خبرهایی کوتاه از آخرین وضعیت زندانیان سیاسی زن در زندان اوین

 

تعداد زیادی از زندانیان سیاسی زن در بند عمومی زنان زندان اوین به سر می‌برند که برخی از آن‌ها دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند و برخی نیز بلاتکلیف در زندان به سر می‌برند.

عالیه اقدام دوست [1] فعال حقوق زنان، بهاره هدایت [2] و مهدیه گلرو [3] دو فعال داتشجویی و فریبا کمال آبادی [4] و مهوش ثابت [5] دو شهروند بهایی از جمله زندانیانی هستند که دوران محکومیت سنگین خودشان را در زندان اوین سپری می‌کنند.

به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» شعله طائف شهروند بهایی که دوران محکومیتش را در این زندان سپری می‌کند نیز در روز ۱۶ آذر ماه جاری با پایان دوره محکومیت از زندان آزاد خواهد شد. صبح امروز صهبا رضوانی [6] دیگر شهروند بهایی با پایان دوره محکومیت از زندان آزاد شده بود.

لادن مستوفی فعال اینترنتی که با اتهامات سنگینی در دادگاه بدوی مواجه بود به پنج سال زندان محکوم شده و در انتظار رأی دادگاه تجدید نظر به سر می‌برد. همچنین حکم هفت سال زندان هانیه فرشی [7]شتربان نیز در دادگاه تجدیدنظر تأیید شده و این فعال اینترنتی دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

معصومه یاوری با از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات نیز که دوران محکومیت خود را سپری می‌کند و به تازگی به مرخصی آمده بود، هفته گذشته بار دیگر به زندان بازگشت. فرح واضحان زندانی که به ۱۷ سال زندان محکوم شده از سه هفته قبل در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد و به درمان بیماری سرطان خود می‌پردازد.

محبوبه کرمی [8] دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که  به دلیل ابتلا به بیماری کم خونی وضعیت نامنساب جسمی دارد همچنان در زندان اوین به سر می‌برد و از مرخصی استعلاجی به وی خودداری می‌شود.

مریم جلیلی،‬ ‫شهلا رحمتی و‬ ‫میترا زحمتی [9] سه نوکیش مسیحی که دو تن از آن‌ها محکومیت زندان دارند، هشتمین ماه بازداشت خود را در زندان اوین سپری می‌کنند.

شهلا رحمتی و میترا زحمتی که چندین ماه از زمان بازداشت را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرده بودند هر کدام به دو سال و نیم زندان محکوم شدند که این احکام در دادگاه تجدید نظر نیز به تأیید رسیده است. مریم جلیلی نیز که بعد از این دو بازداشت شده و حدود سه ماه پیش به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شده بود، همچنان به صورت بلاتکلیف در بازداشت به سر برده و حکمی برای وی صادر نشده است.

زندانی زنی به نام صدیقه مرادی نیز روز شنبه از بند ۲۰۹ زندان اوین بعد از چندین ماه بازداشت و نگهداری در سلول انفرادی به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شده است. اتهام وی همکاری با گروه‌های مخالف نظام است.

 

 


URLs in this post:

[1] عالیه اقدام دوست: http://www.rahana.org/prisoners/?p=451

[2] بهاره هدایت: http://www.rahana.org/prisoners/?p=110

[3] مهدیه گلرو: http://www.rahana.org/prisoners/?p=60

[4] فریبا کمال آبادی: http://www.rahana.org/prisoners/?p=1632

[5] مهوش ثابت: http://www.rahana.org/prisoners/?p=1629

[6] صهبا رضوانی: http://www.rahana.org/prisoners/?p=65

[7] هانیه فرشی : http://www.rahana.org/prisoners/?p=12584

[8] محبوبه کرمی: http://www.rahana.org/prisoners/?p=1544

[9] مریم جلیلی،‬ ‫شهلا رحمتی و‬ ‫میترا زحمتی: http://www.rahana.org/archives/45985

 

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .