باراک اوباما: حمله نظامی می تواند سبب تقویت موقعیت ایران شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که هیچ گزینه ای را علیه ایران رد نمی کند، اما افزوده است که جمهوری اسلامی اکنون در موقعیت ضعیفی قرار دارد و حمله نظامی می تواند به آن امکان دهد با ترسیم کردن خود بعنوان «قربانی»، موقعیتش را تقویت کند. رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با مجله «آتلانتیک» همچنین گفته است که وقتی گزینه نظامی را رد نمی کند، کاملا جدی است و «بلوف» نمی زند.
قرار است نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه به واشنگتن برود.


اوباما: هشدار در مورد حمله به ایران بلوف نیست

رییس جمهور آمریکا نسبت به حمله ‌شتاب‌زده نظامی به تاسیسات هسته‌‌‌ای ایران هشدار داده و گفته که ایران می‌تواند در این صورت خود را قربانی جلوه دهد. وی هم‌چنین افزوده که آمریکا در عدم پذیرش ایران اتمی جدی است.

رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ با هفته‌نامه آتلانتیک بار دیگر تاکید ورزیده که همه گزینه‌ها برای بازداشتن ایران از تولید سلاح هسته‌ای بر روی میز قرار دارند. این مصاحبه در روز جمعه (۲ مارس/۱۲ اسفند) منتشر شده است.

باراک اوباما افزوده که این گزینه‌ها علاوه بر گام‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک، شامل اقدام نظامی نیز می‌شود: « فکر می‌کنم که مردم نیز این را می‌فهمند.»

این مصاحبه یک هفته پیش از سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسراییل به واشنگتن و در بحبوحه گمانه‌زنی‌های پرشمار پیرامون احتمال حمله نظامی اسراییل به ایران منتشر شده است.

باراک اوباما به هفته‌نامه "آتلانتیک" گفته حکومت اسراییل قادر به این تشخیص هست که وی به‌عنوان رییس جمهور آمریکا بلوف نمی‌زند. او تصریح کرده که از تبلیغ برای نیات دولت آمریکا می پرهیزد اما فکر می‌کند که ایران و اسراییل به روشنی می‌دانند وقتی او از عدم پذیرش سلاح هسته‌ای در جمهوری اسلامی می‌گوید، در گفته و موضع خویش جدی و راسخ است.

اوباما افزوده که حمله نظامی اسراییل به ایران می‌تواند نتیجه معکوس بدهد. او پرسیده که وقتی افکارعمومی کمترین کشش و همدردی را به رژیم ایران و تنها متحدش سوریه دارد، آیا درست است اقدامی انجام گیرد که جمهوری اسلامی را دفعتا تبدیل به یک قربانی کند؟

رییس جمهوری آمریکا یادآوری کرده که نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران تنها مربوط به اسراییل نیست بلکه شامل منافع امنیتی ایالات متحده نیز می‌شود. او با اشاره به حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی گفته که خطر داشتن سلاح اتمی از سوی چنین کشوری به مراتب بیشتر از سایرین است. به تصریح وی، بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نیز تحمل نخواهند کرد که ایران به سلاح اتمی دست یابد و آنها از چنین امکانی محروم باشند.

رییس جمهور آمریکا در روزهای گذشته در مصاحبه‌ای ۴۵ دقیقه‌ای با جفری گلدبرگ در کاخ سفید اشاره کرده بود که تحریم‌های جاری علیه ایران احتمالا مقامات این کشور را به تجدیدنظر در برنامه‌های هسته‌ای وادار خواهند کرد.

در این میان آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسراییل در ملاقات با همتای بلغاری خود در صوفیه بار دیگر تاکید کرده که اسراییل همه گزینه‌ها در برخورد با برنامه اتمی ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

لیبرمن افزوده که اسراییل هم‌چنان امیدوار و منتظر است که جامعه جهانی بتواند خطر ایران را مهار و متوقف سازد.

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .