. این شورا به اقتدار گرایان هشدار می دهد که نتیجه این گونه رفتارهای غیر قانونی و غیر شرعی چیزی جز تشدید بحران حاکم بر کشور نیست.

مهران براتی: نظام ولایت فقیه باید برود؛

 تنها گزینه های حکومت ایران

  "انتخابات آزاد" و "فروپاشی"

آقایان موسوی و کروبی نیز پس از فاش شدن تقلب گسترده انتخاباتی سال ۸۸ و حضور میلیون ها شهروند معترض در خیابان های کشور درنیافتند که جنبش های خود جوش بدون یک رهبری هوشمند و کاریسماتیک دوام و تداوم نخواهند یافت.

در حمایت از کمپین بین المللی لغو حکم اعدام در ایران

افزایش اسفناک تعداد اعدام ها در ایران سازمان های بین المللی حقوق بشر، شخصیت های ایرانی طرفدار حقوق بشر و در ١٣ بهمن ماه سال جاری، ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد را بر آن داشت که ، با ابراز نگرانی از استفادۀ روز افزون مقامات قضایی جمهوری اسلامی از مجازات اعدام، خواستار تعلیق فوری اجرای این مجازات در ایران شوند.

طرح خاورمیانه بزرگ

آنچه امروزه در منطقه خاورميانه بوجود مي آيد شكل گيري سامانه بين المللي آينده است كه با سرنوشت مردم اين منطقه پيوند خورده است. حال بايد ببينيم كه چه پيش مي آيد. آيا مي شود از اين پديده در جهت منافع ملي كشور استفاده نمود يا باز هم مانند موارد پيشين دود آن به چشم ملت ايران خواهد رفت؟

 عيسي‌خان حاتمي

ایران؛ پس از اول اسفند

محمدجواد اکبرین

اتفاق نظر همه گروههای سیاسی خواهان اصلاح و تغییر در داخل و خارج کشور در اول اسفند پایان یک تجربه نبود بلکه آغاز یک "ائتلاف فراگیر" بود که موفقیت آن در گرو حرکت پیوسته و ایستادن حداکثری بر مطالباتِ حداقلی جنبش سبز یعنی "برگزاری انتخابات آزاد" و "آزادی همه زندانیان سیاسی" است.

ایران: انجمن ملی جوانان آزادیخواه ایران

 بنیان گذاری شد

 این انجمن ملی که در داخل ایران، در پی مخالفتهای چندین ساله ایرانیان، بوجود آمده است امروز اعلام موجودیت کرده و مانیفست آن بشرح زیر میباشد:

مقایسه انقلاب در مصر و ایران و عملکرد دو ارتش!؟

گرد آورنده امیر هوشنگ آریان پور

در آن زمان گویا تمام جهان را روی شانه های فرماندهان ارتش ایران گذاشته بودند. آنها بکلی سرگردان بودند و در حقیقت برای نجات خودشان از آن بحران چاره جوئی می کردند، اما هرچه تلاش می کردند هیچ طرح و برنامه قابل اجرائی به فکرشان نمی رسید چون این فرماندهان و امرا به گونه ای عادت کرده بودند که بدون وجود شاه اراده و استقلالی از خود نداشته باشند و حال که شاه از کشور خارج شده بود همه آنها تبدیل به کودکان درمانده ای شده بودند.  

فراخوان به تظاهرات یکشنبه یکم اسفندماه ١٣۸٩

با عرض تسلیت به مناسبت شهادت صانع ژاله و محمد مختاری به بازماندگان، یاران و مردم ایران،

جبهه ملی ایران ملت غیور ایران را به تظاهرات بزرگداشت هفتمین روز شهادت این جوانان مظلوم که روز یکشنبه اول اسفند ماه ۸۹، ساعت ۳ بعد از ظهر در میدان های اصلی تهران و دیگر شهرهای سراسر کشور برگزار می شود، فرا می خواند.

هممیهنان باید همه با هم باز هم دست در دستان هم گره کنیم و درصفوفی فشرده آماده باشیم تا از اول اسفند، بعنوان روز امید، روز آزادی و روز بزرگ سرنوشت سازی در تاریخ ایران یاد شود.

 جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

  حسن لباسچی

درخاورمیانه چه میگذرد ؟

 "پیام جبهه ملی ایران"

حق ملت ایران با این همه مواهب طبیعی و این همه منابع زیرزمینی و این همه استعداد ذاتی و این موقعیت ممتاز استراتژیک داشتن رفاه و سعادت در سایه دموکراسی و حاکمیت ملی است.

فرماندهان ارشد سپاه:

به مردم خود قول می دهیم که بسوی آنان تیراندازی نمی کنیم

به مردم خود قول می دهیم که به سوی برادرانمان که خواستار بیان اعتراضات مشروع خود علیه سیاست ها و رفتار رهبرشان هستند تیراندازی نخواهیم کرد. فرماندهان سپاه بر این باورند که تیراندازی بسوی مردم خلاف اصول اسلامی است.

تقدیم به جان باختگان ۲۵ بهمن

 صانع ژاله و محمد مختاری

رولبام قفل سکوت و تو گلوم یه انفجاره

زیر پردههای سانسور در این شهر نفس بر

من هنوز معتقدم که روبرو فصل بهاره

بیانه ی مشترک ۹ حزب و سازمان اپوزیسیون

فراخوان به شرکت در اعتراضات همگانی

تظاهرات گسترده مردم در تهران و شماری از شهرهای بزرگ و کوچک ایران به رهبران جمهوری اسلامی نشان داد که پیروزی استبداد بر آزادی رویایی بیش نیست و آنچه واقعیت دارد حضورمردم در روز ۲۵ بهمن درخیابان ها و طنین شعارهایی است که علیه دیکتاتور سر می‏دهند.

جنبش سبز و قانون اساسی

مصطفی تاجزاده:

با شعار اجرای کامل قانون اساسی و بر پایی انتخابات آزاد ملت ما، خواهد توانست از حقوق قانونی خود بهره‌مند شود و در عین حال وظایف قانونی، انتقادی و سبز خود را انجام دهد و در تصحیح مدیریت کشور و آبادانی و پیشرفت میهن نقش تاریخی خود را ایفا کند.

چرا همبستگی ملی و اتحاد برای دموکراسی و حقوق بشر،

 تنها گزینه و بدیل نهایی است

همبستگی و اتحاد ملی بین تمام ایرانیان مسیری است برای پایان دادن به معضلات ملی. توافق ملی بر سر آزادی، دموکراسی و حقوق بشر، قطعا باید قوانینی بر کشورحاکم شود که در پس از نظام استبداد جمهوری اسلامی منافع تمامی مردم کشور رامورد حمایت قراردهد.

 عباس خرسندی

شيرين عبادی و شش سازمان بين المللی مدافع حقوق بشر

 خواستار توقف فوری اعدام ها در جمهوری اسلامی شدند

همزمان با اعدام دسته جمعی زندانيان جرايم کيفری، مقامات جمهوری اسلامی از روش های مشابهی برای اعدام زندانيان سياسی استفاده می کند و در صورتی که دنيا در مقابل اين مساله سکوت کند، اين اعدام ها ممکن است افزايش يابد.

عیسی خان حاتمی هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران روزنامه نگار،مدیر مجله لغو امتیاز شده ایرانمهر

 و دبیر اجرائی همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران راهی زندان می شود

عیسی خان حاتمی در شعبه 28 دادگاه انقلاب اسلامی  محاکمه و به دوسال زندان محکوم شده بود. با اعتراض وکلای پرونده، آقایان دادخواه و فرشاد،  پرونده در شعبه 54 دادگاه تجدید نظر مورد رسیدگی  قرار گرفت.

اطلاعيه مشترک احزاب و سازمان های اپوزیسیون

در تظاهرات ٢۵ بهمن برای همبستگی با مردم مصر و تونس شرکت کنيم!

با پيروزی مردم اين دو کشور، می‏رود که موج آزاديخواهی و پايان دادن به حاکميت ديکتاتورها خاورميانه را فراگيرد و سيمای منطقه را دگرگون سازد. تاثيرات پيروزی مردم مصر و تونس به مرزهای کشور ما هم رسيده و به جنبش اعتراضی مردم ايران با سه دهه تجربه مبارزه با استبداد ولايت فقيه تحرک تازه ای بخشيده است.

هیئت رهبری وهیئت اجرائیه جبهه ملی ایران:

بازداشت های غیر قانونی وخود سرانه رامحکوم میکنیم

ما بازداشت های خودسرانه وغیر قانونی را محکوم میکنیم ومصرا خواهان آزادی هرچه سریعتر کلیه زندانیان سیاسی از جمله آقایان مهندس کورش زعیم وپیمان عارف میباشیم .

گفتگوی مانیا منصور(رادیو فردا) با كورش زعیم:

هاشمی میلیمتری به مردم نزدیك می شود

ولی اگر من جای آقای رفسنجانی بودم، بجای حركتهای لاك پشتی كه مردم بردباری آن را ندارند، از جان و مال خود می گذشتم، از مردم بخاطر اشتباه های گذشته خود كه در بوجود آوردن این شرایط موثر بوده از مردم پوزش می خواستم و نفوذ خود را برای جبران گذشته از دست رفته در پشتیبانی صریح از مردم بكار می گرفتم.

بیانیه جبهه ی دموکراتیک ایران

به مناسبت خیزش آزادی خواهی در منطقه

جبهه دموکراتیک ایران در این بیانیه ای ضمن حمایت از دعوت آقایان مهدی کروبی و میر حسین موسوی برای راه پیمایی در اعتراض به پایمال شدن حقوق مسلم ملت ایران، خواهان تمکین حکومت جمهوری اسلامی به خواسته های واقعی ملت ایران شده است .

آزادی و حقوق شهروندی،

 از ۲۲ بهمن ۵٧ تا ۲۵  بهمن ٨٩

 بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

 درباره مبارزه ملت ایران برای دمکراسی و عدالت اجتماعی

پیام اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران

 در حمایـت از راهپیمایی ۲۵ بهمن

تجربه ی حاکمیت رژیم اسلامی در ٣۲ سال گذشته، به روشنی لزوم جدایی دین از حاکمیت و دولت را به اثبات رسانده است. علی خامنه ای بعنوان نماینده خدا بر زمین، دیگر جا و مکانی برای صندوق رای، حقوق بشر و دموکراسی باقی نگذاشته است.

آیا همچنان اصرار دارید هم سرنوشت مبارک باشید؟

حسن شریعتمداری

گذار به دموکراسی و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به منتخبین مردم در انتخاباتی آزاد و عادلانه راهی کم هزینه وسالم است مطمئنااین گذار انجام خواهد شد و حکومت ما نیز مانند دیگر نظامهای استبدادی در مقابل اراده ملت گزیری جز تمکین نخواهد داشت.

نکاتی مهم در خیزش 25 بهمن که مردم باید به آنها توجه کنند

 گروه سیاسی ایران زمین، شیراز

اين اطلاعات حاصل مبارزات گروه سياسي ايران زمين در تجمعات سال گذشته ميباشد  که پس از جمع بندي انها و ايجاد راهکارهاي آن در چهار بخش به پيشگاه ملت ايران تقديم ميشود.

یازدهمین سالگرد در گذشت دکتر علی اردلان

اردلان در طول حیات سیاسی خود بارها و بارها طعم تلخ زندان را چشید، شکنجه ها ی روحی و جسمی و زندانهای انفرادی برای اعتراف گرفتن به جا سوسی و مجبور کردن برای مصاحبه تلوزیونی، اگر چه کالبد سخیف او را بیش از بیش رنجورو نا توان می کرد ولی هر گز نتوانست بر اراده آهنین و استوار او کوچکترین خللی واردآورد.

 جمال درودی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

پیام عباس امیرانتظام؛

تبریک به ملت مصر

ملت شریف و آزادیخواه مصر پیروزی عظیم شما را در حرکتی وزین و شایسته که توانست راه رسیدن به آزادی را پس از سه دهه حکومت تک صدایی برای آن ملت بزرگ هموار سازد، صمیمانه تبریک گفته و امیدوارم با استقامت و بردباری سیاسی تا رسیدن به یک حکومت ملیِ دموکراتیک در مبارزات مسالمت آمیز و مدنی خود همواره موفق و موید باشید.

عباس امیرانتظام , جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۸۹

جبهه ملی ایران - اروپا

وائل غنیم، از سخنگویان "سبز"جنبش مردمی مصر: من به تمام ایرانیان می گویم که از ما مصریان یاد بگیرید. ما هم از شما یاد گرفتیم.

 درآخراین وقایع این قدرت مردم است که پاینده است و با آن ما میتوانیم به هر هدفی برسیم. اگر مردم متحد شوند و اگر باور داشته باشیم و تمامی رویا هایمان می توانند به واقعیت بپیوندند.

اعلاميهء شورای هماهنگی سکولارهای سبز ايران

 بمناسبت برنامهء پياده روی ِ روز 25 بهمن 1389  

لیست تظاهرات 25 بهمن، در جهان

پیمان عارف هم دستگیرشد

 دیشب همزمان با دستگیری مهندس کورش زعیم، پیمان عارف، عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی نیز دستگیر و به مکان نا معلومی منتقل گردید.

 ماموران امنیتی برای بازداشت این افراد تنها یک حکم کلی تحت عنوان "بازداشت عوامل احتمالی رخداد 25 بهمن" را در دست داشته اند. بیم آن می رود که با این حکم دهها نفر دیگر از فعالین سیاسی دستگیر شوند.

کورش زعیم دستگیر شد
ساعت یازده امشب(21 بهمن 1389) عده ای از مامورین وزارت اطلاعات به منزل آقای کورش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران وارد شده و پس از تقریبا یکساعت جستجو  آقای زعیم، مقداری اسناد و مدارک و کامپیوتر ایشان را همراه میبرند.
گفتگوی مانیا منصور(رادیو فردا ) با كورش زعیم

 18 بهمن 1389 (7 فوریه 2011)

 موضوع: موضع رفسنجانی درباره جنبش های كشورهای مسلمان

"به قهقراه رفتن یک سازمان"

 اشکان رضوی

اندر ماموریت های "دانش"آموختگان وزارتخانه ای فخیمه

شگفت آور آنکه با همه آنچه که روی داده این جماعت باز در جلسات حاضر شده تا روند طبیعی آن را دچاراخلال و تشویش نمایند.در جلسات کنونی این سازمان اگرغریبه ای وارد شود باور نخواهد کرد که اینجا جلسه سازمانی یکی از کمیته های وابسته به جبهه ملی ایران است .

برای حمایت از پیکار مردم مصر و تونس

وپاسخ به فراخوان تظاهراتِ 25 بهمن در ایران

برای حمایت از پیکار مردم مصر و تونس وپاسخ به فراخوان تظاهراتِ 25 بهمن در ایران، ما از همه هموطنان آزادیخواه در خارج از کشور دعوت میکنیم که به تظاهرات روز 14 فوریه که در شهرهای اروپا و امریکا برگزار میشود، بپیوندند.

ميز گرد صداي امريكا برنامه افق

سيامك دهقانپور در گفتگو با

عباس ميلاني، خسرو صدري و کورش زعیم
موضوع: سياستهاي شاه كه منجر به سرنگوني او شد
 گفتار كورش زعيم

از لایپزیگ تا تونس، قاهره و تهران

شهروندان خودآگاه و تظاهرات خودانگیخته

علی هنری

تا مادامی که ظرفی برای پیگیری مطالبات(شهروندی) موجود است، هر فضای انتخاباتی ای، هر فراخوان تجمعی ای تپش قلب های آزادی خواهان را افزون، نفس را در سینه های ناظران حبس و خواب دیکتاتور ها را آشفته خواهد کرد.

بیانیه مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی

 انقلاب اسلامی از آرمان‌ها و اصول اولیه خود دور شده است

مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از آزادی وآزادیخواهی پشتیبانی کرده وهمبستگی همه ایرانیان باهر نگرش وفکر وعقیده در هر جای جهان را برای دستیابی به آزادی از نیاز های این مرحله تاریخی دانسته وبران تاکید می کند.

زنده باد ایران، زنده باد آزادی و عدالت، زنده باد جنبش سبز

دیباچه ای بر همسازی

  فرهنگ قاسمی

به هنگام ظهور انسداد در امر ارتباطات برای پرهیز از پیچیدگی‌ ها یا باید راستای حرکت را تغییر داد یا اینکه آنرا برای مدتی‌ متوقف ساخت. بیرون رفتن از حوزه و محیط و مبادرت ورزیدن به اندیشه آزاد و بی‌ قید و شرط، طرح سوال در زمینه چندی و چونی این انسداد میتواند آماده ساز و زاینده نیروی تازه برای گشودن گره ها گردد .

«جمعیت اخوان المسلمین»

 دکتر حمید عنایت

با مقدمه ای از ناصر رحیم خانی

گوئی به پاخاستن مردم مصر هیچ پیوندی با سیاست های حسنی مبارک و آمریکا و اسرائیل ندارد. به راستی کدام قدرت ها «منافع صلح طلبانه بین المللی» را نادیده گرفته اند؟ نقش سیاست های آمریکا و اسرائیل در پایمال کردن روند صلح خاورمیانه چه بوده است؟ چرا جهان بینی ثنویت مانوی، دنیای «شیطان / فرشته» و دوگانه ی «حق و باطل» شیعی، آسوده مان نمی گذارد؟

دیدار و سخنرانی دکتر فریبرز رییس دانا
در جلسه سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران

دکتر رییس دانا انتقادات خود نسبت به طرح حذف یارانه ها را تکرار نموده ، با توضیح پدیده شوک درمانی و آراء میلتُن فریدمن درباره وضعیت اقتصادی پس از کودتای پینوشه در شیلی، از نحوه شکلگیری سرمایه داری نظامی در ایران سخن گفت و با توجه به سرکوب طبقه متوسط در ایران خواهان همگرایی روشنفکران سوسیالیست و لیبرال گردید.

ملت ایران و ملت گرایی ایرانی

از دبیرخانه حزب ملت ایران

ما براین باوریم که ملت ایران،دریک ساختاردموکراتیک برپایه ی حاکمیت ملت خواهندتوانست به آزادی،برابری وآبادانی رسیده وهمه باشندگان این سرزمین ازهرتیره ومذهبی می تواننددریک همبستگی گسترده با باورمندی به ارزش های میهنی به این مهم دست یابند.

درباره‌ی جنبش سبز و قيام مصريان

 داريوش محمدپور

انقلاب مصر و جنبش سبز: تفاوت‌ها، شباهت‌ها و درس‌ها!

آنچه امروز در تونس و مصر می‌بینیم شباهت بسیار زیادی با انقلاب و خیزشی است که دو سال پیش در ایران شعله‌ور شد و جهان را در شگفتی فرو برد و اکنون تونس و یمن و مصر و به زودی عربستان و سایر کشورهای منطقه را فراخواهد گرفت.

واکاوی تحولات مصر و تاثیرات آن بر پرونده هسته‌ای ایران

استاد داوود هرمیداس باوند

درباره مساله هسته‌ای موضع دولتی به رهبری البرادعی از آنچه الان است، متفاوت خواهد بود ولی در عرصه‌های دیگر به غیر از برقراری روابط دیپلماتیک بعید می‌دانم که تمایل زیادی به ایجاد یک احساس تقرب و نزدیکی از لحاظ ارزشی بین مصر البرادعی و ایران باشد.

استقلال و تحریم های اقتصادی  

منوچهر تقوی بیات

در دوران حکومت ملی دکتر مصدق تحریم دولت های باختری برای خرید نفت ایران راه رونق صنایع داخلی و کشاورزی را هموارتر کرد و دولت ایران برای اولین بار در تاریخ معاصر به موازنه ی واردات و صادرات بدون فروش نفت دست یافت. ایران در آن روزگار بر خلاف اراده ی تحریم کنندگان گامی بلند به سوی استقلال سیاسی و اقتصادی خود برداشت.

گفتگوی رادیو فردا (امیر مصدق کاتوزیان ) با احمد صدری، محمدصادق جوادی حصار و كورش زعیم:      

اعتراضات در کشورهای عربی؛

تفاوت ها و شباهت های آن با ایران

برای بازسازی

جنبش جمهوریخواهی

اینک خط سیاسی معینی درون اجا، با اعلام برونی در حال شکل گیریست که ما را در گناه فجایعی که(در ایران) رخ میدهد با "رهبری" شریک میداند، نگران از دست رفتن سرمایه نظام است  و آشکارا در کاستن بار مسئولیت سید علی خامنه ای در جنایات دو سال اخیر میکوشد. ما همزیستیِ سازمانی با چنین دیدگاهی را در اتحاد جمهویخواهان بسود جنبش دمکراسی خواهانه مردم ایران نمیدانیم.

