بايگانی بيانيه ها و ديدگاهها - ۲۰۱۰


 پیام جبهه ملی خارج از کشور اروپا ، امريکا به مناسبت سال نو میلادی

سالی دگر فرا ميرسد

درآستانه سال نوی هستيم. فرصت مناسبی که ميتوان ضمن شادباش ميلاد حضرت مسيح به هم ميهنان ارمنی وآشوری وهمه پيروان آئين مسيح درسراسر جهان، آرزو کنيم سالی همراه با صلح، آزادی، دوستی و شادکامی برای همه جهانيان صرفنظر از باور ها و اعتقادات گوناگون آنها در پيش باشد.
فرا رسيدن سال نو همچنين فرصتی است تا با بررسی بحران آفرينی های نظام حاکم که نابخردانه يا تعمدانه کشور را به سويی ميبرد که در راستای منافع ملی و استقلال کشور نخواهد بود...

قوم گرايان، «آزادي و دموكراسي» را اصل نمي دانند!

چرا در جامعه ايران كه چند سال است تشنه آزادي و دموكراسي است و حالا حتي عراق و افغانستان و لبنان و تركيه ... از ما جلو زده و ما در قافيه آزادي و دموكراسي مانده ايم چرا در هر مطلبي كه بعضي ماها مي نويسيم (از شعر و ادبيات و سياست و اقتصاد تا مطلبي در تمجيد از يك فعال و كارشناس اقتصادي!....) مدام بحث را مثلا به عرب يا ترك يا فارس و ...بودن خود مي آوريم؟

بنيامين بختياري زاده

 

آزاده ای دیگر که سر بر دار شد

‫دل نوشتۀ زندانی سیاسی بهروز جاوید طهرانی تنها زندانی سیاسی بازمانده از جنبش دانشجویی ۱۸ تیر ۷۸ به مناسبت شهادت شهید راه آزادی مردم ایران علی صارمی
بهروز جاوید طهرانی

 

اعتراض صدها نويسنده، روزنامه‌نگار، هنرمند، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر به حکم اعدام حبيب‌الله لطيفی وديگر زندانيان سياسی محکوم به اعدام

 میلاد مسیح و آغاز سال ‫۲۰۱۱ ميلادي را به همميهنان مسیحی تبريك گفته و سالي سرشار از تندرستي و پيروزي برايشان آرزو داريم.

 به اميد سالي كه در آن هيچ كودكي سر گرسنه زمين نگذارد. هيچ انساني بي سر پناه، هيچ كشوري در جنگ وخون و هيچ مادر و پدري داغدار جوانش نباشد.

 به اميد ايراني آزاد، آباد و سربلند.

شورای عالی جبهه ملی ایران - اروپا

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

درباره احکام اعدام در جمهوری اسلامی

براستی که مسئولیت کشتار هموطنان کرد و بلوچ ما در درجه اول متوجه رژیم ددمنش جمهوری اسلامی و سپس برعهده آنهایی هم هست که درست آن بهانه ای را به رژیم تا دندان مسلح حاکم میدهند، که بی صبرانه در انتظارش است تا با خشونت تمام، ظلم و ستم خود را نیز توجیه نماید.

ملت بیدار خسته نباشید، زنده باشید

 برای حبیب لطیفی

فرهنگ قاسمی

زمان آن فرارسیده است که ماشین اعدام در ایران هر چه زودتر متوقف شود و احکام صادر شده باطل گردند .بیاید دست در دست برای لغو حکم اعدام در ایران کوشش کرده و به رژیم جمهوری اسلامی ایران هشدار دهیم تا از اقدامات نا عادلانه خود دست برداشته اعدام انسانها راتعطیل سازد .

جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

 دستگیری دکتر فریبرز رئیس دانا یکی ازاقتصادانان برجسته کشور را شدیدا محکوم میکند

 و خواهان آزادی بدون قید و شرط وی میباشد. ایشان حق دارد سیاست «هدفمند کردن یارانه ها» را موجبی برای فقر و تهیدستی بیشتر در جامعه ایران ارزیابی کند و برای طبقات و اقشار محروم و تهیدست جامعه دلسوزی نماید.  

جبهه ملی ایران - اروپا و آمریکا

زمان اجرای حکم اعدام،

 زندانی سیاسی حبیب الله لطیفی اعلام شد.

حبیب الله لطیفی کیست؟

حبیب در10 تیرماه 1387 در شعبه ی اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به ریاست قاضی حسن بابائی طی چند دقیقه دادگاهی غیر علنی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت دانشجویی، مدنی، سیاسی با استناد به آیه 33 سوره مائده (قرآن کریم) و استناد به مسائل یکم، سوم و پنجم از فصل ششم (حد محارب) جلد چهارم کتاب تحریر الوسیله روح الله خمینی و محارب (دشمن خدا) اعلام شده و به اعدام محکوم شد.

پایان تحصن در ژنو

 شهردار پاریس خواستار آزادی نسرین ستوده شد

بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو

متن پاسخ نايب کميسر عالی حقوق بشر به شيرين عبادی درباره

 نسرين ستوده

استاد داوود هرمیداس باوند،

 سخنگوی جبهه ملی ایران

 در گفتگو با خبرنگار «فرارو»:

 انتظار این است که در مذاکرات استانبول

 راه حل معقولی پیدا شود

پول های(امام زمان) مقامات و رهبران جمهوری اسلامی در خارج از کشور

شبکه تلویزیونی C.N.N شب گذشته در گزارشی که روی سایت این شبکه قرار دارد، اعلام داشت که توسط یکی از کارکنان ایرانی بانک های کشور مالزی در جریان لیستی از پول مقامات و رهبران جمهوری اسلامی در خارج از کشور دست یافته است.

شب یلدا؛ شب چله،

 برتمامی ایرانیان خجسته باد

 

يلدا و دي گان جشنهايي در گذر هزاره ها

حسين زندي

جشن بزرگ یلدا برای فردایی بهتر

پیام کورش زعیم به مناسبت جشن یلدا

دو سال است خشکسالی کشور را فرا گرفته و ترس آن می رود که برای سالها ادامه یابد. رودخانه ها و دریاچه هایمان خشک می شوند، کشاورزیمان فروریخته، جنگل هایمان به آتش کشیده شده اند، پرندگان از کشورمان می گریزند و نیازمندی مردم به بیگانگان حتا برای خوراک روزانه به واقعیت پیوسته است. دشمن در سراسر مرزهای ایران کمین کرده، عوامل دشمن در درون حاکمیت کشور رخنه نموده، خشونت های هدایت شده درونمرزی رو به افزایش نهاده و کشور به سوی فروپاشی کشانده می شود.در این جشن بزرگ ایرانی، هم سوگند شویم که همراه و همبسته فرمان داریوش را به اجرا بکشانیم و بار دیگر میهنمان را از چنگ دروغ و دشمن رها سازیم.

پیمان عارف هموند جبهه ملی ایران و فعال دانشجویی

در مرخصی درمانی از زندان تهدید به بازداشت می شود

مامور امنیتی با طرح این ادعا که جلسات جبهه ملی محل حضور عناصری خارج از جبهه ملی و وابسته به منافقین گردیده است، خواهان تعطیلی جلسات سازمان دانش آموختگان جبهه ملی گردید.

بنیاد آزادی اندیشه و بیان

 بدینوسیله حمایت صمیمانه خوداز تحصن

 فعالین جنبش زنان در پشتیبانی از

 خانم نسرین ستوده  را اعلام میکند.

نامه جمعی از فعالان سیاسی به دبیر کل سازمان ملل

 در سالروز بازداشت عباس امیرانتظام

 این انسان شریف در دوران زندانی خود در زندان های مخوف جمهوری اسلامی بیش از سی و دو عمل جراحی را تحمل کرده است. عباس امیرانتظام هم اکنون به دلیل بیماری در مرخصی موقت در خارج از زندان نگهداری میشود و هر لحظه امکان بازگرداندن او به زندان اوین وجود دارد.

گفتگوی عمومی ۹ حزب و سازمان سیاسی ایرانی

نادر عصاره

برگزار کنندگان جلسه پالتاکی نه حزب و سازمان اپوزیسیون ایرانی در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ برابر با ۲۱ آذر ۱٣٨۹ که سابقه برگزاری جلسات مشابه متعددی را دارند، این جلسه را امیدوارکننده، غنی و موفق اعلام کردند. تعداد شرکت کنندگان، که در سه تا چهار اتاق مجازی حضور داشتند شاید تا حدود دویست و پنجاه نفر نیز برآورد می شد.

تزهایی برای مبارزه

 حشمت الله طبرزدی

 – آذر ماه ۱۳۸۹ خورشیدی – زندان رجایی شهر کرج

 ما البته از یک سکولار – دموکراسی تمام عیار که مبانی آن را در اصول دوازده گانه "همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران" آورده ایم، دفاع می کنیم .

اغتشاش رسانه‌ایِ دموکراسیِ

نظام حقوقی، شفاف‌تر از «دموکراسی»

حقوق بشر، هم استراتژی هم تاکتیک

ناصر کاخساز

قاضی گفت: حتما طناب اعدام را به گردنت می‌اندازم

ظلمنامه حبیب الله گلپور به علی خامنه ای

به امید روزی که مسئولان جمهوری اسلامی ایران حداقل در حق شهروندان این مرز و بوم کمترین حقوقی را که در قانون اساسی کشور نوشته شده اجرا نمایند، و هیچگاه خود را بالاتر از قانون نپندارند و در هر مقام و پستی که داشته‌ باشند خویش را تابع قانون نوشته شده خودشان بدانند.

شماره ١٨١ منتشر شد
قسمت هایی ازسخنرانی فرهنگ قاسمی

 در اجلاس اتحادیه اروپا در شهر اوسلو " همایش جهانشمولی  حقوق بشر "

اگر قرار باشد مفهوم حقوق بشر و منشور جهانی آن اسلامی شود، دراین صورت منشور جهانی حقوق بشر، ابزاری که برای خدمت به صلح وحق و آزادی و برادری و برابری ایجاد شده است در خدمت دین و ایدئولوژی قرار خواهد گرفت.

 نامه کورش زعیم به پرزیدنت براک اوباما

دو دلیل برای نوشتن این نامه به نام یک کنشگر سیاسی ایرانی به شما دارم. دلیل یکم، بزرگداشت سالروز نجات پاره ای از میهن من یا یاری ایالات متحده از تصرف اتحاد جماهیر شوروی در سال 1946 است، و دلیل دیگر اقدام رسمی اخیر نیروی دریایی امریکاست که برای ارضای عقده های شیخ هایی که میزبان ناوگان ایالات متحده در خلیج پارس هستند انجام گرفته است.

فراخوان شماری از فعالین داخل کشوربه تظاهرات ضد حکومتی در روز عاشورا

 عاشورای امسال ایران راه دیگری می رود.۷۲ تن نیستیم.۷۲ میلیون نفریم. برای مردن نمی رویم. به عشق زندگی و برای آزادی و بهتر زیستن پای به میدان می گذاریم.

خلع لباس و محروميت از وكالت جهانگیر محمودی،

یک وکیل روحانی

ناسیونالیسم ایرانی سرشار از الفت و مهربانی

جهانگیر محمودی

دادگاه ویژه روحانیت که به ریاست شيخ حسين بهرامي برگزار شد موارد عدم رعایت شئونات روحانیت را برعهده گرفتن وکالت افراد مسئله دار سياسي، برعهده گرفتن وكالت و ارتباط با زن هاي اجنبي و ريش پرفسوري اعلام نمود. وی وکالت برخی از فعالان سیاسی مانند عيسي خان حاتمي، ابوالفضل عابديني، حشمت الله طبرزدي را برعهده داشته است.

چرا کارگران سندیکایی آماج حمله مجدد ستمگران شده اند؟

 به مناسبت روز جهانی دفاع از حقوق بشر "

منصور اسانلو

برقرار باد صلح، آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و عدالت

منصور اسالو، رییس هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

بند سه، سالن 8، زندان رجایی شهر کرج

برنامه پنجم توسعه: آینه تمام نمای بی کفایتی نظام ولایت فقیه

 ژاله وفا

تا زمانی که مردم جنبش خود را تا رفع شر از نظام بیکفایت نالایق ولایت فقیه ادامه ندهند پیوسته با هرز منابع و نیورهای محرکه انسانی و اقتصادی خود روبرو خواهند بود.و البته که  شایسته ایران و ایرانی نظامی رشد یاب و حقوقمند است.

داوود هرمیداس باونددر گفتگو با «فرارو»:

مساله هسته‌ای بهانه ای شده است که کشورهای عربی مکنونات قلبی شان را بیان کنند: «این کشورها ایران را به عنوان یک چالشی برای جهان عرب به خصوص کشورهای عربی منطقه هلال حاصلخیز تلقی می‌کنند.»

غلام یحیی دانشیان و مسئله آذربایجان

    دكتر نصرت الله جهانشاهلو

 آقاي پيشه‏ وري كه از روش ناجوانمردانه ‏ي روس‏ها سخت برآشفته شده بود از آغاز به سرهنگ قلي ‏اف پرخاش كرد و گفت شما ما را آورديد ميان ميدان و اكنون كه سودتان اقتضا نمي‏كند ناجوانمردانه رها كرديد.... آقاي سرهنگ قلي‏ اف ... يك جمله بيش نگفت؛ سني گتيرن سنه دييرگئت (كسي كه ترا آورد به تو مي‏گويد برو) ... و از جا برخاست و دم در ايستاد. اين بدان معني بود كه ديگر آمادگي گفتگو با ما را ندارد بايد برويم.

به مناسبت 21 آذر، روز نجات آذربايجان

 

 فراز و فرود فرقه دموکرات و نجات آذربايجان

  به روايت اسناد محرمانه آرشيوهای شوروی

علی امينی نجفی

"بیست و یکم آذر روز گریز اهریمن"

 دبیرخانه حزب ملت ایران

دراثرخیزش مردم آذربایجان ومقاومت ملت ایران وسلاحداران ایرانی وباتوجه به شرایط حساس وخاص بین المللی،روس هامجبورشدندبساط خودراجمع کنندوپیشه وری ودیگر دست نشاندگان آنهاازایران به شوروی گریختندو

فرقه ی پوشالی درهم فروریخت.

کار با برنامه حقوق بشر سازمان ملل متحد

 دفترچه راهنما برای جامعه مدنی

 کمیساریای عالی حقوق بشر

      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

رضا ناصحی، بنیاد برومند

بیانیه جبهه ملی ایران

 به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

سالروز اعلامیه جهانی حقوق بشر خجسته باد!

بیانیه جبهه ملی ایران – آمریکا و اروپا

به مناسبت نوزدهم آذر، روز جهانی حقوق بشر

با چه زبانی باید ملت رنجدیده و نجیب ایران با این حکام جمهوری اسلامی گفتگو کند تا شاید به مغز متحجرشان لزوم کناره گیری از اریکه قدرت خطور نماید و کشور را دستکم در این چند قدمی یک فاجعه سهمگین ِمملکت برباد ده بدست صاحبان اصلیش یعنی به نمایندگانی که با اراده آزاد ملت برگزیده شده اند، واگذار نمایند؟

نامه سرگشاده جامعه جهانی بهائیت

به "آیت الله محمد صادق لاریجانی"

رئیس قوه قضایی جمهوری اسلامی

با قلبی مملو از عشق به کشور مقدس ایران و با آرزوی شکوه و عظمت آن سرزمین از جناب عالی در مقام ریاست قوه قضاییه تقاضا می کنیم که ... حقوق کامل شهروندی تمام بهائیان را محترم شمرید تا بتوانند آرزوی قلبی خود را برای خدمت در راه پیشبرد وطن عزیزشان دوش به دوش هک میهنان خویش تحقق بخشند.

نامه سرگشاده اتحادیه وکلای دمکرات اروپا

 پیرامون پایان بخشیدن به سرکوب وکلای دادگستری در ایران

 از آنجاییکه امروز سالروز روز جهانی حقوق بشر می باشد، ما احساس وظیفه نمودیم که از این فرصت استفاده نموده و مراتب گسترده ی نگرانی خودمان را نسبت به وضعیت حق دفاع در ایران و محدودیتها، تهدیدها و موانعی که وکلا در سالهای اخیر با آن مواجه بودند را خدمت مقامات عالی ایران بیان نماییم.

ایالات متحده آمریکا به کدام سو می رود؟

اشکان رضوی

 همیشه ِتاریخ تا خواستیم از حقوق ملی خود به دفاع بر خیزیم دهها انگ و بر چسب به ما زدند تا بتوانند شرایطی را به وجود بیاورند که باور کنیم افتخار به خاک و خون برابر است با نژاد پرستی و ارتجاع و ضد بشر بودن.

دانشگاه مظهر آزادگي است

گفتگوی مهدي غني با اسماعيل حاجي‌قاسمعلي

بله، حاكميت فكر مي‌كرد بيش از اين نمي‌تواند فشار بياورد. با آن آزادي‌اي كه مصدق داده بود كه هر كسي هر چه مي‌خواست بنويسد ... بعد از كودتا هم مجبور بودند قدري آن فضا را حفظ كنند و به تدريج اعمال نفوذ و قدرت كنند. نمي‌توانستند يك مرتبه تمام منافذ را محكم ببندند. مردم صاحب و مالك مملكت هستند.

سازمان جوانان حزب پان ایرانیست

 فرا رسیدن روز دانشجو را گرامی می دارد

امروز برای فلسفه، مباحث نظری تاریخ، جامعه شناسی ،علوم سیاسی و …لباسی از پیش دوخته شده مهیا گشته تا با فشار و ضرب و زور بر قامت تعقل آزاد پوشانده شود.

 

زندانی سیاسی، ابولفضل عابدینی

عضو سازمان جوانان پان ایرانیست

بیانیه حزب ملت ایران به مناسبت

شانزدهم آذر روز دانشجو گرامي باد!

حقانيت هر نظام سياسي به تحقق خواستها و آسايش مردم بستگي دارد وپيش شرط لازم براي پيدائي جامعه مدني و برابري كامل شهروندان و بدور از هرگونه خشونت و تبعيض و فضائي باز برخوردار از ايمني قضائي است

برای دانشجویان و برای نماد والای جنبش دانشجویی،

۱۶ آذر

هوشنگ کشاورز صدر  

آری، من که متعلق به نسل آن روزم، به قول هدایت، شاهد آن بودم و به چشم خودم دیدم. دیدم که قندچی، بزرگ نیا و شریعت رضوی به ضرب گلوله چکمه پوشان حکومت دیکتاتوری در سرسرای دانشکده فنی دانشگاه تهران از پای درآمدند. ساعت ده و بیست دقیقه صبح بود و روز ۱۶ آذر بود و سال ۱۳۳۲، سال کودتا و سال محاکمه مصدق بود.

 بیانیه شورای تهران دفتر تحکیم وحدت:

تا نابودی تمام آثار دیکتاتوری و استبداد، ایستاده‌ایم

 دنبال راهبردهای جدید باشیم

بیانیه جمعی از استادان دانشگاههای کشور

در آستانه ۱۶ آذر

 و هشدار نسبت به شرایط نامساعد دانشگاهها

در آستانه ۱۶ آذر و روز دانشــجو، جمعی از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاههای سراسر کشور، با صدور بیانیه ای اعتراضی نسبت به فشارها و شرایط حاکم بر دانشگاههای کشور، نسبت به تداوم وضع موجود، به حاکمیت هشدار دادند.

جبهه ملی ایران ۱۶ آذر را که روز نمادین فریاد دانشجویان

 علیه استبداد است گرامی می دارد.

جبهه ملی ایران خواستار آزادی دانشجویان زندانی، این برگزیده ترین فرزندان ملت است. دانشگاه باید استقلال داشته باشد.اخراج بدون دلیل موجه و زندانی کردن دانشجویان محکوم است.

 

اعلام از سرگيري اعتصاب غذاي خشك توسط

 نسرين ستوده

نسرين ستوده دوشنبه 15 آذر طي تماس با خانواده اعلام كرد در اعتراض به وضعيت بازداشت خود و ديگر زندانيان كه با احكام ناعادلانه در زندان به سر مي‌برند از هم اكنون اعتصاب غذاي خشك تا رسيدن به خواسته‌هاي برحق و قانوني‌اش را شروع مي‌كند.

محاکمه رژﯾم جمھوری اسلامی به جرم جناﯾت عليه بشرﯾت‬

 ‫برای نخستين بار در تارﯾخ اﯾران، کارزاری جھانی برای رسيدگی مردمی به کشتار زندانيان سياسی در زندانھای رژﯾم‬ ‫جمھوری اسلامی شکل گرفته است. ھدف اﯾن کارزار، تشکيل دادگاھی است برای رسيدگی به اعدام ھای دسته‬ ‫جمعی و گسترده سال ھای اوليه دھه 60 و قتل عام زندانيان سياسی در تابستان 76. اﯾن تلاش را جمعی از خانواده‬ ‫ھای جان باخته گان و جان بدر بردگان از کشتارھای دھه 60، فعالان حوزه ھای سياسی، اجتماعی و فرھنگی در اکتبر‬ ‫2007 آغاز کردند.‬ به این کارزار‬ ‫به پيوندید و به پيشبرد آن ﯾاری رسانید.

گزارش تفصیلی نقض حقوق بشردر ایران

 ویژه آبان ماه 1389

در آبان ماه سال جاری دستکم 7679 نقض موردی حقوق بشر در ایران رخ داده و از سوی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است.

ای کاش رویای شیرین ما کابوس کسی نبود

بهاره هدایت

عضو دربند شورای مرکزی دفتر تحکیم در پیامی به مناسبت ١٦ آذر، روز دانشجو، با دانشجویان سخن گفته است:

جفایی که امروز بر دانشگاه و تمامی قلمرو سرزمین مادری و فرزندانش می رود، آخرین تلاش های تاریک دلانی است که دیدگان بیدار جوانان این مرز پر گوهر، خواب آسوده از چشمان بی رمق شان ربوده و هر فریاد آزادی که برخیزد، کابوس آشفته رهایی ما را می بینند.

هموند گرامی جناب آقای آرسن نظریان

خبر درگذشت برادر گرامی شما ما را بسیار متاثر کرد.غم از دست دادن یک عزیز دردی است که  متاسفانه آنرا به آسانی درمانی نیست؛ بویژه این درد را در غربت ودور از وطن بر دوش کشیدن، مشکل را دو چندان میکند. جبهه ملی ایران - هلند این ضایعه را به شما وخانواده آن مرحوم تسلیت میگوید و برای شما و بازماندگان آن شادروان آرزوی بردباری وبقای عمر دارد.

 جبهه ملی ایران - اروپا

سخنی با مدیر محترم بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا

این روزها سر کلاس و یا درگپ ها با دانشجویانم در دانشگاه تبریز متوجه این نکته شده ام که دانشجویان موضع گیری سختی در برابر بخش فارسی تلویزیون آمریکا می گیرند و دیگر آن را جدی نمی گیرند ، علت آن را وارد شدن این رسانه به همسویی با برخی سیاستمداران در تحریک و میدان داری بر تجزیه طلبان می دانند.

صدای آمریکا: وظیفه ما تنها خبر رسانی است؟

 شهلا جاهد و لاله سحرخیزان: دو زن قربانی یک فرهنگ و قانون

 آزاده دواچی

امثال شهلا و شهلاها و حتی فرزاندانی که می توانند چهارپایه را برای اعدام بکشند قربانی یک سیستمی شده اند سیستمی تماما مردسالار که هنوز هم قربانی اش را می گیرد قربانیان قوانین نا برابر و سنتی که نه تنها به دنبال علت قتل نمی گردد بلکه فرد قربانی را هم اعدام می کند.

جبهه ملی ایران

 دکتر ابراهیم یزدی و سایر زندانیان سیاسی را آزاد کنید

جبهه ملی ایران به بازداشت غیر قانونی آقای دکتریزدی به شدت اعتراض دارد و حمله به اجتماعات و دستگیری افراد را نقض حقوق انسانی ملت ایران می داند. ما خواستار آزادی فوری آقای دکتر ابراهیم یزدی و همه زندانیان عقیدتی وسیاسی هستیم.

شانزده آذر

 يک روز فراموش نشدني و نقطه ي عطف در تاريخ ايران

گفتگوي منتشر نشده با شادروان دکتر پرويز ورجاوند

 حسين زندي

شانزده آذر از نظر همه نيروهاي دانشجويي بايد به عنوان يک روز فراموش نشدني و [يک] به اصطلاح نقطه عطف مورد توجه قرار بگيرد و به اعتبار بزرگداشت اين روز بايد نيروي دانشجويي تلاش بکند که اين همبستگي و اين يکپارچگي را که تا به حال علي رغم فشارهاي حاکميت توانسته حفظ بکند از اين به بعد به صورت چشم گيرتري حفظ کند و بداند که رسالت بزرگي را به عهده دارد .

ابعاد رژيم حقوقي خزر

 در گفتگو با دكتر باوند و دكتر مجهتدزاده

این تحلیل‌گران بر این باورند که نوعی از تفاهم میان چهار کشور شمالی خزر بر سر تعیین سواحل و آب‌های سرزمینی شان انجام شده اما ایران از این توافقات خارج است. ایران نیز عملا در سهم بیست درصد فعال است.

تاثیر آشکار تحریم‌ها بر زندگی مردم ایران

رهبران سیاسی ایران همواره تاکید می‌کنند که تحریم‌های بین‌المللی اثری بر فعالیت‌های اقتصادی و زندگی روزمره مردم نداشته است. اما نشانه‌های بحران در کارخانه‌ها، بازار و چهره مردم هر روز آشکارتر می‌شود.

باستانشناس و ایرانشناس ارزنده سرزمین مان درگذشت

 دکتر پرویز ستوده - بابک مغازه ای :

 استاد سیف الله کامبخش‌فرد، که بدون تردید یکی از با ارزش ترین و پرکارترین باستانشناسان ایران بود، در سن هشتاد و یک سالگی و به دلیل ناراحتی های قلبی یک شنبه هفتم آذرماه، در تهران درگذشت.

تغییر نام خلیج فارس؛ تحت تأثیر تنش‌های ایران با جامعه جهانی

مهرداد قاسمفر در گفتگو با کورش زعیم

فقط ملت ایران و مردم ایران در مقابل این روندی که علیه فرهنگ و تاریخ ایران آغاز شده، مقاومت می‌کنند. یعنی با وجود جمهوری اسلامی فقط ما مردم ایران هستیم که مقاومت می‌کنیم.

نامه جبهه ملی ایران به وزیر دفاع آمریکا

ما به تنش و مشکلاتی که دولت جمهوری اسلامی با سیاست های ماجراجویانه و ابلهانه خود در منطقه و جهان به وجود آورده واقف هستیم ولی ... پیام دوستانه و محبت آمیز پرزیدنت اوباما به ملت ایران در بهار سال ۲۰۰۹ که در آن فرهنگ و تمدن ایران ستوده شده بود را نیز بیاد داریم.

ظرفیت سعید امامی ها در جامعه ی ما

رژیم جمهوری اسلامی تحت شرایط حاضر نمی تواند به عمر خود ادامه دهد، خرابه ای که از آن باقی خواهند ماند باید به همت و اراده ی ملت ایران بازسازی گردد. ظرفیت این قدرت بازسازی در ایران وجود دارد. چیزی که این ظرفیت را تضمین می کند همبستگی ملی اپوزیسیون میباشد

 فرهنگ قاسمی

خشونت ساختاری عليه زنان روز به روز افزايش می يابد

 شهلا اعزازی

ازدواج موقت و ازدواج مجدد مردان، خشونت علیه زنان محسوب می‌شود. خشونت خانگی به جامعه سرایت می‌کند و باعث گردش خشونت در جامعه می‌شود.

ایران تا پنج سال آینده مشکلات بیشتری را در رابطه با

 فروپاشی خانواده‌ها تجربه مي‌كند

خشونت بر زنان و مبارزات زنان ایران علیه خشونت

رواج قاچاق زنان و دزدیده شدن دختران جوان و –بخوان- فرار آنها به شیخ نشین های اطراف خلیج فارس و نادیده گرفتن آن از سوی برخی از نهادهای مسول، باز بحث جدیدی در خشونت را ایجاد کرد که لزوم پرداختن به آن نیز بر عهده نویسندگان و کنشگران اجتماعی بود.

 منصوره شجاعی

روز جهانی رفع خشونت علیه زنان؛ شهادت یکی از قربانیان

وظیفۀ شهروندی ما ایجاب می کند که از زمان آگاهی به وقوع خشونت علیه زنان، آن را مستند کرده و در صورت امکان این اسناد را به مراجع صالحۀ بین المللی ارسال کنیم تا، همانطور که مؤلفین و ناشر این دو خود آموز تأکید کرده اند، نگذاریم دیگر نقض حقوق زنان پنهان و مصون از مجازات بماند.

بنیاد برومند

تاریخ کشور این‌ همه خشونت سیاسی را یاد ندارد

نامه  زهرا رهنورد به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان،

 خطاب به ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی

در آستانه روز بین المللی مبارزه با خشونت علیه زنان قرار داریم در حالی که هرگز تاریخ کشور ما این همه خشونت سیاسی نسبت به همه مردم به خصوص نسبت به زنان را که توسط بخشی از حاکمیت بر آنان اعمال می شود، به خاطر ندارد .

اعتراض شیرین عبادی

 به کمک های شرکت اریکسون و ماهواره یوتل ست

به حکومت جمهوری اسلامی 

خانم عبادی: شرکت اریکسون با این اقدام خود، به حکومتی یاری می رساند که در کنار دیکتاتورهایی مانند اریتره و کره شمالی در قعر جدول حکومتهای ناقض حقوق بشر قرار دارد.

سيمای قانونی خشونت،

به مناسبت ۴ آذر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

قصد ما در اين بررسی تذکار اين واقعيت است که وقتی قانون مظهر خشونت و شقاوت و قساوت باشد و سياست جزايی دولت هم در راستای توليد و ترويج ترس و ارعاب در جامعه برای تثبيت اقتدار از دست رفته‌اش باشد، شگفت‌آور نيست که آمار جرم و جنايت هر ساله و هر ماهه در ايران رو به افزايش می‌رود

دکترعبدالکريم لاهيجی

یکم آذرماه، روز اصفهان

 ایران نامه ، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی شاهین سپنتا

 بررسی چالش‌های پیش روی شهر تاریخی اصفهان از دیدگاه اندیشمندان و دوستداران اصفهان

به یاد دکتر کاظم سامی

...آسان تر آن است که مغزها را متلاشی کنند، تا اساسا فکری تولید نشود و طنین حقیقتی ، سکوت را برهم نزند و خواب زدگان را بیدار نکند تا هشیار و مراقب رهزنان شوند. دکتر سامی نخستین حلقه از زنجیره روشنفکرانی بود که می باید مغزشان از فکر کردن و قلبشان از تپیدن و مهر ورزیدن باز ایستاد.

دکتر حبیب الله پیمان

ملت ایران هرگز قتل های نفرت انگیز زنجیره ای را از یاد نخواهد برد

جبهه ملی ایران

درود به پروانه و داریوش فروهر،

محمد مختاری وجعفرپوینده شهدای راه آزادی

موارد نقض حقوق بشر در ایران

 مهران براتی: «شهروندان ایرانی می‌توانند به دادستان آلمان شکایت کنند.»

کشورهای اروپایی، قوانین جزایی خودشان را با قوانین بین‌المللی جزایی تطبیق داده‌اند. یعنی جنایتکاری که در ایران کسی را شکنجه کرده، کسی را اعدام کرده یا کسی را مفقودالاثر کرده، چنانچه آن فرد به نام شناخته شده باشد، چنانچه سندیتی در مورد دخالت آن فرد وجود داشته باشد، شهروندان ایرانی می‌توانند به دادستان آلمان شکایت کنند تا اگر آن فرد پایش به آلمان رسید، آن فرد دستگیر شود و دادگاه علیه آن فرد این‌جا تشکیل بشود.»

نظام مرده است و دیگر نمی توان اصلاحش کرد

 سیامک فرید

منظور این نیست که هیچ قدرتی بر سر کار نیست، بلکه حرف این است که آنچه بر سر کار است دیگر آن نظام جمهوری اسلامی که در سال ١٣۵٧ بر سر کار آمد نیست و ریشه ای برای بقای دراز مدت ندارد. نظام رفت و اصلاح طلبی را هم با خودش برد. پس باید برای این وضعیت آماده بود و زمینه های تدریجی انتقال کم درد را فراهم کرد.

گفت‏گوی مریم محمدی(رادیو زمانه) با دو تحلیل‏‌گر سیاسی:

دکتر رضا تقی‏‌زاده، استاد دانشگاه

 و مهندس کوروش زعیم،

 عضو شورای مرکزی جبهه‏‌ی ملی ایران

 

«این آخرین دور مذاکرات است»

پیشکش به عاشقان ایران

به مناسبت سیزدهمین سالگرد به خون خفتگان نهضت ملی ایران

 پروانه و داریوش فروهر

راه من راه پاکان است

«مرگ چشمه عدم نیست جویباری است که در دیگران جریان می یابد»

یادمانده هایی از داریوش و پروانه فروهر

گناه آن دو سرو آزاد،

 پروانه و داريوش فروھر چه بود؟

محمد حسیبی

اکنون، گرچه راه اندازی "عزای ملی" ...ممکن نیست، اما تداوم راه آن دو ستون باقی مانده از "نهضت ملی ایران" از را ایجاد "جبهه ملت ایران" بجای "حزب ملت ایران" نه تنها عملی و شدنی، بلکه ضروریست.

گزارش دیدار اعضای جبهه ملی ایران

 با پرستوفروهر در سالگرد قتل داریوش و پروانه

تا زمانیکه ابعاد قتلهای زنجیره ای کاملا برای افکار عمومی روشن نشود و حاکمیت به شکلی صمیمانه از کرده خویش ابراز پشیمانی نکند، بخشش این جنایت امکان ناپذیر خواهد بود.

جبهه ملی ایران - اروپا

محمد علی دادخواه

 وکیل مدافع عیسی خان حاتمی، مدیر مجله ایران مهر و عضو شورای "همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران" اتهامات علیه موکل خود را فاقد وجاهت قانونی دانست و آنها را رد کرد.

.جبهۀ ملی ایران همیشه به عنوان یک سازمان سیاسی میانه رو و قانون محورمطرح بوده است. در سال 1373 آقای ادیب برومند دوباره جبهۀ ملی را سازماندهی کرد. در تمامی این سالها یعنی از 1328 تا کنون هیچ دادگاهی رای به غیر قانونی بودن جبهۀ ملی نداده است .جبهه ملی ایران طبق هیچ قانونی و رای دادگاهی غیر قانونی تلقی نشده و استنباط دادگاه محترم در این مورد فاقد وجاهت قانونی است.

سازمان ملل قطعنامهء محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رابا اکثریت چشمگیر تصویب کرد.

 شکست سنگین دولت در پی سفر جواد لاریجانی به نیویورک

  محمد جواد لاریجانی، که برای تلاش علیه رای آوردن این پیش نویس به نیویورک آمده بود،سعی کرد که با یک اقدام آیین نامه ای، "اقدام جهت عدم تحرک،" مانع انجام رای گیری شود.  اما با 91 رای مخالف اقدام ایران و 51 رای موافق این اقدام، مانور ایران با شکست خیره کننده ای روبرو شد.

وعده آزادی و عروسی، دامی برای اعدام

 محمد اولیایی فرد وکیل دادگستری(در زندان)

 در گفتگو با سهیلا وحدتی درباره حکم اعدام موکلش،

 حسین خضری

توزیع سرانه و سقوط آزاد اقتصاد ایران

ژاله وفا

به هرحال چاره تن ندادن به شرایط تحمیلی است که این نظام مردم را با آن مواجه می سازد و  ادامه ایستادگی و اعتراض تمامی ملت به کل نظام حاکم و استفاده از هر فرصتی برای قوت بخشیدن به جنبش اعتراضی خود است.

نامه محمد مصطفايي به علی خامنه اي

تمام مقدمات سنگسار سکینه محمدی فراهم شده بود و تلاش هايم براي نجاتش به نتيجه نرسيد به هر دردي مي زدم بسته بود. ناچار شدم خبر سنگسار قريب الوقوع اين زن را در وب سايتم منتشر کرده و به بسياري از خبرنگاران داخلي و خارجي اطلاع دهم تا صداي بي گناهي موکلم را به گوش مسئولين ناشنواي جمهوري اسلامي برسانند.

راهبرد جدید فعالیت های دانشجویی:

استفاده از پتانسیل شبکه های غیررسمی در دانشگاه  

بر این باوریم که بایستی ( با کمک روشنفکران و اساتید) فعالیت های خود را در چارچوبی جدید تعریف کنیم. ... از فعالان انجمن های اسلامی و دفتر تحکیم وحدت انتظار می رود که حضور خود در فضا حفظ کنند، در قالب اتحادیه با یکدگیر در ارتباط باشند و تجربیات خود را به فعالان جدید انتقال دهند.

تراز نامه اخلاقی‌

فرهنگ قاسمی

 یک جامعه مدرن رفتار و زیستار علاقمندان به مدیریت جامعه و همینطور داوطلبان بدست آوردن قدرت سیاسی، حتی مدعیان ارائه پروژه های اجتماعی همواره زیر دید تیزبین مردم قرار دارند. پس تنظیم و ارائه و انتشاربیلان باعث شفافیت درعمل گردیده و نه تنها به کسب اطمینان اجتماعی می انجامد بلکه به فعالان نیز کمک می‌کند تا بینش خود را با عینیت بیشتری آماده سازند.

بزرگداشت بانو توران شهریاری،

چکامه سرای میهن

 

زمان اگر چه زمان نوآوري‌ها هست

   ولي فراتر از آن خويش باوري‌ها هست

به خويش تكيه كن ايراني خرد باور

  در اين زمانه خرد اصل برتري‌ها هست

"تخریب سازنده" نئوکان ها در عراق

 حمله نظامی به ایران و نقش احمدی نژاد

محمد حسیبی

اوباما قادر است ھمان سياست بوش را به گونه ای ادامه دھد که نه تنھا نفرت و انزجاری نخواھد آفريد، بلکه ايجاد محبوبيت ھم خواھد کرد!

گفتگو با استاد داوود هرمیداس باوند

بررسی شکست دمکرات‌ها درانتخابات میاندوره ای آمریکا

جمهوری‌خواهان خواستار شدت عمل بیشتری درباره ایران هستند

«پیام این مساله برای اسرائیل این است که اگر قرار باشد از برخورد سخت افزارانه علیه ایران استفاده شود، هر زمان که آمریکا آن را تشخیص دهد انجام خواهد داد. اسرائیل نباید خطا کرده و وارد جریانی شود که پیامدهای زیان باری دارد.»

مهرداد مشایخی در گفتگو با "انتخابات آزاد":

 اجماع فراگير پيرامون انتخابات آزاد و حقوق شهروندی تنها راه شکست حکومت

استراتژی جنبش می باید حصول یک نظام دموکراتیک و عرفی باشد. این دورنمائی است که می تواند یک اجماع عمومی ایجاد کند. طبیعی است که تعریف از نظام دموکراتیک و سکولاریسم می باید طوری  باشد که هیچیک از نیروهای  درون جنبش (اسلام گرایان منتقد و عرفی گرایان دموکرات و نیروهای اجتماعی عمده زنان، زحمتکشان، قومی، سرمایه داری خصوصی، روحانیان) خود را از پیش حذف شده نپندارند.

بیانیه جبهه ملی ایران – آمریکا و اروپا

درباره توافقنامه ننگین نفتی حاکمیت کودتا با دولت چین

ما از هم اکنون به دولت چین و دول دیگر کشورهای جهان رسما اعلام میکنیم که چنین قرادادهایی را ملت ایران بهیچ وجه برسمیت نخواهد شناخت و در اولین فرصت خواهان تغییر اساسی و یا لغو آنها خواهد شد.

سوخت اتمی برای ايران ضروری نيست!

 بخش یکم : افت صنايع نفت و گاز در دوران جمهوری اسلامی

بخش دوم: امکان بازیافت انرژی های از دست رفته

بخش سوم: توان بالای ایران برای تولید انرژی های پاک

جمشيد اسدی، مجيد محقق، مهران مصطفوی، کورش زعيم

اگر واقعا جمهوری اسلامی در پی تامين انرژی برای کشور بود، به منابع نفت و گاز اولويت می بخشيد، توان توليد نفت را به سطح پيشين آن می رساند و در ميدان های گازی فعاليت بيشتری می کرد و به انرژی های پاک می پرداخت.

٩ و نیم قرن زندان،

 هشت حکم اعدام در حوزه آزادی اندیشه و بیان

 تنها در شش ماه نخست سال ١٣۸٩

واحد آمار و نشر آثار

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

نسرین ستوده در چه فشاری است که امروز با جان خود بازی می کند؟

 درخواست فعالان حقوق زن از نسرین ستوده برای پایان اعتصاب: صدای ما را بشنو و زنده بمان

اعتصاب غذا بیش از دو هفته خطر کما و ایست قلبی دارد. بالا رفتن اسید معده، غلظت خون، پایین آمدن فشار خون و آسیب معده، کبد و چشم عوارض اعتصاب های طولانی تر و خشک است. بخشی از این آسیب ها همیشگی است. ستوده تا امروز یک هفته را در اعتصاب غذای خشک به سر برده است.

 

برای نوزدهم آبان ماه روز شهادت دکتر حسین فاطمی

ارزیابی شخصیت مبارزاتی

 و تاریخی دکتر حسین فاطمی

مسعود بهنود در گفتگو با رسا 

توضیحاتی درباره شخصیت و مبارزات

 دکتر حسین فاطمی

و رابطه وی با دکتر محمد مصدق

از دیدگاه هدایت متین دفتری

 

به نام ایران

بیانیه حزب ملت ایران

 در نکو داشت شهادت سردار میهنی شهید راه آزادی دکتر حسین فاطمی

یادش گرامی و راهش پر روهرو باد

"ما سه سال در این کشور حکومت کردیم و یک نفر از مخالفان خود را نکشتیم برای آنکه نیامده بودیم برادر کشی کنیم. ما برای آن قیام کردیم که ایران را متحد کرده و دست خارجی را از کشور کوتاه کنیم.......شاه باید از روزی بترسد که به سر نوشت لویی شانزدهم ، تزار روس، محمد علی میرزا و رضا خان مبتلا گردد."

نسرین ستوده، زندگیت را به اهریمن نبخش!

اعتصاب خوراک در کشورهایی کارایی دارد که حاکمیتشان واکنش های انسانی دارند، نه در جمهوری اسلامی که برای بود و نبود انسان ها کمترین بهایی نمی شناسد.  بانو ستوده، زندانبانان می خواهند تو را از راه مبارزه برای نگهبانی از حقوق ملت ایران بازدارند، می خواهند تو را از راه اصول حقوق بشر سازمان ملل متحد بازدارند و از افشا کردن بی قانونی ها، قانون شکنی و بیرحمی ها بازدارند. تو خود را برای ادامه این راه تندرست و نیرومند نگه دار، همانگونه که روحت پرتوان و نیرومند است. 

کورش زعیم

مصاحبه کیانوش توکلی با مزدک لیما کشی

 در باره مسئله ملی- قومی

بحث گروه های چپ نه سيستم فدرال و يا ايالتی بلکه جمهوری فدرال است . ايجاد جمهوری فدرال برای کشورها و مناطق متفرق و در حال تاسيس شايد ايده خوبی باشد اما برای کشوری که بيش از دو هزار سال سابقه تاريخی دارد نه تنها ايده خوبی نيست بلکه ايده خطرناکی است.

سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی

 را گرامی می داریم

پدیده فاطمی بایستی بیشتر مطالعه شود. باید بفهمیم که چرا مصدق، مردی به عظمت تاریخ ایران، اینهمه به فاطمی جوان احترام می گذاشت، به او تکیه می کرد و به او اعتماد داشت؟

 

نوزده آبان سالروز شهادت دکتر حسین فاطمی

سردار بزرگ نهضت ملی و ضد استعماری ایران

مهرداد ادیب

 

" اگر ملی شدن صنعت نفت خدمت بزرگی است که به مملکت شده باید از آن کسی که اول این پیشنهاد را نمود سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است ."

دکتر محمد مصدق

به یاد شهید بزرگی که سه بار در خون خود غلطید

ما در سال روز شهادت آن شهید والامقام جبهه ملی ایران به روان پاکش درود میفرستیم و نسل جوان این مرز وبوم را به آموختن از زندگی پرافتخار دکترفاطمی فرا میخوانیم.

شکایت عبدالله مومنی از بازجویان و قاضی پرونده‌اش

آیا با تکیه بر انهدام روانی و شخصیتی زندانیان به عنوان حلقه مکمل شکنجه و سرکوب می توان به عدالت دست یافت؟ اینکه در رفتار ضابطان هیچ ضابطه ای جز قاعده اعتراف گیری به هر قیمت، حکفرما نباشد با کدام اصول اخلاقی، شرعی و انسانی سازگار است؟

شست و دومین سال بنیانگذاری جبهه ملی ایران خجسته باد

جبهه ملی خانه ما جوانان آینده نگر است. ما به بند بند منشورش با دل و جان باور داریم و برای اعتلایش می کوشیم . به راهی که مصدق، فاطمی، صالح، صدیقی و بسیاری مردان بزرگ گشایشگر آن بوده اند اعتقاد راسخ داریم و در ارتقای آن با خرد و بینش و شوق کوشاییم.

۱۸ عکس منتشرنشده از راه‌پیمایی مصدق و همراهان‌اش به کاخ مرمر

 پژوهش از امیرشهاب رضویان

حافظه‏ اش با وجود کبر سن هنوز خوب بود اما تاریخ دقیق وقایع را به خاطر نداشت. از روی تاریخ نگاتیوها فهمیدم که موضوع مربوط به سال ۱۳۲۸ است و مربوط به تحصن دکتر مصدق و همراهان‌اش در کاخ مرمر. جالب این‌جا بود که در هیچ‌یک از منابع، عکسی از این روز تاریخی موجود نبود و این کار بر ارزش مدنی به عنوان عکاسی که این سندهای منحصربه‌فرد را از راه‌پیمایی دکتر مصدق از خانه‏اش تا کاخ مرمر تهیه کرده است، می‏افزود.

جنبش سبز و انتخابات آزاد

بیژن حکمت

ایستادگی موسوی و مهدی کروبی و صد ها زندانی سیاسی آزادیخواه با گرایش های سیاسی متفاوت و همبستگی شگرفی که بین مردم و فعالان سیاسی پدید آمده است، همه نشانه های قوام یافتن جنبشی است که به تدریج سازمان های در خور خود را خواهد یافت و جوابی سخت به سرکوبگران خواهد داد.

نامه گروهی از استادهای دانشگاه علوم پزشکی ایران

 به احمدی نژاد

به نظر اینجانبان روش به کار رفته و تصرف دستاوردهای مادی و معنوی دانشگاه، غیراخلاقی و توهین آمیز و بدون در نظر گرفتن آثار سوء روانی این اقدام بر مجموعه خدوم و زحمت کش دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده است.

 

پیام جبهه ملی ایران

شماره 180 منتشرشد.

محکوميت محمد سيف زاده به دليل فعاليت های حقوق بشر

 درخواست شيرين عبادی از کميساريای عالی حقوق بشر

من توجه کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل را به اين نکته جلب می کنم و از ايشان می خواهم که در راستای صدور حکم برائت آقای سيف زاده و آزادی فوری خانم ستوده و آقای اوليايی فرد اقدام نمايند و با تذکر به جمهوری اسلامی ايران، آنان را متوجه مفاد قطعنامهء مذکور کند.”

اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری

 اقدامی خلاف مصالح و منافع ملی ایران

داشتن روش های مسالمت آمیز در روابط با کشورهای دیگر با حفظ منافع ملی ایران، راه خروج از بن بست انزوای کنونی ایران است و حاکمیت جمهوری اسلامی نشان داده است که توان گام برداشتن دراین راه را ندارد.

جايگاه منافع ملي در سخنان رئيس جمهوري كجاست؟

پيام جبهه ملی ايران شماره 180

جبهه ملي ايران برخورد خشونت بار وغير قانوني با وكلاي دادگستري كه جز وجدان بيدار و انجام وظيفه ي حرفه اي خود گناهي ندارند را بشدت محكوم ميكند و خواهان آزادي فوري كليه وكلاي دادگستري زنداني و رعايت شان و منزلت و مصونيت حرفه اي آنان ميباشد.

دوگانه تحریم – دیالوگ : دینامیزم حقوق بشر میان ایران و اتحادیه اروپا

شادی صدر

آیا کشورهای مدعی طرفداری از حقوق بش، راهی را که درباره ناقضان حقوق بشردر رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی پیمودند، در مورد ناقضان ایرانی حقوق بشرنیزخواهند پیمود؟ آینده پاسخ این سئوال راخواهد داد اما برای اینکه بر آینده تاثیربگذاریم، همین امروز باید شروع کنیم و من امیدوارم گفت وگوهایم با مقامات اتحادیه اروپا، بخشی از شروع یا ادامه این راه باشد.

آیا تركیه گریزی از سپر موشكی ناتو دارد؟

گفتگو: صادق حمزه با دكتر هرمیداس ‌باوند

مقامات تركيه اعلام كرده‌اند تنها به شرطي با استقرار سامانه موسوم به «سپر موشكي» در خاك خود موافقت مي‌كنند كه اولا همه اعضاي ناتو رسما اعلام كنند كه اين سامانه خطري را متوجه سوريه و ايران نمي‌كند و شرط دوم حذف نام ايران از «ليست دشمنان ناتو» است.

آقای شجونی ! شما را چه به تاریخ ایران و کوروش کبیر؟!

جعفر محمدی

آقای شجونی اگر مثل خیلی ها، ایرانی بودن خود را فراموش کرده اید، لااقل به احترام لباسی که به تن دارید، کتاب آسمانی و تفسیر آن را که باید به یاد داشته باشید! اگر هم با مشایی مشکل دارید و از اینکه او از کوروش تمجید کرده است دلخورید، بروید با خود مشایی تسویه حساب کنید، چرا تاریخ و فرهنگ کهن ایرانی را سخیف می کنید؟!

جوان ها در مقابل درهای بسته موزه ایران باستان روز کورش را گرامی داشتند

گزارش روز کورش بزرگ در پاسارگاد

هرمز مهررام , همراه کمیته بین المللی نجات

حکومت و عواملش می کوشند، حرکت های فرهنگی را به سیاست بچسبانند، تا سرشت حقیقی آن را که فراتر از دین و سیاست است پنهان کرده و در عین حال به بهانه سیاسی بودن جلوی گسترش نفوذ آن را بگیرند. اما زهی خیال باطل که مردمان هوشیار و با فرهنگ امسال در پاسارگاد، حتی یک شعار هم ندادند، انبوه انبوه در سکوت و آرامش از دور و نزدیک به کورش ادای احترام کردند و بازگشتند

بررسی پاسخ ایران به 1+5

در گفتگو با داوود هرمیداس باوند: طرفین مواضع خود را تعدیل کنند

«بنابراین مبانی مشترکی در مورد افغانستان و عراق وجود دارد ولی مسئله انرژی هسته‌ای بنیانش متفاوت با این موضوعات است. هر چند که اگر قرار باشد که مسئله هسته‌ای به مسئله افغانستان و عراق پیوند داده شود، می‌تواند در صورت رسیدن به تفاهم‌های جدیدی در این موارد، بر فضای مذاکرات هسته‌ای هم اثر گذار باشد.»

بزرگداشت مهندس امیرانتظام

 در نشست سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران

مهندس امیرانتظام با سپاسگزاری از برگزاری این جلسه در حضور وی، اظهار داشت: امروز حال من مساعد سخنرانی نیست و تنها آنچه مرا ملزم به گفتن می کند اینست که هیچ طرح زیبا و معتبری بدون استقلال و حاکمیت مردم نمی تواند به اهدافی که برای آن تعیین شده است دست یابد.

نامه ژیلا بنی یعقوب به جعفری دولت آبادی

 آقای دادستان! گاهی نیز دادستان ما باشید

 آقای دادستان!گاهی دادستان ما نیز باشید .خودتان به این حکم ناعادلانه قاضی اعتراض کنید.به قول نخستین دادستان انقلاب « این مناصب غنیمت نیست، آزمون آخرت است .»اجازه بدهبد!سالها بعد شما را دادستانی توصیف کنند که گاهی دادستان مردم نیز بوده اید،دادستان روزنامه نگاران مستقل و شهروندان معترض.

پیام جبهه ملی ایران در روز جهانی کورش، روز ملی ایران

اینک، در این روز فرخنده ما با الهام از ارزشهای انسانی و والای کورش سوگند می خوریم که پیگیر راه و اندیشه او بوده و بیش از پیش در جهت برآورده شدن آزادی های مدنی و فردی، مردم سالاری، رعایت منشور حقوق بشر و حکومت قانون... است کوشا باشیم و در راه زدودن بنیان های خودکامگی و اختناق، و فرآیندهای زیانبار اجتماعی و سیاسی آنها از پای ننشینیم.

جهانشمولی حقوق بشر

 قسمت هایی ازسخنرانی فرهنگ قاسمی

 در اجلاس اتحادیه اروپا در شهر اوسلو

 " همایش جهانشمولی  حقوق بشر "

در جمهوری اسلامی ایران وکلای اپوزیسیون در زندانند وکلایِ وکلایِ اپوزیسون نیز در زندانند. اما هنوز هستند وکلایی که از حقوق وکلایِ وکلایِ وکلایِ اپوزیسیون دفاع میکنند . آیا این بی نظیر نیست؟ چه کسی میتواند باور کند که این فعالیت های شجاعانه بی ثمر بمانند ؟

خانواده حشمت تبرزدی:

اگر می توانستم برای شکایت به نجف می رفتم

 فرشته قاضی

"البته ما این روحیه را در زندانیان دیگری هم که با پدرم در یک بند هستند شاهدیم. وقتی متوجه می شوند که اخبار مربوط به آنها منتقل می شود و بازتاب پیدا میکند امیدواری شان چند برابر می شود و ما این مساله را در ملاقات ها به وضوح می بینیم."

روز جهانی کورش، روز ملی ایران

 کورش زعیم

من افتخار می کنم ایرانی هستم و بجز ایرانی هیچ نمی خواهم بود. و به آنان که با ذهن واپس گرای خود که صدها سال است آلوده فکری و اخلاقی شده اند، می گویم که ملت هشیار و پویای ایران زمین که در طول هزاران سال همه مهاجمان غارتگر و خشونت گرا را شیفته و تسلیم فرهنگ جهان بین و بشردوستانه خود کرده است، با جنبش آزادگی خود شما را آنقدر تکان خواهد داد، و چنان سخت تکان خواهد داد که از تاریکخانه خود برون افتید و سنگدلی و تاریکی اندیشه خود را کنار نهید تا پرتو فرهنگ ایرانی بر شما تابان گردد و لذت ایرانی بودن را مانند من بچشید.

روز جهانی کورش بزرگ گرامی باد

ستیز من با تاریکی است،

 من برای نبرد با تاریکی شمشیر بر نمی کشم ،

 چراغ می افروزم .

 

برای روز کورش، روز ملی ايران

- نکاتی از منشور جاودان کورش

 و مقايسه آنها با

اعلاميه جهانی حقوق بشر

- کورش از نظر بزرگان ملل دیگر

- زندگی نامه کوروش بزرگ

فقط آنان که به مردم خدمت می‌کنند سزاوار فرمانروایی اند

آموزه های کورش بزرگ در رهبری: برداشت از کتاب هنر رهبری گزنفون

از: کورش زعیم

 گرانبهاترین گنجینه یک رهبر مردم هستند

گرامیداشت روز کورش

 جبهه ملی ايران - امريکا و اروپا

 روز هفتم آبان ماه، دوهزار چهارصد هفتاد يکمين سال اعلاميه حقوق بشر کورش کبير فرزند برومند ملت ايران را به همه ايرانيان در سراسر گيتی بویژه به فرزندانی که به جرم آزاد انديشی و احقاق حقوق حقه خود در زندان های نظام اسلامی در بند ميباشند، تبريک ميگوید.

روس​ها در جامه ميش

گفتگوی كسرا اصفهاني با استاد هرمیداس باوند

آمریکا با ايجاد جو احتمالي جنگ در منطقه كشورهاي همسايه را در يك نگراني فرو میبرد تا آنها مجبور شوند كه براي تقويت سيستم‌هاي دفاعي – امنيتي خود به خريد تسليحاتي از امريكا روي آورند تا هم مشكلات اقتصادي خودش تا حدودي مرتفع شود و هم اسراييل را مجبور به ترك حمله به ايران كنند.

واکاوی مثلث روحانیت ، مذهب و قدرت

بیژن صف سری

چرا انشقاق بین مردم و روحانیتی که در طول تاریخ این سر زمین اهورایی، همواره تنها ملجا و پناه مردم در برابر قدرت بودند به وجود می آید و چنان می شود که به هیچ یک از آنها امیدی نمی توان بست چه رسد به اینکه زلف آزادی به رسالتشان گره زد؟

حشمت تبرزدی: از دادگاه های بین المللی میخواهم به شکایت من علیه اقای خامنه ای رسیدگی کنند

مهندس تبرزدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با نگارش شکایت نامه ای از وکلای دادگستری خواهان ارائه آن به دادگاه های بین المللی شد.

" شایان ذکر است اسناد و مدارک مربوط به ادعاهای بالا،موجود است و به محض تشکیل محکمه ی بین المللی برای رسیدگی به جرایم ارتکابی حکومت تحت امر آقای علی خامنه ای،تقدیم خواهد شد".

گوهر و بُن مایه ی آزادی چیست؟

 آیا بدون آن می توان به هیچ آرمانی و آرزویی دست یافت؟

 منوچهر تقوی بیات

باید همه ی سخن های گزاف و تئوری بافی ها را دور بریزیم! دو صد گفته چون نیم کردار نیست. بیایید خردهایمان را به هم پیوند بزنیم و هم پیمان شویم تا از جان و آزادی خود و استقلال میهنمان نگهبانی و پشتیبانی کنیم!

آنها گفته اند شکایت میکنند!

کدام مرجع حکومتی پاسخگو است؟!

عباس خرسندی

در بحران حقوقی، که حکومت اسلامی ایجاد نموده است راهی بجز مقاومت و رجوع به نهادها و دادگاههای بین المللی برای زندانیان در بند باقی نمانده است .

"رویه پنهان"

گزارش  فدراسيون بين المللى جامعه هاى حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران در باره تبعيض ضد جوامع قومى و اقليت هاى مذهبى در ايران

شلاق جواب قلم

حشمت الله طبرزدی

امروز در حالی دستگاه امنیتی-قضایی رژیم جمهوری اسلامی، پاسخ قلم را با شلاق و پاسخ گفتار را با زندان می دهد که برخوردهای خشونت آمیز حکومت با شهروندان، آستانه ی عمل مردم را به انتها رسانده و هیچ امکانی برای مصالحه یا آشتی ملی به جا نگذاشته است.

مهران براتی:

 باید با نیروهای سکولار اسرائیل، فلسطین و جهان عرب جبهه ای متحد بنا کرد.

منافع ملی نمی تواند چيزی جز بهره مندی از روابط بين المللی برای بهبود روز افزون زندگی مادی، اجتماعی و فرهنگی شهروندان يک کشور در امنيت و ثبات باشد.

فدرال های قومی بغرنجی های قومی جامعه ایران را حل نخواهند کرد

 گفتگوی رادیو صدای ایران با محمد امینی

ناسیونالیسم ایرانی وقتی زاده شد، فارسی را با لهجه شیرین قفقازی و آذربایجانی تکلم می کرد و اصلا ناسیونالیسم ایرانی از آذربایجان آغاز شد.

«تغییر در ایران برای یک حکومت دموکراتیک»

سخنرانی دکتر اردشیر امیر ارجمند، استاد دانشگاه و مشاور موسوی

 به دعوت انجمن گفت‌وگو و دموکراسی در پاریس

"به عنوان فرد مسلمانی که خواستار تغییر در ایران برای داشتن یک حکومت دموکراتیک که منطبق با موازین حقوق بشر هست، صحبت می‌کنم. برداشت من هم از اسلام یک برداشت رحمانی است و آن‌چه را می‌خواهم و به آن فکر می‌کنم این است که اسلام دارای ظرفیت مدارا و وسیله‌ای برای همبستگی است.

محمدعلی دادخواه: در اسلام این ها جزء ناکثین اند

رامین هدایتی

در واقع فرمان کورش و نحوه نگرش حکومت هخامنشیان به انسان، جزء مواردی است که در تاریخ غبار گرفته است.به همین علت خمیرمایه فکری من این بوده که باید درجهت برخورداری عموم از حقوق مساوی در مقابل قانون گام بردارم تا مردم از امتیازات همسان در پهنه اجتماع برخوردار شوند.

صدور کیفرخواست برای نسرین ستوده با سه اتهام

 لايحه دفاعيه‌ای برای نسرين ستوده :

محمد مصطفايی

پرونده نسرين ستوده از لحاظ شکلی تکميل شده و می بايست با قرار تامين کيفری مناسب آزاد گردد و نحوه رسيدگی شکلی به اين پرونده، بر خلاف قانون صورت گرفته و نمی توان با توضيحاتی که مرقوم گرديد اگر اقراری از خانم ستوده اخذ گرديد باشد را حجت دانست.

زندان برای عضویت در یک سازمان قانونی

" نامه عبدالله مومنی آبروی نظام را برده است"

 "خبری از مرخصی نیست"

" زندان به جرم عضویت در ادوار"

آرش یهمنی

ما همه ایرانی هستیم، ما همه ایرانیم

 ماندانا زندیان

در چشم انداز پیش روی من، که سرتاسر سال‌های جنگ را بر خاک ایران زندگی کرده‌ام، دفاع از یکپارچگی کشور و ملت ایران نه واپس‌ماندگی، و نه شووینیسم یا فاشیسم، که یک ناسیونالیسم پاک غیر برتری‌جوی و امروزی است. شووینیسم و فاشیسم از نابرابر خواندن انسان‌ها و خودی و غیرخودی کردن آنان به هر دلیل، از جمله قومیت و زبان و مذهب و نظام‌های ارزشی، و جدا خواستن و جدا ساختن آنان آغاز می‌شود و تا به اصطلاح «پاکسازی‌های قومی و ملی» پیش می‌رود.

آزادی که نباشد نه استقلال هست و نه عدالت !

منوچهر تقوی بیات

در کشور پهناوری مانند ایران هزاران سال است که اقوام گوناگون با هم زندگی می کنند و پیشینه ی فرهنگی و تاریخی مشترک و جشن هایی مانند نوروز و مهرگان دارند و امروزهم به رغم نابسامانی ها هنوز مانند اقوام افریقایی به جان یکدیگر نیفتاده اند و جنگ و جدایی بین مردم نیست، در چنین هنگامه ای دور از خرد است کسی سخن از آشتی و بهم پیوستن بخش های گوناگون یک کشور واحد که با هم همزیستی دارند، به میان بیاورد.

نگاهی به هدف و استراتژی جنبش سبز و  جایگاه انتخابات آزاد

  آرش سلیم

با پیروزی جنبش سبز قرار نیست فردی برود و فرد دیگری بیاید. قرار نیست سرنوشت کشور دست حزب یا سازمانی بیفتد. قرار است همه ملت ایران بیاید و سرنوشت خود را در دست گیرد؛ آن چه حاکمیت ملی نامیده می شود.

از به خطرافتادن سلامتی نسرین ستوده بیمناکیم

 بیانیه اعتراضی بیش از ۹۰۰ تن از فعالان اجتماعی

نسرین ستوده، جز دفاع از شرف انسانی جرمی مرتکب نشده است. جرم او دفاع از کودکانی است که تلخی زندگی آنان را به زندان فرستاده است. جرم او دفاع از زنان و مردانی است که جز عادلانه کردن قوانینی که زندگی را بر انسان ها دشوار کرده است، جرمی ندارند.

نامه سرگشاده مدرسین و طلاب قم و نجف به سید علی خامنه ای

 شما خود می دانید که مجتهد مطلق نیز نیستید و در امور شرعیه موظف به تقلید از اعلم فقها و افقه مراجع هستید...

مردم و تاریخ ایران هرگز نمی توانند فجایع کهریزک و اوین، دادگاههای نمایشی و سریالی، هتک حرمت مکرر دلسوزان و استخوان خورد کرده های نظامی که شما سنگش را به سینه می زنید و مشکلات عدیده سیاسی در سطح داخل و بین المللی همراه با رکود شدید اقتصادی و تحریم های مکرر به دلیل دیپلوماسی های غلط شما و رییس جمهور منتخب شما را در ذهن خود حک نکنند و به باد فراموشی سپارند.

متن کامل رای دادگاه حشمت الله طبرزدی :

 شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیر عباس ، حشمت الله طبرزدی را با ۹ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

روابط عمومی جبهه دموکراتیک ایران

ناسازگارى كشورمندى با قومگرايى

 بررسى نوشته‌هاى آقاى مهندس حسن شريعتمدارى

الف - پيوند

رهايى نيروى كار از چهارچوب تنگ محلى به گستره‌ى ملى و كشورى تنها با دريافت زبان يكديگر شدنى است. نكوهش رضا شاه ببهانه‌ى«تحقير و توهين و ستم  به آذربايجانيان»، اگر‌هم از روى كينه  و بدخواهى نباشد، ديدگاه و بينشى، نه كشورمندانه و شهروندى، همانا آويخته‌ى بستگيهاى پيش‌شهروندى و قومى است. 

کنفرانس بین المللی حقوقدانان ایران تریبونال

کارزار تدارک دادگاه مردمی بین المللی برای محاکمه رژیم جمهوری اسلامی به جرم جنایت علیه بشریت

فراخوان مالی کارزار تدارک دادگاه بین المللی برای

                  محاکمه رژیم جمهوری اسلامی

آیا نهضت ملی‌ شکست خورده است ؟

فرهنگ قاسمی

 در تاریخ مبارزات سیاسی واجتماعی ایران، راه  آزادی و استقلال و دمکراسی که راه نهضت ملی‌ است در صحنه سیاسی پیروز بوده، اما ازآنجا که به اصل استفاده از زور برای ماندن در قدرت اعتقاد نداشته،  هرگز وارد صحنه نظامی نشده است. امروز بیش از پیش این واقعیت اشکار گردیده است که قدرت متکی‌ به زور راهی به سوی دمکراسی نبرده بر عکس جامعه را به فساد نیل میدهد.

اطلاعیه مطبوعاتی

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

 به مناسبت روز جهانی مبارزه با حکم اعدام

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ضمن گرامیداشت این روز و مبارزه بی وقفه برای پایان صدور و اجرای حکم و با تاکید مجدد در مخالفت با اعدام شهروندان تحت هر اتهامی، خواهان حذف حکم اعدام از قوانین جزائی ایران است. این مجموعه همچنین مجامع حقوق بشری و جامعه جهانی را نسبت به نجات جان ۳۶ زندانی سیاسی که در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برند فرا می خواند.

نیروگاه بوشهر از نظر فنی و ایمنی قابل اعتماد نیست!

خروج رادیو اکتیو از نیروگاه بوشهر، علاوه بر آلوده کردن خلیج فارس و مزارع اطراف، به مرگ و میر انسان ها و جراحات متاثر از آن منتهی خواهد شد

گفتگوی البرز پدرام، گروه محیط زیست کمیته بین المللی نجات

 با مهندس مسعود عزیزی، کارشناس ایمنی هسته ای و فضایی

تسلیت

متاسفانه از درگذشت پدر دوست و هموندمان آقای رضا شاه حسینی مطلع شدیم. این ضایعه را به ایشان و خانواده محترم شاه حسینی تسلیت میگوییم.

 جبهه ملی ایران - اروپا(آلمان)

 

نسرین ستوده و محمد اولیایی فر را آزاد کنید

جبهه ملی ایران، ضمن محکوم کردن روند غیرقانونی و غیرانسانی برخورد با مخالفان و معترضان، این گونه برخورد با وکیلان مدافع را تقبیح می کند و از قوه قضائیه می خواهد که هر چه زودتر از وکیلان مدافع در بند، به ویژه محمد اولیایی فر، هموند سازمان حقوقدانان جبهه ملی ایران، و نسرین ستوده، فعال و مدافع حقوق بشری، بی قید و شرط رفع بازداشت شود.

جبهه ملی ایران

انتخابات آزاد؟ مسئله این است؟

 سعید قاسمی نژاد

اگر گروهی قصد دارند طرحی بدهند تا بتوانند اصلاح طلبان را مجاب کنند بر سر میز مذاکره برای یک ائتلاف بزرگ بنشینند پیش از هر چیز باید خیال اصلاح طلبان را از دو چیز راحت کنند. جنایتهایی که کرده اند و پولهایی که دزدیده اند. اتفاقا بحشهای پیشرو تر اصلاح طلبان از مدتها پیش برای اولی راه حلی پیشنهاد کرده اند ببخش و فراموش نکن.

آقای شریعتمداری! اندازه نگه دار , حشمت الله طبرزدی

حکومت به هر صنف و عنوان اعم از دینی یا سکولار،آن گاه انسانی،دموکراتیک و مدرن است که به اصولی چون انصاف،عدالت و اخلاق پایبندی داشته باشد.این ویژگی ها در مواجهه ی قدرت با رقیب و مخالف آشکار خواهد شد.صرفا ادعای الهی بودن،نظامی را اخلاقمند نخواهد کرد.بلکه میزان پایبندی به حقوق شهروندان و به ویژه مخالفان است که منصف بودن قدرت را آشکار می کند.

شیرین عبادی: محدودشدن فعالیت های نوکیا در ایران دستاورد بزرگی برای مردم ایران و جهان است

شرکت نوکیا در بیانیه ای که هفته پیش منتشر کرده به جلسه شیرین عبادی با اعضای هیات مدیره این شرکت چندملیتی اشاره کرده و درخصوص شفاف سازی خود درایران آورده است: « شرکت نوکیا زیمنس از گزارش های معتبر در خصوص اینکه مسوولان ایرانی از فن آوری های ارتباطی برای سرکوب فعالیت های سیاسی از هرطریقی استفاده می کنند آگاه است. سرکوبی که درتناقض با تعهدات بین المللی دولت درزمینه حقوق بشر است.»

باز خوانی امنیت ملی و جنبش دموکراتیک و ملی (سبز)مردم ایران ,  عباس خرسندی

رسالت جنبش دموکراتیک - ملی (سبز) ایران بسیار سنگینتر از آن است که در شرایط بحرانی کنونی در سطوح مطالبات اولیه باقی بماند موضوع مهم، خطرات و بی ثباتی امنیت ملی است که کلیت کشور و مردم را تهدید میکند و در مرحله ای قرار گرفته است که جنبش باید به آن بپردازد.

مهرگان روز ملی پیمان

کورش زعیم

ملت ایران باید سرنوشت خود را خود به دست بگیرد، و این بزودی خواهد شد؛ نه با خشونت و آشوب و تیزی شمشیر، یلکه با پایداری و خرد و مهر، ولی با سرسختی و نرمی ابریشم.

ناگفته هایی در زیر پوست انفجار تروریستی مهاباد

 داوود آزادفر

باید به این واقعیت اقرار داشت که برخی از اختلافات اجتماعی و همچنین نگرش و موضع گیرهای ناصحیح دو طرفه هم منگورها و هم احزاب کردستانی به دلیل بارزی تبدیل یافت که شش طائفه منگور آغوش جمهوری اسلامی را به اجبار برگزینند.

حکم ناعادلانه حبس و شلاق برای تبرزدی محکوم است

جبهه دموکراتیک ایران ضمن محکوم کردن حکم ناعادلانه حبس و شلاق مهندس طبرزدی که نمونه ای از سیل احکام ضد ایرانی و ضد انسانی حاکمیت است خواهان آزادی کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی و تداوم استقامت مدنی ملت برای دست یابی به جامعه ای آزاد و حکومتی سکولار دمکرات می باشد .

جبهه دموکراتیک ایران- تهران

جبهه ملی ایران- اروپا

زمينه‌ها و محرک‌های تداوم جنبش دموکراسی‌خواهی ايران

 متن سخنرانی اکبر گنجی در کلن

گذار به دموکراسی از طريق ... گفت و گوی با زمامداران خودکامه پيش می رود. گفت و گو وقتی صورت خواهد گرفت که مخالفان توانسته باشند از طريق بسيج اجتماعی موازنه ی قوا ايجاد کنند و رژيم حاکم بفهمد که راهی جز گفت و گو و مصالحه وجود ندارد.

بیانیه كانون صنفی معلمان به مناسبت روز جهانی معلم

به عنوان معلم متاسفيم از اينكه در سامانه اي آموزشي فعاليت مي كنيم كه رشد و شكوفايي همه جانبه ي انسان را به فراموشي سپرده است و فرصت هاي آموزشي نه براساس برابري انسان ها كه بر مبناي موقعيت و طبقه اقتصادي و اجتماعي در اختيارشان قرار مي گيرد. آموزش و پرورشي كه نقش محوري معلم را ناديده مي گيرد و با نگاهي بخشنامه اي و يك سويه معلمان را در پايين ترين سطح هرمي قرار مي دهد كه در راس و سطوح مياني آن مديران عموما سياسي،پياپي در حال رفت و آمدند.

شرایط قانونی فعالیت احزاب در ایران

سپیده کلانتری

احزاب اصلا‌ح طلب با استناد به مقررات لازم‌الاجرای مربوط به رسیدگی به اتهامات در سیستم قضایی ایران، به نقص روند رسیدگی حقوقی به این اتهامات در دادگاهی صالح و نقض قانون اساسی و مقررات آیین دادرسی در این خصوص معترض اند.

دکتر داوود هرمیداس باوند: رانده شدن متخصصین و اندیشمندان از مراکز دانشگاهی و پژوهشی لطمات جبران ناپذیر به جامعه علمی، خیانت به کشور و نسل کنونی است

گفتگوی مژگان مدرس علوم با استاد باوند

بنابراین به همین دلیل است که بنده که به عدم دخالت مذهب در حکومت و دولت و آزادی های حقوق اساسی و دموکراسی و آزادی لیبرالیسم و حکومت قانون که بر خاسته از این ارزشها و مردمسالاری و حقوق بشر و آزادی فردی باشد اعتقاد دارم وگرنه حکومتهای استبدادی هم برای خودشان نوعی قانون دارند.

هشت مقام ايرانی به دليل نقض فاحش حقوق بشر در فهرست تحریم آمريکا قرار گرفتند

سرکوبگران در لیست سیاه ؛ تاثیر گذار یا بی تاثیر؟

 نیلوفر زارع

امیرانتظام: سپاس از تلاش هموطنان برای کاندیداتوری جایزه ی «ساخاروف»

دوستان عزیز، با تمام توان خود برای ارتقاء نام ایران و ایرانی بطور خستگی ناپذیر بکوشید و مبارزه کنید. امیرانتظام‌ها می‌آیند و می‌روند، این ایران است که در همیشه تاریخ پایدار و سرافراز ایستاده و خواهد ایستاد. من ابتکار عمل شما را از آن جهت که به نام ایران و برای ایران صورت گرفته است تحسین می‌کنم و از اینکه مرا بهانه‌ی این حرکت ملی قرار داده‌اید به خود می‌بالم.

گفتگوی ماندانا زندیان با دکتر امیر حسین گنج بخش

 پیرامون جنبش سبز و جدال قدرت در درون نظام

در ميان هواداران جمهوري اسلامي طرح جدی و صریح خواست انتخابات آزاد در بیانیۀ هفدهم آقای موسوی آغازشد و تا آنجا پیش رفت که آقای کروبی از حق مردم در انتخاب حکومت دینی یا غیر دینی سخن گفت، و خانم رهنورد بارها بسیار روشن و دقیق دراین باره صحبت کرده است.

دکتر احمد صدرحاج سیدجوادی در نامه ای خطاب به چهره های سرشناس بین المللی

 

 خواستار موضع گیری آنان علیه ظلم به زندانیان سیاسی ایران

 و پیگرد حقوقی عاملان و آمران فجایع بعد از انتخابات شد.

بررسی سه تحول بزرگ در سپاه پاسداران پیش از انتخابات۸۸‬

 احسان سلطانی

 یک سال پیش از انتخابات 88، در سپاه پاسداران سه تحول بزرگ روی داد که در این نوشته به چگونگی و چرایی این تغییر و تحولات و به بررسی تحرکات سپاه ، بویژه از سال 84 به بعد پرداخته میشود.    

 

سروده ای پیشکش دانش آموزان ایرانزمین

به مناسبت آغاز سال نو تحصیلی

" وطنم ايران است، وطنم جايگه شيران است "

داوود هرمیداس باوند در گفت‌گو با فرارو:

 ایران از فرصت برای ورود به مذاکرات استفاده کند

« فشار حزب جمهوری خواه، کنگره و لابی‌ اسرائیل سبب شد اوباما تغییر رویه دهد و تاکید کند که مذاکرات به صورت دسته جمعی و از طریق 1+5 انجام شود. بنابراین استراتژی مذاکرات دو جانبه و بدون شرط رنگ باخت.»

بیانیه دفتر تحکیم وحدت به مناسبت آغاز سال تحصیلی:

 اقتدارگرایان چاره ای جز پذیرش مطالبات مردم ندارند

شورای تهران دفتر تحکیم وحدت ضمن تبریک آغاز سال جدید تحصیلی 89-90 به تمامی دانشجویان و اساتید بر خود لازم می داند که بر ایستادگی و پایمردی زندانیان سیاسی خصوصا دانشجویان و اساتید در بندی که تاوان آزادیخواهی و حق طلبی خود را می دهند درود بفرستد. بهاره هدایت، میلاد اسدی، مجید توکلی، ضیا نبوی، علی ملیحی، مهدیه گلرو، مجید دری، یاسر ترکمن، نیما نحوی، علی پرویز،...

بیانیه جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

 درباره کشتار تماشاگران رژه نیروهای نظامی در مهاباد

جبهه ملی ایران- آمریکا واروپا کشتار بیرحمانه تماشاچیان رژه نیروهای نظامی شهر مهاباد در سالروز تجاوز ارتش صدام حسین به ایران را که منجر به قتل و زخمی شدن نزدیک به سد تن از هموطنان ما شد قویا محکوم میکند و به خانواده های کشته شدگان و همه هموطنان کرد این واقعه دردناک را تسلیت میگوید.

ناسیونالیسم ایرانی کنکاشی در انگیزه ها و نارسایی های ملی گرایی نوین در ایران

بهروز آرمان

آن هایی که هنوز در گدارِ دگرگونی هایِ غیر ریشه ای و ساخت و پاخت در بالای هرم زمامداری گام بر می دارند، چه آنان که گمان می کنند، کسانی که "مدعی اصلاح طلبی" اند، باید در "درجه ی اول" فکرشان "مطابق با اسلام" باشد، و چه آن هایی که مذبوحانه چشم انتظار معجزه های "سنایِ" اسلامیِ "تشخیص مصلحت" هستند، بر دشواری های ساختار کنونی، ژرف ننگریسته اند و مردم ایران را به بن بست نوینی جز دولت ناکام اصلاح طلبان "رهنمون" نخواهند بود. 

تسلیحات اتمی‌، تحریم ها و خطر جنگ

 فرهنگ قاسمی

رژیم  ایران بعلت استفاده از روش غیر مسول  در روابط اقتصادی -  سیاسی بین المللی، از دایره تاثیر گزاری جهانی بدور افتاده است و با سیاست بدور از عملگرایی خود قریب به اتفاق کشور های جهان را علیه خود بر انگیخته است. این سیاست شایسته مردم و کشور ما نیست.

در کنار مردم بمانیم

یادداشتی برای "مهر"

مجید توکلی

 مهری دیگر از راه رسید و خبری از مهربانی نیست. بهار دانشگاه در خزان طبیعت رسید و همچنان به امید شکوفایی و به بار نشستن آرمان ها و خواسته هایمان در این ایام زمستانی و در اوج داستان های تلخ و روزهای سخت به انتظار نشسته ایم.

ایران سپر بلای مذاکرات صلح

 داوود هرمیداس باوند

آمریکاییها تلاش دارند از یک سو ایران را عامل بازدارنده مذاکرات صلح معرفی کنند و از سوی دیگر با پررنگ کردن خطر ایران فشاری برای پیشبرد مذاکرات استفاده کنند. در حالی که مشکل و مسئله در جای دیگری است. مسئله در خود ماهیت قضیه نهفته است. مشکل عدم آمادگی اسرائیلی‌ها برای تفاهم در مورد موضوعات اساسی مورد اختلاف دو طرف است.

نظام حاکم، ملقمه ای از نازيسم ، استالينيسم و تفکر طالبانی

 آذرخش

سرداران و سازمان های اطلاعاتی نظام که از درآمدهای نفتی متعلق به ملت ايران فربه شده اند چه نگرانی از آينده کشور بايد داشته باشند؟ ميهن آنها در بانک هايی است که چپاول های خود را بدانجا منتقل کرده اند. مردم ايران هستند که بايد در اين مورد تصميم بگيرند چه بايد بکنند.

ایران وطن ماست

مراد ثقفی

اگر بازگو کردن این واقعیت که ایران وطن ماست، امروز گفتاری سیاسی شده‌ به این دلیل است که گویی هموطن بودن ما از معنای اصلی آن یعنی از برابری ما تهی شده‌است. به این دلیل است که فاصله میان فقیر و غنی چنان بیداد می‌کند که در مقایسه با نابرابری ملموس و رزومره در کشورمان، برابری ما در ایرانی

 بودن‌مان به چهره رنگ‌پریده‌ای تبدیل شده‌است.

ضرورت گفتگوی ملی در گذار از رهبری «شخصیت محور» به رهبری «برنامه محور»

 مهرداد مشایخی

اگر می‌بینیم که در ایران یک تشکیلات به نام جبهه ملی فعالیت می‌کند ولی در خارج چند تشکیلات‌، دلیل آن را باید در وجود حکومت استبدادی جستجو کرد و نه در یک فرهنگ سیاسی متفاوت در جامعه برون‌مرزی. شکل سنتی تشکیلات جبهه ملی این فرصت را از آن سلب کرده است که از کلیاتی مثل «راه مصدق» فراتر رفته و درگیر یک برنامه حزبی گردد.

نامه محمد مصطفایی به دبیرکل ملل متحد در مورد روند نقض حقوق بشر در ایران

در سه دهه اخیر، نهادهای امنیتی با تسلط بر سیستم قضایی کشور باعث گردیده اند تا صدها هزار ایرانی به دلایل مختلف از جمله ترس از بازداشت های خودسرانه، مرگ و شکنجه و دیگر مجازاتها و رفتارهای غیر قضایی و خشونت آمیز و نیز به دلیل نبود امنیت اجتماعی و اقتصادی وطن خود را ترک کرده و به دیگر کشورهای جهان پناه ببرند.

بار دیگر صفحه فیس بوک جبهه ملی ایران هک شد

هموطنان گرامی

 این بار صفحه فیس بوک جبهه ملی ایران توسط لشکر ثارالله فیس بوک هک شد . لطفا تا آگاهی بعدی از باز کردن ای میل های ارسال شده از سوی صفحه فیس بوک جبهه ملی خودداری فرمایید. پیش از این سایت های خبری جبهه ملی فیلتر شده بود و هفته گذشته صفحه شخصی فیس بوک سردبیر سایت هک شد که فعلا تعلیق شده است .

راهبرد سبز و اصلاح طلبان خاکستری

رضا سياوشی و اميرحسين گنج بخش

جنبش سبز اهميت تاريخی برای ايران دارد. زيرا خصوصيات گفتمانی و سازماني جنبش سبز در نظام آينده تداوم يافته و نهادينه مي شوند. يعنی سرنوشت جنبش سبز است که سرشت نظام آينده را تعيين می کند. بنا براين برخورد ما به جنبش سبز بايد درخور چنين مرتبه و مقامی باشد.

منشور حقوق بشر کوروش یا استوانه کوروش دوم (بزرگ)

من برده داری را برانداختم. به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همهٔ مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچ کس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.

 در بحث هسته‌ای، تنش‌زدایی موفق‌تر بود

برات قبادیان

روسیه هیچ‌گاه با ایران صادق نبوده است. به لحاظ تاریخی نیز ما نمی‌توانیم بر روی اظهارات مقامات روسیه حساب باز کنیم. علاوه براین روس‌ها هشت سال است که با بهانه‌‌تراشی راه‌اندازی نیروگاه بوشهر را به تاخیر انداخته‌اند.شک نکنید سوختی که در حال حاضر به ایران ارائه شده با توافق جامعه جهانی بوده است، زیرا اگر روسیه می‌خواست اینکار را انجام دهد در سال‌های گذشته آن را انجام می‌داد.

کاندیداتوری مهندس عباس امیرانتظام

از طرف پنج سازمان اپوزیسیون

 برای جایزه ساخاروف

شهامت و شجاعت اخلاقی که او را یاری کرد تا سی سال بازداشت در زندان و حبس خانگی را از سر بگذراند؛ سازگاری و انعطاف پذیری ای که هر سازشِ ناسازگار با عدالت و آزادگی را رد کرد؛ و حس از خودگذشتگی و فدا ساختن زندگی خانوادگی و شخصی، همگی شهادت از قابلیت های استثنایی آقای امیر انتظام می دهند که احترام همه ایرانیان، در داخل و خارج کشور فارغ از هر دیدگاه سیاسی، بر انگیخته است.

ارزیابی ضایعات

رامین كامران

امروز بیش از یك سال از شروع حركت اعتراضی مردم ایران می گذرد. وقفه ای كه در كار افتاده برخی را دلسرد نموده و باعث شده تا این ایستایی را مترادف شكست یا پایان بازی فرض كنند كه هیچكدام نیست. باید ضایعات را ارزیابی كرد و نگاهی هم به آیندۀ محتمل انداخت.

گفتگوی با کورش زعیم

رادیو زمانه (مریم محمدی) درباره

 تشکیل جبهه هواداران اسفندیار رحیم مشایی

ما در ایران، به ویژه امسال، نباید از رویدادهای غیرعادی که در درون جمهوری اسلامی رخ می دهد شگفت زده یا هیجان زده بشویم. از آغاز دولت نهم معلوم بود که یک سناریوی بزرگ با بازیگرانی که از خودشان اختیاری ندارند در شرف اجراست.

انتخاب يا تبعيت، کدام راه؟

 منصورسحرخيز

جمهوری اسلامی نشان داده است که تداخل دين دردولت با طبيعت انحصاری دينی ، آنهم باتفکر سنت گرايانه رهبران دينی ايران ، برای قرن 21 ام ازاين پس نيز بجز تضعيف جامعه تامرز فروپاشی آن ثمره ديگری نخواهد داشت .

جنبش سبز و نشانی اشتباه

 سعید درخشندی

 سعید درخشندی، قعال سیاسی و از اعضای "شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران" در این نوشته به بررسی اصل هایی از قانون اساسی جمهوری اسلامی پرداخته است که از آنها می توان به عنوان موانع جنبش مسالمت آمیز دموکراسی خواهی ملت ایران نام برد .

متن دفاعيات حشمت الله طبرزدی

 در دادگاه، کميته دانشجويی دفاع از زندانيان سياسی

به اميد روزی که دادگاه صالحه، به رياست قاضی بی طرف، با حضور هيئت منصفه ی برگزيده از سوی نهاد های مدنی و غير حکومتی و نمايندگان رسانه های مستقل تشکيل شود و متهم بتواند با خيالی آسوده به دفاع از خود بپردازد. تا آن زمان، راه طولانی نمانده است.

 بنت الله جمالی، کهن ترین هموند جبهه ملی ایران و از بنیانگذاران جبهه ملی ایران در تبریز پس از شصت سال پیروی از راه مصدق بزرگ و مبارزه برای دموکراسی در ایران، امروز در سن سد سالگی زندگی را بدرود گفت.

ما فقدان این مرد میهن پرست مبارز را به خانواده ایشان، هموندان جبهه ملی ایران در سراسر جهان و به همه هم میهنان تسلیت می گوییم.

 دفتر مردمداری جبهه ملی ایران - تهران

جبهه ملی ایران - اروپا

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران-آمریکا و اروپا

 به دبیر کل سازمان ملل متحد آقای بان کی مون

"آزادیخواهان و مردم ایران نیاز به حمایت جهانی دارند"

پیام عیسی خان حاتمی

،روزنامه نگار،مدیر مجله لغو امتیاز شده ایران مهر،دبیر اجرائی "همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران" و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 به همایش سازمان های سیاسی ایرانیان در استکهلم، سوئد

همبستگی ملی برای دموکراسی وحقوق انسانها ( حقوق بشر)

عباس خرسندی

حل بن بست سیاسی کنونی و رسیدن به مرحله دموکراتیزاسیون نیاز به رویکرد زیست مسالمت آمیز بین جریانات متفاوت سیاسی دارد. این زیست سیاسی، اتحاد و همبستگی، تمرین دموکراسی و تفاهم درسرنوشت ملی را رقم خواهد زد.

روایت تکان دهنده عبدالله مومنی از شکنجه ها و اعتراف گیری در زندان در نامه ای به خامنه ای

بیش از چهارصد روز از بازداشت من می گذرد و اندکی پیش از عید نوروز نیز که با وثیقه ای سنگین از زندان آزاد شده و به مرخصی کوتاهی آمدم، به دلیل نپذیرفتن اراده تیم بازجویی به ادامه اعتراف علیه خود و دیگران در خارج از زندان، به حبس بازگشتم.

انتخابات آزاد!

تضمین پیش شرط ها، یا نا فرمانی مدنی

مصاحبه سایت انتخابات آزاد با فرهنگ قاسمی

 اگر جنبش سبز را فراتر از موسوی، کروبی و خاتمی تصور کنیم باید گقت این جنبش تبیین قدرت انتقادی مردم ایران به یک رژیم ضد آزادی و ضد دمکراسی و عقب افتاده قرون وسطائی است.

پیام کورش زعیم

به سمینار: "جنبش مردمی کشورمان از نگاه احزاب و سازمان‌های سیاسی"

 شبکه هواداران صلح، آزادی و عدالت اجتماعی

 شنبه ۴ سپتامبر استکهلم

 

بیانیه حزب ملت ایران در رابطه با ‫۱۵ شهریور "روز بنیاد مکتب پان ایرانیسم"

و در گذشت مادر گرامی سرور دکتر منوچهر کیهانی"از رهبران حزب ملت ایران و همچنین همسر شادروان "هما دارابی"بانوی مبارز و میهن پرست

 

در "روز ایران"

این است شعار ملت:

نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران

 مرگ بر دیکتاتور

 زندانی سیاسی آزاد باید گردد

"صلاح روحانیت ادامه حیات در کنار سلطنت بود"

گفت و گودر مورد نقش روحانیت در کودتای 28 مرداد با حسن شریعتمداری و ابوالحسن بنی صدر

"آقای خمینی نه تنها بهیچ وجه از دکتر مصدق و آقای کاشانی که با دکتر مصدق بود، طرفداری نمی کرد، بلکه تخطئه هم می کرد. معتقد نبود که آقای کاشانی می بایست آن طور از دکتر مصدق طرفداری کند."

فراخواندن همه ی خانواده ها برای زنده نگاه داشتن تاریخ و فرهنگ ایرانمان و جلوگیری از شست و شوی مغزی فرزندانمان در مدارس نظام اسلامی

سروش سکوت

انتقام شکست انگلیس در دادگاه بین المللی لاهه توسط آخوندهای انگلیسی :

حذف 29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران از تعطیلات رسمی کشور

سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس از تصويب افزايش تعطيلات عيد سعيد فطر به 3 روز در اين كميسيون خبر داد و گفت كه در اين جلسه مقرر شد 12 فروردين و 29 اسفند، غيرتعطيل اعلام شوند و در عوض تعطيلات عيد فطر افزايش يابد.

جهانگیر  محمودی روحانی، وکیل ملی گرا و  آزادیخواه خوزستانی آزاد شد

روز شنبه پنجم شهریور ماه در ساعت 4 پس از نیمروز خانه و  دفتر کار بانو نسرین ستوده از هموندان  شورای همبستگی برای دموکراسی و  حقوق بشر در ایران و کانون مدافعین  حقوق بشر به طور همزمان به وسیله  نیروهای امنیتی بازرسی شدند.

گزارش فنی آسیب های سد سیوند به پاسارگاد

 مهندس کورش زعیم

 مسئول بخش فنی و مهندسی بنیاد میراث پاسارگاد

مقایسه عکسهایی که اخیرا در خیسی زمین پیرامون آرامگاه و سنگهای آرامگاه گرفته شده با عکسهای قدیمی آن رشد گلسنگ ها مشهود بود و سایش ایجاد شده در سنگهای آرامگاه را می توان بخوبی مشاهده کرد. همه این خرابی ها پیش از ساخت سد، کارشناسانه پیش بینی شده بوده است و اجتناب پذیر بوده است.

دیدار هموندانی از شورای "همبستگی برای دموکراسی وحقوق بشر در ایران"

و جبهه ملی ایران با دکترعلی ناظری

بانو گیتی پورفاضل هم از بازجویی روزهای اخیر خود به وسیله نیروهای امنیتی به خاطر دفاع از موکلان خود اشاره نمودند و گفتند دادگاه آقای تبرزدی در روز پانزدهم شهریور ماه در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران برگزار می شود.

سياست "جذب حداکثری" و تلاش برای بازتعريف جنبش سبز

مهرداد مشايخی

اصلاح‌طلبان با ادعای اصلاح اين نظام پای به عرصه سياسی گشودند. آن‌چه امروز از بخشی از آن‌ها بر جای مانده است، ميزانی از مخالفت سياسی با جريان حاکم بر سر سهم است. از اصلاح ارکان نظام کوچک‌ترين اثری موجود نيست: قانون اساسی، جايگاه ولايت فقيه، سياست خارجی همگی دست نخورده مانده‌اند!

اپوزیسیون، کارنامه و چشم انداز

 فرهنگ قاسمی

گاهی‌ همین اپوزیسیون فراموش می‌کند که اگر تا به حال تشکل یافته بود شاید امروز حاکمیت جمهوری اسلامی اگر بر زمین نخورده بود، دستکم در سراشیبی نابودی حتمی بسر می برد.  به نظر می‌رسد ‌اپوزیسیون، نسبت به ضرورت مبرم یک فعالیت حرفه ای، ارائه برنامه ی میان مدت و هماهنگ و همساز بین اجزای خود بیش از پیش آگاه شده باشد.

دیکتاتوری‌های ایران

 تا سرحد مرگ از خود جان‌سختی نشان می‌دهند

 گفتگوی یوحنا نجدی (بامدادخبر) با علیرضا رجایی

ضرورت حضور جنبش اصلاحی، وجود حداقلی از انتخابات آزاد است که پس از ۲۲ خرداد ٨٨ منتفی شده به نظر می‌رسد و همان‌گونه که گفته شد اصولاً به همین دلیل، جنبش اصلاحی تغییر ماهیت داد و در گذار به جنبش سبز، شکل مقاومت مدنی به خود گرفته است.

تسلیت جبهه ملی ایران به مردم پاکستان

ما از هموطنان عزیز و از جامعه جهانی درخواست میکنیم که در این شرایط غم انگیز و بحرانی از هر طریق ممکن به یاری مردم رنجیده و محروم پاکستان بشتابند و از هر گونه کمک و مساعدتی که در امکان دارند نسبت به آنان دریغ ننمایند.

انتخابات آزاد یک شعار نیست یک راهبرد است

کورش زعیم

هیچ کس یا نهادی حق گزینش یا دخالت در گزینش نامزدهای را انتخاباتی ندارد. تنها معیار، شرط های بنیادی نامزدی برای یک مسئولیت مردمی است که قانون اساسی آینده، یا مجلس شورای ملی، تعیین می کند و توسط وزارت کشور اجرا می شود.

همبستگی ملی، ضرورت تاریخی

حسن زارع زاده اردشیر

اگرچه تاسیس "همبستگی" در داخل کشور اقدامی تاریخی به شمار می رود، اما این مهم درلابلای اخبار جنبش سبز کم رنگ شد و تعدادی از موسسان و اعضای اصلی آن از جمله حشمت اله طبرزدی، کوروش زعیم، عیسی خان حاتمی، محمد علی دادخواه، کیوان صمیمی، محمد ملکی، محمد اولیایی فرد، رسول بداقی، سعید ترابیان و تعدادی دیگر دستگیر شدند و همچنان چند نفر از آنها در اسارت به سر می برند. آنها تحت فشار قرار گرفتند تا "همبستگی" را منحل کنند اما حاضر شدند در زندان بمانند ولی زیر بار خواست استبداد نروند.

علیرضا افتخاری:

 «آقای رئیس جمهور دوستتان دارم. چشم ۶ میلیارد مردم جهان به دست شماست.»
" با انتقاد از سوء‌برداشت‌ منتقدان و بی‌اعتنایی دولت و
به خاطر فشارها، ایران را به قصد فرانسه ترک می‌کنم"

مصدق، نفت و کودتا،

نام "مستندی" از بی بی سی است که رویدادهای دوران نخست وزيري دكتر مصدق از جمله كودتاي 28 مرداد را در چهاربخش بررسي مي كند و در آن با چهره هايي همچون عزت الله سحابي، عمويي (عضو سازمان افسران حزب توده ایران)، پسر آیت الله كاشاني، نوه دکترمصدق و

 عباس رمضاني (نوچه ي طيب) نيز مصاحبه می شود.

     بخش یکم ، بخش دوم ، بخش سوم ، بخش چهارم

فعالان سیاسی در میهمانی عبدالله نوری

عبدالله نوری شامگاه دوشنبه گذشته میزبان تعداد کثیری از رهبران و فعالان سیاسی جنبش سبز، اصلاح طلبان، فعالان سیاسی و روشنفکران صاحب نام کشور بود مراسمی بدون سخنرانی، با حضور طیف های مختلف فکری و آن گونه که یکی از میهمانان گفت نشانگر "یک همصدایی و اتحاد".

كودتاى ۲۸ مرداد و عواقب آن

یادداشتی ازهدایت متین دفتری (نوه دکتر مصدق)

 پس از قيام ملّى سى ام تير مصدّق با اخذ اختيارات از مجلس به اصلاحاتى عميق و همه جانبه دست مى زند. دولت ملّى در تمام زمينه هاى اقتصادى، اجتماعى، سياسى و فرهنگى، از جمله در روابط ارضى، به ويژه استيفاى حقوق دهقانان و ايجاد حدّاقل روابط دموكراتيك در دهات (تشكيل انجمن ده و دادن حق تصميم گيرى به اعضاى آن)؛ دادگسترى؛ دارايى؛ شهردارى ـ قانون جديد براى تشكيل انجمن شهر با حق رأى براى شركت زنان؛ برقراى بيمه هاى اجتماعى كارگران؛ شوراهاى كارگاه، اصلاحات را شروع كرد.

بررسی شکوه و خزلان نهضت ملی نفت

گفتگوی تارنمای فرارو با دکترهرمیداس باوند

اگر وحدت داخلي يک جنبشي تبديل به تخاصم شود، دال بر اين است که شرايط ناکامي و شکست براي آن جنبش پيش مي آيد. شاه طبيعتا در مقابل فشار تسليم مي شد. وقتي شاه رفت ايتاليا مايل نبود به ايران برگردد و سفير انگليس با اوملاقات کرد و اتمام حجت کرد تا اينکه پذيرفت به ايران باز گردد.

نامه اسانلو، طبرزدی، بداغی، رفیعی و سحر خیر

 از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به پریزیدنت داسیلوا

  روابط عمومی جبهه دموکراتیک ایران: تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در نامه ای به پریزیدنت داسیلوا، رییس جمهور برزیل خواستار آن شده اند که ایشان بعنوان عضو اتحادیه های و فدراسیون های کارگری از مقامات حکومت جمهوری اسلامی بخواهد تمام زندانیان سیاسی در بند را آزاد کنند .

آیا خامنه ای به دنبال 'وحدت' با اصلاح طلبان است ؟

حسین باستانی

 رضا اکرمی و غلامرضا مصباحی‌مقدم از اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، مهم ترین تشکل سیاسی روحانیان محافظه کار در ایران، از شخصیت های "بانفوذ" خواستند با افرادی که "از نظام کنار رفته اند" گفت و گو کنند.

امکانات و دشواری های انتخابات آزاد در ایران

گفتگو با سایت انتخابات ازاد

 ف. تابان

 اگر منظور از انتخابات آزاد، برگزاری انتخابات های مرسوم در حکومت اسلامی با حفظ ساختار فعلی مثل انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شوراها است، این ها اصلا نمی توانند به معنای گذار به دموکراسی باشند و به عنوان تاکتیک های مبارزاتی که قدرت ولایت فقیه را می تواند مورد تهدید قرار

دهد، البته قابل دفاع هستند.

روایتی دیگر از کودتای بیست و هشتم مرداد

نهضتي كه مفت فروخته شد

 زهرا علي اكبري

مردم اما تحت تاثیر تبلیغات غیرواقعی توقع رسیدن روزهایی را داشتند که جیب‌ها پر پول شود، غافل از این که کوره‌راه جیب‌های پر، از راه آزادی و استقلال می‌گذرد و آنچه در ذهن مصدق بود در اذهان افکار عمومی وجود خارجی نداشت.

گفت‌وگوی حميد سليماني با دكتر همايون كاتوزيان درباره

علل ناکامی نهضت و انقلاب مشروطه ایران

علت اصلي شكست انقلاب مشروطه عقب‌ماندگي عميق و شديد سياسي جامعه بود كه منجر به هرج و مرج و سپس بازگشت استبداد در قالب‌هاي مدرن شد.

"آقاى خمينى رفته بود برای کودتا فتوا بگیرد"

گفتگوی رادیو فردا با ابوالحسن بنى صدر نخستين رييس جمهور جمهوری اسلامى ايران

در روز ۲۸ مرداد دو آيت‌الله يكى آيت الله بهبهانى و ديگرى آيت الله كاشانى با راه انداختن گروه هاى چماق دار، كه گروه هايى از ارتشيان نيز به آنها پيوسته بودند، كودتاى شكست خورده را به موفقيت رساندند. اين ادعا بر اساس گزارش سى.آى.اى است. بنابراين نقش تعيين كننده در اين كودتا را اين دو آيت الله بر عهده داشتند.
 

بیانیه جبهه ملی ایران- آمریکا و اروپا

بمناسبت سالروز کودتای 28 امرداد 1332

   همانطوریکه مصدق نماد استقلال و حاکمیت ملت و شاه نماد استبداد و وابستگی بود، امروز هم جبهه ملی ایران میتواند نماد آزادگی

و مردمسالاری در برابر استبداد و ارتجاع

 انیرانی جمهوری اسلامی باشد.

چه کسانی هيولای تروريسم را از زندان شيشه ای رها ساختند؟

آذرخش

پنجاه و هفت سال از آن روز ميگذرد. روزی که شکوفه های آميد ملتی برای رسيدن به استقلال، آزادی و حاکميت ملی در تند باد حوادث داخلی وخارجی پرپر شدند تا بار ديگر خود کامگی، فقر فرهنگی و نا اميدی در ميهن ما سايه گسترشود. چه کسانی مسؤل اين فاجعه هستند؟

حسن شریعتمداری: روحانیت با حذف شاه موافق نبود

فریدون زرنگار

به نظر من در جريان روحانيت هميشه جناحى مانند مرحوم پدر من، آيت الله زنجانى، آيت الله انگجى و سيد ابراهيم ميلانى و ديگران، با دكتر مصدق همراه ماندند. ولى اكثريت روحانيون به دليل نفوذ حزب توده از يك طرف، و تبليغات دستگاه سلطنت- مربوط به اينكه اوضاع كشور بى سامان است و اگر شاه برود، ممكن است توده اي ها بر سركار بيايند و مملكت كمونيستى شود- راه خود را از راه دكتر مصدق جدا كرده و از شاه حمايت كردند.

ایران و سی آی ای؛ بازبینی جریان سقوط مصدق

جامعه ایرانی همواره این دوره از تاریخ معاصر، مبارزه محمد مصدق با آمریکا و بریتانیا و در نهایت شکست وی را با نوعی احساس اندوه به یاد می آورد. بسیاری از ایرانیان حوادث سیاسی دردآور پس از آن  -از جمله وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷- را با این شکست مرتبط می دانند.

جان لیمبرت: آمریکا پس از ۲۸ مرداد محکوم به حمایت از شاه شد

 یوسف علیزاده

آمريكا خودش را مسئول مى دانست. از شاه حمايت مى كرد. حتى زمانى رسيد كه با كارهاى او موافق نبودند ولى گفتند بالاخره ما محكوم و مجبوريم هر طور كه باشد از شاه و حكومت او پشتيبانى كنيم.

مطبوعات ایران و ۲۸ مرداد

 ایرج گرگین

تنها تفاوت نشريات موافق دكتر مصدق و نشريات حزب توده كه مدت ها شديدترين حملات را به او- به عنوان عامل امپرياليسم آمريكا- واردمى كردند اين بود كه نشريات حزب توده ضمن حمايت از مصدق در رويارويى با انگليس و بعد آمريكا، خواستار شدت يافتن اين مبارزه و بحرانى كردن بيشتر اوضاع بودند تا شايد اتحاد شوروى كه در اين جدال شركت نداشت از اين بحران سود ببرد.

گفت و گوی صریح باعبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله ایران

 "موسوی یک عذرخواهی به‌ مردم کردستان بدهکار است"

 محمدرضا یزدان پناه

شخص من و حزب کومله از همان روز اول، ضمن داشتن موضع انتقادی، معتقد بودیم که باید با جنبش سبز تعامل و همبستگی کرد. دلیل اصلیش هم این است که شاید هیچکس به اندازه کردها از فقدان دموکراسی در ایران رنج ندیده و ضربه نخورده است.

جنبش سبز در برابر یک آزمون تاریخی

دکتر مهرداد مشایخی

متاسفانه جنبش سبز هنوز خود را در‌‌گیر جدی مساله سیاست خارجی بطور عام و مداخله نظامی بطور خاص نکرده است. در بیانیه‌های موسوی، رهنورد، و کروبی نیز هنوز اشاره مستقیمی به سیاستی متفاوت از سیاست جمهوری اسلامی نشده است. هفته‌ها و ماه‌ها، با شتاب جلو می‌روند و ما هنوز از توافق عمومی بر سر آحاد یک گفتمان بدیل در برابر استدلال‌های ایدئولوژیک جمهوری اسلامی غافل مانده‌ایم.

نامه سرگشاده صدر حاج سید جوادی

خطاب به صادق لاریحانی: دادگاههای انقلاب را منحل و زندانیان سیاسی را آزاد کنید

حاكميت قانون و استقلال قوه‌قضاييه مهم‌ترين و اصلي‌ترين خواست ملت ايران در يك صد سال اخير بوده است و ضامن و مسوول تحقق اين خواست، خود قوه قضاييه و مسولان و مقامات قضايي هستند و چنان‌چه اقدامات و عملكرد مسوولان اين نهاد و قضات دستگاه، وجدان جامعه را اقناع نكنند، ديگر نمي‌توان از مردم انتظار رعايت قانون را داشت...

شیوا نظر آهاری ، سرو ِ ایستاده

من هم مانند وکیل او نگرانِ انتقام مرتجعین از ایستادگیِ چنین سَروِی هستم. بیاییم و دست در دست، از پیگیرترین حامی زندانیان سیاسی حمایت کنیم. امروز نوبت ماست تا با اعلام حمایت و اقدامات خود از سالها کوشش و زحمتِ خستگی ناپذیر او و همراهانش قدردانی کنیم.

بینا داراب زند

نامه مجدد نوری زاد به خامنه ای

"این که 'آخرین نامه' را به این نوشته عنوان داده ام، نه از این روی است که امیدم از شما و اصلاح امور کشور سلب شده است، بلکه آرزو دارم در این روزهای پایانی عمر، نام نیکی از خود به یادگار گذارید و خطاهای رفته را به سامان خویش باز آورید."

شرکت سران جبهه ملی ایران در مراسم روزه سیاسی

در روز 18 امرداد 1389، آقایان ادیب برومند، هرمیداس باوند، کورش زعیم و بانو لقا اردلان به همراه شماری از جوانان سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران، از جمله علی قادری، سلمان سیما، محمد شوراب و دیگران، در مراسم افطار روزه سیاسی که در منزل عبدالله مومنی در پشتیبانی از زندانیان سیاسی که اعتصاب غذا کرده بودند بر پا شده بود شرکت کرده همدردی خود را با زندانیان نامبرده و خانواده های آنان ابراز نمودند. ضمنن به علت تهدیدهای مراجع امنیتی نسبت به اجرای این مراسم، بسیاری از فعالان سیاسی دیگراز حضور منصرف شده بودند.

دفتر مردمداری جبهه ملی ایران

مرغ سحر ناله سر کن

برای رسیدن به ساختاردموکراتیک وتثبیت حاکمیت ملی عملآ از راهبردهای متفاوتی میتوان استفاده نمود. موفقیت وپیروزی هرپیشنهاد عملی باید با شرائط گنجایش وتوان وحدود اعمال قدرت از سوی جنبش از یک طرف وحسابرسی زمینه وامکان کاربردی آن ازطرف دیگرهمخوانی داشته باشد. دراین رهیافت نتایج سیاسی ازمحاسبات کوتاه مدت وعکس العمل های بلافاصله کنش گران، شاخص صحت وسقم بهترین وکوتاه ترین ودرعین حال کم هزینه ترین راهبرد خواهد بود...

منصور سحرخیز

بيانيه مشترک ۹ حزب و سازمان
پيرامون فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی

جريان های سیاسی امضا کننده این بیانیه، ضمن گرامیداشت یاد هزاران مرد و زنی که ۲۳ سال پیش در چنین روزهایی تنها به خاطر عقاید خویش یا وابستگی خود به اپوزیسیون به دستور مستقيم خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران کشته شدند، برآنند برای جلوگیری از فاجعه‏ای مانند کشتار همگانی زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۱۳۶۷ و اعدام های پيش از آن، دست در دست هم هر آنچه در توان دارند انجام دهند.

 

نامه سرگشاده جبهه ملی ایران – اروپا , امریکا

به رئیس جمهور آمریکا
"حمله به ایران به سود هیچکس نیست"

ولایت پاستوریزه

فتوای اخیر خامنه ای كه در حقیقت تأیید و تأكید موقعیت سیاسی - مذهبی وی از بدو رسیدن به مقام رهبری جمهوری اسلامی بود، هیجانی خارج از مقیاس ایجاد كرد كه اسباب حیرت بود. ناگهان سر و صدا به راه افتاد ...   /    رامین كامران

داوود هرمیداس باوند در گفت‌گو با فرارو
ایران از فرصت برای ورود به مذاکرات مرضی‌الطرفین استفاده کند

 تحریم شورای امنیت و تحریم‌ها یک جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا یک بسیج روزافزونی علیه ایران را شکل داده است. با این اوصاف منافع ایران اقتضا می‌کند که وارد یک مذاکرات جدی پیرامون مساله هسته‌ای شود و از این فرصتی که در پیش است برای ورود به مذاکرات مرضی الطرفین استفاده کند.»

شايد فردا دير باشد

 آخرين بازی، فردا خيلی دير خواهد بود

 آذرخش

آيا ما ملت ايران نبايد فکر کنيم نظام حاضر عامدا قصد دارد ميهن ما را تکه تکه کرده و يا مجری طرح راه نوين انگلو – امريکا برای کنترل منطقه خاور ميانه باشند؟ آيا ملت ايران نبايد راهی نو برای ادامه استقلال ميهن خود انتخاب کند؟ اگر امروز بيدار نباشيم,شايد فردا خيلی دير باشد.

گفتگوی سازمان حقوق بشر کردستان

(شیرزاد) با کورش زعیم

ایران بدون شهروندان کرد ایران نیست و هرکجا که کرد هست آنجا ایران است. من همه کردانی را هم به علت شیطنت برخی قدرتهای بیگانه از میهن بدور افتاده اند نیز ایرانی میدانم.من شک ندارم که گروههای ناراضی کرد که دست به سلاح برده اند و خشم خود را با رویارویی مسلحانه نشان می دهند، به آغوش میهن باز خواهند گشت و در اداره ایران آینده همدوش ما خواهند شد، زیرا هیچ هم میهن کرد نیست که یک وجب خاک مقدس ایران را با تمامی یک کشوربیگانه عوض کند.

از آمریكا چه كاری برای ساقط كردن رژیم اسلامی بر می آید؟

 رامین كامران

 دولت آمریكا بارها اعلام كرده كه خواستار آزادی مردم ایران است و مایل است تا در این راه بدانان یاری برساند ولی تا بحال نتوانسته یا شاید هم نخواسته گام مؤثری در این راه بردارد. این بی سرانجامی كار ریشه در تفاوت بینش ها و در تشابه برخی لغزش های فكری بین دو

انجمن حجتیه؛ از انحلال تا درخواست مجوز جدید فعالیت

 یلدا آراسته

آنچه بیشتر از هر زمان دیگری در سی سال گذشته خطر پررنگ شدن حجتیه ها را نمایان کرده است برخی اظهارات محمود احمدی نژاد است.وی در بیشتر سخنرانی هایش خبر از ظهور امام زمان می داد و حکومت امام زمانی وعده ای بود که از زبان رئیس دولت زیاد شنیده می شد.  

جنبش زنان و مسیر شیب دار دموکراسی در ایران

 پروین اردلان

به تجربه‌ی من د‌ر نظام‌های توتالیتر که تلاش حکومت‌ها مبتنی بر تثبیت نظام است، هرگونه تغییری حاصل تصمیم از بالاست و کنش مرد‌می ‌د‌ر آن نقشی ند‌ارد‌.

انتخابات آزاد استراتژی سیاسی جمهوریخواهان ملی‌ ایران

حسن شریعتمداری

امروز دیگر آشکار شده است که برپایی نظامی که بر اراده ملت استوار باشد فقط با مشارکت گروه های سیاسی گوناگون و مهم جامعه امکان پذیر است.

احکام سنگین حبس برای فعالین دانشجویی

 بیانیه شورای تهران دفتر تحکیم وحدت در تحلیل عملکرد اقتدارگرایان

 و محکومیت تایید احکام سنگین حبس برای بهاره هدایت و میلاد اسدی و دیگر فعالین دانشجویی

اپوزیسیون جمهوری اسلامی کدام تعبیه، کدام تدبیر ؟

روشنفکران و نیروهای سیاسی ما، جوان یا کمتر جوان تساهل در همسازیرا باید در سر لوحه اقدامات خود قراردهند.نباید فراموش کرد که عمده‌ترین وظیفه هر همزیستی‌ و همسازی سیاسی  واجتماعی بایدجلب اعتماد باشد و این خود امر کوچکی نیست. اگر جریانی بتواند جلب اعتماد کند، جامعه رااز سردرگمی نجات خواهد داد.

حکم محکمه بدوی پیمان عارف، عضو جبهه ملی ایران عینا توسط شعبه ۵۴ تجدید نظر دادگاه انقلاب تایید گردید.

 پیمان عارف در روزهای نخست پس ازانتخابات، به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مقالات و نوشته ها و نیز مصاحبه با رسانه های خارجی بویژه صدای امریکا و رادیو فردا به تحمل یک سال زندان و به اتهام اهانت به رییس جمهور از طریق نگارش نامه سرگشاده به احمدی نژاد در مقطع رقابت های انتخاباتی سال گذشته به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم گردیده است. همچنین شعبه ۵۴ تجدیدنظر در خصوص محرومیت مادام العمر این سردبیر ماهنامه توقیف شده ایرانمهر از حرفه روزنامه نگاری و هرگونه فعالیت مطبوعاتی که رای بدوی صادره توسط قاضی پیرعباسی آمده بود، به استناد نص ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی ضمن تایید محرومیت مذکور، مدت زمان آن را به ۱۵ سال کاهش داده است. رای شعبه ۵۴ تجدیدنظر قطعی بوده و لازم الاجرا میباشد.

سودهایی که حاکمان ایران از تحریم‌ها می‌برند

 امید پارسانژاد

 تندروها با استفاده از بحران می توانند فضای سیاسی را محدودتر و منتقدان را سرکوب کنند و رقیبان سیاسی خود را حتی از جناح اصولگرا به حاشیه برانند. فضای بحرانی ناشی از تحریم های بین المللی به طور طبیعی بر قدرت و وسعت عمل نهادهای نظامی و امنیتی در ایران می افزاید و به آنها اجازه می دهد که از پاسخگویی اجتناب و رفتارهای سیاسی خود را توجیه کنند.

متن کامل دفاعیه عیسی سحرخیز در محکمه جمهوری اسلامی

 آنچه در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم روی داد تنها می‌توان نقطه عطف رسیدن به وضع کنونی دانست، چون پیش از آن نیز نشانه‌های فراوانی دال بر نبود عدل و تقوا و تدبیر و تدبر وجود داشته و دارد كه كشور را در بدترین وضعیت در تاریخ سی و‌ اند ساله‌ی انقلاب قرار داده است؛ وضعی كه ملت را دوشقه و حتی پاره‌پاره كرده و بالاترین و گسترده‌ترین دشمنی خارجی را در برابر جمهوری اسلامی ایران شكل داده است و چشم‌انداز فقر و فلاكت و جنگ و خونریزی را روزبه روز بیشتر جلوه‌گر می‌كند.

جلوگیری از برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 30 تیر

اعضای شورای مرکزی و نمایندگان سازمانهای جبهه ملی ایران بنا داشتند طبق معمول همه ساله عصر روز 30 تیر در ابن بابویه بر سر مزار شهدای 30 تیر حضور یافته و نسبت به شهدای راه آزادی ادای احترام نمایند ولی ساعت یک بعدازظهر روز سه شنبه 29 تیرماه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی دکتر حسین موسویان رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران را احضار نموده و به ایشان اخطار نمود که طبق تصمیم شورای امنیت ملی و دستور فرماندهی نیروی انتظامی هرگونه تجمع در میدان هفت تیر برای سوار شدن به اتوبوس و حرکت به سوی ابن بابویه ممنوع است و با هر کس که در محل مزبور حضور پیدا کند بشدت برخورد خواهد شد . و بدینگونه ممانعت از بزرگداشت شهدای سی تیر را اعلام نمودند .
29/4/89
روابط عمومی جبهه ملی ایران

سي ام تير روز نمادين تجليل از شهداي راه آزادي

 از انقلاب مشروطيت تا امروز

 جبهه ملی ایران

جبهه ملي ايران همواره برآن بوده كه بزرگداشت ياد وخاطره شهدا وايثارگران راه آزادي درهر كسوت وپوششي كه بوده اند، صرفا براي آن است كه نسل حاضر وآينده را به رسالت خطير تاريخيشان آشنا وآگاه سازد در اين رابطه برگذاري مراسم سي تير درواقع نمادي است براي بزرگداشت ياد وخاطره تمامي مبارزان وشهداي راه آزادي از مشروطيت تا امروز.

بمناسبت سی ام تیر، روز همبستگی ملی ایرانیان

دکتر مصدق و استقلال ملی (سياسي، فرهنگی و اقتصادی)

 با مصدق ، تنها یک جنبش سیاسی درایران روی نداد . اگرچه ، جنبش او، به عنوان یک جنبش سیاسی ، آغازشد  . ولی جنبش مصدق ، سراسرگستره های زندگی اجتماعی وفکری واخلاقی ایران فراگرفت و سخت تکان داد و همه را تا ژرفای وجودشان برانگیخت .

نقدی بر طرح انتخابات آزاد در راستای همبستگی ملی

عباس خرسندی

رژیم جمهوری اسلامی حکومتی است که بر پایه بحران زیست میکند و برای حل آن چه در سیاست ملی و چه جهانی بجز به شرط بقای خود وارد مذاکره نخواهد شد.آیا میتوان در شرایط بحران سازی های مداوم حکومت، یک انتخابات آزاد را تحمیل نمود؟!!!

جنبش سبز جنبشی چندگانه، چند صدایی و رنگین کمان است

مهرداد  درویش پور

نوشتار زیر، متن ویرایش شده سخنرانی در کنفرانس "جنبش دموکراسی‌خواهی در ایران؛ محدودیت‌ها و ظرفیت‌ها" در پارلمان ایتالیا است که در نخستین روز از کنفرانس دو روزه  ۲۹ و ۳۰  ژوئن  ایراد شد.

بازدید جبهه ملی ایران از خانواده حشمت تبرزدی

در این دیدارهمسرحشمت تبرزدی با تشریح وضعیت همسرش در زندان رجایی شهر مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به شرایط نگهداری همسر خود و سایر زندانیان سیاسی بیان داشته بویژه از شرایط زندان رجایی شهر انتقاد نمود.

جنایات جندالله و سیاست نابخردانه نظام حاکم را محکوم مینمايیم

جبهه ملی ایران-آمریکا و اروپا
جبهه ملی ایران، جنایات گروه تروریستی جندالله و سیاست های نابخردانه نظام را در مقابله با مشکلاتی که خود برای اقوام ايرانی آفريده است محکوم کرده و خواستار پایان دادن به خشونت و رسیدگی فوری به اوضاع اسفناک استان سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق محروم کشور میباشد.

 سازمان جوانان حزب پان ایرانیست

ضمن اعلام همدردی با خانواده جان باختگان و مجروحان حادثه بمب گذاری مسجد جامع زاهدان، این اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرده و این نوع اعمال را توطئه ای در جهت دامن زدن بر اختلافات مذهبی داخلی دانسته و نسبت به آن هشدار می دهد.از دیرباز و به ویژه در این سالهای اخیر بسترهای لازم در پی بی تدبیری مسوولان برای پرورش نیروهای تروریستی و بهره برداری از نارضایتی های مذهبی جهت ساماندهی نظامی فراهم شده است؛ ...ضمن تأکید بر محکومیت این قبیل اعمال، درگذشت ۲۷ نفر از هم میهنان را به ملت بزرگ ایران و به ویژه مردم سیستان و بلوچستان تسلیت گفته و همگان به ویژه سرداران و ریش سفیدان ارجمند بلوچ و روحانیت شیعی سیستان را به حفظ هوشیاری برای حفظ وحدت و جلوگیری از گسترش خشونتهای شدید دعوت می کنیم. ۲۶تیر ماه ۱۳۸۹ خورشیدی

سنگسار انسان به نام خدا؟!

محمد مجتهد شبستری

  بسیاری از فقیهان، خود بهتر از دیگران این حقیقت را می‌دانند که  ابدیّت احکام جزائی مسلمانان هیچ دلیل قانع کنندۀ علمی ندارد.اما چه می‌توان کرد قرنها است که فقاهت یک مشغلۀ پربرکات شده است و ظاهراً دوام این برکات با اظهار آن حقیقت نمی‌سازد!

عنایت‌الله رضا؛ راوی کمونیسم از نوع روسی درگذشت

 سیروس علی نژاد

 در آن سالها که جو روشنفکری ایران چپ زدگی وحشتناکی را تجربه می کرد، ناگهان کسی از درون کمونیسم سربرآورد که توشه کم مانندی از تئوری و تجربه مستقیم از زندگی روسی داشت.رضا به خاطر رشته‌ای از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوها و همچنین نگارش شماری کتاب و مقاله در نقد ایدئولوژی کمونیستی از جانب همرزمان سابق خود به "خیانت" و "همکاری با دشمن" متهم شد.

اهمیت دکتر مصدق برای جنبش زنان و جنبش دموکراسی خواهی

 دکتر نیره توحیدی

معیار و محک ما برای سنجش نیروها و افراد اگر بر دموکرات بودن تاکید نداشته باشد می تواند به راحتی به کژراهه برود چرا که امروز سکولار بودن وقتی ارزش دارد که فرد، دمکرات هم باشد. بدون شک مصدق نمونه روشنی از چنین معیاری بود، پس می توانیم او را پاس داریم.

 حکومت ملی بجای حکومت دینی!

 همایون مهمنش

 بمناسبت سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار

نقطه مقابل حکومت دینی، حکومت ملی است که متعلق به همه مردم ایران است و بر اساس یک قانون اساسی دموکراتیک عمل میکند، که در آن حقوق و آزادی های تمام آحاد مردم رعایت و تضمین شده باشد. قانون اساسی ای که "کلیه قوای مملکت را ناشی از ملت" و رای مردم را بالاترین رای در حامعه میشناسد.

عیسی خان حاتمی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

دبیر اجرایی "همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران"

و مدیر مسئول مجله توقیف شده ایرانمهر به 2 سال حبس محکوم گردید.

 اتهامات وارده به ایشان 1 - اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور 2 – فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی 3 – اخلال در نظم و آسایش عمومی می باشد.

خرد جمعی، بی خرد زیستاری؛ چون گردکان بر گنبد است

 فرهنگ قاسمی

تا وقتی که بین سه عامل اندیشه، بیان و رفتار یک هماهنگی موجود نباشد کاری به پیش نخواهد رفت و تازهٔ خواهیم دید که این مقدمهِ هر برنامه یا پروژه است. برای رسیدن به اهداف اجتماعی، عوامل و مراحل دیگری نیز باید رعایت شوند.

اقتدارگرایان در حال اجرای یک قانون اساسی جدید هستند

در ضرورت رسانه ای فراگیر برای بیان حقیقت به مردم

اردشیر امیر ارجمند

اقتدارگرایان در مرحله گسست درونی قرارگرفته اند. در مقابل جنبش سبز وارد مرحله تعمیق و گسترش گفتمان دموکراتیک و تحکیم همبستگی شده است.

انتخابات آزاد و قانون اساسی

 بیژن حکمت -امیرحسین گنج بخش

 انتخابات آزاد یکی از اشکال بر جسته گذر به دمکراسی در سه دهه اخیر بوده و تفاوت اساسی آن با انقلاب و فروپاشی، شرکت دستکم بخشی از حکومت در روند گذرست. شرط لازم گذر مسالمت آمیز به دمکراسی، تمکین حکومت استبدادی و هدف راهبرد انتخابات آزاد واداشتن آن به چنین تمکینی است.

درباره طرح هدفمندسازی یارانه ها

واپسین هشدار؛

 باقی مانده طبقه متوسط نیز به طبقه فقرا خواهد پیوست

در گفتگو با محسن رنانی

زهرا رهنورد: از انتقادات به جنبش سبز استقبال می کنيم

 فرشته قاضی

 در حاليکه بحث لزوم انتقاد يا عدم انتقاد از جنبش سبز و ميرحسين موسوی، بالا گرفته است زهرا رهنورد در مصاحبه با "روز" می گويد: "کسی که از او انتقاد نشود می پوسد و مثل مرداب خواهد بود و ما از همه انتقاداتی که از سر دوستی و علاقه به جنبش مطرح می شود استقبال می کنيم."

دیدار از نرگس محمدی در بیمارستان

عصر آدینه 18 تیر1389آقایان هرمیداس باوند، عیسی خان حاتمی، بیژن جانفشان، کورش زعیم و پیمان عارف و شماری از هموندان سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران از بانو نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و مدافع زندانیان سیاسی و عقیدتی که پس از 22 روز در بند 209 زندان اوین، با وثیقه 50 میلیون تومانی و با بیماری فلج موضعی که در زندان به آن دچار شده بود، آزاد شده بود، در بیمارستان عیادت کردند.

 دفتر مردمداری جبهه ملی ایران تهران - 19 تیر 1389

گفت و گو با حسن شریعت مداری

 کمپین انتخابات آزاد ، تحکیم اراده ملی

باید یک خواسته عملی را مرکز مطالبات کمپین قرار دهیم . به نظر من این خواسته میبایست حذف نظارت استصوابی باشد . این خواسته محوری بیشترین نیرو جامعه را در حمایت از خواست مشخص و ملموسی قرار گیرد . نظارت استصوابی سر نخ کنترل جامعه در دست نهادهای ولایت فقیه و مرکز حساس پروژه مهندسی انتخابات است

اطلاعیه گروه رایزنی

 اتحّاد برای انتخابات آزاد و دموکراتیک

  به امید ایرانی آزاد، دمکراتیک و سربلند، تحت نام گروه رایزنان، نه راهبران، بر بستر سیاسی معین در پی بهم پیوستگی هستیم با همهء آزاداندیشان که شرط رهائی ایران را هم پیمانی در گستره ای ملّی و دمکراسی برای ایران برمی شمارند. با هم همراه شویم تا با هم اندیشی با یکدیگر طرح منشور رهائی را تدوین کنیم.

بیانیه جبهه ملی ایران - آمریکا و اروپا

  به مناسبت بزرگداشت 18 ام تیر و نقض پیوسته حقوق بشر در ایران

جبهه ملی ایران قویا بر این باور است که سرکوب و کشتار نتیجه مطلوبی برای حاکمیت ببار نیاورده و جنبش اجتماعی مردم روز بروز گسترده تر شده و ابعاد فراوانی پیدا کرده و برعکس مشکلات و تضادهای درونیشان فزونی یافته است. لذا باید تا کاملا دیر نشده تغییر سیاست بدهند؛ زندانیان سیاسی را آزاد کرده، تمام احکام و بطور کلی مجازات اعدام و قصاص را لغو نموده، حکومت و دولت را به نمایندگان واقعی مردم محول نمایند.

دیدار از خانواده محمد اولیایی فر

بامداد روز آدینه 18 تیر 1389، آقایان هرمیداس باوند، عیسی خان حاتمی، بیژن جانفشان، کورش زعیم و پیمان عارف و بانو گیتی پورفاضل، از جبهه ملی ایران و همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران، از خانواده محمد اولیایی فر، هموند سازمان حقوقدانان جبهه ملی ایران، فعال حقوق بشر و مدافع زندانیان سیاسی و عقیدتی، دیدار کردند و مراتب انزجار خود را از رفتار حاکمیت نسبت به فعالا سیاسی و حقوق بشری ابراز و لغو محکومیت و آزادی ایشان و همه زندانیان وجدان را خواستار شدند.

تغییرات سن مسئولیت کیفری طی 85 سال گذشته

 کودکان در انتظار تغییر قانون

 زهره ارزنی

 چهار سال بعد از انقلاب، در سال 1361سن مسئولیت کیفری برای دختران به 9 سال تقلیل یافته و هر کودکی که به سن بلوغ فیزیکی مقرر در قانون برسد فرد بالغی محسوب است که در صورت ارتکاب جرم مثل بزرگسالان مجازات می شود. پس اطفال بزهکار زیر18 سال نیز ممکن است مانند بزگسالان به حبس های طویل مدت یا اعدام محکوم شوند .

ولایت فقیه سالانه چقدر براى شهروندان ایرانى خرج در بر دارد؟

مجید محمدی

دستگاه رهبرى امروز به یک دیوانسالارى عریض و طویل با هزاران کارمند و ده ها موسسه‌ تبلیغاتى و مدرسه در سراسر دنیا تبدیل شده که سالانه به بودجه‌اى چند صد میلیون دلارى نیازمند است.

هراس از پیروزی

رامین كامران

هراس از پیروزی هیچگاه با چهرۀ واقعی خود ظاهر نمیشود بلکه خود را به شکل دیگری درمیاورد ، پس باید دقیق مطلب را حلاجی كرد، از هراس بیجا خلاص شد و مخاطرات واقعی را شناخت و با توجه بدانها عمل نمود.

پیرامون بیانیه هجدهم میرحسین موسوی

 بیژن حکمت

ولی بیانیه اخیر گرچه رسیدن به اهداف جنبش سبز را"مستلزم توافق و تأکید بر اصول حداقلی و مطالبات مشترک و ایجاد تعامل و هماهنگی میان همه نیروهایی" می‌داند "که علی‌رغم داشتن هویت مستقل با پذیرش تکثر در درون جنبش، زیر چتر فراگیر جنبش درکنار یکدیگر قرار می گیرند"، ولی باز به تدوین هویتی برای جنبش سبز می‌پردازد و این هویت‌های مستقل و چندگانه را به هویتی "ایرانی- اسلامی" فرو می‌کاهد که ضرورتاً هر گرایشی در جنبش سبز خود را در آن باز نمی‌شناسد.

حکومت، مردم و مسئله‌ای به نام «حجاب»

 مهرداد قاسمفر

حسن شریعتمداری : یک حکومت علاوه بر اینکه وظیفه دخالت در این کار را ندارد اصولا صلاحیت تفسیر واحدی از مذهب را ندارد و چنین کاری، کار حکومت نیست.

 محبوبه عباسقلی زاده : مسئله پوشش، یا مسئله ورود از مجرای ناموس پرستی و ناموس محوری به تمامی ابزاری است برای کنترل سیاسی. این شکل استفاده هم برای اولین بار نیست و سابقه طولانی دارد.

چه چشم اندازی برای تغییر در ایران؟

بخش دوم و پایانی

البته ما خوشحال خواهیم شد که ایران یک دولت دمکراتیک داشته باشد. روشن است که این موجب ایجاد تغییرات در منطقه خواهد شد. حتی شاید چنین دولتی بتواند مشکل خاور میانه و مسئله فلسطین و اسرائیل را نیز حل کند. حمایت ما از تحولات دمکراتیک در ایران می تواند کمک کند تا مشکلات منطقه حل شود.

متن کامل چهارمين قطعنامه شورای امنيت

 و ضميمه های آن

  شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۹ ژوئن ۲۰۱۰ برابر با ۱۹ خرداد ۱۳۸۹) چهارمین قطعنامه تحریم ایران به دلیل ادامه فعالیتهای غنی سازی اورانیوم را تصویب کرد. این قطعنامه با ۱۲ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از تصویب شورای امنیت گذشت.

چه چشم اندازی برای تغییر در ایران؟

 بخش اول 

 در روز چهارشنبه سی ژوئن 2010 کنفرانسی توسط گروه پارلمانی احزاب دمکرات سوسیالیست اروپا در یکی از سالن های مرکز پارلمان اروپا در بروکسل با موضوع "چه چشم اندازی برای تغییر در ایران؟"، برگزار شد. این کنفرانس در دو بخش انجام گرفت.

ناگفته های عزت الله سحابی از ترورهای دهه شصت

 این مصاحبه سال گذشته توسط حسین سخنور

خبرنگار روزنامه اعتماد تهیه شد اما در روزنامه مذکور مجال انتشار نیافت.

کارد استبداد بر استخوان حکومت قانون؟

 برنامه‌ای برای احیای استبداد بی‌مهار؛ حکومت قانون در تعلیق و جمهوریت در محاق

محمد‌مهدی مجاهدی

بررسی ریشه های شکل گیری و ماهیت جنبش سبز در ایران

صفورا مشایخی

این جنبش امروز یک جنبش فکری است که می بایست حضور خود را در بافت فکری و زندگی روزمره مردم تثبیت نماید. امری که راهکارهای آن می بایست توسط فعالین جنبش تئوریزه گردد و مکانیسم های اجرایی آن تعیین شود.

از کثرتگرایی در ایران ، تا فرقه گرایی در پاریس

امیررضا امیربختیار

 گروه هایی که خود را سبز میدانند باید توجه خود را به بار مسئولیت خود بیش از پیش معطوف  دارند و به کثرت گرابودن جنبش سبز بیش از پیش توجه کرده و دیدگاه های شخصی خود را به نام جنبش سبز به ایرانیان تحمیل نکنند .

گفتار آقای کامبیز اسپاه انگیزی

 در باره چگونگی‌ فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود

در کلن - آلمان

بخش :  یکم - دوم

گفتگوی ویدا سامعی (رادیو فرانسه) با کورش زعیم

درباره جایگاه نهاد مجلس در سیاست ایران

ما هیچ وقت به این مجلس امید نداشته ایم. یعنی نه تنها به این مجلس کنونی، بلکه به این هفت هشت تا مجلس پیش از آن هم ما هیچوقت امید نداشته ایم؛ چون نمایندگان مردم نیستند. این مجلس از این لحاظ ضعیف تر از تمام هشت تا مجلس گذشته است و اصلا توان علمی، توان تجربی و انگیزه اینکه فقط به فکر مردم باشد و برای مردم مصوبه کند ندارند.

منشور جهانی‌ حقوق بشر سند احترام به آزادی انسان است

فرهنگ قاسمی 

"در ایران هیچ چشم‌انداز مثبتی از آزادی‌ها و حقوق بشر دیده نمی‌شود. برعکس این  رژیم نماد اشکار نقض تمامی موازین انسانی شهروندان است. رژیم ایران خطربزرگی برای صلح و آزادی در جهان محسوب می‌شود."

تحریم هوشمند یا سیاستمدار هوشمند؟

رامین كامران

حكومت اسلامی از روز اول بیش از دوستان به دشمنانش اتكا داشته و همیشه احتیاج به تنش و دشمنی خارجی داشته تا بتواند وجود خود و فشارهایی را كه به مردم می آورد، توجیه نماید. باید این بهانۀ ارزان بها را كه دول غربی از روز اول  زایشش و با نهایت گشاده دستی بدان تقدیم كرده اند، از این حكومت گرفت.

 

گزارش بزرگداشت زادروز اديب برومند، شاعرملی

و رييس شورای مرکزی و هيئت رهبری جبهه ملی ايران

جنبش بلاتکلیف سبز: رجعت به دوران "امام" یا گذار به دمکراسی ؟

فرید راستگو

مردم و نیروهای دمکراتی که معتقد به جدائی نهاد دین از دولت اند و خواهان رسیدن به جامعه ای دمکراتیک هستند، موظفند تا تکلیف خود را خود معین کنند. چون تکلیف آقایان کروبی و موسوی مشخص است. آنان چیزی بجز این نظام نمی خواهند آنهم از نوع امام راحلشان. این را صد ها بار مکرراً صادقانه و بدون ابهام گفته اند.

 

خاطرات سیاسی سرهنگ صادق محمودی،

 یکی‌ از اعضای قدیمی‌ جبهه ملی‌ ایران

 بخش: اول  -  دوم

کهنه سربازی که آرامش نمی شناسد و هنوز هم مشعل آزادی و حاکمیت ملت را افراشته نگه میدارد.

نامه عبدالکریم سروش به آیت‌الله خامنه‌ای

فتور در قوه ناطقه ( و عاقله؟)

وبداند که دیری نخواهد گذشت که شاخ گستاخ این دشمنان خانگی جامه و عمّامه ولایت را  هم بدرد و تاج سلطنت را بشکند و روزگار امارت را تباه کند.هلا تا کار را از دستش بیرون نیاورده اند گریبان خود رااز دستشان بیرون آورد وایرانی را از هلاکت و سلطانی راازسوء سیاست برهاند.

"صبا گر چاره داری وقت وقت است".

بمناسبت ۲٩ خرداد ، روز خلع ید ازاستعمار پیر انگلیس

تا بدانید چرا نتوانستند مصدق را بر زمین ببینند

و حتی از ذکر نامش هم میترسند

معني زمامدار ملي

از خاطرات رئیس دفتر مصدق
نصرت الله خازنی
دوشینه، به چشم خویش و در خانه خویش
آبی دیدم بسان آتش می سوخت
گفتم که، که ای و از کجا آمده ای
ای آب، که میتوانی آتش افروخت؟
با چند زبان، زبانه آتش گفت
رازی که مرا زبان پندار بدوخت
من نفتم و چون نسوزم از غیرت خویش؟
جایی که خودی مرا به بیگانه فروخت!!

 

نامه سرگشاده به اعضای محترم شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 مدیریت دوگانه در جبهه ملی ایران

دکتر حسین موسویان

بویژه در اوضاع فعلی که معادلات سیاسی جهان نسبت به منطقه و ایران دچار تغییرات محسوسی گردیده و در داخل حاکمیت جمهوری اسلامی نیز تحولات غیر قابل انکاری روی داده است اصلاح ساختار جبهه ملی ایران و متناسب نمودن آن با شرایط جدید ضرورتی حتمی بنظر میرسد .

آیت الله خمینی؛ بی گناه یا...

اکبر گنجی

چند نکته پیرامون مقاله ی مصطفی تاج زاده

...آیت الله خمینی به بحث (درباره مصدق) پایان می دهد و نکته مهمی را گوشزد می کند. می گوید:"در این کشور نباید هیچ کس مطرح شود".

بیانیه جبهه ملی ایران

با خودداری از خرید کالای بنجل وارداتی از نابودی صنعت و کشاورزی جلوگیری کنید!

ما از مسئولان وزارت بازرگانی می خواهیم که سیاستهای ضد تولید داخلی را کنار بگذارند و از تغییرات آنی و کوتاه مدت تعرفه های گمرکی به سود واردکنندگان "خودی" پرهیز نمایند و بیشتر به فکر پشتیبانی از صنعتگران و کشاورزان داخلی باشند.

«آنچه اینها می‌كنند»

خاطره‌ای بمناسبت سخنرانی سالانه مركز اسناد و پژوهش‌های ایرانی درباره دكتر غلامحسین صدیقی

 میرزاسن

من می‌گویم "آنچه اعراب و مغول‌ها جدا جدا كردند، اینان یكجا خواهند كرد" و همه را حتی آقای دكتر شریعتی را كه من شخصاً بدلیل ضعف علمی توصیه كردم بجای دانشگاه تهران در دانشگاه مشهد استخدامش كنند را نیز از تیغ خواهند گذراند، اینها را من از روی تجارب تاریخی ایران و جهان می‌گویم و حتی خواهم كوشید كه از وقوع چنین حادثه‌ای پیشگیری شود.»

تبریک زادروزی

به مناسبت هشتاد و ششمین زادروز استاد ادیب برومند

 رئیس شورای مرکزی و هيئت رهبري جبهه ملی ایران

جبهه ملی ایران - آمریکا

جبهه ملی ایران - اروپا

آگاهی به واقعیت‌های گذشته

عباس امیرانتظام

وقتی به این فرزندان عزیز و افتخار آفرین ایران نگاه می کنم دلم برای ایران می گیرد و در مقابل "ایران" احساس شرمساری می کنم. ما لیاقت حفظ و نگهداری این فرزندان خلف ایران را نداشتیم و آن ها را آواره دور جهان کردیم ، در حالیکه "ایران" به وجود نازنین فرزندان خود بیشتر احتیاج دارد.

نقض آزادی در پای دیوار حقوق بشر

 توسط گزمه های استبداد وبی فرهنگی

 فرهنگ قاسمی

جنبش مردم ایران تک رنگ نیست و رنگین کمان است .اگر تا سال پیش شعار سر نگونی جمهوری اسلامی فقط توسط برخی‌ عنوان می شد امروز اکثریت قریب به اتفاق مردم خواستار آن هستند . این خواست را نمی‌توان و نباید خفه کرد.

مصطفی تاج زاده: پدر، مادر، ما باز هم متهميم

من با اين كه در آستانه انتخابات رياست جمهوري دهم از نزديك شاهد شكل گيري جنبش سبز اكثريت ملت ايران بودم، پس از زندان، از مشاهده محصول نهايي آن در جامعه بالنده، جوان و رو به آينده ايران دچار شگفتي شدم و هنوز از خلسه معنوي و روحاني اين پديده مبارك چندان فاصله نگرفته‌‌ام كه بتوانم توصيف گر این پدیده تاریخ ساز باشم.

راهکارهای فعالان ملی- مذهبی برای برون رفت از بحران کنونی

 متن کامل بیانیه شورای فعالان ملی- مذهبی به مناسبت سالگرد انتخابات 22 خرداد

ملت ايران به دليل شايستگي‌هاي تاريخي و همچنين تجربياتي که در اين سال‌ها کسب کرده، روزهاي روشني را در پيش رو دارد و هيچ حکومتي نمي‌تواند در برابر خواست يک ملت، مقاومت نامحدود کند.

رهبران خیابان از آقایان موسوی و کروبی برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ خرداد دعوت می کنند

"صدور مجوز را ملت ایران میدهد نه وزارت کشور دولت نا مشروع کودتا. حال که ما برای برگزاری راهپیمایی آماده هستیم و به هیچ عنوان حاضر به لغو آن نیستم و از آنجا که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی راهپیمایی آزاد است، ما از آقایان موسوی و کروبی برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ خرداد دعوت می کنیم. شرکت شما باعث خوشحالی ما می شود ولی عدم شرکت شما باعث لغو آن نمی شود.

ساعت ۴ میدان انقلاب تا آزادی"

هیچ فرجه ای به سید علی خامنه ای داده نخواهد شد

منصور امان

تیغ را باید از کف زنگی مست بیرون کشید و او را سر جای خود نشاند حتی اگر اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی هم بر آن صحه نگذاشته باشد و آقایان موسوی و کروبی هم به دلیل اشتغال به ریزه کاریهای تاکتیکی، فُرصت پرداختن به اصل را نداشته باشند.

۲۲ خرداد، ما همه باهم هستیم!

 بیانیه ی مشترک ۷ حزب و سازمان اپوزیسیون

ما صدور احکام اعدام را نقض آشکار منشور حقوق بشر می‏دانیم و سلب حق زندگی از انسان‏ها را به هر دلیلی که باشد محکوم می‏کنیم. ما در سالگرد ۲۲ خرداد، همه را به یک مبارزه همه جانبه برای لغو احکام اعدام و تلاش برای آزادی همه زندانیان سیاسی فرا می خوانیم.

22 خرداد ماه

سالروز قیام مردم ایران برعلیه استبداد دینی

برای دستیابی به حرمت و حاکمیت خود

نهضت مقاومت ملی ايران

بیانیه جبهه ملی ایران - اروپا ، آمریکا

 دربزرگداشت و پشتیبانی از تظاهرات 22 خرداد

جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا همه ایرانیان آزادیخواه را، در ایران و برون از مرزهای کشور، به تظاهرات آرام و مسالمت آمیز 22 خرداد 1389 فرامیخواند. باید بازهم به استبداد جمهوری اسلامی نشان داد که ما همه با هم و در کنار هم، در برابر دولت کودتا و آمرانش ایستاده ایم؛ برای دستیابی به حقوق شهروندی، انتخابات آزاد و برای ایرانی آزاد و سربلند.

بیانیه بمناسبت سالروز 22 خرداد

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

به باور ما، نهضتی که به چنین نامی مزین است باید با تمام آرامشخواهی اش خواستار نفی و طرد هرگونه استبداد زمینی و آسمانی باشد. مردم ایران با هر عقیده و دین، با هر نژاد و قوم و قبیله، میتوانند درسایۀ درخت تناور آزادی و دموکراسی به آسایش و آرامش برسند.

گفتگوی بانو ستاره درخشش( صدای امریکا) با کورش زعیم

دوران راهپیمایی های آرام و مسالمت آمیز، متاسفانه، پایان یافته. ما بزودی شاهد رویدادهایی خواهیم بود، عمدتا از درون نظام، که معادله را به سوی مرحله بعدی جنبش مردم ارتقاء خواهد داد.

بالاخره طبیعی ماند یا رسمی شد؟

رامین كامران

كسی حق ندارد ملت ایران را آلت دست كند، اگر میخواهد از نیرویش بهره ببرد باید در جهت منافع این مردم با آنها متحد شود، نه با نمایندگان تسخیریشیان و نه در جهت منافع كشوری دیگر. اگر اصلاح طلبان چكی از حساب ملت بكشند بی محل است و ملت ملزم به نقد كردن آن نیست. مراجعه كننده ممكن است حداكثر بتواند مقداری پسته در عوضش به دست بیاورد، از طرف عمده فروش اصلاح طلبی.

سکولاریسم سبز، و جنبش دموکراتیک مردم ایران

عباس خرسندی, عضو شورای مرکزی جبهه دموکراتیک ایران

( خارج از کشور)

بطور یقین هدف حکومت جلوگیری از رادیکالسیم سیاسی و محدود نگاه داشتن جنبش کنونی در سطحی نازل و سرانجام خنثی نمودن آن است . به همین دلیل اپوزوسیونی که خواستار سکولاریسم است اجبارا در زندان محبوس میشود تا موضوع محوری دموکراسی و سکولاریسم سبز مادیت سیاسی نیابد...

سخنرانی آقای فرهنگ قاسمی

بخش اول - بخش دوم

در جشن شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران

( شنبه 29 ماه مه 2010 ) در شهر کلن آلمان که از سوی جبهه ملی ایران - اروپا در سالن کاریتاس این شهر برگزارشد

دادگاه حشمت طبرزدی برگزار شد

طبرزدی در فرصت کوتاهی به فرزند خود حسین گفت که در اندرزگاه سه زندان رجائی شهر است که فاقد هرگونه امکانات بهداشتی است و بیش از ظرفیت خود زندانی دارد.

گزارش ماهانه

 در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

این گزارش دربرگیرنده ی بخش کوچکی از موارد نقض حقوق بشر توسط دولت ایران است، که توسط شبکه فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمریکای شمالی گردآوری شده است

سخنرانی در میزگرد بمناسبت صد و بیست و هشتمین سالروز تولد مصدق در کلن

 اوضاع کشور و نقش دموکرات های ایران

همایون مهمنش

مصدق نماد مبارزه برای آزادی و دموکراسی است. شخصیت، افکار و رفتار او چراغ راه همه آنهائی است که برای جایگزین کردن حکومت خودکامه ولی فقیه با حکومتی ملی که مبتنی بر آزادی و دموکراسی و حافظ و ضامن رعایت حقوق و آزادیهای مردم ایران باشد، تلاش میکنند.

ما آینده را میسازیم

 مجید توکلی

ما تریبون وکرسی و نشریه رسمی نداریم ما در قلب استبداد سخن میگوییم ما با تکیه بر ایما نمان فریاد میزنیم ما در کنار هم هستیم و با تکیه بر آگاهی و عزتمان آمده ایم ما آمده ایم تاریخمان را بنویسیم ما آمده ایم آینده مان را بسازیم ما آمده ایم ملتمان را جاودانه کنیم،میدانم ایستاده اید چنانچه همیشه بوده اید.

سخنرانی آقای ناصر کاخساز

بخش اول - بخش دوم

در جشن شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران

( شنبه 29 ماه مه 2010 ) در شهر کلن آلمان که از سوی جبهه ملی ایران - اروپا در سالن کاریتاس این شهر برگزارشد

گفتگوی رحمت قاسم بیگلو (رادیو فرانسه) با کورش زعیم

 درخواست پروانه برای راهپیمایی 22 خرداد

نگرانی من بحران از درون جناح های حاکم است. من جریانهایی را احساس می کنم که هیچ ارتباطی به جنبش اصلاح طلبان ندارد، ارتباطی با این جنبش مردمی که جنبش سبز نام گرفته ندارد، و از درون همین جناح های حاکم و قدرتمند که ما ها را می گیرند، زندانی می کنند و چپ و راست می کنند، در حال تکوین است و من بسیار بسیار نگران بروز آن هستم.

پیام مهندس حشمت طبرزدی از زندان :

 "رمز پیروزی همبستگی است"

   ابوالفضل طبرزدی

من که خودم به خیلی ها می گفتم محکم باشند اومدم به مهندس بگم محکم باشند که مهندس گوی سبقت را از من دزدید و من و سایر دوستان خارج از زندان را توصیه به استحکام و استواری نمودند.

عیادت اعضای جبهه ملی ایران ازدکتر محمد ملکی

ملکی ضمن انتقاد از تداوم نگرش تفرقه انگیزانه و مبتنی بر تقسیمبندی افراد به خودی و غیرخودی در جنبش سبز اذعان داشت: اصلاح طلبان حکومتی هنوز سایر دموکراسی خواهان را غیر خودی میدانند و لذا اتکاء کامل و پذیرش رهبری آقایان کروبی و موسوی امکان ناپذیر مینماید.

گفت‌وگو با کورش زعیم درباره کنفرانس گروه پانزده و موضع‌گیری جدید برزیل

«بازنده‌ی کنفرانس پانزده، ایران بود»

مریم محمدی (رادیو زمانه)

 جمهوری اسلامی اکنون دیگر چاره‌ای ندارد. باید غنی‌سازی را متوقف کند. باید درهای همه تأسیسات هسته‌ای‌اش را به ‌روی همه‌ی بازرسان آزانس اتمی و ان‌پی‌تی باز کند، و حتی اگر چیزی پنهان دارد، آن پنهانی را آشکار کند و بگوید از این به بعد من با ان‌پی‌تی کار می‌کنم. این هزینه‌های ما را پایین می‌آورد و فشارهای بین‌المللی را متوقف می‌کند.

اعلامیه حزب ملت ایران

بازداشت ها همچنان ادامه دارد

 حمیدرضا مسیبیان دغدغه ای جز استقلال و یکپارچگی ایران ندارد. جای تاسف است که اینگونه جوانهای ارزشمند به اتهامات واهی بازداشت و زندانی شوند. حزب ملت ایران خواستار آزادی فوری برادران مسیبیان و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی می باشد.

جبهه ملی ایران - اروپا

بیانیه «شورای ملی صلح»

 در ارتباط با تعامل هسته ای ایران و اقدام خشونت آمیز اسراییل علیه کشتی صلح

بنابراین « شورای ملی صلح» بر مبنای مفاد اساسنامه خود از هر اقدامی برای اجتناب از جنگ و تحریم و تغییر شرایط « نه جنگ و نه صلح» در کشور استقبال کرده و آن را گامی به پیش برای حل و فصل کامل چالش های سیاسی کشور می داند.

جبهه ملی ایران- اروپا

 تجاوز دریایی و کشتار وحشیانه کمک رسانان به مردم غزه را شدیدا محکوم میکند

 این حمله و کشتار بار دیگر آشکارا نشان میدهد که دولت اسراییل هم مانند رژیم جمهوری اسلامی مدام نیاز به بحران دارد تا سیاست سرکوبگرانه خود را توجیه کند و جلوگیر کوششهای گوناگون برای حل صلح آمیز و عادلانه "مشکل فلسطین" گردد.

 سخنرانی آقای هدایت متین دفتری

بخش اول - بخش دوم - بخش سوم

در جشن شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران

( شنبه 29 ماه مه 2010 ) در شهر کلن آلمان که از سوی جبهه ملی ایران - اروپا در سالن کاریتاس این شهر برگزارشد

سه دلیل روان شناختی‌ اجتماعی برای لغومجازات اعدام در ایران

فرهنگ قاسمی

زمان آن فرارسیده است که ماشین اعدام ها در ایران هر چه زودتر متوقف شود و احکام صادر شده باطل گردند .ما باید دست در دست برای لغو حکم اعدام در ایران کوشش کرده و به رژیم جمهوری اسلامی ایران هشدار دهیم تا از اقدامات نا عادلانه خود دست برداشته اعدام انسانها راتعطیل سازد .

در تقدیر از کاری ارزنده برای دکتر غلامحسین صدیقی پدر علم جامعه شناسی نوین ایران و وزیر کشور دولت دکتر محمد مصدق

 حمید اکبری

نخستین سخنرانی سالانه به یادبود پدر جامعه شناسی ایران، زنده یاد دکتر غلامحسین صدیقی، در روز چهار ماه ژوئن ٢٠١٠ بوسیله مرکز اسناد و پژوهش های ایرانی و پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی در شهر آمستردام برگزار خواهد شد. سخنرانان این برنامه عبارتند از آقایان دکتر اروند آبراهامیان، استاد ممتاز رشته ی تاریخ و سیاست ایران و خاورمیانه در دانشگاه شهر نیویورک، و دکتر احمد اشرف، پژوهشگر ، مدیر و ویراستار ارشد دانشنامه ایرانیکا.

سه نسل، و دو چرخش جامعه‌شناختی

 ناصر کاخساز

سازمان‌های هوادار نهضت ملی، اگر تفاهم ارتباطی با یاور سوسیال- دموکراتیک خود را گسترش ندهند، به محافظه‌کاری سیاسی می‌لغزند. این را در جبهه‌ی ملی دوم آزمودیم  هنگامی که از پذیرفتن رسمی خلیل ملکی و حزب او درصفوف خود سر باز زد.

پیام(سخنرانی)  آقای مهندس کورش زعیم

 برای مراسم بزرگداشت شصت سال جبهه ملی ایران

 8 خرداد 1389 (29 مه 2010)

من می بینم که جوانان آگاه و فداکار جبهه ملی ایران که شمارشان روز به روز در حال افزایش و گسترش است

 به یاری ما از پا افتادگان خواهند آمد و حماسه جبهه ملی ایران که بار دیگر نجات میهن خواهد بود، بزودی تکرار خواهد شد.

گزارشی از جشن شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران در کلن - آلمان

جشن شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران شنبه هشتم خردادماه 1388 در شهر کلن- آلمان از سوی جبهه ملی ایران - اروپا در سالن موسسه کاریتاس این شهر برگزار شد و با استقبال بسیاری از ایرانیان با نحله های فکری گوناگون مواجه گردید. در این جشن آقایان ناصرکاخساز، هدایت متین دفتری و فرهنگ قاسمی پیرامون جایگاه دکتر محمد مصدق در نهضت ملی ایران سخن رانده و به بررسی و ارزیابی کارکرد جبهه ملی ایران در طول شصت سال فعالیت تحت دو حکومت سلطنتی و جمهوری اسلامی پرداختند.

ديالوگ ملی: زمينه ساز انتخابات آزاد

مهرداد مشایخی ـ رضا سیاووشی

با ظهور جنبش سبز، خوشبختانه فضای سياسی و انديشه ورزی ايران تغيير کرده و راه برای شروع آگاهانه ديالوگ ملی گشوده شده است. اکنون به نظر می رسد، نه تنها زمينه ديالوگ ملی فراهم آمده، بلکه با تکوين تکثر در خيابان، چنين ديالوگی به عنوان بازتاب و تکميل کننده آن تکثر خيابانی، الزامی گشته است.

در برابر ولایت فقیه

 ناصر رحیم‌خانی

بنیاد مشروعیت نظام اسلامی بر اصل «امامت» و «ولایت» است و نه بر بنیاد پذیرش اراده و آراء برابر ملت ایران. قانون اساسی جمهوری اسلامی از بنیاد با مفهوم و پایه‌های دموکراسی ناسازگار است. بازگشت به «خط امام» و اصلاح برپایه‌ی «اصول‌گرایی»، نسبتی با دموکراسی‌خواهی ندارد. بی‌سبب نیست در گفتمان رهبری جنبش اعتراضی سخنی از دموکراسی نیست.

داوود هرمیداس باوند، سخنگوی جبهه ملی ایران:

ایران باید مستقیما با طرف‌های درگیر در پرونده هسته‌ای مذاکره کند.

«ایران امتیاز و باج‌های سنگینی به روسیه و چین می‌پردازد. در حال حاضر چهار هزار قلم کالای چینی در بازار ایران وجود دارد بطوریکه صنایع داخلی مربوطه ورشکست شده‌اند. بنابراین ما باید به جای این کشورها با خود طرف‌های درگیر وارد مذاکره شویم. واقعیت آن است که سیاست بهره‌ برداری قدرت‌های جدید جواب نداده است.»

٦٠ سال جبهه ملی ایران

٦٠ سال مبارزه برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی
٦٠ سال سنت لیبرالیستی و دموکراسی خواهی در ایران

شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران را جشن میگیریم.
از هم میهنان گرامی دعوت میکنیم که در این مراسم شرکت نمایند.

شنبه 29 ماه مه از ساعت 18:00 تا  21:30

 کلن - آلمان

برای تغییر

 مجید توکلی

متن حاضر آخرین نوشته مجید توکلی است که با وجود همه محدودیتها و مشکلات از زندان اوین به بیرون راه یافته است. نوشته ای که مجید توکلی روزها و ساعتهای زیادی را دوران زندان خود را (از اسفندماه تا ۲ هفته گذشته) صرف تدوین آن کرده است.

نگاهی به جهان واقعیت

عباس امیرانتظام

هزینه سنگینی را که پرداخته‌ایم، ما را متاسف و غمگین می کند و اکثر اوقات پدران‌مان را که در زمان خودشان به استقبال آن مصیبت به عنوان نجات دهنده از رنج ها و گرفتاری‌ها رفته بودند لعن و نفرین فرستاده و یا شماتت می‌کنیم بدون اینکه فکر کنیم و اشتباهات آنان را کشف کنیم. باز بعد از 30 سال، یا چند نسل، بازهم همان اشتباه را با شکل دیگر تکرار می کنیم.

بیانیه اقتصادی جبهه ملی ایران: نتیجه خودکامگی و خفقان رواج فساد، فقر و سقوط اقتصاد ملی بوده است.

جبهه ملی ایران، مانند همیشه وظیفه دارد که آگاهی های لازم را به ملت بزرگ ایران و هشدارهای لازم را به حاکمیت بدهد که این راه که می رود فقط سقوط کشور را در پیش خواه داشت.

دکتر شاپور بختیار و حکومت سفلگان و سفله پرور جمهوری اسلامی ;  یادداشتی کوتاه در ارتباط با خبرآزادی سفله ای به نام علی وکیلی راد

به امید آنکه مردم ایران با زدودن هر چه زودتر حکومت سفلگان و سفله پرور جمهوری اسلامی، اینبار به حکومتی عقلانی بر اساس تامل و انتخاب دست یابند.

بیانیه جمعی از فرماندهان و درجه داران ارتش

 اختصاصی / تحول سبز: جمعی از فرماندهان و درجه داران ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت فرا رسیدن سوم خرداد، سالروز حماسه فتح خرمشهر، بیانیه ای را خطاب به مردم شریف ایران صادر نمودند.

خواهان قطع فوری اعدام‌های سیاسی هستیم!
 ادامه صدور این گونه احکام، بدون هیچ گونه مراعات ابتدایی ترین اصول دادرسی و در خفا، ظلمی بزرگ در حق عدالت، و نشانه‌ی بارزی از کینه ورزی کور با مردم معترض کشور، به خصوص دشمنی آشکار با مردم کردستان است.

هدف ارزشمند ما  کدام است؟

 فرهنگ قاسمی 

امروز بیش از هر زمان، ضرورت یک نشست بزرگ  در خارج از کشور با مشارکت افراد شاخص اپوزیسیون دمکرات، آزادیخواه، لائیک و جمهوریخواه احساس می شود.

دکتر صدرحاج سیدجوادی:

 نهضت آزادی ایران همچنان برای آزادی و دموکراسی مبارزه می کند

به نظر بنده جنبش سبز مردم ایران به دنبال اصلاحات تدريجي از طريق مبارزه قانونی، مسالمت آميز و پرهيز از خشونت توأم با خردورزی و با حضور همه آحاد مردم است. این جنبش با ديدگاه زنده ياد مهندس بازرگان در سال 57 هماهنگ است كه در نشريات نهضت آزادي ايران و مصاحبه هاي ايشان منعكس شده است.

گرامی باد زادروز دکتر محمد مصدق، بیست و نهم اردیبهشت ماه

مسيحاي جوانمرد من !

اي ترساي پير پيرهن چرکين

ای شیر در قفس

 هوا بس ناجوانمردانه سرد است

 اي دمت گرم و سرت خوش باد

سلامم را تو پاسخ گوي ، در بگشاي ...

بیانیه حزب ملت ایران به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر

حزب ملت ایران با تجربه ای نزدیک به شست سال فعالیت در سیاست کشور، یک بار دیگر اعلام می دارد: راه برونرفت کشور از بن بست های داخلی و خارجی پیش رو پایان دادن به شیوه های ضد مردمی و بازپس دادن تمام حقوق ملت مصرح در قانون اساسی کنونی است که اجرا نمی شود.

شاپور بختيار؛ خودكشى سياسى يا نجات ايران از استبداد مذهبى؟

 فرج سرکوهی (منتقد و روزنامه نگار)

شاپور بختيار اما مرد خانه نشينى يا همكارى با استبداد دينى نبود پس اعتبار و آينده سياسى خود را در تلاش براى به ثمر رساندن اميدى به داو گذاشت كه احتمال تحقق آن اندك بود.

حکومت بر پایه خشونت و بی قانونی دوام ندارد

 در امروز ایران، شاهد اعدام هایی هستیم که نه از سر تامین امنیت برای مردم و کشور بلکه برای ایجاد خفقان و ترس در دل مردم صورت می گیرد. این در حالی است که میدانیم خشونت بازدارنده خشونت متقابل نخواهد بود که آن را تشدید خواهد کرد.

اطلاعيه نهضت مقاومت ملی ايران درباره مبادله زندانی ميان ايران و فرانسه

جمهوری اسلامی که تا کنون داشتن هر گونه رابطه ای با قاتلان دکتر بختيار را انکار ميکرد، بالاخره از طريق تلقين و پيشنهاد تلويحی احمدی نژاد دریک مصاحبه عملأ بر اتهام مسئوليت جمهوری اسلامی در قتل دکتر شاپور بختيار صحه نهاد.

حمایت جمعی از فعالان سیاسی ملی- مذهبی از تبادل سوخت هسته ای

ما برخورداری از انرژی هسته‌ای را حق مسلم مردم ایران می‌دانیم. اما این حق را در کنار دیگر حقوق مسلم مردم قبول داریم،  حقوقی مانند حق برخورداری از توسعه و رفاه اقتصادی، دموکراسی، آزادی و حقوق بشر و.. .

دکتر مهدی مسرت انسانی شریف، پزشکی توانا و ایراندوستی کوشا و صمیمی در حادثه ای ناگوار دار فانی را وداع گفت.

 جبهه ملی ایران- اروپا این ضايعه‌ي حزن انگيز را به پرفسور دکتر محسن مسرت، خانواده‌ و همه دوستان آن شادروان و ملیون ایران تسلیت میگوید.

 یادش همواره زنده و روحش شاد باد.

تصویر۲۵ اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم توس فردوسی گرامی باد

چو ایران نباشد تن من مباد

 در این بوم و بر زنده یک تن مباد

نمانیم کین بوم ویران کنند

همی غارت از شهر ایران کنند

 نخوانند بر ما کسی آفرین

چو ویران بود بوم ایران زمین

 دریغ است ایران که ویران شود

کنام پلنگان و شیران شود

بیانیه تحلیلی شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد

 در خصوص "اعدام های اخیر"

جریان تمامت خواه بداند هرگز نخواهد توانست با چنین اقداماتی رویکرد مدنی و مسالمت آمیز کردها در مطالبه حقوق انسانی و قانونی خود را به سمت خشونت بکشاند. تردید نداریم همه جریان ها وفعالان سیاسی کردستان با هشیاری کامل ضمن ابرازهم دردی با خانواده ی قربانیان، مانع تحقق آرزوهای سیاه خشونت طلبان خواهند شد.

کالبدشکافی یک جنایت

انتشار اسناد در رابطه با اعدام ۵ زندانی سیاسی

دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

فراخوان مشترک ٩ حزب و سازمان سياسی

 دعوت احزاب و سازمان‌های سياسی از نيروهای آزاديخواه به شرکت در گردهمائی‏ها و تظاهرات روز شنبه

ده‏ها نفر دیگر از هموطنان ما در کردستان، تهران و برخی دیگر از مناطق ایران در بيدادگاه‌های رژيم محکوم به اعدام شده‏اند وخطر مرگ جان آن‏ها تهديد می‏کند. بايد ماشين سرکوب و اعدام جمهوری اسلامی را متوقف کرد و اجازه نداد که گردانندگان رژيم بيش از اين فرزندان  کشور ما را اعدام کنند.

فراخوان برای شرکت در تظاهرات

علیه اعدام زندانیان سیاسی و در پشتیبانی از مبارزات مردم ایران

جبهه ملی ایران- اروپا از همه هموطنان آزاده در برون از مرزهای ایران دعوت میکند تا در پشتیبانی از مبارزان درون و برای اعتراض به نقض خشن حقوق بشردر جمهوری اسلامی، همبستگی خود را با شرکت هرچه گسترده تر در تظاهرات روزهای آینده بنمایش بگذارند.  

عبدالکریم لاهیجی: در مبارزه علیه اعدام مصمم هستیم

 فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر در اطلاعیه‌ای اعدام‌های ۱۹ اردیبهشت در ایران را محکوم کرده و خواستار اقداماتی از سوی سازمان ملل شده است. دکتر لاهیجی نایب رئیس این فدراسیون از تشکیل یک کمپین به این منظور می‌گوید:

احضار مادر پیمان عارف به اداره اطلاعات تبریز

در حالیکه پیمان عارف حدود ۳ هفته است که به صورت مشروط آزاد شده و در حال حاضر جهت دیدار با خانواده و خویشاوندانش در تبریز به سر میبرد، روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت افرادی ناشناس از مهناز مدبری، مادر وی میخواهند که بدون اطلاع دادن به فرزندش صبح روز چهارشنبه خود را به اداره اطلاعات تبریز معرفی نماید.

برنامه اتمی ايران،اهرم سرکوب آزادی يا حفظ منافع ملی؟

فرج سرکوهی

نظامی که در داخل کشور به استبداد متکی و با جنبش اعتراضی گسترده رو به رو و در همه مرزهای خود با تنش بالقوه و بالفعل درگير است،بمب اتمی يا توانائی توليد آن را تضمينی برای حفظ خود می داند و فراموش می کند که استبداد و نارضايتی مردم حکومت قدرتمند اتحاد شوروی را،که بزرگ ترين يا دومين زرادخانه اتمی و موشکی جهان را در اختيار داشت،از پای درآورد.

سحابی: برای حفظ ایران و جمهوری اسلامی، برکناری احمدی‌نژاد حیاتیست

توصیهام به این طرف آن است که همان طور که قبلا هم گفتم شیب را کم کنند ابراز انتقادات و اعتراضات را آرامتر کنند و فکر پیروزی کوتاهمدت نباشند. ولی آنقدر روحیه داشته باشند که هر چه طرف مقابل ضربه میزند کوتاه نیایند و از طرف دیگر تندروی و عجله نکنند. تغییر در راه است.

عیسی خان حاتمی در دادگاه انقلاب اسلامی

 اتهامات وارده به ایشان 1 - اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور 2 – فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی 3 – اخلال در نظم و آسایش عمومی می باشد . محمدعلی دادخواه و جهانگیر محمودی با همراهی خانم هاجر صباغیان در جریان این دادگاه وکالت پرونده را به عهده دارند. در ضمن نسرین ستوده و محمد اولیایی فرد در جریان پرونده ، پیگیریهای لازم را انجام داده اند.

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

 بمناسبت جنایت جدید حکام جمهوری اسلامی علیه زندانیان سیاسی

حساب ما با این دشمنان آزادی روشن است، اما از رهبران اصلاح طلب نیز که مدعی اعتقاد به دمکراسی وایراندوستی میباشند، انتظار میرود هر چه سریعتر با اتخاذ موضعی شفاف در محکومیت این جنایت، همراهی خود را با ملت ایران اعلام دارند.

بیانیه جبهه ملی ايران - امريکا

جنايتی ديگر در کارنامه نظام اسلامی

در سی و يک سال حاکميت نظام اسلامی، کشتار دسته جمعی جوانان در بامداد امروز نخستين کشتار نبوده است و مسلما تا روزی که همبستگی ملی بين تمام ايرانيان عليه نظام نامشروع حاکم شکل نگيرد آخرين آن نيز نخواهد بود. دست های جنايت

آقایان موسوی و کروبی این عمل ننگین را محکوم کنید

وبلاگ دولت سبز ملی

آقایان موسوی و کروبی منتظر محکومیت این عمل ننگین کودتا از سوی شما هستیم...سکوت در این زمینه می تواند به وسعت این اعدامها بیافزاید

وصیت نامه مهدی اسلامیان به جوانان میهن
 ایران سرزمین ماست، ایرانی که آب و خاک و ناموسش و ثروتش ۳۰ سال است که به تاراج می رود. عربزاده هایی که لباس اسلام و روحانیت بر تن دارند و خود را زاده ایران می نامند. عرب زاده هایی که نقاب بر چهره کریه و پلید گذاشته‌اند و به اصطلاح قیام حسینی سرلوحۀ خود قرار داده‌اند.
نامه(فارسی - انگلیسی) سرگشاده شورای عالی جبهه ملی ایران- اروپا

به آقای لوئیزایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهور فدراسیون برزیل

" خواهشمندیم ملاحظه فرمایید که جمهوری اسلامی ایران دیر یا زود رو به زوال است و ملت ایران آن را ساقط خواهد کرد و در دورانی دموکراتیک به هستی ادامه خواهد داد. ما ازشما درخواست همدردی اخلاقی برای ملت ایران و پشتیبانی از حقوق و حیثیت بشری را می نماییم. تمنا داریم از خواسته های ما پشتیبانی نمایید:
۱- لغو فوری مجازاتهای اعدام،
۲- لغو قوانین آدم کشی وشکنجه،
۳- آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی، و
۴- انجام انتخابات آزاد طبق قوانین بین المجالس و با شرکت همه حزبهای ایرانی زیر نظارت مجامع بین المللی

عیسی خان حاتمی در دادگاه انقلاب تهران

عیسی خان حاتمی در دادگاه انقلاب تهران عیسی خان حاتمی روزنامه نگار، مدیر مجلۀ لغو امتیاز شدۀ ایرانمهر ، دبیراجرایی همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران و عضو شورای مرکزی جبهۀ ملی ایران در 20 اردیبهشت 1389 درشعبۀ 28 دادگاه انقلاب تهران محاکمه خواهد شد.

اپوزیسیون خارج در برابر انتخاب تاریخی خود قرار دارد

فرهنگ قاسمي

 اگر ما مبارزانی‌ راستین و مترقی و عدالت طلب هستیم ، اگر به آزادی، استقلال، دمکراسی و عدم هر گونه تبعیض اعتقاد داریم امروز باید از هر روز دیگر بیشتر جانفشانی و هزینه کنیم و با یافتن فصل مشترک های عملی و تاکتیکی شرایط را برای دست یافتن به هدف نهایی یعنی سرنگونی جمهوری اسلامی و استقرار یک جمهوری مردم سالار و لائیک در ایران آماده سازیم.

وخامت حال دکتر محمد اولیایی فرد در زندان

این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که وکالت تعداد زیادی از فعالین دانشجویی، مدنی و محکومین به اعدام در سنین زیر 18 سال را به عهده دارد، در طول هفته جاری به دلیل عدم دسترسی به داروهایش دچار حملات صرعی شده که به گفته خانواده ایشان، تا به امروز بی سابقه بوده است.

متن سخنرانی آقای حسن شريعتمدارى
در سمینار "راه سبز امید-سوئد":
”ديدگاه‌ها پيرامون چشم‌انداز جنبش‌سبز مردم ايران”

"من این را قبول ندارم که وظیفه‌ی ما فقط حمایت از جنبشی است که در ایران جریان دارد. ما ایرانی هستیم و در آنچه در آنجا می‌گذرد شریک هستیم، سرنوشت ایران سرنوشت ماست و ما باید مسئولانه و دلسوزانه با آنچه در ایران می‌گذرد برخورد کنیم و نظرات خودمان را بگوئیم"

وکیل مدافع اوین؛ محمد اولیایی‌فرد

 آیدا قجر

اولیایی فرد با صراحت مثال زدنی اش به نظام جمهوری اسلامی هشدار داده بود که "باید حافظ منافع ملی باشند، نه ضد شهروندان خودشان؛ باید جایی که افرادی در صدد چشم دوختن به جزائر سه گانه هستند یا می‌خواهند خلیج فارس را تغییر نام بدهند به خلیج عربی، یا کشورهایی می‌خواهند سهم ایران را از دریای مازندران را به 11 درصد کاهش بدهند، وارد عمل بشوند نه این که مثلا یک نفر عقاید سلطنت‌طلبی دارد؛ خوب داشته باشد! طبق قانون تفتیش عقاید ممنوع است".

آگاهینامه شورایعالی جبهه ملی ایران- اروپا

دررابطه با اطلاعیه مطبوعاتی مورخ 22 آوریل ِ پاره ای ازاعضای جبهه ملی ایران – واحد آلمان

لازم به تذکرمی دانیم که این دوستان همه نوع امکان وفرصت برای اظهارنظروفعالیت درسطح جبهه ملی ایران – اروپا را داشته اند. درکنگره دوم نیزدرتمام بحثها ومذاکرات شرکت نموده و کنگره عضویت دونفرازآنان را درشورایعالی سازمان، تایید کرده است.

روز اول ماه مه را با یاد منصور اسانلو گرامی بداریم

فرهنگ قاسمي

بسیارند نمایندگان جنیش کارگری که به زندان ها انداخته شده و زیر شکنجه قرار میگیرند، امروز نماد این مقاومت منصور اسانلو رهبر سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه است که در دفاع از مطالبات اجتماعی و اقتصادی و حقوقی کارگران سالها است که در زندان های جمهوری اسلامی بسر میبرد. این کارگر شرافتمند تا کنون با اراده ای قوی وشکست ناپذیر در برابر رژیم جمهوری اسلامی ایستادگی کرده است.

بیانیه جبهه ملی ایران به مناسبت روز جهانی کارگر

ما به حاکمیت که با بی توجهی به نیازها و حقوق قانونی و جهانی کارگران، و نیز با نابود کردن صنعت و کشاورزی و جانشین کردن آن با واردات از کشورهای درجه سه، جامعه کارگری ما را به بیکاری و فقر و ناامیدی کشانده هشدار می دهیم که اگر کارگران برخیزند شما فرو خواهید خزید.

نخستین پیام دکتر مصدق از رادیو تهران به ملت ایران
در جایگاه نخست وزیری و به مناسبت اول ماه مه
پخش از رادیو تهران در شب اول ماه مه ۱۳۳۰

امیدوارم فردا به مناسبت روز اول ماه مه، که عید کارگران دنیاست و آن ها هم بالطبع در آن جشن بزرگ شرکت می کنند، طوری رفتار نمایند که نظم و ترتیب و آرامش آن ها برای دیگران سرمشق شود. کارگران ارجمند و عزیز ما می دانند که جبهه ی ملی از ابتدای تشکیل خود برای بسط دمکراسی و تأمین آزادی، و مخصوصاً برای فراهم آوردن موجبات رفاه و آسایش طبقات محروم مملکت، مبارزه کرده، و از راه نجات ملت ستمدیده ی ایران و وصول به این مقاصد را در استقلال اقتصادی و تسلط بر صنایع ثروت ملی تشخیص داده است. اینک که به خواست خداوند و به همت نمایندگان مجلس بزرگترین صنایع ثروت ملی به ملت بازگشته همگی یقین داریم که، اگر درست از آن ثروت سرشار استفاده شود، ملت ما خواهد توانست در آتیه با نهایت رفاه و آسایش به سر برد و دوش به دوش ملل راقیه وظیفه ی خود را در کمک به تمدن عالم به انجام رساند،

دیدار با پیمان عارف
شنبه 11 اردیبهشت، شماری از شخصیت های جبهه ملی ایران، از جمله هرمیداس باوند، علی رشیدی و کورش زعیم از پیمان عارف، هموند سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران که پس از تحمل 11 ماه زندان بطور مشروط از زندان آزاد شده بود، دیدار و پشتیبانی خود را از وی اعلام کردند. در این دیدار حجت الاسلام مهدی کروبی هم حضور داشتند.
دفتر مردمداری جبهه ملی ایران - تهران 
بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا در بزرگداشت روز اول ماه مه
اول ماه مه، روز جهانی مبارزه کارگران و زحمتکشان برای احقاق حقوق شهروندی و اقتصادی خود، خجسته باد

. و درست از اینجاست که باید به حضور کمرنگ کارگران و جریانهای کارگری در جنبش دموکراتیک سبز کنونی توجه فوق العاده کرد و در سمت رفع این کمبود کوشید. اقشار میانی نمیتوانند به تنهایی از عهده مبارزه پیروزمندانه برای حقوق شهروندی بر آیند. هرگونه مخدوش کردن لزوم همبستگی و مبارزه ملی برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی، چه به بهانه های " قومی" و چه به بهانه های" طبقاتی" ناگزیر به تضعیف مبارزات دموکراتیک کنونی مردم ایران منجرخواهد شد.

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان

 به مناسبت روز جهانی کارگر

در ایران متأسفانه علیرغم فقدان شفافیت در آمارهای مربوط به کار کودکان، براساس برخی شاخص ها بهبود چندانی در جلوگیری از کار کودکان و کاهش آن مشاهده نمی شود.

جنبش سبز بازگشت فرهنگ جهانشهری ماست

 حمید دباشی

در یک کلام جنبش سبز طغیان فرهنگ جهانشهری ما مردم ایران بر علیه فرهنگ بزور چوب و چماق تکفیر منحصرا "اسلامی" شده ماست، "اسلامی" که در ذاتش در این اعمال زور صرفا "اسلامی فقهی" است و بویی از اسلام فلسفی یا اسلام عرفانی حتی نبرده است که هیچ با آن ها کمال عناد را هم دارد. فرهنگ جهانشهری ما فرهنگی است جهانشمول و برخاسته و مبتنی بر تجارب تاریخی و جغرافیایی ما--نه شرقی است نه غربی ولی شرق و غرب و شمال و جنوب تاریخ و جغرافیای ما در آن دخیل و سهیم است. هیچ عنصری در این فرهنگ بیگانه نیست--هر جزوی از اجزای آن بومی شده فرهنگ جهانشهری ماست.

سرگردان بین دو نهایت تاریخ
رامین كامران

اگر اعتقاد مذهبی نداشته باشیم این نظام دیر از راه رسیده چون میخواهد ما را چند قرن به عقب ببرد؛ اگر داشته باشیم زود از راه رسیده چون میخواهد قبل از ظهور امام كار او را انجام دهد؛ ولی در هر دو حالت بی موقع است و بی محل و از هر دو سوی تاریخ به وی ندا میرسد كه برو.

سلطه و کنترل سپاه پاسداران بر صنایع گاز و نفت کشور
شاهرخ بهزادی
شرکت ملی گاز ایران در حال واگذاری قرارداد سوم "خط لوله گاز به اروپا" به قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران و بدون رعایت تشریفات مقرر در قانون در باره مناقصه اینگونه قراردادها میباشد.
دیدار نوروزی با دکتر تابنده

روز دوشنبه 6 اردیبهشت 1389، شماری از اعضای جبهه ملی ایران و همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران از جمله عیسی خان حاتمی، کورش زعیم، پیمان عارف (جبهه ملی ایران)، دکتر علی ناظری (جامعه سبز مدنی ایران)، بیژن جانفشان (پان ایرانیست)، با دکتر تابنده دیدار کردند.

استمداد زندانی سیاسی ارژنگ داودی

 از سازمانهای حقوق بشری بین المللی

" صد رحمت به دزدان سر گردنه،صد رحمت به قاطعون طریق غارتگران رژیم ولی فقیه را دریابید"

در خواست استمداد از سازمان ملل ،سازمانهای حقوق بشری,  آزادیخواهان جهان. من قربانی ستم بارگی فقیه خونخوارم.

آیا اسلام و دموکراسی با هم تضاد دارند؟

محسن مسرت

برقراری رابطه‌ی علت‌ومعلولی میان مسیحیت با تحول و دموکراسی از طرفی و میان اسلام با رکود و خودکامگی از طرف دیگر اثبات‌پذیر نیست. این برداشت در واقع نظریه‌پردازی خودسرانه‌ و هدفمندی در خدمت «نبرد تمدن‌ها»ی جاری است که برای مشروعیتت بخشیدن به «صدور دموکراسی» و «تغییر رژیم» با اهداف ژئوپلیتیک در کشورهای اسلامی مانند عراق، افغانستان یا ایران پرداخته شده است.

مساله شناسایی قتل عام ارامنه

درترکیه صحبت ازقتل عام (ژنوسید) ارامنه تابویی به شمارمیرود و دولت ترکیه با ایجاد فضای رعب وتهدید و با اتکا به  بند ٣٠١ قانون مجازات عمومی ترکیه مبنی برمنع "توهین به قومیت ترکی " ازبحث آزاد راجع به  این مساله ، جلوگیری می نماید. لکن، شمار روزافزونی ازروشنفکران و محققین ترک، بی توجه به این تهدیدهاوخطرها صدای اعتراض خودرا علیه این بیعدالتی تاریخی بلند کرده وعاملین آنرا رسوا می کنند .

احضار حمیدرضا خادم به دادسراي شعبه اول بازپرسي زندان اوین

احضار مهندس خادم به دادسراي شعبه اول بازپرسي زندان اوین بر اساس احضاريه ای است که در دوم اردیبهشت ماه صادرگردیده. وی بايد روز دوشنبه ششم اردیبهشت در شعبه اول بازپرسی دادسرای اوین حضور یابد.

تذکر

مطلع شدیم که متاسفانه چندنفر از اعضای جبهه ملی ایران در آلمان بنام "جبهه ملی ایران- آلمان" همکاری خود را با "جبهه ملی ایران – اروپا" قطع کرده اند.
لازم به تذکر است که بسیاری از اعضای "جبهه ملی ایران- آلمان" همکاری خود را با "جبهه ملی ایران- اروپا" قطع نکرده و کماکان فعالیتهای خود را طبق مصوبات کنگره دوم این سازمان ادامه میدهند.

22.04.2010

جبهه ملی ایران - اروپا (آلمان)

جنبش سبز: بیم ها و امیدها!
بخش دوم
گفتگوی سعید قاسمی نژاد با جمشید اسدی

" اگر روزی جنبش سبز دارای رهبر شود و سازمان يابد و قدرتی از خود نشان دهد آن گاه خواهيد ديد چگونه همين آقای خامنه‌ای و همدلانش شتابان به مخالفان خود پيشنهاد نشستن بر سر ميز مذاکره و مصالحه را خواهند داد."

نامه چهارم محمد نوری زاد از زندان اوین به رهبر

جامعه ی ما، در جوار یک انفجار بزرگ است. دیگ جوشانیست که ما به خاطر آزار از خروج پرسروصدای بخار آن، چوب کبریتی در سوپاپ آن فرو کرده ایم. من با همه ی اطمینانی که سابقاً در جانبداری از شما مینوشتم، اکنون نیز در جانبداری از شما مینویسم: ما، به روزهای پایانی فرصت آزمون خویش رسیده ایم.

یکم اردیبهشت،

روزجهانی سعدی،

 

شاعر بزرگ، استاد سخن، انسانشناس و جامعه شناس ایرانی را گرامی بداریم.

 

 

 

 

نه مرا طاقت غربت، نه ترا خاطر قربت

 دل نهادن به صبوری که جز این چاره ندارم
من در اندیشه آنم که روان بر تو فشانم

 نه در اندیشه که خود را ز کمندت برهانم

جنبش سبز: بیم ها و امیدها!

بخش اول

گفتگوی سعید قاسمی نژاد و یاسر بهرامی با جمشید اسدی

"جنبشی که سیاسی نیست و شعار و خواست سیاسی ویژه ای ندارد، نمی تواند استبداد را که بنابرتعریف مشکلی سیاسی است، حل کند. البته پیآمدهای سیاسی جنبش مدنی سبز غیرقابل انکار است، چرا که در هر جامعه زیر فشار استبداد، هر حرکتی که به ابتکار و اجازه حکومت نباشد، به اعتباری سیاسی است. اما این هنوز به معنی یک حرکت با سرشت و برنامه سیاسی نیست."

تهمت های كهنه و بسته بندی نو
رامین كامران

تقریباً تمامی حكومت هایی كه از روز سقوط حكومت مصدق تا به امروز در ایران روی كار آمده اند، به هر وسیله كه شده، در تخفیف وی كوشیده اند ولی این را نیز به تجربه دیده ایم كه هیچكدام نتیجه ای نگرفته اند، اعتبار وی روز به روز بیشتر شده و جایگاهش در ذهن و دل مردم محكم تر.

جبهه ملی ایران مصیبت وارده را به ملت لهستان تسلیت می گوید

جبهه ملی ایران که خود شست سال پیش توسط تنها نخست وزیر مردمی ایران، دکتر محمد مصدق، بر پایه اصول دموکراسی و رعایت حقوق بشر بنیانگذاری شد، همیشه جایگاه ویژه ای برای مبارزان راه دموکراسی، حقوق بشر و انتخابات آزاد قایل است و فقدان دردناک این مرد بزرگ، همسر و همکاران او را که همگی دراین سانحه جانگداز جان خود را از دست دادند، به ملت آزاده لهستان تسلیت میگوید.

"آينده ايران مبهم است اما تاريك نيست"
عزت الله سحابي

من فکر می کنم آقای موسوی در اواخر سال 87 که اعلام کردند در انتخابات حاضر خواهد شد تا آنچه که الان از او می بینیم تفاوت بسیاری کرده است و مرتبا با این جنبش که در خیابان ظاهر شد پیش آمده و به نوعی جنبش سبز ایشان را رهبری وهدایت کرده است و الان مواضعش خیلی حساب شده و منطقی است.

  زبان مادری و یکپارچگی ملی
                  تیرداد بنکدار

برای نمونه در شماری از کشورهایی که دارای اقلیت ترک زبان می باشند، با نفوذ خزنده جریان پان ترکیسم مواجهیم که آشکارا دارای گرایشات زننده نژادپرستانه و رویکردی الحاق گرایانه نسبت به کشور ترکیه می باشند.

گزارش دومین کنفرانس حقوق بین الملل تهران
مسعود صفاریان

امروزه، تنوع تسلیحات نیز به خودی خود بر مخاطرات تسلیحات اتمی نوع سابق افزوده است، حتی آنهایی که به اصطلاح ]سلاح[ تاکتیکی هستند، بر مخاطرات قبلی افزوده اند، زیرا پیامدهایشان کمتر از تسلیحات رسمی شناخته شده اتمی نیست. اما اینک در پیمانهای جاری، تعادل و بازدارندگی، مهار تسلیحات فوق الذکر رسمی را در دست گرفته اند.

بیانیه جبهه ملی ایران به بهانه سالگرد جمهوری اسلامی

4- آزادیهای بنیادین بویژه انتخابات آزاد و شفاف، و رعایت اصول 23 تا 27 قانون اساسی، نخستین گام برای برونرفت از بحران، بدون خشونت و هرج و مرج اجتماعی، و در نتیجه حرکت بسوی توسعه اقتصادی پایدار، تامین رفاه همگانی، پیشرفت علمی و فرهنگی، و احراز جایگاه شایسته در نظام بین المللی و مشارکت موثر در تصمیم گیری های جهانی و منطقه ای بشمار می آید.

فرصت طلبی سیاسی به بهای تجزیه ملت ایران
گفتگوی تلاش با محمد امینی

ایران امروز، آن آزمون های خونریزانه اروپا را که ملت هارا برپایه پیوندهای خونی و نه وابستگی های خاکی و سرزمینی تعریف می کرد، پشت سرنهاده است

اطلاعیه رسمی
مرکز اسناد حقوق بشر ایران گزارش زیر را منتشر می‌کند:
«پیامد خشونت‏‎بار: انتخابات 1388 و سرکوب دگراندیشان در ایران»

این ‏گزارش بر اساس ده‌ها مورد نقض حقوق ایرانیان و اتباء خارجی شامل ضرب و جرح، آدم ربایی، تجاوز و ‏قتل مستند شده است و مسئولیت ارتکاب این جنایات بر اساس قوانین ایران و حقوق بین‎الملل مورد تحلیل قرار گرفته ‏است.‏

مصدق، دمــوکـراتـی پایدار

بخش دوم

خسرو شاكری (زند)

نمی توان ازین درگذشت که به مصدق، همچون هر دولتمردی، انتقاد رواست، اما باید انتقاد را از خرده دلخوری ها و احساسات معاندانه بازمانده از عصر حزب توده تمیز داد. انتقاد باید با توجه به زمان و امکانات آن دوران صورت گیرد.

جلالی نائینی؛ از نسل شاهدان سال‌های آزادی

مسعود بهنود

محمدرضا جلالی نائینی یکی از آخرین بازماندگان تحولات سیاسی بعد از شهریور ۲٠ و شاهدان نهضت ملی کردن نفت که بعد از کنار رفتن از سیاست و روزنامه نگاری سیاسی و رو کردن به تحقیقات حقوقی و فلسفی و دینی و ادبی همچنان ناظر تحولات سیاسی کشور بود، در سن ٩۵ سالگی در تهران درگذشت.

سرتيپ رياحي و بازي زمانه
سرتیپ ریاحی رئیس ستاد ارتش و منصوب دكتر مصدق بود كه كودتای ٢۵ مرداد ١٣٣٢ را خنثی و پس از براندازی ۲٨ مرداد دستگیر و زندانی شده بود و هیچكس پیش بینی و باور نمی كرد كه روزگاری بار دیگر به مقام برسد ـ مقامی بالاتر از آن چه كه ٢۵ سال و اندی پیش از آن داشت

 

پیام تبریک جبهه ملی ایران-آمریکا به آقای ایاد علاوی

جبهۀ ملی ایران که بیش از شش دهه پیش با رهنمون های دکتر محمد مصدق برای استقرار یک نظام دموکرات فرادینی در کشور همسایۀ شما ایران در تلاش و مبارزه بوده است ٬ این پیروزی درخشان را صمیمانه به جنابعالی و ملت عراق تبریک می گوید و امیدوار است در آیندۀ نزدیکی در کشور شما شاهد تشکیل یک دولت منسجم ملی باشیم که در مراوده و دوستی دو ملت ایران و عراق بیش از پیش کوشا باشد .

پیام دکتر شاپور بختیار بمناسبت رفراندوم فرمایشی
برای استقرار نظام جمهوری اسلامی در ٧ فروردین ١٣۵٨
روزنامه آیندگان سه شنبه هفتم فروردین ماه ۱۳۵۸

هیچ کس بطور روشن نمی تواند چگونگی و مشخصات این جمهوری را بیان کند. تا آنجائیکه جناب آقای مهندس بازرگان که در لطافت طبعش خلاف نیست، میفرمایند تا کنون کتاب و رساله ای در این موضوع نوشته نشده و صحیح هم می فرمایند. پس شما از مردم می خواهید که بروند به مجهول مطلق رأی دهند، یا نه. راه دیگری هم که نیست و در این حال رادیو تلویزیون بیش از هر وقت از آزادی صحبت می کنند.

جنبش سبز و شش سوال

محسن سازگارا

هنرجنبش سبز این است که با شروع ازخواسته روشن پس گرفتن رای مردم توانسته رابطه تعاملی خوبی با بسیاری ازمباحث بالا برقرارکند، اگرچه راه طولانی نیزدرپیش دارد.

دکتر پیمان: جنبش سبز در قد و قواره یک جنبش رهایی‌بخش ملی ظهور کرد

تمرکز همه تلاش روی تغییر ساختار قدرت یا تعویض و تبدیل حاکمان و غفلت از ایجاد تغییرات اساسی و بویژه هستی شناختی در درون جامعه خطای بزرگی است که در جنبش سبز باید از آن پرهیز شود. در غیر این صورت حتی در صورت کسب پیروزی فرجام و نتایجی چندان بیشتر و بهتر از جنبش های پیشین نخواهد داشت؟

با مـصـدق، دمـوکـراتـی پـایـدار

خسرو شاكری (زند)

بخش نخست

کوشش های بی امان دشمنان نهضت ملی و مصدق، چه در زمان خود او چه پس از اسارت و مر گ اش، هرگز نخواهد توانست این مشعل را در خاطره ی تاریخی ملت ایران خاموش کند. تنها شاه نبود که، در هراس از نام مصدق می زیست و حتی ذکر آن را ممنوع ساخته بود، بل خمینی، هنگامی که در اوج قدرت و محبوبیت در میان عوام بود، از روی حسادت، گرامیداشت خاطره ی مصدق در میان مردم ایران را در نخستین چهاردهم اسفند پس از سقوط نظام پهلوی برنتابید

بیانیه سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران:

ما قویا" خواستار آزادی تمامی زندانیان وجدان و سیاسی-عقیدتی هستیم و آزادی فوری و بی قید و شرط میلاد ابراهیمیان، و همچنین پیمان عارف که بی دلیل به زندان تعزیری محکوم شده، را خواهانیم؛ و بار دیگر هشدار می دهیم که حاکمیت با نادیده انگاشتن واقعیت های جاری کشور و اعمال خشونت های توجیه ناپذیر، به ویژه به نسل جوان و دانشگاهی، فقط کشور را به سوی هرج و مرج هدایت کرده و پایان خود را شتاب می دهد.

تاریخ مصرف کاسپین ماکان !

حسن زارع زاده اردشیر

در واقع موضوع از آنجا آغاز می شود ما به راحتی خط قرمز های رژیم واپس گرای اسلامی را پذیرفته ایم. مثل خودسانسوری که امروز بسیاری از روزنامه نگاران با اینکه حتی از ایران فرار کرده اند اما هنوز نتوانسته اند از خودسانسوری رها شوند.

سه پرسش در ا رتباط با سال «محیط زيست و ميراث طبيعی ايران از مهندس کورش زعيم ـ ايران
 بنياد ميراث پاسارگاد

من حاضرم غصه بخورم، افسوس بخورم و درد بکشم، زیرا زورمان به این طایفه نا ایرانی نمی رسد. اینها همانها هستند که تولید صنعتی را در ایران نابود کردند تا عروسک دارا و سارای وطنی ما را نیز از چین بیاورند.

مبارزه یا خانه نشینی؟

 حسن بهگر

این جنبش توانسته است حکومت اسلامی را به عنوان قدرتی فاقد حقانیت و متشکل از اراذل و اوباش بدنیا بشناساند. این جنبش توانسته است همدلی و همبستگی در داخل کشور و در خارج ایجاد کند و اکنون مردم دریافته اند که منافع مشترک دارند و به انتظار گسترده شدن اقشار مبارزان هستند تا به نیروی عظیمی مبدل شوند.

پیرامون اندیشه‌ی دمکراسی و خیزش جوانان ایران

گفتگوی ماندانا زندیان با دکتر سیروس آموزگار

ما درواقع زود و بی‌موقع صاحب مجلس و قانون اساسی شدیم، زمانی که کشور هیچ آمادگی آن حرف‌ها را نداشت، و مرزی بین دمکراسی و هرج و مرج نبود. در ایران زمانی که انقلاب مشروطه روی داد، ما نه انباشت سرمایه داشتیم نه صنعت و نه حتی اقتصاد کشاورزی، یعنی هیچ زمینه‌ای برای نهادینه کردن دمکراسی در کشور نبود.

نوروز در پاسارگاد

 پرتاب گل به سوی آرامگاه کورش بزرگ در لحظه سال تحويل

آرامگاه کورش نه چلخراغی دارد، نه فرشی. نه ادعای معجزه ای دارد و نه کسی از آن معجزه می خواهد اما چندين سال است که در آستانه ی نوروزجوان ها با رنج راهی طولانی و با پای پياده خودشان را به آنجا می رسانند تا تحويل سال نو را در کنار آرامگاه کورش سر کنند. روز زمين سفره هفت سين شان را روی زمين پهن کنند، و در لحظه تحويل سال نو به سوی آرامگاه گل پرتاب کنند

پیام نوروزی عباس امیرانتظام

و خسرو سیف از سوی حزب ملت ایران پيام نوروزي

"ما ملت بزرگی هستیم، جوانان ما بزرگ اند با روحی عظیم که در کالبد کوچکشان نمی گنجد. آنها حماسه آفرین‌اند و لذا آینده، با تمام رویدادهای تلخ و شیرین اخیر، روشن تر و امید بخش تر از همیشه در انتظار آنهاست. "

"ياد مي كنيم از تمام كساني كه براي آزادي و نام آوري اين مرز و بوم در تلاشند و در سال گذشته ازمیان ما رفتند باشد که سال نو سالي بدون خشونت و آرامش در ايران وسالی پر از صلح و شادی در گستره فرهنگ ايران زمين باشد."

 

پیام کورش زعیم به همایش ۲٩ اسفند در سوئد

زنده نگه داشتن و گرامیداشت دوران افتخارآمیز جنبش ملی کردن صنعت نفت و دولت دکتر محمد مصدق کهنه پرستی یا خودارضایی سیاسی برای ما که در آن زمان زندگی کرده ایم نیست، بلکه ضرورت زمان است.

شادباش نوروزی از جبهه ملی ایران

بنام خداوند جان و خرد
خجسته جشن باستانی نوروز را که یادمانی از روزگاران بلندپایگی و سرافرازی نیاکان با فر و شکوه ما و یادگار بلندآوازگی ایران بزرگ است، به هم میهنان و همزبانان گرامی شادباش میگویم و امیدوارم در سایه بنده نوازی پروردگار سال نو گشاینده درهای پیروزی برای همه هم میهنان و آزادگان جهان باشد.

ادیب برومند

نوروز فرخنده ١٣۸٩ به هم میهنان خجسته باد!

کورش زعیم

سال نو را با این نوید آغاز می کنیم که با برونرفت از دوران دروغ و خشونت، ملت ایران از چنگال اهریمنان رهایی خواهد یافت، به این امید که سال نو آغازی برای عقب نشینی خودکامگی و تنگ اندیشی خواهد بود و پگاهی برای راستی و آزاد اندیشی و سروری مردم. ما ایرانیان سرانجام کشور خود پس خواهیم گرفت و به جهانیان نشان خواهیم داد که ما هنوز هستیم و سربلند تا ابد خواهیم بود.

فرخنده باد بر همگان

 مقدم بهار

نوروز رنگین آزادی

 خجسته باد

 جبهه ملی ایران- اروپا نوروز را به ملت آزاده و شریف ایران تبریک میگوید، به خانواده های جانباختگان جنبش آزادیبخش مردم علیه دیو استبداد مذهبی، به همه زندانیان سیاسی رژیم منفور جمهوری اسلامی، به زنان و مردان شجاعی که با ایستادگی خود حماسه می آفرینند؛ به شیوا نظر آهاری، هنگامه شهیدی،مریم ضیاء، احمد زیدآبادی، مجید توکلی، حشمت اله تبرزدی و همه قهرمانان پاک سرشت و میهندوستی که ایران بوجود آنها افتخار میکند.

پاینده باد ایران

بمناسبت بیست و نهم اسفندماه ١٣۲٩ روز ملی شدن صنعت نفت ایران

فرجام نهایی منازعه استبداد و دموکراسی

مجید حکیمی خرم

نتایجی که از رهگذر کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نصیب کودتاچیان و ملت ایران شد، اکنون خود آینه یی است که عملکرد موافقان و مخالفان کودتا را می توان به آن سنجید.

مصدق، مردی که باید او را از نو شناخت

 فلسفه، اندیشه سیاسی و اجتماعی دکتر مصدق

 دکتر مصدق در تمامی عمر خود در صحنه اجتماعی و سیاسی کشور به خاطر جدالش در راه حقیقت یک انقلابی بود یک انقلابی تمام عیار. یک انقلابی که پس از گذشت 44 سال از مرگش، هنوز پاسداران معبد ارتجاع از حضورش در خاطره ها و حتی حضور مردمش در مزار او وحشت دارند.

سناریوسازی حکومت ایران

بیانیه تحلیلی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در خصوص هجمه های اخیر
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران معتقد است سناریوسازی دستگاه امنیتی ایران نه تنها خللی در عزم اعضا و مانعی در راه تداوم فعالیت های این گروه محسوب نمی شود بلکه با اعتقاد به توان تبدیل تهدیدات به فرصت ها، به تقویت بنیان و توانمندی ها و تداوم راه خود بدون خروج از استانداردهای مسئله حقوق بشر خواهد پرداخت.

بيست و نه اسفند درخششی جاودانه در تاريخ ملت ايران

جبهه ملی ایران-آمریکا

«به نام سعادت ملت ايران و به منظور کمک به صلح جهانی امضا کنندگان زير پيشنهاد می نمائيم که صنعت نفت ايران در تمام کشور بدون استثناء ملی اعلام شود. يعنی تمام اکتشاف، استخراج و بهره برداری در دست دولت ايران باشد».

فرخنده باد بر همگان مقدم بهار

 نوروز جاودانه‌ترين جشن روزگار

 يادآور گذشته‌ي ايران نامدار

همراه با شكوفه و گل‌هاي نوبهار

ايران،

بمان هميشه سرافزار و كامكار

 

توران شهریاری

اسفندگان، جشن آزادی زنان

چهارشنبه سوری

 گفتگوهای مریم رئیس دانا با شاهین سپنتا

چهارشنبه‌سوری آيينی‌ست معنوي و جشن پیشباز نوروز بزرگ. چهارشنبه‌سوری آيين ستایش پروردگار است و نیکویی‌های نیاکان در آستانه‌ی بهار طبيعت. پس زيباتر آن که این جشن در محيطی معنوی برپا گردد، که البته منافاتي وجود ندارد با شادتر برگزارنمودن آن.

اصلاحیه مهندس کورش زعیم

 در مصاحبه ایشان درمورد بیانیه جبهه ملی ایران در لغو مراسم 14 اسفند امسال

جنبش سبز؛ پرسش نفوذ در میان فرودستان، اقوام و کارگران

علي هنري

اگر خواهان مشارکت بیشتر و گسترده تر یک گروه اجتماعی بود هم باید به طرح شعارها و مطالبات آن گروه اندیشید، هم باید به فاکتورهایی چون نفوذ و درآمیختن شبکه فعال جنبش سبز با شبکه های آن همت گمارد و هم باید برای کمتر شدن هزینه کنش جمعی آن گروه راهی یافت.

گفتگوی بانو ستاره درخشش (صدای امریکا) با کورش زعیم
درباره آزادیهای اخیر فعالان سیاسی و روزنامه نگاران از زندان

 این جنبش استثنایی بودنش بر این اینست که می گوید من دموکراسی می خواهم، می خواهم رایم خوانده شود، من حقوق بشر می خواهم، خیلی روشن است. این اولین جنبش در ایران است که بصراحت می گوید من آزادی انتخابات می خواهم، من رعایت حقوق بشر را می خواهم و من روابط معقول و برابر با همه کشورهای جهان می خواهم.

تب یا مرگ؟ چه كسی از مرگ نظام میترسد؟

 رامین كامران

هر قدمی كه مردم ایران برای طلب ابتدایی ترین و به ظاهر غیرسیاسی ترین حقوق خود برمیدارند آنها را به سوی خروج از نظام میبرد. به این دلیل كه احقاق حق آنها به دلایل اساسی در چارچوب سیاسی فعلی امكان پذیر نیست و گذشت زمان یا حسن نیت این و آن هم كار غیرممكن را ممكن نمیكند.

بازهم مصدق، بازهم نفت

 تابوشکنی به شیوه‌ی آقای زیبا کلام

واهیک کشیش‌زاده

این همه در موقعیتی بود که دکتر مصدق و نهضت ملی ایران در برابر موج مخالفت‌های داخلی از چپ و راست مجبور به در پیش گرفتن سیاستی محتاطانه بود و علاوه بر آن دربار و ارتجاع داخلی از هیچ فرصتی برای سنگ اندازی در انجام مذاکرات فرو گذار نمی‌کردند.

آيا جمهوری اسلامی در پی بمب اتمی است؟

 پاسخ کورش زعيم

 يادی از پيش و پس انقلاب، نگاهی از برون و درون جمهوری اسلامی

آری جمهوری اسلامی و به ويژه جناح سرسخت آن که امروز محمود احمدی نژاد نماد آن است، دست کم در پی دستيابی به توانش و قوه توليد بمب اتمی است. نگارنده برای برنشاندن اين ادعا چهار دليل آورده بود. بدين ترتيب: پنهان کاری، توسعه صنايع نظامی ويژه سلاح اتمی، ناهمخوانی با منافع اقتصادی و ملی و سرانجام نپذيرفتن پيشنهادهای سازنده جامعه جهانی.

مقصد، در آغاز راه بود

عماد بهاور

حاكمان فعلي تلاش مي كنند كه در ظاهر، وجود هر نوع بحران سياسي را در كشور انكار كرده و برعكس، اصلاح طلبان را در بن بست نشان دهند. اما تحليل رفتار و تصميمات آن ها در انتخابات اخير و در مواجهه با "جنبش سبز" خلاف اين مدعا را اثبات مي كند. "بحران سياسي" در بدترين حالت خود در شكل "بحران مشروعيت" بروز مي كند و "بحران مشروعيت" نيز در حادترين شكل خود در "بحران رهبري نظام" نمود مي يابد.

خجسته باد روز جهانی زن!

به مناسبت روز جهانی مبارزه برای آزادی زنان

 تقدیم به تمام زنهای دلیر و باغیرت ایرانی

جبهه ملی ایران- اروپا

 روز جهانی زن را به همه زنان ایران تبریک می‏گوید و از مبارزه آنان علیه تبعیض جنسی، قوانین و فرهنگ مردسالاری حاکم در جمهوری اسلامی پشتیبانی می‏کند.

باید ندای اعتراض خود را به قوانین ضدزن جمهوری اسلامی رساتر کنیم.

در سوگ مصدق

آواز در دهيد كه: سردار پير شرق

آرنده صحيفه آزادي

 دارنده رسالت خود جوشي

 روبنده بساط چپاولگران غرب

-- دزدان بازگشته دريايي--

 سردار پير بسته به زنجير

جان سپرد

شعري از شاعر ملی، نعمت آزرم

در اسفند ١٣۴۵ پس از درگذشت دكتر مصدق

دیکتاتور ها کورند و کرند

 کاووس ارجمند

اما دیکتاتورها از هر ایدئولوژی ـ نژاد و مرامی که باشند همگی کورند و کرند. آنها به مردم خویش گوش نمی کنند . خود را بر تر از همه چیز و همه کس می دانند. به تجاوزات خود ادامه می دهند و تا آنجا پیش می روند که برای حفظ قدرت خویش هر جنایتی را انجام می دهند و همگی نیز در پایان سر نگون می شوند. هیتلر ـ ایدی امین ـ پول پوت ـ ضیا الحق و صدام حسین چند نمونه تاریخی دوران معاصر هستند.

مصاحبه با مهندس کورش زعیم

 درباره بیانیه هیئت اجرایی جبهه ملی ایران

بمناسبت لغو برگزاری مراسم سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق در ١۴ اسفندماه ١٣٨٨

داریوش احمدی

مخالفت های دولتی با برگزاری سالروز درگذشت

دکترمحمد مصدق

 آرش حسن‌نیا

با اينكه قلعه احمدآباد يك ملك كاملاً شخصى است و بنا بر قانون، برگزارى مراسمى نظير سالگرد درگذشت افراد در آن نيازى به مجوز ندارد، اما امسال همچون بسيارى از سال هاى چهار دهه گذشته، مجوزى براى اين مراسم

              بى نياز از مجوز صادر نشده است.

یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق برای پیمان عارف

" دادگاه با توجه به سابقه دار بودن متهم و تجری وی این مقدار مجازات را برای تنبیه متهم کافی ندانسته لذا با استناد به ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی متهم را به صورت مادام العمر از حرفه روزنامه نگاری و شرکت در احزاب سیاسی به هر نحوی (عضویت یا هواداری) محروم می نماید. "

 دستگیری دوباره ابوالفضل عابدینی با ضرب و شتم شدید توسط اطلاعات سپاه

مامورین اطلاعاتی که کاملا مسلح و تعداد آنها بیش از 50 نفر بود  پس از چند ساعت درگیری همراه با ایجاد رعب و وحشت از سوی مامورین و مقاومت افراد خانواده سرانجام با کندن درب منزل با میله های فولادی وارد حیاط شده و پس از شکستن تمام شیشه ها و تخریب در و پنجره، ابوالفضل عابدینی را با ضرب و شتم شدید در ساعت 5 صبح دستگیر کردند.

قطعنامه پارلمان اروپا در باره ایران

برگرداننده: انور میرستاری- بلژیک

بخش نخست

دموکراسی و حقوق بشر

 الف ـ نظر به اینکه شرایط سیاسی در ایران رو به وخامت بیشتری گذاشته و هیچ نشانی از سوی دولت ایران به چشم نمی خورد که حاکی از پاسخگویی به دغدغه های داخلی و بین المللی در باره درست و سالم بودن انتخابات انجام شده در ژوئن ۲۰۰۹ باشد، ـ نظر به اینکه اطلاعات مربوط به تقلبات و دستکاری های گسترده، منجر به یک حرکت اعتراضی بسیار بزرگی بنام «جنبش سبز» شد و تظاهرات ها تا چندی پیش ادامه داشته است، ....

مصدق، سرود آزادی

بيژن صف سري

اما افسوس که سعه صدرو تسامح‌ بيش‌ از حد دکتر مصدق‌ در برابر مخالفانش آنقدر بود که دستجاتی علنا به نام آزادی، چوب لای چرخ دولت او می گذاشتند، ازیک طرف سفارت آمریکا مدام در حال سرو سامان دادن شورش بر علیه دولت بود، از سوی دیگر حزب توده، سخت مشغول بی اعتبار نمودن کابینه دولت ملی؛ رجاله ها و چاقو کش ها هم بی کار نبودند

اجازه استیلای دیکتاتوری نظامی و دینی را بر این خاک گلگون نخواهیم داد

در پی انتشار فیلم حمله نیروهای نظامی و شبه نظامی به کوی دانشگاه تهران در روزهای بعد از انتخابات، شورای تهران دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه‌ای نسبت به این فاجعه واکنش نشان داده و خواستار پیگری عاملان و آمران این جنایت شده است.

توطئه نهم اسفند ماه ، جهت به قتل رساندن دکتر مصدق،

 یکی از آن طرح های ننگینی بود که خوشبختانه با شکست روبرو گردید .در این توطئه ننگین جمعی از روحانیون به رهبری آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی و آیت الله سید محمد بهبهانی وحجت الاسلام شمس قنات آبادی و جمعی از اوباش و چاقوکشان بد نام به سرکردگی شعبان بی مخ ( شعبان تاجبخش ) و طیب حاج رضائی و رمضان یخی ، همچنین کانون افسران باز نشسته به رهبری سپهبد شاه بختی و سرلشگر معینی ، و... شرکت مستقیم داشتند...

بیانیه حزب ایران

سومین سال در گذشت مهندس نظام الدین موحد را یاد می داریم

او همواره آرام و سربلند در برابر زور قاطعانه سخن گفت و در آرزوی عدالت و آزادی برای میهن هرگز از راستی جویی و راستی گویی نهراسید.

دومین کنگره جبهه ملی ایران-اروپا

(لایدن - هلند، 21.02.2010-.20)

پیامهای رسیده به کنگره:

پیام استاد ادیب برومند رئیس شورای مرکزی

و رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران

پیام مهندس کورش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

پیام آقای حسن لباسچی سخنگوی پیشین جبهه ملی ایران

پیام جبهه ملی ایران - آمریکا

پيام هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

پيام کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

پیام حزب کومه له کردستان ایران

پیام حزب دمکرات کردستان ایران

*****************************************************

سند سیاسی کنگره

قطعنامه و فراخوان کنگره درباره جنبش سبز

گزارشی از روند کار کنگره

 نامه سرگشاده به رهبري!

 حميد تکاپو

جناب آقاي خامنه اي، "گمان نمي‌کنم در ديدگاه شما بقاي عزتمندانه، بدتر از سناريوي جايگزين، يعني حذف نظام و سرنوشتي مشابه ميلوشوويچ ،ملاعمر و صدام حسين براي رهبري باشد".

چه کسي در بن بست است؟

سعيد قاسمي نژاد

 در واقع خواستاصلاح طلبان حکومتي  اين است که در نزاع ميان مردم و حکومت، نه مردم آنقدر قوي شوند که بتوانند حکومت را تغيير دهند و نه حکومت آنقدر قوي شود که بتواند مردم را به تمامي ناديده بگيرد.

 

بيستمين بيانيه خانواده زندانيان سياسي : نگران ايران هستيم

آيا مردم حق ندارند نگران بازداشتگاه هاي غيرقانوني براي بازداشت شدگان در کوچه و خيابان و خانه و محل کارشان باشند آن گاه که هيچ خبري از مکان نگهداري آنان ندارند. هيچ نامي از آنان در مراکز قانوني ثبت نشده و هيچ پاسخگويي وجود ندارد؟

شما نيز بزودي صداي ملت ايران را خواهيد شنيد

دانشجويان دانشگاه پلي تکنيک: «در شرايطي که مرتضوي ها و رادان ها و... آزادند و در حال رشد در سلسله مراتب شايسته سالار(!) موجود، چگونه مي توان انتظار داشت مجيد توکلي و صدها دانشجوي آزاده ديگر آزاد باشند؟»

رهبر نمادين، رهبر سياسي، رهبري پاراديم‌ها

علي هنري

جنبش سبز با يک خواست تقريباً مشخص سياسي يعني پذيرش وجود تقلب گسترده در انتخابات از طرف دولت به منصة ظهور رسيد و بلافاصله خود را با يک خواست سياسي عموميِ جامعه يعني دموکراسي پيوند زد. اين رويداد با دوره‌اي همزمان شد که آنتاگونيسم نخبگان سياسي در بالاترين درجه خود بعد از سال‌هاي اولية دهة 60 قرار داشت.

حبابها و رودخانه

رامين كامران

همگي ما سوداي خلاصي هرچه زودتر از دست اين نظام را داريم و هر روزي كه از حيات آن ميگذرد چون سالي بر دوشمان سنگيني ميكند. در اين شرايط بي تابي همه قابل درك است ولي در امري چنين خطيرشتابزدگي از هيچكس پذيرفته نيست

آزادي دکتر موسويان و مهندس خادم دو عضو جبهه ملي ايران

 خبرگزاري جبهه ملي ايران (خارج کشور)

 دکتر حسين موسويان رئيس هيئت اجرايي جبهه ملي ايران و مهندس حميد رضا خادم عضو دفتر پژوهش هاي جبهه ملي امشب از زندان آزاد شدند. اين دو در ۷ ديماه در پي ناآرامي هاي عاشورا دستگير و مدتي در بند ۲۰۹ در زندان انفرادي بسر بردند. ما از آزادي اين دو عضو برجسته شادمان و خواهان آزادي ديگر اعضاي جبهه ملي عيسي خان حاتمي ٬علي رمضاني٬سلمان سيما و پيمان عارف و تمام زندانيان سياسي هستيم .

دومين اعتراض هيات رهبري جبهه ملي ايران نسبت به بازداشت هموندان اين سازمان

بنام خداوند جان و خرد

هيات رهبري جبهه ملي ايران نسبت به بازداشت آقايان دکتر حسين موسويان رئيس هيات اجرايي،عيسي خان حاتمي عضو شوراي مرکزي،مهندس حميد رضا خادم عضو سازمان مهندسان ،علي رمضاني عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملي ايران که مدت 20 روز است دستگير و زنداني شده اند به شدت معترض بوده و خواستار آزادي همه زندانيان سياسي و اين عزيزان که بدون هيچ اتهامي در زندان به سر مي برند، مي باشد.

هيئت رهبري جبهه ملي ايران تهران

۲٨ دي ماه ١٣۸۸

شادباش شوراي عالي جبهه ملي ايران – اروپا

بمناسبت ششمين سالگرد انتشار سايت

 " خبرگزاري جبهه ملي ايران (خارج کشور)"

تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا بر عليه ايران

محمد اقتداري

به نظر مي‌رسد که درگيريهاي ايران آنچنان زياد است که نمي‌تواند با آمريکا به پاي ميز مذاکره بنشيند. ضعف نظام ايران به معني فروپاشي آن به اين زودي‌ها نيست ولي جنبش آزاديخواهانه زنان و جوانان و ساير اقشار جامعه هر روز بر فشارشان نسبت به نظام اضافه مي‌شود.

نمونه اي از اجراي عدالت اسلامي

دکتر شريف: نه موفق به ملاقات با عبدالله مومني شده‌ام، نه موفق به ثبت وکالت‌نامه

پس از گذشت حدود 7 ماه از بازداشت عبدالله مومني تا کنون وکيل وي دکتر محمد شريف موفق به ملاقات با وي نشده و حتي موفق به ثبت وکالت‌نامه نيز نشده است.

عبدالعلي بازرگان

نهضت آزادي ايران، ۴۸ سال پس از تأسيس، به دليل فشارهاي مستمر حاکميت، بويژه وزارت اطلاعات، با بازداشت دبير کل و برخي از اعضاي فعال آن، در اوايل دي ماه جاري اجباراً متوقف گرديد. پيش از اين نيز در دوران شاه، اين جمعيت به علت اعتراض به انقلاب سفيد، با دستگيري رهبران، اجباراً تعطيل شده بود.

 شوراي همبستگي براي دمكراسي و حقوق بشر در ايران:

بازداشت و تهديد و فشار به كنشگران دموكراسي و حقوق بشر، نشانه دستپاچگي است نه قدرت!

برخورد با دانشجويان در سراسر ايران، از مشهد تا دزفول

با اوج‌گيري برخورد با دانشجويان در دانشگاه‌هاي مختلف ايران در روزهاي پس از ۱۶ آذر و عاشوراي امسال، شماري ديگر از دانشجويان به تازگي دستگير يا مشمول احکام انضباطي شده‌اند.

گفتا زکه ناليم که از ماست که برماست

محمد اميني

هرآينه نيروها و کنشگران سکولار ايران اين بارهم اين فرصت تاريخي را از دست بدهند و به سازماندهي مستقل خويش نپردازند و کار خويش را به پاسداري از يمين و يسار سپاه ديگران خلاصه کنند، در اين دور بازي سياست ايران هم شاه مات رخ ديگران خواهند شد.

تسليت

حضور خانواده محترم مرحوم مهندس فريدون اميرابراهيمي

درگذشت شادروان آقاي مهندس فريدون اميرابراهيمي، عضو با سابقه جبهه ملي ايران  را به شما، ياران و دوستان آن مرحوم تسليت عرض نموده و از خداوند متعال براي ايشان آمرزش و براي خانواده صبر و بردباري مسئلت داريم.

 شوراي عالي جبهه ملي ايران- اروپا  /  14.01.2010

 

 

‫بمناسبت سالگرد حکومت ملي دکتر شاپور بختيار

‫»من متعهد مي شوم که با تمام قوا و بدون کمترين تزلزل ايمان و ترديد فکر براي حفظ استقلال و تماميت ارضي کشور مبارزه نموده و در راه اعتلاي حقوق حقه ملت شريف ايران از هيچ کاري دريغ ننمايم حتي اگر به قيمت جان من تمام شود. دولت اينجانب نتيجه مسلم انقلابي است که دوسال پيش براي رفع تجاوزات مستمر و فجايع غير قابل توصيف که در کشور متداول گرديده است ميباشد. دولت اينجانب به اصول اهداف جبهه ملي ايران همواره چشم دوخته و در راه تحقق آنها کوشش خواهد نمود.«

‫ از نظق دکتر شاپور بختيار در ۲۱ ديماه ۱۳۵۷ در مجلس شورايملي

 

ديدار اعضاي جبهه ملي ايران با خانواده دکتر حسين موسويان

‫ امروز، بيستم ديماه، به دعوت کورش زعيم گروهي از اعضاي جبهه ملي ايران از جمله دکتر هرميداس باوند، دکتر علي رشيدي، دکتر مهدي مويدزاده و اصغر فني پور، براي اداي احترام و همدردي، با خانواده دکتر حسين موسويان ديدار کردند. دکتر حسين موسويان رئيس هيئت اجرائيه جبهه ملي ايران دوشنيه شب (۷ دي ۸۸) در منزلش در تهران بازداشت شد.وي در بند ۲۰۹ در زندان انفرادي بسر ميبردو به سبب بيماري قلبي نياز به مراقبت پزشکي دارد

 بيانيه شماره ۱۷ موسوي،

 تجلي تقسيم کار نانوشته در جنبش سبز

رضا سياوشي- امير حسين گنج بخش

 در پي وقايع عاشورا جنبش سبز وارد فاز جديدي شده و از يک جنبش اعتراضي و مطالباتي به جنبش کشور داري و دولتمداري فراروئيده است. بازتاب اين امر را هم در بيانيه 17 مهندس موسوي و هم در واکنش هاي مثبت و منفي سبزها و دولتي ها مي توان مشاهده کرد.

گفت‌وگو با کوروش زعيم، از رهبران جبهه ملي ايران

دولت در سايه؟

مريم محمدي

افراد هوشمندتر حاکميت، الان به دنبال راه چاره و راه برون رفت از بحراني که به عقيده ‏ي ما بسيار سرنوشت ‏ساز و خطرناک است، هستند و با حسن نيت دارند تلاش مي‏کنند اين راه را پيدا کنند.

 

محارب اصلی شخص خامنه ای است و بایستی به اشد مجازات برسد

طاهره خرمی

من شخصا مخالف اعدام هستم.خامنه ای و دستگاه ولایت فقیه بایستی در دانشگاههای انسان سازی جنبش سبز و مسالمت آمیز مردم ایران دوباره تربیت و بازسازی شوند.

امام حسین تیر آخرتان بود

 رامین كامران

تعیین نظام سیاسی ایران امریست كه به هیچكدام پیامبران و ائمه ربطی ندارد و فقط مربوط است به مردم ایران. در اینجا باید به تقدس گفت كه حدت را بشناس و پا از گلیمت دراز نكن. راه آیندهٌ جنبش اعتراضی ایران این است.

بیانیه ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی

 در محكومیت بازداشت گسترده میهن دوستان

ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی، ضمن محکومیت دستگیری هموندان ائتلاف، در وهله نخست خواهان بهره مندی همه دستگیرشدگان روزهای اخیر از حقوق قانونی اشان بوده و در وهله بعد خواهان آزادی همه دستگیرشدگان وقایع اخیر، ازجمله هموندان ائتلاف می باشیم.

 

در کنار ملت باشيد نه عليه ملت

ما به مسئولان امنيتي و حکومتي توصيه مي کنيم که به جاي برخوردهاي خشن عليه هم ميهنان خود و رفتار ضد ملي و ميهني، گوشهاي خود را شنواي خواستهاي به حق ملت ايران نموده و در کنار ملت باشند نه عليه ملت

 

برای شادباش به همه هموطنان آشوری ، ارمنی و کلدانی

 در ایران

گفتگو با تیکران بیات تاریخ دان و مورخ ارمنی

کريسمس ارمنی، دوازده روز پس از ۲۵دسامبر

تکّه ای از نصف جهان…

 پیام نیلی پور

‫ منافع ملي در گرو پاسداشت حقوق شهروندي است

علي حاج قاسمعلي، حسين مجتهدي، اشکان رضوي،

 آرش رحماني ‫

‫معيار رواداري يک حاکميت، رفتار آن با منتقدان ،دگر انديشان و مخالفانش است.هر حکومتي که مشروعيت و مقبوليت خود را در سامانه اي مردم سالارانه قوام مي بخشد،موظف است شرايطي را فراهم آورد که ناقدان و مخالفانش امنيت قانوني براي بيان ديدگاههاي خود را داشته باشند و حقوق شهروندي ايشان از هر گونه تعرّضي پس از بيان انديشه و نقد مصون و محفوظ بماند.

 

عيسي خان حاتمي
عضو شوراي مرکزي جبهه ملي ايران در زندان اوين است

.

‫آغاز سال ۲۰۱۰ ميلادي را به همميهنان آزاده تبريك گفته و سالي سرشار از تندرستي و پيروزي برايتان آرزو داريم.

 به اميد سالي كه در آن هيچ كودكي سر گرسنه زمين نگذارد. هيچ انساني بي سر پناه، هيچ كشوري در جنگ وخون و هيچ مادر و پدري داغدار جوانش نباشد.

 به اميد ايراني آزاد، آباد و سربلند.

 

‫هديه سال نو به بشريت

‫ کورش زعيم

عاشورا تهران در دست مردم بود
تا دير نشده هاشمي رفسنجاني را براي مديريت بحران فرا بخوانيد!
عبدالله شهبازي
‫تکذيب جبهه ملي ايران در مورد نامه به آقاي کروبي

‫همميهنان گرامي: ‫‫امروز نامه اي خطاب به آقاي کروبي انتشار يافته است که امضاي آن "جبهه ملي احياي دمکراسي و مشروطيت جمهوريخواه ايران" ميباشد .متاسفانه در بعضي از سايت هاي اينترنتي اين نامه با عنوان اشتباه "نامه جبهه ملي به حجت الاسلام کروبي" درج شده است که بدين وسيله صدور چنين نامه اي ار سوي جبهه ملي ايران تکذيب ميشود و يه آگاهي ميرساند که جبهه ملي ايران از وجود چنين سازماني مطلع نيست.


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .