درگذشت بیژن ترقی، ترانه سرا و شاعر ایرانی

 

بیژن ترقی، ترانه سرا و شاعر ایرانی روز شنبه پنجم اردیبهشت، پس از یک دوره طولانی بیماری در منزلش درگذشت.

بیژن ترقی که هنگام مرگ، هشتاد سال داشت، ترانه های به یاد ماندنی بهار دلنشین، آتش کاروان و برگ خزان را سروده است.

ترانه" بهار دلنشین" کار مشترک بیژن ترقی با روح الله خالقی بود. این ترانه با صدای بنان ماندگار شد.

بیژن ترقی با پرویز یاحقی نیز سه ترانه ماندگار" برگ خزان"، "افسانه محبت" و "می زده" را ساخت که هر سه ترانه را مرضیه خواند.

گفته می شود بیژن ترقی سبک تازه ای را وارد ترانه سرایی ایران کرد.

محمود خوشنام، کارشناس موسیقی سنتی ایرانی می گوید: "مهمترین نقش بیژن ترقی در کار ترانه سرایی ایران این بود که خود را با تحولی که از اواخر دهه 1320 شروع شد و در دهه 1330 شدت گرفت، هماهنگ کرد. این تحول دو محور داشت: یکی جنبه های روایی ترانه یعنی داستانگونه شدن ترانه و دیگر، افزودن جنبه های تصویری به ترانه. بیژن ترقی در هر دو مورد نهایت توانایی را از خود نشان داد و بهترین نمونه ترانه های روایی مثل آتش کاروان و بهترین نمونه ترانه های تصویری مثل افسانه محبت را عرضه کرد."

به گفته آقای خوشنام، سه گانه مشترک بیژن ترقی با پرویز یا حقی، یعنی سه ترانه برگ خزان، افسانه محبت و می زده ، از نظر فرم و ساختار آهنگ، یکسانی هایی با هم دارند، از جمله اینکه یاحقی مقدمه وسیعی برای این ترانه ها در نظر گرفت و ترقی هم در بخش شعر، جنبه های تصویری را مد نظر قرار داد.

مجموعه سروده های بیژن ترقی در کتابی با عنوان "آتش کاروان" گرد آمده است. وی در کتاب "از پشت دیوارهای خاطره" پنجاه سال خاطرات خود را در زمینه شعر و موسیقی جمع آوری کرده و از جمله به نقل خاطرات خود با شعرا و ترانه سراهایی چون نیما یوشیج، شهریار، پرویز یاحقی، ابوالحسن صبا، رهی معیری و علی تجویدی پرداخته است.

همچنین قرار است ادامه خاطرات او در کتابی تحت عنوان "پنجره ای به باغ گل" به بازار کتاب عرضه شود.

وی در این کتاب به چگونگی سروده شدن تعدادی از ترانه های خود نیز اشاره کرده است.

بیژن ترقی در فعالیت ادبی خود را از ملک الشعرای بهار، امیری فیروزکوهی، نیما یوشیج و شهریار تاثیر گرفت و با آهنگسازانی چون روح الله خالقی، علی تجویدی، و پرویز یا حقی همکاری داشت.

بیژن ترقی از سال1335 با رادیو ایران نیز همکاری می کرد.

اعضای خانواده بیژن ترقی گفته اند که پیکر او روز دوشنبه در تهران تشییع خواهد شد.

http://www.bbc.co.uk/persian/lg/arts/2009/04/090425_ag_taraqi.shtml

 


بزرگداشت بیژن ترقی برگزار شد

بزرگداشت بیژن ترقی ترانه سرای قدیمی ایران در گالری عرب زاده با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی " مهر"، بزرگداشت بیژن ترقی که یکی از قدیمی ترین ترانه سرایان ایرانی است که قطعات ماندگاری همچون " گل اومد، بهار اومد" را سروده است و بسیاری از آهنگ ها و ترانه های جاودانه دهه های 50 را سروده است برگزار شد.

 

 این مراسم در گالری "وصال عرب زاده" با حضور جمع کثیری از هنرمندان حوزه های مختلف هنری و حضور این ترانه سرای قدیمی ایران " بیژن ترقی" بود.

 

در این بزرگداشت که در سالروز تولد ایشان که در حال حاضر در سال های پایانی شصت سالگی به سر می برند برگزار شد، یک گروه موسیقی سنتی به نوازندگی شاگردان مسعود شعاری به اجرای قطعاتی بر اساس ترانه های ایشان پرداختند.

 

همچنین هنرمندان مختلف حاضر در سال همچون " پری صابری" نویسنده و کارگردان تئاتر به بیان سخنانی در خصوص یک عمر فعالیت هنری ترقی و ترانه های پرداختند.


از وی در پایان این مراسم که از سوی انجمن ترانه سرایان ایران برگزار شده بود، تقدیر شد.

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=232191