در دی ماه سال جاری دستکم ۷۸۰۰ نقض موردی حقوق بشر در کشور رخ داده و از سوی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به ثبت رسیده است.

علی رغم تلاش‌های گستردهٔ فعالان حقوق بشر در ایران، گزارشی پیش رو به دلیل شرایط سخت جمع آوری اخبار به هیچ عنوان گزارشی مفصل نیست و تنها روایتی حداقلی از نقض حقوق بشر در ایران در دی ماه سال ۸۹ در کشور است.

تسلیت به دکتر سعید فاطمی و بانو

بدین وسیله درگذشت هنرمند و نقاش برجسته شیوا ورزگر برادر همسر دکتر سعید فاطمی در وین - اتریش را به خانواده های فاطمی و ورزگر تسلیت گفته و صبر و شکیبایی برای آنان آرزو داریم.

حسن لباسچی و جبهه ملی ایران-آمریکا و اروپا

بیانیه شورای رهبری جبهه ملی ایران

 درباره تحولات تونس

پیروزی خیزش مردم تونس و پیامدهای آن

دیکتاتورها باید بروند؛

 فراخوان به تظاهرات در ۲۲ بهمن:

 اتحادیه دانشجویان کوی دانشگاه تهران در فراخوانی از مردم خواسته اند تا در یک راهپیمایی موازی با راهپیمایی دولتی در ۲۲ بهمن شرکت کنند.

 وقت آن فرا رسیده تا بار دیگر دست در دست هم بدهیم وبا فریاد اعتراضمان به دنیا ثابت کنیم که سرنوشت دیکتاتوری سیدعلی همان چیزی است که بن علی به آن گرفتار شد.

ملتی یکدل و یکصدا هرگز شکست نخواهد خورد

 

كورش زعيم طبق احضاريه شماره 88/14953/ط د، ابلاغي تاريخ 6/11/89،

براي حضور در دادگاه انقلاب اسلامي تهران، شعبه 14، در تاريخ 11/03/90

احضار شده است:

آیا هر تلاش اجتماعی و هر جنبشی در ایران

باید ملی و ایرانی باشد؟

 آیا جنبش سبز که همه جا و همه کس را فراگرفت

 می تواند و باید ملی باشد؟

منوچهر تقوی بیات

سقوط ارزش پول ملي،

سقوط توان اقتصادي همه مردم ايران است

هشدار جبهه ملي به ملت ايران

درباره رقابت جناح هاي اقتصادي سياسي براي تسلط بر بانك مركزي و منابع پولي و ارزي كشور:

چه دیر فهمیدند!

 نگذارید دیرتر شود

دكتر محمد ملکی

جناب آقای محمد خاتمی؛ بیایید با هم کمی صادقانه صحبت کنیم. راستی شما فکر میکنید اگر وضع مانند ده دوازده سال پیش شود و شما رییس جمهور با بیش از بیست میلیون رای شوید و مجلسی مانند مجلس ششم هم در اختیار شما باشد با چنین قانون اساسی جنابعالی در پایان کار نخواهید فرمود من یک تدارکاتچی بیشتر نبودم؟

نامه سرگشاده به کورش زعيم در مورد ائتلاف همبستگی

سام قندچی

به هرحال اگر ائتلاف همبستگی نتواند برای چنين طرح های سياسی مؤثر باشد بايد سؤال کرد در چه عرصه هايی می تواند مؤثر باشد که هوادارانی نظير خود نيز بتوانيم از آن برنامه ها حمايت کنيم يا که موضوع کارايی اين ساختار را برای يک تشکيلات مؤثر مورد بحث قرار دهيم .

در دفاع از نیروهای ملی و مبارز درونمرز

محمود جعفری

اخیرا  نیز که مهندس کورش زعیم؛ فعال ترین چهره جبهه ملی ایران، باب تازه ای را در مورد تاریخ جبهه ملی ایران وانتقاد از خود باز نموده و در مصاحبه ارزرشمندی دهها نکته را بازگوئی کرده که جای بحث وارزیابی از سوی نیروهای ملی را دارد، بازهم از ما بهتران مدتی است سخت مشغول "مبارزه" نرم افزاری و... با ایشان شده اند. 

دمکراسی یا آشتی ملی در ایران کدامیک در اولویت است؟

 گفتگوی امير مصدق کاتوزيان

با مهران براتی و فرخ نگهدار

اکنون هم گرچه گرايش به دمکراسی و آشتی ملی مشهود است بر سر جايگاه اين دومی در فهرست برنامه نظام حاکم و مخالفانش توافق نظر نيست. در محافل مخالف و منتقد جمهوری اسلامی ايران دو پرسش مطرح شده است: آشتی ملی بر دمکراسی مقدم است يا برعکس؟ وقتی جناح غالب اصولگرا سر آشتی با جناح مغلوب اصلاح گرا هم ندارد، زمينه همزيستی گسترده تر و آشتی ملی فراهم است يا نه؟

تسلیت

با اندوه فراوان از درگذشت آقای حسین راضی عضو شورای جبهه ملی ایران و دبیرکل حزب مردم ایران٬ درتهران آگاه شدیم. ما درگذشت این رهرو راستین مصدق و ایران دوست را به خانواده محترم راضی٬ جبهه ملی ایران و حزب مردم ایران تسلیت میگوییم.

حسن لباسچی، جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

به آنان كه منتقدان فطري من هستند

کورش زعیم

سناريوي حملات جديد نرم افزاري عليه من چيز تازه اي نيست و من آشنايي كامل با انگيزه پشت آن دارم. البته در شرايط خطير جاري كشور ما، اينكه در داستان من سال 62 درست است يا سال 63 و اينكه برادر من ملي بود يا چپ بود، اهميت حياتي دارد و بايد وقت فعالان سياسي و مدني بجاي پرداختن به اعدام هاي روزانه، نقض فاحش حقوق بشر، خفقان و خشونت و ديكتاتوري حاكم و وضع اقتصادي مردم ايران، و خطراتي كه يكپارچگي كشور را تهديد مي كند به اين چيزها پرداخته شود كه زعيم چهل سال پيش سال كجا بود يا نبود و فلان كار را كرد يا نكرد. 

استانداردهای مکتب مصدق و حکومت ملى

 فرهنگ قاسمی

سیاست برای دکتر مصدق قبل از هر چیز یک طرز تفکر باز، محققانه، تجسس‌گرایانه و منطقی مبنی بر واقعیت‌ها و پویایی جامعه بود. در اقدامات سیاسی مصدق یک متدلوژی پیشرفته به چشم می‌خورد، این متد نه تنها حاصل تحصیلات دانشگاهی او بود، بلکه همین طور نتیجه تجربیات عملی او نیز می‌باشد.

سوی مخالفت بدون قید و شرط با اعدام

چه کسی جان مرد قاچاقچی را نجات خواهد داد؟

سهیلا وحدتی

سکوت در برابر اعدام مردان قاچاقچی و قاتل باعث شده است که صدای اعتراض به مجازات اعدام در مجموع چندان شنوا نباشد. خبرهای مربوط به گسترش اعدام پخش می شود و همه را نگران می سازد، ولی هیچگاه چهره و نام قربانیان جرم های عادی را نمی بینیم جرا که برایمان اهمیتی ندارد.

مسائل دریای خزر

برد و باخت ایران در تقسیم دریای خزر

  ایران سرگرم تبادل نظر با روسیه در خصوص مشخص شدن محدوده‌ی مرزی ۲۵ مایلی دریای خزر است. آیا تعیین مرزها براین اساس منافع ایران را تامین خواهد کرد؟

انگیزه‌های دولت كودتا برای حذف یارانه‌ها

 اصلاح‌طلبان عدالت‌خواه

 انگیزه اصلی دولت احمدی‌نژاد در اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها، انگیزه سیاسی و وابسته كردن معیشت و زندگی اقشار دهك‌های پایین جامعه به یارانه‌های نقدی دولت است نه بهبود اقتصاد كشور و اصلاح ساختار اقتصادی كه زمینه‌ساز بهبود زندگی و وضعیت معیشتی تمام اقشار جامعه است.

گفتگوی سیامک دهقانپور(صدای امریكا) با كورش زعیم

 در برنامه افق با شركت

 رامین جهانبگلو، امین بزرگیان و كورش زعیم

 موضوع: اعتراض های مردمی و سیاست خشونت

حشمت الله طبرزدی: تنها راه نجات ملی، جنبش سبز است
نقدی بر وضع موجود و طرح هدفمندی یارانه ها

حشمت الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران و سخنگوی "شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران"، طی ارسال پیامی از زندان گوهردشت، ضمن انتقاد از وضعیت سیاسی و اقتصادیِ موجود در کشور و اجرای طرح حذف یارانه ها (هدفمند کردن یارانه ها)، تنها راه نجات ملی و برون رفت از وضع موجود را "جنبش سبز" اعلام کرد.

در گذرگاه آزمايشی ديگر

 آذرخش

نامه سرگشاده

دکترکريم سنجابی، دکتر شاپور بختيار، داريوش فروهر

 به محمد رضا شاه پهلوی در ٢٢ خرداد ١٣٥٦

 

 جبهه ملی ایران زیر ذره بین

گفتگوی نشریه بین المللی کورش (امیر کاویان) با کورش زعیم

ما از روبرو شدن و بحث درباره اشتباه هایمان اکراه داریم، زیرا آنها را دلیل ضعف و بی ارادگی خود می شماریم که باید از چشم و گوش دیگران پنهان بماند. مصدق این دشواری را در روحیه ملت ما درک کرده بود و با ملی کردن صنعت نفت، آنهم با مبارزه قانونی و ستایش برانگیزش، می خواست به ما ملت ایران ثابت که می توانیم و چیزی از آنها که بر ما چیره می شوند کم نداریم و فقط باید اراده کنیم.

چرا اتفاقاتی که دربولیوی و تونس رخ داد، درایران روی نمی‌دهد؟

 این بی‌برنامگی و نبود استراتژی مشخص باعث شده است که ما درهمین وضع موجود نامطلوب درجا بزنیم. اگرچه فاکتور ترس نیز بسیار موثر است، ولی اگر راهکاری واحد و استراتژی مشخصی برای برون رفت از مشکلات فعلی جامعه ما وجود می‌داشت شاید جامعه ما بر ترس خود نیز غلبه می‌کرد و به این سکوت مرگبار پناه نمی‌برد./  دارا ایرانی

جبهه ملی ایران

 اعدام ها و بازداشت های خودسرانه را متوقف کنید

جبهه ملی ایران تنها راه خروج حاکمیت از بن بست های داخلی وجهانی را احترام گذاشتن وتامین آزادیهای فردی و اجتماعی ملت ایران میداند.حکومتی که تکیه بر مردمش ندارد و آنان را خس وخاشاک می شمارد نمی تواندبا بهره مندی از خرد جمعی راه را به سوی سعادت وبهروزی بگشاید.

اطلاعیه جبهه ملی ایران

جبهه نماینده خاصی در خارج ندارد 

به نام خداوند جان و خرد

 بدین وسیله با تشکر از فعالان جبهه ملی ایران در خارج درخواست میشود نسبت به پرسش هائی که افراد مختلف درباره این جبهه طرح میکنند برطبق اساسنامه ومنشور، اهداف واعتقادات جبهه ملی را برای آنان تشریح فرمایند. درضمن متذکر میگردد که جبهه نماینده خاصی در خارج ندارد.

 رئیس شورای مرکزی وهیئت رهبری جبهه ملی ایران

 ادیب برومند

با شفاف سازى مانع از بسیج افکار عمومی ‌جهان علیه ایران شویم

داود هرمیداس باوند، تحلیلگر مسائل بین‌المللی در مصاحبه با دیپلماسی ایرانی معتقد است ادعای غرب در مورد تاخیر در فعالیت‌های هسته‌ای ایران درست باشد دال بر این است که مسئله طرح اقدامات سخت افزاری بی معنی است و این منجر به تعامل بیشتر دو طرف خواهد شد.  /  ‫گفتگوی وحيدعابدينى ‫با داود هرمیداس باوند

دیباچه ای بر مفهوم همبستگی ملی

منظور از همبستگی ملی هماهنگی میان اجزای تشکیل دهنده کل نظام اجتماعی است. در جوامع سنتی پیوند های گوناگونی از قبیله تا مذهب و حکومت موجب همبستگی جامعه می شد اما در عصر جدید، نوسازی و تحولات صنعتی، میان اجزای متجانس و همبسته قدیم ناهماهنگی به وجود آورده است.  /  حسین بشیریه

جمهوریت چیست و جمهوریخواه کیست ؟

وقتی‌ سخن از جمهوری به میان میاید غالبا گفته میشود منظور از نظام جمهوری چیست؟ جمهوری اسلامی یک نوع آن است، در سودان نوع دیگر آن را مشاهده می‌کنیم، رژیم کره شمالی‌ نیز جمهوری است، سوریه با جمهوری موروثی اش شق دیگری از این نظام حکومتی می‌ باشد، استالین هم بر نظام جمهوری سوار بود، پل پوت هم جمهوریخواه بود، پینوشه هم با نظامی جمهوری قدرت خود را تحمیل می کرد، در فرانسه، آلمان، ایتالیا، امریکا و کانادا هم نظام جمهوری بر قرار است...  /  فرهنگ قاسمی

چرا «هیلاری کلینتون» به خاورمیانه می‌آید؟

«آمریکا در رابطه با کشورهای عربی منطقه خاور میانه دو خط و مشی را در پیش گرفته است؛ یکی جلب خاطر کشورهای عربی و اجرای سیاست مماشات است و دیگری بسیج کشورهای عربی در قبال سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا بخصوص در برخورد با ایران.»

داوود هرمیداس باوند در گفت‌وگو با «فرارو»

در گذشت سرور محمود گرگین از هموندان حزب ملت ایران

در نیمروز چهارشنبه پانزدهم دیماه ۱۳۸۹ ،خورشیدی وجودیکی دیگرازشیفتگان ایران که روزگارش در راه مبارزه برای آزادی وحفظ استقلال ویکپارچگی ایران زمین واتحاد همه ی تیره های ایرانی و خدمت به هم میهنان سپری شد، غروب کرد.‫او در جریان مبارزات نهضت ملی ایران و ملی کردن صنعت نفت به رهبری دکتر مصدق کوششی جا نانه داشت و همراه دیگر یاران خود پرچم استعماری انگلستان راازفراز ساختمان شر کت نفت درخوزستان به زیرکشیده و به جای آن پرچم پر افتخار ایران را برافراشت ...

اقوام ایرانی، هویت و وحدت ملی

آیا دست یافتن به وحدت و هویت ملی به معنای این‌‌که کانون وفاداری هر تبعه ایران باشد مستلزم آن است که ما ترک، کرد، عرب، بلوچ، ترکمن، لر و فارس نداشته باشیم و ایرانیان به جای حفظ رنگین‌ کمان اقوام و مذاهب خود، در یک زبان و لباس و آداب و رسوم واحد ذوب و مستحیل شوند؟ یا بر عکس، ملت ایران را واقعیتی جدا از این تکثر و تنوع نیست که با وجود جهانِ جهانی شده کنونی، همچنان می‌تواند با هم بودن را در کنار همه گونه‌گونی‌هایش حفظ کند و حتی از فرصت‌ها و مواهب آن نیز بهره‌مند شود؟...   /   سید مصطفی تاجزاده

به بهانه چهل و ‫سومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی؛
مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

 ‫۱۷دی ماه مصادف با چهل و ‫سومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی اسطوره ورزش ایران زمین است. مردی از تبار بزرگان که نام و نان در گرو خدمت به همنوعان نهاد و تا واپسین روزهای حیات ادب و احترام به مردم را با حضور شجاعانه در میادین مسابقات و افتخار آفرینی برای کشور معنایی دوباره بخشید.

 جبهه ملی ایران هیچگونه ارتباط تشکیلاتی با تشکل های خارج از کشور ندارد

به این وسیله به آگاهی همگان می رساند که:
‫۱- هیچ نامه ای به نام جبهه ملی ایران یا روی سرنامه جبهه ملی ایران بدون امضای رئیس شورای مرکزی جبهه رسمیت و سندیت ندارد و همه نامه های رسمی جبهه ملی ایران تنها با امضای رئیس شورای مرکزی صادر می گردد.
‫۲- جبهه ملی ایران مواضع سیاسی و سیاستهای خود را فقط از طریق سخنگوی هیئت رهبری اعلام می کند.

بیانیه مشترک ۹ جریان اپوزسيون: اعدام زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم!

برای نجات جان محکومان به اعدام و آزادی زندانیان سیاسی از هیچ تلاشی دریغ نورزیم.

اتحاد جمهوریخواهان ایران / حزب دمکرات کردستان ایران / حزب دمکراتیک مردم ایران  / حزب کومه‌له کردستان ایران / جبهه ملی ایران ـ اروپا / سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران / سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) / کميته هماهنگی شورای موقت سوسیالیست‏های چپ ایران / شورای همآهنگی جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لائیک ایران

شورای هماهنگی اصلاح طلبان کُرد: انتخابات آزاد؛ راه بازگشت آرامش به کشور

شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد با انتشار بیانیه ای در خصوص وقایع اخیر کردستان اعلام کرد "بحرانی تر کردن فضای سیاسی کشور به سود هیچ کس نیست." این شورا در بیانیه خود "به عنوان یک جریان اصلاح طلب" خطاب به همه گروه های های سیاسی نوشته: "همانگونه که رهبران جنبش سبز بارها تکرار کرده اند واخیرا نیز سید محمد خاتمی برآن تاکید نمود، بازگشت ثبات و آرامش و عادی سازی وضعیت کشور، جز در سایه برگزاری انتخابات آزاد غیر استصوابی، آزادی همه زندانیان سیاسی، حذف فضای امنیتی حاکم بر کشور و اعاده حیثیت از صدمه دیدگان حوادث پس از انتخابات میسر نخواهد شد."

‫يادآوري / نامه كورش زعيم به منوچهر متكي در سال ۱۳۸۷ ‫

‫سیاستهای خارجی نابخردانه و آسیب زا، و ستیزگری های بیهوده و ناهوشمندانه جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی، که شما نماد ومجری آن بوده اید، ما را در چنان شرایط تحقیرآمیزی قرار داده که ملت ایران، با پیشینه تاریخ و تمدنی با عظمت و پرشکوه، و با موقعییت استراتژیک بی همتا، که می بایستی به عنوان مرکز ثقل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی منطقه، اکنون قدرتمندترین و بانفوذترین کشور این بخش جهان باشد، باید در چنین شرایط ناتوانی و انزوا و بی حرمتی قرار گیرد که کشورهای کوچک منطقه، بجای آنکه برای پیشرفت و امنیت خود بر ما تکیه کنند، خود سرچشمه ناامنی مرزهای ما شوند.

 

پیام قدردانی جبهه ملی ایران آمریکا واروپا

 از استاد ادیب برومند

«قومیت گرایی» علیه آزادی و دموکراسی

سرنوشت دموکراسی و رفع تبعیضات در جامعه ما در شرایط کنونی به برخورد مسئولانه به شکاف میان نیروهای لائیک گره خورده است. آنانی که یک جانبه بر قومیت گرائی می کوبند و دنبال بدست آوردن قدرت در این یا آن منطقه هستند، نمی توانند به مبارزه حیاتی برای دموکراسی بپردازند. آنان از توافق با نیروهای دموکراتیک و لائیک باز خواهند ماند و در حد خود شکاف در این صف را عمق می دهند ...

نادر عصاره

پیامک تهدیدآمیز رسیده از تلفن شماره 986000113 + برای آقای مهندس زعیم

طبق اطلاع واصله، جنابعالی تحت تاثیر تبلیغات ضد امنیتی رسانه های وابسته به بیگانگان قرار گرفته اید، در صورت ارتباط با رسانه های خارج از کشور برابر مواد 498، 499، 500، 508، 514، 609، 610، 698 قانون مجازات اسلامی مجرم شناخته می شوید و با شما ...


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .