بايگانی اخبار ۲۰۱۲


آغاز سال جدید 2011 میلادی بر هموطنان مسیحی ، ارامنه و .. مبارک باد

اگر دوست ارمنی دارید، یادتان باشد، روز 25 دسامبر به او زنگ نزنید و کریسمس را به او تبریک نگویید

روبرت صافاریان

مراسم مسيحيان ايران در كريسمس

اطلاعات بین المللی
کریسمس ارامنه؛ یک شام باشکوه با کوکوسبزی، نان و شراب

لیانا آقاجانیان

انتقادات کم‌سابقه وزیر پیشین اطلاعات ایران

 از وضعیت حاکم بر قوه قضائیه

وزیر پیشین اطلاعات ایران گفته "بزرگ‌ترین خطری که سیستم قضایی را تهدید می‌کند قبل از فساد اخلاقی و فساد مالی، عدم استقلال است.

 ما قبل از هر چیزی باید در قاضی این ویژگی را تقویت کنیم یعنی استقلال را باید در قضات نهادینه کنیم."

زیر سایه جمهوری اسلامی حدود 10 میلیون نفر در ایران بی سواد مطلق هستند: محمد مهدی زاده معاون آموزشی نهضت سواد آموزی به خبرگزاری مهر: بر اساس سرشماری سال ۹۰ تعداد بیسوادان مطلق در ایران نزدیک به نه میلیون و ۷۲۰ هزار نفر است. ازاین تعداد حدود سه و نیم میلیون نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند.

 بر اساس آمار یونسکو،‌ ایران در بین ۱۳۰ کشور جهان جایگاه ۸۷ و در بین ۲۴ کشور منطقه رتبه ۱۷ام را در ریشه کن ساختن بیسوادی دارد. در کشورهایی مانند ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و تاجیکستان آمار بیسوادی صفر است. معاون آموزشی نهضت سواد آموزی معیار باسواد بودن را داشتن سواد خواندن و نوشتن ، حساب کردن و روخوانی قران ذکر کرده است.

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش اعلام کرد:
کشتی جنگی روسیه در بندرعباس پهلو گرفت

حسین آزاد٬ فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش از پهلوگیری یک فروند کشتی جنگی روسیه در اسکله این منطقه خبر داد.  روز چهارشنبه (۲۹ آذر) خبرگزاری فارس: هدف از حضور کشتی جنگی در سواحل ایران را «تحکیم روابط نظامی میان دو کشور ایران و روسیه» است. وی افزوده «در طول مدت حضور این ناوشکن در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، برنامه‌هایی پیش‌بینی شده که در آینده اعلام خواهد شد.» کشتی جنگی «مارشال شاپوشینکوف» در کلاس ناوهای سنگین روسیه است که صبح امروز در سواحل بندرعباس پهلو گرفته است. منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در بندرعباس، مهم‌ترین مرکز فعالیت این نیرو به شمار می‌رود. روسیه از حضور نظامی جدی در خلیج فارس برخوردار نیست و برخلاف آمریکا، بریتانیا و فرانسه در این منطقه٬ پایگاه یا نیروی نظامی مستقر ندارد.

این طوری توی آتش سوختیم!

• یادگار مصطفی نژاد، دانش آموز ده ساله مدرسه انقلاب اسلامی شین آباد پیرانشهر،
جزئیات انفجار بخاری و آتش سوزی در کلاس درس را تشریح کرده است ...

یادگار با یاد آوردن نام «سیران» اشک به چشم می آورد و در مورد او می گوید: "سیران" دختر شلوغ و کنجکاوی بود، در درسهایش متوسط بود او دو نیمکت از من جلوتر می نشست و بیشتر با "آمینه راک" دوست بود او با من نیز دوست بود، ما همیشه خوراکی های خودمان را باهم تقسیم می کردیم.

کمپین سفارت سبز: آخرین رویدادهای مهم و پشت پرده
"علیرغم سازش ترکمانچائی خامنه ای با آمریکا، شرایط تا این حدّ به نفع مردم ایران نبوده است"
"کمپین سفارت سبز آخرین رویدادهای مهم و پشت پرده رژیم اسلامی را بشرح زیر خلاصه می کند"

"ایام جشن های ملی و باستانی عید نوروز تا روز انتخابات، یعنی 24 خرداد بشدت آبستن حوادث است .بنا بگزارش محرمانه وزیر اطلاعات ، علیرغم تبلیغ حکومت اسلامی مبنی بر ختم جنبش سبز ،این جنبش با تغییر ماهیت اصلاح طلبی ،به براندازی مطلق رژیم، بصورت آتش زیر خاکستر، مشغول نشو نما و یارگیری، تا دورترین نقاط کشور بوده است."

رفسنجانی: دانشجویان نگذارند جامعه به خواب غفلت رود
سخنان عوامفریبانه این معمم مزور:

البته باید به این نکته هم توجه فراوان داشت که مسلمانان با تکیه به معارف قران و اسلام در چرخه تحقیقات و رشد و عمق علوم، نقش شگرف و ژرفی ایجاد کردند. آنچه که تاکنون گفته‌ام، نگاه تاریخی به سابقه علم و دانش در ایران قدیم است و در دوره جدید دانشگاه‌ها یکی پس از دیگری تأسیس می‌شوند تا جوانان ایرانی برای کسب علم و طی مدارج علمی مجبور به مهاجرت‌های دست‌جمعی به کشورهای دیگر نگردند.

Vollbild anzeigen

آتش گرفتن هر ساله مدارس تظاهری از ضدملی بودن جمهوری اسلامی است:

اینبار آتش به جان ۴۵ دانش آموز دختر افتاد
خبرآنلاین: هنوز حادثه فوت دانش آموزان در اردوی راهیان نور فراموش نشده که باز هم دانش آموزان در یک حادثه دیگر آسیب دیدند.
45 دانش آموز دختر کلاس چهارم ابتدایی مدرسه شین آباد در پیرانشهر آذربایجان غربی در آتش سوزی کلاس درسشان گیر افتادند، و 33 دانش آموز در این حادثه دچار سوختگی شدند. از این تعداد 32 دانش‌آموز دختر به بیمارستان امام‌خمینی ارومیه منتقل شدند.

خط قرمزی که برای علی رشیدی کشیده‌اند «مربوط به ۳۳ سال پیش است» مصاحبه محمد ضرغامی(بی بی سی) با داود هرمیداس باوند
علی رشیدی، اقتصاددان و عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به دو سال زندان و پنج سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است. علی رشیدی نهم آبان ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی بازداشت شد و تا اسفند ماه همان سال را در بازداشت به سر برد.

پیگیری فعالان زن

 در مورد نسرین ستوده ادامه دارد؛
مراجعه به قوه‌ی قضاییه برای دیدار با مسئولان
تغییر برای برابری: فعالان حقوق زنان امروز دوشنبه 12 آذر ماه، در ادامه‌ی حرکت دیروز خود، برای پیگیری وضعیت نسرین ستوده وکیل و مدافع حقوق زنان به قوه قضاییه مراجعه کردند. به گفته یکی از این فعالان بعد از ورود به اداره کل دبیرخانه قوه قضاییه به سه نفر از آن ها اجازه دیدار با کارشناس این اداره داده شد. کارشناس مزبور که به گفته‌ی مراجعان برخورد مناسبی نیز با آنها داشته ضمن شنیدن ابراز نگرانی آنها از وضعیت سلامتی نسرین ستوده، مقدمات دیدارشان با نوری معاون رئیس سازمان زندان‌ها را فراهم کرده است.

       با ادامه اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران و ابراز نگرانی شدید فعالان حقوق بشر از وضعیت سلامت او، یک نماینده مجلس ایران گفته است که اگر مسائل مطرح درباره وضعیت خانم ستوده صحت داشته باشد، نمایندگان مجلس از وزیر دادگستری خواهند خواست در این باره توضیح دهد.

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در جمع خبرنگاران گفته است که طبق مصوبه این کمیسیون قرار است هیاتی تعیین شود تا برای بازدید و بررسی وضعیت، به زندان اوین برود.

پیگیری وضعیت نسرین ستوده در مقابل دادستانی تهران

 دهها تن از فعالان جنبش زنان ایران با نوشتن نامه‌ای از وضعیت وخیم نسرین ستوده که بیش از ۴۵ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد؛ ابراز نگرانی کردند و صبح امروز برای نشان دادن این نگرانی، مقابل دادستانی تهران جمع شدند تا نامه خود را به دادستان برسانند. آنها در این نامه، ضمن اعلام حمایت از خواسته‌های نسرین ستوده، درخواست انتقال سریع وی به بیمارستانی مجهز را مطرح کردند.

احضار مجدد پیمان عارف، عضو جبهه ملی ایران، به دادگاه

در باره این پرونده  تاکنون دو جلسه در مرداد و مهرماه گذشته تشکیل شده که با عدم حضور رشته احمدی به عنوان معاون دادستان دادگاه تجدید جلسه گردیده است. گیتی پورفاضل وکیل عارف در این پرونده, در جلسه گذشته با توجه به عدم حضور رشته احمدی تقاضای صدور رای برائت نموده بود که قاضی پرونده با توجه به ملاحظات غیرقضایی از صدور رای خودداری نموده، دستور تجدید جلسه صادر نمود.

در راستای افزایش فشار بر اعضای جبهه ملی ایران

دکتر علی رشیدی، فعال سیاسی به دو سال حبس و پنج سال محرومیت محکوم شد

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این حکم به دلیل انتشار بیانیه جبهه ملی ایران در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور در آبان ماه ۹۰ که مقامات اطلاعاتی ادعا نموده‌اند به قلم دکتر علی رشیدی نوشته شده است؛ و ذیل عناوین تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری صادر گردیده است.

به گزارش خبرنگار مهر: با دستور فرمانده نیروی انتظامی کشور، رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برکنار شد.

 با پيگيري هاي صورت گرفته از سوي مراجع قانوني براي روشن شدن علت اصلي مرگ ستار بهشتي, سرهنگ سعید شکریان رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی تهران بزرگ را به علت قصور و ضعف در نظارت کافی بر عملکرد پرسنل تحت امر و روند رسیدگی پرونده متوفی، از سمت خود برکنار کرد.

قطعنامۀ سازمان ملل فشار بین المللی روی حکومت ایران را افزایش میدهد: رای قاطع ۸۳ موافق در قبال ۳۱ مخالف

 قطعنامه از ایران میخواهد تا زندانیان سیاسی را بلافاصله آزاد کند

بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي

چهار تن از اعضاي جبهه ملي ايران، كورش زعيم، عيسي خان حاتمي، محمد اويسي همراه با دكتر محسن رهامي (نماينده جبهه ملي در سبزوار) توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شدند.

طبق گزارش مهندس حسين نجاتي، نماينده جبهه ملي ايران در اسفراين، به آقاي حاتمي دستبند زده شده بود. طبق همين گزارش، بازداشت شدگان پس از ساعتها بازجويي حدود ساعت 22:30 آزاد شدند. از كورش زعيم تعهد گرفته شد كه ديگر به اسفراين باز نگردد.

ماموران امنیتی بدون اعلان قبلی به منزل مهندس رضا کرمانی هجوم بردند و ۱۰ تن از اعضای حزب پان ایرانیست را بازداشت کردند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران: عصر روز پنج شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۲ ماموران امنیتی بدون اعلان قبلی به منزل مهندس رضا کرمانی هجوم بردند و ۱۰ تن از اعضای حزب پان ایرانیست را بازداشت کردند. اسامی هشت تن از افراد بازداشت شده به این شرح است: حجت کلاشی، هومن اسکندری، فرهاد باغبانی، اوژن اکبری، حسین شهریاری، کسری علاسوند، علیرضا سلیمانی و جاوید. از محل نگهداری ایشان و دلایل بازداشت اطلاعی در دست نیست.

گرسنگی در جمهوری اسلامی عامل ترک تحصیل دانش‌آموزان
ترک دسته‌جمعی مدرسه از سوی دانش‌آموزان  منجر به واکنش مقامات محلی در گیلان شده است. یکی از مسئولان ارشد آموزش و پرورش در این‌باره به «قانون» می‌گوید: «نبود غذا در مدارس شبانه‌روزی را تایید نمی‌کنم، اما اعتراف می‌کنم بازار دیگر برای فروش مواد غذایی به ما اعتماد ندارد.»

محاکمه به جرم کمک به زلزله زدگان!

تن‌ها گناه ما این بوده است که هرگز سقف خانه‌هایمان را از سقف خانه‌های هموطنان آذریمان استوار‌تر ندیده‌ایم، تنها گناه‌مان این بوده است که نه چشمانمان را سیاه‌تر و نه خونمان را از خون هموطنان آذریمان رنگین‌تر نیافته‌ایم.همواره از خود می‌پرسیم حکایت برخوردهای دستگاه امنیتی و قضایی استان آذربایجان شرقی رسمی متداول در کل میهن است یا شیوه‌ای مخصوص به خطه غرب کشور؟

شیوع اعتیاد به مواد مخدر بین کارگران

 خبرگزاری فارس : احمد سیاوش‏پور از  کمیته قضایی و انتظامی مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر در استان سمنان و رئیس کل دادگستری استان سمنان با ابراز نگرانی از شیوع اعتیاد به مواد مخدر در بین قشر کارگر گفت،  بر اساس یک باور غلط، برخی از کارگران تصور می‏کنند استعمال مواد مخدر موجب افزایش توان کاری می‏شود. سیاوش‏پور اضافه کرد: در دستگاه قضایی شاهدیم این افراد پس از گرفتار شدن در دام اعتیاد و از دست دادن توان کاری خود، دست به جرائم خرد می‏زنند که در این زمینه راهکارهای پیشگیرانه فراوانی از جمله فرهنگ‏سازی موثر خواهد بود. وی افرود: افزایش سطح فرهنگی جامعه و اجرای یک طرح جامع پیشگیری موجب ریشه‌کن شدن معضلات با استفاده از رفع علت‏ها به جای برخورد با معلول خواهد شد.

هشدار دانشگاه‌های پزشکی ایران در مورد افزایش ۳۵۰ درصدی قیمت دارو
در پی تحریم‌ها، تامین و خرید برخی از اقلام دارویی با مشکل مواجه شده است
روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در نامه‌ای سرگشاده به معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور نسبت به کمبود منابع حوزه سلامت و بهداشت انتقاد کردند.

ابوالفضل عابدینی نصر، روزنامه نگار خوزستانی

که در ۲۴ ساعت حضور ستار بهشتی در بند ۳۵۰ شاهد وضعیت جسمی وی پس از شکنجه‌های صورت گرفته در بازداشتگاه نیروی انتظامی بود به دلیل ادای شهادت در حضور بازپرس ویژه قتل به زندان کارون اهواز تبعید شد.

ابوالفضل عابدینی نصر، روزنامه نگار و از همکاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران است که به دلیل عضویت در این گروه و مصاحبه با رسانه‌های برون مرزی در خصوص وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه و هم چنین عضویت در حزب پان ایرانیست به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

بيانيه زندانيان سياسي رجايي شهر

 در محکوميت قتل ستار بهشتي:‎جنايت رژيم عليه ستار بهشتي محکوم است!

افشين اسانلو،  رسول  بداغي،  شاهرخ زماني، رضا شريفي بوکاني، خالد حرداني، افشين حيرتيان ، حشمت الله طبرزدي، صالح کهندل،  عباس بادفر

ادعاي دفاع از حقوق مردم که همواره از سوي جناحهاي رقيب در اين حکومت سرکوبگر مطرح  ميشود٬ دورويي بيش نيست. مگر همين ها نبودند که از طريق دستگاههاي امنيتي جهنمي خود کساني چون داريوش و پروانه فروهر  و مختاري و پوينده و پيروز دواني  و... در آذر ماه ۱٣۷۷دشنه آجين کردند و پس از آن نيز هيچکس پاسخگو نبود.  خون ستار بهشتي با خون فروهرها و با خون هزاران شهيد راه آزادي بهم پيوسته تا در آستانه ماه آذر جوانان دلاور ايراني فرياد بر آورند  که راه آنان جاودانه است.

مرگ نوجوان دزفولی

 بر اثر «کمبود دارو»؛ هشدار کانون هموفیلی درباره تحریم‌ها

منوچهر ۱۵ ساله که در ایلات و عشایر نزدیک شهرستان دزفول زندگی می‌کرد، پس از آنکه در کوهستان دچار حادثه شد، چون دارویی در خانه نداشت، راهی بیمارستان شد اما برای نجات‌دادن جان او دیر شده بود و این نوجوان جان خود را از دست داد.

مراسم بزرگداشت دکتر مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران واشنگتن

به مناسبت شصت و یکمین سالگرد حضور دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران شهر واشنگتن، مراسمی در این محل برگزار شد. دانشگاه نورت ایسترن ایلینويز، موسس نخستین بنیاد دانشگاهی به نام دکترمصدق در جهان، تصميم دارد یکی از تالار های دانشجویی این دانشگاه را به نام دکتر مصدق نام گذاری کند. این مراسم با همکاری ایرانیان آمریکا به منظور گرامی داشت خدمات و میراث دکتر مصدق برپا شد.

مراسم بزرگداشت مصدق در پایتخت آمریکا

دانشگاهی در آمریکا تصمیم گرفته تالاری را به نام محمد مصدق، نخست وزیر سابق ایران نامگذاری کند. این دانشگاه دولتی در شیکاگو، پیش تر هم به کمک ایرانیان مقیم آمریکا و اروپا نخستین بنیاد دانشگاهی به نام دکتر مصدق را در جهان تاسیس کرده بود. به همین مناسبت و همزمان با شصت و یکمین سالگرد سخنرانی محمد مصدق در باشگاه خبرنگاران واشنگتن، روز گذشته مراسم بزرگداشتی هم در پایتخت آمریکا برگزار شد.

‎عزا عزاست امروز ، روز عزاست امروز -------------ایرانی آزاده، با شهداست امروز

 نوزده آبان رسید و سالگرد شهادت دکتر فاطمی... عجب آنکه امروز هم مراسم یادبود شهادت شهید ستار بهشتی بر مزار وی برگزا خواهد شد.

 مراسم یاد بود ستار بهشتی روز جمعه 91/8/19 در رباط کریم (رباط قدیم) پایین تر از امام زاده عماد قطعه 7 ردیف 3 شماره 11 ساعت 2 بعد از ظهر‎“

 شکایت ستار بهشتی علیه بازجوی خود

به: آقای اعلائی مسئول اندرزگاه ۳۵۰

اینجانب ستار بهشتی درتاریخ ۹۱/۸/۹ از طرف پلیس فتا در منزل بدون حکم بازداشت شدم و در مدت دو روز بازجویی مورد انواع تهدید و ضرب و شتم قرار گرفتم از فحش های ناموسی که به مادر بنده می گفتند و به خودم مانند [...]، مادرت سالم نیست و بسیار توهینهای دیگر و انواع ضرب و شتم با مشت و لگد و بستن به میز و لگد زدن به سر بنده و اکنون در تاریخ ۹۱/۸/۱۱ بنده را پلیس فتا باز احضار کرده و با خود می برد و بنده عواقب هر اتفاقی که برایم پیش آید مقصر پلیس فتا می دانم و همینطور اگر اعترافی از بنده گرفته شود تحت شکنجه بوده در مدت ۱۲ ساعت ماندن در بند ۳۵۰ اتاق دو، اعضاء اتاق شاهد آثار ضرب و شتم روی بدن بنده بوده اند. و ۲ بار به پزشک مراجعه کردم در نهایت گزارش خود را تقدیم به شما می کنم و خواستار پیگیری این امر هستم. با تشکر  ستار بهشتی

باز هم جنایت در زندان جمهوری اسلامی !
ماموران به خانواده ستار بهشتی:

قبر بخرید و فردا جنازه را در کهریزک تحویل بگیرید

زندانیان بند 350 اوین هم می گویند ستار بهشتی را در حالی دیده اند که بر اثر شکنجه ها بدنش له شده بود، حتی یک جای سالم در بدنش نبود و آثار کبودی و شکنجه بر تن و صورت و سر این زندانی سیاسی مشهود بود....

مصاحبه با خواهر ستار:

 درگذشت زندانی سیاسی ، ستار بهشتی در زندان اوین

کمپین جهانی برای پشتیبانی از نسرین ستوده و زنان زندانی سیاسی در ایران
• «همبستگی برای حقوق بشر در ایران» از همه ایرانیان مقیم خارج دعوت کرده است
روز دهم نوامبر را به روز همبستگی با نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی زن در ایران، تبدیل کنند ...

ما از همه ایرانیان مقیم خارج، شهروندان جهان و تمام مدافعین صلح و حقوق انسانی تقاضا میکنیم روز دهم نوامبر در هر شکل ممکن از اعتراضات اخیر زنان مبارز ایران پشتیبانی نمایند و در حمایت از آنان، همصدا با ما، خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران باشند.

تاسیس یک پایگاه دریایی برای حفاظت از جزایر سه گانه
خبرگزاری های ایران خبر داده اند که نیروی دریایی سپاه پاسداران یک پایگاه دریایی در نزدیکی جزایر سه گانه تاسیس کرده است که به گفته آنها، هدف از این اقدام حفاظت از جزایر سه گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی است.نیروی دریایی سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ۱۴ آبان اعلام کرد که این پایگاه منطقه پنج نیروی دریایی سپاه پاسداران به شمار می رود و یک ستاد فرماندهی جدید با ماموریتی مستقل در آب‌های خلیج فارس است.

اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی زن در اوین در اعتراض به یورش گارد ویژه

تا کنون 9نفر از زندانیان سیاسی زن از جمله بهاره هدایت، نازنین دیهیمی، ژیلا بنی یعقوب، شیوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکیمه شکری، ژیلا کرم زاده مکوندی، نسیم سلطان بیگی و راحله زکایی در اعتراض به این اقدام ماموران حفاظت -اطلاعات زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

گزارش دومین روز محاکمه جمهوری اسلامی در سالن صلح دادگاه لاهه

مرحله دوم محاکمه جمهوری اسلامی ایران،

که از روز پنج شنبه 25 اکتبر 2012 برابر با 4 آبان 1391 آغاز شده، امروز 26اکتبر ساعت 9 صبح، کار خود را در سالن صلح، ساختمان دادگاه لاهه آغاز شد. براي حضور درمرحله دوم دادگاه، ثبت نام ضروري است. علاقه مندان به شرکت در مرحله دوم دادگاه که قرار است به مدت سه روز از ٢٥ تا ٢٧ اکتبر ٢٠۱٢ در شهر لاهه برگزارش شود، از طريق تماس با آدرس ایمیل یا پر کردن فرم زیر، با ذکر نام و نام خانوادگی ثبت نام نمایند.

info@irantribunal.com

۱۱ شهروند بهایی ساکن مشهد به اتهام تبلیغ علیه نظام تحت تبلیغ بهاییت و عضویت در جامعه بهایی محاکمه شدند.

 هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران: صبح روز یک شنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۱ یازده شهروند بهایی ساکن مشهد در دادگاه انقلاب مشهد به اتهام "تبلیغ علیه نظام تحت تبلیغ بهاییت" و "عضویت در جامعه بهایی" محاکمه شده و مقرر گردید حکم صادره بزودی اعلام گردد. همگی این شهروندان بهایی در اواخر سال گذشته، بازداشت و به قید وثیقه آزاد شدند که دادگاه مذکور در رابطه با همین پرونده می‌باشد: اسامی شهروندان بهایی فوق الذکر عبارتست از: نگین احمدیان – عزت الله احمدیان – نگار ملک‌زاده – نوید نبیلی – حوریه محسنی – فتانه حاجی‌پور – شایان تفضلی – آرمان مختاری – شهزاد خلیلی - بهناز حداد‌زاده و نغمه ذبیحیان.

«هفت رسانه دیگر حامی احمدی‌نژاد فیلتر شدند»

 هفت سایت و وبلاگ حامی محمود احمدی‌نژاد فیلتر شده و حدود چهل وبلاگ حامی رئیس دولت دهم هم به مناسبت ششم آبان روز تولد احمدی‌نژاد٬ با انتشار پست‌هایی به تعریف و تمجید از وی پرداختند.

انزوای کامل ایران درکمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل:

حمایت قاطع از گزارش سوم احمد شهید و درخواست برای همکاری با گزارشگر

جوادلاریجانی با لحن پرخاشگرانه و حملات شخصی غیرمتعارف و غیردیپلماتیک و به صورت شخصی به آقای شهید حمله کرد تا آنجایی که رئیس جلسه مجبور به قطع میکروفون وی شد.

سوریه راه دسترسی ایران به دریا است!

 این جمله ای است که رامنی شب گذشته درباره حیاتی بودن رابطه ایران و سوریه در مناظره با اوباما مطرح کرد

.به گزارش گاردین، میت رامنی شب گذشته با بیان اینکه " سوریه تنها متحد ایران در جهان عرب است و راه دست رسی ایران به دریاست" همگان را شوکه کرد. گاردین نوشته است این اشتباه و گاف بسیار بزرگ نامزد ریاست جمهوری آمریکا زمانی بیشتر خودنمایی می کند که او این اشتباه را دست کم در یکسال گذشته 5 یا 6 بار تکرار کرده است.

بالاگرفتن مناقشه بر سر حجاب در مصر: یک آموزگار زن مصری موهای دو دانش‌آموز دختری را قیچی کرد که حاضر نبودند حجاب اسلامی سر کنند.

شکایت پدر یکی از این دختران باعث اخراج آموزگار از مدرسه شد. مناقشه بر سر موضوع حجاب در مصر با شدت جریان دارد.مورد تازه‌ای از اجبار موازین اسلامی در مصر مناقشه‌برانگیز شد. آموزگار یک مدرسه‌ی دخترانه که ظاهرا "برای شوخی" بخشی از موهای دو دختر دانش‌آموز بی‌حجاب را قیچی کرده بود، از مدرسه اخراج شد. فرماندار منطقه‌ی لوکسور این پیشامد را "شرم‌آور" خواند.

آیا برای جلوگیری از اعدام حافظان زیست بوم راهی وجود دارد؟

پایگاه خبری ایران بزرگ- طبق آمار رسمی در 35سال گذشته بیش از 111تن از محیط بانان این سرزمین به شهادت رسیده اند.محیط بانانی با سختی های فراوانی در کوه و دشت، دور از خانواده با خطرهای بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و برای حفظ و نگهداری هرچه بهتر محیط زیست از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.محیط بانانی که گاه عاملان شهادتشان هیچگاه شناخته نمی شوند. اما اگر همین محیط بانان در دفاع از محیط زیست و در دفاع از جان خود در برابر شکارچیان ایستادگی کنند و در این راه اگر ناخواسته یک شکارچی کشته شود با مجازات اعدام روبه رو می شوند. از دیدگاه شما آیا اعدام محیط بانان عادلانه است؟آیا راهی برای جلوگیری از اعدام محیط بانان وجود دارد؟

نشست مشاوران رهبر جمهوری اسلامی : بیت رهبری از کارشناسان سیاست خارجی برای مشورت در باره مسائل سیاست خارجی ایران به ویژه پرونده هسته ای دعوت به عمل آورده بود.

در  این جلسه که برخی کادرهای سابق وزارت امور خارجه حضور داشته‌اند، اعضای جلسه ضمن انتقاد شدید به سعید جلیلی و تأکید بر ضعف ایشان در مذاکرات سیاسی بر روی سه محور توافق داشته‌اند: الف: مشکل ایران جز از طریق مذاکره مستقیم و رابطه با آمریکا حل نمی‌شود.

 ب: پیروزی اوباما در انتخابات آینده به سود ایران است، بنابراین ایران باید تا فرصت باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بکوشد در مذاکرات هسته‌ای پیشرفتی حاصل شود و از این طریق به پیروزی اوباما کمک کند. پ: رهبری باید رابطی میان خود و کاخ سفید تعیین کند.

تغییر سیاست اسراییل در قبال ایران، از حمله به تحریم
روزنامه نیویورک تایمز، طی گزارشی اعلام کرد: بنیامین نتانیاهو- نخست وزیر اسرائیل، سیاست خود را نسبت به ایران عوض کرده و بیش از آنکه به دنبال حمله نظامی به این کشور باشد، در پی تحریم‌های بیشتر ایران است.بنیامین نتانیاهو- نخست وزیر اسرائیل، در نظر دارد تا پیش از پایان سال جاری میلادی سفری به کشورهای اروپایی داشته باشد. یک از اهداف وی از سفر دوره‌ای به کشورهای اروپایی افزاش فشار بر تهران و افزایش تحریم‌ها علیه ایران است.

پیام مشترک رضا شهابی و بهنام ابراهیم زاده به مناسبت اول مهر روز بازگشایی مدارس :
سومین مهر، بدون مهر پدری!

سال تحصیلی جدید در شرایطی آغاز می شود که 27 ماه از بهترین دوران عمرمان را دور از همکاران، هموطنان و کانون گرم خانواده آن هم به جرم تشکیل و عضویت در تشکل های کارگری برای دفاع از حقوق مسلم کارگران و آشنایی آنها با حقوق اولیه خود برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه سزاوار هر انسان، گرفتار زندان شده ایم.  فرزندان ما 27 ماه است از مهر پدری محروم اند، آنهم در سنینی که نیاز به مراقبت و رسیدگی و کمک و آموزش دارند. گرچه مادرانشان در همه حال در کنار آنها هستند ولی دوری پدر و مشکلات پیش رو ضربات جبران ناپذیری به آنها وارد کرده است.

هر آنکو شود کشته ز ایران سپاه

 بهشت برینش بود جایگاه

دیدبان یادگارهای فرهنگی- طبیعی ایران برگزار کرذ:

گزارش تصویری از همایش ایران ورجاوند 3، به مناسبت سالروز آغاز دفاع مقدس - 1

گزارش تصویری از همایش ایران ورجاوند 3، به مناسبت سالروز آغاز دفاع مقدس - 2

آغاز این همایش که با حضور سربازان دلاور نیروی هوایی ارتش ایران (دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری و فرماندهی آموزش‌های هوایی شهید خضرایی) برگزار شد استاد فریدون جنیدی پژوهشگر تاریخ و ادب ایران به تاریخ حمله‌ی دشمنان به خاک ایران‌زمین پرداخت و گفت: ستم تمام این یورش‌گران به فرهنگ ایران بوده است. از آن زمانی که حمله کردند سپاه آنها پیروز شد و شروع کردند به سوزاندن کتابخانه ها که نقل است 17 کتابخانه را سوزانده‌اند. جنیدی تأکید کرد که همواره دشمنان ایران کوشیده‌اند فرهنگ ایران را، به عنوان مهم‌ترین سد راه خود، از میان بردارند تا بتوانند بر استیلای خود عمق ببخشند.

شکنجه وحشیانه و انتقال ۲ زندانی به سلولهای انفرادی
بنابه گزارشات رسیده به « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» دو زندانی بند ۴ در مقابل چشمان همبندیانشان ابتدا مورد شکنجه های وحشیانه جسمی و سپس مورد تحقیر علی خادم معاون زندان که از شکنجه گران شناخته شده زندان گوهردشت می باشد، قرار گرفتند.

اطلاعیه حبهه ملی ایران- آمریک- واشینگتن

دوستان و دوستداران آزادی و استقلال ایران ، با خرسندی دو مطلب مهم را در ارتباط با برنامه ای برای بزرگداشت دکتر مصدق، رهبر فقید ملت ایران به آگاهی شما می رسانیم:
 دانشگاه Northeastern درشیکاگو که از دانشگاه های معتبر ایالت ایلی نویز است موافقت کرده است تالاری را به نام دکتر مصدق نام گذاری کند. هر روز که می گذرد ارزش خدمات مصدق برای استیفای حقوق ملی ایرانیان و استقرار آزادی و دموکرسی و صداقت و روشن بینی او در کارسیاست ورزی و کشور داری، نه تنها برای مردم ایران، بلکه برای جهانیان بیشتر روشن می شود. به دلیل همین ارج واعتبار جهانی است که یک دانشگاه معتبر آمریکایی حاضر شده است یکی از تالارهای خود را، با افتخار، مصدق بنامد....

 لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، سه شنبه، ۲۱ شهریور، به یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفت : « اگر ايران تصميم به ساخت بمب اتمی بگيرد، آمريکا حدود يک سال برای اقدام فرصت خواهد داشت.

 در صورتی که رهبران ايران تصميم به ساخت بمب اتمی بگيرند، احتياج به مدت زمانی برای عملی کردن آن دارند.» وی اين مدت زمان را کمی بيشتر از يک سال برآورد کرد. وزیر دفاع ایالات متحده گفت « زمانی که بدانیم آنها این تصمیم را گرفته اند، ما فکر می کنیم که این فرصت را خواهیم داشت دست به عمل لازم زده و برنامه را متوقف کنیم.» وی افزود «سازمان های اطلاعاتی آمریکا اطلاعات خوبی در مورد برنامه هسته ای ایران دارند و آن را از نزدیک دنبال می کنند.» وزیر دفاع آمریکا گفت «نیروهای این کشور توانایی لازم برای جلوگیری از ایران به دستیابی بمب اتمی را دارند.»

چگونه "دیپلماتها" افکار عمومی را برای جنگ آماده میکنند.

ديپلماتها به آسوشيتدپرس گفتند آژانس بين المللی انرژی اتمی اطلاعات مهمی دريافت کرده (از کجا؟)که نشان می دهد رژیم تهران در راستای رسيدن به توانايی برای ساخت بمب اتمی پيشرفت داشته است. اين اطلاعات نشان می دهد که رژیم تهران از طريق مدل های کامپيوتری، قدرت تخریبی یک کلاهک هسته ای را محاسبه کرده است. همزمان یک مقام سابق آمریکايی در باره گزارش اخیر آژانس اتمی در باره فعالیتهای هسته ای رژیم تهران گفت، وظيفه آژانس آگاه ساختن شورای امنيت از خطری است که صلح را تهديد می کند. به نوشته روزنامه يو اس ای تودی، ديويد آلبرايت، کارشناس امور اتمی  ( لابی اسرائیل و از مشاورین جرج بوش) در آمریکا نیز گفته است، آژانس اتمی درباره برنامه اتمی رژيم تهران، هرآنچه در توان داشته انجام داده و بايد خود را کنار بکشد تا موضوع به ارگان بالاتر (شورای امنیت) ارجاع داده شود.

عیسی خان حاتمی، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و مدیرمسئول ماهنامه توقیف شده ایرانمهر:

در روز دوشنبه سیزدهم شهریور ماه از من دعوت نمودند که در تاریخ سه شنبه 14 شهریور ماه 1391 به ستاد خبری اداره کل اطلاعات استان خراسان شمالی مراجعه نمایم. درساعت 10 صبح روز سه شنبه به آنجا رفتم و پس از اتمام پرسش و پاسخ در ساعت 5 پس از نیمروز به منزل مراجعه نمودم. در این مورد خبر رسانی های متفاوتی انجام گرفته است که به این وسیله اصلاح میگردد. عیسی خان حاتمی

مهندس امیرانتظام به منزل منتقل شد

وظیفه خود میدانم، که به اطلاع شما برسانم: به لطف پروردگارکه همواره یاور ما در فراز ونشیب زندگی پرتلاطم مان بوده است.وصدالبته بالطف وزحمات بی شائبه تمامی پزشکان وپرسنل بیمارستان های ایرانمهرو مهراد، بهبودی نسبی قابل قبولی در وضعیت جسمانی همسرم پس از بیست روز مشاهده گردیده است.لذا براساس موافقت تیم پزشکی مسئول ومشروط بر اینکه دستورات پزشکی کاملا رعایت گردد. توانستم ایشان را درساعات پایانی روز دوشنبه مورخ 13/6/91 از بیمارستان به منزل منتقل نمایم. الهه امیرانتظام

"نیویورک تایمز": ایالات متحده‌ی آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی، مجموعا ۶۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سلاح فروخته است که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۰ "رشدی فوق‌العاده" را نشان می‌دهد.

 این رقم حاکی از آن است که آمریکا به تنهایی فروشنده‌ی یک سوم میزان سلاحی بود که در سال ۲۰۱۱ در سطح جهان به فورش رسیده شده است. به‌نوشته نیویورک تایمز این میزان فروش اسلحه در تاریخ آمریکا "بی‌سابقه" بوده است. روسیه با اختلاف فاحش، با فروش ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار جنگ‌افزار، در رده‌ی دوم قرار گرفته است. بحران اقتصادی جهانی در سال‌های اخیر، تجارت اسلحه را با رکود مواجه کرد. با این‌حال احتمال حمله‌ی نظامی به ایران و بالا گرفتن تنش‌ها و درگیری‌ها در خاورمیانه، بار دیگر این تجارت را رونق بخشیده است.

نویسندگان نامدار اسرائیل، طی نامه‌ای به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، تا روز یک‌شنبه به وی فرصت دادند که اعلام...کند پایبند قوانین است و از اقدام انفرادی برای حمله به ایران خودداری می کند. در غیر این صورت آن‌ها به دادگاه عالی کشور متوسل می شوند.

 نویسندگان صاحب نامی همچون آموس اوُز، یورام کانیوک، سامی میخائل و زرویا شا ِلو، که از سوی یک دفتروکالت در تل آویو نمایندگی می شوند، از نتانیاهو خواستند که مطلقاً ً تابع قانون باشد، که موارد مربوط به یک اقدام جنگی را تنظیم کرده است. این نویسندگان حق اقدام قانونی در این رابطه را برای خود محفوظ داشتند. آن‌ها از دادگاه خواهند خواست تا ترتیبی بدهد که نتانیاهو نتواند به تنهایی در رابطه با جنگ علیه ایران تصمیم بگیرد.

نامه ای از ایران

این کثافتهای خائن دارند هم میهنان ما را در آذربایجان زنده به گور می کنند . به فریادمان برسید!

چند نفر آدم باید بمیرند تا کشوری برود در سوگ؟ شما که دست به عزاداری‌تان خوب است. شما که یاد گرفته‌اید از ۳۶۵ روز سال با بهانه و بی‌بهانه ۳۶۴ روز دسته‌ی عزاداری راه‌ بیندازید و بکوبید بر سر ملت که شادی حرام است.

 در حاليکه شمار تلفات و خسارات زلزله در استان های آذربايجان شرقی و غربی و اردبيل و زنجان هم چنان رو به افزايش است، جمهوری اسلامی  شمار واقعی کشته شدگان را پنهان میکند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد رژيم تهران روز يکشنبه تلفات زلزله را کاهش داد و اعلام کرد در مجموع 227 نفر کشته و 1380 نفر مجروح شدند. برخی منابع دیگر نیز در ایران از کشته شدن بيش از سيصد نفر و مجروح شدن بيش از پنج هزار نفر خبر داده بودند. غلامحسين مسعودی عضو سابق مجلس شورای اسلامی از اهر و هريس می گوید، آمارها نشان می دهد ميزان کشته های زمين لرزه به هزار نفر هم می رسد. وی افرود، متاسفانه آماری که پزشکی قانونی می گويد حدود سيصد نفر است، اما تعدادی از کشته ها را در خود روستاها دفن کرده اند.

طرح مجلس برای بازگشت به سهمیه‌بندی کالاهای اساسی

کمیسیون اقتصادی مجلس طرحی را بررسی می‌کند که در صورت تصویب، کالاهای اساسی در ایران مانند دوران جنگ با عراق سهمیه‌بندی و کوپنی می‌شود. این اقدام از ملزومات "اقتصاد مقاومتی" معرفی شده است.

دفتر تحکیم وحدت خطاب به خامنه ای: برای شنیدن صدای دانشگاه، در جمع دانشجویان زندانی حاضر شوید

دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه ای نسبت به سخنان اخیر خامنه ای در جمع دانشجویان عضو تشکل های وابسته به حاکمیت واکنش نشان داد. دفتر تحکیم وحدت با انتقاد از دیدار افرادی گزینش شده با رهبر جمهوری اسلامی در بیانیه خود می گوید که قلب دانشگاه همچنان از زخم دشنه های طرفداران ولایت دردمند است

محرومیت دختران ایرانی از تحصیل در ۷۷ رشته دانشگاهی

در سال تحصیلی ۹۱، پذیرش دختران در ۷۷ رشته ۳۶ دانشگاه ایران متوقف شد. در کنار رشته‌های مهندسی که رکورددار حذف‌اند، دختران از تحصیل در رشته‌هایی مانند فرش‌دستباف، زبان انگلیسی، تاریخ و ده‌ها رشته دیگر نیز محروم شدند.

برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران بکوشید
نامه ١۹۰ کنشگر ایرانی به دبیرکل سازمان ملل متحد

امضاء کنندگان این نامه ـ که از کنشگران سیاسی، روزنامه‌نگاران، استادان دانشگاه، و مدافعان حقوق‌بشر هستند ـ از شما می‌خواهند در جهت اجرای آن بخش از وظایف مربوط به دفاع از حقوق‌بشر که مسئولیت دبیرکل سازمان ملل‌ متحد برعهده‌ی شما نهاده، برای آزادی تمامی فعالان سیاسی و کنشگران مطبوعاتی، دانشگاهی و مدنی و دیگر شهروندان بی‌گناه، که ماه‌هاست در زندان‌های جمهوری اسلامی به‌سر می‌برند و نیز درجهت اعاده‌ی حقوق سیاسی ـ اجتماعی آنان تلاش نمایید.

‫احضار كورش زعيم به بازپرسي زندان اوين
‫ كورش زعيم طي احضاريه شماره پ۲/ ۹۰۰۳۶۰ مورخه ۱۳۹۱/۰۵/۰۸ دادسراي شهيد مقدس (اوين) به بازپرسي شعبه دوم احضار شد.
‫نامبرده بايد در ظرف ۳ روز خود را به دادسراي نامبرده معرفي كند.

اقتصاد کشاورزی ایران در سراشیبی ‫فروپاشی و ورشکستگی

واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و عدم حمایت دولت بسیاری از کشاورزان ایران را متضرر و گروهی را ورشکسته کرده است. بخش کشاورزی "جدا بیمار" و در حال ورشکستگی است. نقش سیاست‌های دولت در کاهش تولید محصولات کشاورزی در ایران موضوعی است که در سال‌های اخیر فراوان به بحث گذاشته شده و انتقادهای تندی را متوجه محمود احمدی‌نژاد و همکارانش کرده است.

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه تیر ۱۳۹۱

در این نوشتار ۲۱۶ گزارش حقوق بشری منتشره تیر ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات، سعی شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫.

کنگره آمريکا تحريم های جديد عليه ايران را تصويب کرد

سنا و مجلس نمايندگان آمريکا چهارشنبه ۱۱ مردادماه تحريم های تازه ای را عليه جمهوری اسلامی تصويب کردند. بر اساس این تحریم ها، مجازات هایی برای بانک ها، شرکت های بيمه و شرکت های کشتيرانی که به فروش نفت ايران کمک کنند، در نظر گرفته شده است.

برخورد امنیتی با مشکل گرانی در ایران

مقامات امنیتی ایران از رسانه‌های داخلی خواستند که از "بزرگ‌نمایی" گرانی ‌و نابسامانی‌های اقتصادی خودداری کنند. نهادهای امنیتی ایران با نگرانی از تشدید اعتراضات اجتماعی، در پی مقابله با "توطئه‌های رسانه‌ای" هستند.

۲۸ زندانی کرد محکوم به اعدام در ۵ زندان کشور

تحقیقات کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران نشان می دهد که هم اکنون حداقل ۲۸ تن زندانی کرد که با اتهام های سیاسی و امنیتی مواجهند در زندان های سنندج، ارومیه، سمنان، رجایی شهر، سقز در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تایید/نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند. از این تعداد ۱۷ تن حکم قطعی اعدام دریافت کرده اند و ۱۱ زندانی دیگر حکم اولیه اعدام گرفته اند و در انتظار رای دیوان عالی کشور هستند. در مورد برخی از اسامی که در این گزارش پیش رو دارید پیشتر اطلاعاتی در رسانه های مختلف منتشر شده است.

جایزه جهانی مبارزه با ایدز در دستان برادران علایی

بنیاد تحقیقات ایدز، جایزه الیزابت تایلور ویژه مبارزه با این بیماری را به آرش و کامیار علایی دو پزشک ایرانی اهدا کرد. برادران علایی در ایران به اتهام "براندازی نرم" به سه و شش سال حبس محکوم شده بودند.

‫گزارش شیرین عبادی از وضعیت حقوق بشر ایران در ماه تیر ۱۳۹۱

‫شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در دومین گزارش ماهانه خود، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر ۱۳۹۱ پرداخت. اولین گزارش ماهانه خانم عبادی از وضعیت حقوق بشر در ایران در خرداد ماه منتشر شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در ابتدای گزارش ماه تیر ۱۳۹۱ با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در استان های کردستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان، بر ضرورت اقدام فوری در جهت رفع هر نوع تبعیض برای آرام کردن مردم، تأکید کرده است.

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه خرداد ۱۳۹۱

در این نوشتار ۲۳۵ گزارش حقوق بشری منتشره خرداد ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات، سعی شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

مژگان محمدیان، فعال اجتماعی، از خرداد ماه سال جاری در زندان اوین به سر می‌برد  /  افزایش نگرانی از وضعیت نرگس محمدی؛ عدم اجازه تماس تلفنی و ملاقات در بیمارستان  /  نامه سرگشاده کانون صنفی معلمان ایران درباره معلم دربند "سید محمود باقری"  /  نامه شبنم مددزاده از زندان در مورد وضعیت اسفناک زندان قرچک ورامین  /  آخرین وضعیت منیژه نجم عراقی و علی اخوان در گفتگوی با خانواده آنها  /  زانیار و لقمان مرادی،زندانیان سیاسی محکوم به اعدام ممنوع الملاقات شده اند.

پیمان عارف، روزنامه نگار و فعال سابق دانشجویی جهت محاکمه به شعبه ‫۱۱۷۲ دادگاه جزایی تهران احضار گردید.

‫بر اساس ابلاغیه ای که روز گذشته به دست این زندانی سیاسی تازه آزادشده رسیده است، شعبه ۱۱۷۲ دادگاه جزایی مجتمع قضایی قدس پیمان عارف را احضار نموده تا در ساعت ۹.۵ صبح روز ۱۵ مرداد ماه در این شعبه حضور یابد تا در خصوص آنچه که در اخطاریه "شکایت ماموران" قید گردیده است محاکمه شود.

سه سازمان حقوق بشری خواستار آزادی فوری کبودوند شدند

سازمان‌های "عفو بین‌الملل"، "فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" و "جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران" روز سه‌شنبه ( ۲۷ تیرماه/۱۷ ژوئیه) در بیانیه مشترکی خطاب به دولتمردان جمهوری اسلامی خواستار آزادی محمد صدیق کبودوند شده‌اند.

هشدار تازه کلینتون به ایران در جریان بازدید از اسرائیل

سفر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، به اسرائیل پایان یافت. وی در کنفرانسی خبری سیاست‌های کشورش در قبال برنامه هسته‌ای ایران را با جهت‌گیری اسرائیل همسو خواند و بار دیگر بر قاطعیت غرب در این زمینه تأکید کرد.

پرونده کهریزک همچنان مفتوح است

در سومین سالگرد فاجعه کهریزک که منجر به درگذشت محمد کامرانی ، امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و رامین آقازاده قهرمانی شد، سایت عصر ایران با صالح نیکبخت وکیل خانواده جوادی فر درباره این پرونده و احکام صادره برای متهمان آن گفت و گو کرده است. این گفت و گو حاوی جزئیات نسبتا جدید و قابل تأملی در این باره است که ابعاد مهمی از این جنایت و ابعاد عاملان آن را بازگو می کند.

از اخراج ۱۰۰ هزار کارگر تا سوء تغذیه ۸۰۰ هزار کودک ایرانی
ایران به روایت عدد و رقم

اعداد و ارقام بعضی اوقات حامل واقعیاتی شگفتی‌آفرین هستند. ‫در اینجا نگاهی به آمار و ارقامی که در روزهای اخیر در ایران بر سر زبان‌ها بوده‌اند

مقامات ایران باید از انکار وجود زندانیان سیاسی دست بردارند
واکنش شدید خانواده های زندانیان سیاسی به اظهارنظرات کذب جواد لاریجانی

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که مقامات ایرانی باید انتشار اکاذیب و اطلاعات نادرست در خصوص وجود زندانیان سیاسی در ایران، در حالیکه همزمان مشغول حبس صدها نفر به دلیل استفاده از حقوق قانونی خود هستند را متوقف کنند. کمپین افزود که قوۀ قضاییۀ ایران باید بلافاصله کلیۀ زندانیان سیاسی را آزاد کند و از زندانی کردن شهروندان به دلیل ابراز باورهای سیاسی شان خودداری کند.

هرانا: ارژنگ داودی زندانی سیاسی که ۱۶ روز پیش چهارشنبه ۷ تیر ماه از بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهرکرج به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ اوین منتقل شده بود، در اعتراض به انتقال غیر قانونی خود به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زد.

مسئولین پیش‌تر به این زندانی سیاسی اعلام کرده بودند که مابقی محکومیت خود را باید در سلولهای انفرادی سپری نماید. گفتنی است، روز دوشنبه ۱۲ تیرماه نیز این زندانی سیاسی از سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به شعبۀ ۱۵ دادگاه انقلاب منتقل گردید و توسط قاضی صلواتی مورد محاکمه قرار گرفت.

پس از ۴۶ روز از اعتصاب غذا
وضعيت جسمانی محمدصديق کبودوند رو به وخامت است
اعتصاب محمدصديق کبودوند، زندانی سياسی و فعال حقوق بشر در حالی وارد چهل و ششمين روز خود می‌شود که وضعيت حاد و نامساعد وی به دليل عفونت شديد کليه‌ها و درد پروستات و ناراحتی‌های تنفسی لحظه به لحظه به مرحله حساس‌تری می‌رسد.
نامه تاج‌زاده به دخترش؛
داستان انقلابیون نترسی که اصلاح طلب ماندند و سبز شدند

نتایج یک دست شدن حکومت و تمرکز همه اختیارات و قدرت ها در دست یک نفر را امروز در همه قلمروها می توان مشاهده کرد. در عرصه بین المللی استراتژی منسجم و شفافی دیده نمی شود. اقتدارگراها در عین نگرانی از پیامدهای ماجراجویی احتمالی رژیم صهیونیستی در مسأله هسته‌ای، دلواپس آثار مخرب تحریم های همه جانبه جهانی علیه جمهوری اسلامی هستند.

منوچهر جمالی فیلسوف واندیشمندی ایرانجهانی و رویارو با اسلام در 84 سالگی در بامداد 5 شنبه 5 ژوئن2012 در شهر مالاگای اسپانیا برجهان دیده فروبست.

 انجمن آرای ایران: جمالی فیلسوفی ژرف اندیش بود که از سوی بیشترین معاصرانش دریافته نشد. ... سامانۀ فلسفی او برشالودۀ فرهنگ سیمرغی ایرانزمین- زنخدایی- استوار بود. او از درون رویدادها و استوره‌ها، درفراسوی زبان‌های ایرانی و آلمانی، و درکشاکش با تحجراسلامی، نشان می داد که چگونه اندیشۀ ایرانی بال هایی جهانگستر داشته و دارد، و چگونه گوهر فرهنگ سیمرغی ایرانیان با عبودیت اسلامی ناهمساز و درستیز است. او به آشکار و شجاعانه، اما مستدل، اسلام را به چالش می کشید. جمالی اندیشمندی نه تنها عاقبت اندیش و مصلحت گرا نبود، بل فیلسوفی شجاع بود که خود و خلاقیتش را به هیچ قدرت وحکومتی نفروخت. درتنگنا و تنگدستی، با خود و درخود زیست. یادمان نمی رود که چندین بار از ما خواست نام «انجمن آرای ایران» را به «جمهوری ایرانی» تغییر دهیم. اکنون تنها اندیشه‌ها و کتاب های پرشمار او درمیان ما است. اندیشه‌هایی که نام این فیلسوف ایرانجهانی را در امروز و فردای ایران، و در بازاندیشی ایرانیان به گوهر ایرانی و انسانی، جاری و درخشانتر خواهد کرد. بدون تردید، سیر آیندۀ اندیشه در ایرانزمین، وامدار این بزرگمردِ فرهنگ و خرد خواهد بود. یادش گرامی، راهش پررهرو باد.

 کبودوند امروزدوشنبه سی ویکمین روز اعتصاب غذا را پشت سر گذاشت وی که از روز شنبه 6 خرداد ماه اعتصاب کرده به خانواده اش گفته همچنان به اعتصاب غذا ادامه میدهد.

 پزشکی قانونی اعلام کرده که وی بخاطر عفونت کلیه هایش باید فورا به بیمارستان منتقل شود اما چون مسئولان امنیتی از دستبند و پابند استفده کرده بودند کبودند حاضر نشده به بیمارستان منتقل شود و اعلام کرده تا رسیدن به خواسته هایش به اعتصاب ادامه میدهد. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن اظهارنگرانی خود از این بابت به نیروهای امنیتی جمهموری اسلامی ایران هشدار میدهد عواقب هرگونه آسیب یا مرگ احتمالی محمد صدیق کبودوند مستقیما بر عهده مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی ایران است وازمقامات قضایی درخواست دارد که با فراهم آوردن شرایط مرخصی محمد صدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای برای درمان و دیدار با فرزندش استقلال خود را به اثبات برساند.

هرانا – بهمن احمدی امویی روزنامه نگار در بند صبح امروز پس از انتقال به دادگاه انقلاب در بازگشت به زندان به سلولاهای انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهمن احمدی امویی روزنامه نگار در بند امروز صبح پس از اعزام به دادگاه، به سلولهای انفرادی بند ۱ زندان رجایی شهر منتقل گردید.از علت انتقال این زندانی سیاسی به سلول انفرادی اطلاعی در دست نیست. این روزنامه نگار زندانی در پی برگزاری مراسم سالگرد «هدی صابر» که به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ منتقل شده بود در اقدامی تنبیه‌ای به زندان رجایی شهر کرج تبعید شده بود.

برای دختر زجرکشیده ام، نرگس
دکتر محمد ملکی
دختر مظلومم نرگس: یادداشتی را که برای «داد»ستان انقلاب اسلامی تهران فرستاده بودی خواندم. نمیدانم جناب دادستان این نامه و نامه های دیگرت را خوانده اند یا نه؟ احتمالا ایشان آنقدر گرفتار نقشه کشی برای پرونده سازی و به زندان کشیدن و آزار و اذیت دگراندیشان اند که فرصت این کار را پیدا نمی کنند. دخترم تو با سادگی و صداقت همیشگی ات فردی را مورد خطاب
حذف نام ایران و خلیج فارس از کتاب یونسکو

 سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی درحالی اکنون در روسیه درحال برگزاری است که در کتابی که از سوی سازمان جهانی یونسکو با عنوان " میراث جهانی در حوزه خلیج" منتشر شده نه تنها نامی از ایران برده نشده بلکه کلمه فارس از عبارت خلیج فارس نیز حذف شده است. به گزارش خبرنگار مهر، کتابی با عنوان World Heritage in the Gulf Region توسط سازمان جهانی یونسکو به چاپ رسیده است که به معرفی میراث جهانی ثبت شده در کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عمان، قطر، کویت، امارات و ... می پردازد این درحالی است که نام ایران به عنوان مهمترین کشور حوزه خلیج فارس با داشتن 13 اثر جهانی در این کتاب لحاظ نشده و نام خلیج فارس به عبارت جعلی خلیج تغییر یافته است.

زندگی نیوز: در جریان مرگ نایف بن عبدالعزیز ولیعهد کشور عربستان و برگزاری مراسم وی، یکی از مسئولان دولتی به کشور عربستان سعودی سفر کرده بود, در این مراسم شرکت نکرده و به کشور بازگشته است.

این مقام دولتی چندی قبل از وزارت خارجه منفک و به عنوان رئیس یکی از دستگاه های زیر نظر دولت منصوب شده است. اقدام برای شرکت در مراسم ختم ولیعهد عربستان به دستور دولت در حالی انجام گرفته است که آل سعود در هفته های اخیر تعدادی از اتباع ایرانی را در کشور عربستان اعدام کردند.

از طرف دیگر سفر معاون وزیر خارجه به جده که قرار بود برای دعوت از شاه عربستان به منظور شرکت در اجلاس سران عدم تعهد در تهران صورت بگیرد، لغو شد.

مراسمی به مناسبت زادروز محمد مصدق در پاریس
ایرج ادیب‌زاده
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور، به مناسبت صدوسی‌امین زادروز دکتر محمد مصدق، سیاستمدار، دولتمرد و نماینده چند دوره‌ مجلس شورای ملی و نخست وزیر ایران در سال‌های۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ خورشیدی، روز شنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۲ (سوم تیر ۱۳۹۱) مراسمی با حضور شماری از نویسندگان و پژوهشگران حوزه سیاست و تاریخ در پاریس برپا کردند.
خانواده‌ی حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس و فعال حقوق‌بشر تمامی مطالب منتشر شده در رسانه‌های نزدیک به حاکمیت در خصوص بیماری مادر زادی کلیوی فرزندشان را تکذیب کردند.

متن جوابیه به شرح زیر است:

در پاسخ به مطالب منتشر شده از جانب سایت عصر ایران و گزارشگر بازتاب، اعلام میدارم که کلیه ی مطالب در خصوص بیماری مادر زادی حسین کذب محض بوده و تمامی آنها را رد میکنم. پسرم هیچگونه بیماری مادر زادی نداشته و ندارد. زیرا اگر فردی دچار بیماری کلیوی مادر زادی باشد، نمیتواند ٢٤ سال بدون مشکل زندگی کند. حسین تا قبل از بازداشت در سال ٨٨ در سلامت کامل بوده و تمام مدارک پزشکی در این خصوص شاهد و گواه است. ...

 احمد رونقی ملکی – پدر حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی

بانک‌ها ۴۲ میلیارد دلار را چه کرده‌اند؟

یک عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در ایران اعلام کرد که ۱۸ بانک دولتی و خصوصی بیش از ۴۲ میلیارد دلار از بانک مرکزی گرفته اند، اما گزارشی از نحوه هزینه دلارهای دریافتی ارایه نداده اند و در صورت ادامه این روند، این موضوع به شورای عالی انتظامی ارجاع داده خواهد شد.

نرگس محمدی نسبت به «مرگ تدریجی» خود هشدار داد

نرگس محمدی- نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، با انتشار نامه ای خطاب به دادستان انقلاب تهران ضمن تأکید بر غیرقانونی بودن حبس خود در زندان زنجان، نسبت به «هر گونه اتفاق ناگوار در زندان» و همچنین «مرگ تدریجی» خود به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داده است.

در چند روز گذشته پیامک هایی در بین شهروندان تهرانی و برخی دیگر از شهرهای بزرگ مبنی بر دعوت مردم برای نخریدن "نان و شیر به دلیل آن چه گرانی خوانده می شود، رد و بدل شده است.

 در این پیامک نوشته شده است: «دوستان عزیز، شنبه، یکشنبه، دوشنبه از تاریخ ٣ تیر ماه تا ۶ تیر، به علت گرانی نان و شیر خریداری نمی کنیم. لطفا به دیگران هم اطلاع دهید.» در برخی از سایت های اجتماعی از جمله تویتر و فیس بوک و بالاترین و... این خبر انعکاس گسترده ای یافته است.

کارگران دستگیر شده و زندانی را فورا آزاد کنید!

مامورین جمهوری اسلامی، در تاریخ 26 خرداد، 60 نفر از اعضای کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و دیگر فعالین کارگری را در شهر کرج بازداشت کرده­اند. کارگران بازداشت شده را به اداره اطلاعات شهرستان کرج واقع در زندان رجائی شهر منتقل کرده و تا کنون خبری از چگونگی برخورد با این فعالین کارگری نرسیده است.

جشن ١٣٠امین سالروز تولد دکتر محمد مصدق

در پاریس

تاریخ: ۲٣ ژوئن ۲٠١۲

زمان: ساعت ١٦ تا ۲۲

نشانی:Ave Victor Hugo, 2 Ave Montespant, 75016 Paris

Code de la Porte 316648

کودتای سپاه و مصباح علیه خامنه‌ای
دیگربان: رسانه‌های تیم احمدی‌نژاد با هشدار نسبت به «کودتای» سپاه به رهبری محمدتقی مصباح یزدی علیه علی خامنه‌ای٬ حملات تندی متوجه محافظه‌کاران منتقد دولت دهم کردند.
سایت «ندایی از درون» وابسته به تیم احمدی‌نژاد با انتشار یادداشتی اعلام کرده که سپاه به همراه مصباح یزدی در انتخابات سال ۱۳۹۲ علیه رهبر جمهوری اسلامی دست به کودتا خواهد زد.این سایت نوشته است این کودتا در مخالفت با نامزدی اسفندیار رحیم‌مشایی در انتخابات ریاست جمهوری آینده صورت خواهد گرفت.
کارگران دوشادوش جنبش سراسری در سومین سالگرد خیزش هشتاد و هشت
پیام کمپین هنرمندان و نویسندگان

 آزادی تشکل های مستقل کارگری بدون هيچ گونه محدوديتی حق مسلم همه ی کارگران و زحمتکشان است. اعتصاب، آزادی انديشه و بيان ، آزادی تجمع، آزادی احزاب از حقوق مسلم انسان هاست که در ايران ناديده گرفته می شود. ما خواهان به رسميت شناخته شدن اين حقوق هستيم و تا به دست آوردن آنها به مبارزه ادامه خواهيم داد.

جلسه دادگاه دکتر علی رشیدی عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران

 روز یکشنبه 21 خرداد 1391 در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تشویش ادهان عمومي و اقدام برعلیه امنیت ملی ,برگزار شد.

 در این جلسه دکتر رشیدی با بیان معضلات اقتصادی و عقب افتادن اقتصاد ایران از ترکیه و کره جنوبی طی ۳۰ سال گدشته به دفاع از خود برداخت .در این محاکمه دکتر مولایی وکالت دکتر رشیدی را برعهده داشت. دكتر علي رشيدي، از اقتصاددانان برجسته كشور و بنيانگذار انجمن اقتصاددانان ايران، در تاريخ 13 آبان 1390، به جرم گزارش عملكرد اقتصادي جمهوري اسلامي ايران در طي سه دهه گذشته بازداشت شد و نزدیک به ۴ ماه در زندان اوین بسر برد و در اوایل اسفند1390 با قرار وثیقه آزاد شد .

گفتگوی «بازتاب» با حسین رونقی
و گزارش اختصاصی از آخرین وضعیت وی

به گزارش خبرنگار «بازتاب»؛ حسین رونقی که حدود سه سال است به اتهام جرائم سایبری دستگیر و به 15سال زندان محکوم شده است، هفته گذشته در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده است که قضاوت در رابطه با اتهامات و حکم صادر شده در پرونده وی، خارج از موضوع این گزارش است.

پافشاری ایران بر ضرورت تبادل نظر پیش از مذاکرات مسکو

در آستانه مذاکرات مسکو معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نامه‌ای به معاون نماینده سیاست خارجی اروپا از "عدم تمایل" او برای گفتگو انتقاد کرده است. همزمان وزیر خارجه ایران خواستار اعتمادسازی شده است.

پرونده های بی فرجام کشته گان انتخابات ۱۳۸۸

سالگرد انتخابات ۱۳۸۸ در حالی نزدیک می شود که برخی از خانواده های کشته شدگان حوادث پس از انتخابات که با طرح شکایت خواستار معرفی و محاکمه آمران و عاملان قتل بستگانشان شده اند، از بی نتیجه ماندن پی‌گیری های خود سخن می گویند. خانواده های چند تن از جان باختگان، در گفتگوهایی اختصاصی یادآورشدند که با گذشت سه سال نه تنها شکایات آنها بی پاسخ مانده، بلکه مقامات قضایی به آنها گفته اند که پس از دریافت دیه پرونده قضایی شان بسته خواهد شد.

مسیح علینژاد / روزنامه نگار

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی سیاسی مهدی زالیه پس از تحمل دو ده رنج و شکنجه در زندانهای مختلف ولی فقیه آخوند علی خامنه ای شب گذشته جان خودش را فدای راه آزادی مردم ایران نمود.
سحام نیوز: دبروز ماموران امنیتی اطلاعات سپاه با هجوم به اتاقی که حسین رونقی ملکی در آن بستری بود ضمن بیرون کردن ماموران وزارت اطلاعات و پدر و مادر حسین، وی را به اتاقی دیگری انتقال دادند. ماموران از دادن اطلاعات در مورد مکان جدید و نیز امکان ملاقات با پدر و مادر وی نیز خودداری کردند. ماموران سپاه به ایشان گفتند که فقط در روزهای ملاقات مجاز به دیدار با حسین هستند.حسین رونقی ملکی به علت وخیم بودن وضعیت جسمی اش به دستور رئیس قوه قضائیه به بیمارستان منتقل شده است.
مهدی کروبی، روز دوشنبه دیداری سه ساعته با اعضای خانواده‌اش داشته است.

به گزارش سحام‌نیوز، پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی، محمد حسین کروبی، فرزند ارشد مهدی کروبی با انتشار عکسی از پدر خود در صفحه فیس‌بوکش، از دیدار و گفت‌و‌گوی وی با همسر و فرزندانش خبر داده است.

حسین رونقی ملکی در نهمین روز اعتصاب غذا مجددا به بیمارستان منتقل شد

گزارش یکی از دوستان حسین رونقی از وضع وی

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری حسین رونقی جهت رسیدگی پزشکی شد

دیروز در ملاقات کابینی حسین رونقی عزیز رو دیدم، گفت سه روز است که اعتصابش رو شروع کرده و فعلا خوب است بهش گفتم:ما از خرداد سال پیش و اعتصاب غذا خاطره بدی داریم، نگذار اعتصابت طولانی شود.گفت:«آقایان باید هزینه رفتارهاشون رو بدهند.»گفتم:«مواظب خودت باش که هزینه زیادی به خودت تحمیل نشود...» امیدوارم اندکی عقلانیت در مسوولان قضایی و دادستانی مشکل را زودتر حل کند تا اعتصاب رونقی طولانی نشود

بابک مغازه ای، فعال فرهنگی، ستاره دار و از ادامه تحصیل محروم شد

 بابک مغازه ای فعال مدنی و فرهنگی و روزنامه نگار مستقل نیز پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۱ با پیام نقص در پرونده روبرو گردیده و پس مراجعه به سازمان سنجش متوجه گردید که به دلیل عدم تایید صلاحیت عمومی توسط دستگاه های مربوطه از دریافت کارنامه و ادامه تحصیل محروم گردیده است. وی سال گذشته نیز در پی حکمی که به تعطیلی انجمن ایران شناسی کهن دژ اشاره داشت به عنوان دبیر کل این مجموعه از فعالیت در حوزه تشکلهای غیر منع گردید.

بیانیه بیش از۴۰۰ نفراز فعالان حقوق زنان،نویسندگان، فعالان سیاسی و مدنی دراعتراض به زندانی کردن منیژه نجم عراقی نویسنده، مترجم و فعال جنبش زنان

امضاکنندگان این بیانیه زندانی کردن منیژه نجم عراقی را قویا محکوم کرده و می خواهند که جمهوری اسلامی دست از پرونده سازی علیه فعالان حقوق زن، نویسندگان و متفکرین، روزنامه نگاران، فعالان کارگری ، دانشجویان، معلمان، وکلا، فعالین سیاسی و مدنی بر دارد و نسبت به آزادی فوری و بی قید و شرط آن ها اقدام کند

اعتصاب غذای نامحدود زندانی سیاسی، محمد کبودوند

محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشر محبوس در بند ۳۵۰ زندان اونی در نامه ای سرگشاده خطاب به مردم کشورمان با عنوان “به وجدان های بیدار” اعلام کرده که در اعتراض به رفتارهای غیرقانونی و غیرانسانی مسوولین قضایی و امنیتی از ساعت ۲۱ روز سه شنبه ۶ خرداد ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و هشدار داده که شخص دادستان تهران مسوول هرگونه عواقب و پیشامد برای من زندانی و فرزند بیمارش است.

افزايش ايدز بين کودکان کار در ايران

حدود ۴.۵ درصد کودکان کار و خيابان به ويروس ايدز آلوده هستند که اين رقم ۴۵ برابر متوسط کشوری است و می‌تواند با شيوع اين بيماری در ميان زنان ويژه (روسپی) برابری کند.

خواسته ما آزادی فوری و بی‌قید و شرط نرگس محمدی است

بیش از سیصد و پنجاه نفر از فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق بشر و نیز فعالان اجتماعی و سیاسی با امضای بیانیه ای اعتراض خود را به بازداشت نرگس محمدی اعلام کردند و خواستار آزادی او شدند.

شش مدیربلند پایه دولتی در پرونده اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی

با گذشت یازده جلسه از دادگاه اختلاس سه هزار میلیاردی، تا کنون برخی از مقامات دولتی به عنوان متهم در دادگاه حاضر شده اند و از برخی دولتمردان دیگر هم به عنوان افراد مرتبط با این فساد، در جلسات دادگاه نام برده شده است.

گزارش سالانه عفو بین الملل در سال ۲۰۱۱ منتشر شد

سازمان غیردولتی عفو بین الملل، گزارش سالانه خود در زمینه نقض حقوق بشر در کشورهای مختلف را منتشر کرده و پیرامون ایران خاطرنشان ساخته است که طی سال ۲۰۱۱، "آزادی بیان، آزادی تشکل و گردهمایی به شدت محدود شد. مخالفان سیاسی، فعالان حقوق زنان و اقلیت ها و دیگر مدافعان حقوق بشر خودسرانه دستگیر شدند، در انزوای کامل بازداشت شدند، پس از محاکمه های ناعادلانه زندانی و خروجشان از کشور ممنوع شد. شکنجه و بدرفتاری های دیگر رایج بود و با معافیت از مجازات انجام می شد. زنان و اقلیت های دینی و قومی در عمل و قانون مورد تبعیض قرار داشتند. حداقل ‫۳۶۰ نفر اعدام شدند؛ تعداد واقعی گویا بسیار بیشتر بود. حداقل سه مجرم نوجوان در میان این عده بودند. شلاق و قطع عضو با حکم قضایی اجرا شد."

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه اردیبهشت ۱۳۹۱

در این نوشتار ۲۵۷ گزارش حقوق بشری منتشره اردی بهشت ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات، سعی شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود را اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫.

پیام مهندس عباس امیر انتظام به مناسبت زادروز دکتر محمد مصدق

با سلام، قرار بود به مناسبت فرا رسیدن 29 اردیبهشت، بزرگداشتی در پاریس با حضور عزیزان وطن دوست برگزار گردید. لذا از من خواسته شد پیامی به همین مناسبت ارسال نمایم. از سوی دیگر در تهران نیز متاسفانه مقدور نشد در چنین فرصتی دوستان دیداری تازه نمایند لذا با یاد و به یادش پیام را از طریق شما برای دوستداران این مرد بزرگ ارسال می دارم

با امید به آینده عباس امیرانتظام

‫بمناسبت پانزدهمین سالگرد واقعه دوم خرداد ۱۳۷۶
طرح واره ای برای گذار به دموکراسی

‫این نوشته را تقدیم به هموطنانی می کنم که در هر گوشه از ایران و جهان با تشکیل جلسات، کنفرانس ها و نوشته ها و بحث ها تلاش برای به وجود آوردن یک همبستگی بین ایرانیان معتقد به تغییرات زیربنایی از راه مسالمت جویانه دارند. / محمد ملکي

‫گسترش قراردادهاي سفيدامضاء در پي هدفمندي يارانه‌ها

به دليل فشار بيش از حدي كه در پي هدفمندي يارانه‌ها و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي بر بخش توليد وارد شد، كارفرمايان كه از عهده پرداخت هزينه انرژي واحدهاي توليدي بر نمي‌آمدند اين زيان را با انعقاد قراردادهاي سفيد امضا از طريق حقوق كارگران جبران مي‌كنند.

توافق کلی سران گروه هشت بر سر مسئله اتمی ایران

خبرگزاری رویترز روز شنبه، ۳۰ اردیبهشت، به نقل از یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی از توافق کلی سران گروه هشت کشور صنعتی بر سر مسئله فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی خبر داد. آنها معتقدند تهران باید بیش از این از جاه‌طلبی‌های اتمی خود پرده بردارد.

میلیون‌ها کودک ایرانی محروم از تحصیل و در معرض خیابانی شدن

بر اساس آمار رسمی تا ۶ سال پیش ۵/ ۳ میلیون کودک ایرانی از تحصیل محروم بودند. بر این تعداد اکنون یک میلیون اضافه شده است. ۵/ ۲ میلیون کودک نیز در معرض خیابانی شدن هستند.

بازرس سابق آژانس: "عملکرد آژانس در مورد ایران بی طرفانه نیست"

رابرت کلی، بازرس سابق آژانس :خیلی ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می گویم آن گزارش اصلا چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگنمایی شده و در چند نکته گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۲ کشف کرد. "

شاهین نجفی از آیت الله صافی

 به دادگاه آلمان شکایت کرد
شاهین نجفی خواننده رپ، پس از گذشت چند روز ار صدور فتوای ارتداد علیه وی تصمیم گرفت در دادگاه آلمان، از آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید قم، به دلیل صدور این فتوا که او را مهدور الدم می کند، شکایت کند.

دولت موظف به محو بدترين اشكال كار كودكان است

وقتي پيمانكاراني از نيروي ارزان كار اين كودكان به طور آشكار بهره مي‌برند نظارت و جلوگيري از اين شيوه بهره‌كشي برعهده وزارت كار است. دولت ايران با پذيرش مقاوله‌نامه 182 سازمان جهاني كار موظف است بدترين اشكال كار كودكان را شناسايي و در جهت محو آن اقدام كند.

آژانس خواهان دسترسی به همه تأسيسات هسته‌ای ايران شد

به گفته هرمان ناکارتس، معاون دبيرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، شفاف کردن ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ايران جزو اولويت‌های اين مذاکرات است

محمدعلی دادخواه: به اعتراف های تلویزیونی تن نمی دهم
 زندان را به راحتی می پذیرم اما ننگ اعتراف تلویزیونی به وابستگی و پول گرفتن از سفارت خارجی را نمی پذیرم

«که من از کارهایم ابراز پشیمانی کنم. من از فعالیت های خودم نادم و پشیمان نیستم. ما هرچه بدبختی داریم از عدم دمکراسی ست. استبداد نگذاشت مشروطه راه خودش را برود. من به علت علاقه به سرزمینم تلاش برای حمایت از حقوق بشر را درپیش گرفتم. »

نامه حشمت الله طبرزدی به مناسب روز جهانی آزادی مطبوعات و کارگر

خبرگزاری هرانا - حشمت الله طبرزدی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات و روز کارگر یادداشتی را از این زندان به رشته تحریر در آورده است

 

گفتگوی امیرمصدق کاتوزیان با تقی رحمانی

درباره وضعیت نرگس محمدی در زندان

الان به طور مشخص این رفتار از نظر من یک گروگان‌گیری نادرست است. چون اگر او حکم داشت لااقل باید در بند عمومی زندان شود نه دوباره ببرندش بازجویی. آن هم بند ۲۰۹ بندی که یک بار هم این بیماری برایش رخ داده و می‌دانیم امکانات پزشکی در آن بند برایش بسیار کم است.

از رنج ما به ملل آزاد آگاهی برسانید

وحید اصغری فعال سایبری حقوق بشر که در بیدادگاه جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شده است، در نامه‌ای به خانم گلشیفته فراهانی نوشته:از گوشه زندان، در انتظار مرگ و خسته از ظلمی که به ما شده است این نامه را می نویسم:

راهپیمایی مشترک ایرانی‌ها و اسرائیلی‌های مقیم آلمان در برلین
میترا فرهمند (اسرائیل)
 در حالی که يک کارزار فيس بوکی اسرائيلی ها با شعار «ايرانی ها ما شما را دوست داريم» بخاطر تأکيد بر نگرانی های مشترک مردم عادی از احتمال وقوع جنگ ميان اسرائيل و ايران بر سر برنامه هسته ای ايران، در هفته های اخير مورد توجه گسترده رسانه های جهانی قرار گرفت، اکنون يک گروه مشترک از ايرانی ها و اسرائيلی های ساکن آلمان از ارتقای اين نوع از فعاليت ها به سطح جديدی خبر داده است.
نامه ۳۱۱ نفر از شخصیت‌ها و نهادهای فرهنگی، سیاسی و مدنی به “احمد شهید” درباره نرگس محمدی
سحام نیوز: در ادامه واکنش ها نسبت به حبس نرگس محمدی، فعال مدنی و حقوق بشری، ۳۱۱ نفر از افراد، شخصیت‌ها و نهادهای فرهنگی، سیاسی و مدنی، طی نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، از این مقام جهانی خواستند تا ” ضمن پیگیری نقض مکرر و آشکار حقوق بشر در ایران”، از مقامات ایران بخواهد “هر چه زودتر این مادر بیمار را از شرایط تنش‌زای زندان که بنا به تشخیص پزشکان برای وی بسیار مضر است، آزاد سازند.”
فشار بر کارگران و سرکوب فعالان کارگری و سندیکایی

روز جهانی کارگر در حالی فرا می‌رسد که کارگران ایرانی با تورم و افزایش بیکاری، شرایطی بحرانی را سپری می‌کنند. فعالان کارگری بسیاری هم‌چنان زندانی هستند و برخی با شرایط جسمی نامناسب در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

محمد علی دادخواه: برای اجرای حکم به زندان می روم، از سرزمینم نمی روم

اجرای حکم ۹ سال زندان محمدعلی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ به تعویق افتاده است. درحالی‌که روز یکشنبه خبر بازداشت محمدعلی دادخواه با حکم صلواتی قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بر روی سایت‌های خبری قرار گرفت، وی دقایقی قبل (صبح روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت) در گفتگو با بامدادخبر ضمن تکذیب خبر بازداشت خود خاطرنشان کرد که می‌بایست روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه خود را به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کند. این وکیل مدافع می گوید که نسبت به این حکم اعتراض کرده بوده و در دفاعیات خود مدعی شده بود که در راستای تکالیف حقوق بانی خود در دادگاه حاضر شده و از حقوق شهروندی و حق بشری موکلین خود دفاع کرده است؛ این بدیهی ترین و بدوی ترین حق یک انسان است که بتواند از حقوق خود دفاع کند.

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه فروردین ۱۳۹۱

در این نوشتار ۱۲۶گزارش حقوق بشری منتشره فروردین ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات تلاش شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود را اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫.

 فساد در بازار كار يكي از مهمترين عوامل استفاده از كودكان به عنوان نيروي كار است.

 ايلنا، پيام روشنفكر كه در نشست انجمن حمايت از حقوق كودكان به مناسبت نزديك شدن به روز جهاني كارگر سخن مي‌گفت، با اشاره به نقش كودكان كار در اقتصاد زيرزميني، اظهار كرد: اقتصاد زيرزميني بخش قابل توجهي از اقتصاد تمامي كشورها را تشكيل مي‌دهد، اما سهم اشتغال سياه در ايران به دليل پنهان بودن آمارها، به صورت رسمي قابل بررسي نيست. اين پژوهشگر مسائل اجتماعي سهم اشتغال كودكان در اقتصاد زيرزميني تهران را طبق آمارهاي غير رسمي 36 درصد اعلام كرد و گفت: اين كودكان با ساعات كاري زياد و دستمزد كم از حمايت‌هاي قانوني بي‌بهره‌اند و مجبور به كار كردن در محيط‌هايي هستند كه بلحاظ انساني مناسب حضور كودكان نيست و براي سلامت جسمي و روحي آنان مضر است.

تشکیل استان خلیج فارس در مجلس مطرح می‌شود (شرق)

تغييرنام جزيره ابوموسي به " گپ سبزو" (آفتاب)

ولی اﺳﻤﺎﻋﯿﻠﯽ، ﻋﻀﻮ ﮐﻤﯿﺴﯿﻮن ﺷﻮراها و ﺳﯿﺎﺳﺖ داﺧﻠﯽ ﻣﺠﻠﺲ به خبرگزاری فارس گفت: در آﺳﺘﺎﻧﻪ روز ﻣﻠﯽ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎرس ﮐﻪ ھﻔﺘﻪ ﺑﻌﺪ اﺳﺖ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﺎن ﻣﺠﻠﺲ ﻗﺼﺪ دارﻧﺪ ﻃﺮﺣﯽ را ﺑﺮای ﺗﺸﮑﯿﻞ اﺳﺘﺎن ﺗﻮرﯾﺴﺘﯽ ﻓﺮھﻨﮕﯽ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎرس در دﺳﺘﻮر ﮐﺎر ﻗﺮار دھﻨﺪ. قرار است مرکز این استان توریستی - فرهنگی، ابوموسی باشد."در اﯾﻦ ﻃﺮح ﻧﺎم 'اﺑﻮﻣﻮﺳﯽ' ﺑﻪ 'ﺑﻮﻣﻮﺳﯽ' ﺗﻐﯿﯿﺮ ﭘﯿﺪا ﻣﯽﮐﻨﺪ؛ 'ﺑﻮﻣﻮﺳﯽ' در واﻗﻊ ﺗﺮﮐﯿﺒﯽ از ﺑﻮم ﯾﻌﻨﯽ ﻣﮑﺎن و ﻣﻮﺳﯽ ﮐﻪ ھﻤﺎن ﻣﻨﻄﻘﻪ اﺳﺖ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽﺷﻮد؛ ﭼﺮا ﮐﻪ اﺑﻮﻣﻮﺳﯽ ﯾﮏ ﻧﺎم ﺟﻌﻠﯽ اﺳﺖ."

نرگس محمدی را فوری و بی قید و شرط آزاد کنید

نرگس محمدی بازداشت شد

 نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر و همسر تقی رحمانی از فعالان ملی- مذهبی روز شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ پس از احضار به اداره اطلاعات زنجان، بازداشت و به تهران منتقل شد.به گزارش فارس شنبه نرگس محمدی به دادسرای زندان اوین برای اجرای حکم شش سال زندان تعزیری احضار شده بود. نرگس محمدی و شمار دیگری از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر از سوی دادگاه انقلاب متهم به عضویت در یک گروه غیر قانونی شده اند. کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ۳۰ دی ماه ۱۳۸۷ دفتر آن را پلمپ و برخی از اعضای آن را بازداشت کردند. عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده، دو عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر هستند که در حال حاضر در زندان به سر می برند.

«دمکرات های ايران را فدای توافق هسته ای نکنيد»

پاتريک کلاوسون، مدير مرکز پژوهشی مطالعات خاور نزديک در واشینگتن در تحليلی که نشريه «فارن پاليسی» آن را منتشر کرده است هشدار می دهد که رييس جمهوری آمريکا در تلاش برای رسيدن به يک توافق بر سر بحران هسته ای ايران برخلاف جهت تحولات در آينده حرکت می کند.

عفو بین الملل: بحران حقوق بشر در بحرین ادامه دارد
سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی درباره وضعیت بحرین تاکید کرد که بحران حقوق بشر در آن کشور به رغم وعده های دولت در جهت اصلاحات، همچنان ادامه دارد.در حالی که بحرین برای میزبانی مسابقات اتومبیل رانی فرمول ۱ آماده می شود، سازمان عفو بین الملل هشدار داده است که "کسی نباید تصور کند که بحران حقوق بشری در بحرین به پایان رسیده است."
حشمت اله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران و زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج با بیماری های عدیده جسمی دست و پنجه نرم می‌کند.

 هرانا - ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، حشمت اله طبرزدی، روزنامه نگار، فعال دانشجویی - سیاسی و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی راه ‏و‎ ‎ساختمان از دانشگاه پلی تکنیک تهران (امیر کبیر) که در تاریخ ۷ دی ماه سال ۱۳۸8، بلافاصله پس از وقایع ۶ دی ماه آن سال توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به ۹ سال حبس محکوم گردید، هم اکنون در وضعیت وخیم جسمی بسر می‌برد و از مشکلات قلبی و درد شدید معده گلایه دارد . شایان ذکر است حشمت الله طبرزدی پیش‌تر بیش از ۹ سال حبس در زندان و و بازداشت در بازداشتگاه‌های سپاه و وزارت اطلاعات را پشت سر گذاشته است .

سخنان جلیلی «پرطمطراق» و «تبلیغاتی» نبود
نشست استانبول صبح روز شنبه نشست ایران و ۱+۵ با سخنان ۱۵ دقیقه‌ای کاترین اشتون آغاز شد و به گفته دیپلمات‌ها با پاسخ مثبت سعید جلیلی ادامه یافت. یک دیپلمات به گاردین گفته است که اظهارات جلیلی در نشست استانبول، «طولانی»، «پرطمطراق» و «تبلیغاتی» نبود. «شدت تحریم‌های نفتی ایرانی‌ها را شگفت‌زده کرده و آنها واقعا لطمه دیده‌اند.» «همه نشانه‌ها حاکی از آن بود که ایرانی‌ها می‌خواهند جدی و سازنده باشند.»
بزرگترین مانور عربی،آمریکایی در خلیج فارس

حدود 100 هواپیمای جنگی از دو ناو هواپیمابر آمریکایی "یو بی اس اینترپرایز" و "یو اس اس ابراهام لینکون" و 100 جنگنده نیز از کشورهای منطقه دراین مانور حضور دارند که عملیات فرضی بازگشایی تنگه هرمز را انجام می دهند.

یک کارشناس سپاه از سخنان اخیر علی خامنه‌ای:
غرب باید بین ایران هسته‌ای و ایران آماده دفاع یکی را انتخاب کند
یسعد‌الله زارعی ، کار‌شناس سیاسی سپاه پاسداران اعلام کرد آیت الله خامنه‌ای غرب را بر سر دو راهی پذیرش ایران هسته‌ای مسالمت‌ آمیز و ایرانی که با تمام ظرفیت در برابر حملات از خود دفاع خواهد کرد، قرار داده است.
گزارش فعاليت ها

 و نقض حقوق دانشجويان در سال ١٣٩٠
دانشگاه های کشور در سال گذشته همچنان شاهد تلاش نیروهای اقتدارگرا برای سرکوب جنبش دانشجویی و کنترل فضای اعتراضی در دانشگاه علیه حاکمیت استبدادی بود.

یمان عارف، از فعالان دانشجویی و عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی، از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

 به گزارش دانشجونیوز، پیمان عارف که هفته گذشته با هجوم نیروهای امنیتی به منزل وی برای سومین بار بازداشت شده بود و چند روز پس از آن در اعتراض به نگهداری غیر قانونی خود علی رغم صدور و تودیع کفالت اعلام اعتصاب غذا کرده بود در اثر  وخامت حالش به بیمارستان منتقل  شده است. وی پیش از این نیز  بارها بازداشت شده و به نهادهای امنیتی احضار شده بود، باردیگر هفته گذشته با هجوم نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت گردید.

آمانو به جانب‌داری از غرب در بحران اتمی ایران متهم شد:

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، از جمله مقاماتی که آقای آمانو را به جانب‌داری از غرب در بحران اتمی جمهوری اسلامی و نادیده گرفتن نظر کارشناسان خارج از محدوده خود متهم کرده‌اند می‌توان به رابرت کلی، دانشمند تسلیحاتی آمریکایی، و همچنین هانس بلیکس، مدیرکل اسبق آژانس انرژی اتمی، اشاره کرد.

هرانا: پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی و عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی از سه روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

 این فعال دانشجویی در اعتراض به نگهداری غیر قانونی خود علی رغم صدور و تودیع کفالت اعلام اعتصاب غذا کرده است. دستگاه قضایی برای این فعال دانشجویی کفالت ۵ میلیونی صادر کرده بود که علی رغم تودیع آن از سوی خانواده اش نامبرده در بازداشت بسر می برد.

بمب عشق شهروندان اسرائیل برای مردم ایران
مئیر جاودانفر
ابراز این نوع محبت و علاقه مردم اسرائیل به مردم کشورهای دیگر در خاور میانه بی سابقه است. هیچ وقت این نوع کمپین برای مردم سوریه، فلسطینی‌ها یا هر کشور دیگر این منطقه صورت نگرفته است. برای این که مردم ایران هدف اولین بمب عشق اسرائیلی ها قرار گرفته‌اند، دلایل مختلفی وجود دارد.
رضا پهلوی :بيست و نهم اسفند ماه، سال روز ملی شدن صنعت نفت ايران،بر كاركنان، متخصصان و فعالان این عرصه و بر ملت ايران فرخنده باد

در دوران شکوفایی و پیشرفت اقتصادی کشورمان، به کوشش و همت بزرگمردانی، همچون دکتر محمد مصدق، رهبر جنبش ملی کردن نفت ایران و اعضای کمیسیون مخصوص نفت[1]، در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ قانون ملی شدن صنعت نفت، به تصویب مجلس شورای ملی ایران رسید.

وزیر خارجه روسیه: ایران در صورت مواجهه با حمله خارجی، بمب اتمی خواهد ساخت.
سرگئی لاورف
تاکید کرد که هیچ مدرکی دال بر تصمیمی سیاسی از سوی ایران برای ساخت سلاح وجود ندارد. وی  در عین حال از محمود احمدی نژاد به خاطر گفته های مبنی بر نابودی اسرائیل در گذشته انتقاد کرد و آن را غیر قابل قبول خواند. سرگئی لاوروف همچنین با ابراز نگرانی از تصمیم آمریکا برای نگه داشتن پایگاه نظامی اش در افغانستان و آسیای مرکزی گفت که این پایگاه ها می تواند علیه کشور سومی استفاده شود.
اینهم یک پیام نوروزی

نوروز برای همه بشردوستان جهان خجسته باد

«ما هرگز کشور شما را بمباران نمی کنيم. ما شما را دوست داريم»
میترا فرهمند (اسرائیل)

يک زوج جوان اسرائيلی با گشودن صفحه ای در فيس بوک با ابراز همبستگی با ملت ايران از احتمال وقوع جنگ ميان اسرائيل و ايران ابراز انزجار کرده و تأکيد کرده اند که ملت اسرائيل خواهان جنگ با ايران و بمباران ملت ايران نيست.

استاد جلال ذوالفنون هنرمند برجسته موسیقی سنتی و تار درگذشت !

جلال ذوالفنون نوازنده که دوهفته پیش عمل جراحی قلب را با موفقیت پشت سر گذاشته بود، بعد از ظهر یکشنبه ۲۸ اسفندماه به علت خونریزی داخلی در بیمارستان البرز کرج از دنیا برفت.

جبهه ملی ایران- اروپا این ضایعه بزرگ را به ملت ایران، خانواده ذوالفنون و همه یاران وی تسلیت میگوید.

گروهی از دانشگاهیان، فعالان فرهنگی و مطبوعاتی در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواهان آزادی
احسان هوشمند، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه مطالعات اجتماعی و اقوام ایرانی شدند

متأسفانه با گذشت بیش از دو ماه از بازداشت این شخصیت فرهیخته و نجیب و ۶۵ روز نگهداری وی در سلول انفرادی، خانواده وی فقط یک بار توانسته‌اند با او ملاقاتی کوتاه داشته باشند که گویا ناراحتی‌هایی نیز در وضعیت جسمی وی مشاهده شده و باعث نگرانی عمیق خانواده و دوستان ایشان شده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات کوروش زعیم برگزار شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران سه شنبه 16 اسفند روز در شعبه 14 دادگاه انقلاب با ریاست آقای احمدزاده كه موقتا و فقط براي اين محاكمه در اين پرونده قضاوت میكردند، در تهران برگزار شد. در این پرونده که حاصل تجمیع پرونده‌های حاصل از ۳ بازداشت این فعال ملی در سالهای ۸۵، ۸۸ و ۸۹ می‌باشد، کورش زعیم متهم است به تبلیغ علیه نظام از طریق بیانیه‌ها، مقالات و مصاحبه‌های گوناگون و نیز اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و عضویت در جبهه ملی ایران.

قتل احمد خمینی بدستور ولی امر مسلمین

حذف احمد خمینی به جرم "خصومت با ولی امر (آخامنه ای) :نباید به کسانی که با ولی امر مسلمین خصومت می‌کنند، رحم کرد.

ابعاد واقعی پرونده مشهور به قتل‌های زنجیره‌ای که در دهه‌ی هفتاد خورشیدی رخ داد هنوز ناروشن است. در این ماجرا ده‌ها نویسنده و فعال سیاسی قربانی شدند. گفته می‌شود دامنه‌ی این قتل‌ها به حذف احمد خمینی فرزند نخستین رهبر جمهوری اسلامی نیز کشیده شده است.

پیمان عارف، فعال دانشجویی و عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی در طی سال جاری سومین بار است که بازداشت می شود.
صبح روز گذشته نیروهای امنیتی در مراجعه به منزل پیمان عارف وی را بازداشت کردند. وی در پی احضار شعبه دوم دادسرای مستقر در زندان اوین و عدم مراجعه نامبرده به دادسرا ، ماموران امنیتی در مراجعه به منزل پیمان عارف، وی را بازداشت کردند. منابع آگاه در گفتگو با گزارشگر هرانا اعلام داشتند این فعال دانشجویی با توجه به اینکه پرونده جدیدی در دادسرا نداشته است و درگیر پایان نامه خود بوده فرصت مراجعه به دادسرا را نداشته است. این منبع آگاه در ادامه افزود از علت و یا اتهام بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.
هنری کيسينجر، وزير امورخارجه پیشین آمريکا،:

آمريکا بايد فرض را بر اين بگذارد که ايران در پی آمادگی برای توليد سلاح هسته ای است.

 آمریکا در حالِ گسترش دام برای روسیه و چین است و دراین استراتژی آخرین میخِ "تابوت"، ایران است. ... جنگ میتواند شروع شود.

‫رژیم ایران برای چهارمین سال متوالی 'دشمن اینترنت' نامیده شد

سازمان گزارشگران بدون مرز برای چهارمین سال متوالی، ایران را به عنوان یکی از کشورهای دشمن اینترنت معرفی کرد.  گزارشگران بدون مرز در این گزارش از صدور حکم مجازات اعدام در ایران به دلیل فعالیت در شبکه اینترنت و از تداوم موج دستگیری‌ها در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

توافق تجاری ایران و هند و "ترکمانچای ارزی" ایران و چین

طبق توافق ایران و هند ۴۵درصد پول فروش نفت ایران به هند به روپیه پرداخت می‌شود. همچنین برخی منابع خبری در ایران با انتشار جزئیاتی از قرارداد نفتی ایران و چین، آن را "ترکمانچای ارزی" خواندند.

‫ترجمه متن کامل گزارش احمد شهید به شورای حقوق بشر سازمان ملل

این گزارش شامل روش شناسی استفاده شده می باشد و روندهای کنونی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را برجسته میکند. در حالی که برخی از جدیدترین نگرانیها در مورد حقوق بشر فهرست وار ارائه شده اند، تمرکز گزارشکر ویژه بر روی پرونده های مربوط به ناآرامی های پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ میباشد. گرچه این گزارش تمامی موارد نقض حقوق بشر در کشور را پوشش نمی دهد اما تصویری از شرایط حاضر در این رابطه ترسیم میکند.

شکنجه جسمی احسان هوشمند در انفرادی

احسان هوشمند روزنامه‌نگار و پژوهشگر مسائل قومی از ۱۸ دی ۱۳۹۰ با برخورد ماموران اطلاعات بازداشت شده واکنون حدود دو ماه است که در سلول‌های انفرادی زندان اوین انفرادی نگهداری میشود. ‫وی در بند ۲۰۹ زندان اوین مورد شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفته است.

فریادهایی که شاید بشنوید / اعلام مخالفت فعالین حقوق زنان در ایران با جنگ به مناسبت هشت مارس

جنگ فقط بمب و آوار خانه ها نیست. امروز پیش از آنکه جنگی رخ داده باشد، زندگی زنان سخت تر شده است. جنگ چشم در چشم ما زنان دوخته و قدم به قدم نزدیک می شود.

لاهیجی: راه ندادن احمد شهید، مهم‌ترین دلیل نقض حقوق‌بشر است

سخنگوی حقوق بشر مجلس ایران، دومین گزارش احمد شهید را فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی و اثر "سیلی‌ای" دانست که انتخابات اخیر ایران به "دشمن" زد. دکتر لاهیجی می‌گوید ایران چاره‌ای جز انکار این گزارش ندارد. /   گفت و گو‫ی" دویچه‌وله"  و "رادیو بین المللی فرانسه" با عبدالکریم لاهیجی

‫سیمین دانشور نویسنده و مترجم سرشناس

 شامگاه پنج شنبه درتهران درگذشت

‫سیمین دانشور نویسنده و مترجم سرشناس شامگاه پنج شنبه در سن ۹۰ سالگی درتهران درگذشت. سیمین دانشور نخستین زن ایرانی است که به شکل حرفه ای در ایران به داستان نویسی پرداخت. مهم ترین اثر سیمین دانشور "سووشون" است که به ۱۷ زبان ترجمه شده و از پرفروش ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار میرود. سیمین دانشور که در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز به دنیا آمده است، از اعضای کانون نویسندگان ایران و نخستین رییس این کانون بود.

گزارشی از آخرین اسامی و وضعيت زندانيان سياسي زن

‫‫‫‫این گزارش آخرین لیست از اسامی زندانیان سیاسی زن در ایران است. اسامی آورده‌شده در این لیست، تنها کسانی را شامل می‌شود که موضوع بازداشت و زندان آنها، به محافل خبری راه‌یافته، واضح است که دسترسی به مشخصات تمامی زندانیان سیاسی زن در زندان‌های ایران، میسر نیست.

روزنامه‌ معاریو: اوباما به نتانیاهو پیشنهاد کرده در ازای تأخیر در حمله به ایران، سلاح‌های مدرن از آمریکا دریافت کند

روزنامه‌ اسرائيلی معاريو گزارش کرده است که بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما در گفت‌وگوهای اخیر خود توافق کرده‌اند آمریکا سلاح‌های پیشرفته در اختیار اسرائیل قرار دهد، مشروط بر آنکه اسرائیل در سال جاری به ایران حمله نکند. روزنامه‌ اسرائیلی معاریو در شماره‌ روز پنج‌شنبه‌اش به نقل از «منابع سياسی و نظامی غربی» نوشت: «رهبران دو کشور توافق کرده‌اند اسرائیل در سال جاری میلادی که انتخابات رياست جمهوری آمريکا برگزار می‌شود، به تنهايی برای حمله به ايران اقدام نکند و در عوض آمریکا جنگنده، هواپيماهای مدرن ِ سوخت‌رسان و بمب‌های سنگرشکن بيشتری در اختيار تل‌آویو خواهد گذاشت.»  مقام‌های رسمی دو کشور هنوز واکنشی به این گزارش ابراز نکرده‌اند.

«ايران احتمالا در حال پاکسازی آثار آزمايش هسته ای در پارچين است»

شماری از ديپلمات‌ها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند تصاوير ماهواره‌ای به دست آمده از مرکز نظامی پارچين در تهران، نشان می‌دهد که وسايل نقليه‌ سنگين در حال فعالیت در این مرکز هستند. به گفته‌ این دیپلمات‌ها، اين تحرکات احتمالا نشانه‌ای از تلاش جمهوری اسلامی برای پاکسازی آثار آزمايش‌های هسته‌ای در اين منطقه است. این ديپلمات‌ها احتمال داده‌اند که جمهوری اسلامی در تلاش است شواهد مربوط به آزمايش‌هایی را که بر روی نمونه‌ کوچک «چاشنی نوترونی» انجام داده پاک‌سازی کند. ایران بتازگی اعلام کرد که به بازرسان آژانس اجازه خواهد داد از مجتمع نظامی پارچین بازدید کنند.

تازه ترین ادعای ویکی لیکس
روسیه کد موشک های ایرانی را لو داد؟

تازه ترین اسناد منتشر شده از سوی ویکیلیکس حاکی از آن است که اسرائیل و روسیه سال ها پیش قراردادی را منعقد کرده اند که به موجب آن اسرائیل کد سیستم های یو ای وی که به گرجستان فروخته بود را در اختیار روسیه گذاشته و در مقابل آن کد های سیستم دفاع هوایی ایران را از روسیه دریافت کرده است.

گزارش تازه احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران

احمد شهید گزارش تازه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران  منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود.گزارشگر ویژه سازمان ملل در این گزارش از موارد شکنجه بازداشت شدگان در ایران انتقاد کرده است. او می گوید که در طول سال ۲۰۰۱ (تا ماه دسامبر)، ۴۲۱ مورد اعدام رسما اعلام شده و ۲۴۹ مورد اعدام مخفی به اطلاع وی رسانده شده است.او نوشته است: "بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگهداری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. همچنین گفته شده است که بازداشت شدگان مجبور شده اند مقابل دوربین های تلویزیونی اعتراف کنند."

بهاره هدايت برنده جایزه ادلستام سوئد شد

بنیاد هارالد ادلستام Harald Edelstam در بيانيه‌ای اعلام کرد که به دلیل "شجاعت فوق‌العاده و تعهد فعالانه به عدالت در برابر نقض حقوق بشر در ایران" اين جايزه را به بهاره هدايت اعطا کرده است. در بيانيه بنياد ادلستام آمده است که اين فعال دانشجويی "علی‌رغم هشدارها و تهدیدهای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بارها زندگی خود و آزادی‌اش را برای دفاع از حقوق بشر به خطر انداخته است."

انتقاد شیرین عبادی از سکوت هیأت مدیره کانون وکلا در برابر حکم عبدالفتاح سلطانی

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل در گفت و گویی کوتاه با سایت کانون مدافعان حقوق بشر در این خصوص گفت: "متأسفانه سکوت هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری در قبال پرونده سازی های وزارت اطلاعات علیه وکلای حقوق بشر، نشان از عدم استقلال هیأت مدیره این کانون دارد." عبادی با انتقاد از افرادی که بر کرسی نمایندگی وکلا نشسته اند، گفت که آنها فقط نظاره گر هستند.

 

* گروه ۱+۵ با ادامه مذاکره اتمی با ایران موافقت کرد
* وزیر دفاع آمریکا: در صورت شکست راههای دیگر، آمریکا با تهدید هسته ای ایران برخورد خواهد کرد
* ايران می گويد به بازرسان اجازه دسترسی به صنايع پارچين داده خواهد شد

مشارکت در انتخابات مجلس، ۴۶ درصد انتخابات سال ۱۳۸۸

در حالی که ‫خامنه ای مشارکت در انتخابات مجلس را "واجب شرعی" خوانده بود، آمار رسمی منتشر شده حاکی است، میزان مشارکت در این انتخابات کمتر از نیمی از مشارکت عمومی در انتخابات ریاست جمهوری بوده و ۴۶ درصد رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ را شامل شده است. این در حالی است که همین آمار رسمی نیز از سوی مخالفان خدشه دار شده و تنها از سوی مراجع حکومتی اعلام شده است.

اشپیگل: جنگ بر سر بمب؟ خط قرمز کجاست؟

در کنار یک جنگ اعلام نشده شامل ترور دانشمندان اتمی، انفجار در تأسیسات هسته‌ای و ویروس‌های کامپیوتری که برنامه اتمی ایران را فلج می‌کنند، رزمایش‌های جنگی نیز از مدتها پیش آغاز شده است. موعدی که برای حمله نظامی در گفتگوهای پشت صحنه با سیاستمداران عالی‌رتبه، نظامیان و کارشناسان موساد از آن سخن می‌رود، همین امسال، شاید بین تابستان تا پاییز است. در محافل دولتی آمریکا حتا بر سر حمله نظامی در ماه مه حساب می‌شود و این فرضی است که در برلین نیز کاملا واقعی ارزیابی می‌گردد.

‫خودکشی ‫زندانیان برای رهایی از شرایط قرون وسطایی زندان گوهردشت کرج

‫‫یکی از زندانیان بند ۴ زندان گوهردشت کرج برای رهایی یافتن از شرایط قرون وسطایی و رفتارهای غیر انسانی به زندگی خود پایان داد. ‫‫وی حدود ۱۴ سال در زندان گوهردشت کرج در بلاتکلیفی بسر می برد ... در انتهای هر سالن زندان گوهردشت کرج یک مکانی بنام حسینیه وجود دارد.این مکان یکی از بدترین مکانهای هر بند می باشد که چندین برابر ظرفیت آن زندانی در آن جای داده اند.زندانیان در حسینیه ها بصورت کتابی می خوابند و حتی امکان چرخیدن هنگام خواب را ندارند.

نشست شورای حکام آژانس در باره‌ی ایران آغاز شد

نشست ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی گزارش فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از امروز در وین آغاز شد. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، در ابتدای این نشست گفت: آژانس هنوز در باره‌ی ابعاد احتمالی نظامی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران «نگرانی‌هایی جدی» دارد. آقای آمانو همچنین با اشاره به اینکه ايران در چند ماه گذشته غنی‌سازی بیست‌درصدی را سه برابر افزايش داده است گفت: علی‌رغم دو بار سفر هیأت آژانس به ایران، مسائل باقی‌مانده همچنان حل‌ناشده هستند و از جمله ایران اجازه‌ی بازدید از سایت پارچین را به کارشناسان آژانس نداده است.

عبدالفتاح سلطانی در دادگاه بدوی به ۱۸ سال زندان محکوم شد

دادگاه انقلاب تهران، عبدالفتاح سلطانی، وکيل مدافع حقوق بشر را به ۱۸ سال زندان در برازجان و ۲۰ سال محروميت از حق وکالت محکوم کرده است. معصومه دهقان، همسر آقای سلطانی گفت  شوهرش که هم اکنون در اوین زندانی است با رد صلاحيت دادگاه از خود دفاع نکرده و تقاضای تجديد نظر در حکم را خواهند کرد. عبدالفتاح سلطانی به «تحصیل مال حرام» از طریق دریافت جایزه حقوق بشری نورنبرگ، همکاری درتاسيس کانون مدافعان حقوق بشر ايران، تبليغ عليه رژيم و اقدام عليه امنيت ملی متهم شده است. حکم یاد شده شنبه به وکلای آقای سلطانی ابلاغ شده است. او ۱۹ شهریور ماه دستگیر شد و از آن هنگام تا کنون در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد.

تکذیب آمار وزارت کشور توسط مشاوران موسوی و کروبی

اردشیر امیرارجمند و اسماعیل گرامی‌مقدم مشاوران میرحسین موسوی و مهدی کروبی در گفت‌و‌گو با دویچه وله آمار رسمی وزارت کشور ایران درباره مشارکت بیش از ۶۴ درصدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را رد کردند.

احضار سفیر ایران در آلمان در اعتراض به حکم اعدام یوسف ندرخانی

وزارت خارجه‌ آلمان با احضار سفیر ایران در برلین ضمن اعتراض به ادامه‌ بازداشت یوسف ندرخانی، کشیش محکوم به اعدام، خواستار آزادی فوری او شد. به گفته‌ وزارت خارجه‌ آلمان، این احضار روز جمعه صورت گرفته و به سفیر ایران در برلین تصریح شده است که دولت آلمان حکم اعدام یوسف ندرخانی را محکوم می‌کند. به گزارش رادیو فردا، در بیانیه‌ وزارت خارجه‌ آلمان ضمن تأکید بر موضع گیدو وسته‌وله، وزیر خارجه‌ این کشور، یادآور شده است که مجازات افراد به خاطر عقایدشان نقض بنیادی‌ترین حقوق بشر است. پیش از این آمریکا، اتحادیه‌ اروپا و شمار زیادی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستار آزادی یوسف ندرخانی شدن بودند که در جوانی به مسیحیت گرویده است.

تسلی و سلام
شعر سروده اخوان ثالث برای مصدق

دکتر محمد مصدق در۱۴اسفند ۱۳۴۵دیده از جهان فروبست. "تسلی و سلام" قصیده ای است که اخوان ثالت در فروردین ۱۳۳۵برایش سرود. اخوان ثالث آنزمان بیست و هشت ساله بود و بواسطه مبارزات سیاسی دوران محکومیتش را در زندان زرهی میگذراند. هواخوری در زندان مصادف شد با دیدن دکتر مصدق در حال قدم زدن با رب دشامبرمعروفش در پس سیم و حصار و به تعبیر اخوان چون شیری در قفس که الهام بخش این شعر گردید.

گزارشهایی در رابطه با انتصابات نمایشی

آمار واقعی مشارکت؛ استمرار محدودیت و فشار یا فضای باز سیاسی / تناقض آشکار در ارائه ارقام و اطلاعات واجدین شرایط رای دادن / شعبه هایی که دیده شدند و حوزه های خالی رای گیری که دیده نشد

باراک اوباما: حمله نظامی می تواند سبب تقویت موقعیت ایران شود - هشدار در مورد حمله به ایران بلوف نیست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که هیچ گزینه ای را علیه ایران رد نمی کند، اما افزوده است که جمهوری اسلامی اکنون در موقعیت ضعیفی قرار دارد و حمله نظامی می تواند به آن امکان دهد با ترسیم کردن خود بعنوان «قربانی»، موقعیتش را تقویت کند. رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با مجله «آتلانتیک» همچنین گفته است که وقتی گزینه نظامی را رد نمی کند، کاملا جدی است و «بلوف» نمی زند. قرار است نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه به واشنگتن برود.

گزارش‌های ضدونقیض در باره مشارکت مردم در انتخابات مجلس - خبرنگاران خارجی را به حوزه‌های مشخص رأی‌گیری می‌برند

آنچه که صدا و سیمای جمهوری اسلامی و رسانه‌های دولتی از میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۲ اسفند می‌گویند با گفته‌های شاهدان عینی در تناقض است - خبرنگاران خارجی از جمله خبرنگار سی‌ان‌ان و نیز یک خبرنگار ایتالیایی که درحال حاضر در ایران هستند در توئیترشان نوشته‌اند که خبرنگاران خارجی را با اتوبوس به حوزه‌های مشخص رأی‌گیری می‌برند و انتخاب دیگری نیست.

سید محمد خاتمی، هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی در انتخابات شرکت کردند و آرای خود را در صندوق رای انداختند.

در این میان شرکت آقای خاتمی در انتخابات بازتاب گسترده ای یافت زیرا او پیش از این شروطی را برای شرکت در انتخابات اعلام کرده بود که تحقق نیافت و به همین دلیل بر عدم شرکت در انتخابات تاکید کرد. اما با این وجود امروز در پای صندوق رای حاضر شد. این اقدام عجیب موجب بروز شایعاتی در فضای آنلاین شد و از جمله گفته شد که ارتباط آقای خاتمی با اطرافیانش قطع شده و خبر شرکت او در انتخابات قابل تایید یا تکذیب نیست. با این حال اخبار تکمیلی حاکی است، بر خلاف این شایعات آقای خاتمی در انتخابات امروز شرکت کرده است. همچنین هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی نیز در ساعات اولیه انتخابات امروز رای خود را به صندوق انداخته و با تحریم انتخابات همراه نشده اند. این در حالی است که اغلب شخصیت های اصلاح طلب طبق اعلام قبلی، در این انتخابات شرکت نکرده اند.

"مهندسی انتخابات" در جمهوری اسلامی: جلسه محرمانه انتخاباتی ارازل و اوباش در مرکز رسانه ای سپاه (اطلس)

" الان با این مجلس که اگر اقا اجازه بده خشتکش رو میکشه سر سرش اینقدر پررو بازی در میاره . وای به روزی که مجلس دستش باشه . یه حرف مشایی میزنه دویست تا نماینده ازش حمایت کنند."

گزارش‌گران بدون مرز: برگزاری اینگونه انتخابات در ایران هیج ارزشی ندارد

٤٨ میلیون رای دهنده محروم از اطلاع‌رسانی، ٤٨ روزنامه‌نگار و وب‌نگار محروم از آزادی -  بازداشت‌های خودسرانه‌ حرفه‌کاران رسانه‌ها، توقیف مطبوعات، مسدودسازی سایت‌های اطلاع‌رسانی، ارسال پارازیت بر روی امواج رسانه‌‌های ماهواره‌ای و سرکوب نظرات انتقادی، برگزاری انتخابات آزاد را ناممکن می‌کند، برگزاری اینگونه انتخاباتی هیج ارزشی ندارد.

دیده بان حقوق بشر: رأی آزادانه غیرممکن است

« مقامات ایرانی با رد صلاحیت نامزدان و زندانی کردن خودسرانه افراد کلیدی جنبش اصلاحات، صحنه را به دلخواه خود تنظیم کرده اند. هیچ‏گونه شفافیتی در مورد روند تصفیه و گزینش نامزدان در انتخابات وجود ندارد ».

بزرگترین منتقل کننده پول نفت ایران رابطه خود را با این کشور قطع کرد

گزارش ها حاکی از آن است که "بانک اسلامی نور" در امارات که بخش عمده مبادلات ارزی مربوط به صادرات نفت ایران را انجام می داد، در اثر تحریم های آمریکا رابطه خود با ایران را قطع کرده است. حدود ۶۰ درصد از کل پولی که ایران از طریق صادرات نفت به دست می آورد، از طریق این بانک منتقل می شد که در سال های اخیر چیزی حدود ۵۰ میلیارد دلار در سال بود.

عفو بین‌الملل: ایران به سرکوب مخالفان شدت داده است

در گزارش عفو بین‌الملل،  که روز سه شنبه، ۲۸ فوریه، ۹ بهمن منتشر شده، ‫آمده است که ایران در آستانه انتخابات مجلس، به سرکوب مخالفان شدت داده و نظارت بر فعالیت‌های کاربران شبکه اینترنت را افزایش داده است. در این گزارش، به موجی از بازداشت‌ها در ماه‌های اخیر اشاره کرده و گفته است که حقوقدانان، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و بستگان آنها، پیروان اقلیت‌های مذهبی و قومی، فیلم‌سازان، فعالان حقوق کارگری و افرادی که ارتباطات بین‌المللی دارند هدف نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته‌اند ...

بیانیه زندانیان سیاسی در محکومیت حکم زندان مهسا امرآبادی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجائی شهر با ارسال بیانیه ای حکم زندان مهسا امرآبادی، روزنامه نگار، را محکوم کردند ...

برای نخستین بار درسینمای ایران
فيلم "جدایی نادر از سیمین" موفق به دریافت جایزه اسکاربهترین فیلم خارجی شد
جبهه ملی ایران این پیروزی را به آقای فرهادی، همکاران هنرمندشان و ملت شریف ایران، به ویژه به اهل هنر و فرهنگ ایران شادباش میگوید

فرهادی پس از گرفتن جایزه اسکار ، خطاب به حاضران در مراسم گفت: سلام به مردم خوب سرزمینم. الان ایرانی های زیادی در سرتاسر دنیا نشسته اند و مراسم را نگاه می کنند. آنها خوشحالند. نه فقط به خاطر این جایزه و سینما بلکه بیشتر به این خاطر که در روزگاری که دائم حرف جنگ است و سیاست، نام ایران همراه فرهنگ است.

سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه برای مقابله با «تهدید ایران» راه اندازی شد

يک فرمانده ارشد ارتش آمريکا راه اندازی سيستم رادار دفاعی ناتو در ترکيه را رسما تایيد کرده و گفته است که سربازان و کارشناسان نظامی آمريکا در منطقه مستقر شده اند. اين سيستم رادار دفاعی که بخشی از سامانه دفاع موشکی ناتو برای مقابله با خطرات احتمالی موشکی جمهوری اسلامی است در ۷۰۰ کيلومتری مرز ترکیه با ايران مستقر شده است ...

صدای امریکا به قربانیان شکنجه فرصت اثبات دهد

نامه به صدای آمریکا: ما امضاکنندگان این نامه، که همگی‌مان طعم شکنجه‌های دستگاه تحت مدیریت آقای ثابتی را چشیده و شاهد ضجه‌های دائمی بازداشت شدگان در اثر شکنجه در اطاق های بازجویی آن دوران بوده ایم، گواه وجود شکنجه به عنوان واقعیتی سیستماتیک، جاری و رایج در زمان مدیریت آقای ثابتی بر اداره سوم ساواک هستیم و اظهارات او در برنامه «افق» شبکه فارسی صدای آمريکا را کتمان آگاهانه حقیقت تلقی می‌کنیم ...

دعوت "مادران صلح" از مردم برای مقاومت در برابر جنگ افروزان

سیاست های ارتجاعی و جنگ افروزانه قدرت های منطقه و جهان و همگامی سیاست های داخلی با آنها؛ احتمال وقوع جنگ را افزایش داده است. آنها می خواهند جنگی را به ما تحمیل کنند که حاصل آن ویرانی کشور؛ فقر و فلاکت و کشتاری هولناک خواهد بود ...

۵ سنديکای کارگری فرانسه مراسم همبستگی با کارگران ايرانی برگزار می کنند

۵ سنديکای کارگری فرانسه در بيانيه مشترکی اعلام کردند روز ۱۶ مارس، يک شب همبستگی با کارگران ايرانی را در شهر پاريس برگزار خواهند کرد. در اين بيانيه که از جمله به امضای سنديکای «س ژ ت» رسيده، آمده است که اين همبستگی برای دفاع از حقوق کارگران و آزادی های سنديکايی در ايران برگزار خواهد شد. اين ۵ سنديکای کارگری اشاره کرده اند که کارگران ايران از حقوق اساسی، مانند حق اعتصاب، حق تظاهرات و حق ايجاد تشکيلات سنديکايی محرومند.

پاسخ صریح میرحسین موسوی به درخواست مجتبی خامنه ای در زندان

سخن گفتن با مردم در یک برنامه زنده تلویزیونی

مهندس میرحسین موسوی در پاسخ به سخنان مشروح فرزند رهبر جمهوری اسلامی - که اطلاعی از آن در دست نیست - قاطعانه می گوید: «اولا پاسخ آنچه را شنیدم به مقام رهبری خواهم داد به شرطی که دوربین و شنودی در کار نباشد و در این دیدار هیچکس غیر از من و ایشان حضور نداشته باشد. ثانیا فرصتی به من داده شود تا در تلویزیون بطور زنده با مردم سخن بگویم.»

تحریم انتخابات، گردن ننهادن بر باج خواهی حاکمیت است

نمایندگان ادوار مجلس در بیانیه خود، شرکت در انتخابات را گردن نهادن بر باج خواهی حاکمیت دانسته و آورده اند: ما عملکرد حاکمیت را در مهندسی انتخابات پیش رو عدول از اجرای قانون اساسی ونقض عهد با ملت و جلو گیری ازعرضه واقعی مطالبات مردم ارزیابی کرده و به عنوان رسواترین نمایش غصب حق اولیه انتخاب ملت از جانب استبداد مطلقه و بی پروایی و بیشرمی برای بهره برداری از انتخاباتی نمایشی می دانیم. در این بیانیه همچنین از همراهی مردم با راهپیمایی ۲۵ بهمن که به رغم فشارهای امنیتی و جو پلیسی برگزار شد، تقدیر شده است ...

سیاست صلح به جای سیاست جنگ در درگیری با ایران

«جنبش صلح طلبان و پژوهشگران صلح در آلمان» در بیانیه ای که روز 23 فوریه در برلین منتشر کرده خواهان اتحاذ «سیاست صلح به جای سیاست جنگ در درگیری با ایران» و پایان دادن فوری تحریم‌ها و تهدیدهای نظامی علیه این کشور شده است.

 "تلاشهای تسلیحاتی ایران در حالی انجام میگیرند که از یکطرف اسرائیل جنگ‌افزارهای اتمی در اختیار دارد واز طرف دیگرایالات متحده به محاصره‌ نظامی ایران دست زده است" ... ‫اینان "شرایطی را بوجود آورده اند که هیچ سیاستمدار اپوزیسیون در ایران جرات مخالفت با سیاست هسته ای جمهوری اسلامی را پیدا نکند" ...

شرایط كنونی قابل مقایسه با وضعیت پس از كودتای ۱۳۳۲ است

 در ادامۀ دعوت و فراخوان عمومی جهت عدم شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی (در خارج از کشور) نیز، با صدور بیانیه ای خواستار عدم مشارکت همگانی در انتخابات ۱۲ اسفند ماه شدند...  "حاکمان از درک این حقیقت ساده طفره می روند که مردم ناراضی، در مواجهه و اعتراض به سیاست گذاری های نادرست، ناچار به گزینش یكی از دو راه «اصلاحات» یا «براندازی» هستند و چنانچه در هر نظامی، ساز و كار انتخابات بلاموضوع و امكان مشارکت سیاسی از مردم سلب گردد، سیر اعتراضات به سوی روش‌های ساختارشكنانه سوق خواهد یافت و بدیهی است كه مردم در صورت ناامیدی از توسل به شیوه‌های مسالمت‌آمیز اصلاحی، روش‌های دیگر را خواهند آزمود."

آژانس بین المللی انرژی اتمی «به طور جدی» نسبت به احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز جمعه در گزارشی محرمانه نسبت به احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به شدت ابراز نگرانی کرده است. در این گزارش آژانس همچنین گفته شده که تهران در طول چهار ماه گذشته روند تولید اورانیوم با درجه غلظت بالا را شتاب بخشید ه است. آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش ماموریت نمایندگان اعزامیش به ایران برای جلب همکاری بیشتر تهران با تحقیقات آژانس را هم ناموفق خوانده است.

۱۲ اسفند روز خانه نشینی در اعتراض به انتخابات نمایشی و حبس خانگی رهنورد، موسوی و کروبی

شورای هماهنگی راه سبز اميد در بيانيه ای از مردم خواست تا ۱۲ اسفند، روز برگزاری انتخابات مجلس نهم، به نشانه همبستگی با رهبران زندانی جنبش سبز، همراه خانواده خود در خانه بمانند. این شورا همچنین از مردم خواسته است در روز پنجشنبه ۱۱ اسفند، بیرون از خانه با حضور گسترده و پر شور در اماکن عمومی (مراکز خرید ، میادین ، پارک ها و…) به‌ویژه در فاصله ۴ تا ۶ بعد از ظهر، برای آگاهی دادن به دوستان در مورد انتخابات نمایشی، و در روز ۱۲ اسفند به نشانه همبستگی با رهبران زندانی جنبش سبز، یک روز را همراه خانواده در حبس خانگی بمانند و این بار اعتراض خود را اینگونه به نمایش بگذارند ...

مقررات جدید سازمان ملل جمهوری اسلامی را ملزم به توقف اختلال ماهواره‌اى میکند

 کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز از وضع مقررات جدید اتحادیۀ بین المللی ارتباطات راه دور (آی تی یو) که از کشورها میخواهد تا برای توقف ایجاد اختلال روی برنامه های ماهواره ای در مرزهای تحت نظر خود “اقدامات لازم” را به عمل آورند استقبال کرد. کمپین افزود که آی تی یو و کشورهای عضو آن باید فورا اقدام به نظارت بر رعایت مقررات جدید توسط ایران نمایند و گامهای مقتضی برای حصول اطمینان از اینکه مقامات ایران مداخله در امور مخابرات ماهواره ای را قطع نموده اند را بردارند ...

بلژیک، هلند و جمهوری چک خرید نفت از ایران را متوقف کردند

سخنگوی کمیسیون اروپایی ،توقف خرید نفت ایران از طرف هلند ، بلژیک و جمهوری چک را تائید کرده و گفته است ایتالیا، اسپانیا و یونان هم اجرای طرح کاهش واردات نفت از ایران را آغاز کرده اند. در نه ماهه اول سال گذشته سه کشور هلند، بلژیک و جمهوری چک نزدیک به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن نفت از ایران خریداری کردند. به گفته خانم مارلین هولتس نر ،سخنگوی امور انرژی کمیسیون اروپایی ، ذخایر نفت اتحادیه اروپا برای مواقع اضطراری بیش از ۱۳۶ میلیون تن است که می تواند بمدت چهار ماه نیاز انرژی کشور های عضو را تامین کند.

روسیه اسرائیل را از حمله به ایران برحذر داشت

در پی شکست ماموریت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اطمینان یافتن از مقاصد صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، احتمال حمله نظامی اسرائيل به ایران تقویت شده است. روسیه، مهم‌ترین هم‌پیمان ایران، به رهبران اسرائيل هشدار داده است که حمله به ایران «فاجعه‌بار» خواهد بود و «پی‌آمدهایی ناگوار» خواهد داشت ...

دومین سفر هیات بلند پایه آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران بدون رسیدن به نتیجه پایان یافت

یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس گفته است که فرستادگان آژانس به ایران با روحیه سازنده ای گفتگوها با مقامات ایرانی را آغاز کردند ولی توافقی بدست نیامد. هرمان ناکارتس رئیس هیات هم گفته است : «ما تلاش کردیم برای حل مسائل باقیمانده به توافق برسیم .درمورد جنبه های احتمالا نظامی برنامه هسته ای ایرا ن صحبت کردیم و همچنین تلاش کردیم به مجتمعی که مربوط به تحقیقات ما می شود دسترسی پیدا کنیم.»  فرستادگان آژانس به تهران همچنین تلاش کردند برروی سندی با مقامات ایرانی بتوافق برسند که بر اساس آن جمهوری اسلامی می بایست به پرسشهای مطرح درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ایش پاسخ دهد. جمهوری اسلامی در هر دو سفر هیاتهای آژانس به تهران از ورود آنان به مجتمع نظامی پارچین جلوگیری کرد.

هاشمی رفسنجانی خواستار عدم دشمن تراشی در خارج از کشور شد

آقای رفسنجانی در دیدار با رئیس و اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت : « کافی است در سطح بین المللی سیاست همکاری و تعامل را پیش بگیریم و پس از آن خواهیم دید که چگونه راه برای توسعه و پیشرفت داخلی هموار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری کار ایران ، ایلنا ، هاشمی رفسنجانی همچنین گفته است قطعا دنیا علاقه مند است با جمهوری اسلامی ایران همکاری و تعامل سازنده ای داشته باشد. همزمان با این اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی هم گفت که « ملت ایران هیچگاه بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود. » وی در عین حال تاکید کرده است : « جمهوری اسلامی می خواهد به دنیا ثابت کند که داشتن سلاح هسته ای قدرت آفرین نیست و اقتدار از سلاح هسته ای بدست نمی آید.»

بیانیه شماره سه "کمپین هنرمندان و نویسندگان و کنشگران حقوق بشر" ، اسفند نود
فراخوان به اعتصاب ها و نافرمانی های "ضربتی" در اسفند ماه

می توان و باید به این "شب سیاه" پایان داد و از تاراج درآمدهای ملی و بروز فاجعه ی نوینی چون جنگ هشت ساله ی "دوران طلایی امام"، جلو گرفت. نبرد دلیرانه ی مردم مان در خیابان ها و در پاره ای از کارخانه ها، و پایداری مبارزان دربند راهنمایی است برای همه‌ی رزمندگان جنبش ...

یک مقام نظامی ‫رژیم جمهوری اسلامی از احتمال حملات پیش دستانه خبر داد

معاون پشتیبانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز سه‌شنبه از احتمال حملات پیش‌دستانه جمهوری اسلامی به اهداف دشمن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، محمد حجازی، با اشاره به اظهارات خامنه‌ای در مورد «استراتژی تهدید در برابر تهدید» گفت: هرگاه احساس شود دشمنان می‌خواهند منافع ملی ایران را به خطر بیندازند و برای این اقدام تصمیم قطعی بگیرند، جمهوری اسلامی هم از همه ابزارهایش برای حفظ منافع ملی‌ و ضربه متقابل به آنها استفاده خواهد کرد.

«حکومت ایران؛ دشمن روزنامه‌نگاران و اینترنت»

دو نهاد بین‌المللی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران با انتشار گزارش‌های جداگانه‌ای شرایط روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران ایرانی را دو سال پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نگران کنند و تاسف‌بار دانسته‌اند ...

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه بهمن ماه ۱۳۹۰

در این نوشتار ۱۹۱ گزارش حقوق بشری منتشره بهمن ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات تلاش شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود را اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫ ...

واشنگتن همچنان نگران حمله اسرائیل به ایران است

مقام‌های آمریکا می‌خواهند اسرائیل را قانع سازند فعلا از حمله نظامی به ایران پرهیز کند و به تحریم‌ها فرصت بیشتری بدهد. در این رابطه تماس‌هایی در سطوح بالای دو کشور برقرار است. ‫همچنین  ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز یکشنبه گفت، حمله اسرائیل به ایران در رابطه با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی "عاقلانه" نخواهد بود  ...

کاوه احسانی: تحریم ها عملا در خدمت حکومت است، نه بر علیه آن

این محقق دانشگاه شیکاگو معتقد است "جامعه ای که دچار بحران اقتصادی شده و دغدغۀ نان و هزینه روزانه در بین مردم آن بوجود آید، توان درگیری و مقاومت سیاسی در برابر استبداد و حکومت را ندارد و به طور منطقی، تحریم ها، به دلیل ضعیف کردن توان جامعه مدنی برای اعتراض و مقاومت، عملا در خدمت حکومت است و نه بر علیه آن." ...

بیانیه تحلیلی دفتر تحکیم وحدت: دانشجویان گریبان حاکمان را در خیمه شب بازی پیش رو که نام انتخابات بر آن نهاده اند رها نخواهند کرد

دفتر تحکیم وحدت از دانشجویان دعوت می کند با مشارکت در فضای تبلیغاتی انتخابات مجلس مطالبات بر زمین مانده مردم را بار دیگر به عرصه عمومی بکشانند. و از آن ها می خواهد که در این فضا از خیل گسترده زندانیان سیاسی و ده ها دانشجوی زندانی که به ناحق در حصر و حبس به سر می برند، توقیف و تحدید مطبوعات و روزنامه نگاران، پروژه های اعدام درمانی رئیس قوه قضاییه و... تا وضعیت ناگوار اقتصادی و معیشتی مردم خصوصا اقشار پایین و تهی دست جامعه، بحران های گسترده اجتماعی و از همه مهم تر پرواز کابوس شوم جنگی خانمان برانداز را مطرح کنند و کاندیداهای این شبه انتخابات را به پرسش و چالش بطلبند ...

سویفت، ایران را از خدمات خود محروم می‌کند

سازمان جهانی انتقالات بین بانکی (سویفت) اعلام کرده است که آماده است همزمان با عملی شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، بانک‌های این کشور را از دسترسی به خدمات خود محروم کند. تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات سویفت استفاده می‌کنند ...

گزارشی از تجمع اعتراضی فعالان سیاسی ایرانی مقیم پاریس
‫پیام شیرین عبادی، سخنان عبدالکریم لاهیجی و پیامهای احزاب فرانسوی

‫در آستانه ۲۷ بهمن ماه، سالگرد حصر خانگی زهرا رهنورد، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، جمعی از فعالان سیاسی ایرانی مقیم فرانسه گرد هم آمدند تا از آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران پشتیبانی کنند ...

آمریکا وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه وزارت اطلاعات ایران را به خاطر آنچه که کمک به دمشق در سرکوب‌ مخالفان، و نقض حقوق بشر در ایران خوانده، تحریم کرد ...

‫دستگیری بیش از ۲۰۰ نفر در جریان اعتراضات ۲۵ بهمن در تهران

‫گزارشات موثق حاکی از آن است که بیش از ۲۰۰ نفر از مردم تهران دستگیر شده اند. دستگیر شدگان ابتدا به مراکز نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات منتقل شد. اما حوالی نیمه شب همان روز آنها را به بند ۲۰۹ زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات و همچنین به بندهای ۲- الف سپاه پاسداران و بند ۲۴۰ منتقل شدند. بنابه گفتۀ یکی از شاهدین عینی دستگیر شدگان حین انتقال و در بازداشتگاه ها وحشیانه مورد ضرب و شتم نیروهای سرکوبگر قرار گرفته اند. از طرفی دیگر خانوده های دستگیر شدگان به پلیس امنیت ،دادگاه انقلاب و زندان اوین مراجعه کردند و خواستار مطلع شدن از وضعیت وشرایط عزیزانشان هستند اما هیچ کدام از این مراکز حاضر به پاسخگوی به خانواده ها نیستند وبرخوردی غیر انسانی با آنها داشتند.  /  فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران

روس‌ها نگران حمله به ایران و بحران بزرگ منطقه‌ای

روسیه در دریای خزر سامانه‌ی موشکی مستقر کرد. ارتش این کشور مرکزی را از جمله برای "رصد" اوضاع ایران تاسیس کرد. کارشناسان معتقدند مسکو خود را برای شرایط پس از حمله به ایران آماده می‌کند ...

آخرین لیست از اسامی زندانیان سیاسی-عقیدتی بند زنان زندان اوین

‫‫اکنون ۲۵ نفر از زندانیان عقیدتی- سیاسی زن در بند نسوان زندان اوین به سر می برند. در این گزارش که از سوی کمیته گزارشگران حقوق بشر تهیه شده است، آخرین لیست از زندانیان این بند به همراه اتهامات وارده و میزان محکومیت آن ها آورده شده است ...

رئیس اتحادیه کارگران قرار دادی و پیمانی تشريح كرد: نگرانی‌های پايان سال کارگران

جامعه کارگری دیگر توان پذیرش وضعیت فعلی را ندارد و جوانب این کار قابل پیش بینی نیست / حقوق کارگران از نرخ واقعی تورم همیشه یک سال عقب تراست ...

اسرائیل و جمهوری اسلامی، برای جنگ، نان بهم قرض میدهند

در حالی‌ که جمهوری اسلامی، اسرائيل را بانی ترور دانشمندان اتمی ايران میداند، وزير دفاع اسراييل، ايران را مسئول انفجارهای بانکوک دانست. اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، وقوع ۳ انفجار در بانکوک، پايتخت تايلند، را تلاش تروريستی از سوی ايران دانست و گفت که اين کشور و حزب الله لبنان به اقدامات تروريستی ادامه می دهند. به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای باراک که در سنگاپور به سر می برد، گفت که ايران و حزب الله، همراه با عناصر تروريست بی رحم خود، ثبات منطقه خاورميانه را به خطر می اندازند و ثبات جهان را تهديد می کنند. انفجارهای بانکوک يک روز پس از بمب گذاری در اتوموبيل های ديپلماتهای سفارت اسراييل در پايتخت های گرجستان و هند صورت گرفته است. تهران دخالت در بمبگذاری های روز دوشنبه را رد کرده است. از سويی، ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، انفجارهای بانکوک را محکوم کرد و گفت که واشينگتن در انتظار نتايج تحقيقات در اين زمينه است.

 

‫گزارشهایی از تجمع‌ها‫ و اعتراضات
سالروز
۲۵ بهمن

فراخوان اتحادیه اروپا به آزادی رهنورد، موسوی و کروبی

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مناسبت اولین سالگرد حبس خانگی رهنورد، موسوی و کروبی بیانیه‌ای منتشر کرد. وی از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که حق مسلم آزادی را به آنان بازگردانند. دراین بیانیه‫ نیز آمده که بازداشتها‫ در ایران بدون فرآیندی قانونی و با نقض تعهدات بین‌المللی ایران به حقوق اساسی شهروندان انجام ‫می گیرد ...

۶۰۰ کارگر صنايع فلزی شماره ۱ و ۲ روز دوشنبه خيابان ۱۷ شهريور تهران را برای ۴ ساعت بستند

اتحاديه آزاد کارگران ايران گزارش داد که حدود ۶۰۰ کارگر صنايع فلزی شماره ۱ و ۲ روز دوشنبه اقدام به بستن خيابان ۱۷ شهريور تهران کردند. دليل اين اعتراض ۴ ساعته، پرداخت نشدن چند ماه دستمزد کارگران بوده است. کارگران صنايع فلزی شماره ۱ و ۲ با احتساب دستمزد اسفند و عيدی و پاداش امسال خود ۳ ميليارد تومان طلبکارند. تجمع کارگران معترض پس از قول مقام های امنيتی برای پيگيری مشکلات آنان در يک هفته آينده پايان يافت.

ای وطن، ای مادر تــاریخ ساز
من اگر بـرخیــزم
تو اگر بـرخیــزی
همه بـرمی‌خیــزنـد

در پشتیبانی از راهپیمایی

 ٢٥ بهمن ١٣٩٠

سازمان ادوار تحکیم وحدت خواستار بازگشت حاکمان به آرای مردم و آزادی زندانیان سیاسی شد

این سازمان در بیانیه ای در آستانه ۲۵ بهمن، یادآور شده است: "یک سال از راه‌پیمایی مردمی در حمایت از جنبش‌های آزادی‌خواهانه خاورمیانه می گذرد؛ حضوری که هر چند، تمامی معیار های قانونی کشور را لحاظ کرده بود، اما پاسخی جز سرکوب فزاینده، دستگیری گسترده فعالان سیاسی و زندان خانگی اقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسران‌شان، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی نداشت.دراین بیانیه ادوار تحکیم وحدت، تنها راه برون رفت از بحران های داخلی و مخاطرات خارجی را بازگشت حاکمان به آرای مردم می‌داند

سه شرکت بزرگ دارنده سوپر نفتکش‌ها از حمل نفت ایران خودداری می‌کنند

گروه کشتيرانی او اس جی (OSG)، شرکت فرانت‌لاين (Frontline) و برخی دیگر از صاحبان سوپرتانکرها اعلام کرده اند که از اين پس، نفت ايران را به نقاط مختلف جهان منتقل نخواهند کرد. به‌گزارش خبرگزاری بلومبرگ، او اس جی که مرکز آن در نيويورک است، اعلام کرد که ۴۵ سوپر تانکر این شرکت ديگر از ايران بارگيری نخواهند کرد و شرکت های کشتيرانی فرانت‌لاين» و نوا (Noah) نیز که مجموعا ۹۳ نفتکش و سوپر تانکر در اختيار دارند، گفته اند از داد و ستد با جمهوری اسلامی خودداری می کنند. برپایه گزارش بلومبرگ، بيمه حدود ۹۵ درصد از شرکت های نفتکش بين المللی، طبق قوانين اروپا صادر می شود. با تحريم نفت ايران از سوی اتحاديه اروپا و همچنين تحريم شرکت‌های بيمه‌ای که با ايران همکاری می‌کنند، نقل و انتقال نفت ايران با مشکلات جدی روبه‌رو شده است.

گزارش ازگردهمایی اعتراضی ایرانیان و پناهجویان مقیم ترکیە در اعتراض بە جنایات جمهوری اسلامی و بشار اسد و همبستگی با مردم سوریە و حمایت از فراخوان ٢٥ بهمن در ایران

این مراسم بە ابتکار و فراخوان انجمن همبستگی فعالان تبعیدی(هفت)ایران،انجمن حمایت از پناهجویان ترکیە \نوشهیر ،کانون همبستگی ایرانیان برای دموکراسی و گروهی از فعالان وکنشگران سیاسی و مدنی در کشور ترکیە برگذار گردیدە بود.

دستگیری های گسترده در استان های کرمان، اصفهان، خراسان، گیلان و خوزستان

مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی طی چند روز گذشته اقدام به دستگیری عده‌ای از شهروندان در استان‌های مختلف ایران کرده‌اند. این خبر را هفته گذشته برای اولین بار سایت جمهوری خواهی منتشر کرده بود. خبری که حکایت از بازداشت شهروندان عادی در استان‏ کرمان و گمانه زنی درباره بازداشت‏های مشابه در استان‏های اصفهان، خراسان، گیلان و خوزستان داشت ...

درخواست عفو بین الملل از دولت ایران برای احترام به حق آزادی اجتماعات

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۲۱ بهمن ماه در بیانیه‌ای خواستار آن شد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با احترام به حق آزادی اجتماعات، به راهپیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند. سازمان عفو بین الملل در این بیانیه‌ از افزایش سرکوب‌ها در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است ...

وزیر دفاع آلمان اسراییل را از حمله به ایران برحذر داشت

توماس دومزیر، وزیر دفاع آلمان به اسراییل در مورد حمله به ایران هشدار داده است. وی تاکید کرده که این حمله پیامدهای واضح سیاسی خواهد داشت و احتمال موفقیت آن بسیار بعید خواهد بود. هم‌چنین یورگن تریتین، رییس فراکسیون حزب سبزها در پارلمان آلمان نیز در گفتگو با روزنامه یاد شده، توصیه کرده که اسراییل از چنین حمله‌ای بپرهیزد ...

افزایش آمار خودکشی در زندان مخوف گوهردشت کرج

‫در طی روزهای اخیر تعداد زندانیان بی دفاعی که در اثر فشارهای طاقت فرسا و قرون وسطایی در زندان دست به خودکشی می آورند به نحو بی سابقه ای رو به افزایش می باشد.حداقل در طی چند روز اخیر سه مورد خودکشی در سلولهای انفرادی بند ۱ زندان گوهردشت روی داده است ...

آژانس بین‌المللی انرژی: مشتریان نفت ایران کنار می‌کشند

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تحریم خرید نفت ایران، بر روند تولید و صادرات نفت این کشور تاثیر گذاشته و مشتریان نفت ایران در هفته‌های اخیر واردات نفت از دیگر کشورهای تولیدکننده را افزایش داده‌اند ...

ترکيه: ایران آماده از سرگیری مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ است

احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه، روز جمعه گفته است:ايران موافقت خود برای از سرگيری مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ اعلام کرده است. وی همچنین گفته است، پیامدهای حمله به تاسیسات اتمی ایران فاجعه بار خواهد بود. در همين حال، يک ديپلمات از کشورهای گروه ۱+۵ به رويترز گفته است، ايران تاکنون به نامه کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، پاسخ نداده است.

اتحاديه اروپا از هند خواست تا ايران را به مذاکره تشويق کند

روز جمعه و درست يک روز پس از آن که دولت هند اعلام کرد قصد دارد مناسبات تجاری خود را با ايران گسترش دهد، اتحاديه اروپا از دهلی نو خواست تا با استفاده از نفوذ خود ايران را به مذاکره در مورد بحران هسته ای تشويق کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت هند که يکی از خريداران عمده نفت خام ايران است در صورت تداوم و گسترش همکاري‌های تجاری با ايران می تواند سياست اعمال فشار و تحريم های غرب عليه ايران را تا حدی مختل کند. روز پنجشنبه دولت هند اعلام کرد که برای بررسی امکانات تجاری و اقتصادی جديد که تحت تاثير تحريم های غرب عليه ايران فراهم شده است، يک هيئت اقتصادی بزرگ را به ايران خواهد فرستاد.

شورای هماهنگی راه سبز اميد: از آرمان های انقلاب بهمن ۵۷ چيزی باقی نمانده است

شورای هماهنگی راه سبز اميد اعلام کرد که سی و سومين سالگرد پيروزی انقلاب بهمن ۵۷ در شرايطی برگزار می شود که از آرمان های آزادی، استقلال، عدالت و پيشرفت برای ايرانيان چيزی باقی نمانده است. اين شورا همچنين از ادامه آنچه «حبس غيرقانونی» بسياری از فعالان سياسی و مير حسين موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد ناميد، انتقاد کرد. اين شورای نزديک به مير حسين موسوی با اشاره به فراخون خود برای راهپيمايی در روز ۲۵ بهمن در تهران و شهرهای ديگر ايران، از معترضان خواست در اين حرکت اعتراضی، حضوری فعال و خلاقانه و توام با تدبير و به ‌دور از خشونت داشته باشند.

گزارشی از کنفرانس سه سازمان
پیرامون ضرورت شکل دهی تشکل بزرگ چپ

روز شنبه چهارم فوریه کنفرانسی توسط سه سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و شورای موقت سوسیالیست های چپ ایران پیرامون ضرورت شکل دهی تشکل بزرگ چپ در شهر کلن آلمان برگزار شد. در این کنفرانس علاوه بر حضور اعضای سه سازمان و برخی از فعالان چپ در آلمان، تعدادی نیز، از کشورهای فرانسه، بلژیک، هلند و سوئیس در جلسه شرکت کرده بودند. این برنامه همزمان در پالتاک نیز پخش می شد و تعدادی از رفقا و دوستانی که به این پروژه علاقمند بودند، از طریق پالتاک در جریان مباحث قرار گرفته و سحنان و تاکیدات خود را نیز با جمع شرکت کننده در میان گذاشتند ...

‫زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

دیدار فعالان سیاسی با خانواده احسان هوشمند / انتقال ابوالفضل طبرزدی به بخش اعصاب و روان بیمارستانی در اهواز / انتقال شاهین زینعلی، زندانی سیاسی به زندان رجایی شهر / وضعیت نامساعد جسمی هانیه صانع فرشی، زندانی سیاسی

پژواک صدای حق خواهی ما باشید
درخواست فرزندان موسوی و کروبی از مردم در آستانه ۲۵ بهمن

خانواده کروبی و موسوی در آستانه یکمین سالگرد حبس خانگی ‫آنان، بیانیه ای را خطاب به مردم ایران و مردم آزادی خواه جهان منتشر کردند. آنها خطاب به مردم و معترضین آورده اند: “از همه هموطنان مظلوم و رنج دیده و فداکار و از همه انسان های حق طلب و آزادی خواه و عدالت جوی، هم گام با هموطنان داخل کشور که خواهان تسلط مردمسالاری واقعیند ، در جای جای جهان میخواهیم پژواک صدای حق خواهی ما باشند . و صدای مارا به گوش جهانیان برسانند.” ...

سخنگوی کميسيون انرژی مجلس شورای اسلامی از گم شدن مبلغ نجومی ۱۲ميليارد دلار از بودجه سال گذشته خبر داده است

عماد حسينی آشکارا دولت احمدی نژاد را در مفقود شدن اين رقم حيرت انگيز متهم کرد و گفت، جريان انحرافی به صورت سازمان يافته ای برای انتخابات، پول خرج می کند؛ بالاخره اين پول ها بايد از جايی بيايد. سخنگوی کميسيون انرژی مجلس رژيم افزود، اين دوازده ميليارد دلار بايد به حساب ذخيره ارزی واريز می شد؛ اما واريز نشده و ديوان محاسبات آن را گزارش کرده است. ما هم بر اساس گزارش ديوان، گزارشی تنظيم کرديم. کميسيون انرژی هم اين گزارش را به دادگاه فرستاده و الان پرونده اش درجريان است. وی همچنین فاش ساخت که رقم های نجومی ديگری در سالهای قبل گم و گور شده و افزود، البته در سال ۸۶ حدود ۲ ميليارد دلار، در سال ۸۷ حدود ۵ ميليارد و در سال ۸۹ نيز ۱۲ ميليارد دلار است.

بدستور اوباما دارایی های رژیم در آمریکا بلوکه شد

ایالات متحده آمریکا دارایی های جمهوری اسلامی را در بانک های خود از جمله دارایی های بانک مرکزی را بلوکه کرد. این اقدام در چارچوب تحریم هایی است که غرب علیه ایران به منظور مقابله با فعالیت های اتمی اعمال می کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود از وجود نشانه هایی مبنی بر تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی سخن گفته است. در هفته های اخیر فشارها بر جمهوری اسلامی افزایش یافته. حدود دو هفته پیش اروپا صنعت نفت ایران و همچنین بانک مرکزی را تحریم کرد.

عذرخواهی عضو شورای انقلاب از ملت ایران

احمد صدر حاج‌سیدجوادی: پس از سال‌های مبارزه برای آزادی ملت و رهایی از سیطره خودکامگان ، به عنوان ادای دین به حافظه‌ تاریخی ملت شریف ایران و به‌ویژه جوانان پرشور و نیک‌اندیش لازم می‌دانم به عنوان احدی از افرادی که در تاسیس این نظام و مدیریت انقلاب نقشی ایفا کرده است، پوزش خواسته و اظهار تاسف کنم...

خانواده زندانیان سیاسی خواستار پاسخگویی رییس دادگستری تهران شدند

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی با نوشتن نامه ای به سید علیرضا آوایی، رییس دادگستری استان تهران برخی مطالبات خود را با وی در میان نهاده و خواستار پاسخگویی و اقدام وی شده اند ...

سه نهاد مدافع حقوق بشر خواهان لغو حکم اعدام چهار وب‌نگار در ايران شدند

گزارشگران بدون مرز، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر ایران، در بيانيه مشترکی جامعه جهانی را فرا خواندند که در مذاکرات خود با ایران مواضعی جدی‌تر برای تضمین رعایت حقوق بشر در این کشور اتخاذ کنند ...

شیرین عبادی از فراخوان ۳۹ زندانی سیاسی حمایت کرد و خواستار تحریم سراسری انتخابات مجلس و آزادی رهبران جنبش سبز شد.

به گزارش دفتر دکتر عبادی، وی در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه پنجم بهمن ماه صادر کرده، خواستار آن شد تا ایرانیان سراسر جهان از هیچ کوششی برای پی گیری آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران به ویژه خانم زهرا رهنورد و آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی دریغ نورزند ...

شیوه‌ جدید آزار و فشار به نسرین ستوده و خانواده به ویژه کودکان

خانواده نسرین ستوده می گویند این روزها مسوولان زندان و قضایی با دادن قول ملاقات حضوری به ویژه به کودکان نسرین ستوده و اجرا نکردن آن سعی در تخریب روحیه کودکان و فشار بیشتر به این حقوقدان و اعضای خانواده‌ی او دارند ...

چین باردیگر با تشدید تحریم های ایران مخالفت کرد

روزنامه دولتی حزب حاکم چین People’s Daily می گوید تحریم نفتی ایران می تواند به بازسازی اقتصاد جهان صدمه بزند. این روزنامه افزایش ناگهانی تنش میان آمریکا و ایران را بزرگترین عامل تردید در روند بازسازی اقتصاد جهان دانسته و افزوده است که تحریم نفتی ایران به بازار جهانی انرژِی آسیب می رساند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنج شنبه در دیدار با مقام های چین در پکن از این کشور خواسته بود ایران را برای پاسخ به پرسش های مرتبط با برنامه هسته ایش زیر فشار بگذارد.

سنای آمریکا تحریم‌‌ها علیه ایران را شدت بخشید

مجلس سنای آمریکا تحریم‌های جدیدتری را علیه ایران تصویب کرد. کمیته امور بانکی سنای ‌آمریکا در روز پنج‌شنبه (۱۳ بهمن/۲ فوریه) طرحی را به منظور تشدید تحریم‌ها علیه صنایع نفت و پتروشیمی ایران به تصویب رساند. این تحریم‌ها همچنین شامل شرکت‌هایی می‌شوند که با ایران در استخراج اورانیوم همکاری داشته یا به جمهوری اسلامی تجهیزات و وسایل سرکوب می‌فروشند.

فراخوان برای تظاهرات در پاریس

حکم اعدام سعید ملک پور، زانیار مرادی و لقمان مرادی را لغو کنید !


یکشنبه، ۵ فوریه ۲۰۱۲، از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰
صحن آزادی‌ها و حقوق بشر(تروکادرو)

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ‫پیوستن به اعلامیه جهانی حقوق بشر ‫را اشتباه خواند

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه با انتقاد از اعلامیه جهانی حقوق بشر گفته است ایران هم "بی توجه یا به اشتباه" به برخی از این اعلامیه ها ملحق شده و آنها را پذیرفته است. لاریجانی در همایشی در تهران گفت که "دنیای غرب با مباحثی که درباره حقوق بشر مطرح می کند، به صورت خفی در حال تحمیل معیارها و نرم افزارهایی به ما است."  او اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر را "لیبرال دمکراتیک" خوانده و از پیوستن ایران به آن انتقاد کرده است ...

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل و اتحادیه اروپا از بازداشت‌های اخیر در ایران

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به موج جدید بازداشت روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و فعالان در روزهای اخیر در ایران ابراز نگرانی کرده است ‫و آن را نشان دهنده قصد حکومت ایران برای محدود کردن آزادی بیان در آستانه انتخابات مجلس این کشور ‫دانسته. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ‫نیز با صدور بیانیه ای خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک پور و آزادی روزنامه نگارانی شد که به تازگی بازداشت شده اند ...

آژانس: مذاکرات آتی با ایران از دوم تا سوم اسفند انجام می‌شود

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که مذاکرات هسته‌ای بعدی با مقام‌های جمهوری اسلامی در تهران از دوم تا سوم اسفندماه برابر با ۲۱ تا ۲۲ فوریه برگزار خواهد شد. پیش از این نیز ایران اعلام کرده بود که هیأت آژانس به زودی برای ادامه مذاکرات به ایران سفر خواهد کرد. سفر سه‌روزه هیأت بازرسان آژانس روز گذشته، سه‌شنبه (۱۱ بهمن) به پایان رسید. هرمان ناکارتس، رئیس هیأت اعزامی آژانس به ایران این مذاکرات را «مثبت» خواند و گفت، با وجود این به گفت‌وگوهای بیشتری نیاز است. وزیر امور خارجه ایران نیز از «ادامه رایزنی‌ها» استقبال کرده است.  ایران می‌گوید، آژانس در این سفر از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی نکرده و آژانس نیز اعلام کرده که هدف این سفر تلاش برای ازسرگیری مذاکرات با ایران بوده است.

مخالفت هند و ترکیه با تحریم نفتی ایران

هند و ترکیه با پیوستن به تحریم‌های اتحادیه‌ اروپا در مورد واردات نفت از ایران موافق نیستند. همزمان یک عضو کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد که طرح توقف فروش نفت به اروپا به زمان دیگری موکول شده است.  پس از کره‌ جنوبی که اعلام کرد برای پیوستن به تحریم‌های نفتی ایران به زمان بیشتری نیاز دارد، دو کشور هند و ترکیه نیز اعلام کردند که نفت ایران را تحریم نخواهند کرد. پیش‌تر چین نیز با تحریم نفتی ایران مخالفت کرده بود ...

فعالان اتحادیه ‏های کارگری را آزاد و احکام و محاکمه آنان را باطل اعلام کنید!

دیده بان حقوق بشر امروز گفت که مقامات ایرانی باید ده‏ها فعال کارگری و اتحادیه ‏های مستقل صنفی که به دلیل ابراز مسالمت آمیز حمایت از کارگران زندانی شده اند را فوراً آزاد کنند. دیده بان حقوق بشر افزود که ایران باید احکام افرادی را که صرفا به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی اجتماعات و گردهمایی‏ ها محکوم شده‏ اند لغو، و از محاکمه افرادی که به این دلایل در معرض پیگرد قرار دارند صرف نظر کند ...

فراخوان شورا هماهنگی راه سبز امید برای راهپیمایی اعتراضی در روز ۲۵ بهمن ١٣٩٠

شورای هماهنگی راه سبز امید در آستانه ۲۵ بهمن و سالگرد حضور خیابانی مردم به دعوت مهدی کروبی و میرحسین موسوی و همچنین سالگرد آغاز زندان خانگی رهبران جنبش سبز در بیانیه ای از تمامی همراهان و حامیان جنبش سبز دعوت کرده از ساعت ۴ تا ۷ بعد از ظهر روز ۲۵ بهمن ماه در تهران در پیاده‌روهای خیابان‌های انقلاب و آزادی، حدفاصل میدان فردوسی و تقاطع نواب، و در شهرستان‌ها در خیابان اصلی هر شهر، بنابر تصمیم فعالان محلی، اقدام به پیاده‌روی سکوت کنند ...

تحریم های فلج کننده می توانند کشور را به ورطۀ فروپاشی سوق دهند. راه حل بحران، بازگشت بر سر میز مذاکره است!

تبدیل بحران اتمی ایران به یک بحران بین المللی و اعمال تحریم های فلج کننده علیه کشور ما، نه قابل توجیه است و نه می تواند مشکل رابطه غرب با جمهوری اسلامی را حل کند. برعکس، ادامه این بحران و تحریم های ناشی از آن می تواند ساختار اقتصادی کشور را ویران و همگام با یورش های حکومت به نهادهای مدنی و جنبش آزادیخواهانه مردم به بهانۀ همین تحریم ها و درگیری های تبلیغاتی حول آن ها، کشور را به سوی فروپاشی سوق دهد ...

اعتراض ۲۰۰۰ سینماگر به انحلال خانه سینما

درپی تصمیم وزارت ارشاد دولت محمود احمدی‌نژاد مبنی بر انحلال خانه سینما، ۲۰۰۰ نفر از سینماگران عضو خانه سینما (جامعه اصناف سینمای ایران) با امضای بیانیه‌ای خطاب به نخبگان، مسئولان و مردم شریف ایران، مخالفت خود را با این دستور اعلام کردند ...

درخواست ها برای آزادی رهنورد، موسوی و کروبی در اولین سالگرد حصر خانگی آنان افزایش می یابند

 شیرین عبادی، برندۀ جایزۀ صلح سال ۲۰۰۳، امروز خواستار یک کمپین پایدار بین المللی برای آزادی سه رهبر مخالفان که نزدیک به یک سال است در حصر خانگی به سر می برند شد ...

حضور کارشناسان تسلیحات اتمی در هیات اعزامی به تهران

هیات عالی‌رتبه آژانس انرژی اتمی از روز یک‌شنبه ۹ بهمن رسماَ کار خود را در ایران آغاز می‌کند. دو کارشناس تسلیحات اتمی این هیات را همراهی می‌کنند. بررسی ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران یکی از خواست‌های اصلی جامعه جهانی است ...

شورای امنیت و رسیدگی به شکایت رضا پهلوی از علی خامنه ای

در چند روز گذشته رضا پهلوی، گزارش و شکایتنامه ای علیه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده است که طبق آن آقای خامنه ای بر اساس ماده هفتم اساسنامه رم متهم به جنایت علیه بشریت شده است. رضا پهلوی همچنین از این شورا درخواست کرده که این شکایت و گزارش را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع کنند ...

‫۳۹ زندانی سیاسی در بیانیه ای خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند

سی و نه زندانی سیاسی در بیانیه ای از همه مردم خواسته اند تا در کنار آگاهی‌بخشی در مورد انتخابات دروغین و مهندسی شده و فرمایشی اسفندماه، از هیچ کوششی برای پیگیری آزادی رهبران محبوس جنبش سبز در بهمن ماه جاری دریغ نکنند ...

ایران، چین و سوریه در انتهای جدول رده بندی جهانی آزادی مطبوعات

گزارشگران بدون مرز، دهمین رده بندی سالانه ی آزادی مطبوعات در جهان در سال ٢۰۱۱- ٢۰۱٢ را منتشر کرد؛ برپایه این رده بندی ایران در رتبه ١٧۵، سوریه ١٧٦ و چین ١٧٤ ، در رده های آخرین این جدول قرار دارند؛ سه کشوری که برپایه این گزارش با عالم واقعیت قطع رابطه کرده اند ...

وضعیت وخیم کیوان صمیمی در زندان رجایی شهر

کیوان صمیمی، زندانی سیاسی و روزنامه نگار در بند در شرایط وخیمی جسمی و محروم از درمان بسر می برد.  این زندانی سیاسی که از بیماری کبدی و قلبی رنج می برد علی رغم موافقت پزشکان جهت انجام آزمایشات پزشکی و درمان در بیمارستان هم چنان به صورت بلاتکلیف در زندان رها شده است ...

دکتر محمد ملکی جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین فراخوانده شد

روز دوشنبه سوم بهمن ماه، برگه احضاریه ای از سوی دادستانی تهران، جهت اجرای حکم زندان به دکتر محمد ملکی ابلاغ شد، که در این احضاریه از ایشان خواسته شده است تا ظرف مدت سه روز از زمان رویت نامه، خود را به زندان اوین، بخش اجرای احکام دادسرای شهید مقدس، معرفی نماید ...

گزارشهایی از وضعیت زندانیان سیاسی

پرونده جدید برای ابولفضل عابدینی، حسین رونقی، سما نورانی و مهدی خدایی  /  وضعیت نامناسب جسمی عبدالله مؤمنی در زندان  /  وضعیت وخیم جسمی علی افشاری، زندانی سیاسی محکوم به اعدام ...

مجازات اعدام در حال افزایش است، فعالان و مخالفان به شکل سیستماتیک سرکوب می شوند

دیده بان حقوق بشر امروز با انتشار گزارش جهانی سال ۲۰۱۲، در فصل مربوط به ایران گفت که مقامات ایرانی در سال ۲۰۱۱، بیش از ۶۰۰ نفر را اعدام وبیش از هر کشور دیگری ژورنالیست‏ها و وبلاگ نویسان را زندانی کرده‌اند. با وجود تشدید محکومیت جهانی سابقه حقوق بشری ایران، قوه قضائیه در اذیت و آزار، زندانی و محکوم کردن مخالفان و فعالان حقوق بشر با نیروهای امنیتی و اطلاعاتی آن کشور دست در دست همکاری می‌کند ...

اتحادیه اروپا، نفت، بانک مرکزی و تجارت طلا با ایران را تحریم کرد

وزیران خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، روز دوشنبه بر سر ممنوعیت هرگونه قرارداد جدید برای خرید یا انتقال نفت خام ایران به توافق رسیدند. وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین موافقت کردند که همه دارایی‌های بانک مرکزی ایران را مسدود کنند و هرگونه تجارت الماس، طلا و دیگر فلزهای گرانبها با بانک مرکزی ایران و دیگر ارگان‌های دولتی ایران نیز بر اساس این توافق ممنوع شد ...

گزارش دفتر تحکیم وحدت به احمد شهید: بیش از دو هزار نقض حقوق بشر

گزارش کمیسیون حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت در رابطه با بیش از دو هزار مورد نقض حقوق دانشجویان به احمد شهید تحویل داده شد. کمیسیون حقوق بشر دفتر تحکیم وحدت پس از چندین ماه تلاش، گزارشی جامع از بیش از دو هزار مورد نقض حقوق دانشجویان، از فروردین ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۰ تهیه و آن را به دفتر احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، تحویل داده است. به گزارش دانشجونیوز، در بخش نخست این گزارش مقدمه‌ای درباره سرکوب دانشجویان توسط نهادهای وابسته به حاکمیت در ایران و آمار جامع موارد نقض حقوق دانشجویان که به ثبت رسیده، منتشر شده است. در بخش دوم این گزارش نیز، جدول‌های تفکیکی هشت‌گانه برای طبقه‌بندی اطلاعات جمع‌آوری شده، آمده است.

کودکانی که آرزویشان دکه دار شدن است

از دستان پر از دستمال تا دستان خالی از وجود مادر، از التماسهای بچگی تا خنده های شیرین کودکی، از نگاه معصوم کودکانه تا فروش سالهای بازیگوشی، همه و همه سهم کودکانی است که در پشت چراغهای قرمز زندگیشان ایستاده اند تا آمار کودکان خیابانی در خوزستان رو به افزایش باشد ...

رابطه پیام محرمانه به خامنه ای و افزایش نیروهای رزمی آمریکا در اطراف ایران

در شرایط کنونی، تحرکات نظامی آمریکا در اطراف ایران به نحو بی سابقه ای افزایش یافته و بار دیگر صدای طبل جنگ در منطقه به گوش میرسد. دشواری بزرگ امروز جمهوری اسلامی تشخیص واقعیت تحرکات نظامی آمریکا در منطقه، و تفاوت نهادن مابین تهدید سیاسی با خطر واقعی آغاز جنگ است. بر خلاف نظام سیاسی حاکم بر ایران، مردم خطر را جدی گرفته اند ...

تفکیک کتاب‌های درسی بر پایه جنسیت

از دانشگاه‌ها آغاز شد، به مدارس دخترانه و بلندتر کردن دیوارهای آنها رسید، از دیوار مهدکودک‌ها رد شد و دختران و پسران سه تا ۵ ساله را از هم جدا کرد. حالا وارد کتاب‌های درسی شده، طرحی برای جداسازی کتب درسی دختران و پسران ...

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه دیماه ۱۳۹۰

در این نوشتار ۲۴۱ گزارش حقوق بشری منتشره دیماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات تلاش شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. ‬ بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود را اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫ ...

بازداشت فعالان کارگری در آذربایجان و کردستان

در روزهای اخیر و هم‌زمان با دستگیری روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی در تهران و شهرستان‌ها، فعالان کارگری نیز در شهرهای مختلف بازداشت و روانه زندان شده‌اند. در هفته گذشته ۵ فعال کارگری دستگیر و دو فعال دیگر احضار شده‌اند...

ایران ‫و جهان

اشتون: هنوز منتظر پاسخ ایران هستیم  /  سفر رئیس ستاد ارتش آمریکا به اسرائیل  /  سارکوزی حمله به ایران را «برانگیزاننده جنگ در منطقه» خواند  /  آژانس انرژی اتمی اتهام درز اطلاعات مربوط به دانشمند هسته‌ای ایران را رد کرد  /  مجوز پخش شبکه خبری پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، لغو شد ...

هجوم به اتحادیه های مستقل کارگری و دستگیری فعالان سندیکایی در ایران

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) از دستگیری های اخیر و آزار و تعقیب چندین فعال سندیکایی مطلع شده است. برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

تأکید مجدد وزیر دفاع آمریکا بر توانائی این کشور در باز گشائی تنگۀ هرمز و وجود کانال های ارتباطی میان تهران و واشنگتن

"لئون پانه تا"، وزیر دفاع آمریکا، می گوید این کشور برای تقویت حضور نظامی خود در منطقۀ خلیج فارس در ارتباط با باز نگه داشتن تنگۀ هرمز اقدام خاصی به عمل نیاورده است چرا که از پیش برای رویاروئی با هرگونه احتمالی در این مورد از آمادگی و امکان های لازم برخوردار است."لئون پانه تا" به این نکته نیز اعتراف کرد که مجاری ارتباطی میان ایران و آمریکا هم اکنون نیز وجود دارد...

تائید حکم اعدام یک وب‌نگار و بازداشت‌ دو وب‌نگار دیگر

دستگیری وب‌نگاران در ایران همچنان ادامه دارد. ١٠ ژانویه ٢٠١٢ گزارش‌گران بدون مرز با ارسال نامه‌ای به ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از وی خواست که نسبت به وضعیت نگران کننده روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی اقدام کند.

اتحادیه اروپا از سرگیری مذاکرات با ایران را تکذیب کرد

اتحادیه اروپا ادعای مقامات جمهور اسلامی در مورد از سرگیری مذاکرات در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران با این اتحادیه را تکذیب کرد. یکی از سخنگویان کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با رد اظهارنظر مقامات ایرانی گفت: «ما همچنان منتظر پاسخ ایران به نامه‌ای هستیم که در ماه اکتبر ارسال کرده‌ایم.» علی اکبر صالحی‌، وزیر امور خارجه ایران که در ترکیه به سر می‌برد، روز چهارشنبه (۱۸ ژانویه /۲۸ دی) به هنگام ورود به آنکارا گفته بود که تاریخ مذاکرات میان ایران و گروه ۵+۱ "در آینده نزدیک" اعلام خواهد شد و به احتمال فراوان شهر استانبول میزبان این دیدار خواهد بود.

کشتار وحشیانه مخالفان بارزانی در کردستان عراق (سلیمانیه)

.کردستان عراق بسوی استقراریک دیکتاتوری فدراتیو میرود. براستی که تقسیم قدرت به  دولت مرکزی و حکومتهای محلی مشکل گشا نیست. ساختار سیاسی تنها نمودی از ترکیب قدرت سیاسی است. آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و سکولاریزم تنها شناسه های  یک نظام مردمی است. چگونگیِ  مکانیسم قدرت سیاسی موضوع بسیار مهمی برای ترکیب و سمتگیری قدرت پس ازتغییر است .  اینجا تهران نیست. به فیلم سرکوب مردم کرد در کردستان عراق توجه کنید:

فرانسه: ایران با ارسال سلاح به سوریه قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض می‌کند

وزارت خارجه فرانسه  ایران را متهم به نقض مکرر تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد کرد. تخلف‌های ایران شامل واردات و صادرات تسلیحات می‌شود. به موجب گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه این کشور با اشاره به گروهی از کارشناسان سازمان ملل می‌گوید، ایران با ارسال محموله‌های تسلیحاتی به سوریه بارها این تحریم‌ها را نقض کرده است. رومین نادل، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، صادرات این سلاح‌ها را «غیر قانونی‌ و به شدت شوکه‌کننده» خواند، به این دلیل که این سلاح‌ها در خدمت رژیمی قرار می‌گیرند که به گفته شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دست به «جنایت علیه بشریت» می‌زند. وزارت خارجه فرانسه این تخلف‌ها را محکوم کرد و از ایران و سوریه خواست، با قطعنامه‌های شورای امنیت همکاری کنند. بر اساس این قطعنامه‌ها که در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ صادر شده واردات سلاح به ایران یا صدور سلاح از این کشور ممنوع اعلام شده است.

جايزه مشترک انجمن جهانی قلم و آکسفام نويب به آسيه امينی تعلق گرفت

آسيه امينی، روزنامه‌نگار، شاعر، وبلاگ‌نويس، موفق به دريافت جايزه مشترک آکسفام نويب و انجمن جهانی قلم (پن) شد. به گزارش نهاد مدنی آکسفام نويب (Oxfam Novib) اين جايزه قرار است روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانويه طی مراسمی توسط ليونل فير (Lionel Veer)، سفير حقوق بشر هلند به آسيه امينی اعطا شود...

گزارشگران بدون مرز: شرایط روزنامه نگاران در ایران فاجعه است

سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه‌ای سرگشاده با «فاجعه‌بار» خواندن سرکوب روزنامه‌نگاران، وب‌نگاران و گسترش سانسور رسانه‌ها در ایران از کمیسر حقوق بشر سازمان‌ملل‌متحد خواست که از حقوق زندانیان عقیدتی ایران دفاع کند...

دولت آمریکا بار دیگر ایران را متهم به ارسال سلاح به سوریه کرد

دولت آمریکا ایران را متهم کرد که با ارسال تسلیحات به سوریه از رژیم بشار اسد پشتیبانی می‌کند. محافل دولتی آمریکا برای اثبات ادعای خود به سفر قاسم سلیمانی، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران، به سوریه اشاره می‌کنند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مسئولان ارشد آمریکایی گزارش می‌دهد که سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس با مهمترین مقامات رژیم سوریه از جمله شخص بشار اسد گفت‌وگو داشته است. به گفته کاخ سفید باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه‌ در روز جمعه (۱۳ ژانویه / ۲۳ دی) درباره اوضاع سوریه گفت‌وگو داشته است. در همین حال روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز شنبه، ۲۴ دی‌ماه، در گزارشی از «نگرانی فزاینده» مقامات دولت آمریکا از حمله نظامی اسرائیل به ایران خبر داده و می‌گوید اسرائیل به‌رغم «اعتراض ایالات متحده» در حال آماده شدن برای حمله است.

سفیر روسیه در ناتو: حمله به ایران، تهدید مستقیم ماست

دیمیتری روگزین، نماینده روسیه در ناتو و معاون نخست‌وزیر این کشور گفت: "اگر اتفاقی برای ایران بیفتد و این کشور درگیر اقدام نظامی شود، آن اقدام تهدیدی مستقیم برای امنیت ما خواهد بود." آقای روگزین که در پایان ماموریت چهارساله خود در ناتو، در یک کنفرانس خبری در بروکسل شرکت کرده بود، گفت "هر کشوری حق دارد هر آنچه برای تامین امنیت و راحتی خود نیاز دارد در اختیار داشته باشد." ...

دبیر کل سازمان ملل ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معاون دبیر کل سازمان ملل، به نقل قول از بان گی مون گفت: «هرگونه عملیات تروریستی یا آدم کشی، اعم از قتل دانشمند یا غیرنظامی، شدیدا مردود شناخته می شود.»  بان گی مون که در حال حاضر سرگرم دیدار از لبنان است،اضافه کرده «این مسئله قابل قبول نیست،حقوق بشر باید مورد حمایت قرار بگیرد.»  در پی ترور مصطفی احمدی روشن، معاون بخش بازرگانی تاسیسات هسته ای نطنز، جمهوری اسلامی خواستار محکوم کردن این حادثه از سوی شورای امنیت سازمان ملل و بان گی مون، دبیر کل این سازمان، شده بود.

هشدار مستقیم باراک اوباما به خامنه‌ای

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با ارسال پیامی محرمانه نسبت به پیامد بستن تنگه هرمز به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هشدار داده است. به نوشته نیویورک تایمز باراک اوباما چنین اقدامی را عبور از "خط قرمز" توصیف کرده است...

گزارش رویترز از اتحاد مخالفان رژیم اسلامی و تشکیل یک شورا ی ملی

یک گروه از مخالفان حکومت ایران اعلام کردند که قصد دارندد تا ماه مارس، یک شوراي ملي از طیف هاي گسترده داخل ایران بوجود بیاورند که جایگزین معبتر دولت فعلي ایران باشد. کنگره دموکراسي خواهان سبز که در آوریل سال 2010 تشکیل شد، مي گوید که سال گذشته با گروه هاي مختلفي از جمهوریخواهان و سلطنت طلبان گرفته تا اقلیت هاي قومي ایران چون آذري ها، بلوچ ها و عرب ها گفتگو کرده تا همه را در کنار هم جمع کند...

گفتگویی پر احساس با سرهنگ جلیل بزرگمهر وکیل مصدق

دکتر مصدق در نامه‌ای به بزرگمهر در قدردانی از او نوشته بود: «‌ شما وکیل تسخیری بودید، تسخیر نشدید و از اجرای اوامر مافوق، سر باز زدید. سخنی برخلا‌ف وجدان نگفتید و هرگونه مدارکی هم که مورد احتیاج اینجانب بود از نظر انجام وظیفه، برایم تهیه نمودید که نمی‌دانم چگونه تشکر کنم و این انجام وظیفه سبب شد که بعد از ختم محاکمه شما را از کار خارج کنند و یک عمر صحت عمل و درستکاری شما را ندیده بگیرند. به عقیده اینجانب، شما چیزی گم نکردید و چنانچه نام نیک خود را با ثروتی که بعضی از راه خیانت به مملکت به‌دست آورده‌اند مقایسه کنید، معلوم خواهد شد کدام گواراتر و وزین‌تر است...

یکی از مسوولان  تاسيسات هسته ای نطنز در انفجار بمب کشته شد

مصطفی احمدی روشن همچون مسعود علی محمدی، بر اثر انفجاری مشابه جان خود را از دست داد.  رسانه های ايران روز چهارشنبه خبر دادند که يکی از مسوولان تاسيسات هسته ای نطنز بر اثر انفجار بمبی مغناطيسی کشته شده است. در جريان ترور اين استاد دانشگاه دو نفر ديگر مجروح شدند که بر اساس گزارش های تازه، یکی از مجروحان نیز درگذشته است...

فراخوان شرکت در تهیه بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر

عدالت برای همه:از همه کسانی که خود یا عزیزانشان قربانی نقض شدید و گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران شده اند می خواهیم که با ثبت شواهد، اطلاعات و اسناد خود، بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر را تکمیل کنند. در این بانک اطلاعات، هر عامل یا آمر نقض حقوق بشر، یک پرونده خواهد داشت که براساس شواهد و اسناد معتبر و در چارچوب حقوق بین الملل تنظیم شده است. نحوه شرکت در تکمیل این بانک اطلاعاتی در قسمت پایین فراخوان آمده است...

خط لوله‌ حبشان – فجیره و کاهش اهمیت تنگه هرمز

وزیر انرژی امارات متحده‌ عربی از آغاز به کار خط لوله‌ی حبشان – فجیره تا ۶ ماه دیگر خبر داد. این خط لوله امارات را در صدور نفت خود تا حد زیادی از تنگه هرمز بی‌نیاز می‌کند و از هزینه انتقال نفت می‌کاهد...

موج جدید دستگیری‌ها در ایران

سعید مدنی، استاد دانشگاه، از روز ۱۷ دی ماه بازداشت شده است سعید مدنی، استاد دانشگاه، از روز ۱۷ دی ماه بازداشت شده است هم‌زمان با سخنان حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی درباره دستگیری کسانی که به گفته‌ی او قصد اخلال در انتخابات مجلس نهم را داشتند، یک روزنامه‌نگار، یک فعال ملی مذهبی و یک پژوهشگر مسائل اجتماعی نیز دستگیر شده‌اند...

امیر حکمتی، آمریکایی ایرانی‌تبار، به اعدام محکوم شد

شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزایی حکمتی را در موارد «همکاری با دولت متخاصم، عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا، و تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم»، مقصر شناخت و برای او حکم اعدام صادر کرد. هفته‌ی گذشته خانواده‌ی حکمتی با انتشار بيانيه‌ای گفته بودند جریان دادرسی فرزندشان «عادلانه» نیست و اعترافات تلویزیونی او دروغین و تحت فشار بوده است.

حکم اعدام برای وحید اصغری، فعال سایبری

‫دادگاهی وحید اصغری فعال سایبری ماه پیش به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد و چند روز قبل حکم اعدام ایشان صادر شد.این فعال ۲۵ ساله ۴۲ ماه را در بازداشت به سر میبرد در تاریخ ۸۷/۷/۱۳ توسط مامورين لباس شخصی سپاه بازداشت شد. دراسفند ماه ۸۷ شبکه سایبری سپاه پاسداران خبر بازداشت وحید اصغری و چند نفر دیگر را به اتهام مدیریت سایت‌های که ضد دین اسلام عنوان شده بود شد را اعلام کرد. وحید اصغری همراه دیگر متهمان پرونده در طول دوره‌ی بازداشت متحمل فشارهای جسمی‌و روحی فراوانی شده و مجبور به اعترافات تلویزیونی علیه خود شده بود. این اعترافات در حالی در شبکه‌های تلویزیونی پخش شده بود که هنوز این متهمان در هیچ دادگاهی محاکمه نشده بودند.

سیر صعودی آسیب‌های اجتماعی در ایران

به گفته مدیرعامل سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران مهم‌ترین موضوع این نهاد، جمع‌آوری معتادان و بیماران رهاشده، متکدیان و زنان و جوانان فراری است. او آمار آسیب دیدگان اجتماعی در تهران را ۵۰۰۰ تن دانسته است...

انتقاد سینماگران از اعلام انحلال خانه سینما

برخی چهره‌های سینمایی همچون داریوش مهرجویی، علیرضا خمسه، رضا کیانیان و... از اعلام انحلال خانه سینما انتقاد کرده‌اند. بهاره رهنما بازیگر گفته است: «اگراين نهاد صنفی منحل شود بايد گفت به ايستگاه تعطيلی سينما رسيده‌ايم.» ...

مادران پارک لاله و حامیان در داخل و خارج از کشور
امنیت ملی را چه کسانی به خطر می اندازند ؟مادران یا حاکمان؟

اقلیت حاکم بر ایران، روز به روز حلقه فشار و سرکوب را بر گروهها، سازمانها، احزاب، فعالان اجتماعی و حتا مردم عادی تنگتر و تنگتر کرده و دیکتاتوری و استبداد خود را به شکلی وحشیانه تر اعمال میکند. در حالی که مردم حق نفس کشیدن ندارند و بسیاری از آزادی خواهان تنها به جرم حق طلبي ، زندانی، مفقود، مجروح و کشته می شوند و خانواده هايشان حق هیچ گونه شکایت و پیگیری واقعی را ندارند...

کشورهای اروپایی در مورد تحریم نفت ایران به توافق اولیه دست یافتند

مقام‌های اتحادیه‌ اروپا در نشست روز چهارشنبه‌ خود در بروکسل در مورد ممنوعیت خرید نفت خام از ایران به توافق اولیه دست یافتند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیپلمات‌ها گفته‌اند که توافق اولیه حاصل شده ولی بسیاری از کارها، از جمله زمان و نحوه‌ اجرای این تحریم، هنوز نامعلوم است. به گفته‌ این دیپلمات‌ها، تلاش می‌شود جزئیات این طرح تا زمان برگزاری نشست وزیران خارجه‌ اتحادیه، اواخر ماه جاری میلادی، آماده شود.

بر اساس هشدار قوه قضائیه تبلیغ تحریم انتخابات، جرم شد

قوه قضاییه اعلام کرد که "انتشار هرگونه محتوا با هدف ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات" جرم است. همزمان، محمدرضا خاتمی و ابوالفضل قدیانی دو چهره برجسته اصلاح‌طلب٬ بر تحریم انتخابات تاکید کردند. از سوی دیگر اصول‌گرایان خبر دادند که بیش از ۵۰۰ تن از اعضای "جریان انحرافی" در انتخابات ثبت‌نام کرده اند؛در همان حال حامیان احمدی‌نژاد در یک نشست انتخاباتی از وی خواستند بت بزرگ را بشکند؛بتی که به آیت الله خامنه ای تعبیر شده است...

پشت هیاهوی جمهوری اسلامی

شیرین عبادی: رجز خوانی های جمهوری اسلامی در باره بستن تنگه هرمز، راهی برای منحرف کردن توجه جهان از هزاران زندانی سیاسی در ایران است...

آمریکا به طور رسمی بانک مرکزی ايران را تحریم کرد

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا روز شنبه با امضای لايحه ای که از سوی کنگره آمريکا تصويب شده بود بخش مالی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران را مشمول تحريم های جديد آمريکا کرد.

نامه دریادار امیر هوشنگ آریان پور به امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران

قوانین و مقررات ارتش آمریکا برای استفاده از سلاح تاکتیکی هسته ای دیگر مانند دوره جنگ سرد، وابسته به دستور فرمانده کل قوا ( رئیس جمهور آمریکا)نیست، بلکه یک تصمیم صرفاً نظامی و ارتشی به شمار می آید! به اطلاع مسئولین کشور رسانده و از آنان بخواهید با چشم باز و واقع بینانه تر از گذشته، به عواقب این درگیری نابرابر بنگرند و از شروع یک درگیری خانمان سوزی که ممکن است جان صد ها هزار نفر بلکه چندین میلیون از شهروندان بیگناه ما را بخطر اندازد جلوگیری نمایند.

تعویق دادگاه عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر

‫دادگاه عبدالفتاح سلطانی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباس، برگزار نشد. آقای سلطانی در ساعت ۱۰ صبح پس از حدود ۴ ماه بازداشت موقت برای برگزاری جلسه دادگاه به دادگاه انقلاب اسلامی تهران منتقل شد که این دادگاه به علت عدم حضور نماینده دادستان برگزار نشده و تاریخ مشخصی برای برگزاری مجدد دادگاه از سوی شعبه ی ۲۶ تعیین نگردیده است. پیشتر در دفاعیات آخر که از سوی شعبه سوم دادسرای مستقر در زندان اوین اخذ گردید اتهامات این فعال حقوق بشر، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام » و «تاسیس گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور از طریق تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر» عنوان شده بود. عبدالفتاح سلطانی، روز نوزدهم شهریورماه، برای بار چهارم در حالی که به منظور انجام امور شغلی و پیگیری پرونده موکلین خود به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود، توسط چهارتن از ماموران امنیتی بازداشت و سپس ماموران به همراه وی به دفتر و منزل ایشان مراجعه کرده و ضمن تفتیش چندساعته، اسناد، کامپیوتر شخصی و وسایل ایشان را ضبط کردند.

انتقال ناگهانی سه تن از اعضای جبهه ملی ایران به بند ۲۰۹ زندان اوین

با گذشت بیش از سه هفته از بازداشت گروهی از اعضای جبهه ملی ایران، سه تن از اعضای این تشکل قدیمی جنبش ملی ایران، که در بند٣۵٠ اوین به سر می بردند، بار دیگر به بند ٢٠٩ منتقل شدند تا مورد بازجویی قرار گیرند. پیمان عارف و حمیدرضا خادم، اعضای سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران، اواسط آبان ماه بازداشت شده بودند. به گزارش کلمه، چند روز پس از بازگشت حمید خادم که یک هفته را در بند ٢٠٩ سپری کرد، روز دوشنبه ٧ آذرماه علی رشیدی عضو شورای مرکزی جبهه ملی و همچنین پیمان عارف از اعضای این جبهه پس از احضار به دادسرای اوین، به بند ٢٠٩ منتقل شدند. گفتنی است، چندی پیش، در ادامه احضار و بازداشت فعالان جبهه ملی ایران، شاهین سپنتا عضو شورای مرکزی این تشکل نیز، به اداره اطلاعات شهرستان اصفهان احضار شده بود. دلیل اصلی احضارها و بازداشت و فشار اخیر بر اعضای جبهه ملی، انتشار بیانیۀ تحلیلی اخیر جبهه ملی ایران پیرامون وضعیت کشور بود.


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .