اتحاد جمهوریخواهان ایران: ۸ مارس، روز جهانی زن، بر زنان کشورمان وهمه‌ی تلاشگران جنبش زنان خجسته باد!


روز جهانی زن، روز همبستگی زنان، روز مبارزه علیه تبعیض و خشونت، روز گرامیداشت مبارزات زنان برای حقوق برابر در جهان است. منشا این روز اعتراضات زنان کارگر نیویورک در ۸ مارس ۱۸۵۷ است. حرکت اعتراضی زنان نیویورک در آن تاریخ سرکوب گشت، اما در عین حال، سرآغاز جنبشی شد که تاکنون ادامه یافته است. کنگره‌ی بین الملل سوسیالیست ها در سال ۱۹۱۰ به کوشش کلارا زتکین، با ارج گذاری بر مبارزات زنان کارگر در نیویورک، روز ۸ مارس را روز جهانی زن اعلام داشت. از آن تاریخ تاکنون این روز در اکثر کشورهای جهان به عنوان روز زن به رسمیت شناخته شده است و زنان در سراسر جهان این روز را جشن می گیرند. زنان کشور ما نیز علیرغم همه‌ی تضییقات حکومت جمهوری اسلامی هر ساله تلاش می کنند به هر طریق ممکن این روز را گرامی دارند و با تجمع و برگزاری برنامه های مختلف فرارسیدن آن را جشن می گیرند.

در کشور ما جمهوری اسلامی از همان فردای انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تثبیت حاکمیت خود را بامحدود کردن حقوق زنان آغاز کرد و علیرغم مقاومت وسیع زنان در همان آغاز، با تصویب قوانین جدید، تبعیض علیه زنان را به یکی از اساس نظام حقوقی خود تبدیل کرد. زنان کشور ما با استقرار جمهوری اسلامی از بسیاری از حقوق خود مثل آزادی پوشش، آزادی انتخاب شغل دلخواه خود، حق طلاق، حضانت کودکان، آزادی مسافرت و … محروم شدند. اما هرگز به این بی حقوقی ها و تبعیض ها تن ندادند و برای تغییر آن ها به اشکال مختلف از جمله کمپین یک میلیون امضا مبارزه کردند. مبارازات بی وقفه زنان کشور ما علیه قوانین تبعیض آلود و برای تغییر آن ها یکی از درخشان ترین صفحات مبارزات حق طلبانه در طول حیات جمهوری اسلامی بوده است. امروز زنان کشور ما در بسیاری عرصه های اجتماعی پیشتاز هستند.

طی چهار دهه‌ی گذشته، زنان کشور ما همواره در صف مقدم مبارزات مدنی بوده اند. حضور برجسته زنان یکی از مهم ترین دلایل رشد جنبش های مدنی در طول این سال ها، علیرغم حاکمیت جو سرکوب بوده است. زنان در تمام این سال ها پیشاپیش جنبش های مدنی و مبارزه برای تامین حقوق شهروندی، فعالیت های فرهنگی، محیط زیست و حقوق کودکان حضور داشته اند. امروز نیز بعد از برآمد اعتراضی دیماه در بیش از ۸۰ شهر کشور، علیرغم فروکش کردن این جنبش بعد از سرکوب وسیع حکومت، زنان هم چنان در صحنه مبارزات مدنی پیشتاز هستند. «دختران خیابان انقلاب» نمونه‌ی جدیدی از کنشگری مدنی نسل جوان زنان در اعتراض به حجاب اجباری است که علیرغم برخوردهای خشن حکومت و تهدید به زندان هم چنان ادامه دارد. «دختران خبابان انقلاب» با برداشتن روسری خود و اویزان کردن آن بر چوب، اگر چه ساکت می ایستند، اما همین سکوتشان نیز ضربه ای پر طنین علیه دبوار بلند تبعیض در کشور است.

ما همگام با فعالان جنبش زنان خواستار لغو قوانین ضد زن و به رسمیت شناختن برابر حقوقی زنان با مردان در همه‌ی عرصه ها، از جمله آزادی پوشش، آزادی انتخاب شغل، و حق طلاق و … هستیم. ۸ مارس روز جهانی زن را به زنان مبارز میهنمان تبریک می گوییم. همراه با همه زنان جهان این روز بزرگ و تاریخی را به عنوان روزی برای مبارزه در راه جهانی انسانی و بدون تبعیض، خشونت و سرکوب ارج می گذاریم و از هدف والای برابری حقوقی همه انسان ها فارغ از جنسیت، مذهب عقیده، قومیت و ملیت آن ها قاطعانه دفاع می کنیم. بر این باوریم که میزان آزادی زن در هر جامعه ای، معیار آزادی در آن جامعه است.

هیات سیاسی اجرایٔی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
۱۷ اسفند ۱۳۹۶ – ۸ مارس ۲۰۱۸

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است